Buitenland. N ederland. honden der plannen zeer radicaal, maar in strijd met de radicale beginselen. Overigens noemde deze spreker het plan der commissie een ontijdige bevalling. Zoo ging men nog eenigen tijd voort, maar uit het aangevoerde blijkt reeds voldoende, dat de oppositie zeer zwak was. De heeren Muller, van Nierop en Treub had den dan ook niet veel moeite om haar geheel in den hoek te dringen. De heer Boelen deed nog een zwakke poging om de zaak in het riet te sturen door een uitstel van twee maanden voor te stellen maar met groote meerderheid werd dit plan verworpen. Daarna werd de voo rdracht in haar ge heel goedgekeurd met 25 tegen 10 stem men. Vooral dit laatste gedeelte der zitting liep zeer vlug van stapel en reeds te kwart over vieren was de beslis sing gevallen. De stampvolle tribune werd uu spoedig ontruimd. De Beurs komt derhalve op het Damrak en wordt ge bouwd volgens de architectonische denkbeelden des hee ren Berlage. Een lastige quaestie is hiermêe van de baan. ■IËIjUIK. De Brusselsche »Soir" weet uit gezag hebbende bron te vertellen, dat eenigen tijd geleden uit Antwerpen honderdduizend Oostenrrjksche geweren naar het Oosten zijn verzonden. Deze wapens en tachtig mitrailleuses zouden door een Britsch-Russisch comité in Oostenrijk zijn gekocht en verzonden zijn aan de Ar meniërs. BFITSCHIjAN.D. De strijd tnsschen de Duitsche en Engelsche bladen over het vertrek van den gewezen Sultan van Zanzibar is nog niet geëindigd. De >Voss. Ztg." blijft de houding van Duitschland krachtig verde digen tegenover de beschuldigingen uit Engeland hetzelfde Engeland, dat nooit politieke misdadigers uit leverde, dat alle vluchtelingen en anarchisten beschermt, dat zich den roem verworven heeft een burcht der vrij heid te zijn. Maar niet alle Engelsche bladen vallen Duitschland hard over zijn daad. De »Daily News" neemt eene be schouwing op van zijn Berlijnschen correspondent, waarin duidelijk wordt uiteengezet, dat geen formeele bezwaren kunnen worden ingebracht tegen de houding van Duitsch land. Het had de macht en het recht om te doen wat het deed. Ook de »Observer" geeft toe, dat Duitschlands houding in deze quaestie zoo correct mogelijk was. De »St. James's Gazette" wil weten dat de keizer aan de groote stoomvaartlijnen, die door den Staat wor den gesubsidieerd, heeft laten weten, dat voortaan alle schepen, die de maatschappijen laten bouwen, moeten worden besteld op Duitsche werven. Er is alweder een standbeeld van Bismarck onthuld, ditmaal op den Peldberg bij Freiburg in Baden. ENCJEIaANI». Is de Czar hst met lord Salisbury eens geworden over de te volgen gedragslijn ten opzichte van Turkjje de >Daily Chronicle'' meent hot te mogen verzekeren. Volgens dit blad vond Salisbury, dat de Czaar zeer veel gevoeldo voor 't plan, om een deel van Turkije af te zonderen als een christelijke zóne, waarin de Arme niërs onder bescherming der mogendheden volle zekerheid zullen hebben voor leven cn eigendom. De Russische bladen schenken aan dit bericht niet veel geloof en mee- nen, dat er van samenwerking tusschen beide rijken niets zal kunnen komen, zoolang Engeland niet door het ont ruimen van Egypte en Cyprus zijn belangeloosheid heeft betoond. Zoowel Harconrt, in een redevoering, als Gladstone, in een brief, meenen dat Engeland een hartelijke ver standhouding met Rusland moet zoeken en daartoe af stand moet doen van de tot nu toe gevolgde staatkunde, welke Turkije de hand boven 't hoofd hield. FRANKRIJK. Het Russische keizerpaar deed den 6 den feestelijken intocht in Parijs, bij prachtig, warm wederer was weinig wind de zou scheen heerljjk. Een Dat was een vreeselijke slag voor mij Henryik ben er letterlijk door gebroken en zal het nooit te boven komen. Ah, daar zijn zij!" Onder het spreken van sir Reginald waren lady Gra ves en haar dochter binnen gekomen en begroetten Henry vrij warm. Zijn moeder was ongeveer zestig jaar nog een mooie verschijning, doch evenals hij zelf min of meer stil en eenzelvig. Het verdriet stond haar op het gelaat te lezen. Overigens was zij een oprecht, godsdienstig mensch, wier eenige hartstocht haar overleden zoon Re ginald was geweest. Nu hij weg was was haar kracht gebroken en alles wat zij nog wenschte was het afwenden van den ondergang, dien haar echtgenoot bedreigde. De dochter Ellen nu een meisje van vijf en twintig jaar, zag er geheel anders uit. Haar uiterlijk was trotsch en goed ontwikkeld; zij was door en door een dame, die er niet bijzonder innemend uitzagvlug en levendig. Diep gevoel bezat zij nietofschoon zij Reginald altijd had aangebedendoch aan den anderen kant was zij handig genoegom steeds te zien waar het haar eigen voordeel gold en den loop der gebeurtenissen zóó te regelen, dat het daarop altijd eindigde. Op dit oogenblik had zij zich voorgenomen een rijk huwelijk te doen met den eenigen vrijgezel uit de buurtdie nog te krijgen was, Milward geheeten, een ijdel man van goede af komst doch met ^weinig vastheid van karakter en dien zij goed zou kunnen regeeren. Uiterlijk was het welkom vrij hartelijk en toch liet het bij Henry een gevoel van teleurstelling achter. Instinctmatig gevoelde hijdat allen hem wilden ge bruiken zijn moeder misschien alleen uitgezonderd dat hij teruggeroepen wasomdat hij hier van dienst kon zijn omdat zijn tegenwoordigheid werd verlangd als troost in een groot ongelnkdat de familie had ge troffen en weer wenschte hij zich terug aan boord van zijn schip, de »Hawk", waar hij slechts afhankelijk was van zijn eigen daden. Na een «vrij somber diner in de groote eetzaal werd er een familieraad gehouden. Deze duurde tot laat in den avonddoch de uitslag kan in het kort worden dichte menigte was bijeen langs den geheelen weg, waar langs de stoet passeeren zouhet volk was zeer handel baar en drong niet op zoodat de orde uitnemend kon worden gehandhaafd. De geheele stad is rijk versierd en met vlaggen getooid, vooral de Champs Elysées maken een grootschen indruk. De keizerlijke stoet was zeer kortmaar zeer rijk en getuigde van goeden smaak. Langs den geheelen weg waren de troepen geschaard van het station Ranelagh tot aan het hotel der Russische ambassadebij het voorbijrijden van den keizer presen teerden de troepen het geweerde vaandels salueerden de muziek speelde de kanonnen donderdende klokken luidden en overal werd voortdurend de kreet vernomen »Leve de czaarLeve Rusland De stoet reed stapvoets. De czaar droeg groot tenue en groette de menigte. De czarina in lichtblauw ge kleed boog voortdurend minzaam glimlachendzij was zichtbaar bewogen en had tranen in de oogen. In de Russische ambassade boden baron en barones Mohrenheim den keizer en zijne gemalin brood en zout aan. De czaar zeide den president der republiekhoezeer hij en de czarina getroffen waren door de gloeiende wijze waarop zij in Frankrijk ontvangen waren. Bij het verlaten van het gezantschapshotel werd presi dent Faure met zeer warme toejuichingen begroet. De officieele receptie had om 4 uur plaats. Een twee honderdtal senatoren en afgevaardigden oud-ministers en vertegenwoordigers van alle geconstitueerde lichamen werden aan den czaar voorgesteld president Faure ging met den czaar de salons rond. De czaar zeide dat hij zich gelukkig achtte voorgesteld te worden aan de ge kozenen der Fransche natie. Op den weg heen en terug werden den czaar hartelijke ovaties gebracht door de menigte. De militaire muziek speelde het Russische volkslied. Om 7 uur precies verlieten de czaar en de czarina met gevolg in prachtige gala-rijtuigen het keizerlijk paleis om zich naar het Elysée te begeven voor het diner dat door den president der republiek en mevrouw Faure werd aangeboden. De stoetdoor kurassiers geëscorteerd, ging door een dicht opeengepakte geestdriftige menigte. De illuminatie leverde een tooverachtig schouwspel op. Het diner telde 225 couverts. In het midden van de eeretafeldie 13 couverts telde, zaten president Faure naast de Czarina en mevrouw Faure naast den Czaar. Aan het feestmaal sprak de president der Republiek als volgt »De ontvangst welke den intocht van Uwe Majesteit in Parijs begroet heeft, beeft Uwe Majesteit de oprecht heid bewezen van de gevoelens waaraan ik uitdrukking heb gegeven toen Uwe Majesteit den bodem der Repu bliek betrad. De tegenwoordigheid van Uwe Majesteit in ons midden heeftonder het gejuich van een geheel volkde banden bezegeld welke de beide landen ver binden in een harmonieuse activité en in een oprecht ver trouwen in hun toekomst. De samenwerking van een machtig rijk en van een arbeidzame republiek hebben reeds een weldadigen invloed kunnen oefenen op den wereldvredeversterkt door een beproefde trouw. Deze vereeniging zal er toe bijdragen om overal deze gelukkigen invloed te verspreiden. Als tolk van de geheele natie herhaal ik thans voor Uwe Majesteit de wenschen die ik koester voor de groothoid van Hare regeering, voor het geluk van H. M. do Keizerin en den voorspoed van het onmetelijke rijk, welks lot in de handen van Uwe Kei zerlijke Majesteit berust. Dat het mij veroorloofd zij hierbij te voegen, hoezeer Frankrijk getroffen is door de gretigheid waarmede de Keizerin zich wel heeft willen begeven naar deze feesten. Haar verblijf zal ons land een onvergetelijke herinnering nalaten. Ik hef mijn glas op ter eere van Z. M. Keizer Nicolaas en H. M. de Keizerin." De Czaar antwoordde »Ik ben diep getroffen door de ontvangst die ons is bereid in de groote stad Parijs, de bron van zooveel genie. Getrouw aan onvergetelijke traditiën ben ik in Frankrijk gekomen om in u, mijnheer de President, het hoofd te begroeten van de natie waaraan zulke kost bare banden ons verbinden. Zooals gij hebt gezegd deze vriendschap kan door hare standvastigheid slechts den gelukkigsten invloed hebben. Ik verzoek u, de tolk medegedeeld. In de goede dagen was Rosham Hall ongeveer honderd duizend pond waard geweest, nu zou het moeilijk een kooper hebben gevonden voor de helft van die som. Toen sir Reginald Graves eigenaar was ge worden was het bezwaard met een bedrag van vijf en twintig duizend pondiets meer of iets minder. Toen zijn oudste broeder Reginald meerderjarig was geworden, was er meer geld opgenomen, zoodat bij slot van rekening de hypotheek op het eigendom met de interest van het kapitaal, loopende over verscheiden termijnen, een totale som bedroeg van een en vijftig duizend pond of iets meer dan de tegenwoordige verkoopprijs. Henry informeerde waar al dat geld gebleven was en na eenig heen en weer praten vernam hijdathet geen gedurende de laatste jaren was opgenomenvoor het meerendeel had gediend om Reginald's schulden op de renbaan te voldoen. Na deze ontdekking zweeg hij eenige oogenblikken. Bovendien waren er nog onbetaalde rekeningen van Reginald ten bedrage van meer dan duizend pond en tot overmaat van ramp hadden drie van de voornaamste pachters doen weten dat zij gingen vertrekken en had er zich nog geen enkele huurder voor deze boerderijen opgedaan. Ook was men met de rente der hypotheek een jaar ten achter. Toen Henry alles was uitgelegdsprak hij driftig »Om kort te gaan zijn wij dus bankroeten leelijk bankroetHoe ter wereld hebt gij er toe kunnen be sluiten, mij de marine te doen verlaten In ieder geval had ik mij daar zelf zoo goed en zoo kwaad als het ging kunnen redden. Hier moet ik met u allen van gebrek omkomen,'' Lady Graves zuchtte en wischte zich de oogen af. De zucht gold het verloren fortuin de traan den zoon die het had zoek gebracht. Sir Reginald, die aan geldzorgen gewend was geraakt, scheen niet bijzonder diep getroffen. »Het staat niet zoo slecht als gij wel denktmijn jongen'', zei hij op bijna liefderijken toon. »Uw arme broeder wist altijd een middel om uit deze moeilijk- te zijn van deze gevoelens bij geheel Frankrijk. U dankende voor de wenschen welke gij voor de Keizerin en voor mij hebt uitgesproken, drink ik op Frankrijk, en hef mijn glas op ter eere van den President der Fransche Republiek." SPANJE. Generaal Bernal had twee ontmoetingen met de opstandelingen de eerste met 3000 man voetvolk en 800 ruiterswaarbij de opstandelingen een verlies leden van 80 man aan dooden. Aan den kant der Span jaarden werden 12 man gedood en 92 gewond, waaronder vier officieren. Het tweede gevecht had plaats met 700 insurgenten waarvan een honderdtal werden gedood en 200 gekwetst. Aan de zijde der Spanjaarden werden 16 soldaten en 2 officieren gedood, 165 soldaten en negen officieren gekwetst. LOIQUOK. Het Alg. Hbl. ontving den 6 het volgende telegram „Acht kampongs op Oost Lombok waren tegen ons in opstand gekomen. Honderd mariniers zijn daarop geland en hebben 2 kampongs verbrand, 40 opstandelingen wer den gedood 25 gevangen genomen de overige op de vlucht geslagen 50 soldaten onder bevel van 2 officieren ondersteunden het opt.; rden der mariniers. De rust is hersteld." Bij den aanval door de cavalerie op de oproerigen in twee kampongs nabij Sisi op Oost-Lombok, op 3 Octo ber j.l., is volgens Regeeringstelegram, één cavalerist gesneuveld. De gesneuvelde is uit Haarlem afkomstig en genaamd J. F. Emans. Dezer dagen werd te Zaandijk onder het huis van mevr. wed. Donker een kanonskogel gevonden. Men vermoedt, dat deze kogel nog afkomstig is van de Spaan- sche troepen, die na de inneming van Haarlem in 1573 naar Alkmaar en Hoorn trokken. Het gedeelte, datnaar Alkmaar trok ging langs de duinkant, en de anderen naar Hoorn over de Zaan men herinnert zich de be kende geschiedenis met Lambert Melisz van Westzanen doch zij werden door de plotselinge komst der Wa tergeuzen aldaar verhinderd het beleg voor Hoorn en voor Enkhuizen te slaan. Zaandam. Het maken van een straatweg op het Langeland waarvan de gunning bij de aanbesteding op 26 Sept. 1.1, werd aangehouden is thans opgedra gen aan de laagste inschrijvers P. en D. Berkhout Pz. te Medemblik, voor f 3333,33. Warmenhnizen. Aan het Rijkstelefoonkantoor worden gedurende de maand September behandeld 69 telegrammen, waarvan 33 uitgaande. In de Rijkspost spaarbank hadden 25 inlagen en 6 terugbetalingen plaats, de eerste tot een bedrag van f 508, de laatste ten bedrage van f 118.05. Het Raandblad tegen de vervalschlngen n". 3 met een bijblad gewijd aan hygiëne en industrie onder redactie van dr. F. F. van Hamel Roos te Am sterdam, bevatWat is »Volkscacao"? Onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek Kei zersgracht 291, Amsterdam (directeuren dr. van Hamel Roos en Harmens); controle-onderzoekingen: azijn beschuitboter cacao, cichorei, cognac, geëmail leerde pannen, gort, koek, melk, planten vet, portwijn, room sigaren spiritualiën stout en gerstebier toilet zeep vleeschmeeluittreksel uit het verslag van de werkzaamheden van den gemeentelijken gezondheidsdienst te Amsterdam over 1895 onderzoek van levensmiddelen enz. overtreding der boterwetonjuiste benaming van voedingsmiddelen tinhoudende geconserveerde levens middelen vervalsching van fransche truffelsvervalsching van russische thee vraagbord; correspon dentie; hygiëne en industrie: gezondheids congres te 's-Hageloodvergiftiging door putwateront smetting van spoorwegwaggons door koolzuur gevaar van onzuivere verpakking voor eetwaren bacteriëndoo- dende werking van keukenzout schadelijkheid van ruw ijsvergiftige eigenschappen van alcoholhet stoken zonder rook het bewaren van druivenadres aan de tweede kamer in zake cacaovervalsching feuille ton: nadeelige uitwerking van tabak op het gezichts vermogen zee- en berglucht aan huis geleverdeen heroiek middel tegen dronkenschaphet zich levend laten begraven der fakirs heden te geraken en ik twijfel er niet aan of je zult er ook wel in slagen. Voor mij is de zaak van niet veel belang meer want mijn dagen zijn geteld doe je best voor je zelf, voor je moeder en voor je zuster. En nu ga ik naar bed, 's avonds vermoeien zaken mij," Toen zijn vader on moeder waren vertrokkenstak Henry zijn pijp op. »Wie heeft die hypotheken vroeg hij zijn zuster Ellen die tegenover hem zat en hem over het vuur nieuwsgierig gadesloeg. »Mr. Levinger", antwoordde zij »hij en zijn dochter komen hier morgen en blijven tot Maandag." »Wat Vaders geheimzinnige vriend die man met zijn vriendelijk gezichtdie het goed beheerde toen ik nog een knaap was Jade mandie hier op jacht wastoen gij ons achttien maanden geleden gingt verlaten." »Ik herinner het mijhij had zijn dochter bij zich een kalm meisje, met bleek gelaat." Ja, maar zeg niets ten nadeele van zijn dochter, Henry." Waarom niet?" »Omdat het verkeerd is gebreken te vinden in zijn aanstaande vrouw. Daar ligt de reddingmijn waarde broeder. Zij is een rijke erfgename, en reeds half op je verliefd, Henry. Neen, ik vergis mij niet het is een feit. Nu begrijp je misschien waarom je thuis moest komen Of je moet de traditie der familie volgen en een rijke erfgename trouwen miss Levinger of iemand anders, óf dit goed is voor ons verloren en kunnen wij naar een armhuis gaan." »Dus daarom moest ik thuis komen", zei Henry terwijl hij zijn pijp wegwierp; »om aan deze dame ver kocht te worden Het is een ongehoord schandaal dat is alles wat ik te zeggen heb." En zich omkeerende ging hij naar bed zonder haar goeden nacht te wenschen. Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2