No. m Morste blad. Acht en IMegentigste Jaargang. 1896. ZONDAG 11 OCTOBER. Kon. Ned. Marine-Reserve. Gevonden Voorwerpen. Rijkspostspaarbank. Buitenland. Stadsberichten. l HOIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentie» i Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnuntmer3 Rijkslandbouwleeraar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen op verzoek van den heer Commissaris der Ko ningin in dit gewestter kennis van belanghebbenden dat bij kon. besluit is benoemd tot rijkslandbouwleeraar de beer C. NOBELdie binnen deze provincie zal werk zaam zijn en zich te Schagen zal vestigen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 8 Oct. 1896. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de voorwaarden van dienstneming bij bovengenoemd korps, ter gemeente-secretarie, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, voor belanghebbenden ter lezing liggen. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 9 October 1896. C. D. DONATH Secr. Bedrijfsbelasting. Het HOOEÜ van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat de primitieve kohieren der Bedrijfs belasting, Nos.3439, dienstjaar 1896/7, op 7 October 1896 door den Directeur der directe belastingen in Noordhol land executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 9 October 1896. A. MACLAINE PONT. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgeus tusschen 9 en 12 uur Een rozenkrans een ring een zak met gele boonen een kerkboekjeeen sleutel een boezelaar, een paar handschoenen een notenkraker; eene portemonnaie; eene kwitantieeen penningeen bril een gewicht. Alkmaar De Commissaris van politie voorn., 10 Oct. 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALK MAAR vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat n» 31 October 1896 In geen geval meer ln betaling of ter Inwisseling zullen worden aangenomen formulieren tot het doen van inlagen In de Rijkspostspaarbank van 1 1,— waarop zich andere dan spaarbankzegels be vinden. De Directeur voorn., MOLL. FRAAKRIJK. De feesten ter eere van Czar en Czarina slagen uitmuntend en worden door schoon weder begunstigd. Feest volgt op feestplechtigheid op plech tigheid en men krijgt medelijden met de gasten, die dat al les moeten medemaken. Behalve voor een receptie ten stad- huize, een bezoek aan het Hotel des Invalides (het graf van Napoleon I), het graf van Carnot, het Louvre, de beroemde Sêvre porceleinfabriek, de paleizen te Versailles, een zitting der Académie, vond de czar ook nog tijd voor een voorstelling in de Opéra en de Comédie-Framjaise vooral de laatste scheen het keizerlijk paar te boeien de czar gaf meermalen het sein tot applaudissement. Verzen te hunner eer ontbraken natuurlijk niet. Langzamerhand geraakt Nicolaas wat uit den plooi door do hartelijke ontvangst hem bereid, en de sympathie, die hem be toond wordt. Vooral de czarina heelt de Fransche harten gestolen. Men heeft het zeer gewaardeerd dat zij in de eerste plaats verzocht heeftmevrouw Carnot te ont moeten en dezein een lang en hartelijk onderhond hare deelneming met den dood van haar echtgenoot heeft betuigd. Nicolaas heeft den eersten steen gelegd voor een brug over de Seine die ter nagedachtenis van zijn va,der de brug Alexander III gedoopt is. De »Voss. Zeit. deelt omtrent deze plechtigheid een aardige bijzonderheid mede. President Fanre zeide tot den Czardat de dichter De Heredia zich gelukkig zou achten, aan hem voor gesteld te worden. De Czar knikte toestemmend en De Heredia kwam verheugd naderbij. Hij kreeg een be dankje voor zijn gedicht en een handdruk maar zeide, in plaats van heen te gaan: »Dit zou het gelukkigste oogenblik mijns levens zijn wanneer Uwe Majesteit mij wilde veroorloven der keizerin de hand te kussen." Keizer Nicolaas glimlachte en zeide luid »oui" waarop De Heredia der Ozaritsa de hand kuste en het gelukkigste oogenblik zijns levens bad. Na het vertrek van het keizerlijk paar drongen alle aanwezigen die een nitnoodiging hadden gekregen naar voren. Allen wilden een oogenblik gaan zitten op den troon waarop de Czar had plaats genomen. De mededingers naar de eer werden spoedig handgemeen en het duurde een uur voor aan dit oigenaardig huldebetoon een eind kwam. Om de bloemen waarmede de tent des keizers was versierdwerd gevochten. Do politie moest tusschen beide komen om te beletten dat de tapijten en draperieën in stnkken werden gescheurd. IPAN.IE. Een telegram uit Havanna meldt, dat in de laatste gevechten tegen Maceo 230 opstandelingen zijn gedood. Uit Barcelona zijn 1200 man infanterie, 500 man cavalerie, met 12 kanonnen en verder oorlogsmateriaal naar de Philippijnen vertrokken. Tl'KHIJE. De Daily News" ontvangt uit Kon- stantinopel het bericht, dat, naar men daar algemeen gelooft, binnen enkele weken de beslissing der Euro- peesche mogendheden betreffende Turkije bekend zal zijn. De Tnrksche staatspapieren stijgen tnsschen de gezanten I van Engeland, Rusland en Frankrijk schijnt een harte lijke verstandhouding te bestaaD. Daaruit leidt men af, dat betere tijden aanstaande zijn zoowel voor de Chris tenen als voor de Mohammedanon. Welke overeenkomst tusschen Rusland en Engeland getroffen is, zal eerst bekend worden nadat de Czar Frankrijk heeft verlaten. Maar naar men in goed onder richte Engolsche kringen gelooft, is het resultaat van de gesprekken tusschen den Czar en lord Salisbury op Bal moral, dat Rusland, Frankrijk en Engeland te zamen besloten hebben, het nemen van dwangmaatregelen tegen den Sultan te overwegen. Ondanks de belofte der Porte zijn de Turksche troepen op Kreta nog niet teruggetrokken binnen de versterkte plaatsen. Dientengevolge is de plattelandsbevolking zeer verbitterd. Zij heeft zich gewapend met de bedoeling de vijandelijkheden voort te zetten, als de troepen niet worden teruggetrokken. Een telegram uit Athene beschrijft [den toestand te Herakleion als onhoudbaar. De Muzelmannen weigeren de huizen der Christenen te verlaten. De meeste vluchtelingen nit Herakleion zijn/genoodzaakt te Athene te blijven. De Turken zijn naar het christelijk kerkhof voor de stad getrokken en hebben de graven geschonden. De vice- consnls hebben het misdrijf geconstateerd. Eiken dag hebben nog moorden plaats. ZUID-AFRIKA. In Mashonaland wordt nog steeds gevochten. Kapitein Pease deed een aanval op een hol, waarin vier hoofdmannen met 70 man waren verborgen. Het gelukte hem echter niet, binnen te dringen; het hol wordt nu belegerd en men wacht op dynamiet om den vijand er nit te drijven. Hrand te Guayaquil. LIMA, 9 Oct. Een vreeselijke brand heeft te Guayaquil (Ecuador) gewoed. De verliezen worden op zes millioen pond sterling begroot, waarvan slechts voor de waarde van een half milioen P. St. verzekerd was. Het kantoor van in- en uitgaande rechten is, met zijn geheelen inhoud vernield. Duizenden zijn door den brand dakloos geworden. Men gelooft, dat de oorzaak aan moedwillige brandstichting moet worden geweten. doening te kennen over de maatregelen, welke tot be waring der orde genomen waren. De Czar en de Czarine stapten daarop in het salon rijtuig, in gezelschap van president Fanre, die, na het wisselen van eenige woorden, voor de Czarina boog en haar de hand kaste. De Czar en president Fanre drukten elkaar hartelijk de hand en omhelsden elkaDder. Te 6 uur zette de trein zich in bewoging onder de met eenparigheid aangeheven kreten van leve de Keizer leve Rusland De generaal Boisdeffre en de admiraal Gervais verge zellen den Czar en de Czarina tot aan de grens. Uit naam van de Russische en de Fransche marine zijn geestdriftige telegrammen gewisseld tnsschon de vice- admiraals Trystof en Besnard. Van den Petersb urgschen gemeenteraad ontving de Parijscho gemeenteraad het vol gende telegram »De geheele bevolking van de Russische hoofdstad is diep bewogen door de ontvangstzoo hartelijk, prachtig en indrukwekkend, welke onze beminden Czar in Frank rijk ten deel valt, De gemeenteraad maakt zich den tolk van deze gevoelens tegenover de stad Parijs, en waardeer bet groote belang van deze gebeurtenis voor den alge- meenen vrede en het geluk der natiën. Vive la France Vive la Rnssie Laatste Berichten. FRANKRIJK. De revue in het kamp van Chalons is door goed weder begunstigd. De Czar zat te paard de Czarina met president Fanre in een rijtuig, gevolgd door een schitterenden staf zoo werd langs de troopen heen gereden. De ontzaglijke menigte die het schouwspel bij woonde uitte donderende toejuichingen. Bij de aankomst te Versailles had een betreurens waardig ongeluk plaats. Het rijtuig van den Czar reed het park binnen onder het gebulder van het geschut daardoor verschrikten de paarden van het rijtuig van den minister Coehery en sprongen op de menigte in, die op dat punt dicht opeengepakt stond. Er ontstond een geweldige paniekdoordat de voorste toeschouwers ach teruit drongen. Een tiental personen werden ernstig ge wond van een dame werden beide beenen verbrijzeld, een andere bekwam een schedelbreuk, de vrouw van een kapitein werd een oog uitgetrapt. Een flink journalist, de heer Taunay bracht de steigerende paarden tot staan en voorkwam daardoor grootere ongelukken. Door het gegil opmerkzaam gemaakt, liet de Czar stilhouden; de Czarina stond verschrikt op in het rijtuig, zij was zeer ontsteld en had tranen in de oogen. De vorsten lieten later vragen naar den toestand der gewonden en de minister Coehery ging hen opzoeken in het hospitaal. Op den weg naar Versailles werden drie Italianen ge arresteerd, die op verdachte wijze het rijtuig van den Czar haddengevolgd. Het vertrek uit Parijs had zonder incidenten plaats gehad. President Fanre zat, als bij den intocht, tegen over den Keizer en de Keizerin, achter op het rijtuig stondon twee reusachtige kozakken. BOUY, 9 Oct. Na het, déjeuner begaf de stoet zich naar het station, onder het schilderachtig geleide van Arabische ruiters, dragonders en manaohappen van het korps jagers. Toen de stoet aan het station was aangekomen, nam de Czar afscheid van de voorzitters van Kamer en Senaat. Aan den minister van binnenl. zaken gaf hij zijne vol- De barometerstand alhier, was's morgens te 8 unr als volgt: den 9: 759.8; den 10 759.1. Ontzetviering. De muziekuitvoering op do Steenenbrng in den avond van den 8, trok een talrijk pnbliek. Rondom de tent en in de aangrenzende straten heerschte eene gezel lige drnkte. Op bet naburige Waagplein werd door de jeugdop hare oigonaardige wijze eveneens de feestdag gevierd. Zonder ophouden klonken krachtige slagen door de lucht. Tusschen 5 en 7 uur kwam er geen einde aan. Een aan een touwtje bevestigde holle pijp voor een deei gevuld met percussiepapiertjeseen staafje los er boven op een krachtige slag daarmede tegen muur of lantaarn paal en het staafje deed het krnit ontploften er waren jongensdie 3 en meer dozijn doosjes met deze papiertjes achter elkander ter eere van den dag offerden. Het ligt misschien aan ons doch wij blijven wil men het feest ook op die wijze herdenken de voorkeur geven aan onze ouderwetsche voetzoekersmet hnn regen van vuar. Een kolossale voetzoeker, een schilderachtigen boog door het luchtruim beschrijvende, en op straat gevallen, door den jengdigden toeschouwer op eerbiedigen afstand met bewondering aaugestaarddaar voelen wij iets voor. Dat vervelende onwelluidende geknalzonder meer kandunkt ons, op den duur onze jongens niet bekoren. Te 8 uur ving de feestelijke bijeenkomst aan in de Harmonie", van de leden der Ontzetvereenigingen werd deze geopend met eene warme toespraak van den voorzitter den heer mr. A. P. H. de Lange die onge veer het volgende zeide Zeer geachte Bestuurders en Leden van deze Vereeni- ging, Geachte Dames van Leden, Waarde Stadgenooten, en Gij allen, die deze bijeenkomst met uwe tegenwoor digheid vereert 1 Toen het bestuur dezer vereeniging mij aanwees om de bijeenkomst van heden avond te openen en U welkom te heetengelijk ik doe bij deze heb ik gemeend voor een enkele maal mij aan die opdracht niet te moeten onttrekken. Want mijnerzijds wilde ik de gelegenheid niet laten voorbijgaan te toonendat bet doel dezer vereeniging om telken jare den achtsten October te herdenken, mij ter harte gaat, een doel is dat mijns inziens steun en medewerking verdient van alle inwoners dezer stad. Immers, door dezen dag te vieren brengen wij al is 't op eenvoudige wijze, eene welverdiende hulde aan 't voorgeslacht. Zoo er ooit op aarde een volk geweest is, op hetwelk de plicht rust, de plicht om den strijd der vaderen te ge denken en in herinnering te houden dan is het 't Ne- derlandsche volk. Aan de mannen en vrouwen der zestiende eeuw zijn wij, na ruim drie honderd jaren nog veel verschuldigd. Niet slechts de vrijheid, die men hier te lande geniet, do vrijheid waarin wij zijn groot gebracht, en die ons dierbaar is, danken wij hnn niet slechts danken wij hnn dat Nederland in de rij der natiën nog iets betee- kent dat een uitgestrekt koloniaal gebied door ons wordt bestuurd, ons voordeel geeft, de ondernemings zucht levendig houdt, menigmaal rijk vloeiende bronnen vari welvaart opleverde Doch er is meer. Telkens blijkt uit de geschiedenis des vaderlands hoe het Nederlandsche volk nog vele der dengden en eigen schappen behield die het eenmaal hebben groot gemaakt. Ed men behoeft om dit aan te toonen, de geschiedenis niet op te slaan. Nog heden tendage zjjn wij er getuige van hoeveel moed volharding en zelfopoffering de zonen des volks kenmerken. Hetgeen bericht wordt uit het verre Oosten het-

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1