Nederland. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. De herinnering zal in onz harten gegrift blijven. Ik ver zoek u, onze gevoelens kenbaar te maken aan geheel Frankrijk." De president der Republiek antwoordde, dat de wen- 8eben der Republiek Hunne Majesteiten vergezellen in den roemrijken duur hunner regeering. Nu het bezoek van den Czar is afgeloopon, wijden de Fransche avondbladen natuurlijk hunne beschouwingen aan de verhouding tusschen Frankrijk en Rusland. Door dit bezoek, zeggen zij, is die verhouding bevestigd en inniger gemaakt. Het «Journal des Debats" zegt, dat voor de goheele wereld geopenbaard is het bestaan van een verbond, al moge over de strekking er van verschil lend geredeneerd worden. Ook de Temps" acht het ver bond gesloten. Voor zoover de Duitsche bladen zich nog over de ge- gebeurtenissen in Frankrijk uitlaten, doen zij nitkomen, dat het woord verbond" toch niet is uitgesproken, hoe men de toosten en redevoeringen ook moge wikken en wegen. Hieruit valt af te leiden, dat de politieke ver houding tusschen de Republiek en het rijk van den Czar onveranderd is gebleven. Men zal dit, meenen de Ber- lijnsche organen, ook in Frankrijk wel gaan inzien, zoo dra de geestdrift zoover geweken is dat kalm denken mogelijk wordt. De conservatieve, orthodoxe »Reichsbote" merkt nog sarcastisch op, dat het wel een bittere ironie der geschiedenis mag heeten, dat aan het einde van deze eeuw van vrijheid de Czar en de Paus, vertegenwoor digers van het absoluut wereldlijk en kerkelijk gezag, het meest geëerd en bewonderd worden. SI'AAJE. Volgens een telegram uit Havana hebben de conservatieve Spanjaarden op Cuba naar Madrid ge seind om aan de regeering te verzoeken generaal Weyler terug te roepen, daar zijn handhaving als opperbevelheb ber zeker het verlies van het eiland ten gevolge zou hebben. Het bewuste telegram aan de Spaansche regee ring doet uitkomen, dat de Cubaansche opstandelingen geneigd zouden zijn tot ontwapening indien onder zekere voorwaarden autonomie aan het eiland werd toegestaan. De stoomboot »Dauntless" met flibustiers voor Cuba aan boord is uit Palm Beach vertrokken. De «Newark", een oorlogsschip der Vereenigde Staton, tracht het vaar tuig meester te worden. TURKIJE. De enquête-commissie die naar aanlei ding van do jongste onlusten te Konstantinopel door den sultan van Turkije is benoemd, heeft haar arbeid moeten staken wegens «verschil van meening der leden." Hoogstwaarschijnlijk is dit een officieel bericht. Men zal zich herinneren, dat Izzet-bey de Turksche gedele geerde, verlangde dat de Europeesche vertegenwoordigers een onware voorstelling der gebeurtenissen met hun hand- teekening zouden bekrachtigen, waarop deze besleken uit de commissie te treden. Abdullah Pacha, de gewezen gouverneur-generaal van Kreta, is benoemd tot opperbevelhebber der troepen in den Hauran, in de plaats van Tayer Pacha, die terug geroepen is. Deze benoeming heeft te Beyrout een alles behalve goeden indruk gemaaktmet do bekende anteci- denten van Abdullah Pacha vreest men voor nieuwe vijandelijkheden. De Drusen blijven een defensieve hou ding aannemen. Na men bericht hebben zij eenige ambte naren mishandeld, die afschriften van den Koran uit deelden. Er worden door de Porte maatregelen genomen ter versterking der verdedigingswerken van den Bosporus. De Sultan heeft bevolen, dat in de Straat der Darda- nelleu twee torpedobooten znllen zijn gestationeerd en de bemanning van het fort Natolikavak is onlangs van Etienne-geweren voorzien. ZUID-AFRIKA. De toestand in Rhodesia blijft vrijwel hetzelfde. Hier en daar hebben herhaaldelijk kleine schermutselingen plaats, waarbij drie of vier rebellen worden gedood, maar tot een beslissenden slag komt het niet. Van onderwerping is voor het oogenblik geen sprake meer. Echter zullen wel weer spoedig berichten komen, dat de opstand is geëindigd, want Cecil Rhodes heeft weder een groote »indaba" (raadsvergadering) van de hoofden der Matabelon bijeengeroepen. Vrouwelijk Tehuis. Amsterdam. Men verzoekt het volgende onder de aandacht te brengen, ten einde te voorkomen dat alleen-reizende vrouwen en meisjes, hier komende, in ver keerde handen vallen. De directeur van het logement voor vrouwelijke per sonen »Te Huis", Prinsengracht 439, heeft in overleg met het bestuur der inrichting, een dienst georganiseerd in den geest van VOeuvre de la Gare en Ihe Travellers Aid Societi/ in het buitenland, om fatsoenlijke vrouwen en meisjes, na voorafgaande aanvrage van spoorstation of stoomboot te doen afhalen en naar het opgegeven adres of naar het »Te Huis" te begeleiden. Bij de aanvrage, die voor het binnenland minstens 2 X 24 uur vooraf moet geschieden (voor het buitenland minstens 3 X 24 unr) dient men te vermelden den juisten dag, plaats en tijd van aankomst; het adres, waarheen men zich in Amsterdam wenseht te begeven, ten einde zoo mogelijk vooraf geïnformeerd kan worden of dit ook minder aanbevelenswaardig isen bij de aan vrage een bedrag van 25 cents in blauwe postzegels te voegen, voor de onkosten, porto's enz. Men ontvangt dan een kaart (met de noodige aan- wijzigingen) die men bij aankomst toont aan hem of haar die ter geleide verstrekt wordten van wion men inzage van een duplicaat vraagt. Onkosten van bagage- vervoer, tram of rijtuig komen voor rekening der aan vraagster. Zooveel mogelijk zal gezorgd worden dat de begeleider de taal verstaat van de reizigster. Daar de inrichting Te Huis reeds ruim 40 jaar be staat, en sedert dien tijd aan bjjna twintigduizend vrou-, wen en moisjes van eiken stand, legen zéér billijke prys een veilig logies verstrekt heett, en daarbij aaubevolen werd door «den Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn", verdient deze zaak alleszins de aandacht van elke fatsoenlijke vrouw of meisje, die zich naar Amsterdam begeeft. - Rotterdam. Alhier is een meisje van 8 jaar gestikt. Zij was op beddegoed op twee naast elkander geplaatste stoelen te slapen gelegd, doch in haar slaap weken de stoelen en viel zij met het beddegoed dat op haar terecht kwam. Het kind heeft blijkbaar de kracht gemist om de dekens en kussens van haar hoofd te verwijderen. Purmcrend. Op de uajaars-veemarkt werden 4053 runderen aangevoerd. Vette koeien lager prijs stugge handel. Geldekoeien en jong vee prijshoudend vlugge handel. Behagen. De den 11 in de Zjjpe te houden vos senjacht kon tot groote teleurstelling van vele wielrijders door den hevigen wind niet plaats hebben en is nu be- paald op 18 October a.s. 's-Gravenhage, 13 Oct. 1896. Verkiezing Eerste Kamer. Gekozen als Lid der Eerste Kamer voor Noord brabant de heer mr. -J Wvan den Biesen, met 34 van de 57 stemmen. Oudorp. Geboren. 15 Sept. Simon z. van Pieter Venneker en Anna Zijp. 20 Grietje, d. van Jan Olij en IJtje Molenaar. Egmondbinnen. Getrouwd. 9 Sept. Jan Olgers, wedr. van Maartje Glijnis en Aaltje Cornelisse, wed. Job Stet. 17 Dirk Tromp en Barbara Schuit. G e b o r e n. 14 Sept. Gerardus Petrus, z. van Gerardns Johannes Apeldoorn en Dieuwertje Morsch. 15 Adriana Anna d. van Wilhelmus Johaunes Apeldoorn en Alida Maria de Wit. 22 Jan z. van Jan Mooij en Maartje Modder. 27 Petrus Johannesz. van Johannes Hendricus Keesen en Jannetje Zomerdijk. Overleden. 18 Sept. Christiaan Brouwer, echtgen. van Maartje van Voorst, 72 j. Kaatste Berichten. De dynamletniannen. WASHINGTON 12 Oct. De Amerikaansche gezant te Parijs heeft aan den ministor van buitenlandsche zaken geseind dat de dynamiet man Tynan die zich te Bou logne in hechtenis bevindtzal worden losgelaten. Roordseharwoude. 130 Sept. Geboren. Willem, z. van Hendrik van Essen en Grietje Muller. Jan, z. van Simon Stam Jz. en Maartje Dekker. Wil lem, z. van Pieter van Dijk en Teunisje Wortel. Adri- anus, z. van Hendrik Kramer en Anna Bruin. Bergen. Getrouwd: 20 Sept. Hendrikus Roos en Johanna Jalink. Geboren: 9 Sept. Johanna, d. van Pieter Koppes en Maartje Sneokes. 22 Andries Jacobus, z. van Frederik Albertus Rusch en Andriesje de Vos. Overleden: Willem Wokke echtgen. van Maria Philipsen, eerder van Johanna Maria Boendermaker, 58 j. Inzending van advertentlën enz. De uitgevers verzoeken ons er op te wijzen dat de vervroegde treinenloop ten gevolge heeft, dat dit blad eerder ter perse moet gelegd en daarom de inzending van advertentiën enz., op den dag van uitgifte der cou rant uiterlijk te 1 uur in den namiddag moet hebben plaats gehad. Een lacli-avond. De heer Henri ter Hall is hier geon onbekende. Reeds vroeger trad hij als declamator hier ter stede op. Onder zijne directie zal thans op Woensdag, den 14, in het lokaal Harmonie, eene voorstelling plaats hebbon, door het «Variété- en Operette-Gezelschap" van de t,e Amsterdam onder buitengewoon succes tallooze malen opgevoerde Revue-Operette Naar de tentoonstel ling". Zeker is het dat alle amstordamsche bladen met deze revue bijzonder ingenomen zijn. Trouwens, de revue's zijn daar zeer in de mode en vallen buitengewoon in den smaak van het publiek daar ter plaatse. O. a. zegt het «Nieuws van deu Dag" er van Men geeselt in deze revue de handelingen van eon maatschappij die goederen vervoert, bespreekt den toe vloed der duitsche kellnerinnen, spreekt ook al over het mishandelen" van eene der beiereche kellnerinnen. Over den olifant, de standjes op het schip, over Witgeest, enz. enz. wordt niet gezwegen. De tentoonstelling zelve stelt al zingende zeer verdienstelijk voor juffrouw Julie Meijer. Alle spelenden de heeren Henri tor Hall, Hart- looper, Vries, van Brinken, Winnink, onz. en al de dames doen hun uiterste best. De Heer Henri ter Hall heeft eene groote natuurlijshoid, een aangeboren talent om vroolijke jongens uit het volk af te beelden. Hij noemt de dingen bij hun naam en verwekt hilariteit en vroo- lijkheid enz. enz. De heer J. A. van Trolsenïmrg Jr., student in de medicijnen te Amsterdami3 geslaagd voor zijn le natuurkundig examen. In de week van 4 tot 10 Oct. zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 53 kuipbaden 71 regenbaden le kl. en 89 regen baden 2e klasse, te zamen 213 baden. Snijcursus. Van de kleedermakersvereeniging «Door eendracht verbetering" gaat zooals wij reeds meldden een snijcursus uit. Wij vernemen thans dat zich daarvoor ruim 20 deelnemers hebben aangemeld die gedurende de winteravonden de lessen zullen volgen. De leiding is toevertrouwd aan den heer J. W. Amelsbeek, die zich «Hoe vaart u, miss Graves? Ik heb lady Fisher, bij wie ik heden avond zou dineeren, getelegrafeerd, dat ik ziek was en niet in de stad kon komen. Ik hoop maar, dat zij niet te weten komt, dat ik hier ben." «Inderdaad!" antwoordde Ellen, min of meer ironisch; «het verlies van lady Fisher is voor ons een winst, of schoon ik vermoed, dat u Grosvenor Square gezelliger zou hebben gevonden dan Rosham. Mag ik u voorstellen aan mijn broeder, kapitein Graves en aan juffrouw Levinger Mr. Milward begunstigde Henry met een knikje en richtte zich daarna tot Emma: «He, hoe maakt u het, juffrouw Levinger Eindelijk onmoeten wij elkaar dan toch eens. Het speet mij vreeselijk, dat ik u gemist heb, toen ik in December in Cringleton Park was. Hoe maakt uw moeder, lady Levinger, het Is zij haar ze nuwpijn al kwijt «Ik geloof, dat hier een misverstand plaats heeft," zei Emma, klaarblijkelijk terugschrikkende voor dezen brutalen man ik ben nooit in Cringleton Park geweest, en mijn moeder, mevrouw Levinger, is al jaren dood." «Dat is waar ook, ik mott mij verontschuldigen ik dacht, dat u miss Levinger uit Cringleton was, de rijke erfgename, die in Italië reisde, toen ik daar ook was. Ik herinner mij, lady Levinger te hebben hooren zeggen, dat er geen andere Levingers waren." «Ik vrees, dat ik een levende tegenspraak ben van lady Levinger's beweren," antwoordde Emma blozende Ellen, die zich woedend op de lippen beet, stond op het punt om zich in het gesprek te mengen en verdere vragen van mr. Milward te voorkomen, toen de deur werd geopend en mr. Levinger binnen trad, gevolgd door haar vader en haar moeder. Henry maakte, toen hij mr. Levinger de hand reikte, van de gelegenheid gebruik om dezen wat nauwkeurig op te nemen, hij bemerkte, dat de andere hetzelfde omtrent hem deed. De heer Levinger was een man van ongeveer zestig jaar, doch hij zag er voel ouder uit. Hij trok een weinig met zijn linker voet en moest een stok gebruiken om van de eene kamer naar de andere te komenen ofschoon zijn haar nog niet zeer grijs was, had zijn slechte ge zondheid hem vroegtijdig oud gemaakt en zijn gestalte gebogen. Maar toch kon Henry zich nog best voorstellen, hoe die man vijf en twintig jaar geleden de mooiste man in de buurt was geweest. De heer Levinger begroette Henry met eenige beleefde wèl-gekozen woorden, die een scherp contrast vormden met de manier, waarop mr. Milward gesproken had het contrast tusschen de oude en de nieuwe school, en met een buiging bood hij daarna zijn arm aan Lady Graves, want het diner stond gereed. Terwijl Henry hem volgde met miss Levinger, vroeg deze zich met ongewone nieuwsgierigheid af, wie en wat die man in zijn jeugd moest zijn geweest, vóór hij te Bradmouth was gekomen, om daar zijn vernietigd fortuin te herstellen door een mésaillance met de dochter van den eigenaar eener vis- schersschuit. «Heeft uw vader ooit in het leger gediend?" vroeg hij Emma, toen zij langzaam door den corridor gingen. «Verontschuldig mijn nieuwsgierigheid, doch hij heeft iets van een militair over zich." Hij voelde, dat zijn vraag haar deed schrikken. «Ik weet het niet maar ik geloof het wel, ant woordde zij, «omdat ik hem over den Krim heb hooren spreken, alsof hij daar den oorlog had meegemaakt; maar nooit praat hij over zijn jonge leven." Zij traden de eetzaal binnen en het gesprek werd af gebroken. ZESDE HOOFDSTUK. Henry zat aan het diner tusschen mijnheer Levinger en zijn dochter. Natuurlijk knoopte hij een gesprek aan met de laatste, waarbij hom bleek, dat zij. hetzij uit be schroomdheid, hetzij om eenige andere reden, niet gaarne sprak in tegenwoordigheid van zooveel personen zij ant woordde steeds zoo kort mogelijk. Eenigszins teleurgesteld, want hun kort téte-A-tête had hem meer beloofd, wendde hij zich tot haar vader, die spoedig een zeer onderhoudend en belangwekkend man bleek te zijn. Mr. Levinger kon meespreken over elk onderwerp en hij deed dit met een zaakkennis en een gemakkelijkheid van voorstelling, als men niet zou heb ben verwacht vau iemand, die meer dan twintig jaar als een kluizenaar had geleefd. Eindeljjk raakten zij in gesprek over arcbaeologie, waarin Henry veel belang stelde en vooral over do vuursteenen wapens, welke door de oudste bewoners van Oost-Engeland werden gebruikt. Mr. Levinger had van deze wapens een groote verzame ling. benevens een zeer kostbare en uiterst zeldzame collectie oude britsche, deensche en Saksische gouden sie raden en wapens. Beiden vonden het onderhoud zoo aangenaam dat Henry, vóór het diner was afgeloopon, reeds een nitnoo- diging van don heer Levinger had aangenomen om eons een paar dagen op Monk's Lodge te komen ter bezich tiging vau deze schatten het moot evenwel gezegd worden, dat Henry de uitnoodiging aannam zonder eenige bijgedachte. In de stilte, welke na het aangename einde van dit gesprek ontstond, hoorde Henry hoe Milward bezig was miss Levinger uit te hooren. «Miss Graves vertelt mij," zei hij, «dat u woont in dat prachtige oude huis, buiten Bradmouth wair het spookt." »Ja," antwoordde zij, «als n ten minste Monk's Lodge bedoelt. Het is heel oud, want de monniken zochten er een schuilplaats in tijden van pest en daarna word het een hoofdkwartier voor smokkelaars maar ik heb nooit gehoord, dat het er spookte." «Och, ontneem mij mijn illusie niet, miss Levinger. Onlangs ben ik er nog langs gereden met uwe buren, de Marcbams en lady Marcham, de douairière, ik bedoel die met den bril verzekerde mij, dat daar een priester een grijze non achtervolgt, of een grijze non een priester, wat wél zoo waarschijnlijk isen ik ben zeker, dat zij zich niet kin vergissen, dat doet zij nooit nooit behalve wanneer het haar leeftijd geldt.' (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2