Groote Veemarkten 1 Ls<r No. 127. Tweede blad Acht en IWegentigste Jaargang WOENSDAG 14 OCTOBER. TE ALKMAAR, op Maandag 2 en Woensdag 18 November. Woensdag 11 November a.s. l'ARIJSCHE BRIEVEN. Nederland. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maandon voor Alkmaar f Ö,SO; franco door hot goheelo rijk 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat de loting der in 1896 alhier voor de lichting van 1897 voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op SI October aanstaande, ten raadhuize dezer gemeente. Zij worden mitsdien opgeroepon om op dien dag, des voormiddags te'lO'/i uren zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de 1 edeneu van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten in brengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broeder dienst ,'of op'grond van te zijn eenige wet tige zoonmoeten zij op Dinsdag 34 Wovember e.k., des voormiddags lOJuren, op het Raadhuis verschijnen vergezeld van twee|bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en bet aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen, terwijl zij ver plicht zijn de noodige opgaven ter secretarie te verstrekken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 13 Oct. 1896. C. D. DONATH, Secretaris. XXIV. Parijs, 7 Oct. 1896. 5 Oct. Heden maakten wij oene korte wandeling dooi de Champs Elysées met het doel eens even te berekenen waar wij morgen het meeste kans hebben gemakkelijk en goed den intocht van hunne keizerlijke majesteiten bij te wonen. Nog zijn enkele vensters te huur, evenzoo hier en daar eene plaats op balkon of dak, eenige kleine winkels timmeren binnenshuis een soort van tribune met zestien tot twintig stoelen er op, dus evonzoovele plaatsen, waarvoor 100, 80, 50 francs gevraagd worden. Wij komen tot de overtuiging, dat wij onszelven moeten helpen, zoo wij niet minstens 50 francs per persoon willen be talen. Wij maken dus afspraak met eenige vrienden elkan der morgenochtend vroeg te ontmoeten, doch bepalen tegelijkertijd een koffiehuis waar men elkander terug vindt, wanneer wij elkaar kwijtraken. 6 Oct. Ongeveer tegen 9 uur in den morgen komen wij voorbij de Madeleine-Kerk, de Czaar moet in den namiddag na twee uur die kerk voorbij komen, dus zitten thans reeds verscheidene lieden boven op de buitentrap pen te wachten. Straks togen twaalf uur zullen wij die trappen allen zwart van de monschen terugvinden. Wan neer de Parjjzenaar iets wil zien is hij buitengewoon geduldig. Dit blijkt ons weder in de Champs Elysées, overal, waar de Czaar voorbij moet, is de weg afgezet door eene rij van cuirassiers, versterkt door een leger politieagenten en infanterie-soldaten. Achter deze dubbele haag staat het publiek opgehoopt, zoo vol, dat het vol strekt. onmogelijk zou zijn te trachten door die massa ons heen te werken. Wij hebben trouwens nog meer dan een uur den tijd, dus wandelen voort tot aan het »rond- point" der Champs Elysées, eene soort van geheel rond plein door boomen omgeven. In die boomon heeft men zeer kunstmatig volo gekleurde papieren bloemen aan gebracht, op een kleinen afstand maakt deze versiering een alleraardigst effect, men denkt zich in de lente. In- tusschen wordt het allengs voller en drukker om ons heen en wordt het waarlijk tijd een goede plaats te zoe ken. Eerst zoeken wij de menschen vóór ons aan het verstand te brengen, dat wij er even door moeten, dat wij noodzakelijk naar den overkant willen, doch dit baat niet, de menschen steken den spot met ons en wijken geen duim van hun veroverd plaatsje. Alle banken zijn natuurlijk al lang bezetde menschen bewerendat zij er al van af 's morgens zes uur zitten. Het zou dus wreod zijn ze er af te dringen. De tentjes waar men ververscbingen verkoopt, worden door de eigenaars met de giootste moeite tegen het publiek verdedigd, die tentjes zijn vierkant, vrij stevig en hebben een ietwat hellend dak. Sommige worden stormenderhand door het publiek veroverd tot groote ergernis der eigenaresse, welke met grooten angst het dak gadeslaat. Als dit haar eens op het hoofd viel Anderen harer concurrenten zijn ver standiger en maken een slaatje door eene plaats op het schuine dakje tegen 5 francs te verhuren. Zoo worden 50 tot, 100 francs spoodig verdiend en de menschen klauteren er anders toch op. Verderop maakt een koffie huis goede zaken, door een aantal matten keukenstoelen voor drie en vijf fran s te verkoopen en de menschen verdringen zich om zulk een stoel machtig te worden. De boomen zitten allen vol, voor het meerendeel met opgeschoten jongens uit de mindere volksklasse. Deze zijn langs den stam naar boven geklauterdhebben elkander geholpen en opgeduwd. Doch daar komen eenige mannen met ladders zetten deze tegen de boo men en vragen twee francs voor het omhoog stijgen. Een aantal heeren geven daaraan gevolg en zoo dragen de takken weldra lange jassen, hooge hoeden en verlakte laarzen. Eindelijk meenon wij eene goede plaats te vinden. Een reusachtig ijzeren dak trok reeds lang ons oog, het staat op stevige ijzeren pilaren, en tnsschen die ijzeren balken zijn dwarslijnen. In een oogwenk zitten wij tnsschen dak en dwarsbalken, hoog genoeg om over alles heen te kijken, do zitplaats is buitengewoon hard, doch men moet toch iets er voor over hebben. Maar helaas, het stevige dak zelf is zoo volgoladen met nieuws gierigen dat velo voorbijgangers ons wijzen op het ge vaarlijke van de veroverde positie. Het dak schijnt het te houden en houdt het ook, doch hot buigt toch door en zoo het eens bezweek, ja, dan werden wij verpletterd. Neen zoo ver gaat onze nieuwsgierigheid niet, en met een zucht, want het doet ons toch leed, laten wij ons naar beneden vallen. Eene minuut later hooren wij Krak, krak", een tak breekt, en een jongen valt met tak en al naar benoden, doch hij is zeker voor acrobaat in de wieg gelegd, want hij kwam op zijne voeten terecht. Intusschen zijn wij de vrienden al lang kwijt geraakt, en daar krijgen wij op eens een prachtig idéé, of liever het idéé is niet van ons, doch van een zeer fijn gekleed heer, die zeker ook niet voor de eerste maal in zulk eene volte wandelt. Deze heer is uiterst beleefd, »fa1tes comme moi", »doet als ik" zegt hij en geoft ons oen dun stevig touwtje. Op zijn voorbeeld binden wij dit zoo hoog wij kunnen aan den stam van een niet te dikken boom, werken ons omhoog, maken eene lus bij wijze van stijgbeugel, zetten daarin één voet, slaan den arm om den" stam en zien prachtig. Boem, daar dondert het kanon, nu duurt het niet lang meer, de hooge gasten hebben den parjjschen bodem betreden, een oorverdoovond gejuich stijgt van alle kanten op, weldra komen de gen darmes te paard in vliegende vaartom te zien of de geheel open en vrij is. En daar nadert de stoet, het°gaat vrij snel, voorop rijdt een escadron van de Afri- kaanscho cavalerie, daarop volgt het keizerlijke rijtuig met den Csar, de Csarina en president Felix Faure. De keizer heeft oen zwart astrakan muts op het hoofd en draagt de groene uniform van het regiment Préobra- jenski, °de keizerin draagt een wit satijnen kleed met goud geborduurd, een boa van witte struisveeren en een hoedje met aigrette. Achter dit eersto rijtuig komen nog twee andere met den ministor-president Móline, de hofdames vau de keizerin, mot admiraal Gervais en eenige hoogo gasten. Dan volgt eene menigte cavalerie, cuiras siers en lanciers, dan weder een aantal rijtuigen met allerlei heeren, waaronder fransche en russische officiers, de geheele stoet is in eenige minuten voorbij, het gejuich houdt eenige oogenblikken aan, het kwam uit de vorto tot ons, eerst piano, dan fortissimo, en sterft zacht weder verder af. Daar het onmogelijk is,, over dc Plac de la Concorde terug te keeren, maken wij eenen omweg door de rue de 1' Elysée, en komen daar juist bijtijds om president Faure in zijn paleis te zien terugkeoren. straat is afgezet, en wij moeten erkennen, dat overal de maatregelen voor de goede orde op uitstekende wijze genomen en gehandhaafd worden Keizer uitrijdt wordt de weg geheel opengehouden dooi de cavalerie en de agenten hebben bevel gekregen achter de paarden te staan, met het gezicht op het publiek en dus keeren zij don rug aan cavaleristen en aan don weg welke het keizerlijk echtpaar voorbij komt. De hooge gasten hebben het verbazond druk in de paar dagen dat zij te Parijs vertoeven, het programma van heden bevat's morgens 10 uur. Aankomst. Revue van het bataillon d' honueur. 12 Uur. Aankomst aan de russische ambassade voor ditmaal herschapen in keizerlijk paleis 2 uur. Vertrek naar de russische kork. 3 uur terug naar do ambassade. Half vier bezoek aan president Faure in het paleis van het Elysée. Half vijf audiëntie en rocoptie aan de ambassade. Kw rtier voor zeveneu diner in het Elysée. Acht uur. Illuminatiön en vuurwerk op het Champs de Mars. Verlichting van den Eifleltoren Vuur werk op vele andere punten dor stad, vreugdevuren Tien uur galavoorstelling in de groote opera. Do illuminatiën en versieringen der stad zijn prachtig vooral de verlichting dor groote boulevards maakt een tooverachtig effect. Daar zijn vau afstand tot afstand masten aangebracht welke door dwarslijnen en fraaie slingers met elkander verbonden worden. In plaats van gas "of lampions, hebben wij ballen van celluloid, waardoor de electrische stroom passeert zoodat al die gek'lenrd" ballen den geheelen boulevard in oene soort van toover paleis veranderen. Voegen wij er voor heden alleen nog aan toe, dat de parijscho bevolking sedert eenige dagen vermeerderd is met ongeveer 700 duizend bezoekers uit de provinciën en uit den vreemde en dat heden uit de 1 *1 3 1. r. 1 n n n n I 1 L I nAtll I f 11 kan men nagaan hoe propvol het hier op het oogenblik is 7 October. Wij kwamen te één uur na middernacht in Asnières terugde treinen reden elke minuut en moesten in groote haast vervoerd wordenen nog tot laat in den nacht hoorden wij treinen aankomen of ons stadje voorbijrijden. Wij gaan er weder op uitdus wordt doze brief vervolgd. J. M. T. parijsche omstreken uit den banliene wellicht eenige honderdduizenden monschen naar do stad trokken dan Edam. Het programma voor de feestelijk heden, bij gelegenheid van het eeuwfeest van ons Nuts-doparte- mentop 22 dezeris vastgesteld. Te 12 uur zullen genoodigden en belangstellenden in het »Stichtingshuis" worden ontvangen I uurofficieele receptie op het stadhuis; l'/i nor: onthulling van het monument; 2'j2 uur: feestvergadering, waarin de heer H. J. Calkoon de redevoering zal houden; 5 uur diner, en 's avonds con cert in het »Heeren-Logoment." Twisk. Bij eene den 6 gehouden stemming is de heer J. Zijp Hz. als hoofdingeland van de 4 Noor- dorkoggenmet 54 van de 55 uitgebrachte stemmen, herkozen. Westcrblokker. De banne Westerblokkor koos den 9 tot hoofdingeland in het Ambacht Drechterland den heer C. Koeman Dz., burgemeester van Blokker. Wijdenes. De heer P. Boot alhier is benoemd tot secretaris dezer gemeente. De Koningin en de Koningin-Regentes hobben f 300 doen toekomen aan de commissie to Driel bij Arnhem welke gelden tracht bijeen te brengen tot leniging van de groote ramp die in Juli 1.1. die ge meonte heeft getroffen door een windhoos en in Augustus door een hagelslag, waardoor de te velde staande tabak geheel vernietigd werd. Beverwijk. De fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen alhier, vroeger toebehoorende aan d heer W. Sepp is Donderdag in publieke veiling JP men en werd gekocht voor f 28600 door den heer M.< J. van Hattum alhier, Naar wij vernemen zal de tot nu in working zijnde fabriek worden voortgezet zoodat deze industrie voor die plaats behouden blijft. Schagerbrug. Ruim 20 kippen van den heer v. D. zijn in deze gemeente in den nacht van Donderdag op Vrijdag verscheurd. Naar alle waarschijnlijkheid is een bunsing de dader. Urk. Met onze visschers staat het er donker voor. Was de ansjovisvangst over 't geheel dit jaar niet roos kleurig de botvisscherij die thans door een klein deel der visschers wordt uitgeoefend, levert over 't algemeen ongunstige resultaten op en ook door de op de Noordzee visschonden is in de laatste drie weken, wegons het ruwe weder, zoo goed als niets gevangen. Alle hoop is nu gevestigd op de schelvischvangstwaarmede men de volgende maand denkt te beginnen en waarvoor men xde beug" reeds in orde heeft gemaakt. Veenendaal. Door den bijenhouder J. Hootsen zijn eenige korven met bijen per boot van Amsterdam naar Suriname verzonden met verschillende gereedschap pen en ledige korven. Op enkele plantages zal hiermede een proef worden genomen. Het is niet te doen om den honig. De bijen moeten dienen voor de bevruchting van koffie- en cacaobloemen. Veeziekte. Hoe besmettelijk miltvuur isbleek te Terkaple. Daar is verleden week op een boerderij een koe aan die ziekte gestorven. Het dier is op last van den plaats vervangend districts-veearts in het land begraven na ruime overgieting met petroleum en carbol en liet graf algestekt Toch is het aan een lam gelukt door de om heining te komen, waar 't dier waarschijnlijk van het aanwezige gras heeft gegeten. Weldra vertoondon zich ziekte-verschijnselen en ook dit dier is aan miltvuur bezweken. Postzegeltentoonstelling. Te Utrecht bestaat bet plan om in 1898 eeue grooto tentoonstelling van postzegels te houden uitgaande van de afdaeling aldaar van den Nederlandschen Bond van postzegelverzamelaars. Kwijtschelding vau paclit. Mr. H. Enschedé, te Haarlem, heeft aan vele huur ders zijner duingronden, te Zandvoort, geheele of gedeel telijke kwijtschelding van huur geschonken wegens het gedeeltelijk mislukken van den aardappeloogst. Uit goede bron wordt gemeld dat aan do pachters der Btortgronden gelegen tnsschen de Burgerbrng en Sint Maartensbrug oostzijde door bemiddeling van do hoeren Kaan en Swets rentmeesters10 pet. korting is toegostaan op hunne pachtsommen, ter tegemoetkoming in de schade hun toegebracht door den drogen zomer. Dat dit goede voorbeeld navolging vinde. Twee schipbreukelingen. In de Wester-Schelde werden deze week door een garnalen-visscher twee honden opgevischtdie daar op een plank ronddreven. Waarschijnlijk zijn de beide die ren, die er zeer verhongerd uitzagen, afkomstig van een vorongolukt schip.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5