No. m Acht en Negentigste Jaargang. 1896. Y R IJ 1) A G 16 OCTOBER. PARIJSCHE BRIE YEN. EEN OFFER. FEUILLETON. A (All AARSMIE Mil RIM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en 'Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rjjk j 1, De 3 nummers/O.OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlënt Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. VelefoonnuHBier3 XXV. Parijs, 8 Oct. 1896. 7 October. Wij hadden gedacht dat het heden wat minder druk en vol zou zijn doch daarin hebben wij ons vergist. Geheel Parijs nam nogmaals vacantie en volgt daarin het voorbeeld van do scholen waar pro fessoren en leerlingen vier dagon achtereen vrij zijn. Ieder wil den Czar en de Czarina zien en uit de gesprekken van alle omstanders blijkt, dat de een alweer gelukkiger was dan de ander. Deze zag de hooge gasten vlak voor zich op een meter afstand de andere zag ze wel drie malen, een derde zag niets als de astrakan muts van den keizer of de witte aigrette der keizerin; er komt natuurlijk veel toeval en geluk bij. Zoo waren wij gisteren avond op den grooten Boulevard stonden een tijd lang in een verbazend gedrang en moesten ten slotte vertrekken vóór de hooge gasten de opera verlieten. Heden hadden wij weer gelnk en zonder het gezocht te hebben stonden wij iu den namiddag op Place de la Concorde plotseling zoo mooi en hoog dat stellig niemand den stoet mooier en beter zag dan wij dit deden. De geestdrift der dagbladen evenaart die der parijsche bevolkinghet is slechts één kreet van blijdschap en goed vertrouwen het is alsof ieder blad een leger van reporters heeft, die alle bewegingen der russen gadeslaan, al hunne woorden opvangen en zich geroepen gevoelen geheele kolommen in de couranten vol te schrijven. Het keizerlijk echtpaar is onvermoeid gelukkig zijn beiden jong doch zolfs voor jonge keizersdie op reis alle gemakken hebben is zulk een tocht door Enropa toch verbazend druk. Het programma voor den dag van heden is weder volgeladen en is vooral gewijd aan het bezoek der stad met hare monumenten. Het begint ten negen uur iu den morgen met een bezoek aan Notre-Dame, de prachtige oude kathedraal daarna volgen het paleis van justitie en de Sainte-Chapelle het Panthéon eu de In valides het begint met een fijnen motregen doch het is of de Czar mooi weer besteld heeftwant nog vóór hunne majesteiten in de open lucht verschijnen breekt de zon doorde regen heeft enkel gediend de stof neer te slaan en wij krijgen een prachtigen herfstdag bijna lente. President Pelix Faure begeeft zich naar de russische ambassade en als een echt galante franschman biedt hij der keizerin een fraaien ruiker aan. De geestdrift is langs den geheelen weg niet minder dan gisteren en ook de kleine prinses wordt heden niet vergeten vrouwen en kinderen juichen op het voorbijrijden der keizerin »Yive la Grande-Duchesse vive la prineesse OlgaDit zal de jonge moeder voorzeker veel genoegen doen, want de kleine Olga zelve begrijpt van alle eerbewijzen nog niemendal de jonge groothertogin is pas 10 maanden oud. En voor wij verder gaan, willen wij even stilstaan bij het bezoek van mevrouw Carnot, weduwe van Frank- rijks diep betreurden president aan de keizerin van Rnsland. Het onderhoud was buitengewoon hartelijk, de vorBtin vergat als het ware haren hoogen rangom ge- Roman van H. RIDER HAGGARD. 9) .Misschien heeft Lady Marcham het spook dan wel gezien maar ik niet," zei Emma. »0, ik twijfel er niet aan, want zij ziet alles. U kent haar natuurlijk. 't Is een goede, oude ziel, viDdt u niet »Ik heb lady Marcham wel eens ontmoet, maar ik ken haar niet," antwoordde Emma. »Lady Marcham niet kennen 1" sprak Milward met gemaakte verbazing, »wel, ik dacht dat men even goed zon kunnen beweren, de Noordzee niet te kennen, wan neer men er op is. Zij is bepaald indringend. Wat be doelt u dus eigenlijk, miss Levinger »Ik bedoel, dat ik niet de eer heb te behooren tot de kennissen van lady Marcham," antwoordde zij ver legen. »Als die vlegel niet gauw nitscheidt, zal ik hem den mond stoppen," dacht Henry. »Wat I Hebt u dan ongenoegen met haar gehad vervolgde Milward onmeedoogend »in uw plaats had ik dat niet gedaan, want 't is een gevaarlijke vijandin en bovendien moet het heel lastig zijn, daar u haar toch nu hier dan daar ontmoet, alleen niet in haar eigen huis." Emma keek wanhopig ronden jnist zat Henry er over te peinzen hoe hij het best tusschenbeide kon komen, zonder zijn drift te verraden, toen de heer Levinger eenigszins langs hem heen boog met een beleefd.Ex cuseer mij." »Mag ik zoo vrij zijn u dat eens op te helderen mr. Milward vroeg hij. »Ik ben een invalide en een klui zenaar en mi]n dochter moet natuurlijk dat leven met heel vrouw en moeder te zijn, en bij het afscheid nemen liet zij haar dochtertje binnen brengenhetwelk door mevrouw Carnot van harte omhelsd werd. Iti het Pan théon zijn de vorsten afgedaald in de grafkolders met eerbied groeten zij de graftombe van Victor Hugo en gaan dan dadelijk naar het graf van Carnotliggende iu den grafkelder van de .Martelaren van het Vaderland" hetwelk ook de overblijfselen bevat van Lazare Carnot bijgenaamd »le père la Victoire". van La Tour d'Auvergne, den eersten grenadier van Frankrijken van generaal Marceau. De drie zoons van den overleden president de heeren ErnestSadi en Frampis Carnotwachten aan den ingang van den grafkelderde keizer drukt hun de hand en legt een prachtigen krans van lila's en orchideën op den grafsteen. Daarua spreekt hij de zoons toezegt hun dat hij een gouden krans voor hunneD vader besteld heeft en dat de naam van Carnot steeds in zijne herinnering en in die van het russische volk zal voortleven. De keizerin knielt bij het graf en presi dent Faure volgt haar voorbeeld. Buiten gekomen vinden de vorsten weder denzelfden geestdrift en hooren het gejuich der dicht opeengepakte menigte. Na een bezoek aan de Invalides vereenigt men zich in het keizerlijk paleis tot een lekker dejeuner, en men behoeft die .menus" slechts te lezen om zich te overtuigen dat al die Russen een verbazenden eetlust moeten hebben zoo zij alle dagen zulke dejeuners en diners verorberen. Ons dunktdat die groote hoeren en dames blij zullen zijn wanneer zij later in hun ééntje een eenvoud'.gen biefstuk mogen eteu. In den namiddag wordt de eerste steen gelegd van de brug genaamd Pont Alexandre III, naar 's keizer vader, zijnde evenzeer de eerste steen van de groote tentoon stelling van 1900 wordt een bezoek gebracht aan de Mantaan het Instituutaan het stadhuis en 's avonds is er gala-voorstelling in het Théatre-fran9ais. Dj plech tigheid van den Pont Alexandre III is buitengewoon prachtigfraaie tribunesvergulde zetelseen aantal versierde en opgetuigde jachts en pleiziervaartuigen, een kleine boot met achttien in het wit gekleede jonge meisjes die straks aan de keizerin eon prachtigen zilve ren vaas van één meter hoogte zullen aanbieden als geschenk van den parijschen handel en nijverheid. Twee booten met muzikantendie het russische volkslied en de Marseillaise spelen oen koorhetwelk de marche uit da opera Faust zingt, een welkomstgroet van den dichter José Maria de Héródia, voorgedragen door den heer Paul Mounet van de Comédie-franpise en eindelijk het leggen van den steen. Daartoe dient een troffeltwee hamers en eene pen met welke laatste de keizer en de president het perkament der acte zullen teekenen. Deze troffel is van goudop het platte deel staat een opschriftver meldende dat Den VII October MDCCCXCVI zijne Majesteit Nieolaas II Keizer aller Rnssen hare Majesteit de Keizerin Alexandra Féodorovna mij deelen. Ik heb niet de eer lady Marcham of oen der andere dames en heeren, die u zoo pas noemde, te ken nen. Druk ik mij zoo duidelijk genoeg uit »0, volkomen .Dat doet mjj genoegen, mr. Milward, omdat ik zoo even uit nw opmerkingen meende te moeten opmaken, dat u niet bijzonder ving van begrip was." Op dit oogenblik stond lady Graves eenigszins haastig op en verliet het vertrek, gevolgd door miss Levinger en haar dochter. Sir Reginald knoopte een gesprek aan met mr. Levinger, zoodat Henry en mr. Milward er samen overbleven. .Kunt gij mij ook zeggen wie onze vriend daar is?" vroeg de laatste. .Hij schijnt vrij lichtgeraakt te zijn en veel van de afzondering te honden. Wie had dur ven denken, dat er iets beleedigends hg in mijn veron derstelling, dat zijn dochter lady Marcham kende." .Misschien hebt gij wat al te veel aangedrongen," antwoordde Henry droog. .Ik ben zelf niet bijzonder goed met mr. Levinger bekend, ofschoon vader hem zijn gansche leven gekend heeftdoch ik vermoed, dat hij rijk is en om de eene of andere reden jaren lang min of meer als een kluizenaar heeft geleefd." »Bij George! Nu ben ik er!" zei Milward. .Hij is de man, die in de (dagen van onze moeders zoo populair was en toen trouwde met een rijke keukenmeid of zoo iets en daarom door de geheele buurt werd dood verklaard. Daar ben ik natuurlijk leelijk iugeloopen. Hij spijt mjj, want ik had inderdaad geen plan zijn dochter te kwetsen." »Het verheugt mij, u te hooreu zeggen, dat gij zulks niet met opzet hebt gedaan," antwoordde Henry min ^of meer norsch .wilt gij een sigaret te Het overige deel van den avond ging vrij rustig voor bij bijna te rustig, want Emma, uit het veld geslagen door de reeds opgedane ervaring, had zich in een hoek achter een reusachtig photografie-album gebarricadeerd. Eindelijk brak het gezelschap op. Mr. Milward keerde terug naar zijn landgoed Upcott Hall, dat in de buurt lag, met de opmerkiDg, dat bij morgenmiddag allen in de kerk weer hoopte te ontmoeten. Henry besloot onmid- en Felix Fanre president der transche republiek gelegd hebben te Parijs den eersten steen van de brng Alexander III zijndo Méline president van den raad der ministers Henry Boucher minister van handel en njjvorheid en Alf. Picard commissaire général van de Wereldtentoonstelling van 1900. De steel van den troffel is zeer fijn bewerkt met de wapenen der stad Parijsde drie leliën en daaronder het schip met het opschrift .Flnctnat nee mergitur". De hamer waarmede de Czar den eersten slag op den eersten steen geeftis ook zoer fraai de steel is één stuk ivoor van 31 c.M. lengte en heeft aan beide zijden twee gouden messen op een waarvan een gouden olijftak, op de andere waarvan een gouden eikentak is aangebracht. Deze zijn versierd met de letters N. (naar koizer Nieolaas) en R.F. (rópnblique franijaise). Tot het teekenen der acte, welke dient deze plechtig heid in herinnering te honden wordt eene pen gebruikt, zijnde een gouden rietje van 27 centimeter lengte met drie gouden strikken en een blad waarop de jaartallen 1896 en 1900 gegraveerd zijn. Deze plechtigheid begunstigd door prachtig weder was voorzeker een der fraaiste en bost geslaagde op deze feestdagen. Bij bet terugrijden over Place de la Concorde is het onmogelijk zich een denkbeeld te vormen van den aanblik welke dit groote plein bood. Nog wilden wij het stadhuis bereikendoch terwijl wij bij de Seine stonden hadden duizenden menschen zich bij het Hótei de Ville opgehoopt. Wij laten ons dus in oen koffiehuis neêrvallen en wachten daar tot de avondcourauten worden rondgeschroeuwd. Deze be- vatten reeds vele uittreksels uit vreemde bladen daar naar te oordeelen schijnt men nn toch in den vreemde tot de overtuiging te komen dat de vriendschap tus- sehen Rusland en Frankrijk ernstig gemeend is. Terwijt wij daar zoo aan het .terrasse" van het café zitten komen een aantal .camelots" voorbij. Deze verkoopen portretten van den czaar en de czarinapapieren pop petjes voorstellende den keizer en den presidentdie elkander de hand drukken vlaggetjesmedailles en ordeteekenensieradenbroches met de bnste van de keizerin, ook, het is eigenlijk niet netjes: »la pis- seuse franco-russe", in navolging van de poppetjeswelke den belgischen .mannekepies" voorstelden eene plaat voorstellende de reÏ3 van den czaar en de czarina door Enropa in een .voiture automobile", een fraai rijtuig met twee livreiknechts achterop. Door een beweegbaar carton zien wij achtereenvolgens het keizerlijk echtpaar in OostenrijkDuitschlandEngeland met strakke ge zichten of wel slapende van verveling terwijl daarna dellijk, dat hij dan niet van de partij zou zijn. Sir Regi nald en lady Graves begaven zich naar bed Ellen en Emma Levinger volgden dit voorbeeld en Henry gaf te kennen, dat hij in de bibliotheek nog oens een pijp ging rooken. Tot zijn verbazing zei mr. Levinger, dat hij ook graag rookte en hem in de bibliotheek gezelschap zon houden, wanneer hij daartegen geen bezwaar had. In de bibliotheek liep het gesprek eerst over mr. Milward, over wien Henry zich niet bijzonder vleiend uitliet. »Gij moet hem niet zoo hard beoordeelen," zei Levin ger .in den grond is het zoo'n kwade kerel niet doch hij is rijk en een eenig kind en is door oen menigte vrouwen bedorven maar hij zal wel gauw een toontje lager leeren zingen hij zal zijn partij wel vinden, zooals bijna iedereen op deze wereld. Wanneer ik goed heb ge zien, is er hier wel een dame in hnis, die wel weet hoe ze hem klein moet krijgen. Doch dat zijn zaken, zult gij misschien zeggen, die mij niet aangaan." Henry begreep deze zinspeling eigenlijk niet goed, ofschoon hij vermoedde, dat ze betrekking had op Ellen. Hij was totaal onbekend met de verhouding tnsschen mr. Milward en zijn zusterde jonge man stond hem inderdaad zóó tegen, dat hij er niet aan dacht, dat Ellen zich door hem aangetrokken kon voelen. Door mr. Le- viuger's opmerking werd hem evenwel een gelegenheid geopend, waarvan hij onmiddellijk gebrnik maakte. .Volgens hetgeen ik na mijn terugkeer heb gehoord, schijnt het, mr. Levinger, dat al onze zaken vrij wel uw zaken zijn, of vice versa. Ik weet niet," vervolgde hij een weinig aarzelend, »of u daar op dit oogenblik over wenscht te spreken. Dat ik zulks doe, schijnt inderdaad bijna een schending der gastvrijheiddoch wanneer ik den toestand goed begrijp, ontvangen wij op dit oogen blik uw gastvrijheid en gij niet de onze." Mr. Levinger glimlachte flauwtjes. .Spreek, kapitein Graves, wanDeer gij zulks verkiest," zei hij. „Het doet mij werkelijk veel genoegen, dat gij thnis zijt gekomen, want, onder ons gezegd, was uw over leden broer geen man van zaken en Sir Reginald wil ik

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1