Buitenland. in Frankrijk de keizer glimlacht tegen president Faure en de keizerin met de kleine Olga op den schoot zeer tevreden daartegenover zit. Dan gaan wij dineerenen dit doet ons denken dat een menu vrn het gala-diner door de russische vorsten ter eere van president Faure n wellicht belang inboezemt. Wij laten het onvertaald, om reden de namen der meeste schotels niet voor vertaling vatbaar zijn Consommé Régence Madère Potage crème de laitue Timbales Bagration Filets de Barbue Génoise Moselle Monsseux Sello de Behague parisienne Grand Chélteau-Latour Mousse Aurore Mnsigny Suprème de faisans Chateau Iquem Sorbets Poulardes röties Monopole Salade Escalopes de Foie Gras a l'Infante Entremets Porto (wijn) Artichants a la Moelle Parfait Uuchesse Biscuit de 1' Isle. Zoo tweemalen per dagmen kan het er mede doen. J. M. T. Itl'IiUARIJ K. Het proces tegen de moordenaars van Stamboelof is den 13 te Sofia begonnen. Er waren 170 getuigen gedagvaardmaar daarvan waren er 31 niet opgekomeno. a. de oud-minister Sallabach en de journalist Ritzof. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie vroeg daarom verdaging van het procesde rechtbank stond dit toe en gaf bevel dat de onwillige getuigen met den sterken arm voor de rechtbank zullen gebracht worden. De akte van beschnldiging noemt als de daders van den moord Halio Talon en Boni Georgiet, en als mede plichtigen den koetsier Azofdie Stamboeloff gereden had en in wiens rijtuig de moordenaars zijn gevlucht en Tufektshiet, die de wapens had verschaft en de moorde naars van geld voorzien had. DU1TSCIIUAND. De »Hamb. Corr." geeft, naar aanleiding der Zanzibarquaestieeen officieus bericht waarin de zienswijze der regeering schijnt te zijn weer gegeven. Het luidt als volgt »Duitschland heeft den vluchteling naar haar gebied in Oost-Afrika overgebracht, daar hij niet voor onbepaal- den tijd in het Duitsche consulaat te Zanzibar kon blijven zonder zijn beschermers tot last te worden. Deze maatregel was van volstrekt geen belang voor Engeland, omdat de uitlevering van den vluchteling toch reeds ge weigerd was door Dnitschland. Het protest van den Engelschen consul op Zanzibar had geen zin daar de Duitsche regeering officieel kennis had gegeven van haar voornemen in Londen, zonder dat de Engelsche regeering iets deed om de uitvoering van het bevel te beletten. »Als Engeland nn zijn Zanzibar-eskader versterkt, dan kan daarvan slechts de verklaring zijn dat men in Londen vreest dat Said Khalid van het vasteland uit gaat in trigeeren iD Zanzibar om de beschermende mogendheid die hem van den sultanstroon verdreeflast te veroor zaken. Of Said Khalid zich nog als pretendent beschouwt, weten wij niet. Het is echter duidelijk dat de jex-sultan, zoolang hij op Dnitschen bodem vertoeft en onder Duitsche bescherming staat verplicht is zich te onthouden van alle handelingen die zouden kunnen opgevat worden als misbruik van het asylrecht dat aan een politiek uitge wekene wordt toegestaan. Anders zou het de plicht van Dnitschland zijn hem te verzoeken het Duitsch gebied te verlaten en elders een schuilplaats te zoeken.'' met deze onaangenaamheden niet lastig vallen want ik veronderstel, dat gij wildet spreken over de hypotheek, welk ik op dit goed heb." Henry knikte en mr. Levinger vervolgde»Ik zal n zoo kort mogelijk uitleggen hoe de zaken staan." En hij somde de bijzonderheden op omtrent de finaDciëele lasten, welke op het landgoed rustten. »De toestand is nog wèl zoo slecht als ik dacht," zei Henry, toen hij geëindigd had. »Het is duidelijk, dat wij totaal bankroet zijn en het eenige, waarover ik mij verbaas, mr. Levinger," voegde hij er eenigszins opgewon den aan toe, »is, dat gij, een man van zaken, dat alles zoolang hebt laten loopen." »Dat was mijn risico, kapitein Graves," antwoordde hij»ik alleen had er geld bij te verliezen en niet uw familie." sPardon, mr. Levinger, doch wij kunDen de zaak ook van een anderen kant beschouwen. Wij zijn niet alleen arm, maar wij zijn ook frauduleus failliet, of zoo iets want al zouden wij morgen alles, tot aan het laatste stukje toe, verkoopen, dan nog zonden wij u deze som men niet terug kunnen geven om dan nog niet eens te spreken van de andere schulden. Om u de waarheid te zeggen kan ik hot u niet goed vergeven, dat gij mijn vader in zulk een toestand hebt gebra.ht, zelfs al was hij zwak genoeg om zich daartegen niet te verzetten." »In hetgeen gij zegt, ligt, beschouwd van het stand punt van een eerlijk man, veel waars, ofschoon ik nooit aldus gedacht heb," antwoordde mr. Levinger droog. »Doch laat ik u nog eenige opheldering geven: de laatste leening van tienduizend pond, welk bedrag, de rente er buiten gerekend, juist voldoende zou zijn geweest om mijn verlies te dekken, wanneer de hypotheek thans werd ingelost, is niet geschied op verzoek van uw vader, die er destijds niets van wist, geloof ik. Het was alleen op dringend verzoek van uw broeder Reginald, dat ik het geld, hetwelk hij noodig had, zooals hij zei, om de familie voor een onvermijdelijk bankroet te bewaren. Het is pijnlijk het te moeten zeggen, doch later heb ik het ontdekt, dat uw broeder zelf dat geld noodig had en ENREEAND. Meer en meer blijkt het, dat de meerderheid der liberale partij niet met Gladstone mede- gaat. De .Westminster Gazette" vroeg het oordeel van de voornaamste en bekendste personen in de liberale partij en het meerendeel dezer spreekt zich uit vóór het wederopdragen van het leiderschap aan lord Rosebery. Van de ernstige politici, die voor de opvolging van lord Rosebery in aanmerking kunnen komen, is er geen, die in Gladstone's meening deelt. Sir William Harcourt staat in zijne opvatting dichter bij lord Rosebery dan bij Gladstone. En het blijkt, dat dit ook met Asquith het geval is. Wat de Oostersche qnaestie aangaat, stemt hij volko men overeen met de meening van lord Rosebery, dat deze slechts kan worden opgelost door samenwerking der Europee8che mogendheden. Om Europa te overtuigen van de onzelfzuchtige bedoelingen, die Engeland ten aan zien van Turkije koestert, en van den vurigen wensch om een einde te maken aan de onderdrukking der Chris tenen in Turkije, moet Engeland het Cyprns-tractaat op zeggen, zonder echter Cyprus af te staan aan den Sultan. De .Times" en de .Daily News" meenen ook, dat er geen haast is bij het benoemen van een leider der liberale partij, daar Sir William toch met de leiding in het La gerhuis belast blijft. Het gerucht, dat Sir William voor nemens is ook zijn leiderschap in dit Huis neer te leggen wordt door de .Westminster Gazette" beslist tegenge sproken. Paus Leo XIII heeft koningin Victoria geluk ge- wenscht met het feitdat zij thans langer dan eenige andere Engelsche sonverein heeft geregeerd en tevens deze gelegenheid te baat genomen om zijn vreugde te betuigen over de onbeperkte vrijheid, die de katholieken in het Vereenigd Koninkrijk genieten. In haar antwoord gaf H. M. hare blijdschap te kennen., over de trouw en de toewijding van bare katholieke onderdanen. FRANKRIJK. De .Temps" zegt in een bespre king van den eisch, om publiceering der tusschen Rus land en Frankrijk gesloten overeenkomst »In de grondwot wordt zeer verstandig den President der Republiek de vrijheid gelaten verdragen te onder teekenen en den inhoud aan het Parlement mede te dee- len, als hij den tijd daarvoor gekomen acht. Er zijn trouwens bij znlke tractaten steeds twee mogendheden, die zich tegenover elkander verbonden hebben en wie aan de eene een vraag stelt, richt zich tevens tot de andere. Wie zal beweren, dat Rusland het tot nog toe gevolgde stilzwijgen niet nog langer noodig acht? Hoe verzuilen de afgevaardigden willen gaan? Zullen zij aan de Rus sische kanselerij de gronden voor haar stilzwijgen vra gen Of de regeering spreekt of zwijgt, er kan geen sprake van zijnhaar te beschuldigen van het breken met een parlementaire gewoonte of van ontrouw aan de grondwet." De oppositie zal wèl doen deze wijze woorden ter harte te nemen, alvorens tot interpellatie op dit punt over te gaan. Eenige radicale afgovaardigden moeten voornemens zijn in de Kamer te protesteeren tegen het toestaan der buitengewone kredieten voor de czarenfeesten door den Raad van State. Zij beweren dat alleen het parlement het recht heeft buitengewone kredieten goed te keuren. Tot op zekere hoogte hebben zij gelijk echter is bij de wet aan den Raad van State toegekend het recht om tijdens een parlements-vacantie voor dringende uitgaven de benoodigde gelden toe te staan. Maar een dergelijk besluit moet na het opening der zitting door de Kamers worden bekrachtigd. De gouden krans welke de Czaar bestemd had voor het graf van Carnot, was tijdens de feestweek nog niet gereed zij zal nu de 20n October (O. S.,) den jaardag van den dood van Keizer Alexander III, door de zorgen van de Russische ambassade, op het graf in het Pantheon worden geplaatst. De kranB heeft een meter middellijn ■TAME. Zondag is het huwelijkscontract van den prins van Napels en prinses Helena van Montenegro onderteekend door de Italiaansche ministers van buiten- landsche zaken, markies Visconti Venosta en van justitie, Costa, als gevolmachtigden van den koning van Italië, dat zeer weinig er van terecht is gekomen in den zak van Sir Reginald." Henry stond op od stopte zijn pijp, om een gelegen heid te vinden zich af te wenden. Hij durfde niet te spreken, uit vrees dat hij over zijn broeder zou spreken in bewoordingen welke beter dienden verzwegen te wor den en evenmin wilde hij laten zien, hoe een blos van schaamte hem over het gelaat vloog. Mr. Levinger zag zijn ontroering en begreep haar. Hij roerde Reginald's wandaden niet meer aan en vervolgde: .Gij verwijt mij, kapitein Graves, dat ik niet gehandeld heb, zooals een man van zaken had moeten handelen. Een man van zaken ben ik zeker, doch een woekeraar ben ik niet en ik zou zeer goed gedreven kunnen zijn door andere motieven dan alleen deor eigen voordeel. Laat ons eens dit geval aannemen veronderstel, dat jaren geleden een jonge man van goede geboorte, met goed uiterlijk en een groot vermogen, doch missende de voordeelen eener goede op voeding en niet bijzonder sterk van beginselen, behoorde tot het grootste en weelderigste regiment der Gardes. Veronderstellen wij verder, dat hij een leven leidde zooals zulke mannen vóór hem en na hem hebben gedaan een leven van buitensporigheden en uitspattingen, waar door spoedig de middelen, waarover hij beschikte, waren uitgeput. Volgens den gewonen loop der dingen zou die jonge man zich hebben overgegeven aan allerlei spel, om daarmede zijn zakken te vullen. Soms zou hij misschien hebben gewonnen, doch het zou ook mogelijk zijn ge- woest, dat hij eindelyk een bedrieger was geworden, niet meer in staat zijn schulden op de renbaan te betalen. Van zulk een man zou, niet ten onrechte, niet veel goeds kunnen worden gezegd zijn mede-officieren zou den hem een schurk noemen en allerlei zonderlinge ge schiedenissen opdisschen omtrent zijn gedrag in fiuancie- ële aangelegenheden; en zij, die buiten het corps stonden, zouden hem een dief noemen. De militaire loopbaan van dezen denkbeeldigon persoon zou natuurlijk spoedig een smadelijk einde nemen hij zou bankroet en ontoerd zijn, een paria, die niet meer geduld wordt in de kringen van gentlemen en met geen andere uitkomst voor oogen dan en door de Montenegrijnsche ministers van buitenlandsche zaken, Wukowitch en van justitie, dr. Bogitchewitch, als gevolmachtigden van den vorst van Montenegro. De werkstaking der zwavelmijn-arbeiders op Sicilië neemt dagelijks grootere afmetingen aan. Uit Catania wordt bericht, dat de werkstakers te Muglia een rumoe rige betooging hebben gehouden, waaraan slechts door de gewapende macht met geweld een einde kon worden gemaakt. RUSIiAND. De benoeming van Schischkin tot minister van buitenlandsche zaken is volgens de »Neue Freie Presse" een voldongen feit, maar zal eerst bekend worden na den terugkeer van den Czar te Petersburg. SPANJE. Te Manilla zijn tienduizend man supple tie-troepen uit Spanje aangekomen. Een stoomschip met 150 verbannen oproerlingen aan boord is naar Europa vertrokken. Het vrijbuiterschip Dauntless heeft mannen en wa penen op Cuba ontscheept. TURKIJE. De toestand in het Oosten is nog niet veel veranderd doch men vreest voor ernstige onlusten. Een paar honderd, sedert weken niet betaalde arbeiders van hot marine-arsenaal hielden een stormachtige betoo ging voor het gebouw der admiraliteit. Zij wilden naar Yildiz-Kiosk trekken, om bij den Padisha te klagen; maar zij werden door gedeeltelijke bevrediging hunner eischen hierin verhinderd. Naast dit gevaar van de zijde der onbetaalde Turksche ambtenaren, dreigen nog steeds samenzweringen. De gouverneur van Mytilene heeft een complot ontdekt on der de studenten, om de christelijke bevolking te ver moorden. Vier der aanleggers werden in hechtenis ge nomen. De Jong-Turksche partij roert zich ook ter dege. Groote onrust werd in Konstantinopel gewekt door het bericht, dat de Egyptische prinses Masli, de dochter van wijlen Mustapha-Fazel-pacha, de vergadering van het Jong-Turksche comité te Parijs heeft bijgewoond. Het is thans ook bekend geworden, dat deze prinses sedert geruimen tijd de Jong-Turkeu met geld ondersteunde. Het Weener »Korr. Bur." meldt, dat maarschalk Kamphoever-pacha en de heer Lecoq, die uit de commissie tot onderzoek van de jongste moorden te Konstantinopel waren getreden, omdat Nizzet-bey van hen verlangde, dat zij een valsche verklaring zouden onderteekenen, weder een vergadering der commissie hebben bijgewoond. De zaak schijnt dus te zijn bijgelegd. De inhechtenisnemingen van verdachte revolutionairen duren voort. Het ministerie van oorlog heeft met den directeur van het Crédit foncier te Odessa een contract gesloten tot levering van 2000 artillerie-paarden. ZUID AFRIKA. De Daily Telegraph" ontving den 13 uit Pretoria de volgende inededeeliug. Volgens vertrouwbare berichten uit Kaapstad is de minister van openbare werken op het punt, om af te treden. Een poli tieke crisis is onvermijdelijk. Verschillen bestaan tusschen de Kaapkolonie en den Oranje-Vrijstaat betreffende de spoorwegtarieven, die waarschijnlijk zullen leiden tot het vereenigen der Engelsche en Afrikaansche elementen in Rhodesia en Natal, tegen de partij van den Republikein- schen Afrikaanders Bond. Te Esschen (grensstation) ontdekte Zaterdag de douane dat in een veewagen van vier koeien de uiers waren afgesneden het vee was bestemd voor België en was op de Zwolsche veemarkt aangekocht. De laaghar tige wreedaard is nog niet bekend. Brand te tiuayaquil. Te Guayaquil zijn opnieuw pogingen gedaan om branden te stichten. Door het krachtig optreden der brandweer zijn ze echter alle verijdeld. Er zijn reeds meer dan 100 verkoolde lijken gevonden. Een groot aantal menschen zijn bovendien in den nacht van den brand in het water gevallen en verdronken. dat hetwelk een kogel kan bieden. Het is waarschijnlijk dat zulk een man in zijn wanhoop en gebrek aan gods dienstzin deze laatste uitkomst zou hebben gezocht, wan neer hij niet een vriend had gevonden, hij, die zonder vrienden meende te zijn en nog wel een vriend in den man, dien hij het slechtst van allen had behandeld. En laat ons nu verder eens veronderstellen, dat die vriend al de onbetaalde rekeningen voor zijn oogen in het vuur wierp, dat hij er bij hem op aandrong het denkbeeld aan zelfmoord op te geven, dat hij hem hielp om zijn andere schuldeischers te betalen en dat hij ein delijk den verworpeling, die, levende onder een valschen naam, vergeten was door bijna allen die hem gekend haddon, gelegenheid gaf een nieuw leven te beginnen. Zou die man in zulk een geval niet altijd een schuld van dankbaarheid hebben jegens dien vriend?" De heer Levinger was zijn verhaal kalm begonnen doch hoe verder hij verhaalde, hoe meer hij zich opwond, zoodat hij eindelijk, niettegenstaande zijn verlamming, van zijn stoel opstond en, steunende op zyn ivoron stok, de kamer op en neer wandelde. »Natuurlijk 1" antwoordde Henry. »Natunrlijkherhaalde mr. Levinger. Welnu, kapi tein Graves, die man was ik en die vriend was uw vader. Ik zeg niet, dat dit de geheele historie is, want er zijn dingeD, waarover men niet spreken kan, maar het is er toch een stuk van het is meer dan iemand weet, be halve sir Reginald. Uw vader vergaf mij wat ik tegen hem misdreven hadhij hief mij op uit het slijk en gaf mij een nieuw leven. Toen ik als een onbekende hier kwam, gaf hjj mij werkhij gaf mij zelfs het beheer over zjjn landgoed, wat ik waan am, tot ik het niet meer noodig had. Ik heb u dit alles verhaald, gedeelte lijk omdat gij de zoon van uw vader zijt en gedeeltelijk, omdat ik u hob gadeslagen, u in uw loopbaan van uw jeugd af heb gevolgd en omdat ik weet, dat gy een man van eer zijtdie nooit van mijn woorden gebruik zal maken tegen mij. (Wordt vervolgd.) (wijn) (wijn) (wijn) (wijn) (wijn) (wijn-champagne)

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2