Nederland, Stadsbericliten. Onbestelbare Hrieven, Advertentièn. - VEILING VAN VASTE GOEDEREN. BURGERLIJKE STAND. Brand. Te Berlijn heeft in de lakwerkplaatsen van de HamburgBerlijusche jalouzieënfabriek een hevige brand gewoed. Toen de brandweer op de plaats des onheils aankwam, sloegen de vlammen reeds uit vijf vensters van de derde verdieping. Eerst na vijf uren van groote inspanning was de brand zoover gebluschtdat een ge deelte van de brandweer kon inrukken. De schade wordt op 100.000 Mark geraamd. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Hoorn. In de afgeloopen week werd de jaar- lijksche kolfwedstrijd gehouden van de kolfvereeniging Noordholland 78 personen namen er aan deel. De prijzen werden gewonnen door de heeren 1. J. Bakker Az. te Hoorn 2. C. L. Schenk te Hoorn3. P. Dekker te Schellinkhout4. H. Swagerman te Hoorn 5. C. Zomer te Znidscharwoude6. J. Slotemaker te Oudkarspel serie-prijs W. Tensen te Schellinkhout. Veehandel ln Friesland Sedert het voiig bericht is de handel in vette kal ve en melkkoeien minder geworden door het groote aanbod daar vele boeren wegens de drassigheid der weiden gaarne verkoopen waarvan het gevolg is dat de prijzen dalen te meer nu er uit het buitenland weinig vraag is. In kalvevaarzen staat het ook weinig beter wijl het aanbod door het regenachtig weder de vraag verovertrof. In vette kalvers is de handel tamelijk vlug door den geringen voorraad daar in den jongsten zomer wegens de lage prijzen weinig van dit vee is aangefokt. In stieren is de handel slecht door den buitengewoon grooten aan voer daar tegenwoordig vele boeren er stieren op na houden, nu graag willen verkoopen en voel meer dan vroeger worden aangefokt. In graskalveren traag, wegens zeer weinig vraag uit België en Frankrijk, bovendien als Pruisen niet open is, wil dit vee niet goed gelden. In vette schapen zeer stadig, wegens geringen uitvoer naar Londen. In melke schapen traag, omdat velen nog wat willen wachten met het koopen voor den aanfok. In weidlammers ook niet levendig, door den grooten aanvoer en weiuig vraag uit Engeland. In vette varkens vlug, daar er weinig voorraad is. In zesweeksche biggen tamelijk vlug, omdat het voeder aardappelen vooral zeer goedkoop is. Er werden in den laatsten tijd in Friesland een aantal veulens opgekocht vnor den uitvoer naar Duitschland. Westfaalsche kooplieden vooral kochten eerste soort op tegen f 180 a 250. Saksische handelaars tweede soort voor f 130 a 200. De prijzen van het overige vee wisselen vette koeien 26, 28 ct., melk- dito f 70, f 185, kalve- dito f 110, f 210kalve vaarsen f 100, f 150vette kalvers 32, 36 ct.stieren 18, 22 ct.graskalveren f 20, 65vette schapen f 12, f 24; melk- dito f 10, 20; weidlammoren f 8, f 14; vette varkens 14, 17 ct. (ring); Londensche biggen 14, 15 ct.; magere varkens f 10, f 26. Aardappelen. De aardappeloogst is dit jaar in het Noorderkwar tier zeer overvloedig. Ook de ziekte valt mede en wordt alleen in de blauwo aangetroffen. De prijzen zijn dan ook zeer laagvoor J 2 per mud worden de heerlijkste aardappelen gaarne tehuis bezorgd. In de polders Waard en Groet zijn nog weinig granen verkocht. Ook het karwoizaad is nog grooten deels bij de landbouwers geborgen. Velen zien hoogere prjjzen tegemoet. Texel. Vanwege de afdeeling Noordholland der vereenigiug »Het Noderlandsche Paardenstamboek" zal den 19 te den Burg eene premiokeuring worden gehouden van merriën van 3 tot en met 8 jaar oud welke in het stamboek zijn of worden ingeschreven en door een in dat stamboek opgenomen hengst zijn gedekt. Verkiezing Tweede Hamer. Bij de verkiezing te Venloo ter vervanging van wijlen den heer mr. J. H. L. Haifmans zijn uitgebracht 2096 geldige stemmen. Gekozen is dr. W. H. Nolens met 1396 stemmen. De heer Ed. Haffmansbroeder van den overledenekreeg 699 stemmen. Haven van Zaandam. Het uitdiepen van zijkanaal G en het gedeeltelijk verbreeden en het uitdiepen van de ligplaats voor zee schepen te Zaandam is opgedragen aan den laagsten in schrijver den heer A. Prins Tz., te Sliedrechtvoor de som van f 58600. De nauwe hals der haven 54 M. zal nu een breedte krijgen van 98 M. op het smalste puntwaar naast een breedte van 110 M. zal liggen. Door het afgraven van den uitstekenden hoek aan den ingang zal ook het gevaar van aanvaren zeer worden verminderd daarbij hoopt men dat gevallen van stoomschepen die Zaandam lieten liggen om te Amsterdam te lossen niet meer zullen voorkomen. Op het Alkmaarder Meer is den 11 het schip van den schipper Benjaminsuit Alkmaarvol water geloopen en gezonken. De opvarenden werden gered door de bemanning van de «Alkmaar Packet". De nieuwe Beurs. Amsterdam. De voorbereidende werkzaamheden voor den Beursbouw zijn in vollen gang. De architect, de heer Berlage, is bezig met het in détail uitwerken van de gevelteekeningen welke waarschijnlijk wanneer zij ge heel voltooid zijn openbaar tentoongesteld zullen worden Reeds deze of de volgende maand zal het aangewezen terrein op het Damrak van een schutting voorzien wor den en zal met de>n bouw van een directiekeet begonnen worden. De aanbesteding van de fundeering zal zoo spoedig mogelijkuiterlijk in Januariplaats hebben. Die van den bovenbouw zal dan weldra volgen. Te Midwoud is tot secretaris van de banne ge kozen de heer K. Schagen, lid van het bestuur dier banne. De keizer van Oostenrijk heeft aan den schipper van het Nederlandsch loodswezen (kwartiermeester) F. H. Jillebate Vlissingon het Zilveren Kruis van Verdienste met de Kroon geschonkenen voorts aan de matrozen van het loodswezen D. van Sprang C. de Mul0. H LemsJ. M. Douw J. Verboven en H. Mommaas het Zilveren Kruis van Verdienste. Deze kloeke zeelieden hebben in December 1895 de bemanning van het bij Vlissingon gestrande Oostenrijksche barkschip »Zora" met groote moeite en krachtsinspanning gered. In de St.-Ct. van den 11 en 12 Oct. komt een op gaaf voor van het aantal bezoekers der musea en mon u men ten gedurende het 3e kwartaal 1896 waaruit o. a. blijkt in welk een druk bezoek het Rijks museum te Amsterdam zich mag verheugen. Gedurende dat tijds verloop werd het toch bezocht door 108187 personen. Purmerend. Door het Sted. Muziekcorps (goed gekeurd bij kon. besl. van 28 Nov. 1895 no 29), onder directie van den heer A. O. Provily, is het eere-lidmaat- schap aangeboden aan den wEdg. heer mr. H. J. Bie- derlack advokaat te Amsterdam, uit erkentelijkheid voor zijne humane handelwijze in zake het vaandel. Het eerelidmaatschap is volgaarne door bovengenoemde aangenomen. Schellinkhout. Ten gevolge van een geval van mazelen ten huize van het hoofd der school alhier, is de school tijdelijk gesloten. Stoomtram HaarlemAlkmaar. De aanleg van den Stoomtramweg Beverwijk Alkmaar is thans reeds gevorderd tot Heiloo. Indien met evenveel spoed blijft doorgaandan zal zeer zeker de lijn HaarlemAlkmaar nog vóór den winter gereed zijn. Werkstaking te Almelo. Onder de fabrieksarbeiders van de firma H. Hede- m te Almelo is eeue werkstaking uitgebroken omdat de loonen met 15 pet. zijn verminderd. In de laatste jaren is hut loon reeds herhaaldelijk ver laagd en steeds hebben de arbeiders daarin berust doch in deze vermindering welke voor sommige ar beiders bijna f 1.50 voor andere f 0.50 en gemiddeld voor iederen arbeider f 1 bedraagt willen zij in geen geval treden. De meesten dezer arbeiders zijn tevens land bouwer en bezitten dus meer weerstandsvermogen dan anderen. Het aantal stakers bedraagt 150. Tot nog toe is alles rustig. Hen docters rekening. Een arts te St. Annaland (Zeeland) had voor ge neeskundige behandeling van eene nu overleden rijke weduwe te St. Maartensdijk berekend eene som van f 1250 daarbij o. a. de gemaakte visites in rekening brengende ad f 45 per keer. De erfgenamen van de weduwe achtten het bedrag veel te hoog en maakten bezwaar tegen de betaling. Het bleek dat een andere artsvoor bezoeken als hier door den geneesheer gebracht waren, f 3,4,— in rekening bracht. De recht bank te Zierikzee bepaalde het bedrag, waarop de dokter recht zou hebben op f 375 daarbij de visites ad f 15 berekenende en veroordeelde den arts in de kosten. Deze hiermede niet tevreden, voorzag zich tegen die uitspraak hooger beroep bij het Gerechtshof te 's Gravenhage in alwaar de zaak den 12 in behandeling kwam en het Openbaar Ministerie concludeerde tot bevestiging van het vonnis der rechtbank met veroordeeling van den arts in de kosten ook van het hooger beroep. Uitspraak 9 November. Postzegels Brusselsche tentoonstelling. Heden zijn de postzegels van de tentoonstelling te Brussel in omloop gebracht. Zij kunnen gebruikt worden als de gewone postzegelsmaar worden slechts afgegeven bij bepaalde aanvraag. Deze postzegels behouden hunne geldigheid tot 30 Juni 1898 o aar de verkoop er van eindigt na den 31 De cembor 1897. Laatste Berichten. LONDEN, 14 Oct. De onder-minister van buitonlandsche zaken Curzon zeide in een redevoering te Glasgowdat ofschoon de Nijl-expeditie voorloopig gestaakt is haar taak niet zal afgeloopen zijn voordat de Egyptische vlag weer over Khartoem wappert. Betreffende de Armenische quaestie zeide Curzondat de eerste plicht van Groot-Bnunnië is: loyauteit tegen over het Europeesch concert. «Wij moeten de mogend heden overtuigen dat wij in deze belangeloos handelen". slot van het programma een fragment uit de Revue- Operette «Naar de tentoonstelling" opvoerde. Van het begin van dit stuk tot aan het einde was het een en al vroolijkheid die tusschenbeide zóó toenam dat men de spelers niet kon verstaan. Het stuk hekelt op humoris tische maar uog al krasse manier de toestandenin richting enz. op en van de in 1895 te Amsterdam ge houden tentoonstelling. De heer ter Hall was de ziel van het stuk op waarlijk talentvolle wijze stelde hij dronken Piet een echt amsterdamsch Jordaan-type voor. Maar ook de andere spelers deden hun best. De muziek bestaat uit vroolijkebekende melodiëu. Geen wonder dan ook dat zoo iets goed voorgedragen, zooals dat bier het geval wasaltijd een uitbundig succes zal verwerven. Vóór de pauze gaf men eenige komische voordrachten en zangnummers. Amsterdamsch Strijkkwartet. Dit gezelschap bestaande uit de heeren H. Ham mer len violist N. Seifert2en violist, N. H. Ei9en- doorn, altist en P. Wedemeijer, violoncellist, gaf den 13 des avonds in het lokaal «Harmonie" een concert. Voor Alkmaar mag men zulk een uitvoering van een bijzonderen aard noemen daar hier bijna nooit kamer muziek wordt ten gehoore gebracht. Was dit misschien ook de oorzaak dat er zoo weinig publiek was Of was de mindere bekendheid der namen van heeren uitvoerders de schuld Wij betreuren ditwant de uitvoering dei- drie kwartetten van Schubert in a kleine terts van Haydn in Es en van Mozart in c groote terts gaf dik wijls blijken van ernstige studie. Wij zeggen dikwijls omdat er ook wel vlekjes zijn aan te wijzen. De le violist speelde niec altijd zuiver zoo nu ou dan tegen den toon aan en op sommige plaatsen gelukten niet altijd even goed die figuurtjes van drie en vier noten zij waren nog al eens onduidelijk, o. a. in het begin van het tweede gedeelte van het «Allegretto" van Haydn. Daartegenover kunnen wij echter wijzen op menig goedgeslaagd moment. B. v. het «Andante" uit het kwartet van Schubert, het «Menuet" met de flageolet- tonen aan het einde van het trio, en het «Presto" uit dat van Haydn benevens het «Adagio", voorafgaande het Allegro molto" en «Andante cantabile" van Mozart. Wij weten niet of de heeren reeds lang het kwartetspel beoefenen, maar vaak was er eene schoone eenheid op te merken en wij twijfelen er niet aan, of langzamerhand zullen de zwakkere gedeelten, waarvan wij hierboven spraken, hoe langer hoe minder worden. Men moet niet vergeten, dat iedere partij slechts door één persoon wordt voorgedragen de kleinste fout of vergissing wordt op gemerkt of kan verwarring in de uitvoering ten gevolge hebben. Wij hopen hen dezen winter hier nog eens te hooren en wenschen hun dan eene volle zaal toe. Men verzoekt ons medetedeelen, dat zondag, den 18, de dienst in de kerk der remonstrantsche (gemeente zal vervuld worden door den heer dr. W. A. Terwogt, pred. te Hoorn. Schapendiefstal. In den nacht van den 11 op den 12 zijn zev vette schapen ontvreemd uit het land «De vier morgen", aan de Noordervaart, ten nadeele van 0. Water, wonende aldaar. Hoogstwaarschijnlijk zijn de beesten op de Pur- merender markt te gelde gemaakt. Men heeft tot heden nog geen dader of daders kunnen opsporen. liexerantlën Cadettenschool. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt op achterstaande advertentie betreffende de vernieuwing der contracten voor de levering van het gedurende één jaar benoodigde voor de menages der Cadettenschool. De barometerstand alhier, was's morgens te 8 uur als volgt: den 14: 769.4; den 15: 766.4. Toonkunst. Aan den heer P. C. Koerman is met ingang van 1 Januari 1897 eervol ontslag verleend als directeur der zangvereeniging en met ingang van 1 Februari als directeur en leeraar der muziekschool van de afdeeling Alkmaar e. o. der Maatschappij tot bevordering der toonkunst. Mevrouw Thénard. Toen vóór twee jaren deze dame hier eene soirée litéraire gafviel haar een talrijk bezoek ten deel en was men vol lof over deze begaafde vrouwdie meesteres van taal en actie hare toehoorders in hooge mate wist te boeien. Met genoegen zal daarom vernomen worden dat zij het voornemen heefthier opnieuw te komen, thans in gezelschap van mejuffrouw Lepage, en wel op woensdag, 11 November. Er zal eene lijst rond gaanwaarop men teekeuen kan. Leerlingen van de Hoogere Burgerschool en van de Openbare Meisjesschool hebben tot den halven prijs toegang. Gezelschap-ter Hall. Toen wij in den avond van den 14 wederom onze schreden naar de «Harmonie" richtten, waar het «Variété en Operette-gezelschap" van den heer ter Hall eene uit voering zou geven konden wij niet denkendat wij zóó hartelijk zouden moeten lachen. Den geheelen avond heerschte er onder het publiek eene zeer opgewekte stem mingdie echter zijn toppunt bereiktetoen men als verzonden gedurende de 2e helft der maand September van het postkantoor Alkmaar: Wed. R. v. d. Velde-Smit, Amsterdam. M. J. Schaap, D. Sobering Reinders v. d. Veer, 's Gravenhage. J. Zwarte, Helder. BouwmanRotterdam. A. de Moor. Van Bergen: Berghart.Amsterdam. Van Hoogwoud: P. de Vries Rotterdam. Van Ko e d ij k W. F. Bruin, Scheveningen. Oude Aledorp. Door den Notaris 1'. A. DE GELDEROterleek. 14 Oct. Huis erf en weiland, aldaar, 13.93.20. Kooper C. Over Klz. c.s. Alkmaar. 14 Oct. Huis, Kennemerstraatweg, no. 19. Str. S. Kaandorp Verhoogd door S. Kramer met Bakkerij, Wester weg 30. Str. W. Go vers Verhoogd door J. Bus met f 17660, f 5835,— 200,— 2560, 600, GETROUWD: 15 Oct. Jan Brouwer, wodur. van Huikje de Vries en Annetje de Jong, wed. van Johannes Agema. Gerhardus Jacobus Parmentier en Haartje Olij. GEBOREN 13 Oct. Johannes, z. van Cornelis Blankendaal en Bregje van der Gracht. Pieter, z. van Pieter Fekke en Antje Bogtman. 14 Meinsje, d. van Albert Asjes en Grietje Helder. 15 Anthonius Cornelis, z. van Hermanns van Gijsen en Trijntje Water. flude Alertorp. G e b oren. 16 Sept. Wilhelmina, d. van Petrus Veldman en Trijntje Wit. 22 Pieter, z. van Cornelis Hopman en Dieuwertje Romar. Overleden. 10 Sept. Jan, z. van Willem Lingerak en Maartje Groot, 15 d. 21 Louwrens, z. van Jacob Stoop en Marjjtje En- geringh, 18 w. Getrouwd: CORNELIS KERDEL en MARIA GEERTRDIDA BREIJER die mede namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Schiedam, j u Qctober l896 Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3