No. 130. Acht en RTegentigste Jaargang 1890. WOENSDAO 21 OCTOBER. Gevonden U oor werpen. Amsterdamsche Brieven. EEN OFFER. FEUILLETON. ALKMAARSCHE C011IAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,§0; franco door het geheele rijk 1, Do 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERHs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgeus tusschon 9 en 12 uur Een lap voering een meseen breikous eeu muil korf een sleutel een portemonnaie een kinderzakje een bonte kraag. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 17 Oct. 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr. XXII. Het streven van den amsterdamschen burgemeester om alle belangrijke vraagstukken sinds korter of langer aanhangig af te doen voordat rar. Treub den professo ralen zetel gaat innemen maakt het ambt van arnster- damsch kroniekschrijver tot alles behalve een siueqjire. Deze week verleende de Alkm. Ct. ons reeds gastvrijheid, maar niettemin moeten wij daarom andermaal verzoeken in het Gemeenteblad is een voordracht opgenomen om de gasfabrieken in eigen exploitatie te nemen en waar schijnlijk zal de gemeenteraad daarover reeds Woensdag a.s. te beslissen hebben. Aan die voordracht zij deze correspondentie gewijd. De gasconcessie is al sinds vele jaren voor al wat zich in de hoofdstad radicaal noemt een steen des aanstoots geweest. In de dagen toen de kiesvereeniging «Amster- dam" nog bloeide en in hare vergaderingen scherpe critiek werd geoetend op de daden van de lands- en stadsregeermg hadden de aanvallen op de gas-, telefoon- en tramconcessie altijd het meeste succes. Sinds die critiseerende hoeren beloond zijn met zetels op het Biunen- en Prinsenhof, bebooren deze meetings wel is waar tot hetjj verledeue maar de antagonie tegen de Imperial is gebleven. In zijne zitting van 20 Juni van het vorig jaar droeg de gemeenteraad dan ook aan burg. en weth. op aan deze onderneming mee te deelen, dat de gemeonte het voornemen had om de haar verleende concessie met 1 Augustus 1897 in te trekken. Destijds werd niet uitgemaaktwat de gemeente na dien datum zon doen. Drie wegen stonden haar open of zij kon aan de Imperial een nieuwe concessie verleenen. öf zij kon die schenken aan een andere ondernemingóf zij kon overgaan tot de exploitatie in eigen beheer. Om in dezen advies te verkrijgen werd door burg. en weth. eene commissie beDoemd bestaande nit de heeren mr. Trenb Lambrechtsen directeur der afdeeling Publieke Werken, Wittop Koning, assistent-ingenieur van het gasbureauen Knottenbeltinspecteur der gemeente- financiën. Deze commissie kwam na een degelijk onder zoek in het laatst der vorige maand met haar arbeid gereed en zij heeft aan bnrg. en weth. voorgesteld: 1°. om de gasfabrieken in eigen exploitatie te nemen2°. den gasprijs van 1 Januari 1898 vau 9 cent per M3. te verlagen tot 7 cent en voor gas dat niet tot verlichting dienttot 5 cent; 3°. aan de Imperial voor de overname der fabrieken uit te keeren een bedrag van f 16.950.000 4°. daarvoor een 3 °/0 leeniug van ƒ17.500.000 te sluiten; Roman van H. RIDER HAGGARD. 11) »Ja, dat hebben wij van morgen in de bijbellezing gehoord," zei Henry: «Gij dwaas! Hetgeen gij zaait wordt niet levend, tenzij hot dood zij." »0, ik weet dat die gedachte ond is," antwoordde zi] verlegen, »en wat ik meen druk ik zeer slecht uit, doch deze waarheden schijnen ons altijd nieuw toe, wanneer wij ze op ons zelf toepassen. Er komt in ons een denk beeld op, dat duizend jaren geleden het gemeenschappe lijk eigendom der menschen is geweest en wij meenen, dat wij een groote ontdekking hebben gedaan. Dat komt, veronderstel ik, omdat er eigenlijk geen nieuwe denk beelden zijn en ieder moet toch werken aan zijn eigen heil. Ik bedoel niet alleen in geestelijken zin. De gedach ten en gevoelens van anderen kunnen ons niet helpen, al zijn ze ook zoo ond als de wereld doch wanneer wij ze denken en voelen zullen ze nienw voor ons zijn gelijk de lente. Een moeder heeft haar kind niet minder lief, omdat millioenen moeders voor dien tijd de hare hebben liefgehad." Henry deed geen poging om dit gesprek voort te zet ten. De denkbeelden dezer dame waren, zooal niet nienw, dan toch aardigdoch hij hield niet bijzonder veel van discussies over zulke metaphysische onderwerpen, ofschoon hij er evenals andere intelligente mannen eenig belang in stelde. »U is zeer godsdienstig, nietwaar, miss Bevinger?" vroeg hij. «Godsdienstig? Hoe komt n daar zoo bij Neen ik won, dat ik het was. Ik geloof zekere dingen en ik tracht godsdienstig te zijn dat is alles I" en 5°. het salaris van den a.an te stellen directeur der gemeentelijke gasfabrieken te bepalen op ƒ6000 en dezen het vooruitzicht te geven op een maximum-tantième van 2000. Dat zijn de conclusiesmaar het rapport zelf dient nog nader beschouwd. Daarin wordt eerst nagegaan op welke van de twee in art. 29 der concessie genoemde wijzen de schadeloosstelling aan de Imperial toe te ken nen moet worden berekend hetzij het gemiddeld bedrag der zuivere inkomsten van den concossionaris over de zeven laatste jaren hetzij den kostenden prijs der over te nemen werken. Volgens den eersten maatstaf zon deze som zijn 15.670.544,38volgens den tweeden 16.059.422,79 een verschil alzoo van j 388.878,41. Ter voorkoming van processen adviseert de commissie het -«hoogste bedrag uit te keeron. Bij de berekening der ontvangsten kwam vooral de bij de Imperial waargenomou daling der productie ter sprake. Men wijt dit niet aan de concurrentio van het electrisch lichtmaar in hoofdzaak aan het gebruik van verbeterde gasbesparende branders en in het bijzonder aan het toenemend gebruik van gasgloeilicht. Dit zal echter op zijn beurt weer tot vermeerdering van het gasverbruik leiden. De productieprijs van een M3. gas voor de gemeente zal volgens de berekening hoogstens 2,69 cent kosten. Op dien grondslag zou de gemeente een saldo ontvangendat slechts 30.000 minder is dan hetgeen zij krijgt onder de werking der concessie aan de Imperial. Dit alles geldt voor een gasprijs van 9 cent. De cijfers worden natuurlijk heel anderswanneer men dezen prijs tot 7 cent vermindertgelijk het voorstel luidt. Men verwachtdat alsdan het gasverbruik tot ongeveer gelijke hoogte zal stijgen als te Rotterdam maar zelfs in dat geval zal de gemeente op den duur circa f 94.000 min der ontvangen. Voordat deze voorstellen bij den Raad werden inge diend stelden burg. en weth. zo in handen vau de Commissie van Bijstand in het beheer der Publieke Wer ken en van die voor Financiën. JEerstgenoemde commissie schonk haar adhaesie aan de voorgestelde conclnsiën met dien verstande echterdat zij zich niet uitsprak over de finaucieele gevolgen van het voorstel en eenig voor behoud maakte ten aanzien van de voorgestelde prijsver laging van het gas. De wenschelijkheid van znlk een verlaging stond bij haar vastmaar zij vond het niet geraden dat de Raad in dezen geest eea definitief be sluit nam zoolang de te benoemen directeur niet een nader onderzoek had ingesteld. Ook de Commissie voor de Financiën waarschuwde voor overijlde besluiten. Zij achtte 't bij den tegenwoor- digen stand van de geldmarkt niet doenlijk een 3 pet. leening van 171/2 millioen tegen een aanneembaren koers te plaatsenmen kon wel verplicht zijn den rentevoet op 31/ï pet. te bepalen en dan zon de begrooting heel anders uitkomen. Met het oog daarop ligt 't wel voor de hand dat verschillende leden er toe overhelden om een poging te doen met de Imperial tot een vergelijk te komen. De commissie vereenigde zich dan ook ten »Ik sloeg van morgen in de kerk nw gelaat gade en zoodoende kwam ik op die gedachte, of liever kreeg ik er de zekerheid van." Zij bloosde en zei: «Waarom vraagt U het U gelooft ook in onzen godsdienst, niet waar?" «Ja, dat doe ik. En ik geloof, dat u weinig mannen van ons vak znlt aantreffen, die het niet doen mis schien wel, omdat zij zich door de voortdurende aanra king met de krachten en de gevaren der natuur afhan kelijk voelen van een onzichtbare, beschermende macht. Naar mijn ondervinding hebben alle menscholijke wezens behoefte aan godsdienst onder den een of anderen vorm. Ik heb nog nooit iemand gekend, die gelukkig was in zijn gemis aan godsdienst." «G dsdienst brengt niet altijd geluk, zelfs geen vrede", zei Emma. «Mijn ondervinding is niet groot doch ik heb het bij mijn eigen vader gezien. Ik geloof Diet, dat iemand godsdienstiger kan zijn dan hij en toch is hij niet gelukkig en toch is hij bang voor den dood, welke voor mij niet zooveel verschrikkelijks heeft." «Ik geloof, dat nw vader een zeer zenuwachtig man is," antwoordde Henry«en de voorwaarden, waaronder hij en n geleefd hebben, znllen waarschijnlijk zeer van elkaar verschillen. Ieder voelt deze dingen volgens zijn temperament." «Ja, hij is zenuwachtig", zei zijen daarna alsof zij van onderwerp wilde veranderen, riep zij eensklaps nit «Zie, daar is de zeeHoe schoon Deed het u geen verdriet, kapitein Graves, toen u haar moest verlaten Zij waren door een laan gegaan, welke gebruikt werd voor het vervoer van zand en keien van de baai, en hadden de kalkachtige helling bereikt, die bekend was als de Klip. Beneden hon lag een breede strook zand, waarover het zeewater zich rimpelde bij hoog getij, en een eind verder lag de groote, blauwe oceaan. De zon brak door de wolken en wierp een breede lichtstreop over de zee. «Het speet mij wel, dat ik haar heb moeten verla ten 1" zei hij, starende naar het hem zoo goed bekende water; en bijna hartstochtelijk vervolgde hij«Het beeft slotte met het denkbeeld om op de volgende grondslagen onderhandelingen met deze gasfabriek aan te knoopen 1°. aanmerkelijke verlaging van den gasprijs, b.v. tot 7 cent per M3. voor lichtgas en 5 cent voor gasdat niet dient tot verlichting 2°. uitkeering door de Imperial aan de gemeente van een minimam-bedrag gelijkstaande aan het bedrag, dat thans aan de gemeente reeds ten goede komt. Mocht hiertegenover worden bedongen eene verlenging van den duur der than3 gewijzigde concessie, dan zou die verlenging slechts kunnen worden toegestaan onder voorwaarde, dat de gemeente, na verloop van een niet al te langen termijn, te allen tijde bevoegd zal zijn de fa brieken te naasten tegen nitkeering van de tegenwoor dige kapitaalswaarde, zonder betaling van eenige premie, doch met vermindering van een vast te stellen jaarlijksch aflossingspercentage. Alleen wanneer de Imperial zich niet naar die wenschen wilde schikken zon de commissie tot gemeente-exploitatie adviseeren, behoudens natuurlijk het te berde gebrachte over de prijsverlaging en het ren tetype. Al die rapporten kwamen bij B. en W. in en werden door hen overwogen. De uitslag was, dat zich een meer derheid en een minderheid in het college vormde. De meerderheid heeft thans het voorstel tot eigen exploitatie gedaan, maar daarbij wordt tevens door haar gezegd, dat zij, indien do Imperial alsnog voorstellen aan de gemeente doet, zich voorbehoudt, zoo noodig, de voor dracht door eeu nadere aan te vullen. Of de gemeenteraad tot het nemen in eigen beheer zal overgaan Wij betwijfelen het sterk. De argumenten voor de naasting zijn al zeer zwak. Zelfs al blijft de gasprijs gelijk en leent men voor slechts 3 procent, dan nog heeft de gemeentelijke schatkist nadeel en groot zal dat nadeel zijn, wanneer de prijs verlaagd en de rente voet hooger wordt, 't Lijkt wel heel aardig, dat het gas goedkooper wordt, maar wanneer het gevolg daarvan is, dat de plaatselijke inkomstenbelasting of het aantal opcen ten op het personeel verhoogd wordt gelijk de com missie van 26 Juni '95 nu reeds voorspelt zal het finaucieële voordeel voor de ingezetenen bitter klein zijn. Voor ons is het voorstel der eigen exploitatie niet veel meer dan een krachtige aanporring om de Imperial wat water in haar wijn te laten doen. Zij is, blijkens een schrijven aan den burgemeester, tot onderhandelen bereid en nu haar het mes zoo op de keel wordt gezet, zal zij om de eene concessie de andere doen. Dit is, naar het ons toeschijnt, de beste oplossing en beide partijen kun nen daarmee tevreden zijn. Hoe echter de beslissing van den gemeenteraad nit- valle uit hetgeen nu reeds bekend geworden is, valt een leerrijke les te putten, 't Is zoo gemakkelijk om in vergaderingen op zich verrijkende concessionarissen af te geven, maar als men de zaken eens gaat ontleden komt men zoo licht tot een ander resultaat. De Imperial moge wellicht in staat zijn, haar prijzen wat te verlagen, maar er is geen sprake van, dat hare onderneming voor haar een onuitputtelijke goudmijn is. Na de raadsvergadering hierover nog een enkel woord meer. mij bijna het hart gebroken. Ik had mijn betrekking lief zij was alles voor mij, daar was ik iemand en ik had een vooruitzicht voor mij nu ben ik niemand en heb in 't geheel geen vooruitzicht. Hij zweeg. «En waarom hebt u haar verlaten vroeg zij. „Om dezelfde reden waarom wij allen dingen doen, die ons onaangenaam zijn omdat het mijn plicht was. Mijn broeder stierf en mijn familie verlangde naar mijn tegenwoordigheid dientengevolge moest ik mij uit den dienst terugtrekken." «Ik vermoedde zoo iets," zei Emma zaeht «en het spijt mij voor n. Zouden wij niet liever terugkeeren, want wij kunnen niet verder." Henry knikte toestemmend on zwijgend keerden zij naar huis terug, beiden verdiept in hun eigen gedachten. Men zal zich herinneren, dat mr. Milward zijn voor nemen had te kennen gegeven, dien middag naar de kerk van Rosham te znllen gaan. Ellen wist, dat zulks zijn gewoonte niet was daarom gaf het besluit van haar bewonderaar haar stof tot nadenken. Al een jaar of langer nog had mr. Milward haar aller lei attenties bewezen, maar iets wat op een beslissend woord geleek had hij nog niet gesproken. Zon hij thans van plan zijn de lijn te overschrijden, welke hofmakerij scheidt van een engagement? Zij geloofde het inderdaad, want waarom zon hij zich anders een wandeling van eenige mijlen getroosten om naar de kerk te gaan en waarom had hij haar bij 't vertrek stilletjes gevraagd om na de kerk een wandeling te gaan doen In allen ge valle besloot Ellen, wanneer dat zijn plan was, zou zij hem gelegenheid geven zich te verklarenen het was hoofdzakelijk ook daarom, dat zij Ellen's wandeling met haar broer had voorgesteld. Ellen wist zeer goed wat zij deed. Zy kende mr. Mil- ward's gebreken zijn grofheid stond haar tegen en over het geheel genomen hield zij misschien niet van hem. Doch aan den andersn kant werd haar ijdelheid gevleid door zijn bewondering, want vele vrouwen hadden ge tracht hem tot zich te trekken en het was haar allen

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1