No. 131. fclerste blad. Acht en Wegentigste Jaargang. 1896. V R IJ 1) A a Zitting van don Gemeenteraad 23 OCTOBER. A UKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Jttinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/- 0,80franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummersAfzonderlijke nummer a ets. AAN Al.hllil II, o p Wo e n s d a g 21 October 1 8 9 G, des namiddags 12 3/4 uur. Voorzitter: aanvankelijk de heer C. W. Bruinvis, oud ste wethouder, later de Burgemeester A. Maclaine Pont. Secretaris: de heer C. D. Donat'n. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 1, JJIedcdeeliiigen. Deelt de Voorzitter mede: o. dat de heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie heelt 'berichthet voornemen te hebben op Zaterdag, 24 October a.s., deze gemeente te bezoeken, te 2.10 nnr, Amsterdamsche tijd. De heer Kraakman vraagt of uit deze mededee- ling ook iets ten aanzien van den Raad voortvloeit, bijv. dat* de Raad zich bij den Commissaris door eene com missie laat vertegenwoordigen. Den Voorzitter is bij eeue vorige gelegenheid als deze niets bekend. De heer Kraakm au stelt naar aanleiding daarvan voor, den Voorzitter op te dragen, aan den heer Com missaris der Koningin, namens B. en W., mede te deelen de eerbiedige hoogachting van den Raad. Bij acclamatie aangenomen. b. dat door den heer Commissaris der Koningin zijn be noemd tot zetters dezer gemeente voor de Rijks directe belastingen de hoeren P. Kool Jbz,, P. Rentmeester en S. de Lange P.Bz. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Ingekomen 9tukken. 1°. Procesverbaal van Burgemeester en Wethouders, in zake de opneming der boeken en kas van den ge meente-ontvanger op '28 September 1.1. Aan kas was f 13917,67s. Ka lezing voor kennisgeving aangenomen. 2". Missive van Regenlen vau bet Burgerweeshuis houdende het verzoek te worden gemachtigd aan de naaivrouw iu genoemd gesticht, die eervol zal worden ontslagen eene jaarlijksche gratificatie toe te kennen van f 100,te voldoen uit de inkomsten van het gesticht. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. 3°. Schrijven van S. Bregman, mede namens J. Lind en C. van Stam houdende bericht dat de bij raads- Prijs der gewone Ad ver tent 1 en: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Iffelei'oonnummer 3 besluit van 1 September gestelde voorwaard ;n hun te bezwarend zijn om welke reden wordt afgezien van het door hen ingediende plan tot bebouwing van het terrein nabij de Schermerpoort aan den Steeweg. Aangenomen voor kennisgeving. 40. Adres van O. J. Reiziger, waarin wordt gewezen op den onhoudbaren toestand waarin het water van den Limmerhoek verkeertmet verzoek maatregelen te nemen, dat daarin verbetering wordt gebracht. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. 5°. Adres van L. Liugerak c.s., bewoners van per- ceelen aan den Kennemersingel bij het bruggetje over de Hoevervaart, houdende verzoek verbetering te willen brengen in den toestand van den weg aldaar. Gesteld in banden van B. en W., om bericht en raad. De heer Kraakman noodigt B. en W. uit bij de con siderans van hun uit te brengen rapport rekening tu willen houden met het rapport der 3e sectie over de go- meentebegrooting van dit jaar. In die sectie toch is een zelfde toestand besproken in de Liefdelaan aanwezig en bij de sectie is toen de vraag gerezen, of niet de eigena ren van aangrenzende perceelen verplicht konden worden een voetstraatje voor hunne woningen te leggen, dat de gemeente dan later in eigendom en onderhoud kanover- nemen. Wellicht kan door overleg tusschen B. en W. en een der eigenaars de zaak aldus geregeld worden. 6°. Adres van het bestuur van de Naamlooze Ven nootschap »Omnibusdienst de drie Egmonden' gevestigd te Egmond aan Zee houdende het verzoek om den dienst, die tengevolge van het meerdere verkeer tusschen Alkmaar en de Egmonden uitgebreid moest wordenover dit jaar met eene subsidie te willen steunen. Gesteld in handen van B en W. om bericht en raad. 7°. Missive van het bestuur van »Alcmaria", veree- niging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en tot verfraaiing van Alkmaar en omstreken houdende kennisgeving der oprichting van de genoemde vereeniging en met verzoek op den onmisbaren steun van den Raad te mogen rekenen. Aangenomen voor kennisgeving onder opmerking, dat de gemeente haren zedelijken steun gaarne zal verleenen. 8°. Missive van heeren Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 16 September 1.1., tot wijziging van de Algemeene Schoolverordening. 9®. Idem ten geleide van bot goedgekeurde raadsbesluit van 1 September 1.1., tot benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool en tot vaststelling hunner jaarwedden. Ns. 8 en 9 voor kennisgeving aangenomen. 100. Idem houdende uitnoodiging om het op 16 September 1.1. genomen besluit tot. wijziging van de Al gemeene poli tie-verordening (verbodsbepalingen betrek kelijk het rijden met handwagens over do Kaasmarkt, melkkarren, vélocipédes ea op hot bouwen) in te trekken de artikelen 172b, 172c en 172d zijn in strijd met art. 33 van het Provinciaal Reglement op de wogen ter voorkoming dat een voordracht tot vernietiging zal wor den gedaan. De heer Kraakman vraagt of er geene redenen zgu geweest, de commissie voor de strafverordeningen samen te roepen. Na de dagteekening der missive (30 Sept.) zijn er vele dagen verloopen, in welken tijd de commissie best in staat was geweest in deze vergadering een nader voorstel te doen. De Voorzitter mag toch de stukken direct in handen eeuer commissie stellen. Gesteld in handen der oom missie voor de strafveror deningen. 11°. Idem, houdende uitnoodiging om, met intrek king van het op 16 September 11. genomen besluit, eene nieuwe verordening vast te stellen tot geldigveikianug van strafverordeningen en daarbij alsdan te vermelden de verordening tot regeling van het brandwezen. Gesteld in handen dor commissie voor de strafveror deningen. 12". Rapport der speciale raadscommissie inzake de onbewoonbaarverklaring van het perceel van D. Groot huizen staande aan den Dijk wijk C No. 21. Ter visie gelegd. De commissie stelt voor te besluiten, dat door de sloo ping en den herbouw van het perceel de onbewoonbaar verklaring daarvan niet behoeft te worden uitgesproken. 13°. Bezwaarschrift van G. C. A. L. Weijand, tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomendienst 1896. Ter zijde gelegd aangezien de termijn van reclame den 15 Juli. 11. was verstreken. 14°. Brief van den heer J. Rentmeester te Purmerend waarbij hij verklaart zich onder zekere voorwaarden beschikbaar te stellen voor oeue benoeming vau stads- I apotheker. 15°. Telegram van den heer K. Broes van Dort apotheker te 's-Gravenhage inhoudende de herroeping der intrekking vau zijne sc citatie naar de betiokkiug van stads-apotheker mits men hem vrg late .e wonen geheel op eigen kosten, waar hij wil, waardoor de kamers der apotheek ten goede komen. Ns. 14 en 15 te behandelen wanneer aan de orde is de benoeming van stads-apotheker teneinde daarop als dan zooveel acht te slaan als de Raad zal vermeenen te behooren. Gemeente-rekening, dienst 1895. 3. De op 1 September 1.1. benoemde speciale commissie tot het onderzoeken der gemeenterekening, dienst 1895, heeft hare taak volbracht. Uit het door haar te dier zake opgemaakte rapport blijkt, dat de ontvangsten zoo wel als de uitgaven nauwgezet ziju nagegaan de door haar tegen enkele posten dier rekening gemaakte beden kingen zijn van algemeenen aard en hebben meer betrek king op de administratie, dan wel op bet bedrag. Het standpunt, waarop de commissie zich plaatste, was een ander, dan dat van burg. en weth. Deze toch laten de rekening, ondanks het in de gemeentekas geconsta teerde tekort, sluiten met een batig saldo van f 3846,24', iets waarin de commissie niet medegaat. Naar hare mee ning dient uit deze rekening te blijken, dat er een tekort bestaat op den dienst v n 1895 en om daartoe te gera ken wil zij het verduisterde bedrag in uitgaaf brengen Tot de bepaling van het juiste bedrag dier verduistering heelt de commissie zich vooral beijverd en zij is na een breed onderzoek daarin naar hare meening geslaagd. Volgens haar rapport, waarin zij de berekening vermeldt, bedraagt dit f 59432,63, ol f 38,37 meer, dan door B. en W. was geconstateerd. De commissie stelt naar aanleiding van de uitkomsten van haar onderzoek voor, de ontvaugsten en uitgaven der rekening als volgt De ontvangsten tot een bedrag van De uitgaven en het kastekort van den ont slagen ontvanger, behoudens alle rechten van de gemeente deswege (van het bedrag v. f 59432,63 komt reeds f 118 op de reke ning voor in uitgaaf aan J. G. Klein voor kosten van vervol ging, die verduisterd zijn). dienst 1895 voorloopig vast te stellen f 373192,43s 59314,63 Nadeelig saldo f 55450,885 De Voorzitter brengt hulde aan de commissie voor de bijzondere zorgwaarmede zij haar onderzoek heeft gehouden. Hij wil hiermede niet tekort doen aan vroegere commissiën, die naar hij meent, evenzeer haai plicht hebben gedaan, maar thans hebben zich bijzondere moeielijkheden voorgedaan die, de commissie tot eene goede oplossing heeft gebracht. De heer P r e ij e r (die moeielijk verstaanbaar is) meent te moeten vragenwaarom in uitgaaf is gebracht het bedrag van 375, den heer Nuhont toegezegd voor de waarneming van het commissariaat van politiedoch door deze niet ontvangen. De heer Kraakman licht den heer Preijer hierom trent in. In ontvang is gebracht ruim 1480 door Nuhont gerestitueerd, in uitgaaf de f 375. Door Nuhout is echter slechts ruim f 1100 terugbetaald, het ver schuldigde bedrag na aftrek der 375. De gemeente kan echter niet per saldo ontvangen. Do heer Pre ij e r vraagt vervolgens, welke rekening aan Ged. Staten moet worden opgezonden. De Voorzitter antwoordt de rekening aanwij zende hot tekort en de door den heer Vonk aangebodene. De heer P r e ij e r is daar tegen. Waarvoor is het noodigzoo vraagt hij. Hij wilin verband met de mogelijkheid, dat processen ontstaau, alleen inzenden de rekening aanduidende het tekort. De heer Kraakman vindt opzonding van de drie rekeningen n.l. die van burg. en weth., van Vonk en de saamgevatte rekening, het best. De 3 stuks zullen Ged. Staten den geheolen toestand duidelijk maken en het nadeelig saldo doen zien. De commissie is tot eenzelfde nadeelig saldo gekomen als de heer Vonk zoodat deze zijne rekening met dat saldo kan beginnen. Ook hij moet hulde brengen aau de leden der com missie vooral ook aan den heer de Langedie door zijne nota de commissie zoo juist hoeft ingelicht. De heer B 0 e 1 m a n s ter S p i 11 wil er aan toe voegen, dat niet anders gehandeld kan worden, en met in den geost van den heer Preijer. Do art. 220 en 221 der gemeentewet verbieden dat. Do Raad lieett bij aan neming van bet voorstel gedaan, wat hij kon doen. Aan Ged. Staten is thans de beslissing. Het rapport der commissie wordt daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Stads-apotheker. 4. Op de door B. en W. gedane aanbeveling voor stads-apotheker (iu ons blad van 17 Sept. 11. medege deeld) is het advies gevraagd van Regenten van het Mannen- en Vrouwangasthnisbeheerende do stads apotheek. Het komt regenten wenscbelijk voor den heer H. J. Traus voor de vacante betrokking te benoemen. (De heer J. RuijsNr. 2 der aanbeveling, heeft in den tusschentijd zijne sollicitatie ingetrokken). Van gevoelen zijn zij verder, dat de nachtdienst gevoegelijk aan do stadsapotheek kan blijven. De vrijdom van vuur en licht, door den stads-apotheker thans genoten voor apotheek en kantoortje dient volgens hunne meening uitgestrekt te worden over het geheele perceel terwijl het daarstellon van eene afscheiding van den tuingrond tnsschon het gasthuis en apotheek aanbevelenswaardig is. Do heer de Wit verklaart, als regent, dat in de vorige begrootingen van de stads-apotheek niet anders werd uit getrokken dan salaris apotheker, met vuur en licht voor de stads-apotheek. Do controle op hot verbruik der brandstoffen en het licht was voor regenten hoogst moeie lijk, waarom zij hebben gemeend dat de vrijdom van vuur en licht moest worden uitgestrekt ook voor het woonhuis van den apotheker. Vóór de benoeming zon hij dit gaarne uiigemaakt zien, waartoe hij zoo noodig een voorstel wil doen. De heer Kraakman zegt, dat de aanneming van een dusdanig voorstel eene wijziging van salaris is, welke wijziging wellicht niet aan alle sollicitanten bekend is. Hij kan medegaan met vrijdom van vuur, maar wil afscheiding behouden, tenaanzien van het gebruik van licht, omdat dusdanige atscheiding door de plaatsing van een gasmeter gemakkelijk is te verkrijgen. Voor dit oogon- blik althans acht hij samenvatting niet weuschelijk. De heer Goede meent, dat het aangevoerde op de benoeming niets afdoet. Hij stelt voor tot benoeming over te gaan en het voor stel van Regenten in handen van B. en W. om bericht en raad te stellen. Dit voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Uit de vier sollicitanten, die zich benoembaar stellen (waaronder de heeren Rentmeester en Broes van Dort) wordt met 16 stemmen benoemd de heer H. J. Traus te Amsterdam. De heer K. Broes van Dort bekwam 1 stem. Door de trekking der nnmmers 9 eu 17 vormden de heeren Bosman en Kraakman met den Voorzitter het bureau van stemopneming. Aotulen en verslag Gemeenteraad. 5. De vorige vergadering werd het laatste door B. en W. gedane voorstel inzake de opmaking der notulen en het verslag van den gemeenteraad aangehouden met het doel om alvorens eene beslissing te nemen inlich tingen te doen inwinnen, betrekkelijk de regeling van deze aangelegenheid in andere gemeenten enz. f432507,065 I Door B. en W. is daaraan thans voldaan; de uitkomsten hebben zij nedergelegd in een staatdie zij den Raad thans overleggen. Op grond van die verstrekte inlich- tingen stellen zij thans voor te bepalen dat het verslag van 's raads handelingen zoodra het gereed isgedurende 2 maal 24 uren ter visie zal liggen voor de leden ten einde daarin de noodig geachte wijzigingen te brengen voor zooveel het door henzelf gesprokene betrefthet verslag worde daarna onverwijld gedrukt en aan de leden rondgezonden subsidiair te bepalen dat van het verslag van 's raads hande lingen, alvorens het wordt afgedrukt, aan de leden die aan de beraadslagingen hebben deelgenomen, eene druk proef worde gezonden van het door hen gesprokene, ton f377,056,18

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1