Nederland. Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND. Eerste spreker vindt het wenschelijk de tee- kening alsdan te wijzigen en in het besluit op te nemen, zooals ook de heer Kraakman verklaarde te willen voor stellen, dat de stoep en de nitbonw niet verder zullen strekken, dan op dit oogenblik het aanwezige hek van het bestaande huis. De heer Goede meent, dat indertijd met het huis van den heer Kool aldaar eone rooilijn is aangenomen. De heer Kraakman zegtdat die lijn genomen was op den koepel van het hois vau den heer van Haaften. Het voorstel wordt aangenomen, mot deze aanvulling, dat geene verdere gemeentegrond wordt ingenomen, dan aangewezen wordt door het thans bestaande bek. De heer Bosman moet alzoo eerst den te bezigen ge meentegrond in koop vragen. Begrootingen van administration. 13. Ten fine van onderzoek en rapport waren in han den van de commissie van financiën gesteld de begrootingen voor 1897 van het burgerlijk armbestuur, hot burgerweeshuis, de dienstdoende schutterij, het mannen- eu vrouwen-gasthuis en de stads-apotheek. De gemelde commissie kan zich zoowel met de ramin gen der ontvangsten als die der uitgaven vereenigen evenals met het door Regenten van het weeshuis over gelegde advies tor bepaling van de schadeloosstelling bedoeld in art. 8 en do voordracht tot vaststelling van het bedrag der verpleegkosten bedoeld bij art. 11 van het reglement dier inrichting. Zij stelt daarom voor goed te keuren de begrooting van a. het burgerlijk armbestuur b. het burgerweeshuis c. de schutterij d. het mannen- en vrouwengasthuis e. de stads-apotheek i f CL, 1 1 bo o a H SP 12367,20 11780,45= 2703,— 6406,— 4469,66= Wordt dit voorstel aangenomen dan zal voor 1897 aan het burgerlijk armbestuur een subsidie worden ver leend van f 9850,— en aan het gasthuis van f 2000,-, terwijl de toelage aan de schutterij op f 2588,en aan de stads-apotheek op f 3020 zal worden uitgetrokken. Do commissie merkt ten slotte op, dat de beer de Lange zich overeenkomstig art. 5 der verordening, rege lende den werkkring der commissie van medewerking aan het onderzoek der begrootiDg van het weeshuis heeft onthoudenals zijnde regent dier instelling. Zonder hoofdelijke stemming alle de begrootingen goed gekeurd. Brandverzekering gemeente-eigendommen 14. Bij adres d.d. 20 Maart werd door de firma wed Jacobs en Brom, makelaar in assurantiën aan de Am- sterdamsche Beurs, der gemeente hare diensten aange boden voor het geval deze zou kunnen besluiten, hare in eigendom toebehoorende panden gecombineerd ter beurs te verzekeren. Dat adres, hetwelk 1 April in han den van de commissie van financiën werd gesteld, werd door die commissie nauwgezet overwogen en gaf haar aanleiding eene correspondentie aan te binden met die verzekering-maatschappijon, bij welke de gemeonte thans contracten heeft gesloten. Deze correspondentie gaf de commissie de overtuiging, dat bij verzekering en bloc eene bezuiniging in jaarlijksche premie zou kunnen worden verkregen. Dat verzekeren en bloc op beurspolis verdient evenwel naar haar oordeel geene aanbeveling omdat de gemeente eerst na het sluiten der verzekering in kennis komt met de maatschappijen, met welke zij het contract aangaat, en die zij dus niet kent. Bij eventu eele schade heeft de gemeente op ieder der maatschappijen percentsgewijs verhaal, overeenkomstig het aandeel, waar- voor zij geteekend hebben. De makelaar kan ondank dit zeer soliede eu betrouwbaar zijn, doch hij is niet garant voor de maatschappijen, die het contract hebben aangegaan, terwijl de beoordeeling der soliditeit dezer laatste voor de gemeente dikwijls zeer moeielijk is. Het komt der commissie wenschelijk voor, hoofdzake lijk in navolging der gemeente Zwolle, de verzekering en bloc te doen geschieden en deze niet aDders te gunnen dan aan eene maatschappij, welker soliditeit boven eiken twijfel verheven is en die genogen zou zijn met nog twee andere soliede maatschappijen, omtrent de eventueel aan deze gemeente te vergoeden schade, contracten aan te gaan. De commissie heeft hier het oog op de maat schappij »de Nederlanden" te Zutphon, die opgericht te Loenen aan de Veeht, thans gevestigd te Amsterdam en die van de Jong en Co. te Amsterdam. Aangezien de voorbereiding van een onderwerp als het onderhavige niet tot de bevoegdheid der commissie be hoort, wenscht zij met haar advies niet verder te gaan maar stelt zij voor a. het adres van de firma wed. Jacobs en Brom bo vengenoemd voor kennisgeving aan te nemen b. B. en W. uit te noodigen te willen overwegen, in hoeverre den te Zwolle gevolgden weg met betrekking tot het verzekeren van gemeente-eigendommen tegen brand schade ook voor deze gemeente kan worden toegepast. De heer Stoel vraagt of eene openbare aanbieding niet de voorkeur verdientdoor tegen de minste premie te laten inschrijven. De Voorzitter meentdat men moet afgaan op de soliditeit der maatschappij. B. en W. zullen even wel zijn gevoelen meteen overwegen. Zonder hoofdelijke stemming wordt verder de conclusie van het rapport aangenomen. Stembureau kamer van koophandel. 15. Aan de orde is de benoeming van een stembureau voor de verkiezing op 17 November a.s. van drie leden van de kamer van koophandel en fabrieken welke be noeming moet geschieden, ingevo ge art. 6 al. 11 van het Algemeen Reglement. Volgens den bestaanden rooster zijn aan de beurt van benoeming de heeren B. Preijer en H. J. Vonk. Onder medewerking van het ouder pnnt 4 benoemde stembureau worden tot leden van het stembureau benoemd de heeren Preijer en Vonk ieder met 16 stemmen. De heer Rentmeester bekwam 1 stem. Sluis aan de Zes Wielen. 16. Uit een bij burg. en weth. ingekomen missive van den gemeente-architect is hnn gebleken, dat bij het doen van werkzaamheden aan de sluis aan de Zes Wielen zich moeielijkheden hebben voorgedaan die onverwijld herziening behoefden tengevolge waarvan op den post voor onderhond van havens, vaarten enz. een bedrag van f 99,35 is uitgegeven, waarop niet bij de begrooting was gerekend en welk bedrag nog eenigszins zal stijgen, om dat de werkzaamheden aan gemelde sluiB nog niet zijn afgeloopen. Burg. en weth. hebben gemeendden Raad hiervan mededeeling te moeten doen en hem te verzoeken hen te willen machtigen den genoemden post te mogen over schrijden voor zooveel noodzakelijke voorzieningen aan de slnis aan de Zes Wielen daartoe aanleiding mochten geven. De gevraagde machtiging zonder hoofdelijke stemming verleend. Ie Suppletoir kohier. 17. Door burg. en weth. wordt ter vaststelling aan geboden het eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896 door hen opgemaakt tot een belastbaar inkomen van f 57440 en een invorderbaar bedrag van f 970.35°. Nadat de deuren eene wijle op voorstel van den Voorzitter zijn gesloten, wordt na heropening het kohier met eene geringe wijziging vastgesteld. Paardentram AlkmaarOudkarspel. 18. Ten a inzien van het verzoek van het Bestuur der Naamlooze Vennootschap »Alkmaarsche Tramvereeniging' om voor zooveel deze gemeente aangaatconcessie te mogen ontvangen voor den aanleg en de exploitatie van eene paardentramverbinding tnsschen Alkmaar en Oud- karepel, door Oudorp KoedijkSt. PancrasBroek op Langedijk en Zuid- en Noordscharwondeadviseert de commissie van bijstand voor de gemeentewerken, in wier handen dat verzoek ten fine van bericht en raad was ge steld, om de gevraagde vergunning te verleenen voor don tijd van dertig jaren. Aan die vergunning wenscht zij echter een aantal voorwaarden te verbinden die zij heeft samengevat in 31 artikelen. Alvorens die voorwaarden definitief vast te stellen, geeft zij in overweging, ze gedurende den tijd van 14 dagen, nadat ze door den Raad voorloopig zullen zijn vastgesteld voor een ieder ter secretarie ter lezing te leggen ten einde hen die tegen dezelve bezwaren mochten hebben in de gelegenheid te stellen deze binnen dien tijd ter kennis van den Raad te brengen met het doel deze bij de definitieve vaststelling dier voorwaarden te kunnen overwegen. Hier alleen zij vermeld dat wordt voorgesteld den aanleg te doen aanvangen bij de Friesche brug, ter plaatse door B. en W. aan te wijzen en de richting te be palen door den keienweg aldaar te doen snijden, om de oostzijde ven den Frieschen weg te bereiken deze zijde te volgen tot den doorgang van den Geestmer-Ambachts- dijk waar de Munnikenweg aanvangt en dezen weg langs de zuidzijde te volgen tot bezijden het Ondorperslnisje. (Van hier volgt de tram de bij de gemeente Oudorp in onderhoud en beheer zijnden weg om over de Halve' maansbrug den weg naar St. Pancras te bereiken.) Bij de pastorie der ned. herv. gemeente te St. Pankras, alwaar de tram komt op den bij deze gemeente in beheer en onderhoud zijnden Twuijverweg, moet zij over de geheole lengte van dien weg volgen de zuidelijke en oostelijke bermen. Voor het onderhoud van de wegen en de daarin aan wezige kunstwerken wordt in de voorwaarden voorzien gelijk mede voor het onderhoud van paarden en wagens welke aan de goedkeuring van B. en W. zijn onderworpen De storting eener som van f 500bestaande in ter beurs van Amsterdam genoteerde fondsen wenscht men als waarborg voor de richtige uitvoering der werken. Omdat de voorwaarden ter visie zullen worden gelegd voor belanghebbenden volstaan wij met de vermelding dat de concessie met onkele wijzigingen in de aan geboden voorwaarden voorloopig werd goedgekeurd in afwachting van de daartegen in te dienen bezwaren De aan het hoofd dezes vermelde duur van 30 jaren werd verminderd tot 1 October 1920 omdat de Ven nootschap volgens de acte van oprichting, niet langer dan tot dien tijd bestaat. Sluiting. Alvorens de vergadering te sluiten is hot den Voof z i 11 e r aangenaam te kunnen mededeelen dat het onderwijs aan de Cadettenschool, bestemd voor aanvan kelijk 100 cadetten, thans wordt gevolgd door reeds 134 cadetten welk getal waarschijnlijk zal stijgen tot 150. Naar aanleiding daarvan zal het noodig zijn het bestaande gebouw uit te breiden. Na deze mededeeling wordt de vergadering gesloten. werkzaamheid van het departement, door zijne nuttige instellingen, in zoo menig opzicht der gemeente is ten goede gekomen, en deze kleine afdeeling van de Maat schappij tot N. v. 't A., na veertig jaren, mag wijzen op eene bloeiende bewaarschool, bibliotheken voor ouden en voor jongen, eene spaarbank met annexe schoolspaar- bank, commissie voor volksvoordrachten en een afdeeling Floralia. Gedurende dBrtien jaren was het onderricht in vrouwelijke handwerken mede een voorwerp van hare zorgen, tot 1881, toen deze tak van onderwijs, bij de wet, door de openbare lagere school is overgenomen. Vrijdag, den 16, werd nog, vanwege het departement, aan eene breede schare van genoodigden uit het volk, een dusgenaamde volksfeestavond gegeven. Haarlem. De Beurs, die door de Algemeene A er- eeniging voor Bloembollencultuur in dit seizoen is gehou den in de Groote Vauxhal gedurende den handelstijd der bloembollen, werd dit. jaar bezocht door 2254 personen, tegen 2034 in het vorig jaar. Sedert 30 Juni hebben zich 56 nieuwe leden bij de Vereeniging aangesloten. Hofberichten. Bij de bevestiging van H.M. de Koningin, a s. Zaterdag ten paleize te 's-Gravenhage, zijn genoodigd de dames du palais en de groot-officieren, dames en heeren dei- dienstdoende hofhouding, de Raad van Voogdij, de leer aren tot op dit oogenblik belast mot het onderwijs aan Hare Majesteit, de ondste ambtenaren in dienst van H.M. en eenige leden van het dienstpersoneel, in de eerste plaats degenen, welke speciaal bij Hare Majesteit dienst verrichten. Verder zullen tegenwoordig zijn twee ouder lingen en de oudste predikant van 's-Gravenhage. Limmen. De raad dezer gemeente heeft met 4 tegen 3 stemmen besloten tot het verleenen van den ge vorderden waarborg voor eene telefoonverbinding, zoodat de oprichting daarvan verzekerd is. Vermoedelijk zal het telefoonkantoor aan het hulppostkantoor verbonden worden. In het llluseuin vau kunstnijverheid te Haar lem zal begin van het volgende jaar een tentoonstelling gehouden worden van teekeningen en ontwerpen van engolsche kunstenaren, waaronder werk van Morris, Wal ter Crane, Richelle, the Birmingham Guildschool en anderen vertegenwoordigd zijn. De tentoonstelling zal zeker bij de nederlandsche artisten en bij hen, die de engelsche versieringskunst naar waarde weten te schatten, belang stelling wekken. Een veertigiarlg Nutsdepartement. Het departement Abbekerk en Lambert- s c h a a g der Maatschappij tot nut van 't algemeen mocht den 13 zijn veertigjarig bestaan herdenken. In eene feestelijke samenkomst van leden met hunne dames, waartoe medeafgevaardigden van de naburige departe menten Hoogwoud, Twisk en Oostwoud, en tal van ge noodigden en gasten waren opgekomen, werd een aan genaam en gezellig feest gevierd. Ingeleid met opwekkende toespraak en herinneringen uit het verleden, door een der weinige nog overgebleven stichters tevens oud-voor zitter van het departement, werd het genot van het verdere van den avond door de uitvoeringen van een zangkoor van dames en heeren, eene dramatische voor stelling en afwisselende bijdragen in toespraken verhoogd. De gemeente toonde hare belangstelling in den gedenk dag van het departement, en uit schier alle woningen woei de vaderlandsche vlag. Geen wonder, waar de De barometerstand alhier, was's morgens te 8 uur als volgt: den 21: 747.7; den 22 745.2. Men verzoekt ons te melden, dat de dienst op zondag, den 25 in de kerk der evang. iuth. gemeente zal worden vervuld door den heer dr. J. A. Böhringer, te 's Gravenhage. Opera-zang. Donderdag, den 29, treedt in het lokaal Harmo nie alhier op het Italiaansch o p er a-e n s e m- b 1 e Cos pi, met fragmenten uit de opera's »Lucrezia Borgia," van Donnizetti, >Fra üiavolo, van Auber, >Alessandro Stradella," van Flotow. De bijval, vroeger door dit gezelschap hier ondervonden, zal ongetwijfeld aan do rond te zenden inteekenlijst eene goede ontvangst verzekeren. Predikant ned. herv. gemeente. Op het zestal voor de vacature van predikant luj de ned. herv. gem. alhier, zijn geplaatst de heereff; Hoogeraad, Wageningen Jonker, DordrechtGroeneweg, Terschelling van Rossom, Sittard van Paassen, Meppel Postma, Zaandam. GETROUWD: 22 Oct. Roelof Willem Zaadnoordijk en Bregtje Kuiper. GEBOREN 20 Oct. Johanna, d. van Hermanns Buikhuizen en Jantje Jellen. Anthonia Jacoba Maria, d. van Jacob Gijsbertus Meijer en Maartje Wagen. 21 Maria Joanna Henrica Diderica, d. van mr. Adrianus Jakobus Felix Maria Nikolaas Dor- beck en Maria Johanna Catharina Kortmann. 22 Willemijntje, d. van Adiianus Johannes Hug- tenburg en Jansje Trompetter. OVERLEDEN. 20 Ojt. Alida Willings, echtgen. van Dirk van Dijk, 73 j. 21 Pieter, z. van Cornelis Zutphen en Oukje Man tel, 4 d. Gerardus Jacobus, z. van Gerardus Theodorus Groot en Antje van den Berg, 17 d, Amsterdam 21 Oct. Aangevoerd 194 vette kalveren f 0,75 a 0,55 a 0,per P., 26 nuchtere kalveren f9.— a 11,485 vette varkens f 0,30 a 0,34 per P., 1 schape. Amsterdam 21 Oct. AardappelenFriesche Franeker jammen f 1,60 a 1;80dito zaaiers f 1;35 a 1,40, Zeouwsche blauwen f 0,a 0,Flakkeesche Jammen f 2,a 2,10, Geldersche blauwen f 1,40 a 1.50, champ f 1,30 a 0,IJpolder Blauwe f 1,20, a 1,30 Sassen- heimer zand f0,— a 0,Hillegommer zandf 2,a 3,— Zeeuwsche Spuische Jaminenf 2,15 a 2,30. Pruisische Ham burgers t 2,80 a 2 90. Aanvoer 5 ladingen handel matig. Petroleum zeer vast. Loco f 8,70. Raapkoeken f 45 a 58 Lijnkoeken Enkhcizen 21 Oct. Aangevoerd hoogste prijs f 26,50, karwijzaad f 10,75 a mos terdzaad f 16,25 a 17,erwten: groene f9,- a 10, vale f 10,50 a 13,75, wijker vale f 7,50 a 8,50, grauwe f 10,75 a 13,50, bruine boonen f 7,50 a 10,paarde- boonen f 4,50 a 5,—, gerst f 3,75 a 4,haver f 2,50 a 3,Maanzaad f 9,a 9,50. Nieuw mosterd- f 21 Oct. Vette varkens 16 a 20 ct. p. P., magere id. f 10.a 16.p. stuk biggen f 5 a 7 schapen f a lammeren f a konijnen f 0.50 a 1.kippen f 0.75 a 1,40, eieren f 4.75 a 5.p. 100 stuks. Boter f 0.67= a 0.70 per kop. Schaden 22 Oct. Aangevoerd 16 paarden f40 a 160, 5 stieren f 60 a f 110,310 geldekooien f 100 a 245, 80 kalfkoeien f 140 a 210, 0 ossen fa 16 nucbt. kalveren f 8,a 21, 350 schapen t 18 a 21,120 lammeren f 11,— a 14,—, 40 magere varkens f 4,— a 10, 21 vette varkens 33 a 34 ct. per k g,, 60 biggen f3 a 5,160 hokkelingen f 30,a 60, 60 vaarzen f 70 a 120, 8 rammen f 30 a 40 boter per kop 60 a 65 ct., kipeieren f 4,75 a 5,25, eenden dito f a per 100 stuks. Haarlem 21 Oct. Aangevoerd koeienverk. 0, f 140 a 200, nuchtere kalveren f 8,a 13, schapen, verk. f 10 a 26, pinken f60,— a 80.— 0 graskalvoren f 30 a 1 stier f 110. Aangevoerd 42 stapels kaas uitmakende 5505 stuks, weg. 10574 K.G. Hoogste prijs f 26,50 de 50 K.G. Per Telegraaf. Hoorn 22 Oct. Kleine kaas f 28,75, Commissie f 29,50. f 5,50 a 8,50. 12 stapels kaas,

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3