Ritsevoort A 32, BODEN Advertentie n. Openbare Verkooping OPROEPING. «it de liaud te koop. van ƒ42000 nog hebben af te lossen een som van 38000. Voor eene gemeente van nog geen 3000 zielen is deze schuld niet onbelangrijk. I'rsem. 1 ijdens de ziekte van den postbode A. Brink wordt de dienst waargenomen door den hulpbode K. Veen. Deze had den 20 's morgens het ongeluk met zjjn voet onder den zwaren vrachtwagen van O. Ruiter te geraken waardoor hij dat lichaamsdeel zoodanig be zeerdedat hij zijn dienst niet ten einde toe kon vol brengen en por rijtuig naar huis gebracht moest worden, terwijl onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. A ml ijk. Dat in deze streken goed vee geteeld kan worden, bleek voor een paar dagen, toen de heer Joh. C. Reinders Folmer uit de Buiksloterham een an- derhalfjarigen stier van den heer Jb. Jonker kocht voor driehonderd gulden. Voor rekening der besturen van de banne Hoven- karspel en «rootebroek, zal eerlang worden aanbe steed, het maken eener nieuwe vaart ten zuiden de Togt, tegenover het station Bovenkarspel. Door de uitvoering van dit werk zal eene groote ver betering worden tot stand gebracht, omdat met de drukke markten bij genoemd station, de passage langs het ge wone vaarwater meestal word gestremd. Oudendijk. Tot gemeente-geneesheer alhier is benoemd de heer J. H. Hoorman, te Utrecht. De bloembollenteelders in De Streek zijn dezer dagen begonnen met den zaai hunner bollen. Van jaar tot jaar neemt de verbouw dezer bollen toe en worden grootere velden aangelegd. Wel een bewijs, dat de proef door deze en gene genomen gunstige uit komsten opleverde. Venhuizen. In de den 16 gehouden vergadering van het bestuur van den Houterpolder, is tot machinist benoemd, voor het stoomgemaal aldaarde heer C. Hoek alhier. Bij kon. besluit van 7 Oct. j.l. is aan deze gemeente de goedkeuring verleend, tot afschaffing der boffing van de 40 opcenten op de grondbelasting voor de gebouwde eigendommen. Bergen. Benoemd tot opziener dor domeinen op Texeltevens belast met het toezicht op Vlieland en Torschellingde heer N. Min alhier. IJlt Woordelijk Westfriesland. Nu in de laatste dagen in verband met de even tueels versterking der zeewering bij Callantsoog en met de plannen tot aanleg van een of meer tramwegen van af Alkmaar noordwaarts, de aandacht meer en meer gevestigd wordt op het noordelijkste deel van Noordhol land dat tot heden min of meer in vergetelheid daar lag zij het ons vergund omtrent dit deel van Westfries land dat men ook wel het Noorderkwartier noemt eenige historisch-geographische bijzonderheden mede te doelen, die menig lezer misschien belang zullen inboezemen. Wij zullen met Callantsoog aanvangen en erkennen dankbaardat wij menige bijzonderheid van dit merk waardig dorp en zijne omstreken ontleenen aan de ge schriften van den heer mr. Rutgerus Paludanus, »Raad in de Vroedschap en Thesaurier der stad Alkmaar, mitsgaders secretaris van de Zijpe enz.", oudheidkenner en historicuswiens geschriften o.a. in de Universiteits bibliotheek te Amsterdam berusten. In een betoog groot 122 bladzijdentracht hij te bewijzendat de landen van Callantsoog, Huisduinen, Texel en Wieringen tot vóór de groote watervloeden der 13e eeuw één geheel vormden en dus aan elkander verbonden waren zoodat eerst na dien tjjd Texel en Wieringen eilanden geworden zijn. De duinen langs de kust van Noordholland zijn langzamerhand verplaatst en bevonden zich in oude tijden veel verder naar het westen mogelijk wel een uur gaans. Volgens authentieke verklaringen van zeer geloof waardige getuigen blijkt, dan deze »van hunne voorouders »wel verstaan en hooren zeggen hebben, dat Callantsoog »en Huisduinen zoovele lauden bewesten en ten noord- westen der kerk hadden liggendat zij maar twee wagens hooi op éénen dag konden te huis haelen". In een geschrift van den heer Engelbertsgetiteld «Aloude staat der Vereenigde Nederlanden", leest men dat de^ zandbanken ten noordwesten van Callantsoog en Huisduinen eenmaal vruchtbare landstreken waren die verbaasd zijn geweest, Graves, toen ge mij Ellen's hand zaagt kussen, niet waar «Ja, mr. Milward, ik was zeker verbaasd." «Dat zult gij niet meer zijn, wanneer ik u zog, dat ze mijn vrouw wordt." «Vergeef mij," zei Henry, min of meer koel, «maar ik ben nog verbaasd." En in zijn hart voegde hij er aan toe: «Hoe kan Ellen dat toeh doen!" Zijn zuster vermoedde wat er in hem omging, en zag hom waarschuwend aan. Samen gingen zij naar huis. Ellen begreep, dat 't het best was de zaak onmiddeliju tot klaarheid te brengen zij liet dus de beide anderen voorgaan en liep verder op met haar broer. «Je hebt mij nog niet geluk gewenscht, Henry," zei ze kalm. «Je geluk wenschen, Ellen goede Hemel, hoe kan ik dat «En waarom niet? Zoo ver ik weet valt er niets op mr. Milward te zeggen. Op zijn karakter valt niets aan te merken, en in zijn jeugd heeft hij zich aan geen los bandigheid overgegeven, wat niet van ieder man gezegd kan worden. Hij is van goede familie en hij is rijk."° «Zeer rijk, geloof ik," merkte Henry op. «En wat het voornaamste is, hij houdt van mij, even als ik van hem en het was Reginald's liefste wenscb dat wij eens zouden trouwen, En nu vraag ik je nog eens, waarom je mij niet gelukwenscht." «Als je het dan weten wilt, omdat ik hem niet kan uitstaan. Ik kan niet begrijpen hoe een dame zulk een man kan trouwen, die goed genoeg is om—." Hij zwoeg nog bij tijds. Ellon was werkelijk boos geworden en, het moet erkond niot geheel zonder roden. «Ik geloof, mijn beste Henry," sprak zij spottend, «dat wat je tegen mr. Milward hebt, veel beter op jou toe passelijk is. Je hebt je altijd onmogeljjk gemaakt je ziet, dat ik openhartig ben on je manieren en je tempe rament zijn er op zee niet beter op geworden. Laten wij elkaar nu eens voor altijd goed begrijpen ik ben voor- zich twee uur noordwesteljjk van laatstgenoemd dorp uitstrekten en met bosschen waren bedekt. Die streken waren de tegenwoordige zandplaten Noorder- en Zuider- Haaks Zelfs konden de oude bewoners van Huisduinen oen balk in een huis aldaar aanwijzen die op de Haaks zou gegroeid zijn. De Haaks was de verbinding van het noordelijk deel van Noordholland met Texel. Het woord «oog in aardrijkskundige namen beteekent «eiland". Wij vinden dit woord terug in Schiermonnik oog Rottumeroog alsmede in de benamingen der Duit- sche eilanden Wangeroog en Spicheroog. Dit „oog" vatte men bij Callantsoog niet op in den strengsten zin. Volgens de algemeene opinio werd Callantsoog in vroeger tijd en dan alleen bij vloed grootendeels door het zeewater om geven dat de duinvlakten en het lage land in den om trek onder water zette. Bij ebbe kon men zich dan te voet naar elders begeven. Dat Callantsoog aanzienlijke verplaatsingen ondergaan heeft, schijnt buiten twijfel. Het hooiland of weiland lag ten westen van het dorp dat dus niet aan zee lag. Volgens den heer Paludanus richtte in het jaar 1570 de vloed zoodanige verwoestingen aandat de bewoners meer landwaarts trokken. Callantsoog was vroeger door het zoogenaamde «Heers- diep" van Huisduinen gescheiden, dat mede, in denzelfden zin als Callantsoogvoorheen een eiland was. Dat hier herhaaldelijk sprake is van eilanden wordt ons duidelijk, wanneer we bedenkendat de tegenwoordige polders van Noordhollands noordelijkste punt vroeger zee waren of bestonden uit kwelders of slikgrondendie telkens bij hoog water onderliepen. De ZijpeKoegrasAnna- PaulownapolderWieringerwaard en Waard en Groet bestonden destijds niet en het water der Noordzee stroomde bij vloed dwars ovor de slikgronden van Callantsoog tot Wieringen. De Zijpe is in 1597 voor goed drooggelegd in 1610 werd de Wieringei waard bedijktin 1817 Koe gras in 1847 de Anna-Paulownapolder in 1843 Waard en Groet. Het Noordzeewater drong vroeger geregeld het genoemde «Heersdiep" binnen. Dit was een zwin, kreek of geul, waar het zeewater bij vloed in, bij ebbe uitstroomde! Door het aanleggen van den zoogenaamden «Zanddijk" «Statendijk" of «Oldenbarneveldsdijk" in 1610 tijdens het Twaalfjarig Bestand is Callantsoog met Huisduinen ver bonden en zijn dus verdere verwoestingen door de zee voorkomen. Aan de zeezijde van dieD dijk zijn dank zij den overheerschenden westenwinden aanstuivingen van duinen gevormdzoodat, het achterliggende land behoor lijk beschermd wordtTZooals bekend is, hebben de duinen bij Callantsoog bij gelegenheid van den Decemberstorm van 1894 zooveel geledendat daarin weldra voorzien zal worden. Do breedte der duinen bij het dorp was trouwens gering. Herhaalde malen heeft hier afslag van duin plaats gehad. Callantsoog of »'t Oogh" schjjnt reeds het derde dorp van dien naam te zijn. Hot eerste bestond reeds in 1200 het tweede is in 1570 door de golven verzwolgen. Aanzienlijke dorpen schijnen dit te zijn geweest; men leest van 36 schepen, die ter haringvangst gingen en dat er minstens 300 huizen stonden. Doch geven wij liet woord aan den heer Paludanus. Hij zegt op bladz. 76 van genoemd werk «Walraven, heer van Brederoede, gav op den 19 da<* «in April van 't jaer 1415 tot behoef der Heyliger «Kerke tot Eeuwigon daghen, die Wintmolen", en in een anderen brief van denzelfden Walraven heet het: «dat wij gegont en gegeven hebben voor ons en onsen «nakomelingon onse goeden oudersaten van den Ooge en «haie nakomeling sulke puncten als hierna beschreven «staan tot haar Kerke behoeftte weten van elke ton «scholdie in 't Ooge aankomteen duyt en van elke «hondert Cabeljouw een stuyv. aster palmen." In de tegenwoordige kerk van Kalants Oog hangt een bord waarop dit navolgende vers gemaaktzoo men zegtdoor dien Heer wiens naam er als gever onder staatgelezen wordt 11 no Callants-oogh töt den Leeser. 1200. Een Eijland was ik eerst omcingelt door de zee, 1300. Seer Volk en Neeringh'rijkmijn scheepen van de Rhee 1510. Tot Ses en dertigh Stuks, alleen ten Haring gingen Wijl Veele voor de Wal, de versche zeevis vingen. 1553. Twee dorpen 't Oogh genaamdzijn voor mijn tijd geweest Het laatste door de Vloed vernieltwaarvan men leest Dat Neffens kerk en schooldrie Hondert Huysen stonden. Mijn dijk is eerstDaar na dio van de Zijp ver slonden Maar Eendrachtmet Gods hulpweerstonden 't Zee-gewelt. Want als de Zijp, met mij, sich hadde saamgestelt, Door Noord- en Zuiderdijk, doe is tot Sevenhuysen, 't Gehught daar ik nu stagedekt voor 't Water- bruisen Het derde dorp gestight en dit klein Tempolwerk, Maar tien voet grooter dan het Choor van d' oude Kerk Uit d' Overblijfsels van denzelven op doen Bouwen, Do zanddijk is hierna, om 't water te weerhouwen, Uit Staaten last, ten doeleook op mijn grond geleght. 't Is honderd sestigh Jaardat ik wierd opgerigt, Schoon kleinderBlijf ik doghhet Oogh van Callants landen Sie verder dan gij denktmijn duinen velden stranden Begaaft met 't Hoogste Recht, door Ploris, Hol lands Graef Afkomstigh uit 't Geslaghtsoo EdelOudals Braaf Der Breederodens, die voorheen Vrjj Heeren waaren, Ik Groey van nieuws weer op Herbooren uit de baaren Eu hef het Oogh om Hoogh alleen tot Godes eer Gevestigt in 't Gelooffen Christi waare leer Gemoodigt om mijn lot en Stands Verwisselingen lo draagen na den Raat des Scheppers aller Dingen, Gaat nu en Leort uit mijdat niets hier Seeker staat Maar wat het Oogh bezietals tijdelijk vergaat Dies werkt uw Zaligheidmet Vreesen en met Beeven Voor Gods Alsienend Ooghzoo zult gij eeuwigh leeven. Gegeven bij Mr. Jacob Coren van der Mieden en syn Huysvrouw Susanna Doubleth Heer en Vrouwe tot Callantsooge. Anno 1741. Zuid- en JVoordschermer. Ondertrouwd 3 Sept. en Getrouwd 17 Sept. Simon Petrus Leijen, te Bergen, en Geortrnida Margaretha Zuurbier. Ondertrouwd: 18 Sept. Roelof Slot, te Haarlem, en Cornelia Rol, alhier, onl. te Uitgeest. Geboren: 1 Sept. Gnurtje, d. van Dirk Weijman en Aaltje Beets. 12 Pieter, z. van Tennis Schermerhorn en Trijntje Honig. 27 Maai tje, d. van Cornelis Heinis en Aaltje de Graaf. Overleden: 10 Sept. Neeltje Schram, 62 j., echtgen. van Jan Heinis. 23 Aaltje de Geus, 71 j., wed. van Jacob Kooijman. te ALKMAARin het koffiehuis «de Jager", aan het Waagplein, op Zaterdag 7 November 1S96, 's mid dags ten 12 ure van ,,ulsmansw,°ning met Schuur, Erf JfeyytMlien eiland aan den Dijk en den Driehui- VEsSS! zerweg in de Schermeer( polder L kavels 10 en 17, gemeente Zuid- en Noordschermer, groot 21 hectaren 78 aren 10 centiaren. De perceelen zijn ook Inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris P. A. DE GELDER te Stompetoren. nemens mr. Milward te trouwenen wanneer je door woord of daad dit huwelijk doet mislukken vergeef ik het je nooit. Je zult moeten toestemmen, dat dit huwe lijk geheel mijn eigen zaak is. Je bent bovendien be kend met den toestand, waarin onze familie verkeert en op deze wijze doe ik in ieder geval mijn best om dien toestand te verbeteren. Henry zag zijn trotsche, mooie zuster aanzag de koude woede, welke op haar gelaat te lezen viel en dacht bij zich zelf: «Goed beschouwd heb ik nog me delijden met dien armen Milward, die toch in allen ge valle een eerljjk man is." Doch tot Ellen zei hij «Je hebt gelijk; ik ben een beer dat heb ik dik wijls bij mij zelf gedacht en mijn humeur, dat nooit heel best ia geweest, is er niet beter op geworden door alles wat ik na mijn terugkomst gehoord eu gezieu heb en vooral omdat ik gedwongen werd mijn betrekking te verlaten. Je moet mjj met een beetje toegevendheid be handelen en ik zal mijn best doen mij te verbeteren. En nn Ellen, bied ik je mijn hartelijke gelukwenschen aan bij je verloving. Je hebt een leeftijd bereikt, waarop je zelf kunt oordeelen en, zooals je gezegd hebt, zal je zelf wel weten wat goed voor je is. Ik hoop, dat je gelukkig moogt zijn on ik behoef er zeker niet bij te voegen, dat ik mijn best zal doen om vriendelijk jegens mr. Milward to zijn en niets tegen hem te zeggen, waaruit hij de ge volgtrekking zon kunnen maken, dat hij niet welkom was in onze familie." Ellen glimlachte zij had weer getriomfeerd. Maar niet tegenstaande den glimlach op haar gelaat, was er droef heid in haar hart, dat in den grond niet slecht was. Zij voelde, dat met die spottend beleefde woorden tusschen hem en haar oen ijzeren deur was gesloten welke nooit weer geopend kon worden. De deur was dicht en daar achter waren de herinneringen aan haar kindsheid en monigo illusie harer jeugd verborgen. Daar vóór lagen rijkdom en trots en weelde maar geen greintje liefde. gevraagd voor eene Verzekering-maatschappij genegen tegen goede provisie te werken. Franco brieven ten kantore Damrak 93, kamer Nr. 7, Amsterdam. een zoer schoone Schlmmellilt met nieuw Tentwa gentje en tulgen. Adres: franco bij G. C. WEISEN- BORNGeneesheer, Oudkarspel. beeft steeds voorhanden Gesneden Ossentong f 2.50 Saucisse de Boulogne 1.25 Gerookt Vleesch (van de muis) 1.20 Fijne gekookte Ham 1. Boterhammenworst 0.50 Tongenworst J 0.50 Fijne Haagscho Leverworst 0.40 Fijne Hoofdkaas 0.50 per 5 ons. Zij die iets te vorderen hebben van, verschuldigd ziin °fc borgtochten bezitten getoekend door den heer KLAAS BIERgewoond hebbende te Heerhugowaard aan den Hasselaarsweg en aldaar overleden den 8 Juli 1896 worden verzocht daarvan opgaaf of betalina te doen voor of op 1 November 1896ten kantore van den Notaris H. DE BOER te Hoogwoud. {Wordt vervolgd). Drukkerij van Herms. Coster Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6