Broederfeest of Eefee wettige zoon. 1 No. 134. Acht en Itfegentigste Jaargang. 189C>. V RIJ I) A G 30 OCTOBER. Buitenland. Dienstneming als vrijwilliger. Groote Najaarsveemarkt. op Maandag 2 November EEN OFFER. FEUILLETON. ALKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rjjk j 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnti a er Frijs der gewone Ad verten tien t Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Zij die recht hetohen op een dezer vrijstel lingen er de vereisehte opgaven daarvoor nog niet hebben gedaanworden in hun belang dringend uitgenoodlgd die opgaven, benoodlgd voor het opmaken der stukken, zoo SPOEDIG HOGELIJK ter gemeente-secretarie te doen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, Gezien art. 1le lid der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), zooals die wet gewijzigd is bij de wet van 4 April 1892 (Stbl. No. 56), luidende: »Do Militie wordt zooveel mogelijk uit vrijwilligers Gelet op art. 11 12 13 en 14 van genoemde wet alsmede op art. 9 van bet kon. besluit van 17 December 1861 (Staatsblad No. 127), waarbij de wijze van indienst neming wordt geregeld Brengen ter kennis van belanghebbenden dat zij de voordeelen van deze vrijwillige dienstneming hebben be paald op 10,en noodigen hen die als vrijwilliger bij de militie willen optreden, uit, zich ter bekoming van verdere inlichtingen te vervoegen ter secretarie dezer gemeente op alle werkdagen des voormiddags van 9 tot des namiddags 2 urengedurende welken tijd de aanbieding van vrijwilligers tevens kan geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 28 Oct. 1896. 0. D. DON AT H, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat bij gelegenheid der GROOTE NAJ A ARS VEEMARKT a.s., het vee niet mag worden aangevoerd over de Vlotbrug over het Noordhollandsch Kanaal. De keuring en stempeling van en afgifte van certificaten voor VEE bestemd voor rechtstreeksch vervoer naar de Belgische grenzen of de hoofdgrenssta tions zal geschieden op Zondag 1 Aovemijer a.s., van af 'saam 4 tot 7.3® uur en op Maandag 3 November d. a. v., bijaldien er 's morgens eeD extra veetrein loopt van af 's morgens 4 uur tot het ver trek vau dien trein en van af 's nam. 1 tot uur op de veelading van het Station der Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij door den daarmede belasten veearts en keurmeester van vee te Alkmaar, F. RAVEN. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 28 October 1896. C. D. DONATH Secr. BELGIE. De socialistische advocaat mr. Picard (een tegenstander der kolonisatieplannen van koning Leopold) heeft in de parlementaire vacantie persoonlijk een onderzoek ingesteld naar de toestanden aan den Congo. Hij heeft den geheelon Beneden-Cougo bereisd heeft meer dan 300 ambtenaren en daar levende blanken ondervraagd en is de vier voornaamste districten door getrokken. Dezer dagen is hij te Antwerpen teruggekeerd waar hij natuurlijk onmiddellijk in handen viel van een zwerm reportersmaar al weigerde mr. Picard ook hen in lichtingen te geven met het oog op het uitgeven van zijn dagboekzooveel is zekerdat volgens zijn oordeel aan een emigratie van Belgen naar den Congostaat niet valt te denken evenmin als au acclimatisatie van blan ken. Heeft de Congostaat een toekomstdan zal het alleen als handelskolonie zijnwaarin het werk der kolonisatie moet worden overgelaten aan zwarten onder toezicht van blanken die slechts voor korten tijd daar heen worden gezonden. De moorddadige hitte verslindt de levenskrachten van den blanke en vernietigt zijn or ganisme, verzekerde mr. Picard. DEXEffl iRUEH. De koningdie te Gmünden in Oostenrijk vertoeft bij zijne dochterde hertogin van Cumberlandis daar ziek geworden. Het is een aan doening der nierentot dusver echter nog niet van ernstigen aard. DUITSCHliAAD. De onthullingen van prins Bis marck zoo noemt men mededeelingen van de »Hamb. Nachrichten" over de verhouding van Dnitschland tegen over Rusland en Oostenrijk hebben aanleiding gegeven tot heel wat geschrijf en schijnen vooral in Oostenrijk tot ontstemming te zullen leiden. Do vooruitzichten van het Verbond worden allerwege besproken. In de Oosten- rijksche bladen beschuldigt men Bismarck van dnbbel- tongigheid en achterhoudendheid. De Engelsche bladen zien Dnitschland reeds volkomen geïsoleerd staan in Enropa. Het is moeielijk nit te maken in hoeverre Bismarck in de publicaties der »Nachr." de hand had. Het staatsblad, daartoe van hooggeplaatste zijde ge machtigd, verklaart zich niet over de mededeelingen der »Nachr." te zullen uitlaten, omdat die mededeelingen behooren »tot de ernstige staatsgeheimen, waarvan hot conscientious bewaren behoort tot de internationale ver plichtingen." Daarom zal de regeering „afzien van elke opheldering en zoo min de onwaarheden aantoonen als de onvolledigheden aanvullen," in de overtuiging, dat het vertrouwen in de oprechtheid en de trouw aan de verdragen der Duitsche politiek bij andere mogendheden te zeer vastgeworteld is, dan dat door dergelijke ont hullingen dit vertrouwen geschokt zou kunnen worden. De regeering huldigt dus de meening, dat het niet op haar weg ligt in het openbaar zaken te bespreken, die met staatsgeheimen in verband staan zelfs al worden die ter sprake gebracht door den oud-kanselier. Zooals de „Köln. Ztg." tereeht opmerkt, is de wijze waarop dit besluit wordt gemotiveerd, voor Bismarck en zijn om geving een moreel verwijt van groote beteekenis. B.VGELAW. De „Daily Telegraph" ontving uit Pretoria het bericht, dat de Magalostammen met stroopen voortgaan, zoodat een expeditie dezen winter onvermij delijk zal zijn. FRANKRIJK. De zitting van het Parlement is den 27 geopend. En zooals te verwachten was, werd van officieele zijde deze eerste bijeenkomst na het bezoek van den czaar gebruikt om een opgewonden toost uit te brengen aan Rusland en het Fransch-Russisch Verbond. In de Kamer deed dit de heer Brisson, in de openings rede hij stelde voor een groet te zenden van de Fransche vertegenwoordiging aan den keizer en de keizerin, en eindigde met den uitroep: »Welk een schouwspelwelk een leering welke gronden voor hoop en vertrouwen 1" In den Senaat besprak de heer Buffet do gemeenschap van gevoelens en adspiraties van Frankrijk en Rusland, en bracht hij hulde aan de wijsheid waarmede de regee ring de huitenlandsche staatkunde heeft geleid. De groote dijk van La Palud (dep. Vaucluse), aan den linkeroever van de Rhöne, is doorgebroken en al de hoeven in de vlakte zijn overstroomd. Andere plaatsen, in den omtrek van Beaucaire (Card), staan rondom in het water, zoodat men er alleen met schuitjes levensmiddelen kan aanvoeren. De schade is zeer aanzienlijk. De Parijsche gemeenteraad heeft den heer Baudin als voorzitter herkozen. Tot ondervoorzitter werd, na twee stemmingen, benoemd de socialist Landrin, een der onderteekenaars van het manifest tegen het bezoek van den Czaar. Bij de eerste stemming kreeg Landrin slechts 32 stemmen en hij moest voor de tweede door zijn vrien den laten verklaren dat hij niet zelf zijn naam had gezet onder dit stuk, maar dit was geschied door zijn verkiezingscomité zonder zijn voorkennis. Na deze ver klaring werden op hem uitgebracht 40 van de 67 stemmen. Dezer dagen zal in den Parijschen gemeenteraad be slist wordun ovar da vraag of he* bureau do onderschei dingen zal aannemen die de Czaar heeft verleend. De socialisten die de meerderheid in den Raad hebben, zijn er voor, de orden te weigeren. ITAIilE. De prins en de prinses van Napels hebben den 25 een daad van piëteit verricht, die een uitsteken den indrnk heeft gemaakt. Zij zijn naar het Pantheon gegaan en hebben op het graf van Vittore Emmanuelle een krans van levende bloemen nedergelegd. Het publiek was zichtbaar aangedaan en juichte het paar by den terugkeer naar het Quirinaal hartelijk toe. Daarna ontving de koninklijke familie de burgemeesters van Italië. De kroonprins deelde hun mede, dat hij spoedig met zijn vrouw een reis door het land hoopte te maken zoodra zij de taal wat beter machtig^ is. Het deed den aanwezigen prettig aan, dal de kroonprins leven dig en hartelijk met allen sprak. Keizer Wilhelm en keizer FraDZ Joseph hebben brieven Roman van H. RIDER HAGGARD. 15) Zoodra zij aangekomen waren werd Henry, die zijn bewustzijn had herkregen, naar Joan's kamer gebracht een ouderwetsch vertrek met eikenhouten paneelen, dat in den tijd der monniken dienst had gedaan als gerechtszaal. De dokter begon nu met zijn assistent Henry's been te zetten, bijgestaan door juffrouw Gillingwater, Joan's tante, een vrouw van middelbaren leeftjjd, met harde trekken; en toen dat gedaan was werd Henry door een sterk slaapmiddel in slaap gebracht. »En nu, mijnheer," zei juffrouw Gillingwater, terwijl dr. Childs met zekere ernstige voldoening zijn patient gade sloeg, want de gevaarlijke operatie was hem tame lijk goed gelukt, »als u een paar minuten den tijd hebt, zon ik graag willen, dat u ook eens naar Joan ging kijken; zij heeft een groot gat in den schouder." Zij leidde hem door de gang naar een klein kamertje, dat in de dagen der monniken tot cel had gediend, doch dat nu door mr. Gillingwater werd gebruikt wanneer hij naar het oordeel zijner vrouw te dronken was om in de huiskamer te zitten. Joan lag half bewusteloos op een veldbed, terwijl mr. Gillingwater met een kaars in de hand in haar nabijheid stond. »Arme meid! Arme meid! Is het niet jammer, dat zij dood is," zuchtte Gillingwater; want hij had van de verwarring gebruik gemaakt om de whiskey-flesch eens flink aan te spreken. »Och, wat ziet zij er uit!" En hij begon luid te snikken. »Ga naarbuiten, dronken gek!" schreeuwde zijn vrouw. »Ben je van plan de boel in de brand te steken Zij rukte hem den kandelaar uit de hand en duwde hem met zooveel kracht de deur uit, dat hij languit in de gang viel. Toen wendde zij zich tot de geneesheer met de woorden»Neem mij niet kwalijk, mijnheer, maar dat is de eenige manier om met hem om te gaan, wan neer hij dronken is." De docter glimlachte en onderzocht Joan's schouder. »Het is niet ernstig," zei hij, toen hij de wond had uitgewasschen„wanneer ten minste geen roest van de spijker de genezing belemmert. De zaak zon erger geweest zijn wanneer het wat lager was geweest, want dan was de long doorboord. Met een antiseptisch verband en een weinig slaap zal zij moigen ochtend grootendeels genezen zijn, wanneer zij geen kon op dat vochtige gras heeft gevat." »Hoe is het toch in zijn werk gegaan?" vroeg juf frouw Gillingwater. »Ik geloof, dat kapitein Graves op de toren was ge klommen om een kraaiennest nit te halen. Hij viel en zij trachte hem in haar armen op te vangen, doch werd natuurlijk achterover geworpen.' »Joan is altijd een moedig meisje geweest," zei juf frouw Gillingwater met zekeren trots. Wanneer het maar goed afloopt, heeft zij ons voor eenigen tijd wat drnkte bezorgd en dat hadden wij hoog noodig. De kapi tein zal wel eenige weken het bed moeten houden, niet mijnheer Verscheidene weken, vrees ik, juflrouw Gillingwater, zelfs wanneer alles goed gaat." »Is er dan gevaar bij »Dat is er altijd, wanneer een man op middelbaren leeftijd iets dergelijks overkomthet is zeer goed moge lijk, dat zijn been moet worden afgezet." Hemel! En dat alles om haar jonge kraaien te bezorgen. Je hebt veel te verantwoorden, miss," peinsde mrs. Gillingwater luid en, toen zij de gang hadden be reikt, voegde zij er aan toe 't Is een ongelukkig kind hoe lief zij er ook nit ziet, altijd sticht zij onheil, net als haar moeder ik geloof, dat het in het bloed zit. Di'. Childs liet zijn assistent achter en keerde naar hnis terng, want hij moest des nachts nog meer zieken bezoeken. Den volgenden morgen schreef hij twee brief je een aan sir Reginald Graves en een aan mr. Lovin- ger, om hen met het gebeurde in kennis te stellen. Na dat' hij deze briefjes had laten bezorgen, keerde hij terug naar de Kroon en Mijter. Joan was al bijna weer de oude, op de pijn in de schouder na kou had zij niet gevat en haar krachtig jong gestel had zich bijna weer geheel hersteld van de gevolgen van den schok. Ook met Henry scheen het zoo goed te gaan als men ver wachten kon. »Ik geloof, dat wij het best doen, wanneer wij een ziekenverpleegster laten komen," zei de docter. »Als ik nn naar Londen telegrafeer, kunnen wij er van avond een hebben." »Ik weet niet waar zij zon moeten slapen," antwoordde juffrouw Gillingwater; »alle hoekjes en gaatjes zijn be zet, of Joan moet het achterkamertje ontruimen en waar moet zij dan heen Kan ik het niet doen, mijnheer, wan neer Joan mij helpt? Ik heb allerlei zieken opgepast en heb er een zekere handigheid in gekregen, zeggen zij. Menigeen heb ik de oogen dicht gedrukt. En wanneer er iets gebeurt, knnnen wij Salter of n immers gauw genoeg roepen." »Goed," zei de docter na eenig nadenken; »voorloopig zullen wij de zaak dan zoo maar eens aanzien." Tegen twaalf nar kreeg bij bericht, dat lady Graves en mr. Levinger in de herberg waren en hem gaarne wilden spreken. Hij vond hen in de kleine spreekkamer, waar ook Emma Levinger zich bevond, bleeker dan ooit. »0, docter, hoe gaat het mijn armen zoon?" vroeg Lady'Graves met bevende stem. »Jnffronw Gilling water zegt, dat ik hem niet zonder nw toestemming mag zien. Ik" lag nog te bed en voelde mij niet bijzonder wel, toen ik nw briefje ontving, doch Ellen is naar Upcott en sir Reginald kou natuurlijk niet zoo ver rijden, daarom ben ben ik onmiddellijk gekomen." Zij zweeg en zag hem angstig aan. »Ik geloof, dat u beter had gedaan met thuis te blij ven, lady Graves, want n ziet er slecht uit," antwoordde

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1