Broederdienst of Eenige wettige zoon. No. 135. Uerste blad. Acht en Negentigste Jaargang. 1896. ZONDAG 1 NOVEMBER. Buitenland. Nederland. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN ILKINAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rgk j 1, De 3 nummers O, O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentie»! Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 R A. UT 14 W T BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door GRIETJE VAN DER SLUIS, echtgenoote van BERNARDUS VAN DUIST wonende te Alkmaar tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het per ceel aan de WildemanstraatWijk DNo. 35 hoek Oostenburgerstraatwelke vergunning thans ten name staat van DIRK MOSK. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT Voorzitter. 31 Oct. 1896. C. D. DONATH, Secretaris. Zij die recht hebben op een dezer vrijstel lingen en de vereischte opgaven daarvoor nog niet hebben gedaanworden ln hun belang dringend ultgenoodlgd die opgaven, benoodlgd voor het opmaken der stukken, zoo SPOEDIG MOGELIJK ter gemeente-secretarie te doen. te ALKMAAR. VEBGADER1NG op Woensdag, den 4 No vember 1896des avonds ten half acht nur, ten Stadshuize. De Secretaris, Mr. W. C. BOSMAN. DUITSCHI.AAD. Keizer Wilhelm heeft de uitge breide werkplaatsen van Krupp te Essen bezocht. Majoor von WissmannGouverneur van Duitsch Oost-Afrika en thans mot verlof te Berlijn zal naar het .Berliner Tageblatt" met zokerheid verklaartniet meer naar Afrika terugkeeren omdat zijn gezondheids toestand dat niet gedoogt. Verschillende bladen bespreken de vraagof de regeering niet verstandig doen zon een onderzoek naar de herkomst van de .onthullingen" in te stellen. Nn de .Reichsanzeiger'' gezegd heeftdat staatsgeheimen verklapt zijn, moet de bedrijver daarvan worden gestraft. De »Voss. Ztg." vreest dat een onderzoek denkelijk geen ander gevolg zal hebben dan dat de wellicht on- Bchnldige redacteur der .Nachr." het gelag zal moeten betalenwat onrechtvaardig en in strijd met een vrij zinnige opvatting der perswet wezen zon. De »Voss. Ztg." hoopt daarentegen dat Bismarck zal verklaren öf hij deze onthullingen deed en zoo ja, waarom zij gedaan werden. De Russische pers zwijgt over de onthullingen. Een Russisch diplomaat zeide hiervan .Van Russische zijde zullen geen mededeelingen ge daan worden. De verantwoordelijkheid wordt geheel aan Bismarck gelaten. Eerst in de volgende eeuw zal de toedracht duidelijk worden." De eenige die profiteert bij de onthullingen is Enge land dat begonnen is met pogingen om de verstand houding in het Drievoudig Verbond te verstoren de zegsman der »Hamb. Nachriehten" is op dien weg voort gegaan. ENGEL.iND. De qnaestie wie als leider der liberale partij zal optreden is weder ter sprake gebracht door den heer Labonchère in een toespraak tot zijn kiezers te Northampton. Zooals van een man der uiterste linker zijde, Labonchère, te wachten was, verheugt hij zich zeer over den val van Rosebery. Hoe kan een lord leider zijn der democraten vraagt Labonchère. Steeds heeft hij, in woord of geschrift, zich verklaard voor het optreden van Sir William Harconrt als partijleider, omdat hij een pair als leider in tegenspraak acht met de democratische beginselen der liberale partij. Niet de koningin, maar het volk moet zijn leiders kiezen. Het besluit van het bestuur der liberale partij, om de plaats van leider voorloopig onvervuld te laten, acht La bonchère nog al bedenkelijk, omdat hij daarin hot plan verborgen ziet, lord Rosebery opnieuw aan het hoofd der partij te plaatsen. De Turksche qnaestie wordt nog steeds in de bladen en in redevoeringen besproken en steeds blijft de slotsom van alle redeneeringen, dat Engeland niet alleen mag en zal optreden tegen Turkije, maar dat het Enropeesch concert moet bohonden worden. Zoo thans weder de mi nister van oorlog, lord Landsdowne. De leider van het Egyptische leger, sir Horatio Kitchener, is voornemens voor te stellen de uitgaven voor het departement van oorlog te verhoogeD tot 1,600,000 Egyptische ponden. De regeering kan zich met het voorstel niet vereenigen. Alle Indische troepen te Soeakim zullen omstreeks het midden van de volgende maand naar hun haardste den terugkeeren. De Londeusche huurkoetsiers hebben besloten tot eene algemeene werkstaking. Van hen die hieraan niet deelnemen, zal toch gevergd worden, dat zij weigeren passagiers te vervoeren naar het geboycotte spoorweg station. FRANKRlJM, President Fanre heeft op het Elysée bezoek ontvangen van den oom van den Czaar, grootvorst Wladimir en daarna van prins George Romanowski, her tog van Leuchtenbnrg. De president bracht later aan de beide prinsen een bezoek terug. De voorzitter van den Parijschen gemeenteraad, Baudin, heeft van den czaar door bemiddeling van den directeur van het protocol een fraaien ring ontvangen als souvenir aan de jongste feesten. De syndicus van den gemeenteraad, zijn secretaris en de secretaris van den gemeenteraad ontvingen een ridder orde. Bandin had een orde geweigerd. Nog steeds komen berichten van ernstige over stroomingen uit Macon, Aoxerre, Limoges, Nimes enz. Een sneltrein is gestuit door een dwars over den weg liggenden boom, welken het water had omvergerukt en een diligence was bijna met al hare reizigers door het water meegesleept. De schade, door do overstroomingen aangericht, is aan zienlijk. fSRIEÜBAljAlVD. De Kamer is tegen 6 Nov. in buitengewone zitting bijeengeroepen. De kroonprins heeft een brief van den heer Averoff ontvangen, waarin deze aanbiedt het geheele strijdperk voor de Olympische spelen, voor zijn rekening te laten opbouwen in l'entelisch marmer. De kosten van dit werk worden geraamd op 3,500,000 drachmen. Men verwacht, dat de regeering in de aanstaande zit ting van de Kamer zal voorstellen om de vier jaar Olym pische spelen te honden. HONGARIJE. De verkiezingen voor het nienwe Parlement zijn in vollen gang. Reeds is in 350 van de 413 districten de uitslag bekend en die wijzen op een groote overwinning der liberale regeeringspartij. Het eindresultaat zal waarschijnlijk zco zijndat naast do liberale partij de volkspartij ook zeer in aantal zal toenemen. ITAME. Den 28 is aan den kroonprins en de kroon prinses een serenade gebracht, waaraan 250 mnzikanten medewerkten. De koninklijke familie woonde met haar gasten op het balkon de huldiging bijoverheidspersonen hadden voor de vensters van het Quirinaal plaats genomen. Op het plein voor bet paleis en in de straten die er op uitkomen stond een dichte volksmenigtedie vooral bij het spelen der volksliederen hartelijk jubelde. FODTUGAIj. Officieel wordt nit Loando in Portn- geesch West-Afrika gemeld, dat een troep dragers der regeering is overvallen door inlanders van Bendo. Een expeditie die werd afgezonden om de muiters te straften, doodde er honderd en verbrandde 24 dorpen. SPANJJE. De minister-president Canovas kondigde in den ministerraad eene uitgifte aan gesloten met de Bank van Spanje en gewaarborgd door de opbrengst der douane, welke zal plaats hebben 1 December. Een leening tot een aanzienlijker bedrag, op het geschikte oogenblik, met medewerking van het buitenland is daardoor niet buitengesloten. TrRHIJE. Sultan Abdoel Hamid schijnt plan te hebben om de hoofdstad van zijn rijü te ontvluchten. De Weener correspondent van de Daily Mail" heeft ver nomen dat een der keizerlijke jachten reeds sedert weken tegenover Bettiktache voor anker ligt en dat de onder- aardsche gang van het paleis naar het strand voortdurend is verlicht en streng wordt bewaakt. Het Armenisch comité schijnt voornemens te zijn binnen twaalf dagen een grooten aanslag te ondernemen. In Perzië wordt het voor de Armeniërs ook al onveilig. De »Times" verneemt dat te Tnrbat de christenen zich genoodzaakt hebben gezien zich in hun woningen op te sluiten en de bescherming van den Rnsisschen consul-gene raal tegen den haat vun het gepeupel in te roepen. SRUID-AERIKA. De Volksraad van den Oranje- Vrijstaat heeft president Steyn gemachtigd, de belasting op brood en vleesch te schorsen als hij een dergelijken maatregel noodig acht. De inboorlingen van Bechnanaland sterven in grooten getale aan de scheurbuiknu zij tengevolge van de veepest moeten teren op gedroogd vleesch in plaats van op melk en graanwaaraan zij gewoon zijn. President Krnger die nit de noordelijke districten is teruggekeerddeelde mede dat de ellende en de nood onbeschrijfelijk is onder de inboorlingen. Vele duizenden leven van wortels en bessen. De verwoestingendoor de veepest aangericht, zijn verschrikkelijk. De Transvaalsche regeering heeft bekend gemaakt dat allendie ten tijde van Jameson's inval de regeering hebben bijgestaan, zich aan het bureau van den veldkornet kunnen aanmelden om het burgerschap te ontvangen. .TIr. Cremers. De heer Cremers wiens overlijden in ons vorig nummer vermeld is, werd in het begin van 1864 in het Tweede Ministerie-Thorbecke opgenomen als Minister van Buitenl. Zaken hetgeen hij bleef ook na Thorbecka's aftreden in het begin van 1866. Den 1 Jnni 1866 trad hij met het Kabinet-Prausen van de Putte af. In 1869 werd hij tot lid der Tweede Kamer gekozen en bleef dit tot aan de ontbinding in 1888. Na het vertrek van den heer van Rees naar Indië werd de heer Cremers, voor zitter der Kamer, en leidde als zoodanig do beraadsla gingen over de Grondwetsherziening in 1887. Tegelijk met den toenmaligen voorzitter der Eerste Kamer (den heer van Eysinga) werd hij toen tot Minister van Staat benoemd. Na 1888 werd de thans overledene door de Provinciale Staten van Noordholland gekozen als lid der Eerste Kamer. Hofberichten. Aan dr. C. Hofstede de Groot is door H.M. de Koningin-Regentes opdracht gedaan in den loop van den a. s. winter een cursus te geven in de kunstgeschie denis aan H. M. de Koningin. Veeziekten. Te Eethen en Drongelen (N.Br.) zijn bij den land bouwer Branderhorst vijf koeien welke aan mond- en klauwzeer lijdende waren op last van den districts-vee- arts afgemaakt. Te Hedel bij Zaltbommel is den 26 bij ver schillende landbouwers mond- en klauwzeer uitgebroken. Vijftien runderen moesten afgemaakt worden. Het vee, dat ter markt wordt aangevoerd, wordt eerst aan een keuring onderworpen. Te Weespercarspel is bjj eene kndde schapen van een aldaar wonenden veehouder schapenschnrft geconsta teerd. Beverwijk. Het bestnnr dezer gemeente heeft aan den Haarlemschen gemeenteraad verzocht instemming te betuigen met het adres aan de Koningin-Regentes, in zake wjjziging van den bestaanden overgang van het Noordzeekanaal en den Rijksweg tusschen de beide ge meenten. Den 29 is in zake de opheffing der Velserbrug over het Noordhollandsch Kanaal eene samenspreking gehou den door den heer Borret, lid der Tweede Kamer, met den burgemeester van Velsen en de Beverwijksche com missie. Deze commissie heeft betreffende de opheffing van ge noemde brug zoodanige voor die streek ongunstige in lichtingen verkregen, dat zij het noodig acht onverwijld doortastende maatregelen te nemen om zoo mogelijk de opheffing en vervanging door een stoompont te voorkomen. Ook te Velsen circuleert voor dat doel een adres aan den minister. Noordelndermeer. Ia het bestuur van den pol der zjjn herbenoemdtot heemraad de heer W. Honig en tot hoofdingeland de heer J. Knijper. Benoemingen. Tot voorzitter van het bestnnr van den polder »Het Grootslag" is benoemd de heer D. Kooiman Rzn., burgemeester van Bovenkarspelen tot vice-voorzitter de heer Jb. Koopman burgemeester van Wervershoof. Tot secretaris-penningmeester van het bestnnr der »Vereeniging van polders en oningepolderde landen onder Schoorl en Petten" is benoemd de heer van de Pol te Schoorl. Bennekom. De arbeider W. P. alhier had een paar weken geleden het ongelnk zijn linkerarm te kneu zen, bij het slaan van een Nortonpomp. Door het sterk opzwellen van den arm ongerust geworden werd ein delijk een geneesheer geraadpleegd die bloedvergiftiging constateerde en verklaardedat het afzetten van den arm het eenige redmiddel zou zijn. Dit werd echter door de familie van don patient geweigerd, en men ging een anderen geneesheer raadplegen. Den 25 werd hij naar het Diaconessenhnis te Arnhem vervoerd. Het was evenwel toen te laat, en den volgenden dag is de man reeds overleden. Helder. De gemeenteraad heeft op het verzoek van het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot ajschaffing van sterken drank, besloten voortaan in de bestekken voor gemeentewerken de bepaling op te nemen dat het ver boden zal zijn op het werk sterken drank te gebruiken. Oudendijk. Den 28 geraakte het rijtuig van den heer P. Bakker, uit Avenborn bestuurd door J. Hes door het schrikken van het paard over de kade van den Drechtorlandschen dijk te water, nabij de Voetbrng, welke in het Westeinde ligtover do breede en diepe Ringsloot (de uitwatoriug van de Beomster). De heer, die in het rijtuig zatverkeerde in levensgevaar, doch werd gelukkig gered evenals de koetsier. Paard en rijtuig, het laatste nog al beschadigd werden met moeite op het droge gebracht. Bond- en klauwzeer. Sedert gernimen tijd komen in Oost-Friesland een aantal gevallen voor van mond- en klauwzeer onder het hoornvee en de schapen. Het »N. v. d. D." bericht omtrent de oorzaken welke de ziekte-bacteriën aan deze zi)de van de grons hebben kunnen verplaatsen, in hoofdzaak, het volgende

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1