Nederland. vau buitenlandsche zaken dr. Koblstock zal hem ver gezellen. Het jongste nnmmer van het. Berlijnsche anarchis tische weekblad «Armer Konrad" is door de politie in beslag genomen. BNtHlILA'WD. De »Daily Chronicle" meldt, dat de Czar voornemens is de Enropeesche mogendheden tot een conferentie nit te noodigen, ten einde de Oosterscho qnaestie te regelen. De Daily Graphic" bevestigt dit bericht, en voegt er bij, dat des keizers plan voldoende is uitgewerkt, doch, om mislukking der confurentie te voorkomen, wil Czaar Nicolaas eerst met bepaalde voor stellen komen nadat hij zijn ministers van financiën en van oorlog heeft geraadpleegd. Dit is daarom te nood zakelijker, wijl Rusland in de uitvoering der besluiten van de conferentie, hoe deze ook uitvallen, natuurlijk het leeuwenaandeel zal krijgen. De «Westminster Gazette" ontkent, dat de ge kroonde hoofden van Enropa en president Faure zouden zijn uitgenoodigd tot bijwoning van hot feest der zestig jarige regeering van koningin Victoria. Het blad ver zekert, dat geen der gekroonde hoofden bij dit feest te genwoordig zal zijn evenals bij het vijftigjarig jubilé zullen zij zich ook dan door een hunner bloedverwanten laten vertegenwoordigen. De Britsche kapitein Marriott van het Norfolk re giment is op de-jacht in de nabijheid van Smyrna door roovers gevangen genomen. Dezo eischen een losprijs van 15.000. Op de werven vau Thornycroft te Chiswick zal een torpedovernieler worden gebouwd voor de Duitsche vloot. De «Westminster Gazette" verneemt dat deze be stelling bij wijze van proef is geschied en door andere gevolgd zal worden, wanneer het vaartuig voldoet. FRAAKRIJK. De regeering heeft een nederlaag geleden. Hare candidaat voor het vice-voorzitterschap der Kamor, de heer Delcassé, werd niet gekozende meerderheid vereenigde zich op den heer Isambert, de voorzitter van de «Union progressiste," en een der grootste tegenstanders van de verbinding der regeering met cle- ricalen en monarchisten. De terechtstelling van den oom en den eerste-mi- nister der koningin van Madagascar is in Fraukrijk met voldoening vernomen. Het blijkt thans, dat generaal Gallieni dadelijk na zijn aankomst te Antanariva vier Hova-ministers naar het eiland Réunion heelt verbannen. Hij wei i rdo ook de Koningin het eerst te bezoeken en verlangde dat ze hem het eerste bezoek zou brengen. Op alle openbare gebouwen ook op het koninklijk paleis, werd de Hovavlag vervangen door de Fransche. Generaal Gallieni heeft de overtuiging gekregen dat de opstand der Fahavelo's van het koninklijk paleis mtgoleid werd. Blijkbaar heeft door het weinig doortastend optreden van Laroche de opstand zich zoo kunnen uitbreiden. De Fransche expeditie-Hoursto is te Lagos aange komen. Zij heeft twee jaren lang Soodan bereisd en op haar tocht geen vjjaudschap van de zijde der inlanders ondervonden. Challemel Lacour heeft zijn geheele vermogen ongeveer 300,000 fr., aan de armen vermaaktom in sommen van 20, 30 en 40 fr. verdeeld te worden onder de behoeftigen van de buurt waarin hij woonde. ITALIË. De correspondent van de «Daily News" te Rome verneemt, dat tusschen Italië, Frankrijk en Rus land wordt onderhandeld over de regeling van koloniale aangelegenheden. Italië zal Erythrea aan Rusland afstaan cn ter vergoeding Tripoli ontvangen, terwijl Frankrijk Tunis zal inlijven. De kroonprins en de kroonprinses zijn te Florence aangekomen en door de overheid ontvangen. De bevol king begroette de jonggehuwden recht hartelijk. SPAAJE. Een ontzaglijko rotsmassa is neergestort op den spoorweg in noordelijk Spanje tusschen Reutreria en Irum. Het verkeer is geheel gestremd. Meer dan 4000 kubieke meter rots ligt op don weg en het zal tien dagen duren voor de rails weder vrij zijn. TURKIJE. De «Daily Telegraph" verneemt uit «Joan," vervolgde hij hij noemde haar nu altijd Joan «ben ik erg ziek geweest «Ja, mijnheer drie weken geleden gaven ze n bijna allen op zij zeiden, dat het tien tegen een was, dat gij er door zondt komen." «Dat is vreemd; ik herinner er mij niets van. Ik ben u allen zeer dankbaar," vervolgde hij, na een oogen- blik, «dat gij zooveel zorg voor mij draagt en vooral u, Joan, want hoe het kwam weet ik niet, maar toen ik ijlde, voelde ik toch altijd, dat gij in mijn nabijheid waart. Ik weet niet, hoe gij gewoonlijk den dag door brengt, maar gij zult wel veel van frissche lucht honden. Hot zal u wel vreemd aankomen, don gauschen dag hier zoo opgesloten te zitten om op mij te passen." «Praat nu zoo niet, mijnheer. Het is mijn plicht." «Uw plicht? Waarom uw plicht? Gij zijt toch geen ziekenverpleegster «Neen, mijnheer, ofschoon men mij vandaag heelt aan geboden mij daarvoor te betalen," en een blos van ver ontwaardiging vloog over haar gelaat. «Wees daar nu niet boos om. Waarom zouden zij u geen weekloon geven voor een week werken Ik ver onderstel dat gij evenals wij allengraag iets ver dient." «Omdat ik het niet wil," antwoordde Joan, toornig op den vloer stampende; «liever leed ik honger. Het is mijn schuld, dat u dit ongeluk ovorkomen is en het is een beleediging, wanneer men mij geld aanbiedt, omdat ik u oppas." «Kom, daarover behoeft gij u niet op te winden. On getwijfeld zijn zij van een andere meening geweest en ik zie niet in, waarom niet. Vertel mij eens wat er des avonds gebeurd is, toen men mij heeft opgegeven: daar stel ik belang in." In enkole woorden schetste Joan hem zoo levendig het tooneel, dat hij zich zelf bewusteloos op het bed meende te zien liggen. «Zijt gij al dien tijd bjj mij geweest?" vroeg hij «Voor het grootste deel; tot ik niet meer noodig was en ik het niet langer kon uithouden." Konstantiuopel, dat de Sultan geneigd is hervormingen in te voeren. De gezanten der groote mogendheden heb- ken hun zes dragomans naar de Porte gezonden, om hun eensgezindheid te doen blijken alle gezanten achten zich gekrenkt door de «Iradè" waarbij een gedwongen lee ning wordt uitgeschreven, met het doel do Turken te wapenen ten einde de Armeniërs te vermoorden. Do «West. Gazette" zegt: «De gezanten zijn vroeger nog wel eens meer gekrenkt geweest, maar hun verontwaardiging was nogal spoedig bekoeld na een weinig beteekende betoogiug. Maar nu beginnen wij te hopen, dat het wat meer zal opleveren want naar luid der berichten wordt de beweging geleid door den Rnssischen gezant, die onlangs een onderhoud heeft gehad met Abdoel Hamid, dat bij den Grooten Heer een diepen indruk heeft nagelaten." Groote opgewondenheid hoerschte dezer dagen te K*n- stantinopel toen men in de verte kanongebulder hoorde. Het was het Fransche wachtschip «Léger," dat schiet oefeningen hield in de zee van Marmora. Toen de oor zaak bekend word, bedaarde de opgewondenheid, maar de Porte liet aan den Frauschen gezant verzoeken, dat de oefeningen voortaan op grooteren afstand van de stad zouden gehouden worden. Amsterdam. Den 1 is plotseling ten gevolge van een bloedspuwing overleden de beer Fr. D. O. Obreen hoofddirecteur van het Rijksmuseum en directeur van 's Rijks Museum van schilderijen. Een waaghals. Avenhurn. Zaterdag deu 31 waagde een ar beider het, bij dit station uit deu sneltre n te wippen met het gevolg dat hij bewusteloos naar Purmerende moest vervoerd worden ter geneeskundige behandeling. Het zou zeker in een behoefte voorzien wanneer do sneltrein van 's avonds zeven uur op verzoek aan dit station mocht stoppen. Te Grosthuizen ontstond omstreeks half acht in den avond brand in de woning van K., die spoedig een prooi der vlammen werd. De nevengebouwen bleven doordien de wind gunstig was gespaard. Langcdijk. Bij duizendtallen zijn de vorige week de roode Kooien door de bouwers in de schuren opgesla gen. Van don vroegen morgen tot den laten avond voeren de zwaar beladen schuiten en schuitjes van de soms uren ver afgelegen akkers naar de bergplaatsenzelfs het regenachtige wéér van donderdag weerhield de bou wers niet met de berging voort te gaan. Het grootste gedeelte van de roode kool is nu wel in de winterkwar tieren. Met de berging van gele kool moot nog een aanvang worden gemaakt. Die soort kool is nog niet ge heel volgroeid en blijft meermalen tot einde November op de akkers. Over het geheel is de kwaliteit, der roode kool vooralbeneden het middelmatige gele is iets beter. IJ muiden. IJmuiden vierde den 1 zijn twintigsten verjaardag. Het is nu een plaats geworden van 3400 a 3500 zielen, dus niet zoo groot als menigeen vroeger gedacht had dat het worden zou. Toch is het vooral in de laatste jaren zeer in zijn voordeel veranderd en aanmerkelijk uitgebreid niet door de scheepvaart, want bijna de geheele zeilvaart is door stoombooten vervangen, maar door de visscherij en den vischhandel. In het afgeioopen jaar moet voor bijna een millioen gulden aan visch hier verhandeld zijn. In verband met de nieuwe vissckershaveu en het te bouwen groote afslaggebouw verwacht men nog belangrijke uit breiding in dozen tak van bestaan, waarin nu reeds talrijke gezinnen hun brood vinden. Het spoorwegstation zal waarschijnlijk ook reeds in het volgende jaar nuar die haven verplaatst worden, of liever er zal ter vervan ging van het houten gebouw, dat nu als zoodanig dienst doet, een nieuw station op groote schaal gebouwd wordou. De woningnood heeft hier opgehouden, want in de laatste jaren zijn zooveel nieuwe huizen gebouwd, dat er nu eeuige open staan en menig eigenaar van huizen is niet weinig bevreesd dat de opgerichte Coöperatieve Bouw- vereeniging eerlang aan haar 60 huizen zal beginnen. Het post- en telegraafkantoor zal ook vergroot moeten worden en de eenige schooleene inrichting met negen «Wat hebt gij toen gedaan «Ik ben naar mijn kamer gegaan." «Eu wat deedt gij daar? Gaan slapen?" «Gaan slapenIk ik heb gehuild ik be doel ik heb gebeden." «Het is heel lief van u, dat gij zoo bezorgd voor mij zijt," antwoordde hij plagend. «En wat deden de an deren «Die waren in de spreekkamer; zij wachtten daar tot het donker werd en toen bleven zij in het donker zitten, want zij dachten dat zij elk oogenblik zouden worden geroepen, om u te zien sterven. Eindelijk kwam de heer Childs hun zeggendat gij buiten gevaar waart. Ik hoorde zijn stap en volgde hem. Het ging mij eigenlijk wel niet aan, maar ik kon het niet helpen En toen zei hij uw moeder, dat hij hoopte, dat gij zoudt olijven leven." «En wat zeiden zij toen «Niemand zei een woord, voor zoover ik kon hooren; miss Levinger echter gaf een schreeuw en viel bewuste loos op den vloer." «Waarom deed zij dat vroeg Henry. «Haar zenuwen waren zeker wat aangedaan." «Misschien wel, mijnheer," zei Joan sarcastisch «de moeste vrouwen zouden wat zenuwachtig zijn wanneer zij hooren dat de man, met wien zij verloofd zijn, van den drempel des doods tot haar is teruggekeerd." «Zeer goed mogeiijk doch ik zie niet goed in, wat dat hiermte te maken heeft." Joan rees langzaam op, en het naaiwerk, waaraan zij bezig was geweest, viel op den grond. «Ik begrijp u niet goed, mjjnheer," zei zij. «Bedoelt gij daarmede, dat gij niet met miss Levinger verloofd zijt?" «Verloofd met miss Levinger 1 Zeker niet. Wat er ge beuren kan, wanneer ik weer genezen ben, weet ik niet, maar op dit oogenblik heb ik jegens geen sterveling een dergeljjke verplichting op mij genomen." «Dan spijt het mjj dat, ik zooveel gezegd heb," ant woordde Joan. «Vergeet, als je blieft, mijn dwaas ge onderwijzers en vier onderwijzeressen zal ook weer spoedig te klein ziju om het voortdurend toenemende aantal kinderen behoorlijk te kunnen huisvesten. Al staat nu uitbreiding eener plaats niet altijd gelijk met toeneming van welvaart, zoo kan toch getuigd wor den dat armoede hier tot de zeldzaamheden behoort wie hier werken wil kan zijn brood verdienen. Eene vergissing. Bij den secretaris eener naburige gemeente ver voegde zich dezer dagen een man aangevende de ge boorte van zijn 7en in loven zijnden zoon. Boerenarbeider zijnde gaf die vermeerdering van het gezin vermeerdering van zorgen en het denkbeeld vatte post bij den man om evenals dat soms vroeger bij het leven van Z M. Willem III wel was geschied nu der koningin van do geboorte van dien zevendeu zoon keunis te geven. De man vertrok de vorm van het request en do ge volgen daarvan mogelijk in de gedachte, dan ongeveer een uur later komt hij weer terug onder het ontsteld meédeelen dat de jongste spruit geen jongen maar een meisje was. Tableau 1 Weg was het request, wog het mogelijke paleis-cadeau, doch gebleven waren de nieuwe zorgen en gekomen was; blijdschap over de geboorte van een dochtertjo, het eerste» Aanvaring. De Beverwijksche stoomboot Kennemerland heeft den vuurlichter bij deHembrug zoodanig aangevaren, dat het vaartuig lokkage en verdere averij heeft gekregen. Beverwijk. De Gemeenteraden van Castricum, Heemstede on Uitgeestzoomede het Hoofdbestuur der Voreeniging voor Bloembollencultuur hebben besloten instemming te betuigen met het door het bestuur dezer gemeenteingediende adres tegen de opheffing van de Velserbrug over het Noordzeebanaal. Schagcn. De aangifte van leerlingen voor deel neming aan den eerstvolgenden cursus in landbouw- onderwijs te Scbagen wordt deu 12 gesloten. Tegen het einde der maand zal met de lessen werden aange vangen, welke lessen zullen gegeven worden in een der lokalen van den heer W. Roggeveen, zoolang geen meer geschikte localiteit in gereedheid is gebracht. In een viertal huisgezinnon alhier heerscht dyphte- r i t i s. Ook in omliggeude gemeenten werden enkele gevallen geconstateerd. Het inroepen van geneeskundige hulp bij voorkomende ziektegevallen van kinderen zij daarom in dozen tijd aan ouders sterk aangeraden spoe dige hulp is in deze de halve genezing. Den 15 zal de dameszangvereeniging «Euphonia" alhier onder leiding van den heer ter Linden een concert geven in het gewone repetitielokaal. De bekende musici Schouten eu Werner van de Koninkl. Nederl. Marinekapel te Hel der en de heer J. Winkel alhier zullen ter afwisseling eenige nummers instrumentale muziek ten gehoore brengen Warmenliuizen. Aan het telefoon-hulppostkan- toor werden gedurende do maand October behandeld 127 telegrammen waarvan 43 uitgaande19 inlagen op de Spaarbank tot een bedrag van f 552,06 en 6 terugbe talingen tot een bedrag van f 640. Er werden 976 briefen en briefkaarten besteld. De Vereeniging «Nut en Genoegen" alhier besloot tot oprichting eener leesbibliotheek welke dezer dagen met ruim 100 nummers zal worden geopend. Schermerliorn. De 2 November is van de open bare lagere school alhier het herhalingsonderwijs begon nen. Hot aantal leerlingen bedraagt aanvankelijk 29. Amateurs-fotografen. Dat de kracht der samenwerking ook door de amateur fotografen begropen wordtblijkt zekor wel uit de talrijke amatour-fotografeuveieenigiugen in ons land gevestigd. Toch zijn er nog velen, die de lichtbeeldknnst, als liefhebberij beoefenen en zich niet bij een bestaande vereeniging lmbben aangesloten. Daarom heeft de A. F. V. te Amsterdam een circulaire verspreid waariu op het vele wat deze voreeniging aan biedt gewezen wordtten einde alle beoefenaars der fotografie op to wekken zich bij haar aan te sluiten. Is voor de amstordammers vooral het eigen atelier met donkore kamers en de vergaderzaal waar bijeenkomsten en voordrachten worden gehouden, aanlokkend ook voor de buitenleden wordt gezorgd door het organiseeren van wedstrijden clubt,ocbten en tentoonstellingen terwijl alle leden kosteloos hot geïllustreerde tijdschrift »Lnx" ontvangen het officieel orgaan der vereeniging. In die circulaire, die op aanvrage aan belanghebbenden door den secretaris der vereeniging don heer D. Wil- merink Stadhouderskade 120, Amsterdam, toegezonden wordt, vindt men dit alles nader omschrevon. Waarschuwing legen tiet gebruik van plat- erwten (Lathyrus* sativus) aan paarden. Een zeer belangrijke voordracht heeft de Rijksvee arts Vollers te Hamburg gehoudon meegedeeld in de «Mittb. fiir Thierürzte", waarin o. a. wordt gezegd, dat tengevolge van het voedereu der platerwt (Lathyrus sativus) onder de paardenstapels van verschillende vracht rijders te Hamburg eene zware ziekte is uitgebroken. De ziek geworden dieren hebben erge behoefte aan adem piepen eu roggelen eu vallen als zij vlug moeten gaan, na eenigeu tijd ineen, dit laatste wol als de ziekte eeuigen tijd geduurd heeftmaar ook reeds als zij rusten alles teugevolgo van krampachtigo vernanwing van de keol- holte en den daardoor afgesloten toevoer van lucht in de luchtbuis. Het vorloop van de ziekte is zeer ongun stig. Eeu groot aantal dieren is reeds gestorvenbij degenen, die in leven blijven gaat het genezingsproces uiterst langzaam ja is het voorloopig nog niet met zekerheid te zeggen, of eu wanneer de dieren weder voor het gebruik geschikt zullen zijn. De oorzaak moet aan een in de platerwt aanwezige alchloïde worden toege schreven, dat eene schadelijke werking op sommige deelen van het zonnwstelsel uitoefent. babbel ik heb een domheid begaan. Ik ik geloof dat ik tante hoor aankomen en wanneer gij mij wilt verontschuldigen, zou ik graag eens wat frissche lucht gaan inademen." «Dat alles is Grieksch voor mij," dacht Henry, terwyl hij haar nakeek. «Ellen kan toch niet gelijk gehad hebben kom, ik wil er niet meer aan denken." (Wordt vervolgd) -L

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2