B u i te ill a n d. N e d e r 1 a n d, het woord om deu heer Trenb den vertrekkeuden wet houder die roor het laatst de gemeenteraadszitting bij woonde op hartelijke wijze too te spreken. Over ver scheidene voorstellen dus zoide hij ouder meer die de heer Trenb heeft verdedigd bestaat een groot ver schil van gevoelen. De toekomst zal moeten loeren of vele besluiten ten nutte der gemeente zijn genomen. Doch instemming zal vinden een woord van dank voor wat hij in het belang der gemeente naar zijne oprechte op vatting heeft gedaan. Hij is met grooten ijver werkzaam geweest en als hij een betrekking verlaat om redenen, die wij moeten eerbiedigendan is toch gebleken dat hij niet geweken is voor moeilijkheden. Tot heden is hij gebleven. De Raad gaf door applaus zijne ingenomenheid met deze woorden te kennen en de heer Trenb was te zeer aangedaan om hierna nog een woord van dank te kunnen spreken. Zeker is 't, dat met don heer Trenb een energiek, doortastend persoon uit de Raadszaal verdwijnt. DUITSCI1LAAD. Nog steeds zijn de bladen niot. uitgepraat over Bismarck's onthullingen. Uit Berliju wordt bevestigd (wat reeds in een enkel blad gezegd was) dat Czaar Nicolaas voornemens was, Bismarck op Friedrichsruhe te bezoeken en op verzoek vau keizer Wilhelm dat voornemen liet varen De «Bank- und Handelszeitung" is van meening dat, ten gevolge van dit optreden des Duitschen keizers, Bis marck in zijn toorn de »Hamb. Nachrichten" in do gele genheid stelde met de zoo geruchtmakende onthullingen op te treden. Het schijnt de bedoeling van den oud- kanselier gevyeest te zijn, door zijn mededeelingen een formeel verbond tusschen Rusland en Frankrijk, zoo dat nog niet gesloten was, te voorkomen hij had daarover met den Czaar willen spreken, indien deze hem had be zocht, doch thans wil hij trachten het met zijn dagblad polemiek te doen. Het zal den Duitschen staatsman thans wel gebleken zijn, dat zijn doel niet bereikt kou worden langs dien weg dat integendeel het vertrouwen op Rusland in Frankrijk versterkt is, ondanks zijn onthullingen In een interview, dat Bismarck dezer dagen had, zeide do oud-kanselier »Ik had wel verwacht, dat de steen dien de »Hamb. Nachr." in de eendonsloot wierp, een luid gekwaak zou doen ontstaan, maar dat hat zoo org zou worden, verrast mij toch." En op de bedreiging, dat hij in rechten iou kunnen vervolgd worden, antwoordde Bismarck sarcastisch #Wat mij betreft, heb ik er niets op tegen, dat ze mij zoo'n dramatisch einde willen bezorgen. Algemeen prijst men 's Keizers lankmoedigheid jegens den «goheiruen onthuller." Het Engelscho blad de «Stan dard" zegt in een hoofdartikel De keizer heeft naar onze meeuing goed gedaan zich te onthouden van twistgeschrijf met zijn tegenstander. Wij hopen oprecht, voor de eer en voor den vrede van Duitschland, dat men Bismarck in zijn eigen vet zal laten gaar smoren, Duitschland heeft wel wat beters te doen dan zijn vuil linnen in het openbaar te wasscheu. Niemand twijfelt bovendien aan de volkomen eerlijkheid en oprechtheid van den keizer en van zijn tegenwoor dige ministers." Van de 600 conducteurs van de Hamburgsche motorwagens hebben er 500 het werk gestaakt. Het verkeer wordt, eenigszius beperkt, volgehouden. De stakers houden zich kalm. KGAI'TK. «Central News" verneemt, dat de Sirdar van het Britsch-Egyptische leger naar Londen is ver trokken om mot deu minister van oorlog te beraadslagen over een dadeljjk te ondernemen aauval op Khartoem. KIiGKI.iA.aiD. De «Daily News" weet uit goede bron te meldendat de mogendheden ernstig streven naar een tenminste voorloopige oplossing van de Arme nische quaestie. Zij zien zeer wel in dat een militaire bezetting het eenige redmiddel kan zijn maar kunnen het niet eens worden over de vraag welke mogendheid deze zal ondernemen. Er wordt thans beraadslaagd over een stelsel van Armenische autonomie onder opperheer schappij van den sultan maar onder toezicht van Europa Dit wordt echter enkel beschouwd als een hulpmiddeltje, waarop de mogendheden weinig vertrouwen hebben. Het vlagschip eerste klasse «Victorious", bestemd voor de Engelscho marineis te Chatham voltooid. Het heeft een watorverplaatsing van 14900 ton machines van 12000 paardekraeht en is gewapend met 4 kanonneu van 30 c.M., 12 van 15 c.M. en 30 kleinere suelvurende kanonnen. Het schip heelt 10.450.000 gulden gekost. F KAVhHIJH. Op oen interpellatie in den Senaat den 3 over Madagascar, antwoordde de minister van Ko loniën dat generaal Duchesne niet kan overgaan tot een afdoende ontwapening van alle dorpen die op den dag waarop de heerschappij der Hova's werd omverge worpen in do macht kwamen van agitatoren en ban dieten. Nieuwe instructies van strenger aard zijn door de tegenwoordige regeeiing gegeven om den opsiand te onderdrukken. Oeneraal Oalliem heeft volkomen vrijheid van handelen en de regeering zal hem alles zenden wal hjj noodig acht. Do minister deelde ten Blotte mededat hij wo dra een wetsontwerp voor een leening tot conversie der schuld van Madagascar zal indienen. vrouw dan ook alleen gesloten met het oogmerk het fortuin zyner familie te herstellen zelfs al zou hij anders die vrouw bemind hebben. En zij begreop hem evenmin, dat die outijdige liefdesverklaring van een meisje dat door andereu tot zijn vrouw bestemd was, ongeveei dezelfde uitwerking had. Aan dat alios dacht zij niet en daarom begon zij naar een andere verklaring van zijn gedrag te zoeken. Spoedig meende zij er een te hebben gevonden Joan droeg d schuld. Aan Eden's schrandere oogen ontsnapte niets en dus had zij ook spoedig Joan's droefheid over Henry's ongeluk opgemerkt. Het was haar opgevallen hoe hij aan dat meisje gehecht was hoe hjj haar zelfs in zijn jjlende koorts bij zich wilde hebben en met welk een teederheid zjj hem oppaste. Wordt vervolgd. Dezer dagen is in het Pantheon to Parijs met groote plechtigheid de verguld zilveren krans van czaar Nicolaas op het graf van Carnot neergelegd. Aau het eindpunt van den Oranspoorweg te Aiu- sefra (Algiers), wordt een sterke Fransche troepen macht bijeengebrachtbestaande uit tien compagniën van het vreemdenlegioen Algerijnsche jagers 6 escadrons cava lerie en eenige batterijen artillerie. Het doel ven deze samentrekking wordt geheim gehouden vermoedelijk be treft het een expeditie naar het zuiden. Echter verzekert het «Journaldat dit jaar geen militaire expeditie zal worden gezonden in de richtiug dor oase van Toeat. SPAÜJK. In de Cubaausche provincie Havanna zijn do oproerlingen alweder slaags geraakt met de Spaansche troepen. Van de rebellen werden 52 gedood en velen gewond de Spanjaarden hadden 15 gekwetsten. TUKK1JK. Dagelijks worden te Konstantinopel nog tal van Armeniërs in hechtenis genomen zegt de cor respondent van de «Daily News", en daar het verlaten der stad zoo good als onmogelijk wordt gemaaktver keert de Armenische bevolking in grooten angst. De politie zoekt zelfs in de winkels en kantoren van Euro peanen naar Armeniërs. SUID-AFRIKA. De Britsche kapitein Ferreira heeft met 35 man Pangoi's kraal bij fort Salisbury ge nomen en vorbrand. Van de rebellen werden 31 gedood, waaronder 3 hoofden de overigen vluchtten naar de holen, die daarop met dynamiet werd n verwoest. De berichten over de veepest in Zuid-Afrika lmden zeer bedroevend. De plaag neemt nog steeds in omvang toe in de besmette streken wordt de geheele veestapel vernietigd. Naast de veepest teistert ook hongersnood Zuid-Afrika. De groote droogte en de mislukking van deu oogst van verleden jaar hebben gebrek aan levensmiddelen doen ontstaan, waarin tengevolge van de decimeering van den veestapel op vele plaatsen bijkans niet kan worden voor zien. Uit Zoutpausberg in het noorden der Zuidafri- kaansche republiek wordt gemold, dat bij vele blanke families reeds de honger zijn introk heeft genomen; van de inlanders, die van het gedroogde vleesch, dat ongeveer hot eenige voedsel uitmaakt, niet kunnen leven, zijn er al heel wat gestorven. De bevolking kookt leder en huiden week en verslindt ze. De Pregldeats-verkieKins in de Vcreenlgde Staten. Eindelijk is de beslissende dag gekomon, door de geheelo Noord-Amerikaansche Unie met spanning tege moet gezien. Den 3 is de benoeming bekend geworden van hot kiescollege, dat den nieuwen president zal hebben te kiezen, met den uitslag dat do heer Mc. Kinley (candidaat der republikeinsche partij tegen den heer Bryan, candidaat der democraten) 271 stemmen of 47 meer dan de vereischte volstrekte meerderheid van 224 verworven heeftzoodat Mc. Kinley feitelijk reeds tot president der republiek is gekozen. Provinciale Staten v. Aioordlioilaml. Onder voorzitterschap van Jhr. J. W. M. Schorer ving den 3 de najaarszittiug der Staten van Noordhol land aan. De voorstellen tot het verleenen vau subsidie voor lo den omnibusdienst der drie Egmonden 2o. voor de teekenschool van den R.K. Volksbond te Amsterdam 3o. voor de winterlandbouwschool te Schagenverder tot afwijzing van verzoek om subsidie vau de avond- teokenschool te Amstelveen, van de Holl. Maats, van landbouw voor hare m 1897 te houden tentoonstelling en voor een nieuwen stoombootdienst Texel Den Hei der eindelijk het voorstel tot heffing van opcenten op do personoele belasting worden gesteld in handeu eener commissie, bestaande uit de heeren Den Tex, Dikkers, Gevers, Heemskerk, Th. J. Waller, Waterschoot van der Gracht, Boissevaiu, Serruner en Ter Hemen. Het voorstel tot het veileeueu van subsidie voor den bouw eener nieuwe sluis te Zaandam is in handen van de heeren Westerwoudt, Van Tienen, Sligcher, Calkoen, Van Merlen, Houthaan, Rutgers, C H. Backer en Van de Wall Bake het voorstel tot subsidieering van een te vernieuwen brug over de Naueruasche vaart in handen van de heeren Ferf, De Boer, v. Wessem, Zijp, Ten Hofsteede, Van Hamel, Ankersmit-Cordes en Hartsen eenige voorstellen tot wijziging van polder-reglementen zijn in handeu van de heereu RÖell, Groen van Waarden, N. J. den Tex, Goninck Westenberg, Kalff, Schermer- horn Kraakman, Wiliingo en 0. C. Zurmühlen. In handeu van Ged. Staten om advies werden gesteld adressen van het comité tot aanleg vau een stoomtram Volendam—Edam-Kwadijk en een van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van een haven te Oos terend op Texelter afdoening gesteld in handen van Ged. Staten een adres van het hoofdbestuur der vereeni ging tot afschaffing van sterken drank, betreffende be palingen omtrent drankgebruik in de bestekken voor provinciale werken. Nog is ingekomen een adres van B. en W. van Alk maar, waarin deze de vergrooting der sluis te Zaandam toejuichende, verzoeken aan de daarvoor te verleenen subsidie de voorwaarde van veidiepiug der Binnenzaan te verbinden. B. en W. van Akmaar acuten uitdieping van de Achterzaan (gepaard aau deu bouw eener grootere sluis) noodig, omdat zij vreozen, dat wanneer grootere schepen, als Rijnaken en dergelijke, van de vaargeul ge bruik maken er voor kleinere vaartuigen (en deze komen veelal van het noordelijk deel der provincie) geen plaats zal overblijven. Men zal zich herinneren dat van uitdieping der Ach terzaan wel sprake is geweest, doch dat dit punt voors hands is blijven rusten omdat men het nog niet direct noodzakelijk achtte en omdat met de som die de ge meenten zouden bijdragen in de vergrootiug der sluis, hare draagkracht reeds belangrijk werd bezwaard; dit Uitdiepen en verbreeden van deu diepgang van een paar oruggen zou namelijk f 195.000 kosten. Witte Drills. Het hoofdbestuur der NoOidkollaudsche vereeniging «Het Witte Ktuis" heeft de aigemeeue vergadering uit geschreven tegen Dinsdag 24 November te Amsterdam. In den nacht van den 3 op den 4 brandde de woning af van den arbeider v. Diepen, een huisgezin met zes kinderen, in den polder Hljzen. De bewoners, in hnn eerste slaap verrast, wisten ternauwernood te ontkomen. Een varkon en een koe, pas te Alkmaar gekocht, kwamen in de vlammen om. (Icrgen. Deze gemeente heeft zich thans in het bezit gesteld eener nieuwe brandspuit. Het werktuig, geleverd door don heer G. H. Broekman te Amsterdam, voldeed bij do op den 4 genomen proef zeer goed. Spanbroek. Do herberg «de Vergulde Valk", die don 4 in publieke veiling werd gebracht, is verkocht voor f 3190 aan don heer K Stam, Nieuwe Niedorp. Sluis le IJmuiden. Was aan de firma Volker en Bos tot uu toe alleen opgedragen het maken van de vaargeulen uit het binnen- en buitonkanaal naar de nieuwe sluis, thans is zij, naar men verueomt, ook belast met het afmaken van hot ge heele werk, dat het volgende jaar 1 Juli opgeleverd zal moeten worden. Geschut zal er evenwel vóór dien tijd wel worden Kederlandsch Paardenstamboek. In de algemeeuo vergadering der vereeniging, te houden op maandag 3d November 1896, des voormiddags ten 12 ure, in «Tivoli," CooLingel, Rotterdam, zullen o.a. de volgende punten behandeld worden Voorstellen van het hoofdbestuur: 1°. om in 1897 over te gaan tot uitgave van een veulens- boek, hetzij afzonderlijk, hetzij als bijvoegsel tot het ge drukte stamboek, in don vorm die blijken zal het minst kostbaar en meest nuttig to zijn 2°. dat de vergade ring zich zal wenden tot de Tweede Kamer, met ernstigen aandrang om geeno gelden op de begrooting van Oorlog toe te staan voor aankoop van hengstveulens, maar daar tegenover aan de begrooting van Biunenlandsche Zaken he°t bedrag van f 25,000 te voegen, ter beschikking van deu minister van dat departement, op den voet als ont wikkeld is in de memorie op de begrooting van Binnen- landsche Zaken V oorstellen van de afdeelin- g e u 1°. van de afdeeiing Noordholland om de wen- schelijkheid uit te spreken, dat het rijksreglement op de subsidiën in zooverre gewijzigd worde, dat voor het vervolg ook 8-jarige en oudere merriëu mot hare veulens oone premie kunnen krijgen en dat invoerpremiën voor buiteulandscho hengsten weder beschikbaar sunnen wor den gesteld, welk voorstel door liet hoofdbestuur wordt ondersteund 2°. van de afdeeiing Zeeland, dat verplichte hongsteukeui'ing ten zeerste in het beiang van de ver betering van het paardenras moet geacht worden en de Vereeniging pogingen moet aanwenden, om het gebruiken van afgekeurde hengsten te ontraden en de gebreken van de afgekeurde heugsten zoo duideljjk en algemeen mogelijk dienen te worden bekond gemaakt, zonder ver bod om afgekeurde hengsten te gebruiken 3°. van de afdeeiing Zeeland wat is de geschiktste wijze van be kendmaking der afgekeurde Heugsten? Helder. De gemeenteraad alhier heeft onlangs een raadscommissie benoemd om te onderzoeken of de oprichting van een gymnasium te Den Helder wenschelijk was, maar het bleek, dat zij de oprichting van zoodanige inlichting meende te moeten ontraden. Ook de stichting eener gemeentelijke hoogere burgerschool vond zij niet wen schelijk, en wel op grond van de ongunstige finautiëele om standigheden waarin de gemeente verkeert. Kon meu eeue rijks hoogere burgerschool verkrijgen dan zou men dit geraden vinden. Daarom werd door den raad besloten zich tot de regeering te wenden met verzoek te willen bevorderen, dat te Don Helder eeno rijks hoogere bur gerschool worde opgericht. Pui-nicrend. De heer J. P. Groot alhier, is door den heer M. J. H. Kessels te Tilburg, als jury, bekroond met een door hem gecowponeerdeu Feestmarsch. Schagen. Den 3 is het onderwijs in huisvlijt alhier weder aangevangen. Een 16tal leerlingen gaven zich don eersten avond reeds voor dit onderwijs aan, dat als vorige jaren gegeven wordt door den heer Th. Roep. Reeds 15 jaren heeft de huisvlijtscliool alhier bestaan. Opgericht door Volksonderwijs", nam de Nutsafdeeling deze taak zeer spoedig van Volksonderwijs" over, omdat de geideljjke kracht van laatstgenoemde corporatie de instandblijving niet kou waarborgen. In het geheel heb ben 'bijna 27u kinderen in die reeks van jaren onderwijs in huisvlijt ontvangen. Den 4 gaf de directeur van het nog altijd in deze plaats aauwozige circus eeue kindervoorstelling die door al de leerlingen der openbare lagere school word bijgewoond, ruim 300. Het moet gezegd worden, dat de heer Gohen er slag van heeftzoo een voorstelling voor de kleinen aantrekkelijk te maken. Meermalen schaterden ze van lach om de echt kinderlijke nummers die het circus- personeel te genieten gaf. Zondag a.s. zal de laatste voorstelling plaats hebben, die ongetwijfeld ruim bezocht zal wordenomdat dan de heer Gohen een paard van een der ingezetenen dat by deze week gedresseerd heeft, zijne kunsten zal laten volbrengen. liandbuu wonder wijs. Voor de betrekking van ouderwijzer met landbouw- acte (verplichte hoofdacte) aan de landbouwscholen te Schagen en Dordrecht hebben zicb met minder dan 54 sollicitanten aangemeld. Hofberichten. HU. MM. de Koningin en de K mingin-Regentes zijn den 3 vertrokken naar het zuiden van Frankrijk via Bazel. Zij werden door verschillende antoriteiten o. a. door do ministers van Buitenlaudsche en Binnenlandsche Zaken en van Marine uitgeleid. De Koninginnen hobbeu aau Freule van de Poll eu Miss Saxton Winter, bij haar aftreden als surintendante en als gouvernante der Koningin, souvenirs vereerd. De beide Vorstinnen deden de dames bij he verlaten vau hot Paleis uitgeleide tot in de vestibule. Bij haar vortrok heeft Miss Winter vele bewijzen vau belangstelling ouderouden. Behalve oen vorstelijk aan denken ontving zij brieven en telegrammen van waar- deeriug van verschillende leden der vorstelijke familie in het buitenland. De heeren van het Civiele en Militaire Huis boden haar bouquetten aan. Baronesse van Ictersum, Hofdame der Koningin-Regentesbegeleidde haar naar het Staatsspoorstation alwaar bijna al de dames eu heeren van het Hof haar uitgeleide deden.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2