la No. 141. Knerste blad. Acht en Negentigste Jaargang. 1896. ZONDAG! 15 NOVEMBER. Gevonden y oor werpen, Buitenland. Nederland. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. ALKMARSIIIE COURANT. Deze Courant wordt Oinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rjjk j 1, De 3 nummers 0,0«. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnua »ers 3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne verga dering van den 12 November 1.1. vergunning hebben verleend aan P. DE MUNK en zijne rechtverkrijgenden, tot oprichting van eene Varkensslachterij in het perceel Hekeistraat, C No. 6. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT Voorzitter. 14 Nov. 1896. C. D. DONATH Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgeus tusschen 9 en 12 uur Een portemonnaie, inhoudende t 0,04 een rozenkrans, twee r. c. kerkboekjes, een bont zakjeeen mes, een zakje, inh. lucifersdoosje en f 0,04, een meisjesjacquet, een bakkersbuisje eenige nagelschuiers en een horloge ringetje. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 13 Nov. 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr. DlTlT3CMIiAlVD. De Rijksdag is weder bijeen de begrooting zal ingediend wordentenzij eerst de talrijke interpellaties aan de orde komen. Onder die interpellaties is er een die zeker zeer de aandacht zal trekken de vraag welke maatregelen de legeering denkt te nemen om verdere onthullingen te voorkomen als die onlangs in de »Hamb. Nachr." werden gedaan over het neutraliteits-verbond tusschen Rusland en Duitschland. Waarschijnlijk echter zal de regeering die interpellatie niet aanvaarden; door den »Reichsanzeiger" toch heeft zij doen verklaren dat reden van staatsbelang haar be letten de beweringen van de »Hamb. Nachr. te bevesti gen of te ontkennen. Ook de interpellatie over het geval Brüsewitz wordt met spanning verbeid. De eedsaflegging der Berlijnsche recruten, die wegens het ongunstige weder was uitgesteld, heeft den 12 plaats gehad. Bij deze gelegenheid hield de keizer de gebrui kelijke toespraak, waarin hij o.m. het volgende zeide: »Als soldaten van mijn garde dient gij in regimenten met de schoonste eereteekenen. De wapenen zijn gegeven ter verdediging van kroon en altaar. Bij het tegenwoordig algemeene wantrouwen is het in het bijzonder uw plicht door gehoorzaamheid een goed voorbeeld te geven. Denkt aan den grooten keizer Wilhelm Iwiens oog uit den hemel neerziet op u en op het geheele leger. Geve God, dat wij bij het appèl in den hemel met een gerust ge weten voor hem kunnen staan De Hamburgsche sjouwerlieden hebben aan de stouwers een verzoek om hoogere loonen overhandigd. Wanneer aan hun eisch niet wordt voldaan zullen zij den arbeid nederleggen. De reeders en de stouwers heb ben besloten het minimum dagloon te brengen van 4.20 Mk. op 4.50 Mb. Nemen de sjouwerlieden daarmede geen genoegen dan zullen de reeders de stouwers bij staan in den strijd. E6TPTEI. Onlangs is te Soeakim een als Arabier vermomde Europeaan aangehouden onder verdenking van een spion van den Khalifa te zijn. Volgens de laatste berichten heeft, men zich daarin niet bedrogen. Men weet thans dat hij vroeger Oostenrijksch cavalerie-officier was. Hij is indertijd gedeserteerd om een circusrijderes te kun nen volgen. Met haar reisde hij eenigen tijd rond doch toen hij er genoeg van had kon hij naar zijn land niet terugkeereD. Hij begaf zich naar Egypte en later naar Omdurman waar hij bij het leger van den Khalifa in dienst trad. Tot belooning werd hem de titel van emir geschonken. De gevangene heeft verklaard dat er nog meer Oostenrijksche officieren in het leger van Abdullah zijn. Zij worden goed behandeld en ruim betaald en leiden den aanleg der versterkingen om Omdurman. EXGEUAWD. De Engelsche staatslieden zijn de laatste dagen niet gelukkig met hun redevoeringen. Nauwelijks is de Engelsche pers zelve bekomen van den schok, dien Lord Roseberry haar gaf, toen hij den Duit- schen handel hemelhoog verhief, als Engelands gevaar lijkste concurrent, en zijn de bladen van 't vasteland uitgepraat over Lord Salisbury's mededeeling, dat Enge land geen duimbreed van het bezette gebied (Egypte en Cyprus) zal afstaan, of lord Hamilton, de minister van koloniën praat zijn mond voorbij. Te Axton zeide hij, in een redevoering volkomen in te stemmen met de bewering van lord Salisbury, dat tusschen Engeland en Rusland geen onoplosbare geschillen bestaan. »Het zou goed zijn," meende lord Hamilton, »als de Duitsche pers dit feit erkende, en als zij niet langer het geduld van Engeland op de proef stelde door haar aan vallen." Dat is natuurljjk olie in 't vuur, en de Duitsche pers laat deze uiting niet onbesproken. De »Voss. Ztg." o.a. zegt «Het is niet alleen een vervalschiug van do feiten, het is bovendien een aanmatiging in dit verband van »het geduld van Engeland" te spreken. Noch de Duitsche pers, noch het Duitsche rijk behoeven aan Engeland te vragen om «geduld" te gebruiken en Engeland is zelfs niet in staat dit te doen. daar het met niemand in Duitschland on wel het minst met het Duitscho rijk iets te maken heeft. »De Duitsche pers heeft de raadgevingen van den En- gelschen minister voor Indië niet noodig zij wordt vol doende geleid door haar vaderlandsliefde, en door de slechte ervaringen die zij van het karakter der Engelsche staatkunde heeft opgedaan. FRANKRIJK. Mirman, de socialistische alge vaardigde van Reims, interpolleerde don 12 de rogeering over bet feit. dat zij machtiging bad gegeven tot het houden van het katholiekencongres te Reims terwijl die machtiging was geweigerd aan de leeraren en institu- tenrs, die toch tot de warmste verdedigers der republiek behooren. De interpellant bracht de onvaderlandslie vende verklaring van zekere priesters in herinnering. Deze vraag werd door Méline eenvoudig beantwoord met de mededeelingdat die machtiging niet gevraagd was, en. omdat kardinaal Langénieux had verklaard dat de bijeenkomst een particulier karakter zou hebben, niet noodig werd geacht. Op het congres was alles regel matig toegegaan doch in een navergadering, door een aantal priesters gehouden, waren de «onvaderlandslie- vende verklaringen'1 afgelegd waarop de heer Mirman doelde. Toen dit bekend werd, zijn enkele personen ge straft, en is aan de bisschoppen een aanschrijving ge richt met het verzoek te zorgen, dat dergelijke feiten niet weder plaats hadden De oud-minister Bourgeois hield een rede, om do Ka mer opmerkzaam te maken op de clerieale gevaren, die van deze regeering het land zouden bedreigen. Zeer ter snede merkte Méline op, dat het Kabinet niet meer clericaal was dan het vorige. Maar het wilde niet den oorlog verklaren aan do godsdienstige gedachte. Mot een meerderheid van 99 stemmen werd de motie van vertrouwen, door Poincaré opgesteld, aangenomen, Arton zal niet vervolgd worden wegens de omkoo- perijen, die hij heeft bedreven in opdracht van baron De Roinach. De procureur-generaal der republiek mr. Ber trand en de rechter van instructie mr. Athalin zijn van oordeel dat daartoe het geheele Panama-proces moet worden herhaald en achten dit niet gewenscht. Artou zal zich nu alleen te verantwoorden hebben wegens het omkoopen van den senator Sans-Leroy, waarvoor hij in dertijd bij verstek is veroordeeld, maar welke senator zelf werd vrijgesproken. ITALIË. Een bericht uit Genua laat vermoeden, dat de regeering zich gereed maakt om zoo noodigten spoedigste den oorlog met Abessynië te hervatten. Het telegram meldt dat den 9 een begin is gemaakt met de bezichtiging der stoomschepen van de maatschappij Florio-Rubattino ten einde na te gaan op welke wijze deze schepen in den kortst mogelijken tijd kunnen wor den ingericht voor het vervoer van troepen ingeval dit noodig mocht zijn. De oud-directeur van het succursale der Banca di Napoli te Bologna de heer Favilladie veertien dagen geleden wegens onregelmatigheden in zijn beheer werd afgezet, is thans in hechtenis genomen, onder verdenking, dat hij den onder-directeur der bank heeft willen om koopen om voor een Milaneesche firma een krediet van twee millioen lire te openen. Ook vertelt men dat Fa- villa in ongeoorloofde financieele betrekkingen staat met Crispi, wien hij een krediet van 240.000 lire zou hebben geopend, opdat deze een oude schuld aan de Banca d' Ita lia zou kunnen afdoen. De Vesuvius is sedert eenigen tijd in werkingeen breede lavastroom loopt door den »Atrio del Cavallo". De directeur van het Observatorium oordeelt dat het hierbij blijven zal. SPABÏJH. Er gaan nog steeds Spaansche troepen naar Cuba. De minister van oorlog maakt nu weder een detachement van 20,000 man gereed. De stoomboot CadLc is Dinsdag naar Havanna vertrokken met wapens en munitie aan boord. De chef van den geneeskundigen dienst op Cuba heeft dringend om uitzending van artsen gevraagd. H(j heeft slechts 51 officieren van gezondheid tot zijn be schikking, maar het aantal zieken in de hospitalen en ambulances bedraagt 13.650 of 13 pet. van de effectieve strijdkrachten. Daaronder zijn slechts 755 gewonden de overige lijden aan gele koorts, dysenterie, typhus enz. De sterfte bedraagt 3 pet. De inschrijving, welke de Impartial geopend heeft ten bate van de zieken en gewonden op Cuba, heeft tot dus ver ruim 160,000 peseta's opgebracht. TRANiTAAL. Volgens berichten eischt de regee ring van de Chartered Company een schadeloosstelling van een millioen pond sterling voor den inval van Jameson. TURKIJE. In Kleiu-Azië zijn weer nieuwe gru welen bedreven. Te Everek, op acht uren afstand van Cesarea, hebben de Turken, naar aan de Daüj News gemeld wordt, op schan delijke wijze huisgehouden. Veertig huizen zijn verbrand, en zeventig Armenische Christenen werden gedood, meldt het Engelsche blad. Van andere zijde wordt bericht, dat 300 Christenen gedood, zestig huizen verbrand en veertig winkels geplunderd zijn. Vrijdag 30 October begon de moordpartij die tot Zaterdagavond duurdeeerst toen werd er door Turksche troepen een einde aan gemaakt. Van de aanvallers. Mohammedanen uit naburige dorpen, werd er geen gewond of gedood. Dood van een legeraanvoerder. De opperbevelhebber van het «leger van Monaco, kolonel Mercier de Sainte—Croix, is op hoogen leeftijd gestorven. De geheele strijdmacht die hij commandeerde, bestaat slechts uit 70 man die de lijfwacht van den vorst van Monaco vormen, on 50 karabiniers. Scliagcn. Het programma der uitvoering van de dameszangvereeniging «Euphonia alhier, op 15 Nov. a.s. met medewerking van den heer Werner, solo-violoncel- list te den Helder, telt 7 nummers, als: »Het lied van den vogel" van E. Schulz, »Hymne aan den nacht" van L. v. Beethoven, «Vertrouwen" van A. Zwijssig. «Zoiner- vreugde' van J. Beltjens, «Des Herders Zoudagslied van M. Bartholdy, «De Nacht" van F. Schubert, «Ziek' hinaus" van A. Dregert en «Fr. Chopin s 13e Praeludium uit op. 28"' van Carl Mikuli met begeleiding van viool, violoncel, orgel en piano. Ook zullen behalve de instru mentale soli van den heer Werner, nog vocale soli wor den ten gohoore gebracht. Het programma belooft dus een genotvollen avond. Den 13 vergaderde de hier gevestigde afdeeling van «Het witte Kruis in het lokaal Boontjes alhier. Van de bijna 120 leden waren een 23tal aanwezig. Tot af gevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer S. Berman, voorzitter der afdeeling. Besloten werd onder toezicht van den heer Swagerman te Nionwe Niedorp, als architect, een ijskelder te bouwen van 1630, waarvoor eene leening zal worden aangegaan van f 500, met minimum aflossing per jaar van 1 75. Een voorgestelde reglementswijziging van het bestuur werd niet goedge keurd. Heuvelen. De heilige St. Maarten heeft zijn kaarsjes weer gehad. Woensdag- en Donderdagavond liepen kleine en groote kinderen zingende en met bont gekleurde lampions langs onze straten, wat een aardig tafreel opleverde. Een paar stalletjes met snoepgoed maakten goede zaken. Zoo nu en dan ging uit een dicht opeengepakte massa jongens een luid geschreeuw op als het een gelukt was de waak zame politie te verschalken en een brandje te stichten van papier, stroo of ander materiaal, liefst met een paar voetzoekers er in. Een hooge vlam vertoonde zich dan een oogenblik voor onze oogen, maar verdween altijd na weinig tijds weer voor de blusschende voeten van de dienaren der heilige Hermandad, die eiken vlam ver trapten. Op heeter daad gevatte bengels werden voor een poos «in de wacht gevangen gehouden. Al met al hebben de kinderen zich met de «keuveltjesavonden" de straatjongensbaldadigheden buiten rekening latende weer aardig vermaakt. Zaak-Akkenna u. De afdeeling Schagen van het N. O. G. en die van den Bond van Nederl. onderw. hebben in hare vergadering van 12 Nov. besloten den heer Akkerman, ontslagen onderwijzer te St. Maarten, te steunen, bijaldien hij aan gedeputeerde staten onzer provincie vernietiging verzoekt van het raadsbeluit, waarbij hij op zoo onedele wijze uit zijne betrekking werd ontslagen. In eene den 15 te hou den vergadering zal de Bondsafdeeling de zaak-Akkerman nog nader bespreken. Veemarkt te Utreelit. Ten einde de Belgische kooplieden in de gelegen heid te stellen, te Utrecht hun vee te koopen en nog diezelfde week n:ar België te kunnen uitvoeren, stelt de «Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Veestal len en Veetransporten'' hare terreinen te Utrechtaan den Leidschen Weg, tegenover de Veelading van het Centraalstation, voorloopig eiken donderdag beschikbaar tot het houden van een veemarkt. Deze dag is ook daarom geschikt, omdat het niet verkochte vee des vrijdags te Zwolle, óf des zaterdags op het Vreeburg te Utrecht, kan worden gemarkt, terwijl tevens de Israëlietische marktbezoekers des donderdags een meer werkzaam aan deel aan den veehandel kunnen nemen. Uitge breide stallen, een hötel en café, benevens een veewaag, zijn ten dienste van de koopers. Het marktgeld bedraagt de helft van het gemeente-tarief, dat voor de zaterdag- sche veemarkt wordt geheven. Rotterdam. In den avond van den 12 heeft in de wachtkamer 3e kl. van het station-Beurs een kloppartij plaats gehad tusschen een twaalftal Engelsehen meest zeelieden. De politie werd ter adsistentie geroepen om de boksende vreemdelingen tot bedaren te brengen, en deed dit door de twee belhamels te arresteeren en naar het bureau te brengen. Den overigen boezemde dit zulk een ontzag in dat zij met den eersten den besten trein hun reis naar Vlissingen vervolgden.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1