Nederland. Onbestelbare ISrieven, Uilgeest. Hei fanfare-corps «Onderlinge Oeiening gaf deze week, onder leiding van den heer P. Velzeboer Jr., zijn eerste concert in dit seizoen. Hot talrijk publiek toonde zich zeer voldaan en niet ten onrechte, want het programma gal veel goeds te hooren. Inzonderheid de nitvoering van den kwartetzang «Berg en Dal van Yerhnlst en «De dichter is een vogel", van Ph. Loots, viel zeer in den smaak. Ook de solo-zang van mej. N. Z., verdienstelijk geaccompagneerd op de piano door mej. B. v. N., verwieri lnide toejuichingen. Een gezellig bal besloot de nitvoering. Aan het herhalingsonderwijs wordt hier door 24 leer lingen deelgenomen die allen tot hun 12 jaar de dag school bezocht hebben. Avenliorn. Aan den heer P. van der Haar, wiens vertrek nit deze gemeente algemeen betreurd wordt, is bij zijn heengaan een fraai geschenk aangeboden be staande nit eene eikenhouten salontafel met 6 stoelen en eene pendule met coupes. lloorn. De stoomboot »Stad Zwollewelke den 11 na afloop van de veemarkt, de haven uitstoomde ge raakte kort daarna onklaar door een gebrek aan de machine. Nadat de reizigers en het vee op een andere boot waren overgegaan keerde de boot met moeite in de haven terug; zij zal nu ter reparatie naar Amsterdam gesleept worden. De veenbaas M. S., van Terwispel (Pr.), was voor eeuige weken bezig met het laden van hooi. Zooals meermalen bij soortgelijk werk het geval isviel een deel van het zaad. dat zich in het hooi bevindtop het gelaat van S., en hij kreeg enkele korreltjes in de oogen. Hij nam er weinig notitie van vertrouwende dat zich dit van zelf wel zou herstellen. Thans evenwel ondervindt bij de nadeelige gevolgen van het ongeval. Het gezichtsvermogen van S., is nl. bijna geheel weg en komt er niet spoedig eenige ver andering dan zullen beide oogen verloren zijn. Hij is naar Groningen vertrokken, ten einde daar, zoo mogelijk, bij een oogarts genezing te vinden. Srhagen. De kiesvereeniging Burgerplicht'' al hier heeft in haro laatst gehouden vergadering besloten zich te ontbinden en aan te sluiten bij de democr. vrijz. kiesvereeniging alhier, als in eene vergadering, tegen den 17 uitgeschreven van de leden der beide vereenigingen, eene overeenstemming van program is te treffen. Door eendracht hoopt men daardoor in onze gemeente eene krachtige kiesvereeniging met vooruitstrevende beginselen te vormen. Ondersteuning der christenen in Armenië. De heer F. van Bijlandt, voorzitter van het Neder- landsch Comité der Evangelische Alliantie, te 's-Graven- hage heeft tot heden voor de arme christenen in Ar menië aan giften ongeveer f 10,000 ontvangen. Zeemeeuwen op jaelit. In Friesland is een groote opruiming gekomen onder de veldmuizen. Door het hooge water moesten zij de landerijen verlaten en kwamen zij boven, dan ston den honderden zeemeeuwen klaar, om ze op te peuzelen. De zeemeeuwen kwamen zelfs tot aan het Tjenkermeer, om op deze muizen jacht te maken. Acilerlanttselic Kunstenaars in liet buitenland. Messchaert en Röntgen gaven den 12 hun le con cert te Weenen. Het succes der kunstenaars was zoo mogelijk nog grooter dan verleden jaar. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is aanbesteedhet maken van een gedeelte berm en het leveren en storten van steeD vóór de Heldersche zeewe ring, behoorende tot de Rijks zeewerken in de provincie Noordholland. (Raming f 6000.) Minste inschrijver W. de Jong, te Helder, voor f 7900. De nieuwbenoemde directeur der stoomtram HaarlemAlkmaar, de heer Dhooze, thans directeur der stoomtram Den BoschVechel, zal met 1 December as. in functie treden. Fridtjoi' Kansen. Bij den uitgever A. W. Sijthoff, Leiden, zal eene vertaling het licht zien van Nansen's jongsten Noord pooltocht. Het werk zal ongeveer 200 illustratiën be vatten naar photograpiën en teekeningen van Otto Sin- ding benevens 2 groote kaarten en eenige plattegronden. De eerste aflevering verschynt nog deze maand. Benoemd tot heemraad van den polder Rat- woude de heer B. Lammes. Graft. Van de in de vorige week door den heer R. Smit gekochte boerenplaats met 181/2 H.A. bouw-en weiland, waren de landerijen bestemd voor het Hervormde Weeshuis alhier. Deze landerijen zullen met de overige aan dat Weeshuis behoorende perceelen, op Maandag 16 dezer, des avonds half acht in een der lokalen van het Weeshuis voor den tijd van vier jaren worden verhuurd aan de leden der Hervormde Gemeente te Graft en Noord einde die tevens hoofden van huisgezinnen zijn. Rotterdam. Den 11 is op het station (Delftsche Poort) een personentrein der Hollandsche spoorwegmaat- schappij tegen een stootheuvel geloopenwaardoor eenige reizigers licht gewond werden. Op het oogenblik van den schok waren de meeste reizigers reeds van hunne zitplaatsen opgestaan om uit te slappen. Dientengevolge werden zij nu door en tegen elkander geworpen zes van hen kregen lichte kneuzingen aan hoofd armen of beenen terwijl andere met een bloedneus of den schrik vrij kwamen. Eenigen werden door den stationchef verbonden doch konden daarna evenals de anderen hun weg vervolgen. Veehandel In Friesland. Nu de Minister van Binnenlandsche Zaken rondom Zwolle een cordon getrokken heeft, waaruit de uitvoer en doorvoer van rundvee zijn verboden wegens het uit breken van tongblaar is op de Friesche markten de handel in runderen wel zoo druk. De veekooplieden uit Brabantdie gewoonlijk hunne inkoopen te Zwolle deden, komen nu de Friesche markten bezoeken en dit geeft alras meer handel en betere prijzen. De doorvoer naar Brabant langs de lijn Leeuwarden—Zwolle is toegelaten, mits het vee geborgen is in goed gesloten waggons. Die betere handel komt daar wei gelegen want het melkvee was in de laatste dagen zeer goedkoopmenig een kon lang niet makon voor de runderen wat hij er in April of Mei voor betaalde. De meeste handel in dezen tijd van het jaar geldt het jongvee doch bp vorige jaren vergeleken is die handel aanmerkelijk stiller. De meeste boeren hebben nu de hooioogst zoo goed was groote beslagen vee gestald zij zitten vol' en koo- pen dus niet aan. Sommige kooplieden die een aantal jonge beesten opkochten om ze aan de boeren af te zetten, maken dan ook geene goede zaken. In kalvekoeien is de handel wel zoo fleuriger is wat meer vraag naar het buitenland, vooral naar België en Frankrijk. In stieren is de handel wat beter, evenals in vette kalveren met eenige verhooging in prijs. Graskalveren worden in veel te groot aantal aangebo den de vraag wordt minder, en het gevolg is aanmer kelijk lager prijzen. In vette schapen gaat het slecht; in Engeland is dit vleesch niet duur en dit land regelt in dezen geheel den prijs. Londensche biggen worden ook niet meer zooveel ge vraagd in vette varkens is de handel heel slap. In jonge biggen vrij goede handelmenig boer koopt ze om te mesten. Nuchtere kalveren welke nog weinig worden aange boden zijn al hoog in prijs. Zondagswet. De Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in de provincie Noord-Holland heeft aan de Koningin-Regen tes een adres gerichtwaarin verzocht wordt om i n- trekking van de bestaande Zondagswet van 1815. In dat adres wordt herinnerd en betoogd dat de bepalingen van genoemde wet evenzeer als die van elke andere wetwaarvan de uitvoering aan den Burgemeester als hoofd der politie is opgedragen be- hooron tj worden gehandhaafd en er geen reden kan bestaan om ten opzichte van de Zondagswet te dien op zichte eene uitzondering toe te laten dat echter de maatschappelijke omstandigheden sedert de invoering der Zondagswet in het jaar 1815, zoodanig maal het slachtoffer van het nooijjot, en nu dat haar overmeesterd had, gaf zij lichaam, geest en ziel. Zij had nooit veel om iemand gegeven en aan Henry schonk zij nu de genegenheid, welke zij haar gansche leven had bespaard. Nooit had zij hartstocht gevoeld, en nu deed een blik uit zijn oogen, de aanraking van zijn hand haar sidderen van genot, gelijk de wind elk blaadje van een boom doet sidderen. Hij was baar lieveling, haar eenig verlangen. Eerst door de liefde voor hem leerde zij de macht van het leven begrijpen en voor zijn liefde zou zij alles, zelfs haar leven willen geven. Zoo kwam het, dat Joan gedurende deze weken leefde in een wilden en koortsachtigen droom, weinig deukende aan hetgeen de toekomst zou kunnen brengen. Haar eenig doel was, Henry's wederliefde te winnen en daar voor riep zij al haar schoonheid, al haar geest te hulp. Zells in haar meeste wilde oogenblikken dacht zij nooit aan Henry als baar echtgenoot. Zij beminde hem van daag, en van daag was hij er nog om bemind te wor den de dag van morgen mocht brengen wat hij wilde Hoe was nu de verhouding van Henry tegenover Joan Het meisje trok hem zonderling aan, zooals nog nooit een vrouw hem aangetrokken had. Haar frissche lieftalligheid was steeds een bron van genot voor hem doch allengs moest hij erkennen, dat het niet alleen haar schoonheid was, die hem trof. Misschien was het haar bezorgdheid, welke in elk woord, in elke beweging zich uitte of waarschijnlijker nog was de atmospheer van liefde, die haar omgaf, van liefde voor hem zelf, die zich langzamerhand van zijn ziel en van zjjn lichaam meester maakte en zijn zelfbeheersching vernietigde. Hij had tot nog toe nooit veel om een vrouw gegeven. Nu was hij zwak en vermoeid door den strjjd tegen een hu welijk, dat menschen en omstandigheden hem wilden op dringen. En in zulke omstandigheden is het misschien niet onnatuurlijk dat hij afweek van het pad. dat hij uit eigenbelang had moeten volgen en den weg volgde eener spontane genegenheid. Joan had zijn aandacht getrokken, zoodra hij haar had gezienzij had zijn dankbaarheid gewonnen voor haar moedig gedrag en haar toewijding, en bovendien was zij een jonge, schoone vrouw. Een week lang gebeurde er niets bjjzonders tusschen hen. Zij waren zelden alleen, want zoodra Joan s plicht haar naar het ziekenvertrek riep, was ook juffrouw Gil lingwater, die zij haatte, tegenwoordig; en wanneer deze toevallig werd geroepen, kon zij er zeker van zijn, dat Ellen, soms vergezeld van mr. Milward, haar plaats innam. Op zekeren middag beval juffrouw Gillingwater Joan een wandeling te gaan doen. Joan had daarin weinig lust, want het weer was regenachtigzij bleef liever waar zij was. Doch haar tante drong er op aan en dus ging Joan, den weg inslaande naar Ramborough Abbey. Weldra begon het te regenen, maar dat hinderde haar niet, al had zij geen parapluie bij zich. Zij was uitge zonden om te wandelen en zij zou wandelen. Om de waarheid te zeggen, dacht zij weinig aan het weer; maar des te meer aan haar tante. Het was toch ondragelijk, zoo behandeld te worden als een kind. Wie zou nu kapitein Graves de thee brengen En zij was zeker, dat hij zijn drankje niet zou innemen, vóór zij was terug gekeerd. Terwijl Joan haar weg vervolgde naar de klip, zag zij op eenigen afstand de gestalte van een man, die eensklaps verdween om kort daarna in haar onmidde- lijke nabijheid weer te voorschijn te komen. Die man was Samuel Rock, gekleed in een lange jas, en zij begreep nu terstond, waarom zij weggezonden was. Zij bleef staan en vroeg verontwaardigd »Wat doet u hier, mijnheer Rock »Ik wandel, miss Haste,' antwoordde hy zenuwachtig »ik doe net als u.'' »Dat is niet waar. Gij stondt daar ginds achter het riet verscholen. »Ik zocht eene beschutting tegen den regen. »Dat zie ik; om beschutting tegen den regen te zoe ken, kiest gij juist de windzijde van het riet," zei ze minachtend. «Laat ik u niet langer in dit natte weer ophouden.'' En zij trachtte hem voorbij te loopen. »Ik behoef u geen leugens te vertellen," mompelde hij »ik ben hier gekomen om u te spreken, waar niemand ons zal kunnen storen.'' En te gelijker tijd plaatste zijn veranderd en gewijzigd dat eene strenge doorvoe ring van alle voorschriften dier wet heden ten dage niet meer mogelijk kan worden geacht en zeer zeker tot on overkomelijke moeielijkheden aanleiding zou geven dat mitsdien het hoofd der gemeente wordt geplaatst voor de keuze om óf met de handhaving der Zondags wet de hand te lichten en toe te zien, dat zij voortdurend wordt overtreden, óf, krachtens den eed bij de aanvaar ding van zijne betrekking afgelegd zijn plicht doende en de wet gestrenglijk handhavendein de gemeente moeielijkheden in het leven te roepenwaarvan de ge volgen wellicht niet te overzien zijn. De vereeniging meent dat het niet op haren weg ligt wenken omtrent het ontwerpen van wetten te geven en onthoudt zich daarom van de beantwoording van de vraag in hoeverre het wenschelijk is de oude wet door een nieuwe te doen vervangen. Brug te Velzen. De gemeenteraden van Schoten Spaarndam en Heemskerk zullen instemming betuigen met het bekende adres van Beverwijk tegen opheffing van de brug te Velzen. Haseuni van kunstnijverheid. Aan het Museum van kunstnijverheid te Haarlem, werd door wijlen den heer Daniël Harteveld te Leiden een geschenk gelegateerd, bestaande uita. vier polygromische beeldjes italiaansche kunst in 1860 te Palermo aangekocht; b. een sehrijfnap van üanenhout, gemaakt to Pirkenhammer in Bohemen, met daarbjj be hoorende specimina van het houtc. een antiek japansch bronzen wierookvat; d. een javaansche ponjaard met ivoren gevest en gouden scheê (bij het vertrek van den den heer Hartevelt uit Soerakarta in Mei 1858 werd hem dit wapen tot aandenken vereerd door den onaf- hankelijken Prins Mangho Negoroe. een degenstok van het hout van den klapperboom met zilveren beslag (het lemmet is gedamasquineerd en met goud ingelegd); f. een ivoren a jour gesneden sigarenkoker, in den kraton gemaakt. Deze twee laatste voorwerpen zijn geschenken van den Soesoehoenan van Soerakarta Pakoe Boewono VII door den heer Hartevelt in 1858 ontvangen, toen hij die residentie verliet en bij Z. H. ten afscheid kwam. muntbiljetten. Te Alkmaar zjjn in betaling ontvangen twee munt biljetten, elk groot f 10, en samengevoegd uit twee helf- ton, niet bij elkander behoorende. Aan de achterzijde zijn de helften gemerktvan het eene H no. 01452 en B.A no. 06405 en het andere A.O no. 05595 en B.B no. 00020. Zij, die in het bezit zijn van de andere heliten, wor den ook in hun belang, uitgenoodigd zich te wenden tot den commissaris van politie te Alkmaar. De commissaris van politie voorn., S. M. S. MODDERMAN Jr. Bevolking. Onderstaande personen worden in hun belang dringend uitgenoodigd zich ten spoedigste aan te melden ter ge meente-secretarie (afdeeling bevolking) Aaltje Kwakmanlaatste woonplaats Edam Jacob Hermelink, 1. w. Nieuwe Niedorp. verzonden gedurende de 2e helft der maand October van het postkantoor Alkmaar: P. Castricum Velsen G. W. Martens Vlissingen. Van Broek op Langedijk: F. Kossen Amsterdam; Dobbelaar, Rotterdam. Van K o e d ij k K. Weststra, Hasselt. Van Ob dam T. Kuileboer, Valbrug. Buitenland. Passavant, Frankfort a/M. 13 Nov. Briefkaart zonder adres van Alkmaar onderteekend P. S. Samuel zich zoo voor haar, dat zij onmogelijk kon ont snappen. Waarom volgt gij mij?" vroeg zij verontwaardigd; «en nog wel na hetgeen gij mij beloofd hebt Ga uit den weg en laat mij door." Samuel bewoog zich niet, maar er kwam een zonder ling licht in zijn blauwe oogen, dat onaangenaam aandeed. «Ik geloof, dat ik u reeds lang genoeg uit den weg ben gegaan,' antwoordde hij, »en ik ben niet van plan dat zoo lang te doen, tot al het onheil gedaan is. Om mijn belofte bekommer ik mij niet meer ik kan ze niet langer honden. Ditmaal zult gij wel zoo goed willen zijn om te bljjven staan en te luisteren naar hetgeen ik u te zeggen heb. Wanneer gij nat zijt kunt ge mijn jas nemen. Ik ben niet bang voor den regen en ik verlang naar wat koelte. »Ik zon liever verdrinken dan iets aanraken wat u toebehoort," antwoordde zij. »Zeg wat gij te zeggen hebt en laat mij dan door." Deze ongelukkige opmerking deed in Samuel's borst weer de woede ontwakon, die dikwijls zijn hartstocht gansch beheerschte. »Zoo!" barstte hij uit, met trillende lippen. Wanneer maar half waar is wat ik gehoord heb, zijn er wel an deren, die gij graag aanraakt." »Wat bedoelt ge, mijnheer Rock »Ik bedoel dien kapitein, om wien ge den ganschen dag heen draait. O, ik weet er alles van Ik heb ge hoord, hoe men u heeft gevonden met hem in de armen, den eersten dag, bij den toien daar ginds, nadat ge hem eerst had aangehaald als een straatmeid, tot hij ter wille van u zijn been brak. Ja, gij hebt hem in uwe armen gehouden, niets minder dan dat." «O, hoe durft gij Hoe durft gij 1" zei zij zacht. «Durven? Ik durf alleB. Zoover hebt gij mij gebracht, mijn lieve schoone. Nu durf ik u vragen of ik van u een eerbare huisvrouw zal maken, voor het te laat is." Joan was niet in staat een woord te uiten zij stond sprakeloos van woede. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6