Nationale Militie. No. 143. Acht en Negentigste Jaargang 1896 V R IJ I) A Gr 20 NOVEMBER. DINSDAG 24 NOVEMBER a.s., voormiddags 10 uren, moe ten, ten stadsliuize, de stukken onderteekend worden ter ver krijging van vrijstelling als eenig zoon en voor broe- derdienst. IJK en HERIJK. Buitenland. EEN OFFER. FEUILLETON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dingdag-, Donderdag- en Saterdag»vond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rjjk J 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Arm" -v felefoouruKMer: 3 COURANT. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaak brengen ter algemeene kennis dat de Minister van Wa terstaat, Handel on Nijverheid bij beschikking van 20 October 1.1. heeft goedgevonden: 1°. te bepalen, dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1897 zal zijn: bij den ijk en den herijk van maten en gewich ten de letter g, in den gewonen schrijfvorm bij den ijk en den herijk van gasmeters, de Koninklijke Kroon 2°. ter algemeene kenuis te brengen dat het merk van het ijkkuntoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, voor het ijkbantoor Alkmaar bestaat nit het cijfer 10. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 16 Nov. 1896. C. D. DONATE, Secretaris. HEJilJIE. De Belgische Kamer heeft met 82 van 122 stemmen den heer Beernaert tot voorzitter herkozen. Onder-voorzitters zijn voor dit zittingsjaar de heeren Tack en baron Snoy. Het ministerie van spoorwegen zal een nieuwen internationalen »bliksemtrein'' instellen tusschen Ostende en Alexandrië, die zich te Bazel zal vereeuigen met den sneltrein van Berlijn naar Triest. De .Compagnie inter nationale des wagons-lits is belast met de inrichting van dezen nieuwen dienst. HUlittAKlJE. De minister-president Stoiloif heelt de portefeuille van buitenlandsche zaken overgenomen. Tot minister van binnenlandsche zaken is benoemd de heer Beneff, secretaris-generaal van het ministerie. Roman van H. RIDER HAGGARD. 24) VEERTIENDE HOOFDSTUK. Joan legaf zich naar haar kamer en trok drogo klee- ren aan, want zij was door en door nat; daarna borstelde zij haar bruine lokken en bond ze in een lossen knoop vast op het hoofd. Enkele minuten nadat haar tante het huis had verlaten, begaf zij zich naar de zitkamer, dronk een paar kopjes thee en trachtte iets te eten. »Ik begrjjp niet wat mij scheelt," mompelde zij; »ik heb een gevoel, alsof ik in brand sta Die tooneelen hebben mij waarschijnlijk opgewonden. Ik zal nu eens naar kapitein Graves gaan kijken. Tante zal zeker niet voor een uur of twaalf terug komen en het is mijn laatste avond, dus moet ik er zooveel van profiteeren als ik kan. Ik wed, dat ik morgen het hnis uitgejaagd word," En met een bitter glimlachje nam zij den kandelaar op en begat zich naar Henry's kamer. Henry had van één nur af bijna geheel alleen gelegen. Bijna negen weken waren er verloopen sedert het onge luk en ofschoon hij den gebroken voet nog niet op den grond durfde zetten, bevoDd hij zich overigens zeerwel; hij zag er alleen iets bleeker uit en zijn gelaat was ver sierd met een kastanjebrninen baard. Hij had zjjn bed mogen verlaten en op krukken door de kamer wandelen, doch de doctor had hem nog verboden naar hnis te gaan. Henry had zich bij dit verbod neergelegd, ofschoon zijn zuster Ellen beweerde dat hij heel goed den tocht zon kunnen wagen. In werkelijkheid verlangde hij in het DUI.TSCHI4A.lirD. Naar aauloiding van de zaak Brüsewitz legde de rijkskanselier de verklaring al, dat binnen enkele dagen eene commissie van officieren zal bijeenkomen, die voorschriften zal overwegen, waarin be paald wordt dat twisten en beleedigingen tusschen offi cieren onderworpen zullen worden aan de uitspraak van een Raad van Eer, met dien verstande, dat de onder alle omstandigheden bindende beslissing nooit tot een dnel mag dwingen of dit geoorloofd mag verklaren. Ook op het gebied van het gemeene recht worden uit gebreide maatregelen voorbereid, ter verscherping der bestaande wettelijke voorschriften. Het vonnis van den krijsraad in de zaak Brüse witz is nog niet bevestigd en heeft dus nog geen rechts kracht. De des betreffende stukken zullen echter op kei zerlijk bevel aan het ministerie van oorlog worden ge zonden, opdat tot publicatie van het vonnis kunne worden overgegaan. De gewezen hofprediker Stöcker heeft appèl aau- goteekend tegen zijn veroordeeling wegens beleediging van den oud-predikant Witte. Volgens da Berlijnsche tentoonstellingsconrant heeft de nijverheidstentoonstelling van dit jaar een tekort van 1 lj2 millioen mark. Bovmdien wordt het bestuur bedreigd met een vijftigtal processen van ontevreden inzendors. FKAKKltlJk. De minister van eeredienst Dar- lan heeft een aanschrijving gericht aan de bisscuoppen, waarin hij hen herinnert dat in het concordaat gebouwen tot hun beschikking zijn gesteld, hetzij als woning voor henzei ven of voor de uitoefening van den dienst, maar dat zij niet bevoegd zijn, die gebouwen te gebruiken tot het houden van congressen of feesten Koning Meuelik van Abessinië heelt den vrede met Italië in de volgende bewoordingen ter kennis van pre sident Faure gebracht: »God heeft vergund dat wij ons volk weder den vrede gaven door heden een vredesver drag te sluiten met den gevolmachtigde van Z. M. den koning van Italië. Het verheugt ons, dat onze vrienden zich met ons verblyden. Menelik, keizer." JJe president antwoordde daarop »lk gevoei mij ver eerd door den spoed waarmede Uwe Majesteit mij heeft willen mededeelen dat de vrede hersteld is. Ik wensch U met deze gelukkige gebeurtenis van harte geluk en verheug mij met U als buurman en vriend. Felix Faure." EHIEKENliAND. Te Patras is een rijk koopman zonder eenige aanleiding zijnerzijds op straat aangevallen en vermoord door een man van middelbaren leeftijd. De moordenaar werd dadelijk gegrepen. Hij verklaarde socialist te zijn en de daad bedreven te hebben om pro paganda te maken voor het socialismeblijkbaar is hij niet bij zijn verstand. Het geval heeft groote sensatie gemaakt, daar het de eerste misdaad van dien aard in Griekenland is. ITAUIE. Koning Umberto heeft den 16 machti ging gegeven tot ratificatie van het vredestractaat met Abessynië, en de regeering heeft aan majoor Nerazzini tfs&azasi Asag^-i r xtrti mmi r~i wnaGfca&fcaaaiT -imaaw w «hti mbm—ba— geheel niet naar zijn familiehij was zelfs blij, dat hij niet op Rosham was; blij dat hij geen last had van Ellen en dien onnitstaanbaren Edward. Evenmin had hij lost om een bezoek te brengen aaD mijnheer Levinger, want men zou dan van hem ver wachten, dat hij aanzoek zou doen om Emma en dat was hij in geonen deele van plan. Want Emma had zich geenszins bedrogen in de uitwerking barer hartstochte lijke uitbarsting, zoodra deze Heniy ter oore was ge komen. Niet, dat hij kwaad van haar dacht dat doet geen man van een vrouw, die verliefd op hem is of be weert verliefd op hem te zijn; doch het ergerde hem, want het maakte de zaak maar ingewikkelder. Hoe kou hij binnen de grenzen eener gewone vriendschap blijven met een meisje, dat zich zulk een bekentenis had laten ontglippen? Dat scheen hem moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk. Hij moest haar ten huwelijk vragen, 01 uit haar nabijheid blijven. Neen, haar ten huwelijk vragen zou hij niet kunnen hjj was daarom maar blij, dat hij niet vervoerd kon worden, ofschoon hij smachtte naar een weinig frissche lucht. Doch dezen middag verlangde hij sterk naar ge zelschap, niettegenstaande hij een koel briefje had ont vangen van Ellen, waarin zij hem mededeelde, dat zij door ongesteldheid van haar vader niet te Bradmouth kon kooien. En hij kon het zich niet langer ontveinzen hij verlangde naar Joan, die hij in den laatsten tijd zelden had gezien. Er was niemand, die er een woord met hem over gesproken had, doch hjj was overtuigd, dat men haar met opzet uit zijn nabijheid hield. En waarom? Zijn schuldig geweten gal hem spoedig ant woord op deze vraagmen vond het niec goed, dat zij zoo gemeenzaam met elkaar werden. Helaas! Het was zoo. Hjj had er tot nog toe tegen gevochten, hij had er om gelachen, hij had het elk uur van den dag ontkend, maar nu werd het hem te sterk thans moest hij er kennen, dat hij liefde gevoelde voor Joan; haar tegen woordigheid was een behoefte voor hem en de gedachte, dat zij zonden moeten scheiden, was ondraaglijk. Heniy vooiue zich door deze openbaring niet bijzonder geseind om dit feit ter kennis te brengen van Menelik. De koning ontving een hartelijk telegram van zijn bondgenoot keizer Wilhelm, om hem geluk te wenschen met het tot stand komen van den vrede. Ook heeft de Duitsche keizer den Italiaanschen minister-president per telegram gelnk gewenscht. Do oppositie-pers in Italië is met het vredestractaat weinig ingenomen maar de algemeene overtuiging is gunstig. De grenzen zullen nader geregeld worden en het ver drag van Uccialli, dat Italië recht van bescherming over Abessynië verleende, is ingetrokken. Maar de gevangenen worden in vrijheid gesteld en de goede betrekkingen in Afrika hersteld. De geschillen tnsschen Italië en Brazilië zijn ge ëindigd. De Italiaansche consul te Sao Paolo zal worden ontzet van zijn ambt, omdat hij zich aan het hoofd der beweging heeft gesteld. OOSTENRIJK.. De rijksraad te Weenen heeft der regeering een krediet van 1,200,000 florijnen toegestaan voor de deelneming aan de Parijsche tentoonstelling van 1900. RUSUAND. Uit Odessa wordt gemeld, dat de mi litaire bezetting van den Kaukasns zal versterkt worden. Gedurende de eerstvolgende vier weken znllen 17,360 man uit Odessa, Sebastopol en Novo Rossiisk naar Batoem gezonden worden. Waarschijnlijk heelt deze maatregel ten doelde roo- verbenden uit te roeien die sinds eenigen tijd den Kau kasns onveilig maken. SPANJE. De regeering wil aan den opstand op Cnba spoedig een eind maken. Zij dringt bij generaal Weyler er op aan, dat hij den strijd met meer kracht voeren zalen te Washington meent men, dat de gene raal zal worden teruggeroepen als hij niet een beslissen- den slag geleverd heeft voordat het Congres der Vereenigde Staten bijeenkomt. De Onbaansche opstandelingen bobben dynamiet gelegd voor de verschansingen van LornaRubi, die voor een oogenblik waren veriaten. Nadat de Spanjaarden waren teruggekeerd hebben de rebellen deze nieuwe soort mijn doen ontbranden. Tal van Spaansche soldaten zijn daarbij gedood of gewond. Kolonel Lara heeft den oproerlingen bij Calabazar een nederlaag toegebracht. De Spanjaarden hadden drie dooden en acht gekwets- teu, de vijand verloor 21 dooden. Do stad Oondado wordt door de Cubanen belegerd. Uit Havana is een afdeeling troepen ter ondersteuning gezonden. Het Fransche comité ter bevrijding van Cuba heeft een oproeping gericht tot het Spaansche volk, waarin het wordt aangespoord af te zien van den strijd tegen de Cubanen en gelijktijdig met dezen de republiek aan te nemen. De regeering van Venezuela heeft beslag gelegd op gelukkig. Want wat zou het einde zijn Hij bezat niet de vooroordeelen, welke dikwijls zijn stand eigen zijn, maar toch scheen een huwelijk met haar hem onmogelijk toe. Wanneer hij onafhankelijk was geweest zou hij aan genomen, dat zij van hem hield dat graag hebben gedaan. Maar hij was niet onafhankelijk en als hij zoo iets deed zon dat de ondergang van zijn familie zijn. Meer noghij zou dan zonder betrekking, zonder in komen zijn. Er viel echter weinig aan het gebeurde te veranderen. Wat moest hij doen Er was maar één nitweg. Vertrekken, zoo spoedig mogelijk. Anderen zonden mis schien nog een derde oplossing gevonden hebben, doch tot deze klasse van menBchen behoorde Henry niet. Tegen iets dergelijks kwam zijn karakter, zijn geheele ik in verzet. Zoo lag Henry te peinzen, toen Joan binnen kwam met den kandelaar in de hand. Onwillekeurig ont snapte hem een kreet van bewondering »Goede HemelWat zie je er van avond lief uit. Wat heb je met je zelf gedaan Het volgende oogenblik had bij zich wel den tong willen afbijten hij had haai- nog bijna nooit een com pliment gemaakt en nu deed hij dat op dit oogenblik 1 Zjjn eenige verontschuldiging was, dat hij er niets aan kon doenhet plotselinge besef harer schoonheid had hem de woorden van de lippen geperst. »Zoo?'' vroeg zjj droomerig; »ik ben blij dat ik u beval." »Waar ben je van middag geweest?" vroeg Henry op onverschilligen toon. »Ik heb gewandeld. Alleen en in dien regen »Ik heb niet gezegd dat ik alleen was. »Met wien was je dan? Zeker niet met je tante." »Met mijnheer Samuel Rock dat wil zeggen, ik heb hem ontmeet.'' »Samnel Rock die boer, die je zoo bewondert, volgens juffrouw Gillingwater Ja. En wat heeft tante u nog meer verteld

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1