Nederland. 500,000 patronen, die bestemd waren voor de Cubaan- sche opstandelingen, Tl'RKlJE. Te Londen is een bericht ontvangen, dat de Snltan 1500 Turksche ponden heeft gegeven nit zijn particuliere beurs voor de Armeniërs in Konstanti- nópel die gebrek lijden. Te Burgerdam circuleert een adres aan de Synode der ned. berv. gemeente, met verzoek te vernietigen het besluit van het provinciaal kerkbestuur in Noordholland, waarbij de heer H. van Breemen. predikant aldaar, is ontzet uit zijn ambt. Reeds hebben meer dan 100 per sonen het stuk geteekend. Bij de aflevering van varkeus aan het station te Terhorg bracht dezer dagen een landbouwer zjjn levend varken per rijwiel in een hok op zyn wiel. Door den tegen woordigen eigenaar van 't eiland Schiermonnikoog, graal Bernstorff von Wehningen, woiden pogingen aangewend om het jachtveld van zijne nieuwe heerlijkheid van wild te voorzien. Wel bezit het eiland vele konijnen, doch overigens is de wildstand van geringe beteekenis. Dezer dagen is de eerste zending hazen van Duitschland aangekomen en losgelaten. Uangedijk. Slechter weer dan het de laatste dagen geweest is, kan Langedijk al niet hebben De kool in de schuren begint door de grooto vochtigheid van de lucht spoediger te rotten en vereischt groote zorg om ze tot het volgend voorjaar te bewaren. Ook voor de kool die nog te veld staat is regen zeer nadeelig. Ze wast niet en begint eindelijk reeds op de struik te rotten. De prijs is tegenwoordig boven het middelmatige, de verzending vrij goed. Ook in den handel in uien begint wat. meer levendigheid te komen. Men kan ze nu ten minste kwijt worden voor f 1 per mud. De bloemkoolhandel is natuurlijk zoo goed als afgeloopen, nog onkele bouwers hebben een klein partijtje voor de verzending, maar voor den eigenlijken handel is dit geen markt meer. Beteraanvoer te Imudcn. In de maand September jl. bedroeg de aanvoer van boter te Londen '260.240 centenaars tegen 193,948 centenaars in September 1895, dus eene toeneming van 66,292 centenaars. Ook de aanvoer van kaas was grooter, in September 96 werd aangevoerd 239,847 centenaars, in September '95223.772 centenaars alzoo dit jaar 16,075 centenaars meer. Nederland staat, wat de toeneming betrett, mot Dene marken. Canada en de Vereenigde Staten bovenaan. In Sept. 1895 werd uit Nederland te Londen inge voerd 17,826 centenaars boter, in September 1896 26,284 centenaars of 8458 centenaars meer in September 1895 25,657 centenaars kaas, in September 1896 28,695 cen tenaars of 3038 centenaars meer. Frankrijk is het meest achteruitgegaan in boter met 2030 centenaars, in kaas met 1070 centenaars. De Australische boter wordt nu weer in groote hoe veelheden aan de Londensche markt verwacht. De vol gende stoombooten zijn reeds uit Australië vertrokken naar Londen en worden er binnen eene maand verwacht Oroija met 58,000 K.G., Oceana met 79,000 K.G., Orient met 16.000 K.G., Valetta met 263,000 K.G., Lusitania met 199,000 K.G. en Parramatta met 387,000 K.G. Binnen eene maand dus wordt aan de Londensche markt 1,846.000 K.G. boter uit Australië verwacht. Die aan voer van koloniale boter kan van invloed zjjn op de prijzen, ook van de Europeesche boter. Cfarnalenvlssrherij. De garnalenkokerijen te Nieuwediep zijn her opend. De garnalenvisschers van Texel zijn weer reeds bezig met de garnalenvisscherij. Aanvankelijk wordt alleen naar Engeland verzonden. Vermoedelijk vangt eerst na Kerstmis verzending aan naar België en Frank rijk. De vangst is thans ruim doch omtrent de prijzen is nog niets vastgesteld. Bij den ingang der haven te Hfleuweiliep wor den weer vele lasten steenen geplomptom het weg- stroomen der steigers te voorkomen. De sterke stroom »Ik geloof, dat zij hoopte, dat hij je ten huwelijk zou vragen maar ik heb er niet veel acht op gesla gen het scheen mjj al te dwaas toe. »En toch heeft hij dat gedaan, hoe dwaas het ook moge schijnen. Nu begreep Henry allesJoan had dien man aan genomen, en het was liefde voor hem, die haar borst zoo deed zwellen en haar oogen zoo deed schitteren. Hij moest zich daar eigenlyk over verheugen want alle moeilijkheid was dan immers uit den weg geruimd en hij behoefde zich zelf niet meer te plagen en integen deel werd hij bijna woedend. Hij behoorde haar geluk te wenschen doch dat kon hij niet. Sarcastisch vroeg hij «Heeft hij je ten huwelijk gevraagd? En in den regen Hoe lief. Hij heeft je zeker ook gezoend »Ja,'' antwoordde Joan «tweemaal. Langzaam sloeg zij de oogen op. Wat Henry na deze mededeeling gezegd heeft, kon hij zich later zelf niet meer herinneren doch het moet iets zeer onsamenhangends zijn geweest. Zijn hartstocht vlamde eensklaps op. »Ik begrijp u niet,' zei zij eindelijk, toen hij zweeg. „Waarom zijt ge boos op mij »Ik weet het niet, antwoordde hij zwak. «Ik heb het recht niet, boos te zijn. Ik geloof, dat ik gek moet geweest zijn, want ik herinner mij geen woord meer van hetgeen ik gezegd heb. Ik geloof dat ik verbaasd was, toen ik hoorde, dat je met mijnheer Rock verloofd was. Vergeef mij, en vergeet wat ik gezegd heb.' »Dat zal ik niet vergeten en ik ben niet verloofd met mijnheer Rock ik haat hem antwoorde Joan op denzelfden langzamen toon. »Zoudt gij mijn ge schiedenis willen aanhooren vroeg zij. «Ik zou u die graag willen vertellen, vóór wij gaan scheiden, want ik geloof dat wij goede vrienden zijn geweest en vrienden moeten elkaar kennen.' Henry knikte. »Het is geen lang verhaal, en het eenige belangrijke van de gansche geschiedenis begint op den dag, toen wij elkaar hebben ontmoet. Ik heb u, geloof ik, reeds toch voert den ondergrond weg. zoodat men jaar aan jaar. door steenen te storten weer op nieuw moet aan vullen wat door het stroomende water is weggeschuurd. Oo<«f huizen. Aan den alhier gehouden kolfwed- strijd werd door 18 kolvers deelgenomen. Men speelde over 't algemeen goed. Na heftigen strijd werd de le prijs behaald door den heer K. Valentijn, president onzer kolfclubmet 92 punten. Het keurig spel van dezen heer werd herhaalde malen toegejuicht. De 2e prijs werd gewonnen door den heer A. van Lienen met 81 punten, en de 3e en 4e prijs resp. door de heeren P. Joosten met 72 p. en O. Baas met 71 p. De serieprijs viel den heer K. Stil met 35 p. ten deel Audkarspel. In de den 17 gehouden vergadering van den Raad is tot wethouder, in de plaats van den heer A. Halff, die wegens vertrek naar Alkmaar heeft bedanktgekozen de heer F. de Boer Pz. en tot ambte naar van den burgerlijken stand de heer A. Kroon Pz. Schermerhorn. De deelhebbers in het veefonds alhier betaalden over het 2e kwartaal 1896-97 eene contributie van 30 cents voor elk stuks vee. Verzekerd waren op dat tijdstip 556 stuks vee. Texel. Op feestelijke wijze is te den Burg het nieuwe hotel »Texel'' ingewijd. Het hotel is verreweg het grootste en sierlijkste gebouw van dien aard op Texel niet alleen maar zeer zeker van het geheele Noor derkwartier der provincie. De wanden zijn door den heer C. Umbach, decoratieschilder te Amsterdam, zeer fraai beschilderd met landschappen, wintergezichtenzeetoo- neelen, enz. Verder is een fraai tooneel aangebracht met gedecoreerd front en scherm. Texel is nu in staat om zijne badgasten op waardige wijze te ontvangen; be halve dit groote nieuwo hotel toch waren er reeds vijf andere hotels en café s. Weldra komt alhier een der oude logementen in open bare veiling n.l. «De Zeven Provinciënaldus genaamd naar het schip, waarop Admiraal de Ruyter eens het bevel voerde. Neerland's grooto vlootvoogd moet ette lijke weken in bovengenoemd logement hebben doorge bracht. Men toont er dan ook nog de De Ruyterkamer, een zeer primitief en eenvoudig vertrek. Vermoedelijk heeft hot gebouw wel zooveel geleden door den tand des tijds, dat het gesloopt zal moeten worden. Twisl». Als aanvulling van een berichtdat de Ned. Oliefabriek te Delft vergoeding wilde geven voor detengevolge van het gebruik van grondnotenmeel gestorven of lijdende kalveren meldt men dat aan den heer J. Wagemaker, graanhandelaar alhier, door wiens tusschenkomst het meel was geleverd een som van j 640 werd ter hand gesteldwelk bedrag onder de betrokken veehouders is verdeeld naar verhouding van de geleden verliezen. Men is over deze royale uitkeering algemeen zeer tevreden. Wervers hoof. Alhier bestaat het planeene afdeeling op te richten van den «Nederlandschen Boe renbond.'' Binnenkort zal er eene vergadering gehouden worden ten einde deze zaak te bespreken. D<- Velserbrng. Naar men meldtis namens den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan de betrokken ge meentebesturen het verzoek gericht te willen mededeelen, wat bij eventueele opheffing van de Velserbrug de meeste aanbeveling zou verdienen op de plaats der tegenwoordige brug een stoompont te doen varen of de spoorbrug dienstbaar te doen maken voor het gebruik van voetgangers en voertuigen. Het Schoter voetpad. Men deelt over het veel besproken Schoter-voetpad mede dat op een kaart van Haarlem en omstreken van het jaar 1550 dit voetpad reeds is aangegeven en het bijgevolg kan bogen op een meer dan 300jarigen ouder dom. Veeziekten. Te Ijoosdreeht hebben zich onder de varkens weder meerdere gevallen van vlekziekte met doodelijken afloop voorgedaan. Op den stal van den veehouder A. van der Veldt te Sloten is mond- en klauwzeer onder het rundvee uitge broken. verteld, dat ik niemand ben. Ik weet niet, wie mijn vader was, ofschooon ik geloof en hier glimlaohte zij flauwtjes dat hij een gentleman is geweest, op wien mijn moeder verliefd was. Mijnheer Bevinger is er op de eene of andere manier in betrokkenik geloof, dat hij het schoolgeld en het geld voor mijn opvoeding heeft betaald, doch daar ben ik niet zeker van, en waarom hij dat dan eigenlijk zou hebben gedaan, weet ik ook niet. Mijnbeer Samuel Rock is een dissenter en een boerer wordt van hem verteld, dat hij de rijkste man van Bradmouth is. Ik weet niet hoe het kwam mijn schuld is het niet, want ik heb hem nooit mogen lijden doch lang geleden heeft hij reeds een oogje op mij gehad, ofschoon hij er tot nog toe niets van gezegd heeft. Toen ik van school kwam, drong mijn tante er steeds op aan, dat ik zijn attenties met vrien delijkheid moest beantwoorden, doch ik ben hem steeds uit den weg gegaan, tot op den middag, toen ik u ont moette. Ik zat aan den voet van den toren van Ram- borongh Abbey, waar ik heen was gegaan, omdat ik alleen wenschte te zijn en verdrietig wasen hij vroeg mij ten huwelijk en was zoo vreemd en heftig, dat ik bang voor hem werd. Doch het meest vreesde ik, dat hij aan tante zou vertellen, dat ik hem had afgewezen en dat zij mij het leven nog ellendiger zon maken dan het nu reeds is, want vrienden heb ik niet, ieder ziet laag op mij neer en ik heb ook niets te doen. Daarom maakte ik de overeenkomst met hem, dat bij mij zes maanden met rust zon laten en dat ik hem dan mijn antwoord zou mededeelen, wanneer hij natuurlijk geen woord van hetgeen tusschen ons voorgevallen wa3 aan tante vertelde. Hij heeft zijn belofte niet gehouden, want vandaag heelt hij mij opgewacht en is zeer bru taal tegen mij geweesthij heeft mij tegen mijn wil gekust, mijn japon stuk gescheurd en daarom heb ik hem van mij afgeduwd en hem ronduit gezegd, hoe ik over hem dacht. Het oinde was, dat hij zwoer mij toch te zullen trouwen, en toen ging hij heen. Ik ben naar buis gegaan en heb alles aan mijn tante verteld en dat gaf een tooneel. Zij zei, dat ik Samuel Rock moest Ook in de Betuwe is het mond- en klauwzeer uitge broken en wel onder het vee van den heer W. baron van Voorst tot Voorst te Elden. De laatste Valkenier. In den ouderdom van 72 jaar is te Amsterdam overleden de heer J, W. Peels, oud-valkenier van wijlen Koning Willem III. Met Peels is de laatste valkenier in ons land verdwe nen op het oogenblik is er in heel Europa nog slechts ééu, dus zegt de »Limb. Koerier,'' n.l. P. Molle, die evenals wijlen Peels te Valkenswaard geboren is en thans in Engeland zijn lunotie uitoefent. Voor de betrekkingen aan 't krankzinnigengesticht Endegeest te Uelden te vervullen, hebben zich aan gemeldvoor huismeester 261, voor boekhouder 187, lin- nenjuffr. 92, tuinbaas 100, portier 85, dus voor 5 betrek kingen samen 725 sollicitanten. Den Haag. Een ernstig ongeluk had plaats bij het vertrek van een trein der Westlandsche Stoomtram wegmaatschappij. Een meisje van acht jarendat op een der balkons geklommen wasgeraakte onder den trein waarvan haar do wielen over het hoofdje gingen. Het kind was terstond een lijk. Veehandel in Erfesland. In vette varkens gaat de handel slecht, zóó slecht dat sommige opkoopersdie geregeld de verschillende markten bezoeken om daar het opgekochte te verkoopen. het niet meer de moeite waard achten den boer op te gaan. Beter niet te handelen dan met verlies, oordeelen zij. Voor 16 cents ja soms nog lager worden beste veite varkens verkochtterwijl Londensche biggen het niet verder kunnen brengen dan tot 12 a 13 cent. Verleden week kwamen de prijzen van Londen slecht afzoowei van varkens als schapen en dat geschiedt nu al eenige weken. Daardoor is de handel in vette scha pen en lammeren ook niet druk en zijn de prijzen laag. Voor weidlammeren le soort, kan men f 11 a f 13 maken men kreeg er vroeger f 16 a f 18 voor vette schapen gelden van f 12 tot f 24. Wat het rundvee betreft is de handel zeer stadig. Concentreert zich de handel in dezen tijd van het jaar gewoonlijk in jong vee en wordt geregeld in de maand November de handel daarin vlugger, nu is juist het om gekeerde het geval de eerste markten in deze maand waren over het geheel drukker dan de latere. En men verwacht nog trageren handel. De sluiting om Zwolle laat in dezen zijn invloed gelden. In graskaiveren gaat nogal iets om de prijzen zijn f 25 a f 65. Vette koeien gaan van 24 tot 29 ct., melke f 70f 160. kalve- f 100f 175, kalve vaarzen f 100f 165, Pinken f 50f 100, vette kalveren 32 tot 35 cents, stieren 1822 ct. en zesweeksche biggen f 4f 5. Ichagen. Het programma der uitvoering op den 22 van de zangvereeniging »Enterpe'' alhier is als volgt samengesteld «Danklied", van J. Haydn «Klarenbeek", van W. Smits; «Psalm 122", van J. P. Sweelink »'t Looze Molenarinnetjevan E. D. Pjjzel«Neêrland's taal van Stille; «De stem der zee", van F. Coenen «Van een ruiter en een koningsdochter van J. H. Ver hulsten «Herfstlied van F. M. Bartholdy. Zooals men ziet is er voor een aangename afwisseling van gemengde koren en mannenkoren gezorgd. Zooals reeds bericht is, zal de bekende violiste mej. Lenanie Denijs, solo-violiste te Amsterdam eere-lid der vereeniging de uitvoering door hare medewerking opluisteren. De door haar te spelen nummers zijn: 2m polonaise brillaute", van H. Wieniawski«HebrSiische melodie", van S. de Lange Sr., en »Humore3que", van E. Mlynarski. Uitgeest. Alhier vierden den 14 de oudstrijder B. Rijs, gerechtigd tot hot dragen van het Metalen Kruis, en zijne echtgeuoote hunne zestigjarige echtver- eeniging. Voor de beide oudjesdie in zeer behoef tige omstandigheden verkeeren hadden weldadige dorps- genooten eene lijst doen rondgaan met het verblijdend gevolgdat zij nu onbezorgd den naderenden winter kunnen te gomoet gaan. Uitluiden. De werken aan de nieuwe schutsluis te IJmuiden zijn den 17 geïnspecteerd door den Com missaris der Koningin in Noordholland den hoold-in- specteur van den Waterstaat J. M. Wellan, den inspec- trouwen of haar huis binnen een paar dagen verlaten. Dat is mijn gansche geschiedenis.' «Wat een vlegel mompelde Henry. «Ik wou dat ik hem aan boord van een oorlogsschip had daar zou ik hem manieren leeren. En wat denk je nu te doen, Joan «Ik weet het niet. Werken, als ik kan, of auders sterven van honger. Het komt er niet op aan, want niemand zal mij missen en het kan ook niemand schelen wat er met mij gebeurt.'' «Zeg dat niet, Joan," antwoordde hij zacht «mij kan het wel schelen." «Het is heel lief van u, dat u mij dat zegt, doch er zijn anderen waar u voor te zorgen hebt. Daar is bij voorbeeld juffrouw Levingor. «Ik heb je toch al gezegd, dat ik niet met juffrouw Le vinger verloofd ben." «Jamaar de tijd zal komen waarop u of een ander mij zal zeggen, dat u het wèl is; en ik geloof, dat u daaraan goed zult doen want zij is een lief meisje. En nu, mijnheer," vervolgde zij op geheel anderen toon, «zal ik uw kamer nog wat opruimen en n goeden nacht wenschen en vaarwel, want ik zal hier waarschijnlijk niet terngkomen. Ik wil niet wachten, tot men mjj als een hond wegjaagt." En zij begon werktuigelijk de kamer op te redderen. Heury sloog haar gade, tot zij gereed was en aan stalten maakte om heen te gaan. Toen barstten de ban den los, die zijn hart omknelden en als een lang onder drukte kreet rolden hem de woorden van de lippen: «O, Joan, ik weet niet wat mij overkomt, maar ik kan niet van je scheiden, ofschoon ik voel dat dit beter voor ons zou zjjn, want ik kan je niet vragen mijn vrouw te worden." Zij kwam naast hem staan. Die woorden zal ik mij herinneren, zoolang ik leel, sprak zij, «omdat ik weet. dat ze waar zijn. Ik weet ook, waarom u mij niet kunt trouwen, want wij hooren aller lei gebabbel; een huweljjk met mij zou uw ondergang zijn, ofschoon bet voor mij een hemel op aardo beteekent. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2