No. 146. Iterate blad. Acht en Negentigste Jaargang, 1896. y RIJ 1) A O 27 NOVEMBER. Buitenland. Nederlan d. Hollands Noorderkwartier. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3* Pr||s der gewone Advertenllën Per regel f O,IA. Greote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Plaatsgebrek noodzaakt ons liet feuilleton achterwege te laten. HUITSCHUAVD. Te Kiel is een standbeeld van nu wijlen keizer Wilhelm I onthuld. De Keizer en de Keizerin woonden de plechtigheid bij. De voorzitter van de commissie voor het gedenkteeken, graaf Reventlou, hield een toespraak, waarin hij er op wees dat dit ge denkteeken, het eerste dat de provincie opricht voor den vorst, een blijvend teekeu is van Sleeswijk-Holstoin's één zijn met het Dnitsche rijk. Te Erfurt is een congres van nationaal-socialen bij een ter vaststelling van een partij-program. In een voorvergadering sprak de predikant Naumann, de ziel der nieuwe partij, de hoop uit dat zich bij de christelijk-socialen zouden aansluiten allen wier meeningen te gematigd zijn om radicalen en socialisten van harte te steuneö en te liberaal om zich bij de conservatieven aan te sluiten. Conservatieven »met een sociaal-demo cratisch tintje" en radicalen »met zuiver monarchale be ginselen" zullen hem zeer welkom zijn. De geredde manschappen van de kanonneerboot »Iltis," die aan het einde dezer week te Wilhelmshaven terugverwacht worden, zullen feestelijk ontvangen worden. Er zal ter herdenking van hunne redding een gioote kerkelijke plechtigheid plaats hebben, waarbij de gedenk steen, welken de Keizer heeft laten vervaardigen, zal worden onthuld. Het wrak van de »Utis" is voor 400 dollars aan een chinees verkocht. KAClEliAlVD. Minister Chamberlain heeft op de klacht van een Eugelschen suikerfabrikant een antwoord gegeven.dat den klager in 't bijzonder en den protectio- nisten in 't algemeen niet zeer troostrijk is. Ik geloof, zoo zeide hij, dat de politiek van buitenlnndscbe re geeringen om suikerpremies te geven, niet ten voordoele is van het algemeen. Er zijn reeds teekenon merkbaar, dat de belastingbetalers er genoeg van brijgen, bij te dragen tot het eenig resultaat, dat het Vereenigde Ko ninkrijk goedkoops suiker geniet." Officieel wordt aan de Engelsche bladen medegedeold, dat de Westindische koloniën dringende vertoogen tot de regeering hebbon gericht over den kritieken toestaud der suiker- ndustrie en op de noodzakelijkheid hebben gewezen om maatregelen te nemen ten einde daarin te voorzien De legeering overweegt het plan, de quaestie door een commissie ter plaatse te doen onderzoekeu. De slechte berichten omtrent Gladstone's gezond heid zijn gelukkig onjuist gebleken. Zondag woonde hij, als naar gewoonte, de godsdienstoefening bij. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de uitzichten van den oogst door den dezer dagen gevallen regen in de meeste Bengaalsche districten merkelijk zijn verbeterd. Wanneer de regen aanhoudt, is het gevaar voor uitbrei ding van den hongersnood geweken. FBJISKBUH. Met nadruk heeft Millerand aan den minister van buitenlandsche zaken Hanotanx de vraag ge laan of er inderdaad een tractaat met Rusland gesloten is. Geheel Frankrijk meende hijheeft het recht te weten wat in zijn naam is geschied en waartoe het zich heeft verbonden de Kamers mogen nietin geval van oorlog voor een gedane zaak gesteld worden. De mini?ter antwoordde: »Men vraagt ons thans wat van geen onzer voorgangers is gevraagd. Slechts één enkel woord. Wat in bet openbaar kan en mag gezegd worden is reeds in weloverwogen juiste en duidelijke bewoordingen door Z. M. den keizer van Rusland en door den president der republiek te Cherbourg te Parijs en te Chalons uitgesproken." Dat klinkt wel heel aardig, maar het maakt de nieuws gierigen niet veel wijzer en geen ongeljjk had een der kamerleden, toen hij uitriep: »Nu weten wij nog niets!" In deze duisternis doet de »Paix", het orgaan van het Elvsée een politieke ster verschieten door de mededeeling dat er onderhandelingen gevoerd worden tusschen Frank- rjjk en Rusland om de clausules van het Fransch-Rus- sisch tractaat te publiceeren. Er zon werkelijk een trac taat geteekend zijn door den czaar en president Faure op den dag dat de czaar den eersten steen legde van de brug Alexandre III. ITAME. Omtrent de toekomst van de kolonie Eri trea is volgens den Romeinscben correspondent van de Times", nog niets beslistde regeering zal zich daar mede niet haasten doch wachten totdat het land daar over zijn meening heeft uitges, roken. Alleen is voorgoed afgezien van het denkbeeld om Eritrea als een militaire kolonie te behouden. Er zijn twee oplossingen die de regeering overweegthetzij van Eritrea een stootkussen- staat tusschen Abessynië en Soedan te maken, of de vorming van een handelmaatschappijdie het bestuur van de kolonie op zich neemt. De Italiaansche rechtsgeleerde wereld houdt zich bezig met de vraag of het tot stand komen van den vrede met Abessynië al of niet ten gevolge moet hebben de ontbinding der commissiebelast met het onder zoek naar de Doelwijkzaak. De meecingen zijn ver deeld al naar de rechtskundigen vóór- of tegenstanders van het ministerie zijn. SPAAJE. De telegraphische gemeenschap met de Phi lippijnen is eenige dagen verbroken geweest, maar nu hersteld. Het eerste bericht na de herstelling is een overwinning dor rebellen, die de stad Magumo hebben ingenomen. Daarop is echter een overwinning van de Spanjaarden gevolgd majoor Artiaga heeft mot 700 man een aideeling oproerlingen verslagen. Deze verloren 20 dooden en vele gewonden. Verleden week heeft een troep soldaten te New-York de vlag van 't Spaansche consulaat afgerukt en door 't slijk gesleurd. De gezant te Washington heeft deswege aau de Amerikaansche regeering voldoening gevraagd. TURKIJE. De »Daily Chron." verneemt, dat Vrij dag te Konstantinopel 50 aanzienlijke Armeniërs ter dood werden veroordeeld. De Fransche gezant Cambon heeft geprotesteerd tegen de terdoodveroordeeling van de Ar menische bisschoppen van Haskiöi en Bitlis. Jules Verne voor de reclilbank. Voor de rechtbank te Parijs is nu het merkwaardig proces wegens laster in behandeling, dat Jules Verne eu den uitgever Hetzel is aangedaan door Turpin den uit vinder van het melinietdie gemeend heeft, zichzelven te herkennen in een der personen van Verne s boek »Face au drapeau." Turpin eischt vernietiging van het boek en 50 open baarmakingen van het vonnis. De zaak wordt waarschijn lijk in de volgende week beslist. Keurvendel Prins Raurits. Opgericht is te Amsterdam de Vereeniging »Keur- vendel Prins Maurits", die zich ten doel stelt den wa penhandel uit den tijd van Prins Maurits te beoefenen ten einde de feesten te geven bij gelegenheid van de inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina binnen Am sterdam op te luisteren. Als beschermheer treedt op de heer Mr. S. A. Vening Meineszburgemeester van Amsterdamals eere-voor- zitter de heer A. N. J. Fabins, kapitein-adjndant der artillerie te Amsterdam. De eere-commissie bestaat uit de hoofdredacteuren van het Algemeen Handelsblad de Amsterdamsche Courant, de Standaard, de Telegraaf, het Nieuws van den Dag en de Tijd. Aan het hoofd der lijst van eereleden, die uit tal van aanzienlijke Ne derlanders bestaatprijken de namen van al de tegen woordige ministers. Het ontslag iler werklieden te Zaandam. Thans is verschenen het tweede deel van het rap port der commissie opnieuw samengesteld op verzoek van Patrimonium om mot de firma Kamphuys te con- fereeren over het ontslag der vijf werklieden van hare rijstpolier jj. Op de meest stellige wijze wordt daarin beweerd dat de beschuldigingals zonden de ontslagen werklieden zich schuldig gemaakt hebben aan verduistering van verscheidene balen geheel uit de lucht gegrepen is. Niet slechts verklaarden de ontslagenen dat onder eede, maar ook derden getuigden het. Het rapport zegt verder »Wij zullen de quaestio der loonsinkorting voorbjj gaan, maar over eene geringere zaak spreken, waardoor weer een eigenaardig licht valt op het karakter van Odijk. Hef sjcuwerlom werd den arbeiders gekort voor de balen die er naar hij beweerde te weinig waren. Maar gesteld nu dat er te veel waren werd hun dan ook meer loon gegeven De heer Odijk wistdat hij uit het schip »Cleomene" 8 balen te veel heeft ontvangen. Deze 8 balen werden opgeborgen hoewel zij te veel waren. »Toen een der werklieden Odijk daarop attent maakte, vloog de waardige chef brieschend op met deze woorden Begin je daar al weer over? Kerel, zwijg! Jullie kunt naar den bliksem loopen en jou jaag ik het eerst weg!" Het draagloon daarvoor ontvingen zij niet »Onze conclusie is derhalve dat er nooit te weinig balen zijn binnengebrachtdaarentegen wel te veel. »Is de heer Odijk benadeelddan wellicht op eene andere wijze dan door het getal. Ondergoteekendeu, van nabij bekend met sommigen dier arbeidersverklaren gaarne dat zij dezen niet in staat achten tot een val- schen eed en de verklaring der arbeiders voor de eenig ware houden; dat zij mitsdien u moeten adviseereu, zoo spoedig mogelijk eene protest-collecte te houden voor de onschuldig ontslagen werklieden. «Wij nemen ons voor" besluit het rapport «niet te rusten voor en aleer aan deze onschuldig ontslagen arbeiders van wie het meorendeel door één ruwe beje gening broodeloos werd gemaaktrecht is gedaan naar algemeen geldende begrippen." Zendlngsfeest. Van wege de Vereeniging »Christ. Nat. Zondings- feest" wordt ons verzocht te berichten dat het feest in Juli 1897 zal worden gehouden op het landgoed «Mid- dachten", bij De Steeg, daartoe opnieuw door de eigenaresse, gravin Bentinck, afgestaan, Esmond aau Zee. By het onlangs gehouden examen in boekhouden vanwege de vereeniging «Vooruit te Amsterdam, is geslaagd do heer S. Pluimgraaf!al hier leerling van den heer I, Prins Az., Alkmaar, De gewone najaarsvergadering van bovengenoemde Vereeniging word don 25 in de Doelen te Purmerend gehouden. Zij werd bijgewoond door 69 leden en 21 gasten. De voorzitter, de heer jhr. mr. P. van Foreest, opende de vergadering met een woord van welkom en met den wonsch dat zij tot don bloei van den landbouw in ons gewest zou mogen bijdragen. Door den secretarisden heer W. Tebngs werden hierop de uitvoerige notulen van de beide vorige vergaderingen voorgelezen welke oudor dankbetuiging voor do lofwaardige samenstellingonveranderd werden goedgekeurd. Rededeel lu gen. Door den Voorzitter werd v rvolgens medegedeeld 1. dat de Vereeniging thans bestaat nit 171 leden en 2 zoons van leden; (sedert de vorige vergadering traden 7 leden en 1 zoon vau een lid toe) 2. dat de door hot bestuur aangewende pogingen tot verkrijging van rijks- en provinciale subsidie ter ver edeling van den veestapel naar wensch slaagden (door het rijk werd 500 en door de provincie J 2500 beschikbaar gesteld welke sommen door het bestnnr werden besteed aan het stationneoren van uitmnntende stieren); 3. dat de pachtcommissiSn, tot het instellen waarvaD vroeger werd besloten tot stand gekomen en georganiseerd zijn (voorzitter is de heer J. L. T. Gro- neman te Wieringerwaard secretaris de heer P. Buijs, te Schagen (één schatting heeft reeds plaats gehad terwijl eene tweede op handen is); 4. dat de Vereeniging op het jongste L a n d h n i s- hondkundig Congres niet vertegenwoordigd is geweest wegens verhindering van den afgevaardigde den heer J. Zijp Kz.; 5. dat de vergadering van het Ned. Paarden stamboek a.s. maandag zal worden gehouden 6. dat de resultaten van het onderzoek naar de zuiverheid van lijnkoeken door het bestnnr by circulaire aan de leden zijn medegedeeld 7. dat een comité werkzaam is om te beproeven eene proefzuivelboerderij te stichten, eene boerderjj waar proeven op velerlei gebied zonden kunnen worden genomen (van wege de provincie kan voor dat doel wel slenn worden verwacht); 8. dat het uitzicht bestaat dat ia den loop van het volgend jaar aan de Ambachtsschool te Alkmaar een cursus voor hoefbeslag zal kannen worden ge opend. Ingekomen stukken. Alsnu kwamen ter tafel do volgende ingekomen stukken 1. missive van Z. E. den minister van binn. zaken, berichtende de benoeming van den heer C. Nobel tot leeraar aan de winterlandbonwschool te Schagen 2. bericht van de heeren J. Zijp Kz. en S. Borman en van het gemeentebestuur van Purmerend, kennisgevende van verhindering om de vergadering bij te wonen (voor kennisgeving aangenomen); 3. verzoek van het bestuur der Verooniging tot b e- s t r ij d i n g van knoeier pen in den boter- en kaashandel, om adhaesie te betuigen aan het door haar bij de regeering ingediende adres, waarbij wijziging der boterwet wordt verwacht; (met eenparige stemmen werd het verzoek ingewilligd); 4. schrijven van het bestuur der Friesche Laudbouw- Maatschappij, mededeelende dat door haar per adres aan H. M. de Koningin-Regentes het verzoek is gericht te besluiten tot invoering eener afzonderlijke af deel i n g voor den landbouw aan het departement vau buitenlandsche zaken, onder hoofdleiding van een directeur-generaal(op voorstel van den voorzitter wordt besloten om aan het verzoek van genoemd bestuur, tot het betuigen vau adhaesie, geen gevolg te geven om dat de Vereeniging overtuigd is dat een geheel afzon derlijk ministerie van landbouw noodzakelijk is en eene afzonderlijke afdeeling niet in de behoeiten van den land bouw zal kunnen voorzien) 5. een schrijven van het gemeentebestuur van Pur merend, meldende dat zij er het hare toe wenscht bij te dragen om het mond- en klauwzeer zooveel mo gelijk tegen te gaan. Daar echter bovenal de medewer king van de veehouders noodzakoljjk isverzooht het, den veehouders, ter vergadering aanwezig, uit te noodi- gen hunne stallen gedurende eenigen tijd niet aan te vullen met vee herkomstig van plaatsen bezuiden het Noordzeokanaal(aan dit verzoek werd door den Voor zitter gaarne voldaan); 6. eenige andere brieveu en circulaires van minder belang, die op de bestnnrstafel voor belanghebbenden ter inzage werden nedergelegd. Verslagen. Aan de orde was nu het uitbrengen van verslagen. Door den hoer J. Pz. Groot werd verslag uitge bracht over de proeven met bloera bollenen 1- tuur, van wege de Vereeniging genomen. Daaruit bleek datmet het oog op de verleden jaar te Zand- werven verkregen ongunstige resultaten daar dit jaar de proefneming niet werd herhaald. Bollen werden ge poot op grond van den heer Teengs, in het Oostdeol en

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1