Stadsberichten. vau den heer Portegijs in het Westdeel van den Anna Paulownapolder. In het Westdeel bleek de grond voor de bollencultnnr zeer geschikt. Bp don heer Govers te Callantsoog is de proef mislakt, wat echter minder moet worden toegeschreven aan ongeschiktheid van den groud aldaar dan wel aan de droogte en eene minder oordeelkundige behandeling. De heer S. de Jongh vroeg naar de financioelo resultaten, waarop de Voorzitter mede deelde dat eerst na verloop van een paar jaar kan wor den beoordeeld of goede, leverbare bollen kunnen worden geteeld; voorshands valt daarover nog niets te zeggen. De kosten der proefnemingen bedragen pl. m. 20 per jaar en zpn dus zeer gering. Den heer Waldeckte Loosduinen werd door den voorzitter dank ge bracht voor de bij de proefnemingen verleende mede werking. De heer H. Waiboer Az. bracht rapport uit over den uitslag van den gehouden wedstrijd met ploegers. Deze wedstrijd had 13 October j.l. plaats op de hoeve vCasualita", te Winkel. Er namen 16 ploegers aan deel en aan 10hunner kon een getuigschrift met premie worden uitgereikt, daar zij toonden hun vak uitnemend te verstaan. Terwjjl dank gebracht werd aan den heer K. Breebaart Jz.,voor het afstaan zijner landerijen voor den wedstrijd, werd betreurd dat zoo weinige belangstellenden tegenwoordig waren. Voorts werd door den heer W. Keestra een zeer uit voerig verslag uitgebracht omtrent genomen proeven met het oog op den invloed van verschillende toevoeg sels bij kaasbereiding. Aangezien besloten werd het verslag in zjju geheel in het Landbouw-week- blad te doen opnemen, stippen wij slechts 'teen en ander aan van hetgeen door den heer Keestra werd meegedeeld. Het doeldat met de proefueming werd beoogd, was, te onderzoeken of de toevoeging van lange wei korte wei of melkzuur van invloed is op de gebreken bij de kaasbereiding dan wel of de gebreken moeten worden toegeschreven aan bacteriën. De proef werd genomen in de kaasfabriek »de Ster", in de Baarsdorpermeer, welke daartoe gedurende 7 weken aan de commissie werd af gestaan voor 60. Tegen ct. per KG. werd de melk getocht van omwonende veehouders en hot benoo- digde personeel werd eveneens in de nabijheid der fabriek gevonden. Den 20 Juni 1.1. werd met de proef aange vangen. De keuringscommissie bestond uit de hoerende Vries en Kroon van Hoorn en Stuit van Purmerend. Gelijke uitkomsten werden verkregen met melk waaraan melkzuur was toegevoegd; alleen waren de kazen met rnelk- znur ietwat zuurder van smaak. Bij toevoegsels van lange en korte wei was de opbrengst belangrijk minder; de kazen zonder toevoeging of met melkzuur droogden minder goed op bjj toevoeging van lange en korte wei leden vetgehalte reuk en smaak er echter onder. Do proefneming heeft geleerd 1. dat het niet het melkzuur is, dat op de kaas invloed uitoefent, maar bacteriën 2. bij toepassing van wei de opbrengst minder is, doch dat dan ook de kaas minder uitdroogt; en 3. dat waarschijn lijk het middel is gevonden om lange wei goed te houden. Ten slotte bracht de heer Keestra dank aan allen die tot het welslagen der proeven hunne medewerking ver leenden. In antwoord op eene desbetreffende vraag van den heer J. Breebaart Kz., deelde de heer Keestra nog mede dat de kaas en blic werd verkocht voor f 22.50; dat de verkoopwaarde der lange wei-kazen kan worden geschat op f 24 f 25 de andere op f 21. De heer Baron gaf in overweging de proeven voort te zetten met de bacteriën die reeds gevonden zijn door prof. Porster. Hij meende dat men er toe zou kannen komen met lange wei van alle of bijna allo melk kaas te maken voortzetting der proeven in deze richting is aaD te bevelen. De Vooezitter verzekerde gegronde hoop te hebben dat eene proefzuivelboerderij wel tot stand zal komen in welk geval daar de proeven op meer uitgebreide schaal zullen kannen worden genomen. De heer C. Wit, van Berkhout, verzekerde, dat twee der door den heer Keestra bedoelde kazen, die hem als proef werden gezonden, als 't ware oneetbaar waren, wat den heer Fabius aanleiding gaf tot het uitspreken van wenschelijkheid, dat men er door voortgezette proefne mingen in mocht slagen kaas te maken, die de goede eigenschappon van de lange wei-kaas en den smaak van onze echte Hollandsche kaas in zich vereenigt. Door den heer C. Groot, van Wijde Wormer, werd de deug delijkheid der ouderwetsche wijze van kaasbereiding in het licht gesteld van »rommel", zeide hij, is geen kaas te maken. Nadat de Voorzitter den heer Keestra dank had gebracht voor zijne vele bemoeiingen werd de discussie over dit onderwerp gesloten. De heer K. Kaaskooper bracht vervolgons verslag uit omtrent het stationnement van stieren. Toen het Rijk en de provincie eene bijdrage verleenden voor veredeling van den veestapel, kon het bestuur er toe overgaan 12 premiëu van f 150 uit te loven voor het beschikbaar stellen van tweejarige en oudere stieren en 24 premiën van f 50 voor de aanhouding van eenjarige stieren. Door de keuringscommissie, bestaande uit de heeren J. P. Schenk, koopman te Winkel en Stapel te Berkhout (en Mantel te Haarlem als plaatsvervanger), werden keuringen gehouden teSchagen, Hoorn, Alkmaar. Halfweg, Purmerend en Weesp. Er werden in 't geheel aangeboden 38 stuks tweejarige en 64 stuks eenjarige stieren. De kwaliteit viel over het algemeen niet mee, waardoor de commissie tot de conclusie meende te mogen komen, dat vele veehouders, door de minder gunstige tijdsomstandigheden daartoe gedroDgeu, zeker menig goed exemplaar van de hand hebben gezet. Door de ter beschik king gestelde a\s uitmuntend bekroonde stieren werden 933 koeien gedekt. De Voorzitter bracht der keuringscommissie dank voor hare jjvorige zorgen en reikte vervolgens met eenige waardeerende woorden premiën van 150 uit aan de houders der bekroonde tweejarige stierenzijnde de heerenW. van der Oord, te Barsingerhorn, J. J. de Wit, te Zijpe, P. Koster Az., te Bobeldijk, K. Tensen Kz., te Schellink hout, D. de Jong, Zuid- en Noordschermer, G. Kru8eman, te Halfweg, B. Hoogendam, te Sloten, J. Laan Rz., te Beemster, J. Meijer, te Weesp, D. J. Waiboer, te Wieringerwaard, en K. A. Kaan, te Wie- rin ge r waard. Premie landbouwacte. Voorts reikte de voorzitter ook nog belooningen van 75 uit aan drie onderwijzers, in Hollands Noorderkwartier gevestigddie dit jaar de acte voor landbouwkunde hebben verworven, zijnde de heeren Blokker, van Purrner, Westenbrink, van Alkmaar; en Hauwer van Texel. De voorzitter voegde bij de belooningen zijne gelukwenschen met het welslagen en sprak de hoop uit dat het goede voorbeeld der ge noemde onderwijzers navolging mocht vinden. Do heer Blokker bedankte ook namens zijne collega's voor het van de Vereeniging ontvangen bewijs van waardeering, hetwelk hen nog zou aanmoedigen naar hij zeide om den bloei vau den landbouw zooveel mogelijk te helpen bevorderen. Stemming. In de nu volgende pauze hadden de noodige stem mingen plaats. Tot leden der commissie, welke zich zal hebben te belasten met het onderzoeken der rekening van dit en der begrooting voor het volgende jaar, werden benoemd de heeren S. Berman, met 36, C. Bijpost en P. D Schenk, ieder mot 35 stemmen. Het bestuursvoorstel, om de a.s. voorjaarsvergadering, in Maart 1897, te Benningbroek te houden, werd met 36 stemmen aangenomen. Op Alkmaar waren 3 stemmen en op Hoorn 1 stem uitgebracht. Herziening statuten. Hierop was aan de orde de gewone vijfjaarl ij k- sche herziening van de statuten en het huish. reglement der Vereeniging. De commissie tot voorbereiding dezer herziening be staande uit de heeren J. L. T. Groneman S. de Jongh en N. Loder was eenparig van oordeel dat waar reeds sedert 25 jaren onafgebroken zooveel frisch en jong leven tintelde onder de werking der oude beproefde weter geenerlei reden bestond ingrijpende veranderingen daarin voor te stellen. Alleen werden in enkele artikelen eeuige redactiewijzigingen noodig geacht, die door de vergade ring overeenkomstig het voorstel der commissie met eenparige stemmen werden aangebracht. De heer Wijdenes stelde voor art. 4 der statuten zoodanig te wijzigeu, dat leden van H o 11. Noor derkwartier niet langer verplicht zul len zijn tevens lid te zijn van de Holl. Maatsch. van Landbouw. De bedoeling der bepaling zal inder tijd wel zijn geweest naar de meening van don hoer Wijdenes om den schijn te vermijden als zou Holl. Noorderkwartier met de Holl. Maatschappij in concur rentie willen treden. De Vereeniging heeft nu echter 25 jaren goed gewerkt en in vergelijking zou de H. M. v. L. nu eene oude juffrouw kuunen worden genoemd. En dat zal ook deze Vereeniging worden meende spr., als men blijft vasthouden aan hot beginseldat ieder lid ook lid van de Holl. Maatschappij moet zijn. De heer J. Breebaart Kz., merkt als mede-oprichter der Vereeniging op dat het doel van den beginne af is geweestsamen te werken mot de Holl. Maatschappij niet om met haar in concurrentie te treden en van die samenwerking heeft men de vruchten kunnen zien. Hij zou het betreuren wanneer de Vereeniging zich van de Holl. Maatschappij ging afscheiden, waarom de aanneming van het voorstel door hem wordt ontraden. De heer S. de Jongii kwam nadrukkelyk op tegen de benaming »oude vrouw", door den heer Wijdenes aan de H. M. gegeven. Wauneer men meent dat de Holl. Maatschappij niet genoeg van zich laat hoorenzeide spr., moet men dat wijten aan de lauwheid der afdee- lingenniet aan het Hoofdbestuurwaar een zeer wakkere geest voorzit. Nadat het voor en tegen van verschillende zijden herhaaldelijk en breedvoerig was be pleitwerd het voorstel-Wijdenes in stemming gebracht en met 53 tegen 14 stemmen verworpen. Door den heer G. Wonder werd voorgesteld de jaar- lijksche contributie van f 10 tot op 5 te verlagen, ten einde daardoor meerdere landbouwers in de gele genheid te stellen tot de Vereeniging toe te treden. Ook dit voorstel werd, na langdurige discussie voor en tegen, met 48 tegen 18 stemmen verworpen. De voor stellen tot wetsherziening waren hiermede behandeld. Alsnu werd overgegaan tot bespreking der belangen waarvan men de behartiging voor het volgende jaar aanbeveelt. Tuberculose. In de eerste plaats werd door den heer C. Koon Hz. ingeleid de vraagwat kan gedaan worden tot b e- strijding van tu bereulose. Spr. merkte opdat algemeen wordt aangenomen dat kalveren door het drin ken van wei of melk, afkomstig van met tuberculose besmette koeien, de tuberculose tot zich nemen. Namens het bestuur vroeg hij daarom of het geene aanbeveling zou verdienen de zieke dieren af te zonderen en of het niet ligt op den weg der Vereeniging, proeven te nemen met inspuitingen op besmette stallen, toe te kennen eene premie van b.v. f 50 per stal waar de proefnemingen zouden plaats hebben en aan het Rijk medewerking te verzoeken door het beschikbaar stellen van veeartsen en tuberouline. De heer Billroth erkende de noodzakelijkheid van het nemen van maatregelen tegen het voortwoekeren der tuberculose. Proefnemingen achtte hjj echter overbodig, aangezien op dat gebied niets meer is te leeren. De heer Wester wijst ook op het gevaar der te ver wachten uitbreiding en stelt voor, er bij de regeeriug in algemeene termen op aan te dringen, dat van rijkswege maatregelen tegen de tuberculose worden genomen. De heer Groneman wenschte het bestuur op te dragen in de voorjaarsvergadering met een meer uitgewerkt plan te komen. Beide voorstelleu Wester-Groneman wordeu door den Voorzitter gecombineerd en na langdurige be spreking met algemeene stemmen aangenomen. Gebreken bij het kalven. De heer Brander leidde voorts een bestuursvoorstel in om, met het oog op de belangrijke sterfte onder hot rundvee, tengevolge van gebreken bij het kalven, het bestuur op te dragen in de a.s. vergadering met een plan ter tafel te komen, hetwelk zal kunnen leiden tot vorming van bekwame verloskundigen. Met alge meene stemmen aangenomen. Veefokkerij. Door den heer dr. K. H. M. van der Zande werd hierop in den breede uiteengezet de wenschelijkheid om voortaan de rijks-subsidie ter bevordering der veefokkerij niet uitsluitend te besteden aan de fokdieren, maar ook te traohten de uitman- tende vrouwelijke te leeren kennen en daardoor den vee stapel te veredelen. Verschillende meenin^en werden hierover ton beste gegeven en ten slotte werd het bestuur gemachtigd, maatregelen te nemen om de subsidie op de meest geschikte wijze te besteden. Suikerbietenteelt. Op voorstel van den heer K. A. Kaan word bosloten het bestuur op te dragon een onderzoek in te .stellen naar de resultaten der suikerbietenteelt in de zn delijke provinciëu. In de voorjaars-vergadering zal een meer uitgewerkt plan worden ingediend. Tentoonstelling Hoorn. De Voorzitter vroeg en verkreeg machtiging voor het bestuur om eene som op de volgende begrooting te stel len ten behoeve van de te Hoorn te houden land bouwtentoonstelling. Hond- en klauwzeer. Eene vraag van den heer Baron of 't niet mogelijk zou zija hier ter onderzoek ia te voeren de in Rumenie ontdekte smetstof van het mond- en klauwzeer, deed den Voorzitter toezeggen zulks in overweging te zullen nemen. De vergadering werd hierop met de gebruikelijke plicht plegingen gesloten. Staande de vergadering werden 2 nieuwe leden voorgesteldbonevens 1 zoon van een lid. - Men verzoekt ons medetedeelen, dat zondag, den 29, de dienst iD de kerk der remonstrantsche gemeente zal vervuld worden door den heer ds. J. H. W. Bisschop Boele pred. te Dokkum. Hen goed werk. Wij ontvangen onderstaand ter plaatsing in ons blad. Niet alleen dat wij daaraan met genoegen voldoen, docb wij voegen er gaarne van onze zijde de dringende opwekking aan toeom aan het verzoek der dames-on derwijzeressen zooveel mogelijk te voldoen. Wat voor velen van betrekkelijk geringe waarde isblijkt vaak voor anderen een heelen schat Aan ouders en kinderen. Er was eens een arm kindneen er z ij n vele arme kinderen. En 't is winter. 't Vriest nog wel niet, dat het kraakt, maar de men- schen loopen toch met opgetrokken schouders zelfs al hebben ze dikke jassen en warme mante.s. Maar onder die arme kinderen zijn er velen die niet eens voldoende onderkleéren hebben. Ja, er zijn er zelfs, die niets aan hebben dan het dunne hemdje onder het versleten katoeneD jurkje of oode kieltje. Wilt gij dien armen stampers niet een blyden Sinter klaasmorgen bereiden Zo zijn met zoo weinig tevreden. Och zoekt eens in kisten en kasten of ge niet wat oude kleören en schoeisel of afgedankt speelgoed kunt vinden en zendt het dan Kanaalkade 2 1. Ge zoudt zoovele kinderen gelukkig kunnen maken. De Onderwijzeressen der 2e school voor onvermogenden. Collecte. De den 25 gehouden collecte ten behoeve van het algemeen armbestuur bracht f 168.33s op. Wederlandsehe Politiebond. Woensdag, den 25, werd in de veranda van het lokaal Harmonie de 15e vergadering gehouden van deafdee- ling Noordholland van den Algemeenen Neder 1. Politiebond. Des middags te 12 ure opende de voorzitter, de heer J. Terpstra, do bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen pl. m. 40 in getal, waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezen en goodgekeurd. Nadat vervolgens de afgevaardigde van de jongste algemeene vergadering te Utrecht, de president der afdeeling Noordholland, zijn verslag had uitgebracht, werd aan den heer W. J. Perrehoofdagent van politie te Zaandam, de zilveren medaille met diploma overhan digd, als blijk van hulde bij zijne 20jarige trouwe dienst vervulling. Na deze huishoudelijke zaken werd eenigen tjjd gepau- seerd en maakte de heer C. van der Aa hofphotograaf alhier, eene photografie der vergadering, als eene eigen aardige herinnering voor de leden aan deze bijeenkomst. Nadat de vergadering te ruim 2 uur heropend was kwam pont 4 der agenda aan de orde, n.l. de bespreking tot oprichting eener vereeniging tot onderlinge nitkeering bij overlijden. Door den V o o r z i 11 e r werd er op ge wezen, dat dit pant van zeer veel gewicht is. Hij beveelt deze zaak ten sterkste aan en meende, dat, al doet de Bond niets meer dan die vereeniging tot stand brengen, daardoor genoeg getoond werddat er in den Bond kameraadschap heerscht, dat men toonde kameraden te zijn, bereid elkander steeds te helpen. Al worden er door deze instelling kleine offers gevraagd dit mag geen beletsel zijn: het leven eisebt zoovele opofferingeu van den mensch. Allen voor éen en éen voor allen moet het wachtwoord zijn. Waar een waarachtige wil is, daar is eene goede uitvoering van het voorgestelde plan ook mogelijk. Door in de verschillende afdeelingen dit plan, dat in de alge meene vergadering door eenige leden tor sprake werd gebrachtin behandeling te brengen hoopte men voor de volgende algemeene vergadering klaar te zyn, om de vereeniging opterichten, terwijl men ook door middel van het orgaau van den Bond, de leden wilde opwekken om mede te werken tot verwezenlijking van het voorgestelde plan. Door de beereu Nolthenins en Terpstra was daarom een stak opgesteld, dat in het orgaan zal verschijnen en aan de vergadering werd voorgelezen. VorvolgenB ging men over tot de behandeling van een concept-reglement voor eene dergelijke vereeniging, dat aan het hoofdbestuur van den Bond ter goedkeuring zal worden aangeboden. Uit dit reglement blijkt, dat men eene nit keering in eens op bet oog heeft by overlijden van een lid der vereeniging, ten behoeve zijner nagelaten weduwe of weezon. Ieder lid zal als contributie jaarlijks betalen eerst 15 ets., later 10 ets., terwijl bij het overlijden van een lid voor zjjne nagelaten betrekkingen per lid eene bijdrage van 10 ct. wordt gevorderd. Uit de discussie bleek ten duidelijkste, dat de aanwezigen bet voorgestelde plan ten zeerste toejuiohten, Enkele bezwaren over de

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2