ALKMAARSCHE COURANT Zitting van den Gemeenteraad Woensdag 25 November 1896, No. 146. Acht en negentigate Jaargang. 1896. van VRIJUAG 27 JKoveml>erl896. Tweede blad. VAK ALKHAAR, 's namiddags 123/4 ure. Voorzitterde Bargemeester A. Maclaine Pont. Secretarisde heer C. D. Donath. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren J. C. Witte en C. Bosman. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 1. Jüededeellngen. De Voorzitter deelt mede, dat op 18 November 1.1. ig vernieuwd een accept, groot 60,000.op de Neder- landsche Bank en dat er, buiten deze, geeue andere tij delijke schuld meer op de gemeente drukkende is. Aangenomen voor kennisgeving nadat de heer Kraak man B. en W. in overweging had gegeven te willen nagaan ol in de volgende vergadering aan hen ook op nieuw een crediet moet worden verleend van f 60,000 tot het tijdelijk opnemen van geld ter voorziening in het bestaande kas-tekort. Ingekomen stukken. 0. een schrijven, d.d. 29 October 1.1. van den heer H. J. Trans, houdende bericht, dat hij de benoeming tot stads-apotheker aanneemt. De Voorzitter zegt, dat door B. en W. de datura van infunctie-treding bepaald is op 1 December a.s. b. een schrijven, d.d. 31 October 1.1. van de heeren de Groot, Brunsmaun, Tjalkens en Willemsen, houdende dankbetuiging voorde verbooging hunner jaarwedden als tjjdelijke leeraren aan de B. A. School. c. een schrijven d.d. 20 November 1.1. van den heer M. Vasbinder, houdende dankbetuiging voor zijne benoe ming tot tydeljjk ieeraar aan de B. A. School. De stukken a, b en c voor kennisgeving aangenomen. d. eene missive d.d. 3 November 1.1. van den heer Com missaris der Koningin, houdende verzoek om de in zending van het gevraagd advies, omtrent, verhooging der jaarwedde van den Commissaris van politie, te be spoedigen. De Voorzitter stelt voor, gunstig te adviseeren. Daar tegen heeft de heer Kraakman bezwaaromdat het stuk niot aan de orde is gesteld en niemand op de behandeling ervan is voorbereid Omdat indertijd een besluit is genomen deze zaak bjj de begrooting te be handelen wil hij zoolang wachten. De heer Boelmans ter Spill is dit eens, waarop wordt goedgevonden haar tot zooling uit te stellen eu de missive voor kennis geving aan te nemen. e. eene missive d.d. 21 October 1.1. van de Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 16 September 1.1. tot benoeming van twee tijdelijke lee raren aan de B. A. School en tot vaststelling huuner jaarwedden. f. idem d.d. 4 November 1.1., ten geleide van het goed- geüeurde raadsbesluit, d.d. 21 October 1.1., tot vast stelling van hot 1ste snppletoire kohier der pi. dir. belasting naar bet inkomen, dienst 1896. g. idem, d.d. 4 November 1.1., ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit d.d. 21 October 1.1. tot verhooging der jaarwedden van vier tijdelyke leeraren aan de B. A. School. De stukken e, en g voor kennisgeving aangenomen. h. een adres, d.d. 8 Oct. 1.1.. van het bestuurder Noor- der-Stoomtramvoreenigiug, opgericht te Schagen, hou dende het verzoek om ten benoeve van een tramver binding tusschen Alkmaar en Schagen vergunning te verleenen om over eu langs de brnggen, voor zoover die liggen langs de oostzijde van het Noordh. Kanaal tot de Vlotbrug een trambaan aan te leggen. In hauden van B. en W., de Commissie van bijstand voor de plaatselijke werken gehoordom bericht en raad. een adres, d.d. 19 Nov. 1.1. van H. Lind, houdende het verzoek aan hem een etukje grond aan de Kanaal kade bij de Kaarsemakersgracnt ïu koop af te staan. In handen van B. en W. om bericht en raad. j. een adres d.d. 13 Nov. 1.1. van de directie der Alk- maarsche IJzer- en Metaalgietorijhoudende het ver zoek haar onder zekere voo. waardon pl. m. 14u0 c.A. grond in koop te willen afstaan. Als voren, de Commissie van bijstand voor de plaat selijke werken gehoord. k. een adres d.d. 28 October 1.1. van het bestuur van den Ned. Aannemersbond houdende verzoek in overweging te willen nemen, om bjj mogelijke geschillen, uit aan neming van werk voortspruitende tusschen aanbesteder en aannemer, in alle gevallen arbitrage toe te passen. In handen van B. en W. om bericht en raad. 1. een adres d.d. 14 Nov. 1.1. van het bestuur der Ver- eemging van Ned. Steenfabrikantenhoudende het verzoek bij mogelijke geschillen, uit aannemingen van werken voortspruitende, arbitrage toe te passen. Als voren. m. een adres d.d. 13 Nov. 1.1. van het departement Alk maar der Nederl. Maatscbij tot bevordering van Nij verheid houdende het verzoek om adhaesie te betuigen aan een adres der gemeente Beverwijk, goricht aan H. M. de Koningin-ltegentes waarin wordt aange drongen op het behoud van de Veiserbrng over net Noordzeekanaal. De Voorzitter verkaartdat B. en W. in een adres aan H.M. do Koniugin-Kegentos reeds de gewenschte adhaesie hebben betuigd en dat ook de Kamer van koophandel en fabriekenblykens hare missive van 16. Nov. 1.1., een adres van gelijke strekking heeft verzonden Adres en missive woorden duarop voorgelezen. De heer Kraakman vraagtof het B. en W. ook wenschelyk vooikomt, een alschrift van dat adres aan de Tweede Kamer te zenden. Hg acht handhaving der Velserbrug in het belang der provincie ais gevolg van hel voortdurend verkeer tusscuen het nourdelgk en zuidelijk gedeelte. Voor Alkmaar vindt hij de handhaving in het belang der markten. De brug is de oeuige verbinding die het schiereiland van deze provincie met het overige deel verbindt. Hij meentdat de wenschelijkbeid van het zenden van een afschrift aan de Tweede Kamor vooral hierin gelegen is dat dit lichaam bij de behandeling der staatsbegrooting zal gevoelen de behoefte bij het behoud van de eenigo communicatie over hot Noord zeekanaal, waartoe de andere ingezonden adressen na tuurlijk zullen medewerken. Hij verzoekt daaromdat de Raad besluite B. en W. op te dragenafschrift van hnn adres te zenden aan de Tweede Kamer. Bij acclamatie aangenomen. n. een drietal reclames tegen aanslagen in de pl. directe belasting naar het inkomen dienst 1896. In handen van de Commissie van financiën, o. een adres d.d. 24 Nov. 1.1., van A. Bakker, houdende het verzoek een brug te mogen leggen over de San- derslootter bereiking van zyn land. In handen van B. en W. om bericht en raad de Commissie van bijstand voor de plaatselijke werken gehoord. Onbewoonbaarverklaring. 2. Het rapport van de commissie ad boe op het voorstel van B. en W., inzake de onbewoonbaarverklaring van het perceel van D. Groothuizen, aan den Dijk, wyk C Nr. 21 strekkende om die onbewoonbaarveralaring niet uit te spreken na het perceel reeds is gesloopt eu opnieuw gebouwd, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Burgerweeshuls. 3. Regenten van het burgerweeshuis vragen mach tiging om aan de naaivrouw mej. Elisabeth Meyer van dat gesticht, die mot 31 December a.s. eervol op haar verzoek zal worden ontslagen wegens langanrige werk zaamheden eene geldelijke ondersteuning van f lüü 'sjaars toe te kennen strekkende tot gedeeltelijke voorzieuing in haar verder levensonderhoudte voldoen uit de in komsten van dat gesticht. Deze machtiging wordt blijkbaar gevraagd met het oog op art. 19 der armenwet met de bedoeling reeds vooraf te mogen weten of een post van uitgaat ad f' 100 ter zake als boven in de toekomst aanleiding zon kunnen geven de begrooting van deze instelling niet goed te keuren. B. en W. meenen dat daartoe geen vrees behoeft te bestaan waar het enne zoo gemotiveerde uitgaat geldt als deze op grond waarvan zy voorstellen de gevraagde machtiging te verleenen en mitsdien goed te keuren, dat uaarvoor jaailyks een bedrag van f 100 op de begroot)ug der instelling wordt uitgetrokken. Zonder stemming de machtiging verleend. Oinnlbusdienst nde drie Jhlgiuonden". 4. In hun advies op het verzoek van de uaaml. ven nootschap omnibusdienst »de drie Egmouden", om den dienst van dit jaar met een subsidie uit de gemeentekas te willen steunen, herinneren B. en W. er aan, dat hot Diet de eerste maal is dat deze veunootschap met dit doel zich tot den Raad wendt. Een adres van dezelfde strekking werd o. a. nog den 27 Juni 1894 met algemeeue stemmen afgewezen op grond dat het belang dezer gemeente by de instandhouding van den dienst zoo on- ueduidend mocht neeten dat ai liet de toestand der geldmiddelen toe eene bydruge te verleenen daarvan in dit geval toch geen sprake zou kunnen zyn. Omdat er zich naar het oordeel van B. eu W. sedert 1894 geene omstandigheden hebben voorgedaan die het innemen van een ander staudpunt zouden kunnen recht vaardigen terwijl het ingediende adres dienaangaande geene nieuwe gezichtspanten opentstellen zy voor het verzoek van de hand te wijzen. De beer Stoel zou voor het verleenen vau een subsidio zijn, indien het mocht blijken, dat Alkmaar oy het beslaan vau den dienst werkelyk voordeel had, hetgeen uit het thans ingezonden adres niet blykt. Hy wil niet medewerken om zich pertinent tegen subsidiëering te verklaren. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit laatste in hun advies ook niet mededeelen. Den heer K r a a k m a n is het ook opgevallen, dat het adres zeer onbestemd is, daar er niet in wordt gesproken over den aard van den dienst, hoeveel dagen van de week er gereden wordt en wat de uren van vertrek en aan komst zijn. Voor de toekomst blijkt van geen enkel ver band. Als er echter voor Alkmaar eene goede verbin ding tot stand te brengen is dan gaat hij met den heer Stoel mee. Eenzelfde dienst bestaat tusschen Egmond aan Zee en Castncum en daarmede worden jaarlyks 15UÜ0 personen vervoerd. Voor Alkmaar zou dan de dienst nuttig kunnen zijn indien hij uitgebreid weid. Thans kan echter geene gunstige beschikking volgen. De heer 8 t o e 1 blylt de zaak niet van belang ontbloot achten. Hy zou evenwel geen jaarlyksch subsidie maar net slecbts voor ééns willen verleenen. Het voorstel wordt vervolgens zonder stemming aan genomen. Stads-apotheker. 5. Voldoende aan de uituoodigiug te willen over wegen het voorstel van den heer de Witom aan den stads-apotheker, benevens vrije woning ook vrij vuur en licht in zyue woning toe te kennen, berichten B. en W., dat het denkbeeld om die woning voor gemeente-reke ning te doen verwarmen hun alleszins aanbevelenswaardig toeschijnt omdat eene doeitrefiende contróle over du brandstof met groote moeielykhoden gepaard gaat. Ten aanzien der verlichting kan dit argument met gelden. Ook zou het kuuuen zyn dat de nieuwe apotheker aan net gebruik van ander licht dan dat van gas de voorkeur gafwat zeker niet in de bedoeling ligt. Door het plaatsen van een afzouderlykeu gasmeter is contróle op net verbruik van licht zeer gemakkelyk. Het komt B. en W. raadzaam voorden nieuwen apotheker geheel vrij te laten in de keus van hst licht zjjuer woning, zoodat het eveneens aan hem staat die woning spaarzaam dau wei weelderig te verlichten. Zij stellen dientengevolge voor aan den stads-apotheker vi y vuur in zyue woning toe te kennen. Zonder stemming aangenomen. Onderwijzer Burgerschool. 6. Aan de orde is de benoeming van een onderwij- zor, met verplichte akte voor de franrohe taal aan de openbare burgerschool; op de voordracht zijn gejihatst de heeren 1. W. B. Goorkate onderwijzer te Vianen. 2. A. H. van de Lint Bergen op Zoom. 3. P. G. Vaags Hoofddorp. Benoemd de hoer W. B. Goorkate met 14 stemmen 1 blanco biljet werd gevonden. liliuiiierhoek. 7. Op het vei zoek van den heer C. J. Reiziger, om verbetering te willen brengen in don toestand waarin het water van den Limmerhoek verkeert, is bet advies ingewonnen van den gemeente-architect. Met dezen amb tenaar zijn B. en W. van oordeeldat de tijd voor het tot stand brengen van eene afdoende verbetering met het oog op de aanzienlijke som welke daarvoor zou moeten worden beschikbaar gesteld nog niet gekomen is, terwijl zij evcuzeer zijn gevoelen deelon dat voor "et oogenblik slechts kan overwogen worden op welke wijze de ondervonden hinder tot de kleinste verhoudingen kan worden teruggebracht. Met het verwijderen van p m. 500 M3. modder voor de uitmonding van het Laat-riool waarmodo reeds een aanvang is gemaakt, denken B en W., dat althans eenige verbetering zal worden verkregen. Zij stellen den Raad voor a. uan den adressant te berichten dat zoovoel mogelyk am do door hem geopperde bezwaren zal worden tegemoet gekomen b. ben te machtigen den post voor het diep- en schoon houden van havens enz. met f 125 te mogen over- sclirjjdon wegens het meer dan gewoon nitdiopeu van den Limmerhoek c. hen nit te noodigen te zijner tijd do noodigo flnancioele voorstellen te willen doen tot vinding der sub b be doelde gelden. Zonder stemming hef voorstel aangenomen nadat de Voorzitter op verzoek van den heer Kraakman de toezegging had gedaan de uitvoering zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. Bennemersingel. 8. Naar aanleiding van hot adres van L. Lingerak en 15 andore bewoners van percoelen aan den Kennemer- singel bij het bruggetje over de Hoevervaart om ver betering te willen lengen in don toestand van den weg voor bnnne woningen, verklaren B. on W. dat het bun ig gebleken dat het hier eene kwestie geldt behoorende tot de bij art. 179 sub h der gemeentewet aan hen op gedragen zorg voor de bruikbaarheid der publieke wogen. Op dien grond stellen zij voor genoemd adres ter af doening aan hen te verzenden. De heer Stoel, die gezien heoft dat ter plaatse reeds iets is verrichtacht den toestand thans voldoende. Het maken van een straatje zou hy betreuren. De heer Kraak man wil voor dit pas het voorstel wel laten glippen ofschoon hij de Raad volkomen be voegd oordeelt in deze eene beslissing te nemen, 't Gaat niet aan te erkennen dat alles wat herstel dor wegen beoogtaan B. en W. behoort. Art. 205 gemeentewet staat tegenover art. 179A, omdat voor het doen der herstellingen de Raad een zeker bedrag op de begrooting moet toestaan. Hij heeft de koorden der beurs alzoo in handen. Kunnen B. en W. vorkrijgen dat door de eigenaars der perceolen aldaar een trottoir van 1,5 M. of 2 M. worde gelegd dan zal wellicht door de gemeente voor betere afwatering gezorgd knnnen worden. Hij beveelt de zaak aldas bij B. en W. aan. Het voorstel van B. en VV. wordt vervolgons goed gekeurd. Kioleering bewesten Meharlo. 9. In do jongste raadsvergadering was naar aanlei ding van het voorstel van de commissie van bjjstnnd voor de publieke werken en in verband met de gevoerde discassies aan B. en W. de opdracht gedaan om mot deu heer J. Leijeu Sr. te Borgen in overleg te treden om tot eene oplossing te komen in zake do overdracht aan de gemeente van het door hem aangelegde riool in oen gedeelte gedempte poldersloot bewesteu Scharlo omdat de aan die overname door gemelde commissie gestelde voorwaarden voor den heer Lejjen te bezwarend waren. Aan die opdracht is door B. en W.in zooverre voldaan, dat zij overleg hebben gepleegd met den hoer Kraakman, den raadsman van Leijen. De door hem aangegeven wijzigingen iu het voorstol der commissie waardoor do aan de overname te ver binden voorwaarden voor Luyen aannemelijk worden kunuen de goedkeuring van B. en W. wegdrageu, waarom zij voorstellen het door de commissie van bijstand over gelegde ontwerp-besluitgewyzigd in den zin als door den heer Kraakman bedoeld vast te stellen. Die wijzigingen bepalen zich tot de volgende in de voorwaarde b worden de woorden »B. de Wijs en 0. Slegtkamp of hnnne rechtverkrijgenden vervangen door »de gemeente'', terwijl tusschen »in" on «aanslui ting" wordt ingelast «oostelijke1'; in de voorwaarde c vervallen in den aanvang de woor den «en zijne in het vervolg aan te brengen verlenging" en aan het slot «geldende deze bepaling ten aanzien dor verlenging van het riool alleen dan, indien de gemeente tot die verlenging overgaat", terwijl aan het slot wordt toegevoegd «znllendo ter zake de bovenvermelde ver plichting de grond sub a omschreven door erfdienst baarheid ten behoeve van den openbaren gemeentegrond (Bergerwcg) worden verbonden." eene nieuwe voorwaarde too te voegen luidende«do verzoeker of zijn opvolger in den eigendom dat riool eventueel te zjjnen koste onder aansluiting daarvan zal mogen verlengen." De heer de Groot zal niet met bet rapport der commissie medegaan botwelk bij in stemming wonscht gebracht te zien. De hoer K raakman verklaart zich van modestem- men te znllen onthouden, niet ali belaughebbonde, maar ah raadsman vau Lejjeu. Hij hoopt, dat de gemeente raad nimmer uit het oog vorlieze dat door de hande lingen van het gemeentebestuur eeu toestand werd ge boren die tot vele procedures aanleiding bad kuuneu goveu ook met de gemeente. De geheele geschiedenis van den aanleg van dit riool licht bij daarna nader toe. waardoor bij tot de conclusie kwam dat ten nutte der gemeente Alkmaar bjj den on-

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5