No. 147. Merste biad. Acht en Negentigste Jaargang, 1896. ZONDAG 29 NOVEMBER. Nederland. Stadsberichten. IIP I Markt- en Beursberichten. Dit nummer bestaat uit drie bladen. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR.- Woensdag 2 December 1896, KAMER yan KOOPHANDEL en FABRIEKEN, Schaakprobleem No. 28, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt IMnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonneic,entsprij8 per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; :ranco door hot geheele rjjk 1, De 3 nummers O,«6. Afzonderlijke nummert 3 ets. Prijs der gewone Advertentiëni Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER 4 ZOON. Telefoonnummer3 's namiddags 123/4 ure. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige ver gadering. Medpdeelingen. Ingekomen stukken. Behandeling der gemeentebegrooting 70or het dienst jaar 1897. te ALKMAAR. VEBGADKR1NG op Woensdag, den SDe- ceinber 1896 des avonds ten half acht uur, ton Stadshuize. De Secretaris, Mr. W. C. BOSMAN. Mr. H. F. Lainbrechts. Uit Sittard komt bericht van het overlijden van mr. H. F. Lambrechts lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Den 26 werd hij aan het station door eene beroerte getroffen en kreeg bij den val nog ernstige hoofdwonden. Een en ander had zijn plotselingen dood tengevolge. Weelderige derde klas-wageus. Het is bekend hoe in Engeland de meeste reizigers, aanzienlijken of niet, gebruik maken van de derde kla - rijtnigen. Er zal nu een nieuwe dienst geopend worden van Hastings naar Londen met den z. g. Pullmantrein. Evenals in de eerste klas-wagens zijn er in de tweede en derde klassen gangen aangebracht; de wagens zijn gemak kelijk en smaakvol ingerichtelectrisch verlicht en met waterpijpen verwarmd. Het is te begrijpen dat de reizigers in Engeland bij zulk een weelderige inrichting, de voorkeur geven aan de goedkoopere derde klas. Barsingerhorn. Met Kerstmis zal te K o 1 h om in de ned. herv. kerk, door de zangvereeniging »A miciti a," eene kerstcantate worden uitgevoerd. Eenige oudzangers en zangeressen zullen hunne medewerking verleenen. In de christ. geref. kerk zal weder een kerstboom prijken en den leerlingen der zondagsschool zal een feest worden bereid. Seliermerhorn. Benoemd tot hoofdingeland van den polder »Mijzen" voor de gemeente Schermerhorn de heer E. Dekema. Den 28 werd tot predikant alhier beroepen de heer B. Broers, candidaat tot den H. D. te Zuidland. Een zoontje van den heer J. K., alhier, dateenoogen- blik aan het toezicht ontsnapte, en zich op het nog broze ijs waagde, zakte er door en schoot er onder. Zijn vader die bijtijds het gevaar opmerkte, wist hem door er bij te springen en het ijs stuk te slaan, te redden. Hoewel het leven van het kind voor een oogenblik geweken scheen werden door het toepassen der betreffende voor schriften de levensgeesten weder opgewokt. g Rectificatie verslag Noorderkwartier. In ons verslag betreffende de vergadering van Hol lands Noorderkwartier, op woensdag, den 25 te Pnrme- rende gehouden, komt voor dat de heer J. M. Billroth gezegd zou hebben, dat hij proefneming op het gebied der tuberculose overbodig achtte, aangezien op dit gebied niets meerteleerenis. Dit behoeft rectificatie. Genoemde hoer achtte slechts overbodig de proefneming, zooals die door den heer Kooij werd voor gesteld, omdat in het buitenland dienaangaande proeven voldoende zijn genomen, maar niet omdat er op het ge bied van tuberculose-onderzoek niets meer te leeren zon zijn. Integendeel zoo schrijft ons de heer B. is er nog veel op dat gebied te doen en te leeren. Opmeer. Den 25 gaf de rederijkerskamer .Oefe ning kweekt kennis" hare eerste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werden »De hond van den tuinman", .Broer Jan1', en .Eene kleine vergissing' Het niet zeer talrijk publiek keerde zeer voldaan huiswaarts. Prinses Zonneglans. Tegen eene entrée van f 0,50 de persoongal de zangvereeniging .Crescendo op donderdagavond, den 26, eene herhaling van .prinses Zonneglans. In tegenstelling met den vorigen avond was de zaal nn flink bezeten de uitvoering viel weêr zeer in den smaak. Enkele ge deelten gelukten beter andere daarentegen minder dan woensdag 's avonds. Een groot stuk der ouverture was lang zoo goed nietde stemming van sommige instru menten was alles behalve zuiver ook het dwergenkoor in het tweede bedrijf voldeed ons nu minder doordat de zangeressen te laag inzetten en men ze niet in den goe den toon kon krijgenDaarentegen werd de titelrol weêr even gelukkig vertolkten is het ons aangenaam te kunnen constateeren dat het koorook het mannenkoor nn en dan meer geluid ontwikkelde. Met deze laatste opmerking willen wij echte: niet te kennen geven dat wij iets terugnemen van hetgeen wij in ons eerste ver slag omtrent de uitvoering meenden te moeten zeggen. Postbladea. Wij zagen exemplaren van de nieuwe postbladen, zooals die met 1 December worden in gebruik gesteld. Zij zien er keurig uit. Die voor het buitenland ad 121/, et., zijn zacht rose gekleurd met een rood vignet aan de adreszijde; de binnenlandschead 5 ets., lichtblauw met dito blauw vignet en die voor stadsbestelling, ad 3 ets., lichtgroen met groen vignet. De beide laatste zijn in twee grootten verkrijgbaar. Wjj verwachten dat de nieuwe postbladen ook bij de dames zeer in den smaak zullen vallen. Cadettenschool. De le luit. C. F. Mnsschaert, van het 8e reg. inf. te Utrecht, is aangewezen om als leeraar te worden over geplaatst bij de Cadettenschool alhier en zulks tor ver vanging van den le luit. A. J. P. A. de Vries, die tot ka pitein wordt bevorderd en alsdan bij het wapen der int. als comp.-commandant bij een der regimenten wordt in gedeeld. Rectificatie raadsverslag. In het verslag van de zitting van den gemeente raad komen een paar onnauwkeurigheden voor die her steld dienen te worden. Voor »de brug is de eenige verbinding, die het schier eiland van deze provincie met het overige deel verbindt leze men tdie het vroegere schier-eiland, thans eiland, van enz. In de discussie, betrekkelijk de overname van het ri ool, bewesten Scharlo, verklaarde de heer de Groot .dat hij niet dan met bet rapport der commissie zal me degaan.'' Abusievelijk staat vermeld, dat genoemde heer met dat rapport niet zal medegaan. Verder slaat de opmerking van den Voorzitter, .dat de teekeniDg van de thans gebouwde perceelen achter de Groote Kerk in don Raad is geweest op eene vraag van don heer Goede, welke niet staat vermeld n.l. »of bij de aanvrage om te boawen ook eene teekening is over gelegd, zoo ja, of die teekening door den gemeente-ar chitect werd goedgekeurd.' Oud-onderofticleren. Het op woensdag, den 25, door de alkmaarsche afdeeling van den Bond van oud-onderofficieren gehouden concours werd geopend met eene toespraak van den heer A. H. Hoogedoorn. Aan de verschillende wedstrijden werd door een flink getal opgekomonen deelgenomen. Zij hadden tot uitslag, dat de prijzen werden gewonnen door de heeren, als volgtschietwedstrijd (kamerbuks); A. Laar, 22 p., le pr.; Th. Groen Jr., 21 p., le premie; M. de Vink, 20 p., 2e premie; dammeD, A. H. Hoogedoorn kaarten (kleuren), T. Roodes, le pr.; P. de Mank, 2e pr.; domino, G. A. H. Goes b i 1 j ar- ten (potspel), H. J. Haasbroek. De prijzen bestonden in kunstvoorwerpen. Een daarvan, oorspronkelijk bestemd door een der leden, als consolatieprijs, werd den voorzitter aangeboden als blijk van waardeering. Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer ds. A. D. Wempe had den 27 eene goed bezochte ledenvergadering plaats in het lokaal Harmonie, van de afdeeling Alkmaar van den Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik. Door den voorzitter werd verslag uitgebracht van de algemeene vergadering te Rotterdam, door hom als afgevaardigde van de afdeeling Alkmaar bijgewoond. Namens het bestuur werden aan de leden medegedeeld de pogingen die de afdeeling in het werk stelde om het drankmisbruik bij de jongste loting tegen te gaan, welke pogingen in zoovorre sncces hebben gehad dat ramoer en losbandigheid dit jaar niet zoo groot waren als bij ▼orige lotingsdagen. Behalve verschillende besluiten, meer van huishoude- lijken aard, werd een voorstel van het bestuur, om aan het gemeentebestuur te Alkmaar het verzoek te richten, om in het vervolg in de bestekken van aanbestedingen ten behoeve der gemeente, de bepaling op te nemen, dat het ten strengste verboden is, op die werken sterken drank te gebruiken en dat het loon in gepast geld moet worden uitbetaald, na eenige bespreking en toelichting, bij aclamatie aangenomen. Na eene zeer geanimeerde bespreking over de oprich ting van een volkskoffiehuis keurde de vergadering dit plan in beginsel goed, aan het bestuur opdragende daar omtrent nadere plaDnen te gelegener tijd te willen in dienen. Ijsbanen. Burgemeester en wethouders dezer gemeente hebben aan de Alkmaarsche IJsclub, als beschikking op haar adres, vergunning verleend voor den winter 1896/97: lo. tot het aanleggen van ijsbanen in de Singelgracht tnsschen de Heilooerbrng en het zoogenaamde eilandje tegenover de Doelenstraat, onder voorwaarde, dat de aan teleggen banen goed worden onderhouden en eerst dan, voor iedereen, toegankelijk worden gesteld als van wege de gemeente de verklaring is ontvangen, dat het ijs eene voldoende dikte heeft verkregen en als .veilig" kan wor den aangemerkt; 2o. het aanstellen van baanvegers aan de genoemde club overtelaten, mits daaromtrent overleg worde gepleegd met den heer Commissaris van politie, wiens bevelen ten aan zien der politie-maatregelen moeten worden opgevolgd. Nutslezing;. Op woensdag, 2 December, zal in het café Cen tral in eene vergadering van het departement Alkmaar der Maatschappij tot Nat van het Algemeen als spreker optreden de heer dr. L. Bleekrode met het onder werp draagbaar gas als verlichtingsmiddel. Van Samuel Loyd, Nieuw-York. (Z w a r t.) Wit: K Zwart: f6, D K d5, d (Wit.) b4, P a7. P b8, b7, d7. Wit speelt en geeft mat in 2 zetten. Oplossingen binnen 8 dagen bureau v/d blad. Oplossing probleem No. 27. R c2 b5 T d3 K f5 T d5 Reeds de weinige oplossingen van dit probleom be wijzen, dat het zeer moeilijk was op te lossen. Wanneer de eerste zet heeft plaats gehad en zwart den eenig mogelijken zet b5 gedaan heeft, volgt wit met den prachtigen zet T d3 en geeft hierdoor aan zwart gelegenheid den koDing naar f5 te brengen, waarop wit met T d5 dubbel schaak en matgeeft. Goed opgelost door Twee liefhebbers H. en M., G. van Nieuwkuijk, Alk maar P. J. Brouwer, Bergen. Alkmaar 28 Nov. Aangevoerd 7 paarden 1 50 a 80, 7 koeien en ossen f 140 a 180, 20 nucht. kalv. f 8 a 20, vette id. f a,p.P. f0,a 0, 162 magere schapen f8.—a 16,—, vette varkens a ct. per K.G., 64 mag. id. f 9 a 14 151 biggen f 3 a 6.—, 13 bokken en geiten f 2 a 7, Boter per P. ('s middags 12 uur) f 0,55 a 0,60, kippeneieren f 6,a 7,eenden dito f0, per 100 stnks 0 kleine bokjes f a 0, Alkmaar, 27 Nov. Kleine kaas f 28,50 commissie f 27, Middelbare f 28,Aangevoerd 325 stapels wegende 103530 K.G. Alkmaar 27 Nov. Aangevoerd 2964 mudden. Tarwe f 6,75 a 7,50, rogge 1 4,80 a 4,70, gerat f 0,— a 0, id. chev. f5,— a 5,65, haver f 3,20 a 3,65, paardrnboonen f5,5,60, bruine id. f 8,a 9,50, rood mosterdz. f akarwijzaad f 10,75 a f 0,—Dnivenboonen f 5,60 a f 0,geel mosterdz. f 0,Erwten: groene f 10,a 13, grauwe 11,a 14,—, vale f 7,—a 9,—, witte f citroenb. f 9,a witte id. f 11,a Amsterdam 27 Nov. Aardappelen: Friesche Franeker jammen f 1,60 a 1,90 dito zaaiers f 1,35 a 1,40. Zeenwsche blauwen f 1,65 a 1,75, Flakkeesche Jammen f 2,a 2,20, Geldersche blauwen f 1,40 a 1.50, champ, f 1,25 a 1,30, IJpolder Blauwen f 1,25 a 1,30, IJpol- der jammen f 1,60 a 1,70, Hillegommer zandf 0,a 0, Zeenwsche Spuische Jammenf 2,10 a 2,30. Pruisische Ham burgers t 2,80 a 2,90 Friesche Franekei Blauwen f 0, Aanvoer 8 ladingen handel matig. Petroleum kalm. Amerik. loco in cons, f 9,90, Jan. Maart f 8,90 Entr. Raapkoeken f 50 a 64, Lijnkoeken f 6,50 a 10, Edam. Groote najaars lammerenmarkt. Aangevoerd 2144 stuks, prijzen van f 12,50 tot f 17,25handel vlug* Op de groote najaars lammerenmarkt werden de na volgende premien toegekend 1 Voor den grootsten aanvoerder van eigen woiderij t 10 J. de Moes Edam 2. den grootsten aanvoerder als handelaar f 10 W. de Boer J.Wz., Edam: 3. den keoper van het grootste aantal voor eigen ge bruik f 10 C. Mus Edam; 4. den kooper van het grootste aantal voor don han del f 10 P. van Langen Purmerend

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1