N e d e r 1 and. 353ste Staatsloterij. No. 6909 f 20,000 No. 7445 f 1000 Ns. 332 en 12822 f 400 No. 14991 f 200 Ns. 6148, 6230, 7784, 11604 en 12128 f 100. Neen, dan zijn de vooruitzichten die de Z.-A Repu bliek en de Oranje Vrijstaat aanbieden vrij wat gunstiger. Vooreerst is het klimaat er uitmuntend eigenlijk veel beter dan de weersgesteldheid van de lage landen aan de oevers der Noordzee. In de tweede plaats is de Hol- landsohe taal niet alleen geen bezwaarmaar in vele gevallen zelfs een voordeel. De Boeren beseffen ten volle, dat de ongeschonden handhaving van hun moedertaal een krachtig middel is om aan de toenemende usurpatie van het Engelsch en de Engelschen het hoofd te bieden en uit dat oogpuut gevoelen zij zich tot de Hollanders aan getrokken hoewel overigens de eigenschappen der En gelschen in hunne oogen meer sympathiek zijn. Dan moet ook nog vermeld hoo onze landgenooton welkome dien sten bewijzen bij het vervullen van officieele en »geleerde" ambten waarvoor geen Afrikaner-functionarissen zijn te vinden en die men ongaarne in handen zou geven van Engelschen of Engelsch gezinden. Een hechte steun is dat nit den aard der zaak voor het Hollandscbe element, maar nog meer proflteeren onze landgenooten van het feitdat de groote ijzeren verkeerswegals het ware de ruggegraat des lands is aangelegd en geëxploiteerd wordt door een Hollandsche ondernemingde Ned.-Zuid-Afri- kaansche Spoorwegmaatschappijdie zich in bet volle vertrouwen van president Kruger mag verheugen. Zij heeft een reuzentaak op zich genomen en zij weetdat bij de volvoering daarvan zij voortdurend op de vingers gekeken wordt door de Engelsche industrieelen wien 't een doorn in het oog is dat aan eeD Hollandsche on derneming zulk een post van vertrouwen en invloed werd toevertrouwd. Rustig gaat zij echter haars weegs noch ter linker-, noch ter rechterzijde afwijkende. Zij zelve weetdat zijook ondanks de inspanning van haar beste krachten geenszins de volmaaktheid heeft bereikt en de reusachtig snelle toename van het verkeer eischen stelt waaraan zjj met geen mogelijkheid ten volle kan vol doen. Maar de basis is goed en naar aanvulling van het ontbrekende wordt ijverig gestreefd, zoodat de tijd, waarin nu nog billjjke klachten worden aangeheven eerlang tot het verledene zal behooren. Goederen tarieven worden langzamerhand lagerde lotsverbetering van het perso neel is met ernst ter hand genomen het aantal spoor wegongelukken vermindertdank zij uitgebreider voor zorgsmaatregelen kortom de Hollandsche onderneming doet al haar besteen nationale te worden en de stem men der klagers en vitters to doen verstommen. Haar personeel is bijna uitsluitend uit Nederland afkomstig en gerust mag dan ook gezegd worden dat de Hollanders in de Z.-A. Republiek zich groepeeren rondom de spoor wegonderneming en hunne belangen zich in de hare conceutreeren. Wanneer ondanks dat alles het feit moet worden ge constateerd dat de Hollanders niet populair zijn in de Z.-A. Republiek dan moeten er wel zeer ernstige grieven tegen hen bestaan. Daaraan ontbreekt 't trouwens niet. In Nederland stond tot vóór enkele jaren een landver huizer nog maar al te vaak op één ljjn met iemand, die niet wilde oppassen. In dien tijd zijn velen die zich hier te lande onmogelijk hadden gemaaktnaar Zuid- Afrika geëmigreerd waar zij het hun geschonken ver trouwen deerlijk hebben beschaamd Wij zullen hier geen namen noemen ieder die zich eenigszins voor de Trans- vaalsche geschiedenis interesseertkent zeker een dier landgenooten die hoogegoed betalende landsbetrek kingen ontvingen en daarbjj weder in hunne oude drink gewoonten terugvielenniet zelden gepaard met ver duistering van aanzienlijke geldsommen. Ja't is vooral de sterke drank geweestdie den goeden naam van de Nederlanders in Zuid-Afrika onherstelbaar heeft bezwalkt en er zal nog heel wat water door de Vaal-rivier moeten vloeien, eer het epitheton verzopen Hollander" voorgoed tot de vergetelheid is gedoemd. Alsof dat nog niet genoeg ware zijn er mede vele landgenooten naar Zuid-Afrika getogen met een geweldig airgeheel vergetendedat bescheidenheid wel boven alles past in een landwaar men zijn brood gaat zoeken. Volkomen onbekend met de geschiedenis was alle be wondering voor het manmoedig gedrag der Boeren-pioniers hun vreemd; zij wisten niet, wat 't den Transvalers aan bloed en tranen had gekost om vasten voet te krijgen in hun tegenwoordig gebied. Die onkunde had gewoonlijk ongemanierdheid in haar gevolg: om de primitieve ge woonten der Boeren werd gelachen en de aartsvaderlijke gebruiken werdeu in een bespottelijk daglicht gesteld. Toen hebben vele Transvalers voorgoed hun huis en hun hart gesloten voor die vreemde inkomelingeu wier zoo genaamde stamverwantschap hun een gruwel was. Hadden die eerste emigranten ook maar een ziertje verder gekeken dan hun neus lang was dan zou de domheid van hun gedrag hun stellig zijn opgevallen. Want zij konden toch rondom zich zien dat zij er niet alleen waren om de zegeningen van den Transvaalschen voorspoed te genieten. Ook Engelschen Duitschers en vertegenwoordigers van andere naties stroomden het land binnen maar vooral waren 't de Kapenaars die hun Afrikaner geboorte sterk in hun voordeel hadden, welke den Hollanders het terrein betwistten. Zij hebben nooit nagelaten de ondeugden onzer landgenooten breed uit te meten en de liefelijke qualificatie van baantjesjagers" is van hunno inventie. Gelukkig dat hunne imperialis tische neigingen hen eenigszins verdacht maakten en hunne bekwaamheid meermalen te wenschen overliet anders zou 't er voor de Hollanders slecht hebben uitgezien. Later heeft men hier te lande het verkeerde van do eersten gevolgde gedragslijn ingezien. Dank zij krachtigen en invloedrijken stemmen in de pers is het gehalte der Nederlandsche emigranten veel verbeterd. Nataurlijk hebben deze nu nog te lijden onder hetgeen hunne voor gangers hebben bedorven maar gelukkig staan daar tegenover voorbeelden van mannen als Dr. Leyds Dr. Coster Dr. van Leeuwen, Boeschoten en zoovele anderen, die zich in hunne hooge staatsbetrekkingen onderscheiden door grooten ijver bij het behartigen van de belangen des lands. De oppositie tegen do Hollanders is nog altijd van groote kracht en menige Boer zou zich in de handen wrijven wanneer hij van hen was verlostmaar daar tegenover staat een toenemend aantal Transvalers, die beseffendat de Dutch een uitnemend tegenwicht zijn tegen de sterk toenemende Engelschen en zij een wel kome kracht zijn tot handhaving van de boven alles dierbare onafhankelijkheid des lands. Daarom is de beruchte inval van Jameson voor het aanzien van het Hollandsche element van zegenrijke gevolgen geweest toen het snood bedrijf van den administrateur der Char tered Company de vrije Z. A. Republiek tot een Engelsche bezitting dreigde te maken waren 't de Hollanders voorop de N. Z. A. Spoorwegmaatschappij, die leven en goed ter beschikking van de regeering stelden en de wapenen ter hand namen om den roover te weren. Dat heeft een uitmuntenden indruk gemaakt en veler Boeren oogen geopend voor de goede eigenschappen van de Hollanders. Een verlevendiging van de emigratie van de Neder landers naar de Z. A. Republiek is hiervan het gevolg geweest. Meer nog dan vroeger stellen jonge mannen en vrouwen die hier te lande hunne krachtsinspanning niet beloond zien zich de vraag of zij de vereischten bezitten om in Zuid-Afrika beter te slagen. Zoo voorzag dan ook de Ned.-Zuid-Afrikaansche Voreeniging, die zich reeds vroeger het emigratie-vraagstuk eenigermate had aangetrokken in een werkelijk gevoelde behoefte toen zij een Informatie-bureau stichtte, waar ieder op bepaalde uren van alleszins bevoegde zijde kosteloos inlichtingen kan bekomen omtrent hetgeen voor den toekomstigeu emigrant van belang is te achten. Den 1 Februari 96 werd het gevestigd Rokin 60 te Amsterdam en van dien datum tot den 1 Mei werden door den chef van het bureau den heer D. R. van Urk aan omstreeks 300 personen informaties verschaft terwijl sedert de stroom van aanvragen niet merkbaar is verminderd. Dit bureau heeft een krachtigen stoot gegeven tot de oprichting van een andere instelling der Ned. Zuid-Afri- kaansche Vereeniging en wel »de Voorschotbank voor Zuid-Afrika". Immers het kwam meormalen voor, dat zich personen aanmelden inderdaad bij uitstek voor landverhuizing geschiktmaar wien deze toch moest ontraden worden, omdat ze nauwelijks over de vereischte reiskosten beschikten en iu het geheel geen middelen bezaten om zich don eersten, moeilijken tijd in het nieuwe land er doorheen te slaan. Credietwaardig waren zij wel, want oppassend en energiek als zij zich jaren hadden gedragen kon van hen verwacht worden, dat zij een hun te verstrekken voorschot binnen betrekkelijk korten tijd zouden kunnen restitueeren maar wie zou het geld verschaffen. Dit zal nu voortaan de genoemde Voorschotbank doen. Hoe zy wordt ingericht blijkt uit een circulaire der Ned. Z. A. Vereeniging aan hare leden, waaraan het volgende door ons wordt ontleend De bank stelt zich ten doel aan flinkebekwame maar onvermogende landgenooten de middelen te verschaffen om naar Zuid-Afrika te emi- greeren. De heeren mr. W. H. de Beaufort te Leusden, J. L. Cluysenaer te Utrecht G. Mesdag Jzn. te Gro ningen A. 8. van Reesema te Rotterdam en mr. H. J. C. van Tienen treden op als Commissarissen en de heeren mr. J. E. Henny, mr. H. P. G. Quack en mr. J. B. Loman als directeuren. Leden der vereeniging zijn zij die ten minste één aandeel van f 100 in het grondbapitaal be zitten. Indien het mogelijk is zal over dit grondkapi- taal rente worden uitgekeerd die echter niet hooger zal mogen zijn dan 4 pet. 's jaars. De voorschotten worden verleend in rekening tegen behoorlijke zekerheid, hetzij door borgtocht, hetzij door onderpand van effecten of vast goed. Een gedeelte van het voorschot kan ter beschikking worden gesteld van in Nederland achter blijvende betrekkingen of wel na aankomst in Zuid-Afrika door den emigrant worden ontvangen. De vergoeding door de voorschotnemers te betalen is voorloopig be paald op 8 pet. 's jaars van het bedrag van het voorschot. Lager kan de door hen te betalen rente thans nog niet gesteld worden. Immers, het kapitaal is aanvankelijk gering en al wordt door Directeuren en Commissarissen geen geldelijke belooning voor hun arbeid gewenscht toch heeft de Vereeniging, zoowel hier te lande als te Pretoria, niet onbelangrijke onvermijdelijke uitgaven voor kosten van administratie. Ten aanzien van de terugbe taling is als regol gesteld, dat deze moet aanvangen zes maanden na den datum van het vertrek van don emigrant en geschieden in maandelijksche termijnen ten kantore van den vertegenwoordiger der Voorschotbank in Zuid- Afrika. Het grondkapitaalaanvankelijk van f 10000 wordt gevormd door 100 aandeelen genomen door de bestuursleden der Bank het Taalfonds en de Ned. Zuid- Afrikaanscho Vereeniging. Het werk van het informatie-bureau is thans door het Bestuur overgedragen aan een commissie voor emigratie, samengesteld uit de heeren mr. J. B. Loman jhr. J. A. von Kretschmar van Veen en mr. E. J. Everwijn Lange Jr. Tusschen de Voorschotbank" en het »In formatie-bareau bestaat voortdurende samenwerkiug. De chef van bet informatie-bureau wijst degelijke personen aan wie de middelen tot emigratie geheel of ten deele ontbreken op het bestaan der Voorschotbank. Deze bank draugt aan hot informatie-bureau het onderzoek op naar de bruikbaarheid der zich om een voorschot aan meldende personen terwijl de Voorschotbank zelf het onderzoek naar de deugdelijkheid van de aangeboden borgen of hot aangeboden onderpand verricht. Begrij pelijkerwijs kan het eerstgemeld onderzoek niet alleen door de Commissie van Emigratie en don chef van het informatie-bureau verricht worden maar zij hebbeu be trekkingen aangeknooptwaardoor zoodanig onderzoek mogelijk wordt. De op dit onderzoek vallende kosten woiden voorshands door de N. Z. A. Vereeniging gedra gen en 't is zeker te hopendat handhaving en zoo mogelijk toeneming van het ledental het Bestuur in staat zal stellen dat te blijven doen. Eenige weken geleden heeft zich te Amsterdam nog een tweede vereeniging gevormddie bevordering van emigratie naar Zuid-Afrika beoogt. Zij draagt, den naam van »Ned. Zuid-Afrikaansche Vriendenkring" en hot eerste artikel van baar reglement luidt: »Gods woord toegepast naar de Gereformeerde boginselen. Zij gelooft, dat de Heilige Schrift moet zijn de eenige genoegzame en onfeilbare regel van al haar doen en laten. Alleen personendio den leeftijd vau 18 jaar hebben bereikt en de Gereformeerde beginselen zijn toegedaan worden als lid van den kring aangenomen. De vereeniging wenscht tevens met personen in Zuid-Afrikadie met de oprichting der club instemmen, iu aanraking te komen. Haar doel in deze is: 1°. het oprichten eener vereeuiging op gelijken grondslag in Zuid-Afrika om den Hollandschen kring zooveel mogelijk op de hoogte te stellen van Zuid- Afrikaansche toestanden op maatschappelijk, kerkelijk en staatkundig gebied; 2°. den leden van den Vriendenkring bij aankomst in Zuid-Afrika hulp te verleenen en hen verder met raad en daad bij te staan. Secretaris dezer vereeniging is de heer G. Sjaardema, 3e Oosterparkstraat 162 te Amsterdam. Of 't goed gezien is op zulk een wijze de emigratie te bevorderenbetwijfelen wij. Maar al te zeer geeft het programma deu schijn, alsof men, door den Boer in zijn Calvinistisch zwak te tasten goedkoope infor maties wil verkrijgen. Daarbij kweekt het streven om den landverhuizer bij zijn aankomst in het vreemde land op allerlei wijzen behulpzaam te zijn niet het krachtige, gewenschte emigranten-ras, dat sterk wordt door de vaste overtuiging dat or groote moeilijkheden zijn te over winnen die echter geenszins onoverkomelijk zijn. Wie zijn gaan naar Zuid-Afrika afhankelijk stelt van het al of niet gereed staan van helpende handen doet beter thuis te blijven èn voor zichzelf èn voor de eer der natie, wier naam hij draagt. Waarvoor in Nederland bovenal dieut gezorgd is, dat slechts zoodanige emigranten worden uitgezonden die in zich de meest mogelijke kansen van slagen vereenigen. De Z. A. Republiek is volstrekt niet het land waar de gebraden duiven rondvliegen ook daar kont men tegen woordig de beteekenis van »den strijd om het bestaan." En wanneer onverhoopt de goud productie eens afneemt en daarmee 's lands inkomen aanzienlijk vermindert, dan zal ook daar de zwakke van krachten onverbiddelijk ten ondergaan in den harden kamp van verschillende belangen, 't Is waar, de bodem is rijk en ook op den duur zal 't blijken, hoe deze van meer duurzame waarde is dan de ertslagen, die zich daaronder bevinden maar om winstgevend ge maakt te worden eischt ook hier de grond intensieve cultuur. Met de andere takken van bestaan is 't desge lijks gesteld. Geen dag gaat er voorbij of tientallen emigranten overschrijden de grens bij Vereenigingzij komen allen een bestaan zoeken en de concurrentie wordt met elk uur feller. Wie zich daarvan bewust is en in zich den moed voelt om in dien stjijd mede te dingen hij ga naar Zuid-Afrika en zal 't daar beter krijgen dan hij 't hier ooit gehad heeft. Wie echter reeds hier te lande zich den mindere voelt in de concurrentie- worsteling zette alle emigratie-plannen nit het hoofd want voor hem zal in den vreemde al evenmin een tijd perk van ongekendeu voorspoed aanbreken. Hierin schuilt het nadeel van een goed op touw gozette landverhuizing het oigen land wordt daardoor van zijn beste krachten beroofd. Intusschen is dit nog boter dan dat deze goede krachten in den drang der volte niet tot ontwikkeling gebracht kunnen worden. Amsterdam. Gisterenmiddag omstreeks half 4 uur zijn 3 wagens van een uit de richting Hilversum komenden trein vlak bij het Centraalstation alhier ont spoord en alle 3 omgeworpen. Een bagage-wagen stond dwars over het spoor en 2 personenrijtuigen waren op zijde gedrongen. Behalve een conducteur aan den neus, was niemand gekwetst. Dit kan als een wonder worden beschouwd. Sommige passagiers moesten met een ladder uit de rijtuigen gehaald worden. Stoomtram Bever»»ijkAlkmaar. Naar van officieele zijde gemeld wordt, zal de dienst van de stoomtram Beverwijk—Alkmatr, waarvan de aan leg reeds bijna is voltooid, nog vóór 1 Januari voor het verkeer worden geopend. Te krommenie heeft een hevige brand gewoed in de papierfabriek »De Mol," firma A. Kroesen Co. De helft der droogschuur en het papierpakhuis werden in de asch gelegd. De schade is belangrijk. De gemeenteraad van Ben lleliler heeft zich tot de Regeering gewend tot het verkrijgen van eene Rijks Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus. Ursem. Voor deze gemeente is tot hoofdingeland van den polder Mijzen herbenoemd de heer D. v. d. Lee. Scliermerliorn. Bij ministeriëele beschikking is de ambtenaar der directe belastingen, de heer H. Bosch, van Maastricht, naar hier overgeplaatst. Hcerliugo waard. De heer Jb. Met is aannemer geworden tot het maken van een nortonput aan school no. Ill en het herstellen der bestaande put aan school no. IIalles voor rekening van de afdeeling van het Witte Kruis. Warmenhuizen. Aan het rijkstelephoonkantoor alhier werdeu gedurende de maand November behandeld 86 telegrammen, waarvan 34 uitgaande. Bij de Rijks postspaarbank haddon 21 inlagen plaats tot een bedrag van f 542.75 en 1 te ugbetaling tot een bedrag van f 15. Sr liagen. Aan den den 29 in het Nooidhollandsch koffiehuis alhier gehouden kolfwedstrijd werd door 12 personen deelgenomen. De le prijs word met 111 punten behaald door don heer Jb. Westerman, Barsiugerborn, de 2e met 105 p. door den heer C. Asjes, Schagen, de 3e met 103 p. door den heer H. Ton te Oudcarspel, de serie- prijs met 43 p. door D. de Beurs, Barsingerhorn. Aan den biljardwedstrijd werd ook door 12 personen deelge nomen. De le prijs werd behaald door den heer D. A. Kaan, Wieringerwaard, de 2e door Jn. Kweldam, Schagen, de 3e door P. Roggeveen, Schagen. De prijzen bestonden in contanten. De heer G. Muis, plaatsvervangend districts-veearts alhier, is benoemd tot leeraar aan de Rijks-Landbouw school alhier. Den 28 vergaderde de plaatselijke ijselub alhier. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat was ontvangen f 150,02 en uitgegeven f 14.81, batig saldo f 135,21. Besloten werd insignes in den vorm van gedrukte kaar ten, get.eekend door het bestuur, aan de leden te ver strekken. Leden van zustervereenigingen hebben op de banen der Schager ijselub op vertoon van diploma vrijen toegang. Aan de veieenigingon te Kolhorn, Barsingerhorn, Zijpe Haringhuizen, HarencarspelWinkel, Nieuwe Niedorp en Wieringerwaard zal verzocht worden derge lijke maatregelen in te voeren. Verder werd nog beslo ten toe te treden tot den »IJsbond Hollands Noorder kwartier. De Schager vereeniging telt ruim 60 leden. le klasse, le lijst, 30 Nov.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2