Nederland. 353ste Staatsloterij. Stadsberichten. Ns. 11777 13626 en 16532 f 1000; Nr. 17917 1400; Ns. 15730 en 19281 f 200Ns. 1657 7688 10726 en 11446 f 100. No. 15254 f 5000; No. 20220 f 2000; Ns. 1450 en 17417 f 1500Ns. 4979 f 1000 Ns. 2964 en 9598 f 200 Ns. 2674, 7417, 8945, 10106, 10776,16862 f 100. Eene verbetering van den toestand van den Achterweg kon voor 1897 nog niet in uitzicht gesteld worden. Verder werd na eenige discussie goedgevonden een paardenpad te leggen in den Westerwegvan af de Verlaatjesbruggen tot de begraafplaats. De boomen langs den Geestersingel zullen door jonge iepen boomen worden vervangen. Op volgn0. 80, «onderhoud voor pompen en riolen", werd overeenkomstig het voorstel van drie leden der le sectie en het daarop door burg. en weth. gegeven antwoord besloten om de koeten der riool verbetering met J 1500 te verminderen en te bepalen op f 1000. De zitting werd hierna geschorst tot 's avonds 8 uur. AVO WD ZITTIKC. Dezelfde heeren waren tegenwoordig. De behandeling der uitgaven van de gemeente-begroo ting wordt voortgezet. De beer van den Bosch spreekt do wenschelijkheid uit van eene plaatsing van een urinoir bij het gerechts gebouw en in het stadhuis in de nabijheid der raadszaal. Aan beide bestaat naar zijne meening groote behoefte. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hieraan hunne aandacht zullen schenken Op een voorstel van de derde sectieom voor betere rioleering en waterverversching f 3500 uit te trekken, en daartoe f 1500 af te schrijven van den post «onder houd van pompen en riolen", geraamd op f 2500 voor zooveel betreft rioolverbéteringen op nader aan te wijzen plaatsen en over to brengen op den post «diep- en schoonhouden van grachten enz. werd na breedvoerige discussie tnsschen de heeren de Groot, Stoel, Vonk, Bruinvis, Bosman, Kraakman en den Voorzitter besloten eerstgenoemden post niet met f 1500, maar met f 2000 te verminderen waardoor dus het besluitin de middagzitting genomen weder werd ingetrokken en daarmede te versterken den andoren postmet het dool om de Singelgracht van de Boompoortsbrug tot de Heiloërbrng uit te baggeren met een stoommolen in dier voege, dat de bedding dier gracht 8 a 10 M. zal bedragen en de diepte der vaargeul 1.80 M. zal zijn. Bij dit besluit werd tevens aangenomen de brug over den Nieuwlandersingel te vernieuwen zoodat ze beter dan thans zal beantwoorden aan het doel, om de doorstrooming in de Singelgrachten te bevorderen en dienstbaar kan worden gemaaktom in bijzondere ge vallen vaartuigen door te laten door wegneming van het middenstuk van het dek. Op voorstel van den Burgemeester, om de jaarwedde van den Commissaris van Politie wederom te verhoogen tot f 1800 werd aan Ged. Staten gunstig geadviseerd nadat vooraf eene zitting met gesloten deuren was ge houden en de beer Kraakman het betreurde, dat de verhooging niet door den ltaad zelf was voorgesteld even als ten vorigen jaren de verlaging. Bij de behandeling van den post «Jaarwedden der Onderwijzers", bleek bet, dat het de aandacht van vele raadsleden had getrokken, dat de uitgaven voor de school voor meisjes zoo hoog waren. De heer van den Bosch deed zich kennen als voorstander vttn scboolgeldverhooging, terwjjl de heer de Groot aandrong op samenvoeging van klassen en vermindering van personeel. De voorgestelde post werd goedgekeurd nadat B. en W., naar aanleiding van een voorstel van den heer Kraakman, de toezegging hadden gedaan om bij eene eerstvolgende vacature van onderwijzeres aan die school, alvorens eene oproeping van sollicitanten te plaatsen, den Gemeenteraad te raadplegen, wat hun te doen zal staan. Door Burg. en Weth. werd, naar aanleiding van eene opmerking van de 3e sectie, in hunne memorie van ant woord medegedeeld dat zij reeds werkzaam zijn om eene betere controle te verkrijgen omtrent de uitgaven voor schoolbehoeften. In de 2e sectie werd nog eens de aandacht van B. en W. gevestigd op het nemen van proeven met of het aanschaffen van gasgloeilicht. B. en W. deelden dien aangaande mede datindien de directeur der school of de commissie van toezicht op het M. O. daarvan de noodzakelijkheid mochten inzien zij zich ongetwijfeld tot hen zullen wenden. Behoudens een paar aangehouden postenwerden de uitgaven goedgekeurd in verband met de heden geno men besluiten tot wijziging van enkele dier posten. Verder werd, naar aanleiding van eene missive van Ged. Staten, onder de uitgaven een nieuwe post opge nomen van f 140, wegens het aandeel van het Rijk (4/27) en do Provincie (5/27) in de teruggave van verplegingskosten van behoeftige krankzinnigen. Inkomsten. Vervolgens werden in behandeling genomen de posten van ontvang voor zooverre bij de verschillende sectiën daaromtrent opmerkingen waren gemaakt. Een voorstel van de 3e sectie, om den post «restanten" met t 3480 te verhoogen wegens te weinig aan de ge meente gedane uitkeering van de gasfabriek over 1895, werd na eene verdediging van het standpunt der sectie door den heer Kraakman, en niettegenstaande B. en W. verklaarden zich niet met dat standpunt te kunnen vereenigen, evenals de heeren de Lange, Vonk, Bosman en Bruinvis, met 10 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Vonk, de Lange, Bosman, Prejjer, Bruinvis en Boelmans ter Spill. De post „batig saldo der laatst door Ged. Staten vast gestelde rekening werd uitgetrokken op het door dat college medegedeelde cijfer van f 3863,745, zijnde f 17,50 hooger dan B. en W. voorstelden een gevolg van het in uitgaat brengen van een coupon ad f 17,50, waarvan de aanbieding niet had plaats gehad. De 2e sectie vroeg of de inschrijvingen Grootboek niet waren te realiseeren, om schulden af te lossen. B. en W. betwijfelden, of een dergelijk besluit van den Raad de goedkeuring zon erlangen van Ged. staten. De heer P r e ij e r vindt het ontjjdig om nu over te gaan tot het realiseeren van inschrijvingen op het Grootboek. De lage koers van 89 pet. der 2 '/2 pet. N. W. S. komt door de hooge beursrente en de ontbin ding van het syndicaat wegons de conversie der 3'/j pet. N. W. S. In Maart 1895 was die koers 7 pet. hooger. Wanneer de beursrente lager wordt en de leden van het syndicaat het hun toegewezen bedrag hebben van de hand gedaan zal die koers wel weer hooger worden. Op dien grond ontraadt hij om op 't oogenblik tot reahseering over te gaan. Besloten werd den hooidelijken omslag over 1897 niet te verhoogenmocht bjj het opmaken van het kohier der plaatselijke directe belasting echter blijken, dat door vermeerdering van belastbaar inkomen het percentage zou moeten worden verlaagd, dan zullen B. en W. nader een voorstel aan den raad doen.Verhooging maar ook verla ging van dat percentage kwam den raad niet gewenscht voor. Bij de posten van ontvang betrekkelijk andere plaatse lijke belastingen, bracht de heer de Groot aan B. en W. in herinnering het meermalen besproken feit, dat schippers met turf geladen met hunne tjalken liggen aan de turfmarkt, ten schade van de handelaren in brandstoffen alhier, zonder dat deze belasting betalen. Bij den post «Heffing voor het gebruik van openbare gronden of wateren," deelden B. en W. mede, dat eene nieuwe verordening op dat gebrnik thans in bewerking is. Het voorstel der le sectie, om den tol aan den Hoe- verweg te verpachten, werd verworpen met 9 tegen 7 stemmen, die van de heeren de Groot, Vonk, Janssen, Bosman, Goede, Stoel en Canters. Eene nieuwe verordening op het wederinvoeren van kaai-, haven- en diepgeld zal spoedig den raad bereiken. De 3e sectie vroeg nog, of de doodgraver gerechtigd was tot het genieten van f 0.50 voor het lichten van grafzerken, noodig bij het openen van een graf. B. en W. antwoordden daarop ontkennend en deelen mede, dat de doodgraver hierop reeds is gewezen De post «marktgelden enz." werd met f 500 verhoogd, als gevolg van de in 1897 te houden verpachting van staanplaatsen op de kermis. Van de groote inrichtingen, als stoomdraaimolens enz. zal slechts 1 stuk worden toegelaten Wegens den lagen prijs der mestspeciën (f 2 per M3) werd algemeen goedgevonden de opbrengst van haard- asch, vuilnis, bagger enz. van f 10600, zooals B. en W. aanvankelijk voorstelden, terug te brengen op f 9000. Bij de behandeling van den post «opbrengt gasfabriek" werd eene breedvoerigo discussie gevoerd over het al of niet verlagen van den gasprijs, met ingang van 1 Januari 1897. De heeren Kraakman en de Groot deden zich kennen wel als voorstanders van verlaging, doch eerst ingaande 1898. De heerv.d. Bosch was voor een stand aardprijs van gas voor licht- zoowel als kookgas. De heer Goede toonde zich een voorstander van het stelsel van slechts één meter voor licht- en kookgas. Een bemidde lingsvoorstel van drie leden der 3e sectie, om de ver laging van den gasprijs van 8 op 7 cent per M3 en der meterhuur tot op de helft in te doen gaan 1 Juli 1897, werd verworpen met 13 tegen 3 stemmen, die der heeren de Groot, Witte en Kraakman. Een voorstel van de 3e sectie, om den post, «alle andere ontvangsten" met f 750 te verhoogen, wegens betaling van 3 pet. door den aannemer bij aanbestedin gen, welk voorstel door B. en W. werd bestreden, doch ondersteund door de heeren Stoel, de Groot en Goede, door den heer Stoel, omdat hij in het betalen der 3pct. een waarborg zocht voor den aannemer en door den heer de Groot, omdat de architect er bij zijne begrooting op had gerekend, werd aangenomen met 12 tegen 3 stemmen, die van de heeren Yonk, Janssen en Boelmans ter Spill, onder bepaling evenwel, dat de verrekoning zal geschieden ten kantore van den gemeente ontvanger. Voor ontvang en aflossing van tijdelijke geldleening werd een post van f 60000 op de begrooting gebracht terwijl voor memorie werd uitgetrokken de volgende post«teruggave terzake het in de gemeentekas bevon den tekort." Ten slotte werd besloten het gewone cijfer voor aflos sing van schuld, f 22000, te behouden, zoodat de gas fabriek niet f 10000, volgens hare ingezonden begrooting, maar f 6ü00 harer schuld over 1896 zal aflossen. De geheele begrooting werd, gewijzigd in verband met de genomen besluiten, daarna zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. Te bijna 12 uur 's nachts werd de vergadering gesloten. Uit Atjeh terug. Gisterenmiddag werd aan de Handelskade te Am sterdam de «Burgemeester den Tex" verwacht, de boot van de «Nederland". Daarmede zou een detachement van 73 man terugkeerenen onder dezen een aantal gewonden. Aan den steiger waren een aantal officieren van het 7e regiment infanterie waarbij de kolonel J. L. de Bock, de luit.-kol. J. van Wijk en J. van Maaren en de majoor A. J. Vetter, broeder van den generaal. De terugkeerende manschappen werden op hartelijke wijze toegesproken door den koloneldie zijne rede besloot met een «Leve de KoninginLeve het vaderlandl" Met donderende hoeras werden deze woorden begroet, waarna de kapel van het 7eonder leiding van den ka pelmeester Zaagmans het «Wien Neérlandsch bloed" deed hooren. Kapitein Wijnmalen bracht namens onderofficieren en minderen van hot detachement den kolonel hartelijk dank voor zijne woorden. Vervolgens werd hot woord gevoerd door den heer Charles Boissevainnamens de vereeniging «Moed, beleid en trouw", welke alles in het werk stelt om de militairen te helpen aan vaste betrekkingen. In het Militaire Logement wachtte den terugkeerenden een feestelijke ontvangster stonden twee versierde tafels gereed en do gang was vol sparrengroen en vlaggen. Door het hoofdbestuur van «Moed beleid en trouw" werden, namens belangstellende bargers der hooidstad, de militairen op wijn en sigaren onthaald, en de heer Eduard Huf zond uit zijn sigarenfabriek duizend stuks puike si garen voor «de dapperen uit Atjeh". Schutsluis te IJniuiclcn. De «Staatscourant" van 3 dezer bevat de volgende mededeeling van den minister van w., h. en n.: Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de nieuwe schutsluis te IJmuiden Zaterdag 12 December e.k. voor de scheepvaart zal worden opengesteld. Volgens de «Haarl. Ct." zal het eerste schip, dat de nieuwe sluis passeert, zijn de «Koningin Wilhelmina," van de Maatschappij Nederland. Spanbroek. Deze gemeente bewaarde nog altijd eene herinnering aan vroeger dagen. Meer dan 35 jaar geleden was er n. 1. een weinig buiten de kom der gemeente een wipbrug over de ringsloot. Deze werd weg- gesloopt en door een voetbrug vervangen, maar nog altijd heette die in den volksmond «de Wip." Thans echter is, zeer zeker vooral ten gerieve der bewoners van Zandwer- vendoor de Vier Noorder koggen besloten dat de tegenwoordige zal worden vervangen door een ophaalbrug. Avenhorn. Tot hoofdingeland van den polder Mijzen voor deze gemeente is herbenoemd de heer R. Spaans. 2e klasse, 2e lijst, 1 Dec. 2e klasse. 3e lijst, 2 Dec. Laatste Berichten. Dr. Jameson. LONDEN, 2 Dec. (R. O.) Dr. Jameson heeft heden avond de gevangenis verlaten. HAMBURG, 2 Dec. De werkstakers hebben in twee vergaderingen, die door ongeveer 8000 personen bezocht waren, eenstemmig besloten, het scheidsgerecht onder de gestelde voorwaarden aan te nemen en zich aau de scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen. Tot ver tegenwoordigers der dokwerkers werden benoemd de Rijksdagleden Von Elm, Legien en Molkenbuhrde werkstakende sjouwers hebben Döring tot hun vertegen woordiger gekozen. Daarentegen heeft de werkg versbond eenparig de in stelling van een scheidsgerecht verworpen. Dit besluit werd genomen in een vergadering van gedelegeerden van 12 patroonsvereenigingen en leden van industrieele en handelsondernemingen. Acyteleen. Den 2 trad als spreker op in de vergadering der leden van het departement Alkmaar der Maatschap- p ij tot nut van 't algemeen, de heer dr. L. Bleekrode, met een voor dezen tijd van verlichting, hoogst belangrijk onderwerp het acyteleen-gas. Slechts weinig toehoorders waren aanwezig, hetgeen grootendeels geweten moet worden aan de uitvoering van het gezelschap Cospi, die op denzelfden avond plaats vond, doch ten deelo moet verklaard worden uit het feit, dat den laatsten tijd bijna eiken avond te dezer stede iets te zien, of te üooren valt. Hoe 't ook zij, aan den spreker, die zich zeer veel moeite gaf, die twee tafels vol apparaten had meöge- bracht en wiens voordracht zeer gemakkelijk was te volgen en veel merkwaardigs bevatte, lag 't zeker niet. Spreker begon met er aan te herinneren, dat aau het einde der 18 eeuw de waskaars een luxe-verlichting was, dat in de 17e eeuw zelfs oen lamp in een lantaarn zoo voortreffelijk geacht werd, dat men niets beters ooit dacht te zullen ontdekken. Welk een verandering in korten tijd, wanneer men thans de heldere, rustig brandende acyteleen vlam ziet, die het gas verduistert. De ontdekking van acyteleen, welk gas wel reeds vi oe- ger in 1830 aan scheikundigen bekend was, geschiedde in 1894 in Amerika. Naar men vertelt, was men bezig in een fabriek, uit aluinaarde aluminium af te zonderen, door middel van een electrischen stroom, toen de fa brikant Wilson wilde beproeven uit kalk het metaal- calcium op gelijke wijze te bereiden. Tot zijn spijt ver kreeg bij een onoogelijke stof, inplaats van het blinkend metaal, dat hij hoopte te vinden en gelastte aan een werkman om het product, waaraan hij geeu waarde hechtte, weg te werpen. De werkman wierp de stof weg. Doch juist op dien dag regende het. En toen bemerkte men, dat wanneer deze stof met water in aanraking kwam een groote gasontwikke- ling plaats vond. Spreker toonde aandoor een stukje van deze stof calcium carbuur (kalk en koolstof onder hooge tempera tuur samengesmolten) in water te werpen en het gas op te vangen welke sterke en aanhoudende gasontwikkeling daarvan het gevolg was. Hij liet zien hoe men met een zeer eenvoudig toestel een licht kan verkrijgen dat aan het zonlicht het meest nabjjkomtwat de kleur be treft, en waarbij men alle kleuren evengoed ziet als bij dag. Na de pauze deelde spreker meê eenige eigenschappen van het gas, dat het hygiënische voordeel heeftbijna geen warmte te ontwikkelen. Men kan de hand vlak boven de vlam houden. Het lichtgevend vermogen is 15 a 20 maal sterker dan van steenkolengas terwijl de koolzuur-ontwikkeling drie maal minder is. Men heeft gemeend, dat het een gevaarlijke uitwerking had op het bloed. Doch eerst kan daarvan sprake zijn, wanneer de lucht met 40 pet. acyteleen vermengd is en dan zal ieder vóór dat dit gescniedt, de sterke knoflookrenk van het gas wel waarnemeu. Het gas wordt alleen ge vaarlijk wanneer daarmeê 12 deelen lucht vermengd worden. Dan ontploft het. Lichtgas mot 6 deelen lucht ontplolt 6venwel ook. altijd als men er een vlam bij brengt. Die eigenschap van te ontploffen, door vermenging met lucht, maakt dan ook niet gewenscht acyteleen met lucht te branden, hetgeen overigens, gelijk spreker deed zien, kan geschieden in de gewone gasbranders. Om het nienwe licht ten volle te doen waardeeren, bad spreker verschillende acyteleeu-branders opgesteld en verklaarde hij de voor- en nadeeleu daarvan. Zeer belangrijk was ook de proef om ijzer te smelten, door middel van een acyteleen vlam. die door lucht- aanvoer groote hitte teweegbrengt. De prijs van het calcium carbuur is thans hier te lande f 0,25. In Ame rika kost het, indien de laatste berichten daaromtrent juist blijken te zijn, slechts f 0.05 bet kilogram doch bij een prijs van 20 a 25 cent voor de grondstof, staan de kosten ongeveer gelijk met het s'eenkolengas. Het merkwaardigste van de voordracht van Dr. Bleek rode was zeker hetgeen hij mededeelde, omtrent het door drukking vloeibare acyteleen systeem-Pictet.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2