No. 150. Eerste blad. Acht en Megentigste Jaargang 1890. ZONDAG 6 DECEMBER. De Boterwet. Buitenland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80j franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlëm Per regel 0,15. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Het Nederl. landbouw-comité richtte in de maand Augustus van dit jaar aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid en aan den minister van justitie een adres betreffende den boterhandel. De aanleiding tot dit adres was tweeërleivooreerst dat zij die in natuurboter handelen zich beklagen over de onhoudbare concurrentie van winkeliers die allerlei surrogaten voor boter verkoopen en in de tweede plaats, dat de Nederlandsche boter op de Engelsche markt zijn naam vrijwel geheel schijnt te verliezen. Wij trachten in dit opstel beknopt uiteen te zetten om welke reden o. i. de boterwet haar doel heeft gemist en in welke richting o. i. herstel is te zoeken om deze tak van nijverheid die voortdurend in kwijnenden toe stand verkeertop te beuren Een der eigenaardige gevolgen der wet van 23 Juni 1889 houdende bepalingen gelijk de titel luidttot voorkoming van bedrog in den boterhandelis wel dit, zooals adressanten opmerken dat zij het bedrog niet keert. Wat is het geval De onbezoldigde rijksveldwachters, die volgens art. 3 der wet overtredingen moeten opsporen ontvangen een belooning als zij iemand bekeuren. Nu zijn onbezoldigde rijksveldwachters snuggere lieden. Zij begrijpen datindien zij steeds nauwlettend toezien en alle overtredingen der wet constateeren de wet eerst minder en vervolgens heelemaal niet overtreden zal worden. Geschiedt ditleeft iedereen de wet nadan houden ook hunne belooningen op. Vandaar zeggen adressanten dat een energieke be strijding der knoeierij lijnrecht in strijd is met het eigen belang der onbezoldigde rijksveldwachters, wier kans om iets te verdienenvermindert naarmate de knoeierij afneemt. Volgens het adres moet dus deze vorm van bekeuringen veranderd en moeten er zwaardere straffen op de over tredingen gesteld worden. Bezoldigde inspecteurs moet men benoemen hechtenis moet men toepassen in plaats van boete bjj vervoer en verzending moet het merken van surrogaten verplichtend worden gestelden eindelijk moeten de zoogenaamde potjesboeren binnen het bereik der wet vallen. Met bescheidenheid zij 't gezegddeze verscherping der boterwetdie het Landbouw-comité verlangtzou slechts een tweede stap in een verkeerde richting zijn het bewijs ervan ligt juist in het feitdat adressanten zelf erkennen hoe weinig de wet- van 1889 heeft ge holpen. Men zou o. i. den wetgever niet dwingen den dwaal weg verder in te gaan indien men steeds had erkend het doel der wet. Immershoewel men gaarne wil doen voorkomen alsof men den eerlijken handel wenscht te bevorderen en dusgenaamd geknoei wil tegengaan is het eerlij k te bekennendat in alle takken van handel en industrie gelijksoortig of beter gezegd veel erger geknoei voor komt en geduld wordt. Men staat toch ten opzichte van de margarine op een geheel ander standpunt dan 25 jaar geledon. Toen vond dit surrogaat bestrijding omdat men het nadeelig achtte voor de volksgezondheid. Men meendedat boter van koemelk een natuurlijk en derhalve een gezond product moest zijn. Doch thans Zelfs de Dnitsche regeering die niemand zal verdenken van voorliefde voor kunstboter te koesteren, heeft onlangs gezegd dat de margarinemits uit deug delijke zuivere stoffen bereid een gezond voedzaam en wegens zjjne goedkoopte vooral voor de mindere klassen der bevolking te waardeeren surrogaat voor boter is. Om kort te gaanhet eigenlijke doel der belemmeringen van den margarinehandel is niet anders dan om te be werken dat de prijs van boteruitsluitend uit melk bereidhooger zal worden. Ook in dit opzicht kan men met de statistiek in de hand bewijzen dat het doel werd gemist. Immersin 1889 gold de boter te Delft J 1.60 en in 1894 en 1895 slechts f 1.—. Niet de margarine-industrie hier te lande is de oorzaak van die dalingmaar de groote aanvoeren van zuivel producten uit Australiëen de laatste jaren ook uit Canada en de Vereenigde Staten. Het debouché voor onze boter is Engeland. De Lon- densche markt werd de laatste jaren ruim voorzien van dit artikelook omdat het verbouwen van graan weinig winst galen dus weiland meer opbracht dan bouwland. De rijziog der graanprijzen kan dus rijzing der boterprijzen tengevolge hebben. Niet slechts de veehouders maakten tengevolge van den grooten aanvoer op de Londensche markt slechte prijzen voor hun waarmaar eveneens de margarinefa brikanten die tegen de goedkoopere botersoorten moesten concurreeren beleefden slechte tjjden. Om nu den margarinehandel nog meer te beperken en gelijksoortige moeielijkheden in den weg te leggen als in Frankrijk en Duitschland en vooral in Donemarken reeds is geschied, daarmeê zullen wij weinig geholpen zijn. Integendeel zou dit voor ons landdat weinig indu strieën telt, die voor 43'/2 millioen guldens uitvoeren, hoogst nadeelig zijn. Onze uitvoer aan natuurboter bedroeg in 1894 slechts 13'/j millioen. Dus zijn ook uit dien hoofde alle belem meringen van kunstboter-fabricageverkoop of verzending hoogst onbillijk bovendien. Onbillijk zijn zijen zij baten niet en niemand. De veehouders hebben er geen voordeel vande verbruikers evenmin. Den wetgever kan en moet het volkomen onverschillig zijn of de bevolking boter eet bereid uit melk uit varkensnieren of uit katoenzaad mits bet product voor de gezondheid geen schadelijke bestanddeelen bevat. Wel verre dus dat de wet van 1889 verscherpt en nog meer belemmerende bepalingen behoort te bevatten moest zij eenvoudig afgeschaft worden. Het gebruik van kunstboter neemt toch toe het is niet te stuiten en behoeft ook niet gestuit te worden. Zoo ooit, dan geldt het hierdat het publiek wil bedrogen zijn. Ieder weetals hij goedkoope boter koopt dat deze niet geheel van de koe afkomstig zal zijn. Doch de kooper of koopster vindt het somtijds minder aangenaam om met een papiertje thuis te komen waarop staat margarine. In Engeland hebben de winkeliers er dit op gevonden Zij leveren het surrogaat met het margarine-bewijs af, en stellen ieder kooper in staatzelf, nadat de betaling heeft plaats gehad het pakje te wikkelen in een ander papier waarop staatgeguarandeerde natuurboter. En zoo gaan de klanten getroost huiswaarts. Een andere vraag is dezeof de wetgever, de natuur boter producenten niet op betere wijze kan helpen, dan door wetten ah de onze van 1889. Waar het om te doen is, zeggen wij nogmaals, dat is zuivere natuurboter den prijs te doen erlangen op de wereldmarkt, die daaraan toekomt. Vandaar komt het ons voordat hetgeen het Land bouw-comité wenscht blijkens voormeld adresdat n.l. de regeering gelegenheid geeft aan handelaars in natuur boter voor uitvoer bestemdde qualiteit te doen contro leeren zeer zeker aanbeveling verdient. Niet de margarine behoeft een etiquet, gelijk de wet gever in artikel 2 ondoordacht heeft voorgeschreven doch het natuurlijke product behoeft een etiquet, als het van goede qualiteit is. Reeds in 1884 heeft dr. Adolf Maijer gewezen op de wenschelijkheid en de mogelijkheid om de voor export bestemde boter, in door den staat aangowezen proefsta tions of laboratoriums te doen onderzoeken. De onderzochte hoeveelheid kan dan met een stempel als waarborg van echtheid voorzien aan de markt ge bracht worden. De groote fout onzer boterwet is, dat zij in beginsel dwaling bevat. Niet binnenlands behoeft zij te werken, maar buitenlands. Te Londen wordt de Delftsche boter, zelfs al bestaat zij enkel uit room, voor margarine aangezien. Welnu, hoewel wij erkennen, dat scheikundig niet gemakkelijk is, voortreffelijke kunstboter van natuurboter te onderscheiden, in verreweg de meeste gevallen zal een deskundige er wel in slagen, aan te wijzen, welk product goed is en welk product niet. Het goede product kan hij dan stempelen. En het is zeer waarschijnlijk, dat deze door niet belanghebbenden goedgekeurde waar in Engeland wel koopers zal vinden tegen behoorlijken prijs en naar men kan verwachten, tegen hoogeren prijs als thans de Hollandsche boter bereikt. Zie Landbouw-Weekblad van 22 Augustus 1896. Een wijziging der boterwet is bij het Departement van Justitie in bewerking. Hm-dlli!. De welbekende burgemeester van Brussel, de heer Buis heeft zijn besluit te kennen gegeven af te tredenook het college van schepenen zal ontslag nemen. De coalitie van clericalen en socialisten hoopten den burgemeester en de schepenen tot dezen stap. Naar onze meening zegt de heer Buis in zijne verklaring zullen de belastingplichtigen aan de nieuwe richting van den Raad een aanzienlijke verzwaring der lasten te wijten hebben deze verzwaring is overigens reeds aangekondigd door het indienen van een voorstel van inkomstenbelasting. DUITSCIHjAIVD. De werkstaking te Bremen, als een stroovuurtje opgevlamd is als een stroovuurtje ge ëindigd. De werklieden namen het aanbod der entrepöt- maatschappij (8-urigen werkdag, 10 pet. loonsverhooging) aan en alom is de arbeid hervat. Daar dit. thans aan genomen voorstel reeds op 27 November gedaan was hebben de werklieden door hun staken niets gewonnen, doch hunne middelen uitgeput, terwijl daarenboven velen hunne plaats bezet vinden door het van alle zijden toe gestroomde vreemde werkvolk. Is 't to Bremen den stakers gelukt vrede (zij 't ook geen voordeelige) te sluiten in Hamburg is het werk volk nog niet zoo ver. Wel heeft men ook daar getracht, de zaak te schikken en hebben de stakers zich ter elfder ure bereid verklaardzich aan het oordeel van een scheidsgerecht te onderwerpen doch de werkgevers heb ben alle toenadering geweigerd toen zij gewaar werden, dat de socialisten zich met de leiding der beweging be last hadden. Daar de werkstaking niet veel sympathie verwekt en do giften uitblijven is ook hier het einde nabij en de nederlaag der arbeiders hoogstwaarschijnlijk. Wel heeft de stakings-commissio den 4 een algemeene werkstaking bevolen van alle aan de havens werkende arbeidersdoch hoogstwaarschijnlijk is dit slechts een laatste stuiptrekking. De orde werd nergens verstoord. Een hoogstbelangwekkende strafzaak is thans te Berlijn aanhangig togen twee journalisten Le.-kert en von Lützowbeschuldigd van den opperhofmaarschalk Eulenburg valscheljjk beticht te hebbendo toast van den czar te Breslau opzettelijk foutief aan de pers te hebben medegedeeld. De rijkskanselierbaron von Mar- schall en andere hooggeplaatste personen zijn getuigen. Volgens de »Post" is de benoeming van kolonel Liebert tot gouverneur van Duitsch Oost-Afrika door den keizer bekrachtigd. Tevens is majoor Wissmann ter be schikking van den rijkskanselier gesteld met de bedoeling dat zijn bekwaamheden aan het koloniaal bestuur te Berlijn ten goede zullen komen. EGYPTE. Nu 't Hof van Appèl bevestigd heeft, dat do regeering het half millioen pond sterling voor de Dongola-expeditie weder in de kas moet storten, heeft Lord Cromer de volgende motie aan de Egyptische regeering gezonden »Nu de rechterlijke macht beslist heeft, dat de ge bruikte gelden weder in het Reservefonds moeten worden gestort, blijft Engeland van meening, dat de regeering van Egypte aansprakelijk blijft voor de betaling dei- kosten van de expeditie, die gediend heeft om de Aequa- toriaal-provincie te heroveren voor het Egyptische rijk. Maar Engeland is bereid, als Egypte daartoe thans niet de middelen heeft, een deel van bet benoodigde bedrag te leenen, ouder nader overeen te komen voorwaarden, voor rentebetaling en aflossing.' Hel antwoord hierop is nog niet bekend. JKMGEI.AKD. De »Daily News ziet in de beslis sing van het Hof van Appèl een nederlaag voor de regeering van lord Salisbury. De »Times" daarentegen zegt, dat de beslissing geen belemmerenden invloed hebben zal op het voort zetten der expeditie. De kosten zullen thans door Enge land worden betaald en de invloed dien het in Egypte heeft, zal daardoor worden vergrootwant »als wij voor Dongola moeten betalen, volgt daaruit, dat wij, en niet Egypte, recht op Dongola hebben," zegt de »Times." Dr. Jameson is van de gevangenis per ambulance wagen naar een der ziekonverplegingen gebracht, waar hij zal blijven totdat hij sterk genoeg is om naar buiten te kunnen gaan. De docter moet zeer afgevallen zijn; een zeer slechte spijsverteering en slapeloosheid, waar tegen een dieet vau melk en brood werd aangewend, hebben hem zeer verzwakt en een ongemak, veroorzaakt door het rijden op een nat zadel, heeft de algemeene uitputtig opgevoerd tot een grens die, volgens het oor deel der geneeskundigen, een ernstig gevaar voor het leven van den man opleverde. Gedurende zijn verblijf in de gevangenis is dr. Jameson met groote toewijding ver pleegd door majoor Willoughby. Dag on nacht waakte doze aan zijn zijde zonder acht te geven op zich zelf. Deze moet nu ook uiterst zwak zijn en zal vermoedelijk langen tijd onder dokters handen moeten blijven. FRANKRIJK. De socialistische leden der Kamer hebben voorgesteld, als voorbereiding om het staand leger af te schaffen, in te trokken het artikel der militiewet dat de opkomst der dienstplichtigen gedurende 13 of 28 dagen voorschrijft. Daarvan zou terstond een bezuiniging van

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1