Nederland. Stadsberickten. BURGERLIJKE STaTnuT 22 millioen francs op de begrootingen van oorlog en marine het gevolg zijn. ITAIiIE. De Italianen zijn niet gelukkig in Afrika. Pas is de vrede gesloten met Menelik die een einde maakte aan een ongelukkig gevoerden strijd, of er komt bericht uit Zanzibar, dat de Somalia te Magadoxo den consul generaal van Italië, Cecchi, de kapiteins der Itali- aansche oorlogsschepen >Volturno" en »Sta£fetta" en zes officieren gedood hebben honderd man werden gewond. Het tooneel van deze ramp is een havenplaats aan de de Somali kust, die in 1892 door Engeland aan deltali anen is afgestaan. De officieuss »Corriere di Napeli'' meldt, dat lord Salisbury, zoodra hij van de beweging in Italië ten gunste van de verlating van Erythrea hoorde, aan den minister van buiteulandsche zaken, den markies ViscontiVenosta, heeft laten weten, dat Engeland bereid is de kolonie te koopen, zelfs tot een zeer hoogen prijs. SPAAJE. Generaal Weyler is op 27 November uit Havana vertrokken om de leiding der operatiën in het district Vuelta Abajo op zich te nemen. Men betwijfelt algemeen of hij succes zal hebben, zegt de »Times''-cor- respondent. De generaal heeft voorgoed besloten dat geen suiker riet meer aangeplant mag worden, om te beletten dat de opstandelingen van de plantagehouders geld bekomen door hen met het vernielen van den oogst te dreigen. TRAAS VA Al». Aan de Times'' wordt uit Kaap stad gemeld, dat de heer Kenningham Greene, de nieuwe Britsche agent te Pretoria, geweigerd heeft een adres aan te nemen van 415 Britsche inwoners der Zuidafrikaansche Republiek, waarin werd aangedrongen op het behoud der suprematie van het Britsche rijk in dat werelddeel. De heer Greene grondde zijn weigering op de overweging, dat die woorden de regeering der Z.-A. Republiek zouden kunnen kwetsen. Presidentsverkiezing in Aoord-Anicrika. Wat de jongste verkiezingscampagne in de Ver. Staten wel gekost heeft, blijkt uit eenige cijfers die door de Newyorksche World worden meêgedeeld. De ver kiezing van Mc Kinley heeft aan de republikeinen 282.400 gekost, en het comité hield nog 15.000 in kas. Het fonds van het democratisch nationaal comité was bijna even groot, en was voor driekwart bijeenge bracht in de vijf zilver-produceerende Staten en door de eigenaars van zilvermijnen. Geen enkel nationaal comité had ooit zooveel geld tot zjjn beschikking als dat van Mc Kinley. In een enkele week werden uit Chicago 30.000.000 documenten per post verzonden, een uitgave van 12,000 alleen aan postzegels. De »World" zegt, dat hetgeen do campagne gekost heoft, meer dan genoeg is om er een koninklijk huis op na te houden zooals Engeland. Vermakelijk is het te lozen tot welke zonderlinge wed denschappen die verkiezing aanleiding heelt gegeven, en welke de gevolgen zijn voor sommige der aanhangers van den verslagen candidaat Bryan. Zoo is een der aanhangers van Bryan, na diens neder laag genoodzaakt geweest een portie kraaienbouten te verorberen. Een inwoner van New-York moet een maand lang de schoenen van zijn buurman poetsen. Weer an deren moeten gedurende zekeren tijd de trappen van hun woning achterwaarts opklimmen. Te New-York boette een democraat zijn vertrouwen in Bryaus overwiuuing door tien minuten onder den straal van een brandslang te big ven staan. Een kleermaker liep een week lang blootshoofd door de straten. In een andere stad moet een kolenhandelaar drie republikeinen den geheelen winter kosteloos vau brandstof voorzien. Te Lexington moest een dor voornaamste politici van de stad een aardnootje over het geheele marktplein voortrollen. Honderden loopen ten gevolge van weddenschappen zonder baard of snor, of hebben er de holft laten afscheren. Een predikant is zelfs genoodzaakt geweest met binnenste-buiten gekeerd ambtsgewaad zijn proefpreek te houden. Toen de ouder lingen van zijn weddenschap hoorden, stelden ze hem in de gelegenheid, zijn woord te houden, want echt Amerikaansch »een verkiezingsweddenschap,'" meenden zij moest gehouden worden 1'' Een bekend politicus won, dank zij het Eucces van zijn candidaat, 10 hoeden, 15 stel kleeren en 2 winterjassen. In Red Valley legde een jonge farmer de belofto aan zijn buurman af, dat hij hem zonder loon als knecht zou dienen tot weer een republikeinsche president in het Witte Huis kwam. Daai Mc. Kinley won, kreeg hij de dochter van zijn buurman tot vrouw. Ge eraal Madison Drake uit Eli sabeth mag zijn haar niet laten knippen tot Bryan wer kelijk den presidentszetel ingenomen heeft. Hierop be staat echter in de eerste vier jaar weinig kans, zoodat de generaal in dien tusschentijd een eerbiedwaardigen haardos zal kunnen krijgen. Scliagen. Tot onderwijzer aan de Rijksland bouwschool alhier is benoemd de heer C. A. J. M. de Gier te Kerk-Driel. De benoemde is in het bezit der vereischte hoofd- en landbouwacte. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de zangvereni gingen »Euterpe" te Schagen, »Euphonia" te Schagerbrug en »Apollo" te Wieringerwaard in het voorjaar van 1897 eene gecombineerde uitvoering geven. De drie vereenigingen hebben alle den heer P. Stadt, hoofd der school te Schagerbrug, als directeur. In de bestuursvergadering op 3 December hebben de onlangs gekozen bestuursleden der kiesvereeniging »Af- deeling Schagen van de Liberale Unie" als volgt de functiën verdeeld P. Buis, voorzitter, L. J. Roggeveen, vice-voorzitter, van Rossum. secretaris, M. de Jong, pen ningmeester, Th. Roep. P. van Twuijver en M. Visser, commissarissen. Sinterklaas-feest op school heeft voor de kinderen altijd eene groote aantrekke ijkheid. Waar het gehouden wordt, blijft het, waar het nog niet is, wordt het inge voerd. Ook in onze gemeente heeft men er een begin meê gemaakt. Aan 110 kinderen werd den 5 op passende wijze een kleine tractatie en een paar geschenken aan geboden. Een volgend jaar hoopt men het feest op grooter schaal te kunnen doen plaats hebben. Den 4 geraakte door het slingeren van een boerewagen de melkvrouw T. K. alhier onder een der wielen ten gevolge waarvan een harer beenen vrij ernstig werd gewond. Ook het melkwagentje, dat door een hond ge trokken werd, werd aangereden en verloor een wiel. De hond alleen kwam met den schrik vrij. Haringkarspel. Bij de op den 2 gehouden ver kiezing van een bestuurslid van den polder Woudmeer, werd met algemeene stemmen herkozen de heer K. Borst te Oudkarspel. Texel. In de jongste vergadering van den ge meenteraad werd besloten een adres te richten aan H. M. de Koningin, behelzende verzoek om ten behoeve der gemeente over 1897 eene toelage van rijkswege te mogen ontvangen ten bate van het gewoon lager onderwijs tot een bedrag van f 6350. Met algemeene stemmen werd tot marktmeester benoemd de heer M. Langeveld Mz. te Den Burg. Met 10 van de 11 stemmen werd tot gemeente-opzichter benoemd de heer A. J. Dalmeijer. Het kohier van den hoofdelijken omslag over 1897 werd ten slotte vastgesteld tot een bedrag van J 14688. Hot Aederlandseh Paardenstamboek. Den 30 vergaderde te Rotterdam onder het voor zitterschap van don heer J. Breebaart Kzn. de veree- niging »Het Nederlandsch Paardenstamboek' De vereeniging telt in zeven afdeolingen 1345 leden. In 1895 werden in de Stamboeken ingeschreven 211 paarden terwijl het totaal der ingeschreven paarden be draagt 369 hengsten en 1740 merriën. Besloten werd in 1897 over te gaan tot uitgave van een veulenboek (waarin thans een duizendtal veulens in geschreven zijn), hetzij afzonderlijk hetzij als bijvoegsel tot het gedrukte Stamboek in den vorm die blijken zal het minst kostbaar en meest nuttig te zijn. Eveneens werd besloten dat de vereeniging zich zal wenden tot de Tweede Kamer, met ernstigen aandrang om geene gelden op de begrooting van oorlog toe te Btaan voor aankoop van hengstveulens, maar daarontegen aan de begrooting van binnenlandsche zaken het bedrag van f 25,000 toe te voegen, ter beschikking van den minister van dat departement, op den voet als ontwikkeld is in de Me morie op de begrooting van binnonl. zaken. De atdeeling »Noordholland'' stelde voor om de wen- schelijkheid uit te spreken dat het rijksreglement op de subsidiën in zooverre gewijzigd worde, dat voor het ver volg ook achtjarige en oudere merriën met hare veulens een premie kunnen krijgen, en dat invoerpremiën voor buiteulandsche hengsten weder beschikbaar kunnen wor den gesteld. Het hoofdbestuur ondersteunde dit voorstel, mot het doel iedere atdeeling vrijheid te laten om te handelen zooals zij wil. Na langdurige gedachtenwisseling is het voorstel in twee deelen gesplitst. De kwestie der merriën werd ver worpen met tl tegen 10 stemmou. De kwestie der in voerpremiën van buitenlandsche hengsten is aangouomen met 14 tegen 7 stemmen. Aan de orde kwam hot navolgende voorstel De afdeeling »Zeeland", overtuigd dat verplichte hengstenkeuring ten zeerste in het belang van de ver betering van het paardenras moet geacht worden, meent dat de vereeniging pogingen moet aanwenden, om het gebruiken van afgekeurde hengsten te ontraden, en de gebreken van de afgekeurde hengsten zoo duidelijk en algemeen mogelijk dienen te worden bekend gemaakt, zonder verbod om afgekeurde hengsten te gebruiken. Het hoofdbestuur meent, dat bij invoering daarvan straf moet bedreigd kunnen worden tegen overtreders en vermoedt dat bekendmaking alleen niet als voldoende straf zal worden beschouwd. Omtrent de kwestie of het gebruik maken van afge keurde hengBten al dan niet behoorde te worden ver boden, bleek bij het debat verschil van gevoelen te be staan. Men wilde in het algemeen afhankelijk zijn van de voorschriften van den minister van Binnenl. Zaken en niet van die van den minister van Oorlog. De uitslag was dat men besloot zich in den zin van het voorstel niet tot de regeering te wenden, maar eene afwachtende houding aan te nemen, totdat zij eene beslissing zal hebben genomen omtrent het aanhangige reglement van Zeeland. Tot plaats waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden, werd opnieuw Rotterdam gekozen. Aederiandsehe Mii/.iekkalender. De tweede jaargang van dezen kalender (uitgegeven door de »Haagsche boekhandel- en uitgeversmaatschappij'1 en onder leiding van Richard HolW. F G. Nicolaï (helaas overleden) A. Belinfante Jr. en I. Mosselis verschenen en trekt dadelijk de aandacht door het sierlijk kleed waarin hij gestoken is. (Het omslag is door E. Witkamp ontworpen). Maar niet alleen het uiterlijk, ook de inhoud doet ons zien, dat redactie en uitgevers zeer veel moeite hebben gedaan dit werk aan het doel te doen beantwoorden. De kalender zelf beslaat voor elke maand ééue pagina, aan welks hoofd men eene gedachte van een beroemd dichter of componist leesten geeft voor eiken dag den geboorte- of sterfdag van een nederlandsch of buitenlandsch musicus ook somtijds de eerste opvoering van een be kend werk aan. Verder vindt men eene opgave van een groot aantal muziek- en zangvereeuigingen, inrichtingen voor muziekonderwijs enz. Van de alkmaarsche zang vereenigingen wordtbehalve die van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, ook >Cresceudo' vermeld, met opgave van het bestuur en directeur. (De muziek school, onder leiding van den heer Leon C. Bonman, te Nijmegon, is verkeerd geplaatst; zij dient in de rubriek »muziekschoien van de M. t. b. d. T. te staan; daaren tegen moet de school te Leiden, directeur de heer S. van Groningen daaruitdeze inrichting i9 van »de Maat schappij voor Toonkunst eene instelling die alleen ia L. bestaat). Voor lectuur geeft het werk ons de biographieën van acht onzer eerste toonkunstenaarsbenevens eene inte ressante levensschets van Frans Liszt; en is het versierd met fraai uitgevoerde portretten en afbeeldingen. Be halve advertentiën vindt men daarachter oorspronkelijke, voor de kalender geschreven composities voor piano, voor zang, voor violoncel en viool en ontvangt do kooper twee premies le. een bekroond lied van L. F. Brandt Buijs, en 2e. een kosteloos abonnement van drie maanden op het »Familieblad'\ Dit alles voor slechts 0,90. Wij hopen dan ook, dat deze kalender niet alleen in hauden van elk musicus zal komen maar ook door zeer veel dilettanten en in de toonkunst belang stellenden worde gekocht. Daardoor toch zullen redactie en uitgevers hunne moeite beloond zien. Laatste Berichten. Het proces Iiechert Iiützow. BERLIJN, 4 Dec. Dit proces wekt in hooge mate de belangstelling in politieke kringen. In de zitting van heden bekende Liitzow, dat het hoofd der politieke politie, commissaris von Tausch, de aanlegger is van de intriges tegen het departement van buitenlandsche zaken en baron von Marshall, en dat hij hem daartoe had aangezet. De heer von Tausch zocht zich daarmede te verde digen, dat hij alles voor leugens uitmaakte. Baron von Marshall deelde mede, hoe sedert jaren de agenten der politieke politie strijd voeren tegen het departement van buitenlandsche zaken en den Keizer, hoe het vroeger nooit gelukt was hen te ontmaskeren en hoe hij nu in de openbaarheid bescherming had gezocht tegen deze intriganten. De verklaring, die de quintessens van het proces be vat, verwekte groote sensatie. lie werkstaking tier Havenwerken. HAMBURG, 4 Dec. In de door 4000 personen be zochte vergadering van werkstakende kaaiwerkers werd besloten de afgekondigde algemeene werkstaking te er kennen en zich met de overige werkstakers solidair te verklaren. He Velzer brug. Do Kamer van Koophandel alhier heeft in een adres aan de Koningin medegedeeld, dat zij met groote onge rustheid heeft kennis genomen van het bij de Regeering bestaande voornemen om de overbrugging van het Noord zeekanaal ter verbinding van den Rijksstraatweg tusschen Beverwijk en Velzen op te heffen en te vervangen door een pont, daar een dergelijke maatregel van onbereken baar nadeel zou zijn voor den bloei en de ontwikkeling van de ten noorden van het Noordzeekanaal gelegen plaatsen, in het bijzonder van de stad Alkmaar en van de omliggende polders en landen. Juist in den Iaatsten tijd, zegt adressante, is de groote behoeften aan geregeld verkeer tusschen het noordelijk deel van Noordholland en het gedeelte bezuiden het Noordzeekanaal overtuigend gebleken dooi den aanleg van een stoomtramweg langs den Rijksstraatweg van Haarlem naar Alkmaar. Wel wil zij in hot midden laten of de voetbrug te Velzen, zooals zij thans bestaat, doel matig is geconstrueerd met het oog op de scheepvaart en gaarne aannemen, dat een beter gebouwde brug het gevaar voor aanvaring zou doen verminderen of wel ge heel opheffen, doch juist hierin ligt eene aanwijzing.dat eene betere inrichting van het Noordzeekanaal een betere brug eischt, maar geenszins een pont. Naar de meening van adressante is de wegruiming van de voetbrug door niets gerechtvaardigd, waar men do bestaande spoorwegbruggen liet bestaan, terwijl zoo danige wegneming der behoorlijke landverbinding van Noordholland boven het IJ met het overig deel der provincie voor die geheele streek eeno noodelooze en on gemotiveerde benadeeling zon wezen, waarvan geenerlei nut of verbetering voor het groot scheepvaartverkeer te verwachten is, en dit verkeer nog meer met belemmering en gevaar wordt bedreigd door een dwars over het vaar water zich bewegende onhandelbare stoompont dan door een goed gebouwde en met zorg aangelegde overbrugging. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de heer ds A. K. E. Horst, van Lochem, op zondag, den 6, den dienst in de kerk der remonstrantsche gemeente vervul len zal. Raad* verslag. Uit het verslag der zitting van den gemeenteraad van woensdag j.l. blijkt dat de raad verwierp een be middelingsvoorstel van drie leden der 3e sectie, om ver laging van den prijs voor lichtgas en vermindering der meterhuur voor kookgas te doen ingaan op 1 Juli 1897. Als gevolg daarvan was aangenomen een voorstel van de le sectie en dat van b. en w. om bovengemelde verlaging te doen ingaan op 1 Januari 189 7. Onjuist is de vermelding dat eene nieuwe verordening op het wederinvoeren van kaai-, haven- en diepgeld spoedig den raad zal bereiken. Wel zal het resultaat van een in te stellen onderzoek omtrent de wenschelijkheid van den wederinvoer spoedig aan den raad worden medegedeeld. De heer J. H. Wrsfenlirink alhier staat op eene voordracht voor hoofd der school te Hamersveld, gemeente Leusden Cadetteusehool. Aan de Cadettenschool alhier zijn gedetacheerd de sergeanten van Tholen van het 5e en de Boer van het 7e regiment. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 unr als volgt: den 4: 751.3; den 5: 741.5. ONDERTROUWD 3 Dec. Joseph Maria Groenland en Margrieta Blom. GEBOREN 4 Dec. Johannes Nicolaas z. van Klaas Wortel en Cornelia Catharina Haker. OVERLEDEN. 27 Nov. Aaltje Kreiger, wed. van Barend Seegers, 81 j., overl. te Amsterdam. 3 Dec. Catharina Visser wed. van Arie Vasbinder, 62 j, en 7 m. 4 Maria Elisabeth Kleijn, 71 j. Christofifel Vas binder, 65 j. en 10 m. Willem Admiraal 80 j. Jan z. van Hendrik Brammer en Antje Mul, 9 m. 5 Petrusz. van Pieter Scholteu en Margaretha Cornelia Elburg, 1 j. en 11 is. Zuidseliaru oude. Geboren: 5 Nov. Dirk, z. van Jb. de Geus Dz. en N. Kliften. 10 Pieter, z. van P. Blom en M. Kist. 13 Japikje Jacoba, d. van J. Bood en G. Visser. 24 Grietje, d. van G. Keppel en Z. v. d. Wal.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2