■Bil i II ƒ2,— per dag. I a I» 1°. tot den dienst aan boord van s Rijks schepen en vaartuigen van oorlog, zoowel binnens- als buitenslands 2°. tot het deelnemen aan expeditiën en militaire ver richtingen in en buiten Europa en in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën 3°. het bewaken van s Rjjks werven en maritieme inrichtingen en eigendommen binnenslands 4°. tot het verrichten van garnizoensdiensten binnens lands het betrekken van garnizoenswachten en het ver kenen van bijstand tot handhaving van het openbaar gezag een en ander behoudens de beperkingen vermeld in het Reglement voor het korps Mariniers. Hieruit volgt dus dat de mariniers dienst doen aan den wal en aan boord en alzoo het leven veel afwisseling aanbiedt. De marinier is dns heel wat anders dan de matroos. Deze is de zeeman en geniet ook eene opleiding geheel voor het leven aan boord. De marinier zou men kunnen noemen marine-infante rist ol artilleristzoo men wilwant niet alleen leert hij de behandeling van geweer en sabelwordt hij ge oefend in den velddienstin pionierwerkzaamheden enz. maar ook wordt hij onderwezen in de exercitiën met het scheepsgeschut. Het best kunnen wij ons eene voorstelling van het leven van den marinier maken, door van af de aankomst als recruut den gewonen diensttijd van den marinier te volgen. Hoewel de aanplakbiljetten voldoende inlichtingen geven omtrent de voorwaarden van dienstneming willen wij die hier kortelings aangeven. Personen boven de 18 beneden 34 jaren, handgeld 170 17 18 >100 16 17 80 34 40 ontvangen voor- ieder jaar dat tot het volbrengen van het 40e levensjaar verkopen moet van f 170 als handgeld. Boven 18 jaren verbindt men zich voor zes beneden 18 jaren voor acht jaren. Vereischte lengte 1.56 M. (voor tamboer 1.5 M.) Een persoon die dus lust heeft om te gaan dienen en daarvoor het korps mariniers uitkiest kan zich aan melden in garnizoensplaatsen op het garnizoensbureau en alle kazernes. Waar geen garnizoen is kan men aan het Raadhuis alle inlichtingen bekomen. Goedgekeurd zijnde door een militairen dokter kan de man op Rijks kosten naar Amsterdam worden opgezonden wordt hij hier afgekeurd dan keert hij ook op Rijkskosten terug. Dit neemt evenwel niet weg dat die personen als aan brenger kan nemen wie hij wil. Men kan zich b. v. het geval denken dat een jongen die om te beginnen niet afkeerig is van den militairen dienstin dienst wil komen om door het handgeld zijne oudors of wie ook geldelijk te steunen. In dit geval is het niet onverschillig, of hij dien persoon ook nog het aanbrenggeld kan bezorgen. Dit aanbreng geld is vrij hoog. f 20 voor personen van 18—40 jaren oud. 10 17 18 5 16-17 Manneer degeen die zich heeft aangemeld is goedge keurd on zijn papieren in orde blijken te zijn wordt hij voor den kolonel-commandant van het korps gebracht, die hem aanneemt. Daarop wordt hij in uniform gestoken en ontvangt een volledige uitrusting. Het handgeld wordt ten volle uit betaald en daarna gaat hij 8 dagen met verlof. Terug komende beginnen te Amsterdam de eerste oefeningen. Do eigenlijke opleiding vindt plaats in Rotterdam. Hier wordt de grondslag gelegd tot het vormen van goede soldaten. Wanneer de opleiding voltooid is cn zij ook voldoonde bekwaamd zijn in de oefeningen met scheepsgeschut, dan wordt do naam recruut afgelegd en zijn zij bruikbare ma riniers En dit bruikbaar is ver uit te strekken. Zij zijn van alle markten thuis. Zij worden nu geplaatst bij eene gewone compagnie in Amsterdam of Nieuwediep en gaan dan al spoedig aan boord van een schip binnenslands. Na een diensttijd aan boord van 6 maanden kunnen zij bevorderd worden tot marinier 2e klassevoor bevordering tot marinier le klasse wordt een diensttijd aan boord van een actief onbetwistbare verplichtingen en onder deze het gehoor zamen aan de bede van zijn stervenden vader mogen veronachtzamen om zijn geweten in slaap te sussen met de vervulling van een plicht die nog in twijfel moet worden getrokken Ik wil je tot niets dwingenHenry, want ik zie dat je veel van Joan houdt, al is het waar schijnlijk niet zooveel als je denkt; ik zie ook dat je het eerlijk meent en dat je niets anders wilt dan wat recht vaardig isonverschillig welke gevolgen dit voor je kan hebben. Maar laat je niet misleiden, bid ik je, en tracht het meisje niet onmiddellijk terug te zien. Neem tijd om te overdenken één maand twee drie maanden als je wilt. Denk dan na over alles wat er op het spel staatbedenk dat een man in uw positie niet geheel zijn eigen meester is. Over mijzelf spreek ik niet. En waarom ook Ik beu oud en mijn dagen zijn geteld de weinige jaren, die mij resten, kan ik in een verscholen hoekje doorbrengen alleen met mijn herinneringen dat is voor mij voldoende. Je moet echter aan je familie denken Zij is hier zóó lang geweest, en uw vader hield zóóveel van deze bezitting, dat mij het hart breekt bij de gedachto dat zij eenmaal onder den hamer zal moeten na drie eeuwen en de oude dame wendde het hoofd af, om haar tranen te drogen. »En het zal ge beuren vervolgde zjj. »Ik ken mijnheer Levinger maar al te goedhjj is een zonderling man en hij heeft nu eenmaal zijn zinnen op dit huwelijk gezet, om welke reden dan ook. Wordt hij daarin teleurgesteld dan zal hi) .zijn maatregelen weten te nemen en daar heeft hij gelijk in want het geld is van zijn dochter, niet van hem." f- geeft mij den raad, moeder, eerst een maand of drie goed over do zaak na te denken, maar hoe zal ik dat in de tegenwoordige omstandigheden kunnen? Geld hebben wij niet, schulden daarentegen des te meer. Hoe zullen wij dan die drie maanden door moeten komen »Behalve de achterstallige rente, zijn er op dit oogen- blik weinig schulden, Henry, want zooveel mogelijk heb ik alles contant betaald. Wanneer er zich met St. Mi chel geen nieuwe pachters voor de boerderijen hebben opgedaan, is het iets anders want dan zullen wij een schip verlangd van minstens één jaar en verder zooda nige bekwaamheden die een waarborg geven dat zij goede bruikbare soldaten zijn. Natuurlijk wordt voor bevordering een goed gedrag vereischt. Het verkrijgen der strepen ligt binnen het bereik van een ieder die goeden wil heeft. Een marinier le klasse die zoo met de breede roode strepen zich vertoontbeteekent dus wathij heeft al eenigzins zijn sporen vordiend. De verdere belooningen bestaan in de chevrons en medailles voor langdu- rigen dienstde onderscheidingsteekenen voor kanon nier le klasse en scherpschutter bestaande in ge kruiste kanonnen of een vijfpuntige ster op den rechter bovenmouw. Eene bijzondere belooning is nog het certi ficaat van goed gedrag, kenbaar aan den koninklijken kroon op den linkermouw. Aan alle deze belooningen zijn zooals wjj later zullen zien, toelagen verbonden. Nu hebben wij nog niet gesproken over tamboers en pijpers. In t algemeen gelden voor hen dezelfde bepalingen als voor de mariniers behoudens bekwaamheden als mu zikant ook bij hen bestaan drie klassen. Zij komen ook aan te Amsterdam en kunnen reeds worden aangenomen op den leeftijd boven 14 jaren. De opleiding heeft plaats te Amsterdam. Voor een marinier, tamboer of pijper staat verder de weg open om verder te komen, tot korporaal, sergeant, sergeant-majoor ja zelfs tot adjudant-onder-officier. Een ieder die er lust in heeft en blijken geeft van voldoenden aanleg en van geschiktheid te bezitten kan in aanmerking komen om voor bevordering te worden opgeleid. Veel moeite wordt aan het onderwijs besteed en aan de adspiranten alle gelegenheid gegeven om zich te bekwamen. In iederen marinier zit geen onder-officier, dit is duidelijk. De onder-officiersstand is bij de militairen een hooge stand. De vereischten, waaraan zij moeten voldoen, zijn niet geringmaar dit is goed ookzij moeten de minderen leiden en hen in alle opzichten tot voorbeeld strekken. Doch ook als gewoon maiinier kan men door goed gedrag, geschiktheid en bekwaamheid uitblinken en zich daardoor zoo aan boord als aan wal goede plaatsingen verwerven. Nu zal men vragen: maar hoe is nu in 't algemeen het leven der mariniers Aan den wal dan zijn de mariniers gehuisvest in ka zernes te Amsterdam. Rotterdam en Nienwediep. Die kazernes zijn behoorlijk geventileerd, verlicht en 's win ters voldoende verwarmd, en alles wordt gedaan om het leven te veraangenamen zoo vindt men er o. a. eene cantine waar ruime voorraad lectuur ligt en voor ma tigen prijs eet- en drinkwaren te krijgen zijn, badkamers, zoodat 's winters behoorlijk gebaad kan worden. De ligging laat niets te wenschen overbij koude worden de lokalen verwarmd tor wijl 3 wollen dekens voldoende beschutting geven in den nacht. De kleeding is degelijk; voor de wachten worden extra jassen verstrekt de wachtlokalen zijn goed verwarmd. De voeding laat niets te wenschen over. Elk man krijgt zijn ration voedzaam brood met kaas en koffie s morgens verder als morgeneten vóór do oefeningen soep met vleesch ook wel gort en als middageten aard appelen en groenten, t zij met vleesch worst, spek of iets dergelijks, capncijneis, erwtensoep. In het eten wordt veel afwisseling gebracht en speciale zorg aan de bereiding besteed. Omtrent den dienst aan wal kunnen wij kort zijn. Dagelijks wordt geoefend in de verschillende oefeningen voor den infanterist en den zee-artillerist. Deze oefenin gen behoeven dus niet eentonig te zijn daar de moge lijkheid tot afwisseling in ruime mate bestaat. Om beurten komen kader en manschappen op de wacht, zoodanig, dat ieder tusschen de wachten voldoende rust heeft. Het leven aan boord is geheel wat anders. De man zegt zijn vaste slaapstede vaarwel en moet zich neerleggen in de hangmat. Hieraan gewent hij spoedig en die ligging bevalt uitmuntend. Overigens levert uit den aard der zaak een schip door de meer beperkte ruimte, niet die gemakken, welke een kazerne aardig sommetje noodig hebben, indien wij althans de hoeven niet aan haar lot willen overlaten maar tot zoo lang behoei je niet bezorgd te zijn ik heb nog over een vrij ruime som te beschikken. Ruime som? Waar komt die vandaan?" »Het is mijn eigen vermogen, Henry, afkomstig van de juweolen, die ik van mijn grootmoeder geërfd heb, die ze op haar beurt ook van haar grootmoeder gekregen had. Eigenlijk waren ze voor Ellen bestemd, maar toen de nood zoo hoog was gestegen heb ik ze, liever dan je arme vader lastig te vallen, heimeljjk verkocht. Ze hebben mij tusschen de twee a drie duizend pond opge bracht ongeveer de helft van de waarde, geloof ik en daar heb ik nog twee duizend pond van overgehouden. Zeg er niets van aan Ellen, want zij zou heel boos zijn, en ik voel mij niet in staat om nog meer scènes te ver duren. En nu is het lunchtijd, mijn jongen, en laat ik je alleen; denk nog eens goed na ovdr den raad, dien ik je gegeven heb." Zij kuste hem hartelijk en verliet het vertrek. »Haar juweelen verkocht 1" dacht Henry»de juwee- len, waaraan zij zoo gehecht wasArme moeder En wat zal haar einde zijn, wanneer ik Joan trouw en niet de andere? Het armhuis waarschijnlijk, als Mil ward haar niet uit medelijden gastvrijheid aanbiedt of als ik niet genoeg verdien om haar te onderhouden, waar ik geen l&ns too zie. Ik begin werkelijk te gelooven dat zij ge lijk heeft en dat het mijn eerste plicht is voor mijn fa milie te zorgen. En toch, hoe kan ik Joan verlaten En, wanneer ik dat doe, hoe kan ik dan Emma Levinger trouwen, terwijl mijn verhouding tot Joau begonnen is nadat ik haar heb leeren kennen O, wat ben ik eeu on gelukkig man 1 Hoe spoed'g ontvang ik het volle loon voor mijn kwaad. Niet altijd wordt de dwaling zóó op den voet gevolgd door de straf.'' ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Joan was eigenlijk niet ziek; zij had kou gevat, waarbij een lichte koorts was gekomen, dat was alles. opleverthet heeft echter heel veel goeds. De voeding is uitstekend, de betaling beter dan aan wal. En dan is het weer eens eene afwisseling in het leven, vooral op een schip voor buitenlandschen dienst, wanneer de gelegenheid bestaat om eens wat van de wereld te zien. Op gezetten tijd gaan mariniers ter aflossing van an deren naar Indië, 't zij per oorlogsschip om de Kaap, t zij met de mailboot. Het verblijf in Indië duurt ruim 3 jaren. In Indië is het klimaat andersleefwijze, kleeding en voeding, en ook de bezigheden veranderen. Op Atjeh's kusten liggende is het de werkelijkheid die men voor oogen heelt hier bestaat de gelegenheid om zich te onderscheiden, zooals reeds zoo velen deden. Trouwens die gelegenheid bestaat ook in andere oorden van den archipel en kan zich telkens onverwacht voordoen. Een marinier, die dan na een 3jarig verblijf uit Indië in Holland terugkomt, met een gebruind gezicht, het lichaam wat meer tot ontwikkeling gekomen, een enkele maal op de borst het kruis der dapperen, veelal een eeroteeken voor krijgsverrichtingen, kan zich vertoonen hij heeft voor zijn Koningin en zijn Land blootgestaan aan allerlei gevaren en mag daar trotsch op ziju. De jongeren, die hem zoo zien, benijden hem, uiten den stillen wensch om ook spoedig te mogen gaan, en zij doen dan in stilte de belofte om, waar de gelegenheid zich voordoet, te toonen, dat zy tot een korps hooren, dat steeds met eere zijn plicht deed. Doch het Indische verblijf heeft nog andere voordeelen. De betaling is er beter en elk Indisch jaar geeft meer voor pensioen en diensttijd. Zuinig zijnde, kan een ma rinier een aardig sommetje oversparen. Uit Indië komende krijgt de marinier twee tot vier weken verlof en komt daarna weer in de kazerne, om verder weder zoodanige plaatsingen te bekomen als waarvoor hij in aanmerking komt. Nu willen wij nog even stilstaan bij de betaling. Worden de door den Minister van Marine voorgestelde wijzigingen aangenomen, dan zal aan den wal de beta ling zijn als volgt Adjudant-Onderofficier Sergeant-majoor Sergeant Korporaal Marinier le klasse 2e 3e» Hierbij kunnen nog komen de navolgende toelagen Onder-officieren na 12- en 6jarigen dienst f 0,10 en f 0,05 per dag. Id. na 6 jaren dienst f 0,10 per dag. Id. scherpschutters f 0,05 per dag. Korporaals en mariniers na 12- en öjarigen dienst f 0,05 en f 0,025 per dag. Id. scherpschutters f 0,023 per dag. Id. kanonier le klasse f 0.13 per dag. Id. marinier le kl. en 2e kl. eert. v. goed gedrag f 0,05 per dag. Marinier 3e kl. eert. v. goed gedrag f 0,025 per dag. Een marinier le klasse kan alzoo komen tot f 0,855 per dag. Behalve dit traktement outvaugt elk adjudaut- onder-officier per dag f 0,35, elk onder-officier f 0,17 en elke korporaal en marinier f 0,14 toelage, om tegemoet te komen aan uitgaven voor kleeding en voor reparatiën. Nu is dit traktement niet zoo vreeselijk hoog maar men moet niet vergeten dat de man voor niets heeft te zorgen, dat geen overmatige dienst gevergd wordt, dat de behandoliug goed is dat bij goed gedrag in ruime mate bijzondere permissiën en verloven worden toegestaan. Verder heeft de marinier na 20 jareu dienst recht op pensioen dat grooter is naarmate hij langer in Indie is geweest. In de begrooting voor 1897 vinden wij pensioenen voor onder-officieren tot f 575, korporaals tot f 310 en mariniers tot f 275 'sjaars. Niet alleen heeft de man dit pensioen maar ook de zekerheid van steun tot het verkrijgen van een betrekking 't zij in Rijks't zij in particulieren dienst. Dienstname bij de mariniersdie steeds een goeden naam als soldaten hebben gehad die steeds waar het noodig was zich flink hebben gedragen mag aan velen gerust worden aanbevolen. 1,75 1,10 0,75 0,60 0,50 0.40 Haar tante sprak er niet meer over, dat zij het huis uit moest en alles had zijn gewonen loop tot zij des morgens hoorde onder welke droevige omstandigheden haar beminde was vertrokken. Dat was een schok voor haar, doch zij was meer bedroefd over hem dan over zich zeil. Het was maar goed dat hij heengegaan was, zij wist immers dat het toch eenmaal zou moeten gebeuren. Het was dus uit haar kort treurspel was ten einde. Dat was verschrikkelijk haar leven zon in het vervolg eenzaam zijn, maar berouw over hetgeen er gebeurd was had zij niet. Zij verheugde er zich zelfs over, dat zij hem ontmoet had. dat zij hem lief had ge kregen en een weinig wederliefde van hem had mogen ontvangen. Nooit had zij er echter aan gedacht dat haar verhouding tot Henry vorder zou gaan dan een hoimakerijnooit had zij er aan gedacht Henry over te halen tot een huwelijk in dat opzicht had zij hem eer lijk de waarheid gezegd, ofschoon zij hoopte, dat hij altijd met liefde aan haar zou denken. Zonderling genoeg meende Joan, dat Henry dezelfde passieve houding te genover haar zou aannemeu. Zij begreep niet, dat Henry niet behoorde tot die klasse van mannen, die spelen met het gevoel van anderenof dat zij de allereerste vrouw was, waarvoor zijn hart ooit iets had gevoeld. Derhalve kwam zij tot de conclusie dat het eerste nieuws, hetwelk zij omtrent Henry zou hooren, de bekendmaking van zijn verloving met juffrouw Emma Levinger zou zijn. Den volgenden dag hoorde zij echter geheel ander nieuws; of het waar of onwaar was, kon zij niet beoordeelen. Haar tante deelde het haarmode toen deze haar het avond eten bracht, want Joan moest nog altijd do kamer houden. »Op Rosham gaat het er ook mooi toe!" zei juffrouw Gillingwater, met een nieuwsgierigen blik op het meisje. »Wat is er voorgevallen vroeg zij, »De oude baron is dood, hoewel dat niet iets heel buitengewoons is want de man was oud en er wordt verteld dat hij zijn zoon den kapitein, heeft vervloekt, terwijl hij stierten dat is volgens mjjn meening nu juist niet de rechte manier van sterven." Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6