No. 151. Acht en Negentigste Jaargang 1896, ^WOENSDAG 9 DECEMBER. Kaas-, Graan- en Veemarkt. Amsterdamsche Brieven. EEN OFFER. FEUILLETON. ALKMAABSCHE OIIBAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,«6. Afzonderlgko nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentie»: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnui ter 3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat wegens het invallen van '25 December en 1 Januari a.s. op een Vrijdag en 26 December a.s. op een Zaterdag de met die dagen samenvallende markten zullen worden gehouden als volgt de Graan- en Kaasmarkt op Woensdagen, den 33 en 30 December a.s. de Zaterdagsche weekmarkt op Donderdag, 3d De cember a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT Voorzitter. 26 Nov. 1896. C. D. DONATH Secretaris. XXV. Uit de wereld der diamantbewerkers zooals in een onzer hoofdbladen het stereotiepe opschrift luidt komt ditmaal belangrijk nieuws. Belangrijk niet alleen voor de beoefenaren der diamant-industrie en wie daar mee annex zjjn maar voor de geheele arbeidersbeweging in Nederland. Vroeger reeds schetsten wij het ontstaan van den Al- gemeenen Nederlandschen Diamantbewerkersbond en als bekend mag derhalve voorondersteld worden dat deze Bond ontzaglijk veel voor zijn leden heeft gedaan. Hij heeft een einde gemaakt aan het exploitatie-systeem dat in zwang was gekomen toen de vele vette jaren door broodmagere werden gevolgd, en dank zij der krachtigen organisatie heeft hij aan misbruiken zoodra die weder dreigden in te sluipen een kort en bondig einde ge maakt. Natuurlijk is het volgen van die gedragslijn ge paard gegaan met het voeren van schier onafgebroken strijd met strike en boycot en hoe verder de uitingen van de moderne werklieden-samenleving mogen heeten. En tegenover de sympathie der werklieden die voor hunne aaneensluiting beloond werden door betex'e ver dienstenstond de nauw verkropte woede van de werk geversdie met tanden knersen telkens hadden toe te geven omdat een aanhoudende staking hen geheel ten val zou brengen. Het ging in de laatste jaren hard tegen hard en menig patroon in het diamantvak zwoer een duren eed om zich op den gehaten Bond te wreken, zoodra de gelegenheid daartoe maar gunstig was. Aan den anderen kant ging de Bond prat op zijne telkens behaalde overwinningen en op den duur kon zeliover schatting niet uitblijven. Zoo is de toestand al maanden achtereen geweest. In open strijd, met een voorafgaande oorlogsverklaring, wisten de werkgeversdat zij altijd voor den A. N. D. B. zouden moeten bukken en daarom besloten zijlangs een achterpaadje hun doel te bereiken. Naast den Bond bestonden een vakaldeeling van »Patrimonium'de Isr. vereeniging »Betsalel", en de vereeniging »St. Eduardus onderafdeeling van den Ned R.-Kath. Volksbond. Hoewel de contributie lager was telden zij aanvankelijk weinig leden. Veel schade deden zij aan den Bond niet, want bij besluiten van ingrijpenden aard gingen zij gewoonlijk daarmoe mede. Verleden jaar, bij den fameusen strijd om bondsfabrieken en de daarop gevolgde staking deed zich echter iets voor, dat van groote beteekenis zou worden. In den beginne vereenigde het bestuur van St. Eduardus zich met dien eisch doch later onthield het zich op advies van het hoofdbestuur van den R.-K. Volksbond. Dat was het sein voor een groote scheiding die door de R.-K. gees telijkheid krachtig in de hand werd gewerkt. Zoo deed St. Eduardus ook niet meë aan het met zooveel moeite ont wrongen bazen-contractwaarvan weer het gevolg was dat de bazen die het gebod van de patroons opvolgden en het bazen-contract niet teekenden den A. N. D. B. verlieten om zich in de armen van de onderafdeeling van den R.-K. Volksbond te werpen. Die verdeeldheid was een kolfje naar de hand van de werkgevers. Haar stilletjes aan te wakkeren zou het slaan van het uur der wrake aanmerkeljjk verhaasten. Dit achterpaadje gingen zij met grooten ijver bewandelen. Allen die zich bij St. Eduardus aansloten werden on gevraagd en zoo stilletjes mogelijk door de werkgevers beschermd en de bondsleden ondervonden daarvan het groote nadeel. Dat ging zóó goed dat zelfs een juwelier achterop een partijtje ruwe diamanten voor de bazen moot hebben geschreven: >Deze partijtjes zijn voor leden van den R.-Kath. Volksbond." St. Ednardus groeide niet weinig hierin en om den A. N. D. B. zooveel mo gelijk afbreuk te doenschroomde zij niethaar deuren ook voor niet-katholieken open te zetten. Iedereen was welkom mits tegenstander van den Bond. Om daaraan een einde te maken, nam de A. N. D.B. een kras besluit. In een manifest werd kennis gegeven, dat zijne leden voortaan niet meer met, die van St. Edu ardus zouden samenwerken. Uitdrukkelijk werd daarbij verklaard dat 't hier geen poging was om de vrijheid van arbeiden aan te randenen aangetoond dat de bondsleden de volkomen vrijheid bezaten om te werkeD met wie zij wilden evenals dit met de leden van den R.-K. Volksbond het geval was. Daar do groote meerderheid dor diamantbewerkers nog altijd in de gelederen van den A. N. D. B. staat, was de uitgevaardigde proclamatie ongeveer gelijk met de uit sluiting der leden van St. Eduardus. De aanval tegen den Bond zou daarmee derhalve in eens zijn afgeweerd. De werkgevers lieten zich echter het wapen, dat hun zoo gemakkelijk in handen was gespeeld, niet maar dadelijk ontrooven. Een protest werd gezonden door de Vereeni ging van Eigenaren van Diamantslijperijen, waarin tevens werd verzocht de noodlottige circulaire in te trekken. Toen daaraan niet werd voldaan kwam drie dagen later van dezelfde zijde hetzelfde verzoek, ditmaal met de be dreiging dat anders maatregelen van tegenweer zouden genomen worden. Blijkbaar had men hierbij uitsluiting op het oog en voor zulk een ingrijpende daad wilde het Bestuur van den A. N. D. B. niet alleen de verantwoordelijkheid dragen. Het riep zijne leden in het Paleis voor Volks vlijt bijeen, waar Henri Polak, de voorzitter, op de hem eigen heldere wijze den toestand van het oogeublik schetste. Niet de minste moeite zou 't hem gekost hebben, do zeer talrijke vergadering te hebben doen besluiten, geen stap terug te treden, doch alle gedachte van dergelijke door- drijverij was verre van hem. Integendeel hij stelde op den voorgrond, dat de tijd om het er op aan te laten komen veel te ongunstig was. Immers, er heerscht thans juist een buitengewone slapte in den diamanthandel. Wel is waar gingen er daarna nog enkele stemmen op om toch maar vol te houden doch ten slotte behield de wijsheid de overhand en werd op voorstel van het bestuur besloten het manifest in te trekken totdat een confe rentie met de fabriekseigenaren zou hebben plaats gehad. De A. N. D. B. iets terugtrekken en dat nog wel uit vreeB in jaren was dat niet voorgekomen en begrij pelijkerwijs heerschte er groote vreugde onder de werk gevers. Die vreugde is waarschijnlijk de raadgeefster geweest bij een andere sinds eenigen tijd aanhangige quaestie. Ten einde de tarieven te handhaven heeft de Bond voortdurend gestreefd naar invoering van het eigen kos- sten-stelsel. Men begreep dat slechts geleidelijk tot algemeene invoering daarvan kon worden overgegaan en derhalve werd aan personeelen, die op vastgeld werkten, veroorloofd dit te blijven doen. Nergens mocht dit sy steem evenwel opnieuw worden ingevoerd. Eenigen tijd ging dit goed totdat onlangs de eigenwerkmaker Schltl- ter die 4 molens heeft, dit veroordeelde vastgeld-stelsel ging toepassen. Het Hoofdbestuur van den Bond kon zich hierbij niet neerleggen en hield verschillende cou- ferenties met de Vereeniging van Eigenwerkmakors. Deze, wars van alle toenadering wilde haar vakgenoot niet in den steek laten, zoodat voor Schliiter de werkstaking werd geproclameerd. Maanden achtereen heeft deze ge duurd zonder dat men veel verder kwam. Nu besloot de Bond tot krasser maatregel en de boycott werd over Schliiter uitgesproken. In die dagen heeft juist het zoo even vermelde échec van den Bond plaats gehad en klaarblijkelijk daardoor aangemoedigd, zond de Vereeniging van Eigenwerkmakers een schrijven aan het Bondsbestuur, waarin zij meedeelde dat zij wanneer vóór primo De cember de bewuste boycott niet zou zijn opgeheven, maat regelen zou nemen welke wel eens zeer nadeelig voor de leden van den Bond konden worden. De heer Polak zond dat schrijven onbeantwoord terug en nog denzelf den avond kwamen de eigenwerkmakers bijeen om tot onmiddellijke uitsluiting der Bondsleden te besluiten. Natuurlijk groote sensatie in de wereld der diamant bewerkers. Een vergadering werd door de leden van den Bond in net Paleis voor Volksvlijt uitgeschreven en daar hoerschte groote opgewondenheid. Het Hoofdbestuur ver heelde niet den kritieken toestand waarin de Bond was gekomen. Gaf men toe dan waB de strijd verloren en zouden ook de juweliers op vast geld gaan laten werken; daarom moest de boycott gehandhaafd blijven. Ook de fabriekeigenaren hadden besloten een algemeene uitslui ting te proclameerenmaar daarom mocht men niet ver sagen. Tegen een sterk gepantserd^ vesting kruit te ver- Roman van H. RIDER HAGGARD. 31) Kapitein Graves vervloekt? Waarom?' fluisterde zij. »Dat kan ik je niet met zekerheid vertellen. Alles wat ik weet, heb ik van Lucilla Smith, die een zuster is van Mary Roberts, die ginds keukenmeid is en die waar schijnlijk aan de deur heeft staan luisteren en zij heeft het van den tuinmansjongen, zegt ze." >Zij Wie, tante?'' >Natuurlijk Lucilla Smith. Versta je mij niet meer Ik heb je verteld, dat de oude sir Reginald opzat in 't bed en den kapitein heeft vervloekt tot zijn gezicht blauw was. Toen gaf bij een gil en was hij dood." »Hoe vreeselijkzei Joan. »Maar waarom vervloekte hij den kapitein Waarom Omdat de kapitein niet wilde trouwen met juffrouw Levinger, die de hypotheken op hun eigen dommen in handen heeft. Haar oude vos van een vader heeft hun dat allemaal ontstolen, toen hij daar rent meester was. Ik vermoed Hier bleef juffrouw Gil lingwater plotseling steken; haastig vervolgde zij daarna »Maar dat doet hier niets ter ter zako hij heeft ze in allen gevalle en kan alles koopen wat de Graves toebe hoort, al is 't morgen ook en als dat zoo is, verwon dert het mij niets, dat sir Reginald begon te vloeken, toen hij zijn zoon hoorde zeggen, dat hij haar voor geen geld ter wereld wilde trouwen."' Heeft hij ook gezegd, waarom hij haar niet wilde trouwen vroeg Joan, met een wanhopige poging om den onderzoekenden blik harer tante zoo goed mogelijk uit te houden. »Ik weet niet of hij dat gedaan heeft, Lucilla wist er in elk geval niets van, dus zal Mary Roberts dat zeker niet hebben kunnen hooren. Zij heeft echter toch iets gehoord ze hoorde je naam, wel twee of drie maal en zoo luid, dat ze zich onmogelijk heeft kunnen ver gissen." »Mijn naam O Mijn naam hijgde Joan. »Ja, jou naam, als er tenminste in de buurt nog niet een andere Joan Haste bestaat en daar heb ik nooit van gehoord. En vertel mij oens wat dat te beteekenen had »Hoe kan ik u dat vertellen, tante; ik weet het zelf niet.'1 »Je bedoelt zeker, juffrouw, dat je het niet wilt ver tellen. Zie je mij voor een gek aan, Joan Begrijp je dan niet, dat ik je spelletje doorzien heb Ik heb je lang genoeg gadegeslagen en ik moet eerlijk verklaren, dat jij je voor een jong meisje nogal kranig gehouden hebt. Ik ben trotsch op je, Joan, maar ik vind, dat je beter gedaan hadt met Samuel te trouwen; want als alles wordt opgeteld, geloof ik, dat hij de rijkste van hen beiden zal zijn, maar als je niets hebt om van te leven en dat is hier het geval, vermoed ik dan kom je daar niet ver mee." »Wat bedoelt u toch, tante?" »Bedoelen? Neen, maar nu zul je mij voor de mal gaan houden bewaar dat voor de mannen. Je wilt mij toch niet wgs maken, dat je niet je best hebt gedaan om den kapitein verschooning. hij is nu sir Henry verliefd op je te maken. Het schijnt, dat je hem goed hebt ingepalmd en hem zoo gek hebt gemaakt op je lieve gezichtje, dat hij een huwelijk met dat meisje van Levinger heeft geweigerd, alleen om jon te trouwen, want daar zal het op uit loopen. Laat ik je nu eens een goeden raad geven. Denk er aan uit het oog uit het hart. Verlies sir Henry daarom niet te lang uit het oogje moet het ijzer smeden, terwijl h6t heet is en hem trouwen. Doe het desnoods in 't geheim, maar trouw met hem. Dat zal natuurlijk een groote opschudding geven, maar dan ben je eenmaal zijn vrouw. Luister nu goed naar mij. Door zoo te praten, ben ik eigenlijk bui ten mijn boekje gegaan, doch je bent een mooi meisje en ik houd van je, meer dan jij van mij en ik zou je graag in de groote wereld zien en als dat nu eenmaal gebeurd is zal je je oude tante niet vergeten. Ik zeg, dat ik buiten mijn boekje ben gegaan, want er zijn er, die niet graag zouden willen zien, dat jij Lady Graves werdt. Ja, er is iemand, die zijn best zal doen om dat te beletten Samuel Rock, bijvoorbeeld en hij zou er wat moois voor over hebben, wanneer ik hem een handje wilde helpen. Maar als het tijd is moeten wij ons weten op te offeren en dat doe ik nu voor jou pleizier, Joan. Wanneer je soms een brielje naar Rosham wilt schrijven, zal ik het voor jou laten bezorgen. Misschien is het ech ter beter, wanneer je wat wacht en dan zelf gaat." Half toornig, half verbaasd had Joan dit lange ver baal aangehoord. Wat had zij, Joan, ooit gedaan, dat men zoo slecht over haar dacht vlk begrijp u niet, tante ik wil kapitein Graves in 't geheel niet trouwen," antwoordde zij. »Zou je mij nu willen wijsmaken, dat je niet gek op hem bent en hij gek op jou »Ik zeg alleen dat ik hem niet wensch te trouwen. Een huwelijk met een meisje als ik zou zijn onder gang zijn." Juffrouw Gilling water zag het meisje dat voor haar op het bed zatverbaasd aan toen barstte zij uit in een luiden lach. »Neen maar jij bent een onuoozele meid", zeide zij den vinger naar Joan uitstekende. Jij bent zoo onnoozel als er ooit een meisje is geweestjij met je mooie ge vouwen handjes en je prachtige haar lijkt op een engel. Je zou niemand in 't geniep een zoen knnnen geven Zelfs je lippen zouden dan blozen hè En je zoudt hem nooit willen trouwen wanneer zijn ma er op tegen was nooit, niet waar? Ik zal je eens wat zeggen, Joan; eiken dag heb ik een betere gedachte van je gekregen je bent niet half zoo dwaas als waarvoor ik je altijd heb aangezien. Je herinnert je zeker nog, wat ik je omtrent Samuel Rock heb gezegd en je denkt dat ik geld van hem en van misschien nog meer in mijn zak heb gesto ken om je er in te laten loopen. Dat was toen het

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1