No. 152. Acht en Negentigste Jaargang. 1890. Y R IJ D A (j 11 DECEMBER. B u i t e u 1 a n d. EEN OFFER. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Ad vertentlFn t Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 DUITSCHI.AWD. Te Hamburg is de toestand nog onveranderd. Het aantal vreemde arbeiders neemt toe in zooverre heerscht er dus meerdere levendigheid in de havens en dokken, maar in de verhouding tusschen werk gevers en stakers is nog geene wijziging gekomen. Dat de werkstakers den strijd zullen winnen is niet aan te nemen ook al vloeien de ondersteuningsgelden wat rijkelijker toe; want het aantal dergenen, die onder stand behoeven is te grooten de vraag is slechts hoe een middel tot verzoening te vinden. De sociaal-demo cratische leiders hitsen met al hunne krachten op. De afgevaardigde Molkenbnhr verklaarde dat de .Shipping- Federation" in Engeland buitengewone macht heoit, zoo dat zij de werkstaking te Cardiff heeft doen uitbreken. Door de vereeniging met reeders in andere landen zou een internationale vereeniging van reeders gevormd zijn en thans was het zaak daartegenover een flinke organi satie van werklieden te kunnen stellen. Dat de reeders in Hamburg gedurende de laatste jaren niet op rozen zitten en inderdaad niet bij machte zijn alle eischen der werklieden klakkeloos in te willigen bewijzen de volgende cijfers Uitgekeerde Aandeelen-kapitaal. dividenden. Verliezen. 1893 71.5 millioen mark 823,800 4,296,000 1894 70.8 1,005,000 1,737,000 1895 70.5 3,311,000 581,500 Op een aandeelkapitaal van meer dan 70 millioen is dns in drie jaren tijds geen winst behaald doch meer dan l'/2 millioen mark verloren. Alle bladen prijzen den moed van den heer von Marschall om den strijd te durven aanbinden tegen het politieke geknoei van Tausch en consorten, en verhengen zich er over dat door de onthulling dezer kuiperijen oen groote zuivering zal worden teweeggebracht in de poli tieke toestanden van het Duitsche rijk. De »Frankf. Ztg." hooptdat de mededeelingen, tijdens het proces gedaan ook in den Rijksdag zullen worden ter sprake gebrachtopdat geen zweem van duisterheid meer zal overblijven. Het volle licht moet deze zaak beschijnen. Want de .Reichsbote" zegt zeer te recht »Wat moet het volk denken, als het verneemt, dat deze personen in de dagbladen voortdurend verdachtma kingen deden opnemen, niet alleen tegen de omgeving des keizers, maar ook tegen den keizer zelfals het ziet hoe deze ministers elkander bestrijden met intriges en de een den ander tracht ten val te brengen door onedele motieven geleid als het begrijpt hoe dit proces een af grond opent van leugens en intriges, waarvan men zelfs geen vermoeden had." EGYPTE. De nienwe groote boot van de Nord- deutsche Lloyd de .Friedrich der Grosse" heeft onbelemmerd het Suezkanaal gepasseerd. Men was wegens de grootte en den diepgang van het vaartuig bevreesd Roman van H. RIDER HAGGARD. 32) »Hij is nu veel beter, maar genezen is hij nog niet" antwoordde Joan zuchtend. Waarom moest iedor ook met haar over Henry spreken .Kapitein Graves is hier niet meer." .Neen hij is nu op Rosham Hall. En de oude squire is dood en begraven. Ik heb zijn begrafenis gezien. Het was een prachtig gezicht wat een massa rijtuigen en wat een mooie kist met een prachtig kruis en een plaat met roode letters er op. Ik zou zoo ook wel be graven willen worden." Joan glimlachte maar antwoordde nieteenigen tijd werd er geen woord gesproken terwijl Willie op zijn paard los timmerde tot zijn gelaat dezelfde kleur had als zijn baar. »Is hot waar, Joan", begon hij eindelijk, toen hij den knol in een sukkeldrafje had gekregen »is het waar dat ge met hem trouwen gaat? .Met sir Henry Graves trouwen? Natuurlijk niet. Hoe krijg je dat in je hoofdjongen 1" .Dat weet ik nietde menschen zeggen hetdat is alles. Zij zeggen tenminstedat als gij het niet doet gij toch ik weet eigenlijk niet wat ze willen maar ge zijt toch mooi genoeg om met wien ook te trouwen, dat kan ik zelf wel zien." Joan bloosde en werd daarna bleek als een ljjk. .Gij behoeft niet te blozen omdat ik u een compli mentje maak Joan", zei Willie. .Zeggen de menschen dat Wie zijn de menschen die zoo iets zeggen?" .Bijna iedereen moeder bij voorbeeld. Zij zegt dat het aan den grond zou raken. De Duitsche consul te Port Saïd en eenige hoofdambtenaren der kanaalmaat schappij maakten de reis mede. Er werd eene som van 71840 francs aan kanaalrechten betaald. fiNGEIiAND. De berichten uit Engelsch Indie omtrent den voorspelden hongersnood luiden geruststellend. De onder koning heeft naar Londen geseind dat er in het binnenland meer regen gevallen is, dat de prijzen van het graan dalen en dat in ettelijke districten geen hongersnood te vreezen is. Daarentegen zyn de berichten omtrent de te Bombay heerschende pest zeer ongunstig. De ziekte breidt zich uit. Den 8 kwamen 55 ziektegevallen voor waaronder 37 met doodelijken afloop. Het geheel aantal ziektegevallen sedert het uitbreken der pest is 1126, waarvan 804 met doodeljjken afloop, Aan de Clyde is ee i werkstaking van zeelieden uitgebroken welke geleid wordt door het lid van het Lagerhuis Havelock Wilson. De mannen verlangen hoo- gere loonen terwijl de reeder3 beweren voldoende man schappen to kunnen krijgen voor hunne vaartuigen tegen het oude loon. Do stakers zullen een poging doen het uitvaren der mailbooten van Glasgow te verhinderen. De Engelsehe bladen doelen mededat een ver zoekschrift voor de invrijheidstelling van Jameson' officieren bij het ministerie van binneulandsche zaken is ingediend. Het geschrift draagt 40000 onderteekeningen. FICAMtUIJH. Was men eerst zeer ingenomen met de uitspraak vau het Egyptische Hof van Appel en hoopte men daardoor Engeland in een moeielijk geval gebracht te hehben, men is thans dubbel ontstemd door Engelands voorstel (door Egypte met beide handen aan genomen) om een leening te sluiten. Het spreekt van zelf, dat Engeland zich daardoor vaster dan ooit in Egypte nestelt. Daarom werden middelen beraamd om Egypte te verlossen nit de woekerklauwon" van Engeland. Een Fransch syndicaat wordt gevormd, om aan de Egyptische regoering een voorschot van 500.000 Eg. aan te bie den ten einde daarmede do sorting in de reservekas te bestrijdeu. Het is echter reeds te laat 1 De Egyptische regeering heeft het aanbod van Enge land aangenomen en kan niet meer terug. In Frankrijk heeft dit een zeer onaangenamen indruk gemaakc. Maar het geval ligt er eenmaal toe. En hoe men het wendt of keert Engeland is de eenige die er voordeel bij heeft. .Havas" meldt, dat de Egyptische regeering voor het oogenblik het bedrag genomen heeft uit de inkomsten der begrooting doch dit is slechts schijn. In Januari moet het geld gebruikt worden, en zal het voorschot van Engeland moeten ontvangen zijn. De afgevaardigde Lockroy zal een voorstel doen tot invoering van een staatsmonopolie van petroleumraf- finaderij. De opbrengst daarvan zou voldoende zijn tot dekking van de voorgestolde marinekredieten. De hertog van Aumale is ernstig ongesteld. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat de zending dat het toch niet zal gebeuren al zijt ge ook nog zoo mooi en zoo handig. Maar moeder houdt niet van mooie meisjes en ik geef niets om wat zij zegt geen sikkepit; en wanneer ik in uw plaats was, Joan, trouwde ik toch met hem." »Hoor oens, Willie", antwoordde Joan, die weer wat bekomen was »als je nog een woord zegt over mij en sir Henry Graves stap ik uit en ga ik wandelen." Eerlijk gezegd, geloof ik dat het oude paard u daar dankbaar voor zou wezen. Maar ik zie niet in, waarom gij zoo boos zijt, omdat ik geantwoord heb op uw vragen. Ik geloof dat het allemaal waar is en dat gij graag met hem zoudt willen trouwen maar daarom behoeft ge toch niet boos op mij te zijn." »Ik ben niet boos op je Willie, werkelijk niet; maar begrijp je dan nietdat ik zulk gebabbel niet kan uitstaan I" »Dan zou ik maar maken dat ik nit Bradmouth kwam zoo gauw ik maar konJoan want ik kan u verzekeren dat ge nog wel wat zult moeten hooren. O, ik ben er al half ziekt van", vervolgde de meedoogenlooze Willie. Daarna zweeg hij den ganschen wegvan tijd tot tijd scheldende op het zwoegende paard. Eindelijk was Monk's Lodge bereikt; Joan sprong nit het rijtuig en begaf zich naar de keukendeur. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Den dag vóór sir Reginald's begrafenis verscheen Sa muel Rock op Monk's Lodge on werd naar het studeerver trek gebracht. Bij zijn binnentreden bemerkte mijnheer Levinger, dat het verdriet hem op hot gelaat stond te lezen en diepe neerslachtigheid in ziju blauwe oogen lag. »Ik vermoed dat bet slecht staat met de liefdesge schiedenis van mijn vrienddacht hij>om een koestal zou hij er niet zoo verdrietig uitzien. Toch begon hij het gesprek juist over dien koestal. »Welmijnheer Rock", zei hij vriendelijk, »zijn de fondamenten van den stal al in orde van troepen en geschut naar de Benadirkust in Somali- land niet ten doel heeft een tuchtexpeditie naar het bin nenland te ondernemen, doch slechts om de handels plaatsen aau de kust tegen eventueele aanvallen van de Somali te beschermen. De prijscommissie in de »Doelwijk -zaak heelt be slist dat de inbeslagname vau het schip wettig was doch er thans geen reden is het te behouden nu er vrede is gesloten. De »Tribuna" steekt den draak met deze beslissing en noemt haar »een eigenaardige vertolking van het volkenrecht". Het is duidelijkmeent genoemd blad dat de teruggave van de »Doelwijk behoort tot de vre desvoorwaarden. SPAM JE. Uit Havana komt bericht, dat Maceo en Francesco Gomez, de zoon van Maximo, gedood zijn door de Spaansche troepen in de Provincie Havana. De lijken werden herkend door de troepen van majoor Cirnjeda. Het telegram erkent, dat Maceo den 4en December de Trocia overtrok, doch meldt dat het bericht van de ver wonding van generaal Weyler onjuist is. Het voormalige Cubaansche vrijbuitersschipde »Laurada", wordt te Messina met vruchten geladen en heeft bevel ontvangen naar Valencia te stoomen om haar '<ading vol te maken. Waarschijnlijk zal bij aan komst in deze stad het schip in beslag worden genomen en de kapitein gevangen gezet. De >New-York Herald" heeft een vermoeden, dat deze zaak op touw is ge zet om een breuk lot stand te brengen tusschen Spanje en de Vereenigde Staten. Heel waarschijnlijk is dit ver moeden niet. VEBEEIIGUE STATEN. President Cleveland heeft zijn laatste boodschap aan de vertegenwoordiging gezonden. Hij wijdde een woord van sympathie aan de Cubaansche opstandelingen, maar tevens sprak hij op welwillende wijze over de moeilijkheden waarin Spanje verkeert. Alleen in het uiterste geval, als Spanje on machtig blykt aan den opstand een einde te maken, zou het kunnen gebeuren dat hoogere plichten dan de vriend schap voor Spanje de Vereenigde Staten tot handelend optreden noopten. A T J E II. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende van 8 dezer gedagteekende telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, betreffende de krijgs verrichtingen in Atjeh. »Te Segli werd door eene patrouille van vijftig man, zoekende naar verscholen roovers van prauwen, eene benting aangetroffen deze genomen, doch verlaten toen de vijand van alle kanten kwam opzetten. Terugtocht niet bemoeilijkt. Gesneuveld een korporaal en twee fuseliersgewond een officier en acht militairen beneden dien rang. Ver liezen van den vijand heeten aanzienlijk.'' »Stal, mijnheer?" antwoordde Samuel. »Ik ben in 't geheel niet gekomen om te spreken over een stalik zou u wel eeus wil en spreken over den raad, dien u mij omtrent Joan Haste hebt gegeven." »0 ja dat herinner ik mij gij wildet haar trouwen, niet waar Welnuhebt gij haar gesproken »Ik heb haar ongelukkig genoeg gesproken zij wil niets van mij weten. Ik heb zelfs beproefd haar te kussen." »Zoo! En toen?" »En toen, mijnheer, stiet ze mij van zich ai, dat is alles en zij heeft mij woorden toegevoegddie ik nooit zal vergeten. Zoo is het in zijn werk gegaan." En Samnöl deed een verhaal van heigeen er tusschen hem en Joan was voorgevallen. »Uw kansen staan niet zeer gunstig", zei mjjnheer Levinger; »doch misschien verandert de dame nog wel van meening. Gij weetdat het dikwijls het donkerst is voor het aanbreken van den dageraad." Zeker mijnheer", antwoordde Samuel vertrouwelijk »vroeger of later zal zij van meening veranderen, daar ben ik niet bang voor en ik zal haar trouwen dat weet ik zekerdoch haar hart zal niet veranderen en dat is het juistwant zij heeft het aan een ander gegeven." Wanneer gij de rest krijgtmijnheer Rockknnt ge gerust den ander het hart laton want dat is een orgaan, hetwelk op zich zelf van weinig nut is. Mag ik vragen, wie die andere is?" Samuel schudde somher het hoofd en antwoordde >U hebt goed schertsen met de harten mijnheer maar voor mij is het hart het voornaamste, tenminste dat van Joan. En wanneer maar half waar is wat er verteld wordtdun is het die kapitein ik bedoel sir Henry Graves. U hebt mij voor hem gewaarschuwd dat weet ik nog zeer goed en u hebt harde woorden tot mij gesproken omdat ik woedend was. Welnu mijnheerik had het recht woedend te zijn want hem heeft zij lief, mijnheer Levinger, en daarom haat zij mij. Bradmouth is er vol van

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1