Nieuwj aarswenschen. No. 154. Acht en HTegentigste Jaargang. 1896. 16 DECEMBER. WOENSDAG Oudejaarsavond, DONDERDAG 31 December a.s., NIEUW J AARSWENSCHEN, a 25 ets. a contant, Kaas-, Graan- en Veemarkt. Nationale Militie. INSCHRIJVING. EEN OFFER. Onbestelbare Urieven, Buitenland. In het nummer van den zal weder gelegenheid bestaan tot het plaatsen van van 1 tot 5 regels. FEUILLETON. COURANT. Prijs der gewone Advertentlën j Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieyen franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALKIUAARSCIIE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franeo door het geheele rjjk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3 DE I HTmKVKH*. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat wegens het invallen van 25 December en 1 Januari a.s. op een Vrijdag en 26 December a.s. op een Zaterdagde met die dagen samenvallende markten znllen worden gehouden als volgt de Graan- en Kaasmarkt op Woensdagen, den 23 en 30 December a.s.; de Zaterdagsche weekmarkt op Donderdag, 24 De cember a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 11 Dec. 1896. C. D. DONATH Secretaris. Keuring van vee. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tot nader te bepalen tijd alle vee, hetwelk op de weekmark ten alhier zal worden aangevoerd, ia! worden onder worpen aan eene keuring alvorens het op de markt een plaats zal mogen innemen Deze keuring, die zal aanvangen zoodra het diglicht zulks toelaatzal worden gehonden aan den Ingang van de Houttilstraatwaar deze samenkomt met Pieterstraat, Paardensteeg en Peperstraat, Ten einde haar naar wensch te doen slagen zal het vee slechts langs het genoemde kenringsterrein ter markt mogen worden aangevoerd. Van de markt komende ledige wagens mogen dat keuringsterrein niet opnieuw passeeren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONTVoorzitter. 15 Dec. 1896. C. D. DONATH Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staats blad No. 72); Roepen bij deze op Alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januari 1897 hun negentiende jaar zijn ingetreden (alzoo de mannelijke geborenen van 1878), om zich ingevolge art. 15 en 20 dier wet, in de maand Januari 1897 in het daartoe ge reed gemaakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhier des avonds van 5 tot 7 uren op Dinsdag en Vrijdag tot 20 Januari 1897 en verder aan de gemeente-secretarie. De verplichting tot het doen der aangifte berust op den militieplichtige zolven bij ongesteldheid afwezig heid of ontstentenis op zijn vader is deze overleden op zijne moeder, en, zijn beiden overleden, op den voogd. Zij maken voorts de ingezetenen opmerkzaam op de volgende bij genoemde wet gemaakte bepalingen, als Voor ingezeten wordt gehouden lo. hijwiens vaderof is deze overleden, wiens moe derof zijn beide overledenwiens voogd inge zeten is volgens de wet van 28 Jnli 1850 (Staatsblad No. 44); 2o. hij die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste 18 maanden vóór lo. Januari 1897 bin nen Nederland verblijf hield 3o. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het Rijk verblijf honde. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, be- hoorende tot een Staatwaar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of, waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van we- derkeerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt van: lo. een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of is deze overledende moederof zijn beiden overledende voogd woont 2o. een gehuwde en een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3o. hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelatenof wiens voogd bmten 's lands gevestigd isin de gemeente waar hij woont 4o. den buiten 's lands wonenden zoon van een Ne derlander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze Romak van H. RIDER HAGGARD. 34) »Neenmijnheer", zei ze vrijmoedigen zag hem daarbij vrij in het gelaat»die praatjes zijn niet waar. Ik heb sir Henry Graves opgepast en ik heb getracht mijn plicht jegens hem te doen en natuurlijk heelt men daar den mond vol van gehad. Al jaren lang kan ik met geen man spreken of in Bradmouth had men het er drnk over." De heer Levinger trok de schouders op. »Ik heb het je gevraagd en je hebt mij geantwoord. Ik geloof je natuurlijkmaar zelfs al waren die praatjes waardan zon ik nog geen ander antwoord verwacht hebben. Het doet mij evenwel genoegen te hoeren dat ze niet waar zijn want dat zon in uw beider nadeel zjjn geweesten vooral voor sir Henry Graves.'' »Waarom vooral voor sir Henry mijnheer Ik heb altijd gemeend, dat een meisjj het meest onder de praatjes leed omdat zij de zwakste is. Nietdat mij dat iets kan schelen want ik heb toch niets te verliezen." »Omdat daardoor zijn vooruitzichten zeer zonden wor den geschaad. Je zult zeker hebben gehoorddat sir Henry totaal geruïneerd iswanneer hij niet een rijk huwelijk sluit. Hij zon evengoed zelfmoord kannen plegen als een vrouw zonder geld nemen hoeveel hij ook van haar mag honden of hoe lief zij er ook mag uitzien." Zij begreep hem volkomen en draalde niet met haar antwoord hoewel het spreken haar moeite kostte. »Ik heb er van gehoordmjjnheer. Ik heb zeer veel eerbied voor sir Henry Graves en ik hoop dat het hem goed mag gaan. Ik weet ook dat er een joDge dame is, die veel van hem houdt en die fortnin heeft. Ik heopdat hij haar zal huwen en dat zij een goede vrouw voor hem zal zijn." De heer Levinger knikte. Dat hoop ik ook, Joan. Dank je voor je goede wenschen. Om de waarheid tg zeggen was ik bang dat er iets aan was van die praatjesdat je een genegen heid voor hem had opgevatwelke in strijd zon zijn met zijn eigen belangen en dat hij zelfs zoo dwaas zon zijn om zich te laten verleidon door de liefde van een vronw als gij Joan." »Ik heb u mijn antwoord reeds gegevenmijnheer. Wanneer er werkelijk eenige waarde was in de praatjes, zou ik des te meer reden hebben om te spreken zooals ik gedaan heb want geen vronw zal den man kunnen beleedigen dien zij oprecht liefheeftzelfs al moest haar hart daarbij breken." Joan wendde het hoofd af, om de tranen te verbergen, die haar in de oogen drongen. De heer Levinger keek haar met verwondering aan. Hij geloofde geen woord van haar verhaal omtreDt de verhouding tnsschen haar en Henry hij wistdat wat zij zei niet waar was. »Natnnrlijk Natuurlijk", zei hij »maar je bent toch een dapper meisje Joan en ik beu er zeker van dat je daarvoor nog eens znlt beloond worden. En wat denk je nn te doen »Daarover wilde ik juist met u spreken, mijnheer. Ik wil weg nit Bradmouth. Voor gouvernante ben ik niet geschiktik weet niet genoeg. Maar ik zon als winkel meisje naar Londen kunnen gaan. Ik heb een goed figuur en ik geloof dat ik best kan worden gebruiktom de mantels aan te passen. Maar ik heb geen geld voor de reis." De heer Levinger aarzelde. Het plan kwam hem in veel opzichten zeer goed vooren toch »Ik veronderstel, dat het werkelijk je plan is eerlijke bezigheid te zoeken, niet waar, Joan? Vergeef mij, maar je weet je hebt van middag een paar keer zoo zonderling gesproken en zoo woest beweerd dat je nie mand verantwoording schuldig bent." zoon van een vreemdelingal is zijn voogd in gezeten 3o. de zoon van den Nederlander die ter zake van 's lands dienst, in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen hen wien dit mocht aangaan nitzoo mogelijk in eigen persoon de aangifte te doen en daar mede niet tot het einde van Januari te wachten, en her inneren voorts aan de strafwaarmede de nalatigen ter inschrijving bij art. 183 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoomd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 12 Dec. 1896. C. D. DONATH, Secretaris. 9 verzonden gedurende de 2e helft dor maand Novomber van het postkantoor Alkmaar: P. B. Entink en N. Aakel Amsterdam Wed. L. J. v. Wolde Groningen H. v. Bunren Utrecht. Van Rustenburg: F. D. van Rosmalen Go Hoorn. Bri efkaarten: H. Bakker Amsterdam A. Brnin BK V« liHUKd. Onderstaando personen worden in hun belang dringend nitgenoodigd zich ten spoedigste aan te melden ter gemeente-secretarie (afdeeling bevolkiug) Klara Hoekstralaatste woonplaats Boznm Aplonia Hnitema 1. w. Lemsterland; Jacob de Jager, 1. w. Zijpe; Klaas Bakker 1. w. Schermerhorn Geesje Veer 1. w. AmsterdamQuirinus Theodoor Andreas Gerritsen 1. w. Epe. BULUAHIJE. De Sobranje is den 13 met groote plechtigheid geopend. In de troonrede zegt vorst Ferdinand, dat do uitslag der verkiezingen blijk heeft gegeven van p'olitieken voor uitgang. Hnlde wordt 'gebracht aan do vorige wetgevende vergadering welke gedurende een tijdperk van crisis hare zorg wijdde aan de staatkundige aangelegenheden en het welkom wordt toegeroepen aan de nieuwe afge vaardigden. De vorst wijst op de hartelijke ontvangstwelke hem aan het Russische hof en aan andere hoven is ten deel gevallen. De ontvangst aan eerstgenoemd hof strekt tot bewjjs van de onver breekbare banden, welke Rusland en Bulgarije verbinden. (Toejuiching.) In de troonrede wordt verder mededeeling gedaan van het evenwicht op de staatsbegrooting en de indiening aangekondigd van verschillende wetsontwerpen, voorname lijk betreffende de kieswet en den gouden standaard. DUITSCHL A.1VD. Omtrent de werkstaking te Ham burg valt geen nienws te melden. De werkgevers blijven een scheidsgerecht weigeren. Wel worden de stakers door de burgerij geldelijk meer gesteund dan in den »U behoeft niet bevreesd te zijnmijnheer", zei zij met een droevigen glimlach. Mijn eenige wensch 13 mijn brood te verdienen heel ver van hier. Mocht er hier al over mij gebabbeld worden te Londen of elders zal ik zorg dragen dat er niets op mij te zeggen valt." >Het verheugt mij, dat te hooren. Zonder deze be lofte waarin ik het volste vertrouwen stel had ik je niet kunnen helpen in je voornemen. Zooals de zaken nu staan zal je geen gebrek aan geld hebben ik zal je vijf en twintig pond meegeven en je elke maand vijf pond sturen, zoo lang je het noodig hebt. Als je naar Londen wilt kan ik je het adres geven eener respectabele vrouw, bij wie meest dames inwonen, die in bekrompen omstandigheden verkeeren en op do eene of andere wijze haar kost moeten verdienenjuflronw Thomas, Kentstreet 13, Paddington. Denk er om, een getuigschrift van den go stelijke van Bradmouth mee te nemen, want mijn naam zon weinig gewicht in de schaal leggen. Zoodra je in moeielijkheden raakt, moet je mij dat onmiddellijk doen weten zooals ik gezegd heb, geef ik je jaarlijks zestig pond, zoodat je niet hulpeloos staat, zelfs al slaag je niet direct. En nu het geldhij nam een boek wissels nit de lade, doch legde het weer neer met de woorden »neen, goud is misschien beter.'' Hij opende een klein brandkastje en nam er vier en twintig pond uit in goud geldmeer was er niet in, behalve eenige banknoten. »Vier en twintig," zei hij, het geld tellende. Het andere pond zal ik wel met klein geld kunnen bijpassen." Waarom geeft n mij niet een van die banknoten, mijnheer, in plaats van dat geld vroeg Joan onschuldig. »Neen, neen. Ik betaal altijd liefst in goud, het wet tige betaalmiddel ofschoon ik je nn ook wat zilver zal moetea geven ik ben er, op drie stuivers nadie blijf ik je schuldig. Heb je geen beurs Knoop hetgeld dan in een pnnt van je zakdoek en stop het in je japon, anders mocht je het eens verliezen. Dat is de veiligste weg voor vrouwen, om gold te bewaren.'' Joan gehoorzaamde, zeggende: »Ik weet niet of ik u voor dit geld moet bedaukon, mijnheer." Wordt vorvolgd.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1