N ieuwj aarswenschen. No. 155. KersJe blad. Acht en Negentigste Jaargang 1896. VRIJDAG 18 DECEMBER. NIEUWJAARSWENSCHEN, k 25 ets. h contant, Buitenland. EEN OFFER. 1 In het nummer van den Oudejaarsavond, DONDERDAG 31 December a.s., zal weder gelegenheid bestaan tot het plaatsen van van 1 tot 5 regels. FEUILLETON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80'vanco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,OB. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnui eri 3 COURANT. Prijs der gewone Advertentlëm Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DU UITGEVERS. RE1.GIE. Den 15 heeft de Senaat de algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp op de wedden schappen en het beursspel beëindigd. Art. 1, bepalende, dat termijnzaken bij de wet worden erkend en knnnen uitgevoerd worden gelijk elke wettige overeenkomst, werd aangenomen. Eveneens art. 2 bepalende, dat weddenschappen op beursspel van nnl en geener waarde zijn als strydig met de goede zeden. Art. 3 geeft de volgende omschrijving Als wedden schap op beursspel wordt aangemerkt elke overeenkomst, waarbij het de bedoeling van partijen is, uit te sluiten de levering en ontvangst van koopwaren of roerende goederen waarover zij slechts schijnbaar handelen, en het wezen van het contract te beperken tot een eenvou dig verschil tnsschen hooger en lager van de koersen. Ook dit artikel werd aangenomen evenals de artt. 4 en 5. De zitting werd daarna opgeheven. DU1TÜCHI.A1VD. I)e Hamburgsche Senaat heeft verboden aan de bnizen te eollecteeren voor de werk stakers hierin heeft men het voorbeeld van Altona ge volgd, waar dit verbod reeds lang is uitgevaardigd. Dagelijks komen werklieden van buiten aan verschei dene booten konden Maandag een voltallige bemanning aanmonsteren. In de haven liggen 162 stoombooten en 91 zeilschepen. In den Rijksdag werd den 15 de derde lezing van het wetsontwerp tot wijzigiug van het strafrecht voort gezet. Graaf Mantenffel had voorgesteld om het regeerings- voorstel, volgens hetwelk de kamers voor strafzaken in eerste instantie met drie rechters moeten bezet worden, weder in de wet op te nemen. Dit werd verworpen. Daarop verklaarde de minister van justitie Nieberding dat de regeering geen waarde meer hechtte aan de ver dere beraadslaging over hot ontwerp. Roman van H. RIDER HAGGARD. 35) »In 't geheel niet; het is een deel van je eigen geld." »Lk dacht, dat die som bijna uitgeput was, mijnheer en indien dat zoo is, hoe kunt u mij dan nog jaarlijks zestig pond belooven »Neen, neen, dat heb ik niet gezegdhet begon al mooi te verminderen, zei ik, maar ik weet werkelijk niet hoeveel het precies is. Ik zal er eens naar kijken. Heb je nu nog iets »Ja, nog een ding, mijnheer. Ik wil, dat niemand in Bradmouth, ook mijn tante niet, weet waar ik heen ben. Ik heb met mijn vroeger leven afgedaan en zal een nieuw trachten te beginnen.'' »Dat begrijp ik je geheim zal bij mij veilig zijn en nu, vaarwel." »Vaarwel, mijnheer, hartelijk dank voor alles wat u vroeger en heden voor mij gedaan hebt. U moet mij de harde woorden die ik gesproken heb, niet ten kwade dnidon j soms, als ik bedenk hoe alleen ik sta op de wereld, komen zulke gedachten bij mij op, en ik spreek ze nit, niet omdat ik meen wat ik zeg, maar omdat mijn hart zoo bedroefd is." »Dat is heel natuurlijk en ik verwijt het je niet,"ant woordde mijnheer Levinger, terwijl hij haar naar de deur geleidde. »Herinner je wat ik gezegd hebmisschien hebben de dooden ooren, die kunnen hooren en harten, die kunnen voelen en wanneer gij hen veroordeelt, kunnen zij, wier mond gesloten is, niet antwoorden op uw be schuldigingen. »Waar ga je heen? Naar de kenken Neen, neen de hoofddeur, als je blieft. Nogmaals vaarwel, dat het je goed moge gaan EGYPTE. Er is opnieuw sprake van een stand beeld voor Ferdinand de Losseps. Men verzekert dat de prins van Aremberg, voorzitter van de Suezkanaal- maatschappij, daarvoor naar Egypte is gegaan. Het standbeeld zon komen te staan aan den ingang van de reede van Port-Said. EWGEIiAYD. De werkstaking van zeelieden te Glasgow sohynt toch niet met een sisser te znllen af- loopen, gelijk men eerst hoopte. De stakers vragen ver hooging van loonenkele reeders zijn bereid een geringe verhooging toe te staan, maar de meerderheid is van meening, dat de omstandigheden zulks niet wettigen. De beweging wordt geleid door Havelock Wilson en andere bekende leiders. Deze hebben den stakors aangeraden om, indien geen concessiën werden gedaan, de dokwerkers en de zeelieden die zich tot dasver buiten het geschil heb ben gehouden, uit te noodigen zich bij hen aan te sluiten. De reeders hebben Maandag geweigerd, een deputatie van de ontevredenen te ontvangen en men verwacht nu een spoodige uitbreiding van de beweging. Het gevaar voor hongersnood in Eugelsch-Indië is nog lang niet geweken, al heeft de regen der laatste dagen, de vooruitzichten verbeterd. De graanprijzen blij ven buitensporig hoog. Op verschillende plaatsen worden betoogingen gehouden ten gunste vau verlaging der prij zen en bij een van deze in het district Bassein van de provincie Bombay kwam het tot ongeregeldheden. De ontvanger werd met stokken aangevallende politie schoot op de menigte en doodde twee personen. FRWRRIJK. De heer Pelletan heeft het regee- ringsbeleid in marine-zaken in de laatste zittingen van de kamer duchtig gecritiseerd. Hij zeide o.a. »De administratie der marine slaapt sedert een eeuw, niemand weet wanneer zij zal ODtwaken. Nu en dan werpt de oorlog een schril licht op den toestandin den Krimoorlog hadden wij geen vloot om het leger over te brengen in 1870 hadden wij er geen om de Duitsche kusten te bestokenin Tonkin had admiraal Courbet gebrek aan alles en op Madagascar heeft de vloot geen enkelen dienst bewezen. »De eenige vooruitgang, die te constateeren valt, is deze dat de marine niet meer veertig of zestig millioen, maar 200 millioen per jaar kost." Hij weet dezen ellendigen toestand vooral aan den Hoogen Raad van Marine, een ultro-conservatieflichaam. De rapporteur der marine commissie antwoorddehij kon echter niet anders doen dan erkennen dat de meeste grieven gegrond zijn. De oud-minister van marine Lockroy stelde voor dat onmiddelijk een krediet van vijftig millioen francs zon worden bewilligd voor de verbetering van het materiaal en bovendien een som van 200 millioen te verdoelen over een aantal dienstjaren. De Kamer verwierp dit voorstel met 335 tegen 73 stemmen zij wil de voorstellen af wachten, die admiraal Besnard te zijner tijd zal doen. In Maart en April van het volgeed jaar za' te Rijsel een internationale tentoonstelling op het gebied van hygiëne, voedingsmiddelen en kunstnijverheid gehou den worden, onder bescherming van het stedelijk bestuur. Wi^aDaDaBD'iawDWiWBÉiiift.'aa1! »Den Hemel zij dank, dat zij weg is!" dacht de heer Levinger, toen hij weer in zijn stoel zat. »Dat is een moeilijk onderhoud geweest, heel moeilijk, voor beiden. Zij is een flinke vrouw. Zij heeft de waarheid omtrent haar verhouding tot Henry Graves niet gezegd, maar dat was te verwachten in elk geval heeft zij getoond, hoe veel zij van hem houdt, arm kind." TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Toen Joan even bniten de deur van Monk's Lodge was, ontmoette zij Emma, die van een wandeling terugkeerde. Als gewoonlijk was deze in het wit gekleed, en in Joan's oogen zag zij er even tenger nit als een wilde anemoon in April. Zij wilde haar met een lichten groet voorbij gaan, maar Emma stak haar de hand toe. »Hoe gaat het, miss Haste zei ze, met een lichte, zenuwachtige trilling in de stem, »Ik wist niet, dat gij hier waart." Zij zweeg, doch haar blik scheen te vragen: Waarom zrjt gij hier gekomen?" »Ik ga Bradmouth verlaten en heb mijnheer Levinger, die altijd zoo vriendelijk voor mij is geweest, goedendag gezegd," antwoordde Joan openhartig. Zij voelde, dat zij tegenover miss Levinger openhartig kon zijn. Emma zag haar verwonderd aan. »Ik wistniet.dat gij gingt vertrekken," zei ze; maar weer voelde Joan, dat zij zich niet zoo zeer verwonderde over haar vertrek als over haar vertrouwelijkheid met haar vader. En daarin had zij gelijk. Emma herinnerde zich. dat hij vluchtig over dit meisje had gesproken, alsof hij haar niet kende. Zonderling derhalve, dat hij »zoo vriende lijk" voor haar was geweest en dat zij hem goeden dag kwam zeggen. Dat was weer een van die geheimen, welke haar vader schenen te omringen en die haar dik wijls angstig hadden gemaakt; waarom, dat wist zij zelf niet. »Wilt ge niet even binnen komen en een kop thee gebruiken vroeg zij vriendelijk. HU8LAATD. Er heerscht groote gisting onder de studenten. De beweging begon aan de universiteit te Moskon met betooging tegen grootvorst Sergiusnaar aanleiding van de ramp op het Cbodinsky-veld. Ver scheidene studenten werden in hechtenis genomenthans is de beweging overgeslagen naar Petersburg. Er werd Zondag een groote vergadering van studenten gehouden met het doel een verzoekschrift op te stellen aan den czaar om vrijstelling van straf te vragen voor de Mos- kouer belhamels. De rector der hooge schoolNikitin verscheen met de inspecteurs ter vergadering en maakte de studenten opmerkzaam op het onbehoorlijke van hun voornemen. Hij werd echter overschreeuwd. Een even slechte ontvangst viel den curator Kapustin ten deel. Ook te Kief heerscht een rumoerige geest. De Daily Telegr." vernoemt uit Petersburg dat de Fransche gezant aldaar op het slot Zarskoje Selo met keizer Nicolaas de noodige regelingen heeft getroffen voor het bezoek vau president Paure aan Rusland. De pre sident zou in het winterpaleis zijn intrek nemen. SI'AIWJE. Nog steeds is de »Laurada" niet in een Spaansche haven binnengeloopen. Canovas verklaarde dat de regeering een vaartuig van een bevriende mogend heid den toegang tot de bevriende haven niet kan ont zeggen doch dat de »Laurada' niet aan de kade zal mogen aanleggen. De kruiser »Perez" is van Cartagena naar Valencia vertrokken om zoo noodig te zorgen voor de veiligheid van het Amerikaansche schip. Nader wordt gemelddat de Amerikaansche consul te Valencia van zijn minister van buitenlandsehe zaken telegraphiscb opdracht gekregen heeftden kapitein van de »Laurada" aan te bevelen ter voorkoming van moei lijkheden weder het ruime sop te kiezen. De dood van Maceo staat vast. Onwaar zjjn do berichten (die de Amerikaansche gemoederen reeds in oen voorbarige woede deden uitbarsten)dat hij verraderlijk omgebracht zou zyn hij is in den strijd gesneuveld. Te Madrid is een telegram uit Singapore ontvan gen waarin gezegd wordtdat de inboorlingen van La- nao (Mindanao) opgestaan zijn en de commandant van een Spaansch oorlogsvaartuig hebben gewond. Op geheel Mindanao heerscht groote opwinding. Een ernstige op stand woidt gevree.-d. Dagelijksch deserteeren tal van inlandsche poldaten in Spaanschen dienst. TURKIJE. De Russische gezant De Nelidoff wordt spoedig te Konstantinopel terug gewacht Hij heeft een hervormingsplan bij zich dat onvoorwaardelijk door Tur kije moet aangonomen worden. Hot is een ultimatum door de groote mogendheden aan den Sultan gesteld. Rusland zal toezien op de invoering der hervormingen en desnoods door maatregelen van geweld de Porte dwingen. Zoo luiden overeenstemmende berichten uit Petersburg, Weenen Parijs en Londen. Het plan van actie is vol gens den »Times"-correspondent te Konstantinopel nog niet vastgestelddoch zal door de gezanten na den terug keer van den heer De Nelidoff worden besproken. »Neen, dank nik moet naar huis loopen en durf niet langer wegblijven." »Het is nog een heel eind en gij ziet er zoo vermoeid uit. Laat ik even den dogcart voor u laten inspannen." »Neen, werkeljjk niet; dank u. Ik ben niet wel ge weest, en daarom zie ik er hleeker uit dan anders. Maar ik ben nn weer sterk genoeg om die wandeling te kunnen doen," en Joan maakte een beweging, alsof zij heen wilde gaan. »Als gij het goed vindt, vergezel ik u een eindje," zei Emma bedeesd. »Het zal mij zeer aangenaam zijn, miss." Zwijgend liepen de beide meisjes een poos naast elkander. »Gaut ge verpleegster worden vroeg Emma eindelijk. »0, neen! Hoe komt u daarbij?" »Omdat gij kapitein Graves ik bedoel sir Henry zoo goed hebt opgepast," antwoordde Emma blozend. »Docter Childs zei mij dat gij hem het leven hadt gered. »Dan heb ik toch iets goeds gedaan," antwoordde Joan met een kort lachje; »het is voor de eerste maal dat ik dit hoor." Werkelijk Heeft men er u dan niet voor bedankt »Men heeft mij er voor willen betalen wanneer u dat bedoelt, miss." »Neen, neen, dat bedoel ik niet. Wij zijn u allen dankbaar, o zoo dankbaar, ten minste zijn familie is het. Waar gaat gij nu heen vroeg zij, plotseling van onderwerp veranderende. »Ik weet het niet, miss. Mijn brood verdienen zoo goed ik kan als winkelmeisje waarschijnlijk." Lijkt het u niet verschrikkelijk toe, zoo den vreemde in te gaan. Maakt u dat niet angstig »Mis8chien wel," antwoordde Joan; »maar bedelaars hebben geen keuze. Hier, waar ik niets te doen heb, kan ik niet blijven, en n weet, dat ik alleen sta op de wereld." Emma begreep, waarop zij zinspeelde en antwoordde haastig »Het spijt mij werkelijk voor u. Het is wreed, zoo te lijden voor een fout, die niet de nwe is. Het zon

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1