k Frieseh lok vee voor de Transvaal. De vraag naar Priesch fokvee voor Transvaal blijft steeds aanhouden. Thans bevindt zich weder een inge zetene van Pretoria te Leeuwardenom aankoopen voor dit doel te doen. Niet lang geleden werd een stier voor Transvaal aangekochtdie met de kosten van overbren ging op pl. f 9000 te staan kwam. Ontploffing In een fabriek van ontplofbare stoffen. AM II VI FKV BI KU. In de electrische fabriek van ontplofbare stoffen van Cramer heeft eene ontploffing plaats gehad. Het geheele gebouw is verwoest, van vijftien arbeidsters werden acht op de plaats gedood, de zeven anderen zijn in het gasthuis gestorven. In een aangrenzend gebouw bevonden zich zeven werkstersvan deze werd een doodelijk gewond - de overigen zijn meer of minder gekwetst. Van drie arbeiders in de fabriek is een gedood, twee werden zwaar gewond. In het hoofdgebouw zijn alle aanwezigen gedood. De oorzaak der ramp is nog niet bekend. Ontploffing van Acetyleengas. Een Berlijnscb scheikundigeGeorge Isaac, die een nieuwe, bereidingswijze van acetyleengas had uit gevonden, is bij oen proefneming met drie van zijne hel pers omgekomen door eene ontploffing. Zijne proefnemingen hadden in den laatsten tijd zeer de aandacht getrokken. De Keizer moet zelfs voornemens zijn geweest, een bezoek te brengon aan zijn werkplaats. Wik- en wecgloonen. Bij de beantwoording van het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot bestendiging der heffing van bovengenoemde loonen in de gemeenten Alkmaar, Hoorn, Edam en Purmerend, heeft de minister van binuenl. zaken te kennen gegeven, dat de reeds ge leidelijk gereduceerde heffing thans geen verdere vermin dering behoort te ondergaan. Hij grondt zich daarbij op de adviezen van het gemeentebestuur en op het feit, dat de heffing bij de belanghebbenden geen bezwaar vindt. Er bestaat minstens reden van twijfel of de tegenwoordige heffing van 60 cents buiten de grenzen valt van art. 254 der gemeentewet (heffing niet hooger danhetkostenbedrag). Daar het zich nu reeds laat aanzien, dat ook over 1898 handhaving van het bestaande tarief zal noodig zijn heeft de minister vrijheid gevonden voor te stellende heffing vooralsnog voor twee jaren te bestendigen. "Vergiftiging T Den 18 kwam uit Hellevoetsluis te Rotterdam aan een vaartuig van een schipper te Hellevoetsluis. Aan boord waren twee schippersknechts en de beide zoons van den schipper, 12 en 13 jaren oud. De schipper en zijne vrouw waren thuis gebleven. In den loop van den dag hadden de knapen van hetzelfde warm eten en brood gegeten als de knechts. Toen zij den volgenden morgen gewekt werden is de 13jarige knaap opgestaan doch hij had gebraakt, was nog misselijk en braakte nog. Ook zijn broeder scheen gebraakt te hebben. Deze stond toen niet op en een uur later ongeveer, toen men hem nogmaals wilde wekken, vond men den knaap dood in zijn bed liggen. Aangezien het vaartuig veel oud sterk geoxideerd koper bevatis het vermoeden niet buitengesloten dat de kindereu op eone of andere wijze daarmede in aan raking gekomen zijnalthans men denkt aan vergiftiging. Het overgebleven eten is in beslag genomen. Diepgang Voordzet kanaal. Volgens «De Zeepost" bestaat bij's Rijkswaterstaat het voornemen binnen enkele maandennadat het bag- gerwerk aan de Hembrug enz. zal zijn afgeloopen het kanaal open te stellen voor schepen met een diepgang van 80 decimeter. Beets. Tot hoofdingelanden van den polder Beets- koog werden herkozen de heeren D. Knijp te Oosthuizen en C. Ubbels alhier. Bovenkarspel. De vereeniging »Onderling be lang (bestaande uit kleine landbouwers en arbeiders) heett besloten tot het oprichten van een fondsom bij ziekte elkander financiëel, alsook door persoonlijken arbeid te helpen. Den 1 Pebr. 1897 zal de heer P. Fransen Jz. vijl en twin tig jaar als hoofd der openbare lagere school alhier werkzaam zijn geweest. mijn dood zijn, wanneer ik mij in dezelfde positie be vond als gij zeker, dat zou het.'' Mij doodt het, gelukkig of ongelukkig, niet, miss, of schoon het mij soms zwaar valt te dragen. De lasten worden dikwijls gelegd op de sterkste ruggen, en ik kan de mijne dragen, welke u misschien zou verpletteren. Maar toch dank ik u voor uw sympathie en uw vrien delijkheid. In dat opzicht ben ik niet verwend en ik be loof u, dat ik het niet zal vergeten." Vijf minuten liepon zij weer zwijgend naast elkaar. Voelende, dat die stilzwijgendheid onaangenaam begon te worden, bleef Emma eindelijk staan, stak Joan do hand toe en wilde terug keeren. »Zou u nog een paar woorden van mij willen aanhoo- ren, miss? En wilt u mij beloven, daarover nooit te zullen spreken, zelfs niet tot mijnheer LeviLger?" vroeg Joan eensklaps. »Zeker, wanneer ik u daarmee genoegen kan doen." »Een paar woorden over u, mij en nog een derde. Ik ga weg van hier, miss Levinger ik geloof voor goed en wij zullen elkaar waarschijnlijk niet meer terug zien. En dat geeft mjj moed om te spreken. Wanneer ik weg ben zult u allerlei praatjes over mij en sir Henry hooren.' «Zeker, zeker zei Emma treurig. Luister, miss wat ik te zeggen heb is niets verschrik kelijks en het is voor uw eigen welzjjn. Gedurende die ziekte heb ik iets ontdekt ik ontdekte, dat n veel van sir Henry houdt hoe, dat doet niets ter zake »Ik weet hoe gij dat hebt ontdekt," prevelde Emma. »En hebt gij het hem verteld »Ik heb hem niets verteld, werkelijk niet. Ik zag u in zwijm vallen en het overige kon ik raden. Ik wil u alleen deze vraag doensla geen geloof aan de praatjes, welke omtrent sir Henry verteld worden, want hem treft niet de minste schuld, en nu heb ik nog alleen dit te zeggen ik heb hem opgepast en ken hem door en door; Haarlem. De op de begrooting van Waterstaat uitgetrokken som als eerste termijn voor wijziging van den kanaalovergang voor het gewone verkeer te Velsen1' is van de begrooting afgenomen. Dit is geschied naar aanleiding van de opmerking van de commissie van rap porteurs, dat, nadat de minister verklaard had van het aangevraagde krediet van f 10.000 geen gebruik te zullen maken, de begrooting evengoed met die som kon worden verminderd. In het »N. v. d. D.' wordt gemeld Een onaangename mededeeling van hooger hand be reikte dezer dagen een deel van Noordholland. De raad der gemeente Zijpe besloot verleden jaar in beginsel tot de oprichting van een telephoonkantoor, doch moest dit besluit onuitgevoerd laten, omdat de voor waarden, welke het Rijk stelde, voor de gemeente te be zwarend werden. Dit vernam de Bell. Telephoon-Maatschappij, onder zocht de zaak en vond voldoende levensvatbaarheid voor een kantoor. Zij bood daarom aan het gewenschte kan toor zoo spoedig mogelijk op te richten, onder zoodanige voorwaarden, dat geen enkel lid van den Raad er iets tegen in kon brengen. Naar verloop van eenige maanden was echter nog geen aanvang gemaakt met don aanleg der telephoonlijnen. De Raad besloot eens bij de B. T. M. te informeeren. Antwoord: «We waren al lang begonnen maar we kunnen geen vergunning van de Regeering krijgen." Dat is onmogelijk, dat is een uitvlucht, oordeelden de leden van den raad. We zullen 't den Minister van W. H. en N. zelf vragen en voor het geval 't waar mocht zijn of er dan op dat besluit niet kan worden terugge komen. Antwoord van den Minister (dd. 3 Nov. '96 No. 2859) »Het is waar en het blijft waar." Het noodwendig gevolg van dit kort maar krachtig antwoord zal wezen, dat de gemeenten Zijpe, Schagen, St. Maarten e. a. vooreerst nog wel van een telephoon kantoor zullen verstoken blijven. Zou er iemand zoo vraagt men zich af kunnen mededeelen op welke gronden (de Minister noemt geen enkele reden) ook al weer dit plattelandsche belang moet worden onderdrukt Hat wijlt. De onzekerheid, waarin men te Katwijk verkeerde wegens het wegblijven van de bom KW 6, is helaas treurige zekerheid geworden. Uit Scheveningen ontving de heer F. E. Meerburg, eigenaar van genoemde bom, bericht, dat daar reeds deu 20 November een rap port was ingekomen, dat door een der booten van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij, van Amsterdam op Lissabon, in den nacht van don 14 November ter hoogte van Scheveningen vermoedelijk een visschers-vaar- tuig was aangevaren. Volgens genoemd rapport ontdekte men eerst een licht na het terugstoomen, er werd onmiddelijk een boot uit gezet. doch er viel niets meer te redden. Den 13 Nov. heeft men dan ook de KW 6 het laatst gezien. Bij deze ramp verloren 10 personen het leven, n.l. 4 gehuwden en 6 ongehuwden van 12 tot 27 jaar. Keuring van dekhengsten. Bij provinciale keuringen van dekhengsten zal voortaan ook een onderzoek worden ingesteld naar den adem der dieren. Prof. Aequoy. De Hoogljeraar Dr. J. G. R. .Acquoyte Leiden is op 67-jarigen leeftijd, betrekkelijk plotseling overleden. Eertijds predikant te Zalt-Bommel werd Dr. Aequoy bij de instelling van de Kerkelijke Hoogleeraren als zoo danig te Leiden benoemd en ging later over bij de Hoog leeraren der Rjjks-Universiteitwaar hij de Kerkgeschie denis behandelde. De dood van dezen voortreffelijken en beminnelijken go- leerde een der uitnemendsten der leerlingen van Moll is voor de wetenschap en voor de Universiteit een groot verlies. Veehandel in Friesland. De handel in kalve- en melkekoeien heeft gevoelig ge leden door het constateeren van het mond- en klauwzeer in onze provincie waartegen dadelijk alle maatregelen genomen werden in zake vervoer. Belgische kooplieden op reis naar do Leeuwarder markt vernamen het een en ander op hunne reis en keerden terstond terug daar zij oordeelden toen geen zaken te kunnen doen. De opkoopers blijf hem liefhebben, in al de omstandigheden, in goed en in kwaad, want beter man dan hij bestaat er niet en nooit zult gij trouwer echtgenoot kunnen vinden. Ik hoop, dat alles nog terecht zal komen en dat gij gelukkig met hem moogt zijn, miss Levinger." Zwijgend hoorde Emma haar aan zij begreep de adel, de zelfopoffering, welke in de woorden van dat meisje lagen. Zij beminde dus ook dien man en zij zag van hem af ter wille van zijn eigen geluk. Anders zon zij nooit zulke woorden gosprokon hobben. „Ik weet niet wat ik u moet antwoorden," zei ze. «Ik ontken nietdat ik van sir Henry houd, ofschoon ik het recht daartoe niet heb. Wat moet ik nu antwoorden?"' „Niets, alleen ditdat gy nimmer geloof zult hechten aan een enkel woord, dat te zijnen nadeele wordt gezegd. «Als u dat genoegen doet, wil ik het graag beloven." »Het doet mij werkelijk genoegen want waar ik ook ben, zou ik toch graag aan u en hem willen donken als een gelukkig paar, want ik weet dat hij een goed echtgenoot voor u en gij een goede vrouw voor hem zult zijn. En nu nogmaals vaarwel." Emma zag Joan aan zij wilde spreken, maar kon geen woorden vindenplotseling strekte zij haar armen uit om het meisje te kussen. »Neen," sprak Joan, het hoofd terugtrekkende »kus mij niet, maar herinner u wat ik u heb gezegd en blijf in vriendelijkheid aan mij denken." Met haastigen stap verwijderde zij zich, zonder om te zien. »Nu is het gebeurd," dacht Joan, »of het goed ot slecht is, wat ik gedaan heb, weet ik niet en ik weet evenmin wat er mij toe aandreef om zoo te spreken. Zy zal mij nu begrepen hebbensommige vrouwen zonden het misschien niet goed hebben opgenomen maar zij wel, omdat zij het zoo wilde. O, als ik alles vooruit had gezien, zon ik geheel anders gehandeld hebben. Ik ben een slecht meisje geweest en daar word ik nu voor gestraft. Ik meendedat ik alleen mijzelf in bet ongeluk kon in Friesland waren slecht te spreken over het verbod van vervoer doch tegen het verder uitbreiden der ziekte zijn afdoende maatregelen de beste. Wel mogen de koeien in geplombeerde wagens naar Holland gevoerd worden maar dan moeten zij binnen 24 uur geslacht zijn. En met fokvee gaat dit toch niet. In vette koeien is de handel levendig, de prijzen stijf, daar de aanvoer in verhouding der vraag eer te klein, dan te groot is. In graskalvereu is de handel natuurlijk ook minder, tengevolge van de genomen maatregelen in vette kal veren eveneens. Stieren voor de slachtbank, handel stadig, prijzen lager. In vette schapen beter, evenzoo in lammeren daar Londen behoorlijk goed afkwam. In Londensche biggen dientengevolge ook beter, terwijl in vette varkens en biggen de handel fleuriger is, de omzet grooter, de prijzen stijgende. Echter duur (of prijzig is beter gezegd), zijn de varkens nog niet. Toch is eenige stijging te bemerken, en dat verblijdt èn boer èn opkoopers, welke laatsten dit jaar over het geheel slechte zaken maakten bij de langdurige lusteloosheid in den varkenshandel. Particulier eigendom. Landbouwers veefokkers veehouders spekslagers vleeschhouwers of bij een dezer beroepen belanghebbenden hebben aan de Tweede Kamer een adres ingediend, waar bij zij wijzen op »den onhoudbaren en onbillijken toestand verergerd door het arrest van den Hoogen Raad dat den gemeen tebesturen de bevoegdheid geeft om vrijolyk voort te gaan met vernietigenonbruikbaar maken en waarde- verminderen van particulier eigendom omdat de wet die dit volgens de Grondwet kan en moet verhinderen nog altijd niet is gemaakt." Ten slotte verzoeken adressanten de Regeering te be wegen tot het indienen der wetbedoeld bij art. V der additioneels artikelen van de Grondwet van 1889, opdat blijke of de veehouder, de slachter, de landbouwer, of de tot een dezer bedrijven belanghebbende al dan niet behoort tot hen die wegens vernietigingonbruikbaar- making of waardevermindering van het hnn toebehoorende schadevergoeding kunnen verkrijgen of indien de Re geering daartoe niet mocht kunnen besluiten het initia tief tot het tot stand komen dezer wet te nemen. Het adres iB o. a. het eerst geteekend door den voor zitter van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw den voorzitter van den Ned. Slagers- bond den heer Bultman, hoofdbestuurder der Holl. Mij. van Landbouw den secretaris der Holl. Mij. van Land bouw en andere leden van het hoofdbestuur dier Maat schappij den onder-voorzitter en den penningmeester van den Ned. Slagershond en vervolgens door ruim drieduizend belanghebbenden Tooneelwedstrijd. Te Purmerend zullen in den aldaar te honden Nationalen Tooneelwcdstrijd, afdeeling A uitgeschreven door de Vereeniging ter bevordering van Kunstzin" de volgende vereenigingen optreden 1. Geestesbeschaving," uit Delft, op 26 December met «Zijn meisje komt uit." 2. Vondel" (Zaandam) 30 December, met »Lotos." 3. «Rhetorika'' (Beemster) 13 Jan. 1897, met «Ver- laten." 4. vWest-Frisia" (Hoorn) 27 Jan. 1897 met «Detoo- nee'speler des Keizers." 5. «Oefening kweekt kennis' (Wormerveer) 10 Febr. 1897 met Altijd Hooger In afd. B, waarvoor zich het hoogste getal, dat mocht toegelaten worden, had aangemeld, zijude 4, hebben twee vereenigingen zich teruggetrokken, zoodat deze wedstrijd vermoedelijk niet doorgaat. Voor afd. A worden de volgende prijzen beschikbaar gesteld le prijs, een verg. zilv. medaille en f 100 2e prijs, verg. zilv. med. en 1 503e prijs, bronzen med. en f 25. Iu deze afdeeling mogen alleen optreden vereenigingen, welke reeds een gouden, verguld zilveren of zilveren medaille hebben behaald. De avonden, voor het honden van den wedstrijd bepaald, kunnen dus werkelijk avonden van genot zijn. De jury bestaat uit de heeren H. P. v. d. Aardweg en Jos. Brantjes, van Purmerend, en D. Dekker, van Beemster. st rten, doch nu schijn ik ook hem tot den ondergang te helpen, en dat nooit, dan maakte ik mijzelf van kant. Ik begrijp dat onze zonden niet op ons hoofd alleen terecht komende onschuldige moet lijden met den schuldige en ik lijd nu nog, omdat mijn vader en mijn moeder meer dan twintig jaren geleden schuldig zijn ge weest. Het is toch hard, heen te moeten gaan en hem nooit weer te zien, mij zelf voor haar vernederd en haar vader leugens verteld te hebben en dat alles omdat ik geen eerlijken naam heb en geen geld bezitanders zou ik de beste vrouw voor hem zijn geweest, die hij zich wenschen kon. Ja, en dan maken dat hij mij lief had, want dat dit nu het geval is, geloof ik niet. Kom, zij heeft een naam en fortuin, maar hard is het toch zeer hard en ofschoon ik bang ben voor sterven, zou ik wel doocj willen zijn Toen Emma Monk's Lodge bereiktevond zij haar vader over het hek leunende op haar wachten. «Waar ben je geweest, kind?" vroeg hij op dien tee- deren toondien hij altijd aannam, wanneer hij tot haar sprak. Ik meende je op den weg met iemand te hebben zien staan praten." «Ik beu een eindje opgewandeld met Joan Haste." Waarom ga je met dat meisje wandelen Zij is goed in haar stand, maar geen gezelschap voor jou." «Dat ben ik niet met u eens, vader. Ik zou zeggen dat zij mijns gelijkezoo niet mijn meerdere is al üeb ik een betere opvoeding genoten. «Misschien heb je gelijk Emma maar ik zou toch niet graag zien dat je ai te intiem met haar werdt." «Daar behoeft u niet bang voor te ziju vader want zij gaat Bradmouth verlaten." «Heeft ze dat gezegd? En waar heeft ze nog meer over gesproken «Heel veel over haar zelf. Ik was natuurlijk al eeuigs- zins met haar geschiedenis op de hoogte maar ik wist nietdat haar positie haar zóó drukte. Arm meisje Men heeft haar wèl wreed behandeld." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2