Nederland. 853ste Staatsloterij. No. 4469 f 2000 No. 11248 f 1000No. 16703 f400; Ns. 4936 en 20574 f 200; Ns. 727, 15923,16944, 16954, 17396, 19813 en 20247 f 100. arbitrage toepast, voortaan ook hier van toepassing willen verklaren. De heer Stoel vindt de opdracht aan de commissie van bijstand te geven zeer vereerend doch in deze com missie hebben geen rechtskundigen zitting. Daarom zon hij wenschendat daaraan rechtsgeleerde leden wer den toegevoegd. Hij zon met andere woorden eene speciale commissie wenschen waartoe bij het voorstel doet. hetwelk wordt onderstennd door de heeren Janssen en Kraakman. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aan genomen en besloten de commissie uit zos leden te doen bestaan t.w. de commissie van bijstand, bijgestaan door de heeren Boelmans ter Spill en Kraakman. Laser Onderwijs. 5. De afdeeling Alkmaar en omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heelt zich bjj adres d.d. 15 September l.l. tot den Raad gewend met het verzoek: 1°. de verordening tot regeling van de jaarwedden der onderwijzers aan de openbare scholen aan eene herzie ning te willen onderwerpen 2°. aan het onderwijzend personeel van de sub 1 genoemde scholen meer invloed dan het tot dusver heeftop den gang van het onderwijs te doen toekennen. Naar aanleiding van dit adres berichten B.en W.. dat door hen daarop het advies is gevraagd van de plaats, comm. van toezicht op het L. O. Uit het advies inijkt dat de commissie het sub 1 omschreven verzoek onder steunt terwijl zij daarentegen het sub 2 omschreven verzoek in het algemeen afraadt. B. en W. kunnen zich in hoofdzaak met dat gevoelen vereenigen. Zij berinneren er echter aan dat zij reeds den 7 Februari 1894 zijn uitgenoodigd eene herziening der Algemeene Schoolverordening ter hand te nemen. De drang daartoe wordt allengs grooter, doch ook de overige verordeningen die op het openbaar onderwys betrekking hebben, eischen naar hunne meening herziening. Het is daarom hun voornemen eene algeheele herziening dier verordeningen binnen kort te ondernemen in af wachting waarvan zij eene partiëeie herziening thans onraadzaam achten. B. en W. stellen naar aanleiding van het bovenstaande vooraan de adressante te berichten dat bij eene alge meene herziening der verordeningen op het lager onder wijs in deze gemeente welke eerlang zal worden onder nomen zooveel mogelijk zal worden gelet op de door haar onder de aandacht gebrachte punten. De heer Vonk kan zich met het voorstel wel ver eenigen. Hij meent echter, dat thans het tijdstip is ge komen, om zich te verklaron, in wolken geest men eene herziening zon voorbereid willen hebben. Thans worden geene andere verhoogingen toegestaan, dan voor het bezit van akten van bekwaamheid en dit komt hem onbillijk voor. Ook buiten het bezit van vele akten kan iemand een goed onderwijzer zijn. Hij zou wenschen dat de Raad nn reeds betoogde, dat bij eene eventueele herziening der verordeningen bij die, regelende de jaarwedden der ouderwijzers, zal wor den gelet op dienstjaren. De heer de Lange meentdat de Raad omtrent beginsel nog geen uitspraak moet doen, althans nu don uitslag van de financieele gevolgen onbekend zijii. Hij wil daarom wachten, dat B. en W. hun voorstel hebben gedaan. De heer Vonk doet opmerken, dat het zijne bedoe ling niet was, dat de Raad zich nu reeds omtrent ver hooging van jaarwedden zal uitspreken, maar alleen, in welken geest zij de nieuwe verordening zou willen ont worpen hebben. De Voorzitter deelt het gevoelen van den hoer de Lange. Op het in te dienen voorstel van B. en W. zullen zoo noodig amendementen kunnen worden voor gesteld. De heer Boel mans ter Spill, die eveneens togen het voorstel geen bezwaar heeft, vraagt of B. en W. reeds eenig ontwerp in behandeling hebben, zoo ja, of zij dan wellicht eenige mededeeling kunnen doen. De Voorzitter antwoordt, dat bij B. en W. de zaak nog niet in behandeling was, omdat door hem ge wacht was op het advies der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwjjs. Het voorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Benoeming leden van eoinmisslën. 6. Aan de orde is de benoeming voor het jaar 1897 van a. vier leden der commissie voor het ontiverpen van veror deningen tegen welker overtreding straf is bedreigd waarvan krachtens art. 166 der gemeentewet de bur gemeester voorzitter is. Benoemd de heeren Kraakman, Preijer, Bruinvis en Boelmans ter Spill, achtereenvolgens met 12, 12, 12 en 13 stemmen. De heeren Canters, de Groot en de Lange bekwamen ieder één stem. b. vijf leden waarvan een tot voorzitterder commissie tot de belastingzaken en eenige andere onderwerpen van financieelen aard. Benoemd de heeren Bruinvis met 12, Preijer met 13, Goede mot 13, de Lange met 13 en van den Bosch met 12 stemmen terwijl de heeren Bosman, Vonk, de Groot, Boelmans ter Spill, Stoel en de Wit iederéén stem bekwamen. Tot voorzitter werd benoemd de heerC. W. Bruinvis met 10 stemmen. De heeren de Lange, Preijer en Goede verkregen ieder één stem en een blanco biljet werd gevonden. c. drie leden der commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigen dommen. Door B. en W. is tot voorzitter opnieuw aangewezen de heer J. M. de Sonnaville wethouder. Benoemd de heeren Janssen met 12 en Stoel en de Groot ieder met 13 stemmen. De heer Vonk bekwam één stem terwijl een blanco biljet was ingeleverd. d. drie leden der commissie voor de plantsoenen. Tot voorzitter is door B. en W. opnieuw aangewezen de heer C. W. Bruinvis wethouder. Benoemd de heeren Goede en Preijer ieder met 13 en de heer Rentmeester met 11 stemmen. Verder be- kwamon de heeren Canters, Stoel, de Wit en Vonk ieder één stom. e. twee leden der commissie van bijstand in zake het beheer der gasfabriek. De heer C. W. Bruinviswethouderis door B. en W. opnieuw tot voorzitter aangewezen. Benoemd de heeren Bosman met 14 en de Lange met 13 stemmen. De heer Vonk verkreeg één stem. f. een lid der gezondheidscommissie, wegens periodieke af treding van den heer dr. J. Broers. De door deze commissie ingezonden aanbeveling be staat uit de heeren dr. J. Broers en A. R. Mulder. Benoemd de heer dr. J. Broers met, 13 stemmen. Do heer A. R. Mulder verkreeg één stem. g. een lid der commissie van toezicht op het stedelijk museum, wegens periodieke aftreding als zoodanig van den heer A. Klasener. Door de commissie worden voor de vervulling dezer vacature aanbevolen de heeren A. Klasener en mr. A. P. H. de Lange. Benoemd de heer A. Klisener met 13 stemmen tegen één stem op den heer mr. A. P. H. de Lange. h. een lid van het burgerlijk armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer A. J. T. Conijndie voor eene bonoeming niet weder in aanmerking wenscht te komen. Door bedoeld bestuur is de volgende aanbeveling ingezonden P. H. M. Ibink Meienbrink. G. T. M. van den Bosch. Benoemd de heer P. H. M. Ibink Meienbrink met 12 stemmen. Op ioder der heeren A. J. T. Conijn en G. G. Vonk was één stem uitgebracht. i. twee regenten van het burgerweeshuis wegens periodieke aftreding van de heeren S. de Lange P.Bz. en mr. B. van der Feen. Door het college van regenten zijn de navolgende aanbevelingen ingezonden Voor de vacatnre S. de Lange P.Bz. de heeren S. de Lange P.Bz. J. P. Kool Pz. Voor de vacature mr. B. van der Feen de heeren Mr. B. van der Feen. J. W. Keiser. Benoemd voor de eerste vacature de heer S. de Lange P.Bz. met 13 stemmen tegen 1 stem op den heer J. P. Kool Pz. en voor de tweede vacature de heer mr. B. van der Feendie 7 stemmen op zich vereenigde. De heer mr. B. van der Feen de Lil le bekwam 5 en de heer J. W. Keiser 2 st:mmen. De Raad besloot de 5 stemmen uitgebracht op den heer mr. B. van der Feen de Lille toe te kennen aan den heer mr. B. van der Feen tengevolge waarvan deze de volstrekte meerderheid verkreeg. j. een regent van het mannen- en vrouwengasthuiswegens periodieko aftreding van den heor P. H. M. Ibink Meienbrink. De door het college van regenten ingezonden aanbe veling bestaat uit de heeren P. H. M. Ibink Meienbrink. N. A. Conijn. Benoemd de heer P. H. M. Ibink Meienbrink met 13 stemmen. Op den heer.N. A, Conijn was 1 stem uitgebracht. k. een lid der commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs wegens periodieke aftreding van den heer G. J. BoBman. De commissie heeft de volgende aanbeveling inge zondenG. J. Bosman. Mr. M. E. J. J. van Lidth de Jende. Benoemd de heer G. J. Bosman met 13 stemmen. Een blanco biljet word gevonden. een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs wegens periodieke aftreding van den heer mr. M. Büchner. De ingezonden aanbeveling der commissie bestaat uit de heel en: Mr. M. Büchner. Mr. M. E. J. J. van Lidth de Jende. Benoemd de heer mr. M. Büchner met 12 stemmen. De heer mr. M. E. J. J. van Lidth de Jende verkreeg één stem en 1 blanco biljet werd gevonden. Bezwaarschriften Hoofd. Omslag. 7. Op voorstel van den Voorzitter gaat de vergade ring thans over in eene zitting met gesloten deuren tor behandeling van een rapport van de vaste commissie voor de financiën op eenige bezwaarschriften tegen op het le suppletoir kohier gebrachte aanslagen in de plaats, directe belasting naar het inkomen dienst 1896. Na heropening der deuren richt de Voorzitter tot de loden de gewone rondvraag. Stoomtram Be verwijk-Alkmaar. De heer Stoel brengt in het midden, dat indertijd, toen het plan was opgemaakt voor de stoomtram Bever wijkAlkmaar, de commissie van bijstand de wensche- lijkheid had besproken op den hoek van den Niouwlan- dersingel bij de Heiloërbrug eene opslagplaats te houden voor bouwmaterialen, eventueel bestemd voor Heiloo. Bij de brug is na het leggen der trambaan een plaats over gebleven, die daarvoor uitstekend geschikt is, wanneer de geplaatste leuning der gemaakte schoeiing gedeeltelijk wordt opgeruimd. Daarbij komt dat de Raad besloten heeft tot uitdieping der Singelgracht, waardoor die plaats voor opslag nog meer noodig is, omdat allicht de Singel met meerdero vaartuigen zal worden bevaren. Hij zou wenschen, dat de leuning op den hoek bij de brug werd verwijderd en gebracht langs de baan tot gedeeltelijk om de bocht. Hij beveelt deze zaak aldus bij B. en W. aan. De heer Kraakman meont, dat do Raad reeds dade lijk een besluit kan nemen, leder, die op het terrein komt, kan waarnemen, dat eene geschikte losplaats aan wezig is. De heer Bosman, met wien hij zich op het terrein bevonden heeft, was ook voor het behoud der vroegere losplaats. De Ra.:d heeft besloten tot uitdieping der Siugelgracht, waarmede eene verbinding tot stand zal komen tnsschen tram en kanaal. Hij stelt voor, dat de Raad aan B. en W. opdrage het terrein aan den Nieuwlandersingel, voorzooverre dit niet is afgestaan aan de tramwegmaatscbappij gereserveord te houden voor de gemeente, teneinde de opslagplaats bij de Heiloërbrng te behouden. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen hoewel de heer Boelmans ter Spill van oordeel was dat de Raad in deze geen besluit be hoefde te nemen omdat B. en W. ton deze alle macht hebben. Hulzen achter de Hroote kerk. De heer de Lange deelt vervolgens mede dat hij heeft opgemerkt, dat er eene afscheiding is gemaakt van den openbaren weg voor de huizen achter de Groote Kerk gebouwd. Achter die afscheiding zijn tuintjes aan gelegd en nu meent hij, dat dit geschied is op grond van de gemeente. Hij vraagt of B. en W dit bekend is en of de eigenaar der huizen den grond wellicht in erfpacht heeft gekregen of van de gemeente overgenomen. De Voorzitter zegt, dat aan B. en W. een adres is gezonden met verzoek den gemeentegrond te mogen gebrniken. B. en W. zullen dienaangaande een voorstel aan den Raad doen. Velserbrug. De heer Kraakmau vraagt ten slotte of door B. en W uitvoering is gegeven aan het in de vorige ver gadering genomen besluitin zake het zenden van een adres aan de Tweede Kamer voor het behoud der Vel- serbrug. Is dit wel het geval dan had hij gaarne van den Voorzitter eenige mededeeling verwacht. Nadat de Voorzitter antwoordde, dat het raads besluit was uitgevoerd en hij het adres ter visie zou leggen wordt de vergadering gesloten. draft (Noordeind). Den 13in de namiddag godsdienstoefening hield de alhier beroepen predikant bij de doopsgezinde gemeentede heer C. Viszijne in treerede naar aanleiding van Markus 13 10 na in de morgen-godsdienstoefening bevestigd te zijn door den heer J. de Vries pred. te Haarlem. Zoowel 's morgens als des namiddags woonden vele belangstellenden deze plechtigheid bij. De heer de Jager Meezenbroek pred. bij de nederl. herv gemeente alhierheeft een beroep naar Vlieland ontvangen. Ontginning ln Sehoterland. Eerstdaags zullen op woeste gronden, welke door den heer P. W. Jansen, te Amsterdam, zijn aangekocht voor ontginning, vier flinke arbeiderswoningen worden opgetrokken, welke met Mei a.s. moeten gereed zijn, om bewoond te worden. Bij elke woning ligt 3 H A. grond. Eene daartoe be noemde commissie zal zorgen, dat met, Mei a.s. 1/a H A. ontgonnen is, zoodat de bewoner dien grond dadelijk kan bebouwen. Heeft hij mest noodig, dan verschaft de commissie hero daarvoor het geld, tegen eene jaarlijksche rente van 2,/a pCt., welke percentage hij ook betaalt als hunr voor huis en bodem. Den overigen (21/J H.A.) woesten grond ''kan hij verder zelf ontginnen. Hij ont vangt daarvoor van de commissie vergoeding voor zijn arbeid (per roede), zoodat hij altijd werk zal hebben. Is de uitgestrektheid 1 groot genoeg'om een "'koe te houden, het geld daarvoor kan hij tegen 21I% pCt. weer van de commissie krijgen, evenzoo voor den aankoop van meer vee en meer mest. Allengs zal hij dns zijne keuterij kunnen nitbreiden door eigen arbeid in anders werk- loozen tijd, terwijl die arbeid hem bovendien betaald wordt' ook. Men berekent, dat een gezin reeds zou kunnen bestaan op 1jï H.A. grond, wanneer de oogst goed is en de arbei der er des voorjaars en des zomers eene som van circa f 60 bij verdient met baggerwerk in de veenderij en tijdens den hooioogst. Bjj 'verdere ontginning zal dat niet meer noodigjzijn. De tentoonstelling "van „Woord en Beeld" in het Huseuin van Kunstnijverheid te Haarlem. In dit Haarlemsche Musenm heeft de firma de Er ven F. Bohn te Haarlem uitgever van het geïllustreerde Maandblad Woord en Beeld", waarvan nu de eerste jaargang voltooid iseene zeer belangrijke verzameling bijeengebrachtdie ons een overzicht geeft van de teeke- ningen en versieringen, die gedurende hetafgeloopen jaar voor genoemd blad werden uitgevoerd, en die, op enkele uitzonderingen na, als nationalen arbeid op het gebied der beeldende en 'graphische kunsten kunnen worden beschouwd. Wij vinden er tal van portretten onzer bekende tijd- genooten, naar het leven geteekend door H. J. Haverman; verder vele teekeniDgen en schetsen van jongere en oudere meesters, alsVan der Waay, Witkamp, Krabbé, Hooyer, Morel, Koppenol. Henricus, van Konijnenburg, Loévy, van Oort. Veldheer. Wolff, de Vries, Nieuwenkamp, Bruckman, Rueter, Akkeringa, enz doch niet alleen, dat wij op deze ten toonstelling de oorspronkelijke teekeningen in oogonschouw kunnen nemem, daarnaast vinden wij gedeelteljjk de houtgravures en zincographieënwaarmede afdrukken werden gemaaktalsook de reproductiën zelvezoodat zijdie met het wezen der graphische kunsten minder bekend zijnde gelegenheid hebben zich eenigszins van den omvangrijken arbeid dien deze tak van kunstnijver heid vereischteen denkbeeld te vormen en een overzicht krijgen van de moeiten en zorgen die de uitgave van een geïllustreerd tijdschrift zijn ondernemers oplegt. De houtsneden en de tentoongestelde zincographiën werden vervaardigd in het atelier van de firma Joh. Enschedé Zonen in wier inrichting ook het tijdschrift wordt gedrukt. Deze firma getroost zich, zooals bekend is, vele opof feringen om de xylographie hier te lande weder in eere te honden. De tentoonstelling zal tot het einde dezer maand geopend blijven. 3e klasse, 2e lijst, 15 Dec. Barsingcrhorii. Ondertrouwd. 27 Nov. Jan Kooij en Aaftje Rentenaar. Geboren. 12 Nov. Ariaantje d. vauJMaarten Kooij en Antje Groe- newoud. Overleden. 4 Nov. Arie Bakker, echtgen. van Aafje Hout, 67 j. 13 Johanna Maria Cornelia Prins, 30 j. 27 Grietje van der Mand wed. van Coruolis Ko ning, 67 j., overleden te Wieringerwaard.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6