Telegrafische Berichten. Iiigezondeu Stukken. Stadsberichteu. Vaste Raadscommissiëii. Advertentièn. BURGERLIJKE STAND. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Warmenhuizen. Eenige jongelieden alhier heb ben besloten een fanfarecorps op te richten. De voor oefeningen of proeven van gehoor en notenkennis hebben reeds een aanvang genomen en de functiën zijn geregeld. Binnenkort kan de aanschaffing van muziekinstrumenten worden tegemoet gpzien. Bij eenigen goeden gang zullen wij hier dus in 1898 bij de kroningsfeesten een eigen muziekkorps bezitt n. Anna Paulowna. Op de bouwhoeve van den heer Jb. Zijp te Wiericger waard is een wel geslagen die op 86 voet diepte krachtig werkt. Helder komt het water bovendoch zoodra het aan de buitenlucht is blootgesteld wordt het rood. Het vee drinkt het zonder tegenzin; do wrange, bittere smaak herinnert aan staal water. De heer Zijp heeft het opgezonden aan het proef station te Hoorn. Seliagen. Door het breken van het toestel, waarop zij zich bevonden vielen den 19 twee leidekkers van onze nieuwe kerk. Gelukkig kwamen zij in den broeden goot terecht, zoodat beide met den schrik en een paar builen en schrammen vrij kwamen. Den 20 gaf de beer ter Linden met. de kinderen der departementale zangschool ten tweeden male eene uit voering van de cantate »Vaders Verjaardag'' ende»Kin- dersymphonie'' van Haydn. De partij van den vader werd uitstekend vertolkt door den heer J. R. van Arnhem, van Alkmaar, dia nog oen paar schoone zangnummers ten beste gaf. Mej. Asjes zong als de vorige keer de partij van de moeder, terwijl de heer L. A. Schouten van den Helder de kinderen, zangster en zanger op hoogst verdienstelijke wijze begeleidde. De zaal was slechts matig bezet. De groote gewestelijke gymnastiekuitvoeriug van de provincie Noordholland van hot Nederl. Gymn-Verbond zal in 1897 alhier worden gehouden. Tot lid van hot ge westelijk bestuur is gekozen de heer J. Roggeveen, alhier. Heerhugowaard. De boerenhofstede van den landbouwer C. Appelman, aan den Jan Glijnisweg, brandde in den avond van den 20 in korten tijd tot den grond af. De vlammen tasten het geheele gebouw zoo snel en en hevig aan, dat slechts mot inspanning koeien en paarden gered konden worden overigens moest alles aan het vuur prijs gegeven worden. De hofstede zoowel als inboe del, hooi en granen waren zeer laag tegen brandschade verzekerd. De jaarlijkscho verpachting van het grasgewas van wegen en dijken van den polder heeft voor 1897 f 5367 opgebracht. Voor 1896 was de opbrengst f 5314. Westgraftdijk. Den 20 hield de rederijkerskamer >Oefening Volmaakt" hare eerste openbare vergadering in dit seizoen voor de kunstlievende leden, terwijl ge huwde lieden uit den werkenden stand vrijen toegang hadden. Opgevoerd werden »Auna Worthman" tooneel- spel in 5 bedrijven door C. R. H. Spoor en »Die ver wenschte eerepostjes," kluchtspel in een bedrijf door Karl Pauli. Haringcarspel. Door de burgemeester dezer ge meente zijn namens de Maatschappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam uitgereikt de bekroningen door genoemd Maatschappij toegekend aan Jacob IJff Kz., voor het met gevaar voor eigen leven redden van een drenkeling, op 24 Sept. j.l. en aan Klaas IJff Jz., voor hot opwekken van de levensgeesten bij dezen dren keling. Eerstgenoemde ontving eene gratificatie van f 10 de laatstgenoemde eene zilveren medalje met f 27. De leerlingen van de zondagschool alhier vierden zon dag, den 20 reeds het Kerstfeest. Geschaard om oen in de horv. kerk geplaatsten rijk versierden en verlicbton kerstboom, genoten de kleinen volop van allerlei ver snaperingen. onder afwisselend gezang en orgelmuziek. Aan bet slot word eene tombola gehouden, zoodat elk kind een prijsje als aandenken aan dit feest mee naar huis nam. Hoewel dit reeds het 10e kerstfeest is, dat op deze wijze gevierd werd, bleek uit de talrijke toe schouwers, dat het nog steeds de symphatie heeft van1 de gemeente. Sehoorl. In dit jaar werd aan de L. S. te G r o e t in de rijkspostspaarbank i igelegd f 295,33. Totaal met het vorig tegoed f 587,25. Teruggevraagd werd f 168,20. Blijft alzoo een saldo van f 419,05. Amsterdam. In den avond van den 18 is alhier een moord gepleegd op een 21-jarig dienstmeisje, Hen- drika Beijer. Het meisje werd gevonden met eene diepe snede in den hals en leefde nog, maar was buiten staat eenige aandudiug te geven. Zij stierf zonder iets te heb ben kunnen zeggen. Tot nu toe zijn alle nasporingen naar den moordenaar te vergeefs gebleven. Geneeskundige Kaden. Tot leden van de Geneeskundige Raden zijn met 1 Januari 1897 voor Sfoordliolland benoemd, de heeren: dr. J. Mulder, Zaandijk; P. H. Vorstman, heel-en vroed- meester Amsterdam dr. A. K. W. Arntzenins Am sterdam dr. J. C. M. Simon Thomas, Alkmaar W Stoeder, buitengowoon hoogleeraar te AmsterdamP Kruysse, apotheker te Amsterdam Mr. G. A. van Ha meihoogleeraar te Amsterdamen tot plaatsvervan gende leden, de heeren dr. I. Teixeira de Mattos, Am sterdam dr. J. Zeeman, Amsterdam dr. H. D. Kruse- man, apotheker te Haarlem G. H. van Hoolwerf, apo theker te Hoorndr. H. G. Ringeling, dr. A. H. L Otto, en mr. E. R. H. Regout, allen te Amsterdam. Bij den uitgever A. A. W. Bolland, te Goes, is verschenen „Hulsalmanak voor den landbouwer en tuinbezitter", voor het jaar 1897. Prijs 30 cents De inhoud geeft, behalve de gewone opgave omtrent feest-, verjaardagen enz., allerlei voor den boer gewichtige aanduidingen. Wie den almanak der H. M. v. L. o die van Staring niet gebruikt, heeft aan dit goedkoope boekje een nuttige gids. Het krediet ten behoeve van besmettelijke veeziekten werd toegestaan, nadat de heer van Dedem aangedron gen had op quarantaine aan de grenzen in 's Rijksvee stallen en deze mèt den heer Kolkman geprotesteerd had tegen den willekeur van het buitenland om onzen veestapel te treffen. Minister van Houten zou het denk beeld overwegen. Bij het voortgezet debat over de suikerwet waren de hee ren Borgesius en Mees vóór het ontwerp maar bestreden het amendement-v. d. Kun. De heer Rutgers betoogde' dat het ontwerp niet nadeelig was voor den landbouw. Heden avondzitting. 's-Gravenhage 22 Dec. Tweede Kamer. Wik- en weegloonen. Het amendement-Zijp op het "ntwerp betreffende wik en weegloonen werd verworpen met 40 tegen 28 stom men na bestrijding dooi don heer Pert en deu Minister. Het ontwerp werd daarna onveranderd aangenomen, zoo dat gedurende drie jaren 60 cents per 50 kilo zullen kunnen geheven worden. Do telefoon ten [ilattenlande. Mijnheer de Redacteur In een voorgaand nummer van Uw blad komt een uit »Het Nieuws van den Dag" overgenomen stuk voor waarin geklaagd wordt over de weinige medewer king van bet Rijk inzake de oprichting van telefoon kantoren roet name te Zijpe en Haringcarspelen een antwoord wordt gevraagd op het onbegrijpelijkedat de Regeering aan de Bell Telefoon-maatschappij niet overal toestemming geeft tot oprichting van kantoren. Mij dunktals de betrokken gemeentebesturen een anderen weg inslaan dan zullen zij het antwoord op hunne vraag zeiven spoedig kunnen geven. Te Warmenhuizen bestaat een telefoonkantoor. Nu vrage de gemeente Haringcarspel aansluiting bij Warmen huizen Sint Maarten bij Haringcarspel Zijpe bij Sint Maarten en zij richten eon gemeenschappelijk verzoek in. Dan worden die kantoren R ij k s -kantoren en zooveel mogelijk vereenigd met den postdienst. Het streven der regeering toch is a. vereeniging van die beide diensttakken b. de telefoonkantoren te maken tot R ij k s-kantoren. Dit laatste nu zal moeielijker wor den bij het geven van meerdere concessies aan de Bell Maatschappij en met het oog op eene eventueele naas ting in de toekomstdenke men aan de geschiedenis met de Rijnspoorwegmaatschappij. P. De heer L. de Vlaming is op zijn verzoek eervol ont slagen als lid van het college van regenten over do ge vangenissen alhieronder dankbetuiging voor de bewezen diensten en benoemd tot lid van dat college de heer J. Doornbosmajoor-directeur der cadettenschool. Ijsbond. Zondag, den 20, vergaderde in het caiéCentral alhier de Ijsbond »Hollands Noorderkwartier.'' Ver scheidene nieuwe afdeelingen sloten zich aan, zoodat de Bond thans bestaat uit de afdeelingen Purmerend, Kwa- dijk, Middelie, Warder, Oosthuizen, Oudendijk, Hoorn, Avenhorn, Schermerhorn, Ursem, Koog a/d. Z., Schagen, Uitgeest, Warmenhuizen. Oudcarspel, Krommenie, Wor- merveer, Alkmaar, Schagerbrng, Zuidscharwoude, Broek i/W. en Winkel (22 ijsvereenigingen). Met algemeene stemmen werd besloten, dat, bij ijstijd, de afgevaardigden der afdeelingen minstens éénmaal per week hunne ijsberichten, gewaarmerkt »IJ. H. N.'direct zullen zenden aan Redactie Nieuws van den Dag te Amsterdam. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden ge kozen de heeren P. H. M. Ibink Meienbrink, te Alk maar en W. M. van Vliet, te Krommenie, ter vervan ging van de heeren W. Velthuizen en K. Rodenburg die hun mandaat ter beschikking der vergadering ge steld hadden. In de week van 13 tot 19 Dec. zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 41 kuipbaden 46 regenbaden le kl. en 78 regenbaden 2e klasse, te zamen 165 baden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de heer dr. G. van Gorkum, van Amsterdam vrijdag, den 25 (len Kerstdag), den dienst in de kerk der reinonstrant- sche gemeente vervullen zal. De barometerstand alhier, was's morgens te 8 nnr als volgt: den 20: 764.3; den 21 766.5 den 22: 766.7. E. Chanihly. Geheel overeenkomstig het aangekondigde programma liep de door den heer E. Chambly, van Amsterdam, ge geven séance naar wensch van stapel. Zijne proeven gelukten uitstekendzijne groote vaardigheid in het experimenteeren op dit gebied bewijzende. Zijn fotogra feeren met x-stralen was vooral belangwekkend. De door hem vervaardigde platen, die bij den fotograaf C. van der Aa, aan de Langestraat, alhier, thans nog voor ieder te bezichtigen zijn, onderscheiden zich door buitengewone scherpte. Gefotografeerd werden eene hand, waarin een naald gestoken, en van een ring voorzien, alsmede eene collectie voorwerpen, als lorgnet, bril, schaartje, alles in etui, portemonnaie enz. Prachtig vindt men de omhulde zaken op de plaat terug. De diaphanograaf, als het hoofdnummer van het pro gramma aangekondigd zou dit voor een kleiner gezel schap ook zeker geweest zijn. Nu ging daarvan voor hen, die achter in de zaal zaten, veel verloren. De over brenging van electriciteit, zonder onmiddolijk contact, op Geislersche buizen aan het slot van den avond was mede hoogst interessant. GETROUWD: 20 Dec. Joseph Maria Groenland en Margrieta Blom GEBOREN 19 Dec. Arend, z. van Albertus Meiboom en Margaretha Jacoba Smit. 20 Judica Johanna Jacoba, d. van Johannes Ber- nardus Maria Onwens en Johanna Jacoba Suurland. 22 Helena Jacoba, d. van Cornells Hendricns Hars- veld en Geertje Visser. OVERLEDEN. 19 Dec. Simon, z. van Pieter Schouten en Trijntje Win der, ruim 10 w. P08TUK1JEV. De Directeur van het Postkantoor te ALKMAAR bpengt ter kennis van het Algemeen, dat het postkantooi voor het publiek zal open zijn op 25 en 26 December a.s. als op Zondag en op 26 December open zal blijven tot 4,30 Greenwichtijd, (4,50 plaats, tijd). De behandeling van de quitantien, postwissels, pakketpost en spaarbank- zaken heeft in dien tnsschentijd op de gewone uren plaats. Alkmaar, De directeur, 22 Dec. 1896. MOLL. 21 December 1896. Door den Notaris J. VAN DER VEEN, te Alkmaar. 1. Woonhuis en Erf, Oudegracht, B, 3111, 48 c.A. Strijkgeld M. Govers f 1420, Verhoogd door denzelfde met 25, 2. Woonhuis en Erf, Oudegracht, B, 3112, 56 cA. Strijkgeld J. J. Hulskamp 1505, Verhoogd door mej. C. C. Hulskamp met 25, 3. Woonhuis en Erf, Ondegracht, B, 3113, 47 c.A. Strijkgeld 0. van den Brink 1500, Verhoogd door D. Bruijn met 25, 4 Winkel, Woonhuis en Erf, Luttik-Oudorp, B, 1818, 1 A. 40 c.A. Strijkgeld E. Kalverboer 1830, Verhoogd door L. M. de Fouw met 180, 5. Woonhuis en Erf, Voormeer, B, 1124, 1 A. 30 cA. Strijkgeld F. H. Rengers 1505, Verhoogd door J. G. Corino met 50, 9. Winkel, Woonhuis en Erf, Schapensteeg, A, 1376, 63 cA. Strijkgeld A. B. van Geenhuijsen 5625,— 10. I. Huis en Erf, Kwakelpad, pl. m. 2 A., van C, 562. Strijkgeld K. Kuiper 620, Nos. 9 en 10 I niet verhoogd. II. Huis en Erf, Kwakelpad, pl. m. 2 A. 68 cA., van C, 562. Strijkgeld C. Koopman 750,— Opgehouden. III. Huis en Erf, Kwakelpad, pl. m. 1 A. 55 c.A., van C, 562. Strijkgeld K. Kuiper 550, IV. Huis en Erf, Kwakelpad, pl. m. 37 cA. van C, 563. Strijkgeld K. Kuiper 305, III en IV niet verhoogd. V. Huis en Erf, Kwakelpad, pl.m. 75 c.A., van C, 563. Strijkgeld C. Koopman 500, Opgehouden. VI. Bouwterrein, Kwakelpad. C, 967, 1 A. 75 cA. Strijkgeld J. Hniberts 150,— Niet verhoogd. Door den Notaris M. GOUVERNE 21 Dec. Winkel- en woonhuis, met achterhuis en erf te Alkmaar, a/d Omval, no. 24, 3 aren 70 cent. Str. A. B. v. Geenhuijsen f 1150, Verhoogd door C. Mooij met 50,— BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 54 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85) Brengen ter algemeene kennis dat de gemeenteraad den 16 dezer benoemd heeft voor het jaar 1897 tot leden: a. der vasto commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd van welke com missie de Burgemeester voorzitter is, de heeren mr. J. P. Kraakman, B. Preijer, C. W. Bruinvis en mr. H. Boelmans ter Spill b. der vaste commissie tot de belastingzaken en eenige andere onderwerpen van finantieelen aard de heeren P. Preijer, A. Goede Dz., J. de Lange CJz. on G. T. M. van den Boschonder het voorzitterschap van den heer C. W. Bruinvis, weth.; c. der vaste commissie van bijstandin betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommon de heeren C. Janssen Cz., W. I. Stoel en G. de Groot Jz., onder het voorzitterschap van den heer J. M. de Sonnaville, weth., door burgemeester en wethouders daartoe uit hun midden aangewezen d. der vaste commissie van bijstand in het boheer en on derhoud van den hout en de plantsoenen de heeren A. Goede Dz., B. Preijer en P. Rentmeester, onder hot voorzitterschap van den heer C. W. Bruinvis, weth., door burgemeester en wethouders daartoe uit hun midden aangewezen e. der vaste commissie van bijstand in zake het beheer der gasfabriek de heeren C. Bosman en J. de Lange C Jz., onder het voorzitterschap van den heer C. W. Bruinvisweth., door burgemeester on wethouders daartoe uit hun midden aangewezen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAGLAINE PONT, Voorzitter. 22 Dec. 1896. C. D. DONATH Secretaris. Zitting van 22 December 1896. T. S., Egmond aan Zee, beleediging, week gev. J. T., Petten, verzet tegen een beambte, 2 dagen gev. M. d. G., Cnstricum, diefstal, 3 weken gev. J. G., Helder, verduistering en diefstal, 6 weken gev. A. L., Wieringen, mishandeling, f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. J. J„ G. J. H., D. d. V., G. H., J. F. en G. W. S., Enkhuizen, mishandeling, de le f 15 boete, subs. 7 dagen hecht., de 2e, 3e en 6e f 8 boete, subs. 4 dagen heebt., de 4e en 5e vrijgesproken. P. O., Enkhuizen, strooperij met behulp van een vaar tuig, 1 jaar gev. F. V., Enkhuizen, eenvoudige beleediging f 10 boete, subs. 7 dagen hecht. Heden overleed te Dordrechtonze geliefde vader en behuwdvader, de heer C. GIPS Czn., iu den ouderdom van 69 jaren. Heiloo, M. LOEFF-GIPS. 19 December 1896. F. J. J. LOEFF.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3