No. 158. Eerste blad. Acht en Negentigste Jaargang. 1890, V R IJ D A G 25 DECEMBER. Wegens het Kerstfeest zal de Courant ZATER DAGAVOND niet verschijnen. Kerstmis. EEN OFFER. FEUILLETON. - a ren ker up. >ol- ALKMAARSCHE COD RAAIT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers ƒ0,06. Afzonderlijko nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlëm Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer s 3 DE UITGEVERS. De donkere kerstdagen, wanneer men althans niet in al te armoedige omstandigheden verkeert en geen al te groot leed ons trof, behouden een eigenaardige be koring, die moeilijk onder woorden te brengen is. Zeer zeker, de aangename gewaarwording wordt misschien ten deele verwekt, door de overkomst van vrienden of vriendinnon, die voor 't overige deel des jaars van ons gescheiden zjjn misschien door dat het gezin meer vol tallig is aan den huiselijken disch, waarop een extra schotel prijktmisschien door de koude buiten, die het verblijf binnenshuis meer doet waardeeren maar er is toch nog iets anders, dat onze stemming beheerscht, iets anders, dan dat het drie dagen achtereen zondag is en de mooiste kleeren worden aangetrokken. Van de 365 dagen, die het jaar telt, zijn er Blechts weinige waarop onze eigen, werkelijke of vermeende be langen, zaken, bezigheden, zorgen, ons denken niet ge heel innemen, waarop onze eigen persoon op den achter grond treedt en zelfs hij tot overdenking en bespiegeling geneigd is, voor wie het licht door do schilderachtige kerkvensters te vergeefs schijnt en de orgeltoon geen weerklank vindt in 't gemoed. Die laatste dagen van 't jaar oefenen invloed op ons uit. Verwonderlijk moge die invloed schijnen, maar hij is onmiskenbaar. Want wat maakt het uit, zou men zeg gen of men zes en negentig of zeven en negentig boven een brief schrijft? De uren en dagen vliegen immers voortdurend als een schaduw heen. De scheiding in jaren, is zuiver denkbeeldig, bestaat alleen in ons donken bij iets denkbeeldigs zon volkomen onverschilligheid passen. Toch is dit niet het geval. Het kerstfeest, dat zooveel eeuwen gevierd werd, voert ons naar vroegere tijden terug. De godsdienstige stem ming die vroeger de gewone, de alledaagsche was, die dus onbewust, was en derhalve niet werd opgemerkt, komt over ons, zonder dat wij 't weten, bij het kerst feest, al zijn er misschien, die 't voor zich niet wil len weten en erkennen. Hoe meer men de overblijfselen van onze voorouders beschouwt, hun letterkunde nagaat, de gebouwen ziet, die vroeger zijn gesticht, hoe meer wordt men overtuigd van de groote veranderingen, die vooral do laatste helft Roman van H. RIDER HAGGARD. 38) Toevallig was omstreeks dezen lijd een half jaar rente verstreken hij ontving een beleefd briefje van den heer Levinger, waarin om de betaling daarvan werd verzocht en tevens attent werd gemaakt, op de nog achterstallige rente, samen tot een bedrag van eenige duizenden ponden. Zuchtend zat Henry op die cijfers te staren. Hoe kon hij aan zijn verplichtingen voldoen Zoo kon het niet langer, maar wat moest er gedaan worden Ten einde raad schreef hij een briefje aan den beer Levinger met het beleefd verzoek hem eens te komen opzoeken. De heer Levinger versoheen den volgenden morgen om elf unr, vergezeld door Emma, die een briefje had ont vangen, ingesloten bij dat van Henry, van Ellen, waarbij zij werd uitgenoodigd om op Rosham Hall de lunch te gebruiken. .Ellen wilde haar,'' zoo heette het in dat briefje, "raadplegen over een japon." Ongaarne nam zij die nitnoodiging aan, doch eindelijk overreedde haar vader haar en stemde zij er in toe hem te vergezellen. Dien dag werd Henry voor het eerst naar beneden, Daar de bibliotheek gedragen. De heer Levinger kwam hem daar opzoeken, begroette hem op de hem eigenaar dige, beleefde manier en wenschte hem geluk met zijn beterschap. »Dank u," antwoordde Henry, »ik gevoel mij heel gezond, maar dat been wil nog nietik had u anders niet verzocht hier te komen, doch was zelf naar Monk's Lodge gegaan. Ik kan niet zeggen, dat u er goed uit ziet. U schijnt veel magerder en bleekor dan toen ik n het laatst zag." »A1 jaren lang heb ik met mijn gezondheid te kampen, dezer eeuw in het gemoedsleven van de bewoners van ons werelddeel zijn teweeg gebracht. Vooral spiegelt zich het karakter van een tijdperk af in do kunst Francjois Coppée heeft dit gevoeld toen hij schreef O Moyen-Age O Renaissance O bons artisans du passé Jours de géniale innocence D'art pnr et désintéressé. Hoe anders moet het leven geweest zijn, toen de ker kelijke kunst de eenige wastoen de Gothische kathe draal het eenige monument was, dat men noodig achtte, aan welks bonw en versiering alle krachten besteed en geen kosten gespaard werden. Onze kunstvaardig heid staat misschien niet achter bij die tijden. Onze negentiende eenwsche werklieden, al zijn ze niet meer gelijk in de middeleeuwen de architecten tevens van het werk, toch kunnen zij de oude kunstproducten voor treffelijk nabootsen. Of onze bouwmeesters daarentegen in een nieuwen vorm gelijk de Gothiek was, op verhevene wijze uiting kunnen geven aan een innig godsdienstige levensopvatting, dat is zeer de vraag. Oude kunst navolgen kunnen wij op 't zelfde gebied nieuwe vormen te scheppen, daartoe zijn wij niet in staat. Hij, die een voorbeeld wenscht, bezoeke over eenigen tijd de nieuwe kerk te Schagen, die de eigenaardigheid heeft, dat men den hoofdingang onder den toren door de Irerk niet binnen kan troden. Die toegang is dicht gemetseld. De kunst om gewijde gebouwen te stichten is dan ook niet die van onzen tijd. De monumenten van onzen tijd, zijn stations-overkap pingen, spoorwegbruggen, pantaerforten. De oorspronkelijke scheppingen van deze eenwdie huns gelijken niet kennen, och in vorm noch in doel gecopïeerd, dat zjjn de groote ijzeren gevaarten, als do Eiffeltoren en het Ferris-rad, opgericht te midden van reusachtige wereld-kermissen, die nog geen jaar hebben geleefd en weêr zijn afgebroken. Een Eiffeltoren en een Ferris-rad, enorme ijzer constructies den naam dragende van de architecten, dat zijn de specifiek 19de eenwsche kunstwerken Zij dienen nergens anders toe, dan om aan de zucht tot een nieuw vermaak te voldoen. Zij hebben tallooze mensehen een eind naar boven gevoerd om op do rest nit de hoogte neer te zien, waarbij de toeschouwers ge- lijksoortigen indrnk ontvangen van de menschheid, als van een rnsteloozen mierenhoop, waar de koningin is zoek geraakt. Welk een andere gemoedsstemming moet algemeen ge- Graves, en zij wordt er in den laatsten tijd niet beter op ik heb veel verdriet gehad en dat gaat niet zoo spoorloos voorbij. Om n de waarheid te vertellen geloof ik, dat ik het niet lang meer zal maken en hoe vroeger ik mjjn zaken in orde heb gemaakt, hoe beter." »Ik wist niet, dat nw gezondheid zoo slecht was," ant woordde Henryen van onderwerp veranderende, ver volgde hij: "Ik heb nw schrijven ontvangen, mijnheer Levinger, en ik dacht, dat het beter was, wanneer ik de zaak mondeling met. n behandelde. Ik kan u vijfhonderd pond op de renten der hypotheken afbetalen." »Dat is in elk geval iets, zei de heer Levinger met een flauw glimlachje »de laatste twee jaar beu ik ge woon niets te ontvaDgen." »Dat weet ik," antwoordde Henry, »en ik schaam er mij over. U weet, dat het niet mijn schuld is, doch het behoort tot mijn erfenis en iu zekeren zin beu ik er dns mede verantwoordelijk voor. Ik gelooi waarlijk, Levinger, dat er niets beters is dan ons goed te verkoopen, of gij moet het overnemen. In beide gevallen znlt ge moeten verliezen, in de tegenwoordige omstandigheden zal dat verlios nog grooter zijn. Ongelukkig komen er met St. Michiel verschillende boerderijen leeg' en ik heb geen geld, om ze zelf over te nemen en kan evenmin pachters vinden." »Het zou mij spijten, wanneer ik tot zoo iets moest overgaanGraves en evenmin heb ik lust het beheer over zulk een groot landgoed op mij te nemen, vooral met hot oog op mijn gezondheid. Als er geen andere uitkomst is, znllon er vroeg of laat znlke maatregelen genomen moeten worden, want ik ben maar voogd en heb niet het recht het eigondom van mijn dochter ver loren te laten gaanmaar ik hoop, dat er nog wel uit komst zal gevonden worden, hoewel ik daar niet zoo zeker meer van ben dan een paar maanden geleden." »Ik voor mij heb alle hoop verloren," antwoordde Henry. De heer Levinger stond op, legde de hand op Henry's schouder en sprak op ernstigen toon "Graves, denk eerst goed na voor je dat zegt. Dwing mij niet tot het nemen van maatregelen, welke ik ten heerseht hebben, toen men kerken bouwde, zoo hecht, als waren zij voor de eeuwigheidzoo indrukwekkend, dat zij de gedachten aan alle aardsche dingen afleidden en zoo versierd met beeldhouwwerken en schilderstukken door geheimzinnig lieht beschenen, dat de beslommerin gen van het dagelijksch leven daarin geheel worden vergeten. Een kunstuiting, eigenaardig aan onzen tijd, de meest scherpe tegenstelling met schilderijen vervaardigd met de uiterste zorg als kostbare reliquien, bewaard, de kunst die nog in zijn kindsheid is, omdat zij slechts enkele jaren oud bestaat, dat is de reclameplaat. De reclameplaat de kunst van den dag en van één dag, die ons geen oogenblik met rust laat, die in de grootere steden, letterlijk in de oogen springt van den voorbij ganger, die u dwingt een bepaalde soort van zeep of chocolade te gebruiken. Do jonge dame slank van fignnr, met zwarte konsen aan, die een rijwiel in de hoogte tilt, beschenen door het licht der Turksche maan, de drie meisjeskoppen soms wel zes, iets te laag gedecolleteerd, die n aan een merk sigaren moeten herinneren, de koks, die altijd op papier, puddings aanbieden, zij zijn er dagelijks op nit, een aanslag op onze beurs te wagen. Eu bepaalden zij zich slechts tot onze beurs 1 De ge dachtegang van allen, die op straat wandelen, mannen, vrouwen en kinderen, rijken en armen wordt steeds ge leid tot begeerte van allerlei zinnelijke genietingen. Dit maakt vooral voor minder bemiddelden het gemis van zooveel, bij uitstek hard. Geon stuk papier krijgt men in handen, of er staat op gedrukt waar men den lekkersten koek, uitstekend bier,, of de mooiste kleeren kan koopen. Vooy weinig geld. Maar als men dat weinige niet bezit, dan voelt men dat gemis van den oliphaut van taai taai dubbel. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat er velen zijn, vooral in do groote steden, die tnrnlunrs worden, wanneer zij voorbij de prachtige winkels gaan, waarin alles op de aanlokkelijkste wijze is uitgestald, terwijl kleu rige aanplakbiljetten, tot allerlei vermaken uitnoodigen. Het is niet nit overdreven ascetisme, als men opmerkt, hoe 't moderne leven de zeer ernstige schaduwzijde heeft, dat het den mensch steeds herinnert aan vermaak, aan concerten, aan romans, aan goede jenever, aan bier, aan sigaren, aan chocolade en aan alle middelen, om het stoffelijk omhulsel der ziel, gelijk 't vroegere genoemd werd, in eere te honden, te koesteren en te liefkozen. De mensch is zoo, dat als hij 10 maal een reclame plaat van circus Renz ziet, hij zijn last om daar heen te gaan nauwelijks kan bedwingen. Renz is dan ook iemand, die zijn tijd kent! Geen gemakkelijker occupatie zeerste zou betreuren. Mag ik openhartig, als vriend tot je spreken »Ik had liever, dat n znlks'niet deedtdoch zooals n wilt." »Ik zou het graag doen, arme kerel, omdat ik je zoo mogelijk tegen je zelf wil beschermen en omdat ik er b'lang bij heb. Wat heb je tegen haar, Graves Waarom trouw je haar niet Als je zachter, beter meisje kon vinden, zon ik het begrijpen, maar dat kan je niet. En ze is je nog altijd zeer genegen, al heb je haar trots een weinig boleedigd." "Ge hebt volkomen gelijk, behalve wat het laatste betreft. Maar aangenomen, dat nw dochter zon toestem- mon, is het dan niet vernederend, zelfs voor een ban kroetier, om eon vrouw te nemen onder znlke omstan digheden »Ik begrijp je trots, Graves, en zij bevalt mij in je. V ergeet niet, dat je niet de oorzaak zijt van het bankroet en dat er oogen blikken in het leven zijn, waarin men zijn trots een weinig moet laten varen. Goed beschouwd is trots niets anders dan persoonlijk bezitze gaat met je het graf in, doch zoo zij de oorzaak is van don onder gang uwer familie, valt er niets meer aan te verhelpen. Heb je net recht om alles op te offeren aan dezen vorm van zelfzucht? En, mijn beste kerel, is dat wel de ware reden »Hoe vraagt gij dat zoo, mijnheer Levinger?" »Ik heb iets hooren praten van een tooneel, dat aan je vaders stertbed heelt plaats gehad en waarbij de naam vaD eene zekere jonge vrouw in 't spel was." "Heeft mijn zuster n dat gezegd? "Zeker niet. Zelfs muren hebben ooren en zouden meiden en knechts ze dan niet hebben Ik heb er iets van gehoord en daar je het niet tegenspreekt moet ik aannemen dat er iets van aan is." »In dat geval zou ik verwacht hebben, mijnheer Le vinger,dat gij niet verder hadt aangedrongen op een huwelijk van mij met uw dochterhet schijnt evenwel een tegenovergestelde uitwerking op u te hebben gehad." Wordt vervolgd.) .PMJAU ijl

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1