H u i t e n 1 a li d. Nederland. Stadsberichten. B U R (j E R L I.) KëTt AND. Onttrekken van gemeentegrond aan den publieken dienst. s er denkbaar, dan om in bonte afwisseling een groot aantal dames in allerlei hondingen, als standaards voor electrische gloeilampjes te zien fungeeren. Men behoeft bij 't zien daarvan zijn geest hoegenaamd niet in te spannen, 't lichaam nog veel minderhet is voldoende bij al het licht, de oogen half open te zetten, terwijl de geestigheden van de clowns zoo eenvoudig zijn, dat zij 't bevattingsvermogen van een klein kind niet overschrijden, 't Publiek hoeft zich zelfs niet in te span nen, om de geestigheden te begrijpen. Is t eenerzijds een geluk, dat er zooveel menschen zijn, die geld over hebben, om de circussen Renz tot de nok, avond aan avond te vullen, vroeger heeft zeer zeker een zoo algemeen verspreide rjjkdom als thans nooit bestaan, maar een even groot ongeluk is, dat iedereen steeds en overal op de meest verschillende lichamelijke genoegens attent wordt gemaakt, en mitsdien tengevolge daarvan iedereen in meetkundige reeks zijn behoeften voelt stij gen, terwijl zijn middelen slechts in rekenkundige reeks toenemen. In te zien, in dezen tijd van reclame, dat onze be hoeften ondanks ons zelf buitensporig dreigen te worden, zou zeker een stap tot den vrede zijn. Do vrede met onzen tijd en met ons zelf. Geen tijdstip is meer aangewezen, om ons dit inzicht te brengen als juist de geboortedag van den Christus, die niet voor zich zelf geleefd heeft en de genoegens dezer wereld niet heeft begeerd. BELG1E. Men herinnert zich dat majoor Lothaire, zoowol door de rechtbank te Bonia als door het Hof te Brussel werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde in zake de terechtzitting van den Engelschman Stokes. Niet tegenstaande deze vrijspraken heeft de regeering van den Congostaat, daartoe genoodzaakt door de Engelsche regeeringaan de familie van den vermoorden zendeling eene schadeloosstelling van 150.000 fr. uitbetaald. Doch nu vordert de regeering van den Congostaat van de familie Stokes een bedrag van 150.000 fr. wegens uitvoerrechten van het ivoor van Stokes en het vervoer daarvan uit den Congostaat naar Engeland. Het is echter waarschijnlijk, dat de Engelsche regeering beslist zal optreden tegen dezen eisch van den Congostaat. IHJITSCMiASjD. Een offieieus bericht meldt, dat het Duitsch-Portugeesche incident te Lorenco Marqnez is afgeloopen. De gouverneur zal een bezoek brengen aan den Duitschen consul; deze zal een Portugeesch oor logsschip bezoeken, dat voor do Duitsche vlag zal salneeren, waarop een Duitsch oorlogsschip de Portugeesche vlag zal salueeren. Ook de kwestie van Marokko, waar verleden week een Duitsch bankier vermoord werd, voor welk feit Duitsch- laudonmiddellijk vervolging en bestraffing der moordenaars geëischt heeftschijnt met een sisser te zullen afloopen. Volgens berichten, door de regeering ontvangen, heeft men te Tanger onmiddellijk aan Duitschlands billijken eisch gehoor gegeven en zijn reeds een paar verdachte personen gevat. Keizer Wilhelm II is uitgenoodigd om de Hongaarsche legeroeleningen te Znaim bijtewonen. Hij heeft deze uit- noodiging aangenomen en zal van de gelegenheid gebruik maken, om tevens een bezoek te brengen aan Boedapest. De Magyaren zien daarin een bijzondere onderscheiding van hun volk als steunpilaar van het Drievoudig Verbond. EGYPTE. Generaal Kitchener heeft zich naarDon- gola begeven de Derwishen hebben hun troepenmacht uit de provincie Kordofon naar Omdurman overgebracht, en de telegraafdaad tusschen Soeakim en Tokar is door gesneden. Het oprukken uit Kordofan naar Omdurman doet ver- moedon, dat Abdnllahi-Kalif, nu hij over den eersten schrik over het verlies van Dongola heen is, tot den aan val wil overgaan, wellicht omdat hij hoopt een slag te kunnen slaan voordat de zwakke Engelsch-Egyptische bezetting van Dongola versterking ontvangen heeft. Ook Osman Digma. de onderbevelhebber over des Kalifs troepen in het Oosten, ontwikkelt nieuwe kracht, nu de Indische bataljons Soeakim verlaten hebben. En het doorsnijden der telegraphische verbinding tusschen Soeakim en Tokar doet ver:t oeden, dat de Mahdistische ruiterij reeds tot in de nabijheid van Soeakim patrouilleert. ITALIË. De eerste afdeeling vrijgelaten Italiaan- sche gevangenen, bestaande uit 8 officieren en 215 min deren, zijn 18 dezer te Zeila aangekomen. De marsch naar de kust had hun geen kwaad gedaanzij waren allen volkomen gezond. De Britsohe consul vin de Somali- kust ging hun te gemoet met tenten en heette hen har- teljjk welkom op Britsch gebied. Zij roemden zeer de goede zorgen van het Roode Kruis, dat hen van klee deren had voorzien, en de goede behandeling die hun van Menelik was ten deel gevallen. Den volgenden dag vertrokken zij per scheepsgelegen heid naar Massoeah, van waar zij met het transportschip «Adriatico' naar Napels werden gezonden; tegen Oude jaar hopen zij in het vaderland terug te zijn. Andere afdeelingen zullen spoedig volgen, maar de laatste zal eerst in vrijheid worden gesteld, wanneer do schadevergoeding tot den laatsten penning is betaald. De afgevaardigde Imbriani interpelleerde de regeo- nng over de Cubaansche quaestie en wenschte een on derzoek naar de wijzewaarop Macoo den dood gevon den heeft, waarop de heer Di Rudini verklaarde, dat de rogeering en het Parlement van Italië zich niet kunnen bemoeien met Cubaansche aangelegenheden. STAATJE. Men maakt zich niet bevreesd, dat de Vereenigde Staten zoo dwaas zullen zijn over te gaan tot daden. Maar inmiddels bereidt men zich voor tot tegenweer. De minister van oorlog heeft last gegeven kaarten op groote schaal van de Vereenigde Staten aan te maken voor de officieren en een aantal werken over de strategische ligging van Noord-Amerika worden bij den generalen stal geëxcerpeerd. TI KKI.IE. De amnestie die is algekondigd, is alge meen behalve voor 82 Armeniërs, die veroordeeld zijn en in de provinciën worden geïnterneerd. VEREEAIGUE STATEST. De oorlogspartij in Washington is uitermate verbitterd over de houding van den heer Olney, die zij in strijd acht met de grond wet. Zij dreigt zelfs Olney eu president Cleveland in staat van beschuldiging te stellen, als zij weigeren een besluit uit te voeren, dat door het Congres met de grond wettige meerderheid is genomen. VAKOPLEIDING. In een vorig nummer deelden wij reeds mede de punten ven behandeling voor de op maandag, den 518te houden tweede algemeene vorgadering der Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor haudwerkslioden in Nederland, die thans reeds 360 'eden telt. Deze agenda geeft eene proef van de wijze, waarop de vereeniging belangstelling tracht te wekken voor het vakondei wijs en betere denkbeelden daaromtrent tracht te bevorderen. Voorts zullen in verschillende plaatsen vergaderingen worden gehouden, waaraan tentoonstellingen zullen worden verbondenDie tentoonstellingen hebben tot doel aan de vergadering te laten zien wat er ter plaatse en in de omgeving voor het vakonderwijs wordt gedaan, daardoor zal men van elkander leeron en veel op dat gebied verbeterd kunnen worden. Ook zullen de vruchten van het onderwijs van scholen uit het buiten land tentoongesteld worden. De jeugdige vereeniging, zal zij haar plannen kunnen volbrengen heeft behoefte aan steun. Het is daarom dat de pogingen dezer vereeni ging in de belangstelling onzer lezers worden aanbevolen. 8tarnnicer. Van wege het polderbestuur van de Starnmeer en Kamerhop is aanbesteed het doen van herstellingen en het onderhond der eigendommen van dezen polder voor 1897. Voor perceel 1 werd ingeschre ven door de heeren J. Molenaar voor f 2830, J. Kakes voor f 1995 en R. K. Koppen voor f 1980. Voor per ceel 2 door de heeren W. de Haan voor f 143, K. Louw voor f 122,69 J. Siekman voor f 120,35 en J. Grim voor f 117,42. Scliagen. Uitslag van de aanbesteding van reuzel, raapolie en petroleum ten dienste van de watermolens in de banne en polder Schagen. Ingeschreven werd door de heeren Jn. Grootreuzel 55 ets. per KG., raapolie 32 ets. per liter, petroleum 7ets. per liter; J. Rotgans reuzel 54 ets. per K.G., raapolie 32*/2 ets. per liter, petroleum 7 ets. per liter; G. Dorbeck reuzel 54 ets. per K.G., raapolie 30 ets. per liter, petroleum 7'/2 per liter. Den laatste is de levering gegund. De verpach ting van het geheelo vischwater in de banne en polder Schagen heeft 64.92 opgebracht. «Door Vereeniging Verbetering.'' Den 21 vergaderde in het lokaal van den heer P. Rog geveen alhier bovengenoemde bond van schilders welke vergadering druk bezocht was. De vereeniging is nog slechts één jaar oud, maar haar wakker bestuur had nu reeds eene kleine tentoonstelling van schilderwerken van de leden georganiseerd, die wezenlijk de moeite van het bezichtigen ruimschoots loonde. De bovenzaal van het café-Roggeveen was rondom behangen met aardige schil derijtjes voorbeelden van kunstletters motieven voor zolderbeschilderingen marmerplaten enz. enz. Enkele schilderwerken deden ons levendig herinneren aan de tentoonstelling van de Alkmaarsche Ambachtsschool van verleden jaar. Het geheel legde de getuigenis af van den ijver die onze Noordhollandsche schilders bozielt om op hun gebied vooruit te streven. Besloten werd de tentoonstelling ook tegen eene kleine entrée den 24 25 26 en 27 voor het publiek toegankelijk te stellen. Tot secretaris werd gekozen de heer A. Volger te Winkel. Driemaal per jaar zal er eene algemeene vergadering worden gehouden, een to Zuidscbarwoude, een te Nieuwe Niedorp en een te Schagen. (Meerdere vergadoringen op verzoek der loden). Ongotwijfeld kan deze nieuwe bond veel tot verbetering in den ook niet altijd rooskleurigen toestand der huisschilders bijdragen. Dat hij in deze het doel moge bereiken Tot hoofdingeland van den polder Schagen is gekozen de heer D. Smit Cz en herbenoemd als lid van het dagelijksch bestuur de heer J. Borst. Tot secretaris werd herkozen de heer Ph. de Heer, tot penningmeester de heer K. Rezelman. He oudste scholier van 't heele land Te Barneveld heeft zich voor het volgen van de lessen op den cursus in byenteeltwelke daar dezen winter wordt gehouden ook als leerling aangemeld de 82-jarige heer van Leeuwen, oud-stationschef aldaar. Veeziekten. By de veehouders S. en M., beiden in de Water graafsmeer is op de stallen klauwzeer geconstateerd. Het vee van M. wordt door twee opzichters bewaakt. Te Wageningen is bij den landbouwer Albert Ver meer het mond- en klauwzeer uitgebroken. Botsing. Door een verkeerden wisselstand liep de sneltrein, die om 6 uur van Amsterdam naar Enkhuizen vertrekt, don 21 nabij Purmerend op een goederentrein. Wel bekwamen eenige reizigers schrammen en ook een paar een blauw oog maar is overigens het geval gelukkig afgeloopen en kwamen de reizigers met den schrik vrij. Een goederenwagen werd verbrijzeld. Op het Noordzeekanaal bij Zaandam is een beladen zandbak van de Amsterdamsche Ballastmaat- schappij. door het oploopen van een bak met steenkolen, gesleept door de «Groenland in den grond gevaren. |ür is nu op die plek een boei gelegd. Door stemgerechtigde ingelanden van den polder „de Bcetskoog" zijn tot leden van het bestuur her kozen de heeren C. Ubbels, te Beets, en D. Kuip te Eter8beim (Oosthnizen). De paardentram Hoorn Enkhuizen heeft den 22 den geregelden dienst hervat. Geschenk Jhr. Mr. J. IVM. Schorer. De leden dor Provinciale Staten van Noordholland zullen aan Jhr. Mr. J. W. M. Schorer een geschenk aan bieden, als blijk van erkentelijkheid voor de uitnemende wijze, waarop hij de Statenvergadering heeft geleid en als Commissaris der Koningin de belangen van het ge west heeft behartigd Aan het hoofd der daartoe gekozen commissio zuilen staan de 12 oudste leden, die van het optreden van den heer Schorer, in 1879, getuigen zijn geweest. Zaak-Akkerman. In de raadszitting van den 23 te St. Maarten werd een schrijven behandeld van gedeputeerde staten van Noordholland waarin zij den raad in overweging geven alsnog het besluit van 11 November in zake de benoe ming van eene onderwijzeres in te trekken. Met alge meene stemmen werd daartoe door den raad besloten. Er zal nu eene oproeping worden geplaatst voor eene vak onderwijzeres. Voor onze kinderen. De firms Verkade Comp., Zaandamis op het goede denkbeeld gekomen de cartonswaarin zij haar bekenden koek in den handel brengtvan binnen te laten bedrukken met figuren om te kleurenmet scha duwbeelden enz. Het carton doet zoodoende dubbel dienst en voor kinderen is met het oog op de lange winter avonden het kleuren en knippen een aardige bezigheid. Opmeer. Tot voorzitter der banne Opmeer is herkozen de heer P. Vriend en tot hoofdingeland de heer 0. Rcuzenaar. Gekozen tot hoofdingeland de heer K. Laan De barometerstand alhier, was's morgens te 8 uur als volgtden 22766.6 den 23 768.8. Stedelijke Muziekschool. De leerlingen dezer inrichting gaven den 22, in het lokaal Harmonie, onder leiding van hunnen di recteur, den heer J. M. Otto, de jaarlijksche openbare los. Het grootste gedeelte van don avond werd door vioolstukken ingenomen, die over 't algemeen voor de jonge executanten nog wel wat te moeilijk waren. Dat de stukjes van Dancla, de fantaisie uit «les Puritains van Bellini, en in het tweede gedeelte van het programma de stukjes van nummer 7 niet zóó werden gespeeld als men dit wel zou willen is te begrijpen, do uitvoerders dier nummers zijn zeer jong en in zekeren zin nog be ginners ook is het spelen voor een talrijk publiek nu juist niet bevorderlijk om hen kalm to houden. Wij zouden haast denken, dat zij, die de fantaisie «Faust van Gounod-Singelée, en het »5e air varié' van de Beriot moesten 3pelen ook zenuwachtig waren, anders is het niet mogelijk dat men van het begin tot aan het einde van het stuk zoo valsch kan blijven spelen. Of deugt hun gehoor niet Het best gelukte de uitvoering van de fantaisie «Frei- schiitz" van Webor-Singelée. De kleine jongen die dit stuk ten gehoore bracht speeldo zeer zuiverde manier echter waarop hij zjjre viool vasthield, was minder mooi. Ook de cornet a pistons solo en het nummer voor trom bone werden zeer goed uitgevoerd. Voor de blaasinstru menten zou men in 't vervolg, als dit kon, wel eenige nummers meer op het programma kunnen plaatsen, de vioolsolo's konden dan wat minder worden. Zoo ook zou het, dunkt ons, aanbeveling verdienen, wanneer men niet een zoo groot aantal violisten, zooals dat hier het geval was, te gelijk liet strijken. Het en semble in de «Petits Duo's" van Zanger kou daardoor onmogeljjk goed zijn. Wanneer men er 4, of hoogstens 6 te gelijk laat spelen, zal men veel beter resultaat ver krijgen. Van de orkestnummers (nummer 1 hoorden wij niet) beviel de ouverture voor het zangspel Asschepoetster" van Joh. W. Wensink ons het best. Door op tijd te beginnen en vlug voort te maken, was het uitgebreide programma reeds om half elf afgewerkt. Aanbesteding. Onder beheer en naar plannen van den architect K. Bakker Dz. zal voor rekening van den heer L. P. Vogelezang worden gebouwd een nieuw winkelhuis met bovenwoning aan de Langestraat, hoek Paijglop. Bij de op den 23 gehouden aanbesteding is ingeschreven door W. Swager, f 10700J. Schreuder, f 10499 S. Fraij- man, f 10405 J. Dorregeest, f 10400 A. de Munk, f 10258; T. P. v. d. Waal, f 10089; E. Kalverboer, f 9559 en F. H. Ringers, f 8989 aan welken laagsten inschrijver het werk werd gegund. GETROUWD: 24 Dec. Gerardus Johannes vau der Ploeg en Jantje Wever. GEBOREN 22 Dec. Klaas, z. van Klaas van der Pol en Willemiua Kruiderink. OVERLEDEN. 19 Dec. Anna Struijk, laatst wed. van Cornelis Pieter Mulder, eerder van Jan Liekeles Oebles, 71 j. 21 Zacharias Holsmuller, 39 joverl. te Loosduinen. 23 Adriana Maria, d. van Arie Korver en Alexan dria Corino, 2 j. en 3 m. Zaterdag (2en Kerstdag) van 12 tot 1 ure, gelegenheid tot aangiften bij den Burgerlijken Stand. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR hebben het voornemen den Raad voor te stellen aan den publieken dienst te onttrekken a. een gedeelte gemeentegrond, groot zes aren drie en v ij f t i g centiaren gelegen langs de Wilhelmi- nalaan, van het perceel bij het kadaster der gemeente Alkmaar voor het geheel bekend onder sectie E num mer 1419, als bosch, groot 9.90 aren, welk perceels gedeelte, zijnde water en toegangsdam, door eene gele kleur is aangegeven op eene ter gemeente-secretarie ter visie liggende schetsteekening b. een gedeelte gemeentegrond groot pl. m. 32.5 centi- arengelegen op den hoek van de Kanaalsade en Kaarsenmakersgracht, ten zuiden en oosten begrensd door het perceel by het kadaster der gemeente Alk maar bekend onder sectie B, No 3313. De ingezetenen worden in de gelegenheid gestold even- tueele bezwaren daartegen bij Burgemeester en Wot- houders intezendec vóór of op 4 Januari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 24 Dec. 1896. C. D. DONATH Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2