Nederland. S c h a a k p r o b 1 e e m No. 30. W-? b a4 R a7 K e5 P c4f P c2 P b3 K c3 of 4 D c2f K e3 P b3 K e2 P d4f P e onv. R a7 K e5 D c5 of c7f fl D D c3 K c3 R e5j- e3 P f3 K e4 of g f3 T b4f g3 P f3! e f3 T h4f zij schreef mijof ik de Kerstdagen hier kwam door brengen nn jij niet naar mij kondet komen In Leo's oog welde een traan. «Goddank zeide hij terwijl hij de hand der onde vrouw tnsschen de zijne nam nu zullen wij eens heerlijk Kerstfeest met elkaar vieren.'' Gusta kwam binnen. »Nu, Leo", vroeg ze met een stralend gezichtje, »hoe vindt ge nu mijn Kerstgeschenk?" «Lieveling", zei Leo, «ge maakt dit Kerstfeest tot het schoonste dat ik ooit heb gevierd want n u weet ik eerst recht, dat mijn vrouwtje mij liefheeft en", voegde hij er fluisterend bijterwijl hij haar tot zich trok«dat zij een engel is." «O foei", zei Gusta, «wat moet tante wel van ons denkenMaar kom tantetje laat ik u eens ont lasten van uw mantel en hoed en dan moet u het u hier maar gemakkelijk maken maar niet al te veel vrijen met mijn man, hoor!" voegde zij er ondeugend bij«want dan wordt ik jaloersch «Op zoon oude vrouw als ik ben", zei tante goedig, «nu, daar zal wel geen gevaar voor zijn. Ik geloof, dat Leo nog net zoo verliefd op zijn vrouwtje is als vóór zijn huwelijk en ik kan mij dat ook best begrijpen." «Gaat u mij nu ook nog vleien? Neen, maar dat wordt te erg. Kom ik zal mijn kleine meid eens halen dan kunt u die bewonderen en dan moet ik eens kjjken hoe het in de keuken gesteld is. U zult nu Leo wel een beetje gezelschap houden." Recht gezellig werden de Kerstdagen in het huis van Leo van Echten nu doorgebracht. Op aandrang van Gusta bleef tante Trnus zelfs oude- en nieuwjaar over. Ja, zij moest het thans erkennen dat tante al zag zij er ook wat ouderwetsch en eenvoudig uittoch eene zeer aardige, beschaafde vrouw was, voor wie zij zich tegenover niemand behoefde te schamen. Na dien tijd maakte Leo ook geen plan meer om met de Kerstdagen van huis te gaan. Want tante, die nog vele jaren leefde, bracht voortaan de feest dagen altijd bij haar neef en nicht doorjatoen ze meer hulpbehoevend begon te worden, kwam ze zelfs, op voorstel van Gusta, geheel bij hen inwonen en zag Leo alzoo de illusie van zijne jongensjaren vervuldhaar al de liefde en zorgen die zij hem had betoond, te vergelden. Hoe vaak zegende hij nog iD later jarenzijn gebroken been, dat zeer goed weer hersteld was en dat de aanleiding was geworden om de eenige wolk te verdrijven aan zijn huw'lijks hemel. Maar ook Gusta dacht nog menigmaal aan het Kerstfeesttoen zij ter liefde van haar man, zich zelf had overwonnen een offer had gebrachtdat haar later geen offer meer toescheen. Jaook het Kerstieest had haar ook in „haar huis en in haar hart vrede gebracht." D. v. d. V. Gymnastiek. Den 21 werd te Wormorveer de jaarvergadering gehouden van het gewest Noord-Holland van het Nederl. Gymn. Verbond. De goed bezochte vergadering werd door den voor zitter, den heer v. Rooyen, geopend, waarna de secretaris, de heer Borneman, in zijn jaarverslag eerst zijn voorganger, den heer F. C. Crossen wenschte to huldigen, die zoo vele jaren met al zijn krachten gestreden had voor den bloei van het gewest. Als blijk van waardeeriug wenschte bet bestuur hem een tweetal etsen aan te bieden, met welk denkbeeld de vergadering dan ook, getuige den driemaal herhaalden bondsklap, van harte instemde. Ook de heer Streubel, de veteraan der turnbewegiug, die door zijn vertrek naar zijn vaderland voor het eerst op het appèl ontbrak, werd herdacht. Wat den toestand van het gewest aangaat moest hij helaas, wat betreft het ledental, alweer op achteruitgang wijzen het aantal aangesloten ver. was geslonken tot 40 met 1018 turners, en 7 buitengewone leden. Lichtpunten zijnhet beter bezoek wat den gew. voorturnerscursus ten deel valtde kranige wijze waarop Noord-Holland's turners te Groningen optraden, blijkende uit tal van behaalde prijzen de uitstekende wijze waarop de door enkele leden op touw gezette gecombineerde uitvoering te Barsinger- horn was van stapel geloopen hot oprichten van volks- gymnastiekklassen enz. Dat alles gaf hoop dat de uit een sanitair oogpunt zoo nuttige gymnastiek zich niet zou laten overvleugelen door de steeds bedenkelijker ver houdingen aannemende sportmanie. Het beheer van den penningmeester, die niettegenstaande de steeds kleinere bijdrage uit de Fonds, toch een batig saldo wist over te honden, gal geen aanleiding tot bemer kingen. Bij de nu volgende periodieke verkiezingen werden alle bestuursleden herkozen, uitgenomen de heer Slinger, die zich niet herkiesbaar stelde en in wiens plaats do heer Roggeveen, uit Schagen, tot gewestelijk commissaris gekozen werd. Als plaats voor de volgende vergadering werd Am sterdam aangewezen en daarmede was het administra tieve gedeelte afgeloopen en werd hehandeld een aan vraag der gymnastiekvereenigiDg «Lycurgus", te Scha gen om in 1897 de uitvoering van het gewest daar te doen houden. De afgevaardigde van «Lycurgus", de heer Koster, be pleitte met veel gloed de door zijn vereeniging gedane aanvraag, wees op de uitnemende wijze, waarop een vorig gymnastiekfeest te Schagen is geslaagd, op den steun die de ingezetenen van Schagen bereid waren te verleenen en mocht dan ook het genoegen smaken te zien dat besloten werd aan de aanvraag van «Lycurgus" te vol doen. Bij de nu volgende algemeene besprekingen wees de heer Bnckert op de gebrekkige wijze, waarop de bij de gewestelijke voorturnlessen behandelde oefeningen soms omschreven worden. De heer v. Zuylen sprak den wensch uit, dat ingeval de uitvoering te Schagen onverhoopt eens niet mocht kunnen doorgaan meerdere turndagen georganiseerd zonden worden terwijl de heer Dekker er bij de Amsterdamsche turnersdie in «turnerische F&higkeit" de gymnasten uit de provincie zoover voor uit zijn, er op aandrong, dat zij juist daarom de voor- turnerslessen beter dan in den laatsten tijd het geval waszouden bezoeken. Hierna werd de vergadering onder de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. Verkiezlag 3e Hamer. Gekozen tot lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Sittard de heer de Bieberstein met 1094 van de 1167 stemmen. Veeuitvoer naar Belgte. In de afgeloopen week werden langs het grenssta tion Roozendaal naar Belgie verzonden, slechts 723 stuks vee waaronder 66 stieren, 82 ossen, 126 koeien 218 vaarzen, 75 kalveren en 156 schapen, eene waarde ver tegenwoordigende van f 5600. Hongkarspel. De jaarlijksche collecte ter uit reiking van nieuwjaarsgiften aan mingegoeden heeft op gebracht f 174.25, bovendien tot werkverschaffing inge schreven 146 arbeidsuren. De directie der Anordli. Tram tv «-a mij zal eerst daags eene boot in de vaart brengen die enkel bestemd zal zijn tot het vervoer van vrachtgoederen. Hem. Tot lid van het Bansbestuur alhier werd horkozen de heer J. van Meurs. Grootscliermer. De heer R. Schaaff, predikant alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen naar de ned. herv. gemeente te Wapserveen (Drente). ichermerhorn. Den 20 is alhier eene afdeeling van «het Witte Kruis" opgericht. Aanvankelijk bedraagt het ledental 18. Slgarcnpuntjes. Wederom doet de heer W. H. van Zanten Jr. te Leiderdorp, een beroep op allo lookers tot het verzame len van sigarenpuntjes ten behoeve van de oude zeelieden in de Prins Hendrikstichting. Sedert Maart van dit jaar heeft de heer van Zanten die geheel belangeloos de oud jes van tabak wenscht te voorzien, puntjes van sigaren verzameld en werd in staat gesteld om in het geheel reeds 5016 pakjes rooktabak elk van één ons, op te zenden. Wanneer men bedenktdat om zulk een ons te verkrijgen ongeveer 1833 puntjes noodig zijn dan lijkt dat al een heele massa maar toch is het zoo weinig tegenover de duizendedie achteloos weggegooid worden in dit land van rookers. In Duitschland is het verzamelen van sigaranpuntjes bijna een zedelijke plicht geworden van den rooker. Ze worden verwerkt voor het groote Krie- gerfechtanstalt te Berlijn en bovendien worden nog ver schillende andere groote stichtingen door de opbrengst goholpen. Evenals daar te lande heeft de heer van Zanten nu een soort van spaardoosje doen maken, een zoogenaamde zakguillotine waarin men de puntjes kan bewaren. Ze zullen in sigarenwinkels verkrijgbaar worden gesteld. Maar bovendien hebben zich om het toch maar gemak kelijk te maken 20 groote ondernemingen bereid ver klaard om de verzamelde puntjes kosteloos aan het adres van den heer van Zanten te bezorgen. Meer bijzonder heden daarover zijn trouwens vermeld in een boekje, dat in de bedoelde zakguillotine is besloten. Men zegge nu niet, dat zoo n paar puntjes niet kunnen helpen. Wanneer maar velen medewerken kunnen niet alleen de 171 oude zeelieden te Egmond aan Zee worden geholpen, maar zeker nog wel meer in andere instellin gen. Dat is de groote macht van het kleinezooals de heer van Zanten trouwens, bij betrekkelijk geringe mede werking, nu reeds heeft bewezen. Barsingerliorn. Dun 22 trad de heer Brninwold Riedel van Amsterdam te Kolhorn in eene verga dering van het Nutsdepartement op en had tot onder werp «tuingrondverhuring aan werklieden zonder en met eigendomsverkrijging. Deze vergadering was toegankelijk voor alle personen boven de 20 jaren. In de verwachting dat de arbeiders opkomst zeer groot zoude zijn was men echter teleur gesteld. Op heldere wijze werd door spreker de nuttige werking van tuingrondverhuring in Engeland aangetoond, ook de goede uitkomsten reeds in ons land, vooral in de provincie Groningenverkregenen spr. eindigde met den wensch, dat verhuring in dien geest algemeen moge worden. Aan verhuring zonder eigendomsverkrijging gaf spreker de voorkeur. Wereldtentoonstelling Brussel 189?. Wederlandsehe afdeeling. Zooals bekend is zal te Brussel een internationale wereldtentoonstelling worden gehouden die den 24 April wordt geopend en ten minste zes maanden zal duren en welke zal omvatten alle fabrikaten en voortbrengselen, die betrekking hebben op nijverheidlandbouw weten schap en kunst. Tot haar totstandkoming hebben de regeering en de stad Brussel in hooge mate medegewerktterwijl Z. M. de koning der Belgen welwillend het protectoraat heeft aanvaard. De Nederlandsche regeering heeft evenals bij vorige tentoonstellingen beslotenzich niet officieel te doen ver tegenwoordigen noch de Nederlandsche exposanten finan cieel te steunen. Toch mag Nederland daar als naaste buur niet ontbrekenhet moet de eer van zijn naam op het gebied van kunstwetenschapnijverheid en land bouw trachten op te houden en is het met het oog daar op datmet voorkennis en goedvinden van de ministers van buitenlandsche zaken en van waterstaathandel en nijverheideen aantal mannen in den lande zich tot eene commissie hebben vereenigd om de belangen der Neder landsche exposanten te Brussel te behartigen. Het bureau dezer commissie is gevestigd Doelenstraat 20, Amsterdam. Zij stellen zich voor, de Nederlandsche afdeeling in te richtente bekleeden en te versieren overdag voor be waking der tentoongestelde voorwerpen zorg te dragen. Zij zullen trachtenvan do Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij en de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen voor het vervoer op hare lijnen reductie te verkrijgen en de formaliteiten te bezorgen die in acht genomen moeten worden tegenover de Nederlandsche en Belgische douanen, om de tentoongestelde goederen die onverkocht en onverloot teruggaan weder vrij van in voerrechten te kunnen terugvoeren. Zij stellen zich verder voorgedurende de tentoon stelling een bureau op de afdeeling te houden tot het geven van inlichtingen en het vertegenwoordigen der belangen van exposanten bij het belgische hoofdbestuur. Het tarief van plaatshuuralsmede het algemeen re glement zijn op aanvrage aan bovengenoemd bureau kosteloos verkrijgbaar. Het Belgische comité belast zich, zoo gewenschtkos teloos met het brengen ter plaatse van af de omheining der tentoonstelling tot op de plaats waar de voorwerpen opgesteld worden met het afhalen en terugbrengen der ledige kisten en het afhalen der wederingepakte voor werpen. Indien zulks door de tentoonstellers verlangd wordt belast het Belgische comité zich ook met de berging hunner ledige kisten tegen eene tegemoetkoming van van 2.50 frs. per vierkanten meter met een minimum van 2.50 frs. voor elke inpakking doch in geen geval neemt het belgische comité eenige verantwoordelijkheid op zich voor verliestekortbeschadigingwelke de colli of de inhoud bij de behandeling mocht lijden. Over de plaatshuur zal door bemiddeling van de Hol- landsche commissie ten behoeve van het Belgische comité worden beschikt. Aan deze tentoonstelling is een internationaal concours verbonden waarop vooral de aandacht gevestigd wordt. Naast bekroningen door medaljes en diploma's heeft de Belgische regeering voor dit concours geldpremiën ter gezamenlijke waarde van 300.000 frs. uitgeloofd. Deze premiën worden uitgereikt voor de beste oplossingen der vraagstukken in een afzonderlijk programma gesteld en op aanvrage aan het bureau te Amsterdam verkrijgbaar. Er behoeft niet op gewezen te worden welken invloed een goed geslaagde inzending op de relatiën onzer in- dustrieelen kan hebbenterwijl naast deze indirecte voordeelen het bovengenoemde concours de gelegenheid opent voor een belangrijke tegemoetkoming in de kosten. De commissie vleit zich dat velen hare pogingen ter verkrijging van een belangrijke Nederlandsche afdeeling zullen willen steunen door als tentoonsteller toe te treden en verzoekt dringend met het oog op het vroege begin der tentoonstellingde biljetten ingevuld en onder teekend uiterlijk vóór of op den 15 December franco te willen adresseeren aan den secretaris Doelenstraat 20 Amsterdam. De commissie bestaat uit de beerenjhr. mr. C. J. den Tex lid der gedeputeerde staten van Noordholland, te Amsterdam, voorzitter; C. N. J. Moltzer Jz., lid der provinciale staten van Noordhollandte Amsterdam onder-voorzitterjhr. mr. W. Th. Gevers Deynootad vocaat oud-secretaris der Kamer vau koophandel en fabrieken te 's-Gravenhagete's-Hage, onder-voorzitter G. van Mesdaglid der firma C. J. van Houten Zn., te Weesp penningmeester jhr. mr. K. J. Schorer, advo caat en procureurte AmsterdamsecretarisG. de Jager, lid der firma Verhaeren de Jager, te Brussel, gedelegeerde te BrusselH. F. Bultman president van het Nedeilandsch Landbouw-comité te Haarlemmermeer; Eduard Cujjpers architect, te Amsterdam; A. C. M. van Ett.eningenieur van het Museum van voorwepen ter voorkoming van ongelukken en ziekten in fabrieken en werkplaatsen te Amsterdam mr. A. Ferfsecretaris van het Noderlandsch Landbouw-comité, te 's-HageP. F. baron van Heerdtdirecteur der afdeeling waarne mingen ter zeevan het Metereologisch Instituutte Utrechtmr. D. Mesritz advocaat en procureur, te Am sterdam dr. W. P. Ruijsch adviseur aan het departe ment van binnenlandsche zaken voor de medische en veterinaire politie, te 's-Hage; Martin Wolff, koopman, te Amsterdam; L. Wolvers, lid der firma Wolvers Co., te Amsterdam. (Z w a r t.) abcd efgh (W i t.) Wit: K bl D f5 T d2, R c4, R gl. Zwart: K e3 T f2 R el e5. Wit speelt en geeft mat in 3 zetten. Oplossingen binnen 8 dagen bureau v/d blad. Oplossing probleem No. 29. Een zeldzaam fraai probleem 1 Niet alleen dat do eerste zet diep verborgen ligtook de verdediging van zwart is sterk. Wat vooral in dit probleem uitmunt is het prachtige offer dat wit brengt met D b3 wanneer ?wart zijn spel versterkt met op fl een koningin te vragen. Het geheele probleem getuigt van een fijnen geest en scherpe pointe. Het werd slechts door één oplosser goed ingezondon en wel anoniem. Correspondentie. L. Zoo u ziet is ook uw slentelzet foutief wannoer zwart na uw tweeden zot D c2 op al een paard vraagt is mat onmogelijk. Het probleem zou niet correct zijn wanneer uw sleutelzet mogelijk was daar deze oen vluchtveld voor den zwarten koning afsluit zonder opoffe ring van het handelende stok. Uwo problemen ontvin gen wij gaarne, mits met de oplossingen er bij, wij zullen or dan bij gelegenheid gebruik van maken. S. R. en anderen. De eerste zet van een probleem mag geen vluchtveld voor den koning afsnjjden tenzij met opoffering van het handelende stuk. Ook is het niet geoorloofd met den eersten zet schaak te bieden aan den koning. Wanneer een probleem dit toelaat is het niet correct.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6