sonon bestaande wist door zijn spel veel bijval te ver werven. Jammer dat het min gunstige weer velen had belet, tegenwoordig te zijn. Heerluigonaard. Winkel's Fanfarecorps gaf op vrijdag, den 25, bij den heer D. Pijper een goed ge slaagd concert, zeker wel het beste van hetgeen wij hier in den laatsten tijd hoorden. Vakopleiding voor handwerkslieden. Den 28 had te Utrecht do 2de algemoene verga dering plaats van de Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland. In zijne openingsrede bracht de voorzitter, de heer H. J. de Groot, hulde aan den minister van binnenlandsche zaken en de leden der Tweede Kamer, die bij behande ling der Staatsbegrooting de bevordering van de vakop leiding voor handwerkslieden hebben bepleit. Uit het jaarverslag van den len secretaris, den heer C. Zander, bleek, dat de toestand niet ongunstig is. Het aantal leden bedraagt 342 en het aantal begunstigers 40. Toch is een toeneming van het aantal leden nog zeer gewenscht. Als plaats der volgende vergadering, die in Juni 1897 wordt gehouden, werd aangewezen Amsterdam. Door den heer E, Jelsma werd een inleiding gehouden over »de wonschelijkheid om van vereenigingswege gege vens te verzamelen over de vakopleiding in het bui tenland.'' Spr. toonde aan, dat gegevens over de vakopleiding in het buitenland zeer gewenscht is en betoogde het nut van vereenigingswege het onderzoek to doen plaatshebben. Na een korte discussie, waarin zich enkele sprekers meer voor gegevens over de vakopleiding in het binnenland verklaarden, werd de volgende door het bestuur gestelde motie aangenomen De vergadering besluit, dat er van vereenigingswege voorloopig gegevens verzameld zullen worden, betreffende de algemeene vakopleiding in het binnen- en buitenland dat de informaties naar de gegevens zich zullen uitstrek ken over die beroepen, zoowel van die der vrouw als die van den mandat het bestuur wordt opgedragen een deskundige commissie s&am te stellendie zich aan deze zaak wijdt, die zelfstandig zal optreden en de onder havige aangelegenheden in ruimen zin zal opvatten dat de commissie vrij is in het kiezen van de landen voor het terrein van haar onderzoek; dat ten opzichte van eventueel te maken kosten over leg en goedkeuring moet plaats hebben met het bestuur der vereeniging, terwijl op elke vergadering mededeeling zal worden gedaan van haar werkzaamheden. Tot voorzitter werd herkozen de heer H. J. de Groot, directeur der Ambachts- en Burgeravondschool te Alkmaar. Tijdens de vergadering zou een tentoonstelling plaats hebben van teekeningen van een vakschool voor meubel makers te Maagdenburg. Deze tentoonstelling kon echter niet doorgaan, daar het pakket, inhoudende 45 teekeningen, door den directeur van de school te Maagdenburg als ijlgoed verzonden, nog niet was ontvangen. Besloten werd aan den directeur van genoemde school, te verzoeken, de teekeningen te mogen bewaren tot de Juni-vergadering in 1897. De vereeniging zal tot de besturen van Ambachts scholen, enz. het verzoek richten do leeraron in staat te stellen, desnoods ook door financiëelen steun, de Juni- vergadering bij te wonen, daar er op vele scholen in Juni geen vacantie is. Op deze vergadering zullen, in dien zich binnen twee weken bij het bestuur inleiders aanmelden, de volgende punten worden behandeld a. Er wordt gevraagd eene uiteenzetting van het verschil tusschon het gewone- en vakteekenonderwijs. b. Wat is de tegenwoordige Burgeravondschool en wat zou zij binnen de wet op het M. O, kunnen worden c. In hoeverre zijn de teekenacten als een waarborg te beschouwen voor het geven van vakteekenonderwijs d. Welke middelen moeten worden aangewend tot het verkrijgen van eene pensioen-regeling voor leeraren en onderwijzers aan Ambachtscholen, Teekenscholen enz e. Welke middelen moeten worden aangewend om aan hen, die de Ambachtscholen niet kunnen bezoeken,eene practische on theoretische opleiding in hun vak te ver zekeren beste man in plaats van hier achter mij aan te sluipen als een Indiaan Ik wenschte u niet over een boerderij te spreken mjjnheer", vervolgde Samuel. »Neenmijnheerhet geldt hier niet een arme boer die een paar pond ver mindering van huur komt vragen. Het geldt hier een man en een vrouw.' Ben je gek vroeg Henry, of zijt ge van plan mij raadseltjes op te geven Daar zou ik liever mee uit scheiden, want ik hond er niet van. Wie zijt gij Mijn naam is Samuel Rock,'' hior werd hij onbe schoft, »en ik ben gekomen om u de oplossing van een raadsel te vragen, en wat meer is ik verlang ook ant woord. Wat hebt gij mot Joan Haste gedaan Zoo?" sprak Henry; ♦het verwondert mij, dat ik u niet herkend heb. Om te beginnen raad ik n, wat be leefder toon aan te slaan. Ik ben er de man niet naar om~mij te'-.laten overbluffen, begrepen Samuel zag Henry's flikkerende oogen, den vastbera den trek om mond en kin, en had begrepen. Ik heb u niet willen beleedigen, mijnheer,'' autwoorddo hij nederig. Heel goed, pas dan in het vervolg op. En nu zal ik u op uw vraag antwoorden. Ik heb niets te maken met Joan Haste. Ik weet niet waar zij is en ik heb in geen weken iets van haar gehoord. Goeden morgen f' ♦Mijnheer, dat is een Wees voorzichtig En Hemy wendde zich om. »Zoo scheiden wij niet, mijnheer," zei Rock, hem vol gende on hem over don schouder toesprekende. »Ik heb nog meer te zeggen. Zeg het mij dan vlak in mijn gezicht, maar blijf niet achter mij sluipen als een moordenaar. Wat wilt ge?" Gij hebt mij bestolen, mijnheer; gij hebt mij mijn ooilam ontnomen, evenals David dat van Nathan, en de straf van David zal ook uw straf zijn.' ♦Loop naar don duivel met je ooilam 1" riep Henry woedend uit. ♦Wat wil je van mij Ik moet haar terug hebben, mijnheer. Het kan mij f. Kunnen al de avondteekenscholen die door het Rijk worden gesubsidieerd en onder de Al'doeling Kunsten en Wetenschappen" zijn ingedeeld beschouwd worden als te zijn inrichtingon voor a s. ambachtslieden Zoo. ja, wat kan dan de reden zijn, dat die scholen even als de Ambachtsscholen niot onder do afdeeling onderwijs zijn opgenomen Omtrent punt d. werd reeds besloten, dat het bestuur een adhesiebetuiging zal zenden aan de Regeering met het adres van de vereeniging van leeraren van middelbaar onderwijs waarin aangedrongen wordt op opname van leeraren in het Burgerlijk Pensioenfonds. Verder zal door het bestuur een tweetal commissiën worden benoemd, ieder bestaande uit drie leden. De eerste commissie zal over dit punt een rapport uitbrengen, wat betreft een pensioenregeling voor leeraren en onderwijzers aan Am bachtsscholen, en de tweede commissie een rapport over een pensioenregeling voor leeraren on onderwijzers aan Teekenscholen. De leden van deze commissiën mogen alleen leeraren of onderwijzers zijn. De heer H. P. Priester Azn. van Leeuwarden zal op do volgende vergadering inleiden de oprichting van een vakblad. Benoemd tot notaris te Enkliuiaen P. Vrijlinck te Vries. Tot voorzitter der banne Opmeer, is gekozen de heer P- Vriend; tot hoofd-ingelanden de heeren C. Reuzenaar en K. Laan. Tot lid van het bestuur der banne Schelllngwoade is benoemd de heer R. Dik. noord in de van Eeglienstraat. Bij de gerechtelijke schouwing van de vermoorde. Hen- drika Beijer, eenige dagen vóór de begrafenis verricht, is gebleken, dat haar nog een tweede ernstige verwon ding is toegebracht, namelijk in den rug. Ook deze tweede is een steekwond en, evenals de wonde aan den hals, ongeveer 7 cM. diep. Deze steek in den rug moet met veel kracht toegebracht zijn, daar hij door de kleederen en zelfs door het corset van de ongelukkige is heenge gaan en nog eenigszins dieper is dan de halswonde. Gewest Nfoordholland van het Si. O. Den 28 had een gewone vergadering plaats van leden der gewestelijke voreoniging Noordholland van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap. De voorzitter, de heer K. v, d. Veen, heette de afge vaardigden eu leden welkom, in het bijzonder don heer H. Meerwoudt, zendeling in Indië, die als gast ter ver gadering aanwezig was. O.a. word behandeld de ponsioenbeweging, waaromtrent werd medegedeeld, dat in de commissie benoemd waron de heeren Kloeke te Haarlem eu de schoolopzieners Klaassens en Bloem, rosp. te Haarlem on Alkmaar. De heer A. van Wamel gaf een overzicht van den stand der beweging. 31 Afdeelingen hebben op alle circulaires voldoend en tijdig geantwoord. In het geheel zijn de adressen door 1515 onderwijzers geteekend. Nog ontbreken do adressen der afdeelingen Tessel en Zwaagzwijk, zoodat men meent in het geheel te kunnen rekenen op ongeveer 1550 handteekeningen. De heer G. Meijer, secretaris der Centrale Commissie voor de pensioenregeling, deed nog mededeelingen om trent de overige provinciën. In Limburg teekenden 306 onderwijzers het adres, ofschoon het Genootschap daar geen verlakkingen heeft. Groningen leverde 665, Utrecht 298, Drente 329, Zeeland 453, Gelderland tot dusver 725, Friesland 615, Noordbrabant 637 handteekeningen. Van Zuidholland en Overijsel zijn do cijfers nog niet bekend. In het geheel zijn thans dus 5543 handteekeniugen ver zameld. Als dag voor de algemeene vergadering in 1897 werd vastgesteld 5 Juni. Te Uitgeest ontstond Zaterdagavond een hevige brand in een door vier gezinnen bowoond huis. Door den hevigen wind aangewakkerd, sloegen de vlammen weldra over op het huis van den bakker J. Putter. Beide huizen zijn tot den grond toe afgebrand. Aan don groo- ten ijver der brandweer is het te danken, dat de belen dende huizon, ondanks den vonkenregen, zjju gespaard gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. De bewoners op één na, waren tegen brandschade verzekerd. niet schelen wat er gebeurd ishet kan mij niet scholen dat gij ze gestolen hebt, maar ik zeg u, dat ik ze terug moot hebben." Ga haar dan zoeken, maar lig mij daar niot moe om bet hoofd te malen." O, ik zal haar wol vindon on ik zal haar trouwen, wees daar maar niet bang voor, maar ik dacht dat gij mij daarbij zoudt kunnen helpen, want zij is niets voor u en voor mij is zij alles ik kan niet zonder haar loven." Ik heb u reeds gezegd, mijnheer Rock, dat ik niot weet waar Joan Haste isen al wist ik het, dan zou ik het u nog niot zeggen, want ik geloof dat zij zich schuil houdt, om door u niet meer lastig to worden ge vallen. Wilt gij nu zoo goud zijn heen te gaan? Toen barstte Samuel los in een stortvloed van scheld woorden en bedreigingen, waarop Henry niot eens trachtte te antwoorden. Zij behoort mij toe, niet u," eindigde hij. ♦Ik ben een eerlijk man en ik wonsch haar als eerlijk man te trouwen en als ik met haar getrouwd ben, sir Hemy Graves, pas dan op, of bij God, ik snijd je den hals af. Dat is te erg!" dacht Henry. ♦Jeffries en Bate!" riep hij twee arbeiders toe, die toevallig voorbij gingen die man schijnt smoordronken. Gooi hem hot erf even af, maar zóó, dat hij er niot aan denkt ooit terug te keeren." Jeffries en Bates glimlachten en gehoorzaamden bei den kenden Samuef en één hunner had nog oen oude veete tegen hem. Heb je gehoord wat sir Hemy heeft gezegd. Voor uit zei Jeffries ♦Het is een schandaal op dit uur van den dag zoo dronken te zijn. Vooruit, meester. Samuel's drift was verdwenen en bedaard ging hij heon, gevolgd door de beide arbeiders. Henry zag hem eonigon tijd na. ♦Op mijn woord, Joan Haste,'' zei hij hardop, ♦hoe veel ik ook van je houd, zou ik, wanneor ik geweton had wat ik door jou zou moeten verduren, liever blind zijn geweest, dan je mooie gozichtjo te zien. Oudkarspel. Den 25 en den 27 gaf het Fan farecorps ♦Eendracht maakt macht" alhier, onder directie van den heer K. Kos, hare eerste openbare uitvoeringen, welke, als men in aanmerking neemt, dat dit corps nog geen jaar heeft bestaan, als goed geslaagd kunnen worden beschouwd. Train BeverwijkAlkmaar. Had men gedacht, en was ook medegedeeld, dat do stoomtramlijn tusschen Beverwijk en Alkmaar, in aansluiting met het traject Haarlem-Beverwijk, met 1° Januari a. s. in exploitatie zou worden gebracht, dit zal ten slotte niet het geval zijn, ofschoon bij missive van 23 dezer Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ver gunning hebben gegeven tot het in exploitatie brengen van het geheele traject. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de directie der tram, prijsstellende op een geregel- den dienst, met de exploitatie wacht tot dat het strengste gedeelte van den winter voorbij is, om bij eventueelen sneeuwval na de opening de vertraging zoo gering mo gelijk te doen zijn. Uitvoer van vee. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken, d.d. 17 December, is ingetrokken zijne be schikking van 7 December te voren, waarbij het vervoer van herkauwende dieren en varkens naar het overige gedeelte des Rijks was verboden uit eenen kring, om vattende ouder meer ook het deel der provincie Noord- Holland, gelegen ten zuiden van het IJ en het Noord zeekanaal. De geheele provincie Noord-Holland is dus weder voor den uitvoer van genoemd vee geopend. Wegens de strenge maatregelen van België is de uit voer van vee uit Nederlaud in de laatste dagen veel ver minderd. Van iedere lading vee naar België worden in den laatsten tijd tweesoms drie stuks vee afgekeurd en voor rekening van den eigenaar uit de quarantaine stallen te Esschen naar Rozendaal teruggezondenzoodat de kooplieden er zich haast niet meer aan durven wagen. Do Belgische veehandelaars worden door die strenge maatregelen het meest getroffen. Bij aankomst te Rozen- daal worden de in België afgekeurde dieren opnieuw door een Nederlaudschen veearts gekeurd en het blijkt dan soms dat de dieren gezond zijn. Barslngei-lioni. In eene don 29 gehouden ver gadering van de IJsclub Kolhom werden als bestuurs leden gekozen de heeren J. Holder on P. Pool ter vervanging van de aftredende leden Jb. Bood en J. Jonk. Uit de rekening en verantwoording bleek met de geïnde contribution voor 1897 in kas te zijn ruim f 80het getal leden vermindorde met 2. Besloten werdnaar aanleiding van een ingekomen schrijven zich bij de Schager IJsvereeniging aan te sluiten alsmede om bij invallende vorst en goed vertrouwbaar ijs, de ringrijderij te doen plaats hebben waartoe den vorigen winter be sloten werd. Te Kol horn werd evenals vorige jaren, weder eene collecte gehouden, om aan de arme inwoners eene nieuw jaarsgift uit te reiken ter vervanging van het vroegere nieuwjaarwenscken langs de huizen. De liberale kiesvereeniging te Beemster heeft tot caudidaat gesteld voor de Provinciale Staten (vacature mr. van Bommel) Jhr. C. van Cittters, Burge meester van Purmerend. Heerhugowaard Benoemd met ingang van 1 Jan. 1897 tot burgemeester alhier de heer P. Wonder Az., secretaris dezer gemeente. Mon deelt ons mede dat binnen enkele dagen bij W. J. Thieme Cie. te Zutphen vorschijnou zal „De Kieswet" Wet van 7 September 1896 (Staatsblad No. 154) inzonderheid voor de praktijk bewerkt onder toezicht van mr. H. Goeman Borgesius lid van do tweede kamer der staten-gcneraal door P. Kalbfleisch chef van de afdeeling onderwijs en verkiezingen ter ge meente-secretarie van Haarlem. Een week na dit aangename onderhoud met Samuel Rock bracht Henry het lang beloofde bezoek aan Monk's Lodge. Toen hij voorbij Ramborough Abbey reed moest hij onwillekeurig denken aan de vrouw, die de oorzaak was van al de ellénde, welke hem in den laatsten tijd had getroffen. Die vrouw was verdwenen; doch hij wist. dat alles wat verborgen is, nog niet noodzakelijk als verloren moet worden beschouwd en de afwezigheid van Joan had zijn verlangen om haar weer te zien, niet doen verdwijnen. Hij had goed wenschen, liever met blindheid te zijn geslagen voor hij haar had gezien; maar hij had haar gezien al te lang helaasom haaf te kunnen vergeten. Hij trachtte zichzelf wijs te maken, dat hij zich niets om haar bekommerdehij trachtte te ge- looven dat zijn liefde niets anders was dan een uiting van gestreelde 'eigenliefde hij legde zichzelf het verbod op, niet aan haar te denken het hielp alles niets. Of hij ♦verliefd" was op Joan wist hij niet; zoo iets was hem nog nooit gebeurd. Maar wel wist hijdat zijn gedachten zich steeds bij haar bezig hieldenzelfs in zijn droomen. Hij zag haar steeds in zijn nabijheid, alles her innerde hem direct of indirectaan haarhij kon geen gesprok aanhooren niet in de nabijheid komen van vrou wen of hij werd steeds herinnerd aan Joan. Zijn toestand was oenigszins hopeloos want hij wistdat de tijd lang zamerhand ook dit zou doen verdwijnen want hij was geen knaap meer, die zich door zijn hartstocht zou laten meeslepen. Hij kwam nog tijdig genoeg op Monk's Lodge om zich te kunnen kleeden voor het dinerhij werd ontvangen door den heer Levinger die zeer verheugd over zijn komst scheen te zijn en hem naar zijn kamer bracht van waar hij een heerlijk uitzicht had op de zee. Zoodra hij van kleeren verwisseld had begaf hij zich naar het salon waar hij beleefd ontvangen werd door Emma. Het trof Henry toen hij zoo met haar aan het venster stond te praten dat hij haar nog nooit zoo lief had gezien. Misschien had een geheim verdriet waardigheid geschonken aan haar fraaie trekken misschien kwam het door het kleed dat zij droeg of door de ouderwetsehe omgeving, doch op dat oogenblik scheen zij Henry werkelijk schoon toe al was die schoonheid ook een geheel andere dan die van Joan. {Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 10