1890. No. 1. Werste blad. Itfegen en WTegentigste Jaargang. 1897. VRIJPie ALMANAE gratis 1 JANUARI. Buitenland. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Aan alle geabonneerden op ons blad is bovengenoemde verzonden. AUKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,««. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3' gevonden de grootste eerbied werd den vreemden po tentaat getoond door hetzelfde volk dat eigen vorsten bij halve dozijnen heeft weggejaagd. En de geschied schrijver zal moeten boeken dat de Europeesehe vorsten nooit zooveel hadden in te brengen dan nauwelijks hon derd jaar na de Fransche revolutie De Uitgevers. Het jaar 1896 waarvan wij afscheid nemen kenmerkt zich door tal van belangrijke gebeurtenissen binnen- en buitenslands. Op wetgevend gebied was het jaar vruchtbaar. Behalve tal van kleinere wetten kwam 16 April een nieuwe regeling der personeele belasting tot standen 7 September een nieuwe regeling van het kiesrecht. Welke gevolgen de kieswet hebben zal Wie zal het zeggen De kalmte men zou bijna zeggen de onverschilligheid, waarmede na lange discussies deze wet ontvangen werd, doen vermoeden dat de partijverhouding in de Staten- Generaal weinig veranderen zal. Voor ons land was zeer zeker in het aigeloopen jaar de belangrijkste gebeurtenis de hernieuwde Atjeh-oorlog, die nog steeds nieuwe offers eischt. Aan hen, die veraf voor het vaderland hun leven gaven, hebben wijdunkt ons nog een eereschuld te voldoen Een volk dat zichzelf achtkent zijn helden bij name n eert hun nagedachtenis Een grootsch Atjeh-monument zal bij het jonge Neder land het besef levendig houdentot welke daden een kleine natie zelfs in de 19e eeuw nog in staat is. Geen gedenkteeken kan meer uitdrukken dan een mau soleum bevattende een in steen gebeitelde lijst van hen die in Indië in het laatst dezer eeuw zijn gevallen. Want al zjju er edele geesten die als Tolstoi in zijn vlugschrift »Les Temps sont proches'', gelooven aan het spoedig tot stand komen van den wereldvrede, hetgeen 1896 te aanschouwen gaf op militair gebied doet veel eer vreezen dat de tijden nabij zijn waarop aan den horizont van Europa de traditioneele zwarte stip tot een donkere dood en verderf spreidende wolk aangroeit. Scherper dan ooit blijft Europa verdeeld in gewapende kampen. De litteratuur betreffende de nieuwste onderzoekingen op het gebied van het krijswezen neemt het laatste tien tal jaren zulk een omvar g aan dat zij zelfs door des kundigen nauwelijks is bij te houden. En wanneer de potentaten van dit werelddeel elkaar bezoeken dan vertoonen zij onafzienbare reeksen krijgS' lieden die niet alleen geen knoop aan hun jas missen maar geen patroon in de patroontasch. Grooter ironie is nauwelijks denkbaardan de vrede lievende toesprakendie na dergelijke parades door het geduldige publiekwelks belangen hierbij op bet spel staan, terwijl het al deze krijgstoerustingen betaalt goedgeloovig voor goede munt worden aangenomen. Toch kan ieder begrijpenhoe gespannen de Euro peesehe verhoudingen moeten zijn als een czaar zoon van czaren heerseher over het onmetelijk gebied tus- schen de Baltische zee en den Grooten oceaan, niet aarzelt nederige menschen als den heer en mevrouw Faure te bezoeken. Niet dat het bezoek den president persoonlijk geldt gelijk Leroy Beaulieu noodig vond te betoogen in een zeer lang opstel in de >Rovue des deux Mondes" (1 Oct., bladz. 543). Het bezoek gold noch den presidentnoch de repu bliek. Het was een beleefdheid aan Frankrijk waarvoor dunkt ons de verklaring niet ver te zoeken is. In afwijking met de traditie van regeerende vorsten ging de czaar naar Parijs niet zoozeer om een bondge nootschap te bezegelen, dan wel om in geval van oorlog ook financieel op de Fransche natie te kunnen rekenen. In onzen tijd met de bewapening waarvan men de practische uitwerking niet weetis een oorlog oen te hachelijke zaak om niet elke hulp aan te nemen. Een merkwaardig feit heeft dan ook dit jaar plaats BUUCtARIJftl. Het proces tegen de moordenaars van Stamboeloff werd den 28 hervat met de opzienbarende mededeeling dat Stamboelofi's revolver Zondag, terwijl er geen zitting was, van de tafel in de zittingzaal is ge- jstolen. Nadat de beweging door deze mededeeling ver- Niet" minder merkwaardig is hetdat terwijl in Europa I oorzaakt was bedaard, begon de procureur Gheorgietf millioenen aan krijgstoerustingen sedert jaren besteed zijn 8t°affe° inzonderheid "voorVm nog nooit de Europeesehe legers zulk een pover gun i den ;ntellectueelen leider van de samenzwering, maakten als juist den laatsten tijd. Adres aan de Span jaarden op Cubade Franschen op Madagascarde Italianen in Abessynië en op de Philippijnsche eilanden. Even weinig kracht werd getoond ten opzichte van de Turken. Toen de Armeniërs door een aanslag op de Ottomaan- sche bank de aandacht der Europeesehe geloofsgenooten DUITSCHIiAlVD. De Duitsche bladen zien, bijna allen verband tusschen de reis van Cecil Rhodes en den opstand in Bechuanaland. De »Voss. Ztg." zegt »Het is meer dan een toeval, dat bijna gelijktijdig met den terugkeer van Cecil Rhodes van Matabeleland naar Port Elisabeth, waar hij een indrukwekkende rede- rr i voerine hield over de veroeniging van geheel Zuid-Afrika, wilden trekken heerschte dagen lang in Konstantmopel 0°stand njtbreekt in Bechuanaland. Indien men t 4-Vi I tjvil uiuwAwv** >- een christenvervolgingdie m vroegere eeuwen tnuis herinnert dat dr. Jameson en twee zijner gezellen hoort, die duizende slachtoffers eischto die vroeger een J pag onlangs in vrijheid zijn gesteld, dan zou men zich kruistocht zou hebben uitgelokt. kunnen inbeelden dat die opstand is uitgelokt met het ln Engeland uitte zich de verontwaardiging zeer sterk, doel troepen te kunnen bijeenbrengen die later een coup - j i j n i ui +'w tegen Transvaal zouden kunnen uitvoeren. Want van Docb bij verontwaardiging in dagbladartikelen bleet het. ,ongekroondeu koning van Zuid-Afrika" kan men Wel zond lord Salisbury 25 pantserschepen naar de auerkd gewelddadigheden verwachten, en in Pretoria Aegaeische zeedoch ook dit hielp niet veel omdat sultan Abdul zoo slim geweest is de hulp van Rusland in te roepen. Geen schot werd gelost. Ook Italië gedoogde in dit jaardat Italianen vervolgd en vermoord werden in Braziliëzonder dat het daarin een casus belli zag. Ook de Transvaal slaagde er in den Engelschen in vloed te beperken door Jameson's bende gevangen te men. Om kort te gaan het jaar 1896 getuigt met tal van aanwiizingen van een zeer optr-kelijken achteruitgang in kracht en invloed van de Europeesehe mogendheden. De suprematie van ons werelddeel ligt meer op het gebied van kunst, wetenschap en nijverheid. Groote tentoonstellingen zijn gehouden te Genève te Berlijn en te Buda-Pest. houdt men hem tot eiken misdaad in staat. De Berlijnsche «Neueste Nachrichten'' verklaren, dat Duitschlaud zoowel als de Zuid-afrikaansche Republiek maatregelen moeten nemen, om der staatkunde van den Napoleon der Kaapkolonie weerstand te kunnen bieden. Uit alles blijkt duidelijk, dat men met gespannen aan dacht de ontwikkeling der gebenrtenisseu in Zuid-Afrika nagaat. De kruiser »Prinzessin Wilhelm' heeft last ontvangen zich uit de Chineesche wateren naar het es kader te begeven dat reeds in Zuid-Alrika bijeen is. EfNCililIiAJVD. Gladstone vierde den 29 zijn 87en verjaardag. Bladen van alle richting en kleur wenschten hem „many happy returns of the day". TeHawarden werden de klokken geluid eu de vlaggen uitgestoken om des grooten burgers jaardag te vieren. Het regende natuurlijk brieven en telegrammenmeer dan 200 brieven van bekende personen waaronder van den markies van Riponlord Leigh lord on lady Op wetenschappelijk gebied heeft dit jaar prof. Rönt- Xweedmouth, werden op het kasteel ontvangen. gen te Würzburg door de ontdekking van geheimzinnige stralen die door ondoordringbare stoffen heengaan een nieuw veld van onderzoekingen geopend. Het laat zich aanzien dat de gevolgen dezer ontdek king zeer belangrijk zullen zijn. Reeds werd bericht uit Amerika dat Edison bij blinden het gezichtsvermogen zou kunnen herstelleneen ander bericht spreekt van telegrafeeren zonder dat een geleiding noodig isalles door middel van onzichtbare stralen. Moge 1897 even rijk aan verrassingen zijn als 1896 was. De stad onzer inwoning bleef dit jaar voor groote on De hertog en de hertogin van Westminster en de gravin van Grosvenor kwamen persoonlijk naar Hawarden om den ouden staatsman geluk te wunschen. Een buitengewone ramp heeft groote ontsteltenis veroorzaakt in Rathmore, een arm en schaars bevolkt distriet, op de grenzen van het graafschap Cork in Ier land. Een uitgestrektheid moeraslandongeveer twee honderd acres in oppervlakte is, waarschijnlijk ten gevolge van de vele regens der laatste weken, naar beneden ge gleden en heeft over een afstand van een paar mijlen alles bedolven. Een hoeve is verzwolgen en de boer zijn vrouw en zes kinderen zijn met al het vee omge komen. Alleen de houd schijnt door zijn instinct ge- heilen bespaardoveral verrijzen nieuwe woonhuizen en I waarschuwd te zijn voor het dreigende onheilwant hij winkels, terwijl verschillende nieuwe ondernemingen wer- bad bijtijds een goed heenk -men gezocht Het gezin was ,J Zondagavond te bed gegaan, en den volgenden morgeu den gevestigd. Toch werpt de groote verwarring, die van de geen gpoor meer te bekenneü. in de gemeente-financiën bleek te bestaan een donkore I j^0 naastbij wonen de landlieden boorden in de vroegte schaduw en niet minder de strafgedingen die daaruit nadat het don geheeleu nacht hevig gewaaid en geregend voortkwamen. Brengt grond voor bouwterrein geschikthooge prij zen op in het vroeger zoo rijke en welvarende Noord holland blijven de landprijzen zeer laag en schijnen zij zelfs dalende te zijn. Ten deele is dit een gevolg van de lage prijzen der producten van boter en kaas en van slachtvee waar voor de grenzen van ander staten gesloten blijven. Doch ten deele moet het ook worden toegeschreven aan het weinige kapitaaldat de piattelandsche bevol king de laatste tijden heeft kunnen besparen. De koop kracht wordt steeds geringer. Of 1897 voor den boerenstand gunstig zal zijnhangt o.i. voornamelijk af van den graanprijs. Indien het graan in waarde stijgtdan zullen de andere producten van zelf volgen en pacht of route betaald kunnen worden. Hoe het ook zij op Oudejaars-avond zal in menige landhoeve over den moeielijken strijd en de bezwaren, die het bedrijf medebrengt, worden nagedacht. Zeer schaarsch zal het getal zijn van hen die fiuan- hadeen gerommel als van een onweer in de verte gepaard met een dreuning van den grond zoodat men eerst aan een aardbeving dacht. Andere slachtoffers schijnt de grondverschuiving niet gemaakt te hebben, maar vele omwonenden hebben groote schade geleden. De omstreek is over een groote uitge strektheid overstroomd doordat twee rivieren die zich in de meren vau Killarney ontlostten verstopt werden en buiten hare oevers traden. Het terrein van de ramp ligt 1200 voet boven de zee het slijk schijnt nog niet tot rust gekomen te zijn. Uit Bombay wordt gemeld De pest breidt zich nog steeds uit. Volgens de otfi- ciëele opgaven tot 28 December zijn er 2094 gevallen voorgekomen, waarvan 1494 met doodelijken afloop. In de laatste twee of drie maanden zijn ongeveer 200.000 inwoners de stad ontvlucht. Dientengevolge komt men in vele zaken waar met inlandsch personeel gewerkt wordtwerkkrachten te kort. Tot dusver zijn de Europeanen verschoond gebleven van de ziekte. FKANRRIJK De minister vau koloniën, de heer Lobon, heeft in den, jongsten ministerraad medegedeeld, dat generaal Gallieni de oproerige beweging op Mada gascar bijna geheel meester is. De laatste benden zijn cieei zijn -vooruitgegaan, in do meeste gezinnen op 't teruggedrongen in de bosschen do gouverneur van het platte land wordt dan ook de toekomst met groote be zorgdheid te gemoet gezien. Voel heil en zegen zij hun toegewouscht in het nieuwe jaar eiland heelt maatregelen genomen om ze te achtervolgen en in te sluiten. In een vergadering van de Parijscho tentoonstel lingscommissie is ter sprake gekomen de groote toovlood naar de hoofdstad van arbeiders, die hopen door de ten toonstelling werk te zullen vinden. De minister van koophandel sprak zijn leedwezen hierover uit en ver klaarde.dat niet meer dan 5000 arbeiders bij den bouw der tentoonstellingshallen een plaats kunnen krijgen.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1