nmmïmm IVeg en en Negentigste jaargang, 1897, V it IJ D A <J 1 JANUARI. Inschrijving Nationale Militie. Hondenbelasting. Plaatselijke directe belasting. EEN OFFER. Veiligheidswet. Nederland. NO. I» ®erde Mad. wegens in 1896 aan de gemeente ALKMAAR gedane leveringen worden ingewacht vóór 31 Januari 1897, wat betreft de gasfabriek en de gemeente-reiniging bij de Directeuren van die takken van dienst en wat de overige takken van dienst betreft, ter gemeente secretarie of, wat de openbare werken be treft, bij den gemeente-architect. FEUILLETON. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donsicrdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers O,O©. Afzonderlijke nu,num.S ets. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel ©,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ïelefaonnunmer: 3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar maken bekend, dat de inschrijving voor de Nationale Militie van de geborenen van 1878 geschiedt in de maand Januari 1897, in een der vertrekken van het Raadhuis alhierdes avonds van 5 tot 7 uren op Dinsdag en Vrijdag, tot 20 Januari 1897 en verder aan de gemeente-secretarie. Voorts wordt verwezen naar de op heden aangeplakte bekendmaking, waarin opgenomen zijn de wetsbepalingon, waar de personen ingeschreven moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 31 Deo. 1896. C. D. DONATHSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belas ting op de honden, ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Januari ten kan tore van den gemeente-ontvanger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een be hoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onder- teekeud biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aan gifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onver minderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 31 Deo. 1896. C. D. DONATHSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de beschrijving voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor het dienstjaar 1897 op Zaterdag 2 Januari -1897 aan vangt, en noodigen de belastingschuldigen dringend uit, door spoedige invulling der beschrijvingsbilletten mede te werken tot een tijdigen afloop der beschrijving en tot eene vervroegde vaststelling van het kohier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 31 Dec. 1896. C. D. DONATH, Secretaris. Roman van H. RIDER HAGGARD. 40) TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een week of vijf gingen er op Rosham Hall kalm voorbij. Geldverlegenheid bestond er op dat oogenblik nietwant met het betalen van de rente der hypotheken behoefde geen haast te worden gemaakt en de verkoop vau Lady Graves' juweelen had genoeg opgebracht om de dringendste schulden te voldoen de uitgaven voor de huishouding te bestrijden en zelfs Ellen s trousseau op eenvoudige schaal in orde te brengen. Henry kon zijn gekwetst been allengs weer gebruiken ofschoon het te voorzien was, dat hij zijn leven lang een weinig met het been zon moeten trekken. Overigens bevond hij zich lichamelijk zoo wel als ooit te voren. Van Joan had hij niets meer gehoord; niemand scheen te weten waar zij zich bevond of wat zij deed uitge zonderd misschien de heer Levingerwien hij geen inlichtingen durfde vragen. Dat haar tante niets wist, bleek hem op zekeren morgen toen zij hem op Rosham Hall kwam opzoeken en in het onderhoud met hem een toon aansloeg, alsof hij haar nicht had doen verdwijneri. Tevergeefs trachtte Henry haar aan het verstand te brengen dat hij niets meer omtrent Joan wist dan zij zelfzij kon of wilde hem niet gelooven en begon ein delijk te dreigen baron of geen baron zij zon het hem wel warm maken.'' Uit al haar woorden maakte Henry op, dat zij eigenlijk trolsch was over de praatjes, welke er omtrent haar nicht liepen. »Ik weet precies hoe het met jelui gegaan is", had zij hem gezegd, »maar ik ben hier niet gekomen om een preek te houden want dat is uw zaak en de hare maar ik zeg uals n een edelman ismoet u alles De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 Januari 1897 in werking treedt de Veiligheidswet (wet van 20 Juli 1895, Staatsblad no, 137;; dat art. 12 dier wet bepaaltdat het hoofd of de be stuurder van eene inrichtingwaarin eenige tak van fabrieks- of handwerksnijverheid wordt uitgeoefend ver plicht is van elk in zijn bedrijf aan een persoon overkomen ongeval binnen driemaal vier en twintig uren, nadat het on geval heejt plaats gehad of de gevolgen van dit ongeval zich hebben geopenbaardschriftelijk kennis te geven aan den burgemeester der gemeente waar het ongeval plaats had, volgens modelhetwelk ter secretarie dezer gemeente ter in zage ligt. Heeft de persoon, wien het ongeval is overkomen, bin nen tweemaal vierentwintig uren zijnen gewonen arbeid hervatdan vervalt de verplichting tot kennisgeving tenzij de gevolgen van het ongeval eerst later blijken dat art. 13 derzelfde wet bepaaltdat het hoofd oj de bestuurder van eene fabriek of werkplaats binnen eene maand, na het in werking brengen daarvan aan don bur gemeester van de plaats waar de fabriek of werkplaats is gelegen, eene opgave zendt volgens modelhetwelk mede ter secretarie dezer gemeente ter inzage ligt dat, volgens art. 27 dierzelfde wet, deze opgave, voor de fabrieken en werkplaatsen in werking gebracht vóór 1 Januari 1897, moet worden verstrekt binnen drie maan den na dit tijdstip, alzoo vóór l April 1897 dat de kennisgevingen bedoeld bij art. 15 der arbeids vet, met ingang van 1 Januari 1897 vervallen. Hij noodigt belanghebbenden uit te zijner tijd aan den inhoud van bovenstaande artikelen gevolg te geven, wor dende verzuim ten deze gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 31 Dec. 1896. A. MACLAINE PONT. Wik- en Weegloonen. Door eenige leden werd bij het afdeelingsonderzoek van het ontwerp van wet tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen ten be hoeve van de gemeenten Alkmaar, Edam, Hoorn en Purmerend betreurd dat de indiening dezer wetsvoor- drachten zoo laat had plaats gehad. Men kan nn niet stemmen zonder de rekening der betrokken gemeenten voor 1897 in verwarring te brengen. Met het oog op de nieuwe wettelijke regeliug der geineente-financiün ver klaarden sommige leden die anders tegen bestendiging van dergelijke heffingen waren nu voor dit ontwerp te znllen stemmen. Texel. Zaterdagavond strandde het schoenerschip Mary Smithsellkapt. Prestonmet een lading pannen aan boord van Wallis naar Hambnrg bestemd. Eerst Zondagmorgen werd het ongeval op Texel bekend. Men toog terstond met de reddingsvlot te hulp. Het schip, weer goed makenwant zonder u had zij een mooi huwelijk kunnen doenen om er maar rond vooruit te komen ben ik van meeningdat n ook iets voor ons moet doen, sir Henry, want ik heb last genoeg met jelui beiden gehad en zij, die nu op den loop is gegaan, was mij dierbaarder dan een dochter.'' Deze achtenswaardige vronw had twee redenen, waarom zij aldus optrad. In de eerste plaats miste zij door Joan's vertrek de maandelijksche vergoeding van haar onderhoud, en iu de tweede plaats waren haar de handen gestopt door Samuel Roek om vau Heury de schuilplaats van het meisje te weten te komen. Juffrouw Gilling water deed Samuel Rock verslag van den afloop harer zending en het zal niemand verwonderen dat Samuel geen woord geloofde van wat Henry had gezegd. Eerst schold hij juffrouw Gillingwater voor een onnoozel wijf uitdaarna verweet hij haardat zij even goed geld aannam van den vijand als van hem en het gevolg was dat beiden een hevige woordenwisseling kregen. Na een paar dagen te hebben nagedachtbesloot Sa muel de zaak zelf ter hand te nemen. Hij had reeds beproefd den heer Levinger uit te booren doch deze hield zich van den domme. Hij wistdat Joan dezen man haatte en wenschte haar tegen zijn verdere aan zoeken te beschermen want hij begreep zeer goed dat deze man haar als een schaduw zou volgen zoodra hij haar schuilplaats had ontdekt. Het meisje was weg dat was al iets hoewel het beter zon zijn wanneer zij ge trouwd was. Maar hoe gaarne hij dit ook wenschte wilde hij toch geen deel hebben aan haar vervolging. Het meisje deed alles om zijn plan te bevorderen hij van zijn kant achtte zich nu verplicht, alles wat in zijn macht was te doen, om-haar het leven zoo aangenaam mogelijk te maken. Zij zou geen gebrek hebben aan geld en niet door Samuel Rock geplaagd worden. Mr. Rock vestigde nn zijn aandacht op Rosham, Juf frouw Gillingwater kwam op zijn aandringen met gehuil en bedreigingen waarvan wij het gevolg kennen. Hij besloot toen zelf te gaan. Hij ging evenwel niet regel- zat nagenoeg onder water, en de manschap uit zeven personen bestaande had in het tnig eene toevlucht ge zocht. Met groote moeite omdat de zee nog zeer hol stond, slaagden de redders er in de manschap iu de red dingsvlot te krijgen. Met den kapitein dien men een touw moest toowerpen, ging de redding vooral bezwaarlijk. Voor de banne en den polder Schagen is tot hoofd-ingeland gekozen de heer D. Smit Cz.en tot lid van het dagel. bestuur benoemd de heer J. Borst. Her benoemd werden als secretaris de heer Ph. de Heer en als penningmeester de heer K. Rezelman. Voor den polder Burghorn is als lid van het bestuur benoemd de heer J. Bruin. Oudcarspel. Den 28 overkwam den schipper E. Waal alhier een vrij ernstig ongeluk. Een der paar den van zijn vrachtwagen gaf den man een trap, tenge volge waarvan hij ernstig aan een der beenen werd gewond en in een nabijzijnde woning moest worden gedragen. Spanbroek. Het paard van den landman Wijn- ker, gespannen voor eene arreslede, geraakte dezer dagen alhier op hol. Aan den waterkant kwam het dier tot staan, doordat in een hek werd gestuurd. De voerman bekwam geen letsel, maar de zadelmaker Caarls, die meereed, ontving vrij ernstige kwetsuren. Aan de commissie tot vervening van den Osdor- perbovenpolder is door God. Staten van Noord-Holland bij besluit van 23 December j. 1. de aangevraagde con cessie voor die vervening verleend. Schagen. Gedurende de kerstdagen traden twee tooneelgezelschappen van elders in onze gemeente op. In de »Ceres" speelde de directie Pijper en Hermans op den lsten kerstdag voor een leege zaal. Slechts een twintigtal personen woonden do uitvoering bij. In De voddenraper van ParijB," welk stnk door het gezelschap Lamberts en Kiihn op den 2den Kerstdag in het Noordhollandsch kof fiehuis gegeven werd vonden velen in het talrijk opgekomen publiek een oude bekende. Barsingerhorn. In het lokaal van den heer K. Ootjes had den 27 eene zeer geanimeerde biljard-en kolf - wedstrijd plaats. De uitslag was ais volgtbiljartwed strijd met zes ballen (de 2e misstoot af)H. Moerbeek, Kreil, 122 p., uurwerk J. de Beurs, Barsingerhorn, 70 p., idem; D. de Beurs, idem, 60 p., barometer; ge wone biljartwedstrijd J. Helder, Kolhorn, le prijsJ. Kweldam, Schagen, 2e prys kolfwedstrijd :J. Wester man, Barsingerhorn, le prijsK. Ootjes, mede aldaar, 2e pr.; H. Moerbeek, Kreil, serieprijs, 48 punten. §chermerhoi'u. Den 25 gaf de rederijkerskamer »Amieitia" alhier eene openbare uitvoering. Het pro gramma bestond uit »Het geheim eener moeder,'' oor spronkelijk tooneelspel in 3 bedrijven door J. Hubertns Janssen, en »Onze nieuwe meid," blijspel met zang in 1 bedrijf door 0 Christiaans. Beide stukken werden met veel succes opgevoerd. De verlaagde entréeprijzen hebben ongetwijfeld er toe bijgedragen dat de opkomst van het publiek zoo groot was. Den 26 was den liefhebbers van muziek een genotvolle avond bereid. In bet lokaal van den heer C. Kos alhier gaf dien avond bet fanfarecorps van Oosthnizen eene openbare uitvoering. Het gezelschap uit een 25tal per- recht naar Rosham Hall toe om een onderhond te vragen met sir Henry, zooals juffrouw Gillingwater had gedaan zulk een stap zou geheel in strijd zijn geweest met zjjn karakter. Samuel was van nature een lafaard. Wanneer hij iemand wenschte te spreken kon hij uren lang op den loer liggen langs den wegdien de gewensohte per soon moest volgen liever dan hem in het openbaar aan te spreken. Zelfs in zijn vele zaken kon hij die gewoonte niet afleggen. Op marktdagen werd hij zelden gezien en deze eigenaardigheid was zoo goed bekend dat zij die vet veeschapen of hooi van hem wilden koopen in de buurt van zijn woning rondzwierven tot zij hem »toe- vallig" ontmoetten. Driemaal reed hij derhalve naar Rosham Hall. Eerst ontdekte hijdat Henry gewoon was na het ontbijt een wandeling te doen. Dientengevolge keerde Rock den volgenden dag terug doch het weer was slecht en Henry verscheen niet. Den daarop volgenden morgen was hij gelukkiger. Hij had zijn rijtuig in een boerenherberg laten staan en vatte post op een puntwaar hij Henry altijd moest zien. Juist kwam Henry uit een stal en sloeg de richting naar Samuel indie zich haastig achter een hoop hooi verschool. Vijf minuten gingen voorbij Henry was tot op vijf meters van hem genaderd. Voor zichtig kwam hij te voorschijn en zoo zacht liep hij over het grasdat Henry eerst door zijn schaduw zijn tegen woordigheid bemerkte. Hij keerde zich zoo plotseling omdat Samuel bijna tegen hem aanliep. »Wie duivel zijt gij sprak hij, zijn stok opheffende, want zijn eerste gedachte wasdat bij door een land- looper werd aangevallen. »0 pardon", vervolgde hij zijt gij misschien de persoondie mij wenschte te spreken over een boerderij »Ik heb op u gewachtmijnheer", antwoorddo Sa muel verlegen terwijl hij zijn hoed afnam »ik heb al drie morgens op n staan wachten." Waarom zijt gij niet bij mij aan huis gekomen, mijn

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 9