No. 3. Negen en Negentigste Jaargang, L897. WOENSDAG 6 JANUARI. Zeemilitie Hondenbelasting. REKENINGEN Buitenland. EEN OFFER. wegens in 1896 aan de gemeente ALKMAAR gedane leveringen worden ingewacht vóór 31 Januari 1897, wat betreft de gasfabriek en de gemeente-reiniging bij de Directeuren van die takken van dienst en wat de overige takken van dienst betreft, ter gemeente secretarie of, wat de openbare werken be treft, bij den gemeente-architect. FEUILLETON. ALKMAABSOHE COUBANT. Deze Courant wordt lM»sd»g-, Doaderdag- en Zaterd*g«rond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. Telefoonnunner: 3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter gemeente-secre tarie in den loop dezer maand aanvraag kan worden ge daan door lotelingen van deze gemeente, lichting 1897 om bij de zeemilitie te worden ingelijfd. De voordeelen, aan dezen dienst verbonden, zijn vermeld in de daartoe aangeplakte kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 31 Dec. 1896. C."D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belas ting op de honden, ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Jannari ten kan tore van den gemeente-ontvanger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een be hoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onder teekend biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadolijk bij de aan gifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onver minderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 31 Dec. 1896. 0. D. DONATH Secretaris. DUlTSCHIiAISD. Een belangrijk besluit hebben de leden der Berlijnsche goederenbeurs genomen. Met eenparige stemmen in een vergadering door 600 leden bijgewoondhebben zij besloten zich los te maken van de onlangs aangenomen beurswet, waarbij de termijnbandel in granen verboden wordt. «Sedert lang", zoo luidt de aangenomen motie «worden de ergerlijkste beschuldi gingen tegen den graanhandel uitgesprokenzonder oenig bewijs. De beurswet en de beursverordeuiug berusten op die aantijgingen. Daardoor is de goederenbeurs in haar eer diep gekrenkt en daarom besluiten alle leden, zonder Roman van H. RIDER HAGGARD. 41) Het was een zeer gezellig diner en de champagne was uitstekend zoodat Henry zich bij het dessert in een op geruimde stemming bevond en zijn gewone stilzwijgend heid begon te verdwijnen. Een prater was bij nooit geweestmaar toch kon hij wanneer hij dat wilde, zeer gezellig in den omgang zijn. Hij verhaalde van de oor logen tegen de Ashautyuen en in Egypte beschreef een orkaan op de kust van Madagascarwaarbij de kapitein en de eerste officieren over boord waren geslagenzoodat hij bet commando had moeten overnemen. Eindelyk wer den koffie en sigaren binnengebrachtmaar Emma ver liet de eetzaal nietdat was nooit haar gewoonte en een gast was een groote zeldzaamheid op Monk's Lodge. Met wijd geopende oogen zat zij verborgen in de schaduw te luisteren naar Henry's verhalen,- die haar treurig stemden omdat er een zekere weemoed uit sprak. Zóó verhaalden oude mannen van hun verledenvan tijden die voor altijd voorbij zijn. De heer Levinger scheen hetzelfde te gevoelen. «Jam mer Graves", zei hij «dat je loopbaan zoo eensklaps geëindigd is. Wat denk je nn te doen »Ja", antwoordde Henry «zeker is het jammer en omtrent de toekomst ben ik het met mijzelf nog niet eens. Negen en negentig van de honderd zee-officieren hebben geen toekomst. Zij leven of liever zij ver hongeren van hnn ponsioen in een afgelegen dorpje en worden kerkmeesters wanneer zij ten minste niet overhoop liggen met den geestelijke.' «Ik hoop, dat je iets beters zult doen", sprak de heer Levinger. «Ik verwacht n nog eens als vertegenwoordiger van ons district te zien. In het parlement zult gij even goed onze marine kunnen dienen als op zee.'' te vragen of bun belangen er door worden benadeeld af te zien van de benrsinrichting en van 2 Jannari af voor het doen van zaken ?n granen en meel de beurs niet meer te bezoeken." Er zal een «Vrije Vereeniging' voor een goederenbeurs worden opgericht. Ook te Stettin hebben de kooplieden besloten niet meer de goederen beurs te bezoeken. De grief bestaat vooral hierin dat de regeering in de beurscomités voor het vaststellen der noteeringen zitting wil geven aan grondeigenaars en mo lenaars uit wantrouwen tegen de graanhandelaars. Nu dezen zich terugtrekken zal de regeering bezwaarlijk de beurscomités kannen samenstellenwaarin de meer derheid nit kooplieden moet bestaan In allen gevalle zal de officieele beursnofeerin'g feitelijk haar kracht ver liezen. EGYPTE. Uit Midden-Soedan wordt over Tripolis gemeld dat Rabah een gewezen slaaf van Zobeïr Pacha, zijn veroveringen voortzet en reeds het gebied Bahr-el- Ghazal en dat van Baghirinj zoomede het koninkrijk Bornn in zijn macht heeft. Rabah maakt toebereidselen om de sultanaten Zinder en Kano aan te vallen. BKGBtAWD. De «Westminster Gazette" is zeer verontwaardigd over de warmegeestdriftige ontvangst Rhodes te Kaapstad bereid. Het blad zegt o.a.: «Berich ten die voor Rhodes ongunstig zijn hebben vaak langen tijd noodig om van Kaapstad naar Londen te komen en daarom zal het voorzichtig zijnthans slechts te vragen of de scheuring die een jaar geleden tusschen Rhodes en zijn Afrikaansche vriendenis overbrugd door wat in dien tijd is geschied. Het was de taak van Rhodes het ver trouwen te herstellen dat geschokt was door handelingen, die zoo weinig verwacht werden door zijn collega'sdat zij bij de eerste geruchten ervan ze als onwaar uitkreten. Ieder die de getuigenissen voor de Kaapsche commissie afgelegdheeft gelezen moet dit hebben opgemerkt. Yoor de heeren Schreiner en sir Gordon Sprigg was het ondenkbaardat de leiderwiens geheele staatkunde gegrond was op samenwerking met de Hollandersdeel zou hebben in den tocht van Jameson. En toen de waarheid bekend werd maakte die in Kaapstad znlk een indrukdat verschillende vrienden van Rhodes er ziek van waren." FRAAKR1JK. De Czar heeft president Paure op den 1 Jannari telegrafisch zijne gelukwenschen aangebo den. Hij voegde er aan toe«Onder de aangenaamste herinneringen van het algeloopen jaar zal die aan de enkele dagen vol bekoring in nw schoon vaderland door gebracht onuitwisbaar blijven." De president heeft on middellijk geantwoord met dankbetuiging en met de verzekering«Ook wij herdenken met levendige aan doening de zoo kostbare herinnering aan uwe tegenwoor digheid in ons midden." Bij de den 3 gehouden driejaarlijksche verkiezingen voor den Senaat (97 zetels) zijn gekozen: 61 republi keinen 11 radicalen en 12 conservatieven. Er moeten 12 herstemmingen worden gehouden. De uitslag op Martinique is nog niet bekend. «Dat heeft men mij ook op de Admiraliteit gezegd, en als ik mij goed herinner heb ik geantwoord dat ik de voorkeur gaf aan een commando op zeedoch daar beide voor mij even moeilijk te bereiken zijn als de maan, geeft het nietal spreken wij daar nog langer over.'' «Ik ben het lang niet met" n eens lang niet. Gij zult nog eens naam maken. En laten wij nu naar de andere kamer gaan." Zij begaven zich naar het salon waar Emma een lied voor hen zong en nadat zij den heeren goeden nacht had gewenschtbegaven dezen zich naar de studeerkamer om een sigaar te rooken en een glas whisky met soda water te drinken. De heer Levinger was aan het woord; Henry luisterde en hij moest erkennendat hij zelden een man had ontmoet met zulk een uitgebreide kennis en zulk een opmerkingsgave. De volgende dagen gingen even gezellig voorbij als deze eerste avond en het scheen hem toe dat de heer Levinger en zijn dochter met zijn bezoek zeer waren in genomen. In den beginne was Emma's houding eenigs- zins stijf, maar bij den dag verminderde dat. Hoe beter zij elkaar leerden kennen hoe meer zij van elkaar be gonnen te houden. Er was geen sprake van liefde of hofmakerij tusschen hen zij gingen met elkaar om als goede vrienden. Emma's angstdat hij gohoord zou hebbenwat zij op dien bewnsten avond gezegd had verdween allengswant als hij het gehoord hadzou hij met minachting op baar hebben neergezien en in zijn honding zon hij haar dat hebben verraden. Zij was hem daar in zeker opzicht dankbaar voor en die dankbaarheid werd nog grooter als zij aan de mogelijkheid dacht dat hij haar bekentenis zon hebben gehoord en zich toch hield, alsof hij er volkomen onkundig van was; ja, zij was zelfs geneigd hem daarvoor al zijn vroegere en toe komstige zonden te vergeven. Aan de toekomst daeht Emma overigens nietzij genoot van zijn tegenwoordig heid en voelde zich gelukkiger dan ooit. Evenmin dacht zij aan het verleden aan de praatjes over Joan Haste en het vermoeden dat Henry haar uit financieels over wegingen zon moeten trouwen. Wanneer de dag kwam, ITAU1E. De stoomboot «Adriatico" met de eerste afdeeling bevrijde gevangenen van Menelik is Vrijdag avond te Napels aangekomen. De aankomst was niet vooraf aangekondigdzoodat geen betoogingen plaats hadden. Het was den gewezen krijgsgevangenen ten strengste verboden zich te laten uitvragen over hun verblijf in Abyssinië. Nieuwe mededeelingen is men van hen dan ook niet te wachten. Wegens het heerschen van de pest in Britsch-Indie. heeft de regeering een geneeskundig onderzoek en andere sanitaire maatregelen gelast voor alle herkomsten uit landen aan gene zijde van de straat van Bab-el-Maudeb. SPAN JE. Men meldt uit Madrid, dat de minister president Canovas del Castillo besloten is op Cuba een autonomistische staatkunde in te voeren of deze taak door de koningin-regentes te laten opdragen aan den liberalen leider, den heer Sagasta. Deze heeft zich be reid verklaard het werk der bevrediging te bevorderen door diplomatieke onderhandelingen naast de militaire maatregelen. Zes bladen zijn te Madrid in beslag genomen wegens artikelen over de knoeierijen in de legeradministratie op Cnba. De publieke opinie is zeer opgewonden over de onthullingen en het vertrouwen in de regeering heeft een gedachten schok gekregen. Een telegram nit Manilla meldt, dat de Spanjaar den pen groote overwinning hebben behaald op de op standelingen, van wie er 1100 sneuvelden. TIlA.lNSVA.AIi. De rechter Jorissen zeide in zijn Niewjaarstoespraak tot president Krnger o. a. In het Oosten, in het Westen, in kleine steden en in de voornaamste plaatsen wordt Rhodes verheerlijkt als de held van den dag, ja zelfs meer als de held van morgen, van wiens terugkeer het Zuidafrikaansche volk alles verwacht. Dat is een beleediging voor n, voor ons en voor de geheele republiek. Wij.vragen ons af, waar mede wij zulk een behandeling van de zijde der Kaap kolonie hebben verdiend De man, die ons bloed heeft vergoten, die ons als een struikroover in den nacht be sprong, de man die weldra zal moeten verschijnen voor een rechtbank van zijn landgenooten, wordt verheerlijkt door een kolonie, die zegt, dat zij grooten prijs stelt op onze vriendschap. Wij vreezen dat deze onverstandige daad veel verkeerds zal teweeg brengen. Wij hopen Excellentie, dat wij den tegenwoordigen toestand te duis ter inzien, maar onder alle omstandigheden vertrouwen wij op u." Deze woorden maakten blijkbaar een diepen indruk op president Kruger, doch hij antwoordde niet. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Saltan 5000 softa's (studenten) op zijn kosten naar hnis gezonden heeft. Nog eenige duizenden zullen volgen. Deze terugzending van studenten geschiedt elk jaar, doch ditmaal zijn er een groot aantal softa's bij, dio gedwon gen worden naar huis terug te keeren, omdat men te Konstantinopel vreest voor betoogingen tegen de regeering. waarop hij haar hand zou vragenwas er nog tijd genoeg om over dit alles na te denken en te beslissen of zij baar trots of haar hart zon opofferen. Henry kon den gedachtengaug van Emma niet raden, maar toch had hij den toestand begrepen. Hij gevoelde, dat hij hier leefde in een omgeving van waarheid en op rechtheid en dat alles werd gedaan om het aanroeren van sommige netele questies te voorkomen De heer Levinger sprak geen woord met hem over zijn dochter over Joan Haste of over de hypotheken van Rosham. Daarvoor was hij innig dankbaar en vóór hij Monk's Lodge verlietmoest hij zichzelf dit erkennen wanneer er geen Joan Haste en geen hypotheken waren geweest, zou hij zeker Emma Levinger ten huwelijk hebben ge vraagd. Hoe beter hij met deze dame kennis maakte des te meer begon hij van haar te honden. Zij had honderd eigenschappen die hem aantrokken maar toch kon hij niet aan haar denkenof hij zag twee spookgestalten voor zich staan de eene was Joan vol hartstocht liefde en schoonheiden de andere was net een rol perka ment met het opschrift «Hypotheken, zestigduizend pond Eindelijk waren de tien dagen van zijn bezoek om en op zekeren morgen verscheen de oude koetsier van Ros ham Hall aan de poort van Monk's Lodge om hem te halen. «Ik weet niet, hoe ik u moet bedanken voor nw be leefdheid en uw gastvrijheid", sprak hij tot den heer Levinger. «In langen tijd heb ik niet znlke prettige dagen gehad het is een tijd van rust voor mij geweest en ik ben tot de conclusie gekomen dat er niets beter op de wereld is dan rust. Nu komen weer de dagen van strijd." «Gij bedoelt de ellde October?" vroeg de heer Levinger. «Ja de elfde October en meer van die dingen. Ik weet inderdaad nietwat ik met die boerderijen moet aan vangen. Maar ik wil n niet met zakeu lastig vallen. Vaarwelen nogmaals mijn hartelijken dank." «Vaarwel, Graves, en plaag uzelf niet te veel. Alles zal nog nog wel in ordo komen." «Sir Henry", met deze woorden verscheen Emma in de

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1