No. 4, Wegen en Negentigste Jaargang. 1897. y RIJ D A G 8 JANUARI. Inschrijving Nationale Militie. Zeemilitie* Buitenland. EEN OFFER. FEUILLETON. ALMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ƒ0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer Prijs der gewone Advertentiëm Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar maken bekend, dat de inschrijving voor de Nationale Militie van de geborenen van 1828 geschiedt in de maand Januari 1897, in een der vertrekken van het Raadhuis alhierdes avonds van 5 tot 7 uren op Dinsdag en Vrijdag, tot 20 Januari 1897 en verder aan de gemeente-secretarie. Voorts wordt verwezen naar de op heden aangeplakte bekendmaking, waarin opgenomen zijn de wetsbepalingen, waar de personen ingeschreven moeten worden. Burgemeestar en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 31 Dec. 1896. C. D. DONATHSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter gemeente-secre tarie in den loop dezer maand aanvraag kan worden ge daan door lotelingen van deze gemeente, lichting 1897 om bij de zeemilitie te worden ingelijfd. De voordeelen, aan dezen dienst verbonden, zijn vermeld in de daartoe aangeplakte kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 31 Dec. 1896. C. D. DONATH, Secretaris. BUMSARIJE. De justitie heeft een aanbod ont vangen om het geheim van den moord op StamboelofF te onthullen. Een belangrijk getuige die bij het proces niet tegenwoordig is geweestde heer Nishkoff heeft aan den officier van justitie geschrevendat hij bereid is getuigenis af te leggen en het geheele geheim van de misdaad bloot te leggen mits maatregelen worden ge nomen om hem te beschermen. Van welken aard de getuigenis van den heer Nishkoff zou zijn, is niet bekend, maar er wordt gemompelddat naast den oud-minister Natchevitch de politie er slecht bij zal varen. DUITSCHUAAD. De keizer heeft een besluit uit gevaardigd tegen het duel. Na een vermaning aan de officieren om niet al te kitteloorig te zijn in »het als een onrecht te beschouwende eer van een ander aan te tasten'' (dit klinkt curieus worden de lang verouderde raden van eer weder in hunne vroegere positie hersteld. Bij deze zal de beslissing liggen en door hunne uitspra ken zal naar de keizer hooptmenig anders onver mijdelijk duelvoorkomen worden. Daar echter de meeste duellisten reserve-officieren zijn voor wie een veroor- deelend vonnis van den raad van eer (verlies van be trekking) niet veel beteekentis de kans dat 's keizers verwachting verwezenlijkt wordtvoorhands niet groot. EAGEI»AAD. Zelfs de »Times" kan de Rhodes- vereering niet onverdeeld goedkeuren. Het blad zegt o. a. »Het gedrag van Cecil Rhodes, die thans de hulde- Roman van H. RIDER HAGGARD. 42) Wanhopig wendde zij zich om. Waar zon zij heen gaan en wat moest zij nu doen Allengs was zij omringd door eon schare vuile kinderen en ruw uitziende mannen in wijde kielen die onder elkaar allerlei op merkingen maakten omtrent haar uiterlijk. »Hoe is het schreeuwde de feeks»zul je dien rommel van mijn stoep nemen Joan deed een wanhopige poging om haar koffer op te tillen doch zij was als verlamd door den schrik. »Voor u dragen, juffrouw?'' vroeg een der kerels. Vertrouw hem niet, miss", viel een andere in hij is een gevaarlijke snaak geef ze mij." »Weet je moederdat je op straat looptMolly", schreeuwde een meid met opgezet gelaaten die blijk baar meer had gedronken dan goed voor haar was. Eenige oogenblikken verdroeg Joan dit. Toen zonk zij neer op haar koffer en barste in snikken uit. Op dit oogenblik zag Joan een klein, bleek, in het zwart gekleed vrouwtje door de menigte heendringen. »Wat scheelt er aan, mijn kind?" vroeg het vrouwtje vriendelijk. Joan wischte zich de tranen van het ge laat, trachtte haar snikken te onderdrukken en zei »Ik kom van buiten en meende hier te kunnen logeeren, maar er is niemand in huis dan dat vreeselijke mensch en nu weet ik niet waar ik heen moet. Het vrouwtje zag haar hoofdschuddend aan. •Als je den stoep niet afgaat, zal ik je er af gooien,'' werd weer van binnen geschreeuwd. »Ik ben hier huisbewaardster en zal je dat toonen." »Wat moet ik doen snikte Joan handenwringend. Het zien van deze diepe droefheid scheen de be- betuigingen van de Kaapkolonie aanneemt, is niet geschikt om zijn landslieden in zijn voordeel te stemmen. Hij moet naar Engeland komen om uitlegging te geven van zijn aandeel in de gebeurtenissen, die veroordeeld zijn door het moreele gevoel der natie, en die geleid hebben tot bestraffing van enkelen die er direct bij betrokken zijn. Wellicht is de heer Rhodes in staat zich voor de Parlementaire commissie te verantwoorden over bet aan deel dat hij had in de gebeurtenissen die met den tocht van Jameson in verband staan maar hjj is op dit oogen blik het voorwerp van zware beschuldigingen. Het toont weinig tact om er niet meer van te zeggen dat een man van zijn positie, hoe belangrijk zijn verdiensten ook mogen zijn, zich dergelijke huldebetuigingen laat aanleunen of zich verstout met bitterheid en verachting te spreken van het onderzoek dat naar zijn daden is ingesteld." Het comité van de Nationaal-liberale club te Londen heeft dr. Nansen (den onlangs teruggekeerden poolreiziger) benoemd tot eerelid voor den duur van zijn aanstaand verblijf in Engeland (Februari en Maart). Nansen heeft de benoeming aanvaard. Het officieel verslag van den gouverneur van Bom bay (Eng. Indië) over de zwarte pest vermeldt voor 31 December 72 lijders, 46 doodenvoor November 333 ziekte-, 268 sterfgevallen en voor December 1655 ziekte en 1160 sterfgevallen. Totaal tot 1 Januari 2430 ziekte en 1725 sterfgevallen. Volgens ruwe schatting hebben 150,000 tot 200,000 inwoners de stad verlaten. ITALIË. Zes van de voornaamste spinnerijen in den omtrek van Milaan zijn gesloten wegens verhoogden aan slag voor de inkomstenbelasting. Alle gegronde pro testen tegen dezen maatregel zijn maanden lang onbe antwoord gebleven. Door het besluit der fabrikanten zijn tweeduizend arbeiders broodeloos geworden. Kardinaal San Felice is Zondag te Napels gestorven. Hij stamde uit het hertogelijk huis van Aquavella, een der doorluchtigste families van het Napolitaansch patri ciaat. Zijn populariteit was zoo groot, dat hij dikwijls genoemd is als de vermoedelijke opvolger van Leo XIII. SPAAJE. Drie der voornaamste bladen te Madrid, de »Heraldo," »Imparcial' en »Correspondenzia. hebben besloten hunne correspondenten op Cuba terug te roepen, omdat de censuur het toch onmogelijk maakt, juiste en onpartijdige berichten over den opstand te publiceeren. Dit besluit is het gevolg van het in beslag nemen dier bladen wegens de artikelen, waarin het beleid van gene raal Weyler werd gecritiseerd en de knoeierijen in de legeradministratie werden in het licht gesteld. Uit Sevilla wordt gemeld, dat een rooverbende nabij Roda een trein, waarmede geld werd verzonden, heeft doen ontsporen. De toeleg mislukte echter, want het treinpersoneel dreef de roovers op de vlucht. TRAAS VAAE. Aan de »Times" wordt uit Johan nesburg gemeld, dat president Kruger in een onderhond zich zeer geërgerd toonde over de ontvangst van Rhodes te Kaapstad. De president zeide, dat hij er naar gestreefd had een goede verstandhouding te doen ontstaan tusschen zwaren van het kleine vrouwtje te doen verdwijnen zij verzocht althans een der omstanders, het koffertje op te nemen. »Neem nu uw taschjemijn kind en uw parasol en volg mij." Joan gehoorzaamde met vreugde. In deze omstan digheden zou zij haar ergsten vijand hebben gevolgd zooveel te eer dus een vrouw, wier gelaat haar ver trouwen inboezemde. Aan de andere zijde der straat opende het vrouwtje een huisdeur het was nummer 8 met eeu sleutel en Joan las op een geel koperen plaatje: »Juffrouw Bird, modemaakster." »Ga maar binnen, zei zij. »Neen, ik zal het wel met dien man afmaken, u zou bij afzetten." Joan trad binnen en stond in een smal, kraakzin delijk gangetjehaar bagage werd naast haar geplaatst, de deur werd gesloten en de menigte, die haar tot aan het huis vergezeld had, ging langzamerhand uiteen. »0, dank u zei Joan. »Wat ben ik u schuldig?" »Drie pence, mijn kind, het is een penny te veel, doch ik had geen tijd om den man af te dingen." Joan zocht in haar zak en overhandigde de vrouw de drie pence. »Dank u, lieve," zei deze. >Het doet mij genoegen, dat gij uw schuld zoo vlug afdoet. Dat is een goed teeken, maar belaas de schijn bedriegt zeer dikwijls." Met deze woorden ging haar gastvrouw haar voor naar een klein, net spreekkamertje. Neem plaats," zei zij, terwijl zij een japon, die zij bezig was te naaien, van een stoel nam, dien zij haar gast aanbood. »En nu een kop thee? Ik zou er juist zelf een nemen. Stil Bobby!" Dit laatste gold een kanarie, die zijn hoogste lied zong in een voor het venster opgehangen kooi »Gij zult dat misschien wel een beetje schel vinden," vervolgde zij, met een knikje in de richting der kooi, imaar ik heb het hier altijd zoo stil, dat een beetje leven mij niet hindert. »In het geheel nietik houd veel van vogels," zei Joan. »Daar ben ik blij om, want mijn naam is Bird (vogel) Toevallig, niet waar Hier is de thee." Engelschen en Hollanders maar dat dit wordt ver hinderd door Rhodes, wiens geld, manschappenen geweren overal onrust veroorzaken. TURKIJE. De gezanten te Konstantinopel hebben bij de Porte geprotesteerd tegen de wijze, waarop de amnestie voor de Armeniërs wordt toegepast en wel naar aanleiding van het feit dat de vrijgelaten Armeniërs uit Anatolië tegen hun wil naar hun woonplaatsen werden teruggezonden. Het proces tegen kolonel Mazhar-bey, die beschul digd wordt van den moord op den Italiaanschen priester Salvatore, is begonnen, doch ondanks de stellige belofte van do Porte zijn de drogmans van het Italiaanscbe en het Fransche gezantschap niet in de rechtzaal toegelaten. ZUID AFRIKA. Aan Rhodes werd den 5, op den avond voor zijn vertrek naar Engeland, een groot af- scheidsfeestmaal aangeboden. Te Wellington is den 4 een meeting van 200 aanzien lijke Afrikaanders gehouden. Er werd een motie aange nomen, waarin afkeuring werd uitgesproken over de ovatiën aan Rhodesdeze motie zal, door bemiddeling van den hoogen commissaris lord Rosmead, aan Cham berlain worden gezonden. Dergelijke meetings worden overal in de kolonie belegd. Een telegram uit Vrijburg meldt, dat de stam der Betlaros aan de Moshowing-rivier ongeveer honderd mijlen ten westen van Vrijburg, een handelaar, Robinson ge naamd, heeft vermoord en zijn vrouw en kind gevanke lijk heeft weggevoerd. Men vreest dat de geheele stam in opstand is. Het land tusschen de Moshowing-rivier en Vrijburg is dicht bevolkt met kolonisten. Uit Vrijburg gaan vrij willigers naar de plaats van den moord. VEREEAIGDE STATE UT. Het vrijbuitersschip »Commodore," dat de vorige week uit Jacksonville ver trokken was met een lading wapenen en ammunitie voor Cuba, is bij New-Smyrna gezonken tengevolge van een lek. Men zoekt er een verraad van de zijde der Cubanen achter. Zestien opvarenden verdronken. Twee Amerikaansche kruisers zijn naar de wateren van Florida gezonden om de reeds vrij aanzienlijke vloot te versterken, die de vrijbuiters-expedities moet beletten Bij Fiers (Fr. dep. Noorden) is een vijfjarig kind, dat in een sneltrein tegen een slechtgesloten portier leunde, uit den waggon gevallen. De doodelijk verschrikte moeder sprong het na en als door een wonder bleven beiden gespaard. Men vond moeder en kind ongeveer 1800 meter van elkander ongedeerd terug. A T J E H. Aan het Departement van Koloniën is nog een telegram ontvangen van den volgenden inhoud Bij het verbranden van het huis van Toekoe Oemar in de kampong Gentoet is een officier licht gewond. Toekoe Oemar heeft een sterk bezette stelling in het heuvelterrein achter Gentoet ingenomen. Joan dronk de thee uit juffrouw Bird sloeg haar aandachtig gade. »Neem mij niet kwalijk dat ik een persoonlijke op merking maak," zei juffrouw Bird na eenige oogenblik ken. »Je bent mooi, gevaarlijk mooi. Ik ben zeker, dat je niet gelukkig zult zijn, want God geeft niet om niets alle gaven te gelijkmaar ik hoop dat je goed bent daar zie je ten minste geheel naai' uit, anders zou ik je ook niet zoo onmiddellijk ter hulp zijn gekomen maar schijn bedriegt dikwijls en men moet niet al te veel afgaan op het uiterlijk.'' »Ik ben, meen ik, niet gelukkig en ik ben niet mooi," antwoordde Joan, »maar ik ben u zeer dankbaar. Ik ben van buiten gekomen om hier werk te zoeken en moet dus eerst naar goed logies uitzien. Misschien kunt u mij daarbij behulpzaam zijn, want ik ben nog nooit in Londen geweest en weet nergens den weg. Mijn naam is Juan Haste." »Misschien kan ik dat, misschien kan ik dat niet," zoi juffrouw Bird. »Dat hangt er van af. Ik ben niet zeker of ik wel gelooven kan wat je mij verteld hebt. Het is anders de manier niet voor jonge, mooie meisjes om alleen door Londen te dwalen wanneer zij ten minste fatsoenlijk willen blijven. Hoe kom ik nu te weten, of je eeu fatsoenlijk meisje bent? Je ziet er wel naar uit, maar dat bewijst nog niets. Weten je vrienden dat je hier bent of ben je misschien van huis wegge- loopen »Ik hoop dat ik fatsoenlijk ben," antwoordde Joan schuchter. Eenige mijner vrienden zijn met mijn plan bekend. »Dan hadden ze beter voor je moeten zorgen. Het huis, waarin je zoudt gaan wonen, heeft geen goeden naam het is een geluk, dat het gesloten was." »Geen goeden naam herhaalde Joan. »Zóó slecht kan mijnheer Levinger toch niet geweest zijn. Neen vroeger wel toen woonden daar alleen neto menschen maar korten tijd geleden is juffrouw Thomas aan den drank geraakt en daar moest eindelijk allee verkocht worden."

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1