Ned e r 1 a n d. Hofberichten. Koningin Wilhelmina heeft den 5 voor het eerst den schouwburg bezocht. Opgevoerd werd, de Gijsbreckt van Amstel. Bij gelegenheid van dit eerste bezoek der Koningin was de trap naar de loge aan weerszijden met siergewas sen getooid en prijkten in de antichambre perken van groen waai'tusschen vele bloemen een feestelijk aanzien boden. De jeugdige Koningin zag er allerbevalligst uit in een wit kleedje laag uitgesneden aan den hals waaraan een rij brillanten van een kleinen collier fonkelden. Bij haar komst werden H.H. M.M. door het orkest begroet met het ♦Wilhelmus" naar de oude toonzetting. Aan de inrichting voor doofstommenonderwijs te Botterdam is van de Koninginnen f 500 ontvangen als blijk van belangstelling in die inrichting. De Koninginnen schonken f 600 aan het Nationaal Ondersteuningsfonds voor Indische Strijders, f 600 aan de Yereeniging van gepensionueerde onderofficieren en min deren van het Nederlandsche Leger (onderstand aan militairen, gepensionneerd vóór de wet van 1877, en hunne weduwen) en f 500 aan de Vereeniging »de Stuers" tot verstrekking van kunstledematen aan behoeftigen. Armen zorg te 's Gravenhage en Kindervoeding te Amsterdam ontvingen elk f 250. Koningin Wilhelmina heeft als blijk van belang stelling in den bloei der gemeente Apeldoorn tien aan- deelen genomen elk a f 250, in een aldaar aanteleggen tram. Boterwet. Het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft aan de Tweede Kamer een adres inge diend, waarin verzocht wordt het door de Begeering in gediend ontwerp tot wijziging van de boterwet zoo danig te wijzigen en aan te vullen dat het merken als margarine of surrogaat bij vervoer verplicht wordt ge steld datnaast de ambtenaren die volgens art. 2 der wet belast zijn met het toezicht op de naleving, wor den aangesteld twee of meer inspecteurs, uitsluitend be last met de zorg voor eene stipte handhaving der wet en ten slotte, dat bij herhaalde overtreding binnen een jaar hechtenis gebiedend worde voorgeschreven. Het prov. bestuur van Noordbolland heeft aan de „Vereeniging tot stichting en instandhou ding van een liaven te Oosterend op Texel'% doen weten dat het bereid is aan de Provinciale Staten voor te stellen in de kosten van aanleg eener haven een provinciale subsidie te verleenen van vijftig duizend gulden mits a. die aanleg geschiedde naar plannen vooraf goedge keurd door den minister van W., H. en N. en doorGed. Staten van Noordholland b. het onderhoud der nieuwe haven ten genoege van Ged. Staten verzekerd zijen c. de zekerheid besta dat in de nieuwe haven per jaar een havengeld van f 30 per botter zal worden ge heven ten einde in de eerste plaats daaruit te kwijten de kosten uit een behoorlijk onderhoud voortvloeiende. Genoemde vereeniging heeft besloten stappen te zullen doen, om zooveel mogelijk hierop een afdoend en stellig antwoord ter bevordering van het doel te kunnen geven. Veeziekten. Te Soest (prov. Utrecht), is mond- en klauwzeer uitgebroken bij den veehandelaar A. van Herwaarden. Zaandam. De gemeenteraad heeft op voorstel van B. en W., instemming betuigd met een adres van den gemeenteraad van Arnhem, betreffende het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet. Met 11 tegen 6 stemmen werd aangenomen de voor dracht van B. en W. in zake den bouw van eene schut? sluis in den Hoogendam, plaatselijk genaamd Dam, Een voorstel van het Baadslid G. C. Kamphuijs ter verdaging van de voordracht, in verband met den weinigen tijd, die den Baad geschonken is om do zaak in al hare onder dooien te overwegen, werd met 6 stemmen tegen ver worpen. Eveneens werd goedgekeurd het aanvragen van »Dat heeft mijn vriend zeker niet geweten,'' sprak Joan. Het is, vermoed ik, al jaren geleden, sedert hij dat huis heeft leeren kennen." ♦Uw vriend? Wat soort van vriend?' vroeg juffrouw Bird achterdochtig. Iemand die zoowat voogd over mjj is." Dan had hij beter gedaan eerst eens te onderzoeken Vóór hij je liet gaan. Alles op de wereld is veranderlijk, maar met niets is dit meer het geval dan met kosthuizen, in allen gevalle in Kent Street. »Dat schijnt zoo antwoordde Joan treurig. »Maar wat moet ik nu doen Ik weet het niet, miss Haste dat is immers uw naam, als ik goed gehoord heb ofschoon," voegde zij er zenuwachtig bij, terwijl zij eenige broodkruimels van haar japon veegde, wanneer ik zeker was dat je een fatsoenlijk meisje bent, zou ik je een voorstel willen doen. ♦Welk voorstel, juffrouw Bird ♦Ik heb twee kamers te huur. Mijn laatste huurder, een zeer respectabel man, is veertien dagen geleden gestorven en verleden Vrijdag begraven maar, zie je, ik wil niet iedereen in mijn huis hebben. Daar komen drie quaestiën bij in aanmerkinghet karakter van den huurder, de huurprijs en de omgeving. Wat de qnaestie van het karakter betreft »Ik heb een getuigschrift," viel Joan haar in de rede, terwijl zij het document van den heer Biggen, den pre dikant van Bradmouth, voor den dag haalde. Juffrouw Bird zette een bril op en las het aandachtig door. Voldoende," zei zij, »zeer voldoende, als het tenminste echt is; hoewel ik zelfs geestelijken heb gekend, die zich om den tuin lieten leiden. Wilt ge nu kennis nemen •van mijn aanbevelingen ♦Neen, dank n," antwoordde Joan. ♦Ik ben er zeker van, dat u mij niet zult bedriegen." ♦Hoe kun je daar zeker van zijn Dat is dus af gedaan nu de huurprjjs. Ik reken als huur voor de beide kamers op de eerste verdieping, met ontbijt, vuur en licht acht shilling en zes pence per week. De laatste eene Bijkssubsidie ten bedrage van een derde in de kos ten, zjjnde f 151,000. In verband met deze voordracht was nog bij den Baad ingekomen een adres van F. H. L. H. van Pelt en 166 anderen, die verzochten de voor dracht van B. en W. niet aan te nemen. Broek op Langetlijk. Het kerkbestuur der doopsgezinde gemeente alhier heeft besloten, eiken Zon dag om 9 uur een omnibus te laten rijden van Oudkar spel naar Broek. Van deze maatregel verwacht men eene aanmerkelijke vergrooting van het kerkbezoek, daar som mige leden, vooral te Dirkshornzeer ver van de kerk af wonen. Den Haag. Een koetsier, die met zijn rijtuig naar den stal terugkeerde, is door het uitglijden van zijn paard van den bok gevallen en overreden. De man bleef op de plaats dood. Seliarwoude. Klaas Boes, de bekende misdadi ger uit Schagen, heeft voor korter of langer tijd een briefje aan een zijher medegevangenen geschreven, dat merkwaardiger wijze alhier terecht gekomen is. De post bode H. B. alhier vond n.l. in de voering van de mouw zijner dienstjasj die te Leeuwarden in de strafgevangenis gemaakt is, het volgende briefje 20, Bonjour No. 82. Ik ben Klaas Boes uit Schagen (N.H.) levenslang ver oordeeld ik zeg maar 20 jaar maar ik heb levenslang ik ben 18 jaar oud ik heb 2 vrouwen vermoordt. Een met name Vrouw Bute en een met name Anna Beiers, Diefstal gepleegd f 2000 en goud en zilver) en toen de boel in de brand gestoken. Het gaat u goed doen 50 de groete van mij. Hoorende dat gij de mouwen weer uit de jas nemen moest heb ik maar gouw een lettertjes geschreven en in de mouwen geduwd ik heb 10 dagen na het gepleegde feit losgeloopen f 171/2 verteert. Die u groet Uw Vriend en lotgenoot N. Boes of No. 77. Texel. Door assuradeuren van de gestrande ♦Mary B. Mitchell" is het lossen en afbrengen van genoemden schoener opgedragen aan de heeren Lap en Schellinger alhierdie met vele werklieden naar de strandings plaats zijn vertrokken. Alleen bij gunstig weer wordt dit werk mogelijk geacht. Den bergers zal dan 37 pet. der waarde van alles voor belooning worden uitgekeerd. Slaagt echter de onderneming nietdan krijgen zij geen cent. De Gebroeders J. en T. Buijs te de Cocksdorp, konden den 1 Januari den dag herdenken waarop hun veertig jaren geleden het postvervoer tusschen Texel en Vlieland werd opgedragen. De beide postschippers staan bekend als kloeke zeelieden, die vooral bij ijsgang dikwijls moeie- lijke tochten hebben moeten maken. Tilburg. Den 3 is door J. A. d. B. een schot gelost op zekeren J. C. S., die de volle scherpe lading in het achterhoofd kreeg. Toen de politie ter plaatse kwam zakte de gewonde bewusteloos ineen en had hij nauwelijks de kracht om J. A, d. B. als den dader te noemen. Deze is inmiddels gearresteerd. De toestand van den gewonde is uiterst gevaarlijk. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Felsen. Den 5 is de passage langs de brug ge stremd. Bijtuigen gaan over een pont, voetgangers per schuitje, terwijl de tram de passagiers brengt tot de brug, waar men moet overstappen. Wornierveer. De heer P. H. J. van der Drift, stationschef alhier, zal worden geplaatst aan het station Bentheim (Duitsohland) nabij de Hollandsehe grens. Veehandel In Friesland. De handel in vette koeien is onveranderd met vaste prijzen. In kalve- en melke- koeien is de handel stilterwijl de prijzen boog zijn wel zoo hoog als toen de Belgische grenzen wèl voor ons vee geopend waren. Vooral geldt dit voor de melke- koeien. Dit verschjjnsel is vreemd. Ter verklaring daarvan kan er op gewezen worden dat de aanvoer van vee op de markten niet groot is wijl huurder, de overleden boekhouder, heeft tien shilling zes pence betaald, maar voor een vrouw reken ik tweo shilling minder, hoewel ik, te oordeelen naar je uiterlijk, vermoed, dat je bij het ontbijt meer zoudt eten dan hij deed." Dat lijkt zeer billijk," zei Joan, ♦en ik zou dat heel graag willen betalen." ♦Ik geloof graag, lieve, dat je dit met pleizier zoudt willen betalen, maar de vraag is, of je het ook kunt betalen. Hoe kom ik te weten, dat je het betalen kunt. Ik heb geld in overvloed," antwoordde Joan haastig; ♦als u wilt, kan ik een maand vooruit betalen." Geld in overvloed riep het vrouwtje verbaasd ♦en dan zulk een uiterlijk! En dan wil je op deze manier de wijde wereld in Werkelijk, lieve, ik weet niet wat ik van je denken moet." Dat weet ik zelf soms niet, juffrouw Bird. Maar zullen wij eerst de zaak regelen Want wanneer wij het niet eens kunnen worden, moet ik elders gaan zoeken. Wat zei u ook weer omtrent de omgeving O, ja," antwoordde juffrouw Bird ♦voor ik een stap verder ga, moet ik mijn kinderen raadplegen. Schuif je stoel een beetje bij en ga zoo zitten. Dankje, zoo is 't goed." Mèt een trippelde zij weg en liet de deur op een kier staan. Joan begreep niets van hetgeen dit aardige wijfje op het oog had, en wie die kinderen waren, maar bleet stil op haar terugkomst wachten. Kort daarna hoorde zij achter de deur een geluid, alsof verschillende personen in de handen klapten en met de vingers knipten. Er volgde oen pauzo, daarna werd de deur wat verder ge opend, waarschijnlijk om degenen die zich aan de an dere zijde bevonden, gelegenheid te geven beter naar binnen te kunnen zien. Toen weer handgeklap en knip pen der vingers en vervolgens verscheen juffrouw Bird, met een glimlach op het vriendelijk gezichtje. Je bevalt hun, lieve,' zei ze. ♦Sal zegt zelfs, dat ze u liever heeft dan den overleden boekhouder." ♦Zij Wie?" vroeg Joan. Wel, toen ik over mijn omgeving sprak zul je mis- vele boeren oordeelen toch niet te kunnen verkoopen nu de Belgische kooplieden grootendeels afwezig blijven. Daarbij komtdat menig boer gebrek aan melkgevend vee heeft en naar de markt gaat om dit aan te koopen, zoodat daar bij geringen aanvoer wel vraag is ondanks den verboden uitvoer naar het buitenland. Geringe aan voer met goede vraag veroorzaakt alzoo hooge prijzen. Voor ka've- koeien worden ook nog wel goede prijzen besteed doch in verhouding zijn deze goedkooper dan het melkvee. In vette kalveren is de handel stadig, omdat de Lon densche markt geregeld niet hoog afkomt. In stieren is de handel zeer traag wegens grooten aanvoer de boeren hebben deze dieren niet graag lang op stal tenzij ze voor den aanfok dienen en weinig vraag. In vette schapen en lammeren heerscht trage handel tengevolge van de lage Londensche markt. In vette varkens en biggen is de handel vrij wat van beteekenis, met zachtjes-aan stijgende prijzen. Eerst wanneer de aanvoer allengs te groot wordtzal dit weer daling tengevolge hebben hetgeen met varkens nog al eens het geval is. De prijzen zijn vette koeien 24 30 et., melke dito f 100, f 195 kalve dito f 105 f 190vette kalveren 3032 ct. per '/a KG., stieren 18 20 ct., nuchtere kal veren f 5 f 10 vette schapen f 12 26 melke dito f 12f 20, weidlammeren f j7, f 16, vette varkens (ruig) 17 18 c., Londensche biggen 13, 14 ct., magere varkens, f 10, f 22, zesweeksche biggen f 3, f 4. Broet. Aan de kaasfabriek alhier (kaasmaker de heer H. Nottelman) werden in het afgeloopen jaar aangevoerd 496400 liters melk, waarvan 40121 kgr. kaas werd gemaakt. IJrsem. Het vriezend weder der laatste dagen heeft allen veldarbeid onmogelijk gemaakt, zoodat de arbeiders voor een goed deel zonder verdiensten rond- loopen. Vriest het nu door, dan geeft de IJsclub eenigen weder wat bezigheid. Gelukkig dat er velen zijn, die een stukje bouwland of een tuintje bezitten of in huur hebben waardoor zij in staat zijn hun winter-provisie gedeeltelijk althans, zelf te telen. Nederlandse!) en Zwltserseli ree. In het verslag van den Nederlandschen consul te Milaan (den heer H. J. van der Schalk) over 1895 komt het volgende voor onder het hoofd veeteelt: Eene bloeiende factorij, die van den senator G. Bossi te Ombriano (prov. Cremona), heeft in -t bijzonder de aandacht gewijd aan 't Nederlandsche vee en reeds vele jaren geleden herhaaldelijk zulks getoond. Nadat echter eveneens proefnemingen met het Zwitserscho vee genomen zijn, heeft men zich een oordeel gevormd ten nadeele van t Nederlandsche, hetwelk onzen veefokkers ter ken nis moet gebracht worden, zoowel opdat bij export in landen, die een ander klimaat of voedsel hebben dan ten onzent, het vee bijzonder uitgekozen worde, als om elders gedane gunstiger ervaringen hier eveneens in toepassing te kunnen brengen. Dat oordeel luidt als volgt De melk dor Zwitsersche koe, in hoeveelheid weinig geringer dan die der Nederlandsche, blijkt van veel betere hoedanigheid te zijn dan deze en gedurende het verblijf in de stallen geeft de Zwitsersche zelfs meer. Voorts wat de waarde als slachtvee betreft, na weinige jaren heeft het Nederlandsche melkvee bijna geen vleesch meer, wat hij het Zwitsersche niet het geval is. Met grooten lof moet men daarentegen getuigen over de kruisingen gemaakt tusschen Zwitsersche koe met Hol- landschen stier. De daaruit ontstaande soort behoudt de vi rmen der moeder en toont eene melkproductiviteit, die aan die der Nederlandsche grenst. schien wel vermoed hebben, dat die eenigszins bijzonder was en dat is ook zoo heel bijzonder, ofschoon erg onschuldig. Hier naast in de kamer zitten mijn echtge noot en mijn dochtertjemijn man is lam en beiden zijn doofstom." O, hoe treurig 1" riep Joan uit. ♦Ja, wel is dat treurig maar het bad nog treuriger kunnen zijn, want ik geef n de verzekering, dat wij allen zeer gelukkig zijn. Als ik Jim niet getrouwd had, zou het geheel anders geloopen zijn, want dan had hij in een werkhuis of in een ander gesticht moeten opgenomen worden en dan zou er natuurlijk geen Sal geweest zijn om ons beiden lief te hebben. Kom nu mee, dan zal ik je aan hen voorstellen." Juffrouw Bird stak een kaars aan en ging haar voor naar de kleine achterkamer. Hier zag Joan een zon derling tooneel. In een grooten leuningstoel, met de verlamde voeten op een klein bankje zat een kolossale man van ongeveer veertig jaar, met bijna wit hoofdhaar en baard, zachte blauwe oogen en een kinderlijke uit drukking op het gelaat, waarop bijna altijd een glimlach lag. Die glimlach werd sterker en flauwer, doch hij verdween nooit geheel en al. Naast hem stond een lief meisje van ongeveer twaalf jaar haar oogen waren ook blauw, haar haar was blond, doch in haar gelaat lag zulk een uitdrukking van geest en verstand, dat Joan zich bijna niet kon voorstellen dat zij tegenover twee doofstommen stond. Juffrouw Bird wees naar haar en maakte daarna zulke snelle bewegingen met de handen, dat Joan niet in Btaat was ze te volgen de beide an deren knikten daarop als antwoord en Sal trad met uit gestoken hand op haar toe en geleidde haar naar den heer Bird, die haar eveneens de hand reikte. ♦Zie zoo, lieve, nu ben je voorgesteld," zei juffrouw Bird. ♦Dit is mijn familie. Ik heb ze, God zij dank, reeds jaren lang onderhouden en hoop zooveel te hebben overgespaard om te voorkomen dat zij, wanneer ik eens mocht komen te sterven, in het werkhuis of in een ge sticht moeten worden opgenomen zoo zie je dat ik reden heb, dankbaar te zijn. Al zijn zij beiden doofstom, daarom moet je niet denken dat zij onnoozel zijn, zij zijn heel knap zij kunnen schrijven en houtsnijden. Wij vormen een heel gelukkig huisgezin, dat verzeker ik jealleen kan ik er soms naar verlangen om met iemand te praten, en dat is de eenige reden, waarom ik graag een kostganger heb ofschoon ik aan den vorigen huurder in dat opzicht niet veel had. En wil je, nu je mijn omgeving hebt gezien, het nu voor een week pro- beeren ♦Ik zon niets liever wenschen." antwoordde Joan. {Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2