No. 5. Eerste blad. IVegen en ïtfegentigste Jaargang. 1897. ZONDAG 10 JANUARI. SNEEUW. Gevonden Voorwerpen. Buitenland. Nederland. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN^ ALKMAiUtSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Ad ver tent i Fm Per regel ©,1ft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter openbare kennis dat het den ingezetenen vrij staat de sneeuw voor hunne huizen te doen wegruimen mits aan grachten over de geheele- en aan straten over de halve breedte der bestrating, doch dat het ingevolge art. 189 der Algemeene Politie-verordening, in het belang van het rijtuigverkeer, verboden wordt de sneeuw van het klinker voetpad op de middenstraat of zoogenaamde groote steenen te werpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAOLAINE PONT, Voorzitter. 9 Jan. 1897. O. D. DONATHSecretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur een knot sajeteen rozenkrans, een schroefslentel, een huissleutel een knipmeseen brileen fleschje met eau de cologne een gouden ring een kerkboekje een paar kousjeseen boezelaar, een zakje met geldeen witte mof, een sigarenpijpje, vier plakzegels. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 9 Jan. 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. te ALKMAAR. VEUUADERING op Woensdag, den 13 Ja nuari 18» 7 des avonds ten half acht nar, ten Stadshuize. De Secretaris, Mr. W. C. BOSMAN. BE1.G1E. Het stoomschip »Belgiqne" is op het Kanaalin de Raz de Sein op een rots gestooten en gezonken. Drie van de bemanning kwamen met een boot te Conqnet aan land. Dertien van de anderen die aan boord warenworden nog vermistmaar men ge looft dat zij gered zijn. Twee matrozen verdronken BULdiARIJE. De »Köln. Ztg." heeft uit Sofia den tekst ontvangen van den brief, dien Stamboeloff tien dagen voor zijn dood aan prins Ferdinand te Karlsbad zond. Het is de bekende briefwaarin de dictator den vorst verzoekt stappen te doen opdat de schrijver de reeds lang gevraagde vergunning zon bekomen om Bulgarije te verlaten. Stamboelofi beschrijft de positie en de om standigheden waarin hij na zijn altreden te Sofia ver keerde en eindigt met deze woorden »Ik zon Uwe Hoogheid niet lastig hebben gevallen met mijn klachten indien ik elders het gewenschte had kan nen krijgen. Achtervolgd door uwe ministers moet ik mij om bescherming en reebt wenden tot hun leidsman en opperste hoofd." De »Köln. Ztg." brengt in berinnering, dat Stamboe loff op dezen brief geen antwoord ontving. DUITSCHUAAD. Keizer Wilhelm heeft een nit- noodiging aangenomen van hot regiment dat zijn naam draagtom de feesten ter viering van het honderdjarig bestaan van dit regiment te komen bijwonen. De Pruisische begrooting sluit in inkomsten en uitgaven tot een bedrag van 2,046,031,385 markde buitengewone uitgaven bedragen 90,176,356 mark, die eveneens gedekt zijn door de gewone ontvangsten. Ónder de voortdurende verhoogingen der uitgaven komen voor 19Va millioen mark voor traktementsverbetering der ambtenaren en 5,312,000 mark voor verbetering der tractementen van onderwijzers bij het lager onderwijs. ENTÖEEAAD. Eene redevoering van sir Edward Clarke ten gunste der Iersche belastingbeweging heeft diepen indruk gemaakt, vooral door de persoonlijkheid van den spreker. Sir Edward toch was sollicitor-generai in het vorige kabinet-Salisbury en is een der bekwaamste en welsprekendste leden van het Lagerhuis. Wanneer hij nu beweertdat uit het rapport der commissie dui delijk blijkt dat Ierland te veel belasting betaalten dat de regeering verplicht is dit euvel te bestrijden, dan is het voor loid Salisbury hoogst moeilijk, die bewering onbesproken te laten. De Engelsche bladen toonen weinig sympathie voor Rhodes. Naar aanleiding van zijn afscheidsrede zegt de »Pall Mall Gazette": »Veel over zichzelf en weinig beschei denheid'. En de »Chronicle" voegt daarbij »Op dit oogenblik merken wij nog niet veel van beterschap. Rhodes toontdat hij "niets geleerd heeft en geen berouw gevoelt. Hij spreekt en handelt niet als een ond-minis- termaar als een half-loyaal wellicht moesten wij zeggen kwart-loyaal onderdaandie droomt van een pronunciamiento. Dat is heel aardig in Cuba of Zuid- Amerikamaar kan hier tot niets leiden. En hoe spoe diger Rhodes dit inzietdes te beter voor zijn goeden naam". De invloed van de pest te Bombay (Eng. Indië) op der misdrijven is dnidelijk merkbaar. Gewoon lijk zijn bij de graafschapsrechtbank gemiddeld een vier honderdtal zaken aanhangig. Op het oogenblik zijn er slecht 75 hangende. Ervaren mannen van zaken in Indië zijn van oordeel, dat Bombay vele jaren zal noodig hebben om zich te herstellen van den slag die de stad heeft getroffen. Het materieel verlies schatten zij op ten minste tien mil lioen pond sterling. De paniek te Bombay wordt vergroot door het over brengen der lijken naar de begraafplaatsen der Muzel mannen en de brandstapels der Hindoes. Eiken dag vluchten velen nit de stad en versterken de rijen der werkloozen in de districten waar de hongersnood reeds dreigt. Naar schatting hebben thans 325000 inwoners de stad verlaten en de besmetting overgebracht naar het binnenland waar reeds ziekte- en sterfgevallen zijn voor gekomen. Te Karachee waarheen de epidemie ook door vluchtelingen uit de hoofdstad is overgebrachtwoedt de ziekte nu met groote hevigheid. Te Bombay is een Europeesck geneeskundige aan de zwarte pest overleden. FRA.SflA.BIJK. Prins Louis Napoleon Bonaparte is door czaar Nicolaas benoemd tot chef van het 45e regiment dragonders te Sewersk. Namens 1500 Fransche dagbladen zal aan den Keizer van Rnsland en diens gemalin eene schilderij worden aangeboden van Edouard Detaille, voorstellende de revne te Chalons van 9 October 1896. Het stelt het oogenblik voor, waarop de Czar te paard het vaandel salueert van het voor hem defileerend regiment der jagers te voet, 1TAIJE. In de Siciliaansche gemeente San Ginseppe Dato hebben de boeren de belastingkantoren in brand gestoken. De oorzaak van deze ongeregeldheden moet gezocht worden in een verkeerde uitlegging van admi nistratieve maatregelen. De onlnsten zijn van zuiver plaatselijken aard en slechts van geringe beteekenis. OOSTEARIJK-HOABARÏJE. De chef van de Hongaarsche kabinets kaU^larlj, de heer Von Papay, is overleden. Zijn afsterven wordt door de Magyaren zeer betreurd. Ondanks zijn veertigjarige ambte naarsloopbaan bleef Von Papay voor alles Magyaar en hield hij niet op bij den vorst te pleiten voor de rechten van zijn volk. De overledene stamde af van eenvoudige burgerlijke ouders en begon zijn werkkring als notaris. RUSEAAD. Dit jaar zal Rnsland het voorrecht ver krijgen om zijn oorlogsschepen door de Dardanellen naar de Zwarte Zee te laten stoomen. SERVIE. Ter gelegenheid van het Kerstfeest liet de vali van Usküb een godsdienstoefening honden door den Griekschen bisschop Ambrosias. De Serviërs wilden den dienst beletten zij geraakten handgemeen met de gendarmen en de troepen, waarbij verscheiden betoogers gewond werden. De autoriteiten lieden den bisschop nit de kerk komen de betoogers wierpen hem beleedigingen naar het hoofd. SPA A JE. Een dépéche nit Washington meldt, dat Maximo Gomez aan Sagasta heeft medegedeeld dat de Cnbanen bereid zijn over den vrede te onderhandelen, onder enkele voorwaarden in de eersj^- .plaats behoort hiertoe de terugroeping van generaal Woyler en beperking van de macht van den gouverneur. De Herald' verneemt nog, dat Gomez ook eiacht do verlaging van de douanerechten en de belastingen, en verschillende andere hervormingen in het binnenlandsch bestuur. De vredesvoorwaarden moeteu gewaarborgd worden door de Vereenigde Staten. De opstandelingen zijn bereid te onderhandelen met maarschalk Martinez Campos, Cal- leja of Pando. Het schijnt dat 12 Amerikanen door de Spanjaarden gevangen worden gehouden. De Amerikaan Sauguilly, wiens onschuld aan den opstand is bewezen, is niettemin door de Spaansche rechtbank tot langdurige gevangenis straf veroordeeld. Vermoedelijk zal door de Amerikaaasche regeering de onmiddelijke invrijheidstelling van Sanguilly geeiseht worden. TURKIJE. Op de Galata-brug te Konstantinopel zijn op klaarlichten dag drie officieren van de militaire commissie in hechtenis genomen. Het voorval baarde te meer opzien daar tot dnsvei dergelijke inhechtenis nemingen steeds des nachts geschiedden Op Kreta zijn opnieuw aanvallen door Muzelmannen op Christenen gedaan en verscheiden Christenen zijn gedood. Te Canea heeft de opgewondenheid een gevaar lijke hoogte bereikt. TRANJVAAL. Rhodes is nit Kaapstad naar Londen vertrokken. Den avond voor zijn vertrek naar Engeland heeft hij een groot afscheidsdiner gegeven in Drill-ha.il te Kaap stad, waaraan 600 personen deelnamen. De zaal was schitterend versierd een groot aantal dames woonden op de galerij gezeten het feest bij. Rhodes besloot zijn afscheidsrede, die telkens onder broken werd door toejuichingen met de woorden vleder- een moet werken. Sommige groote mannen kweeken orchideeën anderen honden zich bezig met vrijmetselarij. Mijn hoofddoel is geweest de uitbreiding en de vereeni- ging van dit 'and. Hebt gij zulk een denkbeeld, maak er het hoofddoel van uw leven van. Waarschijnlijk zult gij slagen, en tevens vele dingen verkrijgen, die van waarde geacht worden." XU1D-AFRIKA. De berichten nit Becnaualand worden steeds ernstiger. De opstand breidt zich nit on der de inboorlingen; zij planderen verschillende plaatsen. De bewoners der stad Knruman versterken hunne woon plaats. De vrijwilligers in de Kaapkolonie hebben bevel ge kregen zich gereed te houden. A T J E H. De Regeering heeft het volgende telegram nit Ned. Indie ontvangen Heuvelstelling achter kampong Gentoet bleek verlaten. Toekoe Oemar is uitgeweken naar het bovenland van Daya. De colonne blijft voorloopig in Lehong patrouil leeren. De Indische correspondent van het Handelsblad seint onder dagteekening van den 8: ,,Er bestaat thans meer uitzicht op een expeditie naar Pedir." Belangen van den Landbouw. Naar de N. R. Ct. mededeelt, kwamen dezer dagen te 's-Gravenhage eenige invloedrijke personen samen, die meenen dat het wenscheljjk is bij de a. s. verkiezingen voor de Tweede Kamer de belangen van den landbouw, in zijn vollen omvang niet nit het oog te verliezen. Eene lijst is vastgesteld van datgene, wat in het belang vaa den landbouw voor de naaste toekomst, van Regee ring en Volksvertegenwoordiging in hoofdzaak moet wor den verlangd. Men wilde echter die lijst niet beschouwd zien als een vastonveranderd aan te nemen verkiezings program maar als een leiddraad bij de bespre hing van de landbouwbelangen in verband met de aanstaande ver kiezingen. Eén punt is weggelaten nl. dat der bescher mende rechten waarover de meeningen te zeer uiteen- loopen dan dat men te dezen opzichte eenstemmigheid zoude kunnen verkrijgen. Als no. 1 is vermeld: een mini sterie van Landbouw Handel en Nijverheid. Amsterdam. Alhier heeft den 7 een treurig ongeval plaats gehad. Een paard, gespannen voor een licht kar retje, sloeg op hol. Twee personen, die beide op den bok hadden plaats genomen, vielen er af. Zwaar gewond en hevig bloedende werden zij naar het Binnengasthuis ge bracht. Hnn toestand moet zorgelijk zijn. Vervoer van ganzen. Twee van de drie personen, die terechtstonden we gens #noodeloos kwellend vervoer van ganzen, zijn ver oordeeld tot f 1,50 boete of 3 dagen hechtenis, terwijl de derde werd vrijgesproken. Stoomtram Haarlem Alkmaar. De tramlijn Haarlem—Alkmaar zal worden geopend zoodra de nog ontbrekende locomotieven znllen zijn gear riveerd. Zij worden in de volgende week verwacht. Texel. Alhier tracht men een kapitaal bijeen te brengen voor de stichting van een badhótel nabij het dorp de Koog. De inschrijving op eene leening van f 60.000 is daartoo opengesteld. IJs. De sLangedijker IJsclub'' heeft in eene vergadering j.l. Woensdag gehouden te Oudkarspel, besloten zich aan te sluiten bij den Provincialen ijsbond: Hollands Noor derkwartier" en eene commissie benoemd, welke een nienw reglement zal ontwerpen, waarop de Koninklijke goedkeu ring zal worden gevraagd. De naam van de clnb zal voortaan luiden sijsclub Volharding." Tot bestnnrdors zijn gekozen: J. v. d. Bnssevoorz. J. Borst, vice-voorz., J. Keppel, secret., J. Hart, 2e secret.' J. v. Zalinge, penningm. en tot bode werd benoemd J. Butter' Werklieden naar Duitschland. De burgomeester van Rheden (Geld.) heeftwijl vooral nit de omstreken van Dieren veel arbeiders naar Duitschland gaan om werk te zoeken bij publicatie ge waarschuwd tegen het lokken van Nederlandsche werklie den naar Dnitschland, ten behoeve van indnstriëele onder nemingen omdat bij hunne eankomst ter plaatse blijkt dat zij aldaar niet gebrnikt kannen worden. Invoer van rundvee en schapen uit Aederland In België. In de eerste 9 maanden van 1896 zijn uit Nederland in België ingevoerd: 5385 stieren, 681 jonge stieren, 11404 ossen 739 jonge ossen 13696 kalveren, 23061 koeien 30789 vaarzen 29961 schapen en 13410 lammeren. Haarlem. De Commissaris der Koningin in dez e provincie, jhr. mr. J. W. M. Schorer, gaf den 7 de laatste avond-recoptie vóór zijn vertrek naar 's-Graven hage. Een bijzonder groot aantal dames en heeren, meest nit deze stad, doch ook van elders overgekomen en onder hen verscheidene autoriteiten, hadden van deze golegen- heid gebruik gemaakt om den hoer Schorer en den zijnen een bewijs te geven van hunne sympathie.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1