Volkskoffiehuizen. No. 5. Tweede blad. Negen en Negentigste Jaargang. 1897. ZONDAG 10 J A N U A RI. EEN OFFER. FEUILLETON. ALMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3* Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Wanneer in een of andere vergadering of in een socië teit de wenschelgkheid van de oprichting van volks koffiehuizen besproken wordt, dan kan men er op rekenen, dat een der aanwezigen verklaart de zaak In beginsel toetejuichen maardat zoodanige inrichting de uithuizigheid bevordert en dat hij om die reden zijn steun daaraan meent te moeten ontzeggen, aangezien 't beter is, indien de werkman na afloop van den arbeid naar huis gaat. Dit argument, dat de werkman afgehouden wordt onverwijld naar huis te gaan, door een volkskoffiehuis, maakt gewoonlijk nog al indruk. Toch is het, dunkt ons, niet juist; integendeel is waar schijnlijk, dat de werkman eerder thuis zal komen, na eenigen tijd vertoefd te hebben in een aangenaam lokaal en daar bijvoorbeeld de courant te hebben gelezen, dan wanneer hij een kroeg of gewoon koffiehuis binnengaat, en daar alcoholische dranken gebruikte. Doch al ware het zoo, al neemt men aan, dat sommige werklieden een deel van hun vrijen tijd buitenshuis doorbrachten, zou dit op zich zelf een nadeel zijn Immers bij de meer gegoeden geschiedt dit ook. Socië teiten en vergaderingen worden des winters avonds be zocht, zonder dat dit bezwaren oplevert. De uithuizigheid is dan ook alleen af te keurenindien tengevolge daar van, de belangen van het gezin verwaarloosd worden, of wanneer daarmede gepaard gaat groote vertering aan sterken drank. Een volkskoffiehnis, waar geen alcohol wordt verkocht, dat gezellig ingericht is, dat gelegenheid geeft het een en ander te lezen, b.v. couranten van verschillende rich ting, waar eenige ontspanning kan verkregen worden door billard, domino of schaakspel en waar de kastelein niet eischt, dat men iets verteert, is, dunkt ons, een bij uitstek wenschelijke zaak. De pogingen, die hier ter stede worden aangewend, door den Volksbond wenschen wij dan ook veel succes toe. Wie van nabij met den toestand der bevolking b.v. in een stad als Alkmaar bekend is, weet hoe er in 't geheel geen gelegenheid bestaat om eenige ontspanning of' eenige afwisseling van den dagelijkschen arbeid te vinden. Vooral 's winters is dit een gemis, dat aanleiding geelt tot het bezoeken van de talrijke plaatsen waar jenever verkocht wordt. Door de oprichting van volkskoffiehuizen neemt men Roman van H. RIDER HAGGARD. 42) »Goed. Wilt ge dan zoo goed ziju mee naar boven te gaan om uw handen te wasschen voor het avondeten Ik zal Marie, het dienstmeisje roepen om uw koffer de trap op te helpen dragen." Marie kwam onmiddellijk. Zij :was een sterke meid van vijftien jaar, »een kind uit het werkhuis,'' zooals juffrouw Bird meedeelde, doch evenals alles in huis kraak zindelijk. Met haar hulp werd de koffer de nauwe trap opgedragen en Joan bevond zich weldra in de vertrekken van den overleden boekhouder. Het waren nette, kleine kamers, door een dubbele deur van elkaar gescheiden er stond een paardeharen canapé, een ronde tafel en eenige oude stoelen met bewerkte leuning en ripsen zit tingen. »Ze zien er nu niet al te helder uit," zei juffrouw Bird, een blik naar de stoelen werpende »maar de over leden boekhouder was nog al ruw en had de gewoonte er koffie op te morsen. Ik kan ze echter in een korten tijd overtrekken, en de sofa ook, als je dat wilt. Wat zegt ge nu van do kamer Daar is een hangkast en hier een latafel." »Heel lief," antwoordde Joan. »Ik had nooit verwacht, een zitkamer voor mij alleen te zullen krijgen." »Dat doet mij genoegen. En nu laat ik je alleen. Met een half uur zal het avondeten klaar zijn gebakken eieren met ham en brood. Maar als je wat anders wilt, zeg het dan maar gerust,.'' Joan haastte zich te verzekeren dat eieren met ham haar lievelingskostje was en na zich overtuigd te hebben dat er water in de kan en een schoone handdoek was, liet juffrouw Bird haar alleen. Joan pakte haar koffer uit en begaf zich een half uur later ook naar beneden, misbruik van sterken weg één der aanleidingendie drank veroorzaken. Over het z.g. alcohol vraagstuk is zooveel papier be schreven, dat men niet veel kans heeft, gelezen te wor den, indien men daaraan iets toevoegt. Hij, die na kennis genomen te hebben van een deel dezer rijke litteratuur, er naar streeft een onpartijdig oordeel te vormen, moet, dunkt ons, tot de conclusie komen, dat een zeer matig en niet dagelijksch gebruik vau wijn, bier of sterken drank van goede qualiteit, geen schadelijke gevolgen heeft voor de gezondheid van een volwassen persoon. De vorm waarin echter ten onzent, in 't algemeen geestrijk vocht gebruikt wordt, n.l. jenever vermengd met allerlei schadelijke bestanddeelen, verdient zonder voorbehoud afkeuring en is in elk opzicht gevaarlijk. Niet slechts benadeelt men door 't gebruik van jenever de gezondheid maar bovendien is voor verreweg de meeste beurzen, een andere wijze om het geld te beste den, verkieslijk. Wanneer een matig drankgebruik gepaard gaat met slechte voeding, gelijk ten onzent zoo algemeen het ge val is, dan zijn de gevolgen zeer zeker hoogst schade lijk en er kan daartegen niet genoeg gewaarschuwd worden. De gevolgen van bovenmatig gebruik, zijn niet te over zien. De kinderen van den alcoholicus en dit is vrijwel na te gaan, zullen in den levensstrijd 't onderspit delven. Zij zijn zwak van constitutie, hebben aanleg tot allerlei kwalen, tot alcoholisme, tot krankzinnigheid, tot epilepsie, tot tering en wat 't ergste is, zij blijken een voorbe- schiktheid tot 't plegen van misdaden te hebben. Dit is het resultaat van met zorg uitgevoerde onder zoekingen, b.v. van dr. Legr^in en andere criminalisten. De vereenigingen, die zich ten doel stellen, propaganda te maken voor geheel onthouding, verrichten dus een zeer nuttigen maatschappelijken arbeid. Want indien het peil der intellectueele ontwikkeling van ons volk niet stijgt, dan wordt de mededinging met andere natiën niet meer vol te houden. Misbruik van sterken drank doet dit peil dalen en is dus een kwaad. Die overtuiging te doen veldwinnen is het doel der oprichters van volkskoffiehuizen. Dit doel te bereiken, om bet zoover te brengen, dat niet enkelen, maar velen afgehouden worden van kroegen, schijnt evenwel zeer moeielijk te zijn. Te Haarlem bestaat sedert ruim een jaar een Logement- Koffie- en Kosthuis, hoek Parklaan-Jansweg, bij uitstek gunstig gelegen. om te smullen van de eieren met ham. Het was een vreemd gezelschapeen doofstom kind dat thee schonk een doofstomme reus, die haar voortdurend toelachte en haar kleine gastvrouw, die allen bediende en een dubbel gesprek voerdeeen met de lippen met Joan en een met het hoofd en handen met haar beide »kinderen." Na het avondeten werd alles opgeruimd en na Joan eerst gevraagd te hebben of zij wel tegen den rook kon stopte juffrouw Bird de groote steenen pijp voor haar echtgenoot en bracht hem zijn scherp geslepen ge reedschap waarmede hij den kop van een wandelstok begon te bewerken. »ik heb je immers al gezegd hoe handig hij is juf frouw Bird »soms verdient hij vier shilling in de week. Dat geld geeft hij mij en hij meentdat ik het gebruik; maar dat is niet zoo geen penny er van. Ik breng alles naar de spaarbank voor hem en voor Sally. Ik heb daar zoo al een bedrag staan van bijna veertig pond. Kijk weet je, wat hij nu zegt Joan schudde het hoofd. >Hij zegt, dat hij je als model wil gebruiken. Hij be weert, dat je een mooi hoofd hebt voor een wandelstok. O, wees maar niet banghij doet het sprekend. Kijk hier heb je den overleden boekhouder. Ik bewaar hem als souvenir en juffrouw Bird liet Joan een stok zien waarvan de knop een blijkbaar zeer goed uitge voerde, maar leelijke kop was. »Mooi was hij niet", merkte Joan op. »Neen niet mooi maar rechtschapenen Jim wil nu jou portret snijden om dat je zoo heel mooi bent; of je rechtschapen bent zal later blijken.'' Joan glimlachte er was iets zonderlings in de open hartigheid van dit vrouwtje. »Ik hoop nietdat mijnheer Bird er op gesteld is, dat ik van avond nog voor hem zal zitten," zei ze; »want ik ben dood moe en zou graag naar bed gaan." »Neen neen hij maakt van avond maar een begin een paar lijnen misschien en later gaat hij je bestudee- ren. De slaap zal je goed doen na de reis ofschoon je mij nog niet hebt gezegd waar je vandaan komt.'» Het is een groot heerenhuis met tuin. De vertrekken zijn zeer gezellig ingericht. Op de eerste verdieping is een keurige bibliotheek. Voor 40 cent per nacht kan men in een der zeer net ingerichte slaapkamers logeeren. Oppervlakkig zou men denken, dat dit ruime woon huis met drie groote kamers beneden en tuin veel men- schen zou lokken. Toch blijkt het niet 't geval te zijn. Het bezoek is schaar3ch. Uit de bibliotheek wordt geen boek gevraagd. Te Utrecht heeft het koffiehuis van den Volksbond beter succes, ook financiëel. Het bestaat reeds een viertal jaren en van de verstrekte voorschotten, kon reeds de terugbetaling worden aan geboden. Het gebouw Concordia, dat wij bedoelen, werd door den heer van Beuningen kosteloos aan de Vereeniging ten gebruike afgestaan. De vereeniging zou thans in staat zijn, indien het noodig was, een redelijken huurprijs te betalen. De prijzen der consumptie-artikelen zjjn niet hoog. Wanneer men het tarief van Utrecht met dat van Haar lem vergelijkt, dan, dunkt ons, dat het verkieslijk zou zijn hier ter stede Utrecht te volgen. Broodje met boter en kaas, Haarlem, 10 ets., Utrecht, 4 ets. 7 10 5 20 10 3 5 3 6 4 worst i Koffie met suiker en melk Bouilloni Waterchocolade i Het was ons minder te doen om deze vergelijking, dan wel om aan te geven, in welke richting de stichters van een volkskoffiehuis 't meeste wil van hun werk zul len hebben. Zij moeten onzes inziens niet slechts koffie of bier, maar tevens deugdelijk voedsel verstrekken, b.v. erwten soep, smakelijk toebereide macaroni, havermeel, gort met rietsuikerstroop enz. In strijd met het ware volksbelang wordt, gelijk in deze courant reeds zoo dikwijls werd betoogd, de suiker- accijns behouden. Door de afschaffing daarvan zouden vele spijzen beter, smakelijker en meer voedzaam bereid kunnen worden. Een volkskoffiehnis moet zijn tevens een restauratie slechte voeding is een der voorname oorzaken van drank misbruik. Naar een goed ingericht volkskoffiehuis, tevens goed koops restauratie, waar niet veel verschillende smakelijke gerechten worden voorgezet, klaargemaakt met evenveel zorg als in een gegoed burgergezin, de menscheD te Joan antwoordde nietzij had thans geen lust een verhoor te ondergaan doch om de tafel gaande reikte zij mijnheer Bird de hand. Het meisje had haar den ganschen avond aangekeken en hield haar nu haar ge zichtje toe om gekust te wordenop een manier, waar door zij in eens Joan's hart had gestolen. »Dat bewijstdat Sally van je houdt", zei juffrouw Bird »en als Sally van je houdtdoe ik het ook, want zij vergist zich nooit in de menschen. En nu, goeden nachtlieve. Wij ontbijten om half acht maar eerst lees ik ben voor uit den Bijbelik lees en mijn kinderen volgen mij in een boek. Denk er om, het licht uit te doen." Joan strompelde de trap op en te moe om zelfs te denken lag zij spoedig te bed. Beneden haar kon zij het klappen en knippen van vingers hooren waaruit zij opmaakte, dat de familie Bird op de haar eigen aardige manier in druk gesprek was. En onder dit zonderlinge geluid sliep zij in. VIERENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. Joan sliep dien nacht gerust en ontwaakte eerst toen het zonlicht in haar kamer scheen. Zij was om kwart over zeven beneden in de zitkamer, die, hoe vroeg het ook was, reeds was gestoft en schoon gemaakt. Het ontbijt stond gereed. »Goeden morgen, lievezei juffrouw Bird. »Ik ben blij, dat je vroeg opstaatdat is zeker een gewoonte die je hebt meegenomen van buiten. Met den overleden boekhouder was dat andersdie wilde nooit voor negen uur ontbijten, wanneer hij zijn zin kreeg, en des Zondags om tien uur. Maar ik geloof dat zijn leverkwaal hem zoo slaperig maakte. En nu ga ik bidden. Marie kom hier, voor het gebed." Marie kwam op het geroep binnen schommelen en verdween daarna weer in de achterkamer toen zij terug keerde schoof zij haar meester voor zich uit in een grooten rolstoel en de plechtigheid begon. Eerst gaf juffrouw Bird aan elk harer beide kinderen een bijbel,

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5