Nederland. Schaakprobleem Ho. 31, I pSf mm Amsterdamsclie Brieven. trekken, zon in onze omgeving, waar men zich onvol doende voedt en 't onbehaaglijk gevoel van leegte ver drijft met alcohol, een weldaad zijn. Laat ons hopen, dat er eenige personen zijn hier ter stede, die tijd en moeite voor deze zaak over hebben. Het zal verre van gemakkelijk zijn, een dergelijke zaak te beheeren en aangenaam te maken. Doch het maatschappelijk nnt is naar onze meening zóó voor de hand liggend, zóó in 't oog springend, dat het geen be zwaar hoegenaamd zon zijn, indien de gemeente zelf een harer gebouwen daarvoor kosteloos in gebruik gaf. Farmerend. Den 6 is de jaarlijksche vergadering gehouden van de »Yeret niging tot het houden van Paasch- tentoonstellingen van Vet- en Fokvee," alhier, onder leiding van den heer C. de Goede Hz. De voorzitter deelde mede, dat de Koninklijke mach tiging is verleend, om aan de tentoonstelling eene ver loting te verbinden tot een maximum van 6000 loten k f 0.50 per lot. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging thans 301 leden telt en in bloeienden toestand verkeert, terwijl uit de rekening en verantwoording werd vernomen dat de kas met een voordeelig saldo sloot van f 261.20. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. de Goede Hz., L J. H. Jepkes en L. Visser. Besloten werd de tentoonstelling te houden op Dinsdag 6 April, terwijl het bestuur gemachtigd werd aan don Gemeenteraad van Pnrmerend eene subsidie van f 300 te verzoeken, welke voor de tentoonstelling van het vorig jaar werd geweigerd. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat het bestuur voor ieder de gelegenheid open stelt om de 6000 loten in massa te nemen tegen dezelfde voordeelige voorwaar den, als het vorig jaar. De heer W. Smit, oud-wethouder, heeft eene bijdrage van f 25 geschonken. Amsterdam. Den 6 heeft een zware binnen brand gewoed op den Haarlemmerdijk in de woning van een diamantwerkers-gezin. De man was afwezig en de vrouw verklaart niet te kunnen zeggen hoe de brand ontstaan is. Zij zag plotseling in het achtervertrek vlammen en had teri anwernood gelegenheid om met hare vier kinderen te ontkomen. In ruim drie kwartier was de brandweer het vuur meester. De achterkamer en die van de vierde verdieping zijn grootendeels uitgebrand, terwijl ook de andere ver trekken veel waterschade hebben beloopeu. De vierde verdieping was bewoond door een brigadier van politie, wiens inboedel verzekerd was. Dit was niet het geval met de andere bewoners van het huis. Gedurende het blusschen van den brand moest het tramverkeer gestaakt worden. Aanranding. Eenigen tijd geleden werd hier ter stede, ook reeds oen dienstmeisje aangerand, maar daar zij slechts in geringe mate verwond werd, maakte zij geene melding van het feit. Nu echter heeft het meisje er de politie mede in kennis gesteld, omdat het misschien eenig licht kan geven in den vreeselrjken moord van Hendrika Beijer. De bovenvermelde aanranding had plaats onder de vol gende omstandigheden Op het oogenblik dat het meisje t was des avonds ongeveer acht uur hare woning verliet, kwam een lange man naar haar toe, die haar aangreep en, toen zij achterwaarts uitweek, haar met een scherp voorworp eene verwonding in de rechterborst toebracht. De aanr ander zette t daarna op een loopen. Delft. De Delftsche Broodfabriek voor de tweede maal in brand geraakt. Het gebouw is van binnen uit gebrand. Door de krachtige hulp van de brandweer werden de magazijnen gespaard waarin een voorraad was van ongeveer f 20000, die echter door rook en wa ter zeer aanzienlijk is gsschaad. Gebouwen en voorraad waren verzekerd bij eene Dordrechtsche maatschappij sinds 1 Jan. j.l. vermeerderde Dec. 1896 bestond waarvan kom 188 personen buiten de Trein BTo. 6 van den Hollandschen Spoorweg zal naar aanleiding van een daartoe gedaan verzoek voortaan ook te Llsse stilhouden. Volendam. Een aantal visschers die wegens de slechte tijden aldaar geen huur kunnen vinden, laten zich aanmonsteren op loggers van Scheveningen en andere plaatsen. Oudcarspcl. De bevolking dezer gemeente be stond op 31 Dec. 1895 uit 793 m. en 748 vr., totaal 1541 pers. Zij vermeerderde in 1896 door geboorte met 25 m. en 23 vr., samen 48 pers., en door vestiging met 49 m. en 42 vr., samen 91 pers. (totale vermeerdering dus 139 pers.)daarentegen verminderde zij door sterfte met 10 m. en 8 vr., te zamen 18 pers., en door vertrek met 52 m. en 45 vr., te zamen 97 pers. (totale vermin dering 115 pers.) zoodat de bevolking over het geheel met 24 personen en derhalve op 31 uit 805 m. en 760 vr., totaal 1565 in do kom der gemeente 1377 en pers. Er werden 11 huwelijken ge sloten als 9 tusschen jongmans en jongedochters en 2 tusschen weduwnaars en weduwen 1 echtscheiding had plaats. Godsdienstige gezindheid Ned. Herv. 1204 R.- kath. 312, Lutersch 3, Doopsgez, 20, Geref. gezindheid 20 Chr. Geref. 3 geen 3. Outlorp. Óp 31 December 1895 bedroeg de be volking 422 m. en 405 vr., samen 827 pers. In den loop van 1896 vermeerderde deze door geboorte met 8 m. en 19 vr., en door vestiging met 41 m. en 56 vr., totaal met 124 pers., en verminderde zij door overlijden met 6 m. en 7 vr., en door vertrek met 45 m. en 42 vr., totaal met 100 pers. De bevolking vermeerderde dus feitelijk met 24 pers., en bedroeg dientengevolge op 31 Dec. 1896 420 m. en 431 vr., samen 851 personen. Oferleek. De bevolking bestond op 31 December 1895 uit 332 m. en 377 vr., totaal 709 personen. Gedu rende 1896 werden geboren 9 m. en 10 vr., samen 19 pers., en vestigden zich 30 m. en 49 vr., samen 79 pers., vermeerdering te zamen 98 pers. Daarentegen overleden in dat jaar 4 m. en 6 vr., samen 10 pers., en vertrok ken 34 m. en 44 vr., samen 78 pers., vermindering te zamen 88 pers., zoodat de feitelijke vermeer dering bedraagt 10 pers. Op 31 Dec. 1896 bestond de bevolking alzoo uit 333 m. eu 386 vr., totaal 719 inwoners. Heerhugowaard. Op 1 Januari 1896 bedroeg de bevolking 1417 m. en 1312 vr., samen 2729 personen. In 1896 hebben zich in de gemeente gevestigd 112 m. en 105 vr., samen 217 personen geboren zijn 46 m. en 41 vr., samen 87 kinderen. Uit de gemeente zijn ver trokken 127 m. en 119 vr., samon 246 personen. Over leden zijn 31 m. en 24 vr., samen 55 personen. Op 1 Januari 1897 bestond de bevolking dus uit 1417 m. en 1315 vr., samen 2732 personen. In 1896 zijn 21 huwe lijken gesloten, waarvan 16 tusschen jongmans en jonge dochters, 1 tusschen jongman en weduwe, 1 tusschen we duwnaar en jonge doohter en 3 tusschen weduwnaars en en weduwen. Als levenloos zijn aangegeven 2 van het m. en 1 van het vr. geslacht. Schagen. Deze week overkwam F. J. een ernstig ongeluk. Trekkende aan een lijn voor een vuilniskar, viel de man op den weg neer, tengevolge waarvan een zijner beenen op twee plaatsen gebroken werd. Met een handkar werd hij naar zijne woning vervoerd. Aan het postkantoor alhier en de daartoe behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand December 1896 ingelegd f 7726,943, terugbetaald f10366.36. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3375. - Den 10 zal in het lokaal »Boes" alhier vanwege de afdeeling Schagen van den socialistenbond als spreker optreden de ontslagen onderwijzer, de heer M. den Hartog van Amsterdam met het onderwerp »Het onderwijs in de kapitalistische samenleven.'' Vee-uitvoer. In de maand December j.l. zijn aan het grensstation Rosendaal ontsmet 401 veewagens, tegenover 1359 in December 1895. Berekend 10 stuks vee per waggon, vertegenwoordigt dit een minderen uitvoer naar het buitenland van 9580 stuks veeter waarde van ruim 850.000. Van P a p tWarmond. (Z w a r t.) waarin zij met haar vinger de plaats aanwees, welke zij zou voorlezen. Treffend was bet te zien, met welk een aandacht de beide doofstommen de woorden volgden die zij niet konden hooren, en van tijd tot tijd de oogeu opsloegen als om te zien, of de lezeres tevreden over hen was. Toen het lezen gedaan was, werden de bijbels gesloten en allen knielden een voorbeeld, dat mijn heer Bird niet kon volgen, omdat zijn beenen verlamd waren. Na het gebed begon het ontbijt en daarna werd een aanvang gemaakt met de dagelijksche bezigheden. Mijn heer Bird sneed aan zijn wandelstok en juffrouw Bird en haar dochter waren bezig aan een paar japonnen aan toen het niets-doen of zij niet aan iets kon kant was voor anders tot haar rug haar Een tijd lang zag Joan dit haar begon te vervelen, vroeg zij helpen. »Kun je naaien, lieve?" vroeg juffrouw Bird. »Dat gaat nog al," antwoordde Joan, »maar met zoo goed als u.'' i »Dat is niet te verwonderen ik heb in de laatste twintig jaren bijna niets anders gedaan hier zijn een paar strooken, die geregen moeten worden, heb ik op het oogenblik niet voor je Joan begon de strooken te rijgen pjjn begon te doen. U Je wordt moe, kind,'' zei juffrouw Birddat wachtte ik wel, want je bent aan zulk werk niet gewend. En vriendelijk zag zij het meisje door haar brilleglazen aan. »Rust nu liever wat uit en praat wat. Uit welk deel van Engeland ben je afkomstig?" »Uit het Oosten," antwoordde Johan. »Dat is toevallig. Ik ben ook uit het Oosten. Ik ben te Yarmouth geboren, ofschoon het aljaren leden s is, sedert ik een versche schuit heb gezien. Zooals je zien zult is mijn levensgeschiedenis heel eenvoudig. Ik was een wees, want mijn goede vader had het leven verloren in een Octoberstorm, toen hij op de visscherij w*s, en ik ging als kindermeisje naar Londen. Ik werd niet vriendelijk behandeld dat moet ik thans nog verklaren, ofschoon ik nu alles liefst van den'besten y/yy/M m W/////M,w///M. f g h Wit: K b3 D Wij indien gaven, dienste d e (W i t.) g7 R h7, P d7, f2, h2. Zwart: K d4D h3 R e7 d3d5 f6. Wit speelt en geeft mat in 2 zetten. Oplossingen binnen 8 dagen bureau v/d blad. Oplossing probleem No. 30. R e2 K d2 D d3f R d2 D e5f e4 D g5f zouden ons schaakgoweten bezwaard gevoelen wij onze goedkeuring aan zulk een probleem Het is waarde eerste zet is niet zonder ver- doch de matstelling met D d3 waarmede het mat den Koning rakelings gegeven wordt is o. i. zeer onbeduidend. Doch wat ons het meest ergert is de witte R op gl, die daar geen ander werk verrichtdan de' zwarte Toren geheel buiten dienst te stellen. Geeft den vijand geen wapen ter hand, waarmede hij, zich niet verdedigen kan dit isen althans in het. schaakspelniet fair. Goed opgelost door L., twee liefhebbers H. en M,, J. D. Tander S. R., Alkmaar J. v. d. H., Haarlem. i. Hoe gaarne ik mijn Dinsdagmiddag gezonden telegram omtrent don moordaanslag in de Spinozastraat thans met belangwekkende bijzonderheden zou willen aan vullen mogelijkheid daarop bestaat er, helaas, niet, want de treurige waarheid is, dat men op dit oogenblik met het onderzoek nog geen stap gevorderd is. Alleen dit valt met vrij groote zekerheid te zeggen: de moor denaar nit de Van Eeghenstraat is dezelfde als de man, die den aanslag in de Spinozastraat pleegde. En daar door wordt gesteand het reeds dadelijk uitgesproken ver moeden, dat men hier met het bedrijt van een waanzin nige te doen heeft, die in zijne manie in de stille buurten ronddoolt en slecbts het gunstige oogenblik afwacht om nieuw slaehtoffer te maken. Justitie en politie hebben 't dezer dagen in veler mond hard te verantwoorden. Haar werden bittere verwijten gedaan over haar onmacht om dit drama te ontsluieren. Geheel verdiend zijn intnsschen die beschuldigingen niet. Do natuurdie den maniac veel onthield heeft hem daarvoor in de plaats een zeldzame mate van scherpzin nigheid en geslepenheid geschonken die hem als 't ware de valstrikkenwelke hem gespannen werden stelsel matig doen vermijden. Engeland wordt altijd aangehaald als het model-land van de schrandere detectives en speurdersmaar hoezeer deze indertijd hunne scherp- een zie en men stuurde mij weg, omdat ik te zwak het werk, dat men van mij eischte en als ik niet het medelijden bad opgewekt van een weduwe, een naaister, mijn voorgangster in dit huis, dan weet ik niet wat er met mij zou zijn gebeurd. Mijn man was haar eenig kind en ik achtte het mijn plicht en het was tevens een genoegen voor mij hem zooveel in mjjn macht was het leven te veraangenamen. Toen zijn moeder overleed, heb ik hem getrouwd, want ik kon er niet toe komen, om hem alleen te laten en toch bad ik dat moeten doen, wanneer ik hem niet trouwde. Dus nam ik hem en mot hem ook de zaak en wij zijn sedert dien tijd altijd zeer gelukkig geweest zoo gelukkig dat ik mij verwonderd afvraag, waarom God zoo goed is voor mij, die toch vol zonden ben. Eenmaal heb ik verdriet gehad, dat is waar, ofschoon dat thans een vreugde voor mij is toen Sally was geboren. Zij was een mooi kind en toen ik voor het eerst merkte, dat zij ook doofstom was, heb ik gehuild tot bet hart mij bijna brak, en wenschte ik, dat zjj mocht sterven. Nu zie ik in, hoe slecht dat van mij is geweest en eiken nacht dank ik Goddat hij mij niet aan mijn woord heeft ge houden, want dan zou mij het hart inderdaad zijn gebroken. De oogen van het vrouwtje vulden zich met tranen zij drukte het meisje in haar armen en kuste haar. Er lag zoo iets heerlijks in dit tooneel, dat ook Joan de tranen in de oogen kwamen, en zelfs Jim, die alles scheen te begrijpen, een oogenblik vergat te glimlachen en na een traan nit de groote blanwe oogen gewischt te hebben, de armen uitstrekte en moeder en dochter on stuimig aan zijn borst drukte. »Ge zegt, dat gij vol zonde zijt," zei Joan, die het hoofd had afgewend, opdat de anderen zich geheel aan de uiting van hun gevoel zouden kunnen overgeven »doch ik geloof eerder dat gij een engel zijt. »Wannoer er niets anders noodig is om een engel te zijn, dan te zorgen voor degenen, die men lief heeft, dak zeg ik, dat er heel wat in den hemel zjjn," ant woordde zij hoofdschuddend. »0, jjj Jim," vervolgde zij, »daar heb je mijn bril gebroken, en nog wel mijn nieuwe." Jim keek met zulk een komische uitdrukking van bedroefdheid naar de lippen zijner vrouw en den gobro- ken bril dat Joan het uitschaterde, terwijl Sally, die zag wat er gebeurd was, naar de achterkamer liep om een andere te halen. i Je hebt mij verteld, lieve," begon juffrouw Bird weer, dat je naar Londen bent gekomen om werk te zoekaD, hoewel ik niet goed kan begrijpen waarom je werk zoekt, terwijl je geld genoeg hebt. Welk soort werk bedoelt ge Als ik openhartig met je zal spreken, moet ik er kennen dat je er voor heel veel betrekkingen to veel als i dame uitziet." >Ik dacht," zei Joan onverschillig, »dat ik misschien een betrekking zou kunnen krijgen als winkelmeisje, om mantels aan te passen. Ge ziet ik beu nog al lang ik weet niet. genoeg om onderwijzeres te worden dus weet ik niets anders, waarvoor ik geschikt zou zijn." Jtffrouw Bird schudde het hoofd. »Ik ben overtuigd dat je spoedig zulk eene betrekking zult kunnen krijgen, maar ik zeg je ronduitdat ik ze niet geschikt voor je acht. Ik ben eenigszins met de slechtheid van Londen bekend en in zulk een betrekking staat een meisje als jij mooi ea zonder thuis, aan te veel verleidingen bloot. Vergeet nietdat wij meest allen zwak zijn en vleie rijen en beloften en mooie geschenken die je geen van allen zullen worden onthoudenzijn zulke heerlijke, dingen." »Ik ben niet bang voor die verleidingen juffrouw Bird", antwoordde Joan vertrouwelijk. »En ik zeg, wanneer iemand mij verteltdat zij voor zoo iets niet bang is," vervolgde het kleine vrouwtje »dan moet zoo iemand in het geheel geen ondervinding hebben of dan moet zij wanneer zij die ondervinding heeft opgedaan en in het vnnr is geweesthet gevaar niet meer vreezen dat zij te boven is gekomen of en zij zweeg. Joan scheen niet bjjzonder ingenomen met het onder zoek, dat aldus werd ingesteldzjj bracht het gesprek althans op een ander onderwerp. {Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6