Houtveiling Hout veiling te Bergen, Openbare Verkoop Heerenhuis te huur, Hakhout, HOïTTVEILÏBirCI te HEER-HUGO-WAARD Aave rtentin. Openbare Verkooping Openbare Verkooping te SXEIIiOO, „N IJ E N B U R GT 190 parken zeer zwaar eiken en esschen HAKHOUT, Openbare Verkooping* Notaris L. TOP, te Bergen? Provinciaal Reglement op de wegen in Noordholland. Te koop gevraagd: Oude Mollandsche Tegels HOESTEN!!! 80 parken zwaar eiken op DONDERDAG, den 14 JANUARI 1897, BURGERLIJKE STAND. Inmiddels nit de hand te koop. zinnigheid hebben gespitst, zij hebben toch met kannen verhinderen dat in een druk gedeelte van Londen een Jack the Ripper tot negen en tienmaal toe een vrouw op zeer omslachtige en tijdroovende wijze vermoordde zonder dat 't ooit gelnkt is den schuldige te pakken. Waar geen aanwijzingen zijnvalt er niets te onderzoe ken en zoo is 't bij de Amsterdamsche moordaanslagen van de laatste dagen zij hebben bijna geen spoor ach tergelaten en de recherche weet eigenlijk nietin welke richting zij onderzoek moet doen. Door sommigen is er over geklaagddat de politie zoo schaarsch is met publiciteit. Hoewel courantenschrijver van beroep kan ik deze klacht niet deelen. Door eene opsomming van alles wat beproefd wordt om den dader in een hinderlaag te lokken geeft men hem tegelijkertijd de gelegenheid deze te ontloopen. Daardoor heeft men zich b.v. een kostelijk middel laten ontsnappen. Het ligt voor de hand, dat de moordenaar, na het toebrengen van de por, in de pijnlijkste onzekerheid verkeertwelke daarvan de ge volgen zullen zijn. Hij heeft het meisje zien voortwag- gelen zou het, doodelijk gewond, zijn neergezegen of zou er slechts een geringe bloed-uitstorting hebben plaats gehad Eerst 's morgens kan hij daaromtrent gewisheid verkrijgenwant de ochtendbladen zullen stellig den afloop vermelden. Tien tegen ééndat de man zich 's morgens aan een der kiosken deze ochtendbladen aan schaft De politie hield hiermee dan ook rekening en don middag, volgende op den avond van den moord in de van Eeghenstraat werden alle kiosk-juffrouwen verhoord om van haar te vernemen, of zij ook bladen aan per sonen, die er verdacht uitzagen, hadden verkocht. Die goede menschen hadden daarop echter niet geletzij kijken alleen maar, of ze genoeg ontvangen en niet te veel teruggeven, maar aan de koopers wijden zij hun aandacht niet. Zoodoende was het resultaat nihil. Maar het ergste is geweest, dat do politie haar wedervaren, als een staaltje, dat niets aan haar opmerkzaamheid ontsnapte, aan de krantenmenschen is gaan meedeelen deze hebben die mededeeling niet onder zich gehouden en zoo is zij stellig ook ter kenuisse gekomen van den moordenaar, die zich nu wel heilig zal hebben voorge nomen om die klip in het vervolg te ontzeilen. Had de politie, winste doende met de ervaring na het ge beurde in de van Eeghenstraat, zich stilgehouden en na den aanslag in de Spinozastraat desnoods als vrouw ver- kleede rechercheurs in de kiosken geplaatst, dan waren wij wellicht nu reeds veel verder. Dat zijn echter allemaal slechts vooronderstellingen een feit is 't evenwel, dat de sensatie in de stad over de geheimzinnige moorden ongekend groot is. De overprik kelde verbeelding bedenkt eiken dag nieuwe moordaan slagen, zonder dat zij er geweest zijn en ieder dienst meisje, waarnaar maar gewezen wordt, meent, dat de moordenaar ook op haar een aanval gedaan heeft. De stroom van ingezonden stukken in do bladen, waarin allerlei ontdekkingsmethoden worden aangeprezen, is weer losgebroken. In velen daarvan wordt het uitloven van een premie bepleit en daarvoor valt werkelijk veel te zeggen. Maar bepaald origineel is het idee van een inzen der, die hiervoor de werkloozen wil gebruiken. Honder den eerlijke werkloozentuk op eene geldelijke premie dus schrijft hij zullen dan wellicht 's avonds in de eenzame straten en buurten een soort van vrijwillige politie gaan vormen in de hoop de kans te vinden plotseling den euveldader te grijpen waar toch onmo gelijk onze politie overal steeds daartoe in de gelegen heid is t Is voor de werkloozen gelukkig, dat dit niet het eenige uitzicht voor hen is om verbetering in hun be narde positie te verkrijgen. In de gemeenteraadszitting van 30 December j.l. was ingekomen een adres van werk loozen in het bouwvak te Amsterdam, waarin verzocht werd, zonder verwijl middolen te beramen en tot uit voering te brengen om in hun nood te voorzien. De heer Nolting stelde toen naar aanleiding daarvan voor om f 10.000 ter beschikking te stellen van het comité-Jans- sen, een voorstel, waaruit een goed hart sprak maar dat door den Raad zeker niet zou zijn aangenomen. De heer Gerritsen, die zijne Pappenheimers uitmuntend kent, begreep dit ook en daarom stelde hij voor een commis sie te benoemen met het doel, maatregelen te beramen 1°. tot beperking van de gedwongen werkloosheid en 2°. tot leniging van den nood, welke van de werkloosheid het gevolg is. Dit voorstel werd aangenomen en reeds den volgenden dag had de benoeming der commissie plaats. Daarin hebben zitting zoowel raadsleden en par ticulieren als werkgevers en arbeiders, die eveneens met grooten spoed den hun toevertrouwden arbeid ter hand hebben genomen. In hunne woensdagavond ten stadhuize gehouden vergadering bleek, dat de werkloosheid veel grooter was dan anders 's winters het geval is. Als prac- tisch resultaat was reeds verkregen, dat de Apoldoorn- sche aannemer van de groote graan-silo's, die de heer Korthals Altes laat bouwen, heeft toegezegd, dat hij dit omvangrijke werk zooveel mogelijk door Amsterdamsche werklieden zal doen uitvoeren. Andere besluiten betrof fen meer de naaste toekomst. Zoo zullen B. en W. tot de burgerij een uitnoodiging richten om het werk tot herstel en onderhoud van woningen en huisraad niet tot den zomer uit te stellen. In een volgende vergadering zal voorts een sub-commis sie adviseereu om oogeublikkelijk in den nood der werk lieden te voorzien. Dan zal tot directies van groote bouw ondernemingen hier ter stede het verzoek gericht worden om het werk zooveel mogelijk in het winterseizoen te doen uitvoeren en aan den minister van waterstaat zal gevraagd worden, den bouw van het nieuwe postkantoor 7,0° mogelijk in het winterseizoen te doen voortzetten. Men ziet hieruit, dat een zeer practische weg bewan deld wordt en aanvankelijk geeft alles recht om te voor onderstellen, dat de zaak der werkloozen bij deze com missie in goede handen is. Eén is er intnsschen geweestdie zich ook nu weder de vrijheid heeft veroorloofd roet in het eten te werpen. a is e heer De Koode man die als hoofdredacteur van e Amsterdammer" indertijd elk journalist om zgn welversneden pen jaloersch maakte en die door zijn van vernult tintelende artikelen niet weinig heeft bij gedragen tot de geboorte van de radicale partij. Sedert em echter door het gemis van een dagblad onmo- ge p geworden is, het groote publiek te bereiken en bij zich moet vergenoegen met een weekblad De Volksstem' dat ten overvloede met 1°. Febr. ook nog ophoudt te bestaanheeft zich de eigenschap van dezen journalist om zijn beste vrienden van zich te verwijderen in zoo hooge mate ontwikkelddat 't voor mannen van ka rakter bijna ondoenlijk werd om langer met hem samen te werken. Achtereenvolgens heeft men dan ook gezien, dat de voormannen der radicalen hoewel zich bewust dat zij hunne politieke positie aan het talent des heeren De Koo hadden te danken in onmin met hem zijn ge raakt. De heeren Gerritsen en Kouveld waren nog zoowat de eenig overgeblevenen. Nu echter moet ook nog de heer Gerritsen vau het lijstje geschrapt. In »de Volksstem" heeft de heer De Koo hem aangevallen, omdat hij, in plaats van Nolting te steunen met een eigen voorstel kwam. Dien aanval deed hij op vinnige manier, 't daarbij doende voorkomen, als zou met den steun des heeren Gerritsen het voorstel- Nolting zijn aangenomen. En in het weekblad »De Amsterdammer waarvan de heer De Koo de redactie met den heer Justus van Maurik deeltsprak hij over »eeue verlenging van den onhoudbaren toestand met minstens veertien dagen als een gevolg van het voorstel- Gerritsen." De heer Gerritsen heeft zich er zeer gevoelig over betoond, en met redendat aldus zijn beste bedoelingen door een partijgenoot werden verdacht gemaakt. Toch zou hij zijn ergernis uit eerbied voor den man, aan wien hij toch ontzaglijk veel te danken heeftwellicht nog verkropt hebben als hij niet ten overvloede een schrij ven van den heer De Koo had ontvangen met een lange uiteenzetting van persoonlijke grieven. Toen liep de beker over en in een ingezonden stuk in »Do Telegraaf" heeft de heer Gerritsenna den aanval in zake zijne houding ten aanzien der werkloozen te hebben weerlegd, openlijk verklaard, dat voortaan alle betrel^Jdngen tusschen hem en den heer De Koo zijn verbroken. Zoo blijft dus de man, eenmaal door zooveel jongeren, die vooruit wilden komen, geëerd, meer en meer geïso leerd achter en met zijne talenten kan hij niet woe keren, omdat hij alle bruggen achter zich heeft afgesne den. 't Is een treurig einde van een journalistiek leven, dat weleer zoo zeldzaam schitterde. 19 28 te HKILOOop Woensdag 13 Januari 1897, voor middags 10 uur, van ongeveer liggende in de Bosschen van »CRANENBROEK 11. J. de Lange Notaris. in het Bosch aan den Middenweg op Donderdag, 11 Januari 1897, des voormid dags ten 11 urekomende bij P. WONDER Pz., en aan den Donkerenweg aldaar ten ÏO ureko mende bij Cs. KORVER. om contant geld, 's morgeus ten 10 ure van 69 a 70 parken extra zwaar eiken en herken HAKHOUT, liggende gehakt aan den Straatweg van Bergen naar Egmond. H e i 1 o o. Ondertrouwd: 29 Dec. Pieter Dekker, alhier, en Alida Maria Kroone, Limmen. Geboren: 6 Dec, Anna Maria d. van Klaas Dekker en Neeltje Bos, 7 Johannes, z. van Nicolaas Bakker en Trijntje Mors 8 Gerardus z. van Pieter Schouten en Elisabeth Baars. Johannes Theodoras, z. van Dirk Leek en Trijntje Bakker. Gerardus Johannesz. van Jan Morsch en Maar- tje Brakenhoff. Overleden: 3 Dec. Pieterz. van Pieter Bankersen en Fjjtje Groen dijkruim 4 m. Pieter Schut, 32 j. en 11 m. Cornelisz. van Hendrik Ranzijn en Teunisje Roozendaal5 w. Lonrens van den Berg eohtgen. van Anna de Pater 53 j. en rnim 9 m. li i m in c n. Ondertrouwd: 29 Dec. Pieter Dekker Heiloo en Alida Maria Kroone, alhier. Geboren: 1 Dec. ReiDier en Johanneszs. van Jacob Swart en Grietje Hoogewerf. 2 Ariez. van Jan van der Park en Catharina Klaase. 4 Fredrikz. van Jan Valkering en Petronella de Goede. 7 Cornelisz. van Jan Balvers en Aaltje Meijne. 13 Maria Johanna, d. van Klaas Verver en Leen tje Fraaijman. Grietje, d. van Jan van Wonderen en Gunrtje Meijer. 23 Cornelis Willemz. van Cornelis Vermeulen en Neeltje Jongejans. 25 Jacob z. van Cornelis Koot en Helena Admiraal. 30 Jan z. van Louris Cornelisse en Gnurtje Stierp. Overleden: 1 Dec. Aafje d. van Jan Dekker en Trijntje Dekker 5 j. en ruim 8 m. 12 Aaltje Meijne, echtgen. van Jan Balvers, 39 j en bijna 10 m. te Alkmaar, in het logement »de Vergulde Valk", aan de Heerenstraat, op Woensdag 13 Januari 1897, 's avonds ten 7 nre, van Een MUIS met BOVEAWOAIAG en ËBF waarin sedert jaren een Kruidenierswinkelook zeer geschikt voor andere bedrijven, aan de Oostzijde van de Heerenstraat, te Alkmaar, Wijk C, No. 9, kad. sectie B, No. 1307, groot 1 ure 10 centiaren; en een PAKHUIS en BRV, aan de Noordzijde van de Spanjaardstraat, te Alkmaar, kad. sectie B, No. 51, groot 97 centiaren. Inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris P. A. DE GELDER, te Stompetoreu. IA UK BOSSCHEA AAA op Maandag 11 Januari 1S97, 's voor middags 10 ure, van te beginnen bij de plaats NOORDWEST over den spoorweg. te SCHERMERHORA, op Donderdag, 31 Januari 1897, 's morgens II uur, in de herberg ,,'s LANDS WELVAREN", van: MUIS en ERFte Grootschermer, groot 7 aren 76 centiaren. Twee aaneengedamde stukken uitmuntend best WEI- LAAD, in den Eilandspolder, gemeente Schermer hor ngroot 2 hectaren 79 aren 50 centiarenmet zaksloot en water groot 12 aren 70 centiaren. Eigendom van At. SCHERMER. Uitvoeriger bij biljetten. Aotaris A1EUWLAAM. te NOORDSCHARWOÜDE in »het Bonte Paard", op Dinsdag 26 Januari 1897, 's middags 12 uur, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris HENDRIK JAN DE LANGE, van: Vier aaneengelegen akkers uitmuntend BOUWLAND, te Noordscharwoude, aan den Laanderweg, groot 2 hectaren 9 aren 5 centiaren in perceelen en massa, te aanvaarden 15 Maart 1897. Behoorende aan den heer J. A. KOLLMEIJER. Inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van DE LANGE en DE MORAAZte Alkmaar. zal op Woensdag, 13 Januari 1897, voormiddags 11 narin de herberg van C. DEKKER, te Akersloot, in het openbaar verkoopen 1. Een goed onderhonden Woonhuis (waarin stal ling voor 4 koeien), met erf, aan de waterzijde te Akersloot, sectie G, 587, groot 7 a. 90 c. 2. Twee stukken uitmuntend welland, genaamd »de Noord'', aan de Krommesloot en Kerkmeer, te Limmen, sectie A, 111 en 112, samen groot 3 h. 77 a. 70 c. Alles behoorende aan de erven van den heer W. AD MIRAAL en te aanvaarden bij de betaling der koop penningen. Te bevragen en inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. gelegen aan de Paardenmarkt, thans bewoond door den WelEd. heer G. G. VONK. Adres aan het bureau dezer Courant. GEDEPUTEERDE STATEN der pi-ovincie NOORD HOLLAND Doen te weten dat de door den Raad der gemeente OU DORP voorloopig vastgestelde ligger der wegen binnen die gemeente van 18 Januari tot en met 1 Fe bruari ter Provinciale Griffie voor ieder ter inzage zal nederliggen en dat ieder die tegen dien ligger bezwaren mocht hebben deze tot en met 8 Februari schriftelijk te hunnor kennis kan brengenmet duidelijke opgaaf van Daam en woonplaats. Gedeputeerde Staten voornoemd Haarlem SCHORERVoorzitter. 6 Jannari 1897. A. A. LAND, Griffier. EA AADEKE AATIRUITEITEA op Bouwkundig cn Decoratief gebied. Brieven en aanbiedingen met alle bijzonderheden onder letters F. U. aan het Centraal Advertentie-Bureel van Gebr. BELINFANTEWagenstraat 102, s-Gravenhage. Cassanodrop Kater s- en Rave's Drop nit den blikken trommelZonte Drop Franeche Drop Jujubes Sal miak Pastillen, Druiven Borsthonig, Alewijn's en Roo zendaal s Haverstroo Pastillen, Emser Kr&nchen en Kes- selbrunnen Salz Pastillen (Staats-contróle). Verkrijgbaar in „DE AIEUWE GAPER". Luttik-Ondorp C 61, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 7