Nederland. het geheele stelsel van een officiense pers zal worden ge broken en de Duitsche regeering heeft te Londen een on derzoek ingesteld naar de betrekkingen tnsschen de voor naamste Engelsche bladen en de regeering. ISBJOIDljAlVJD. Aan boord van het transportschip »Nubia", dat nabij Plymouth voor anker ligt, zijn eenige gevallen van cholera voorgekomen. Er zijn drie sterf gevallen, 2 soldaten en 1 sergeant. De 2 soldaten waren op zee gestorvenhun lijken zijn overboord gezet. De sergeant daarentegen stierf toen het vaartuig reeds voor anker was gegaan. Aan boord zijn nog een aantal zieken, die vermoedelijk aan cholera lijden, doch hun toestand was tot Zaterdagavond niet ernstig. Alle gemeenschap van de »Nnbia" met den wal is natuurlijk verboden. Het bericht der sterfgevallen heeft te Plymouth eenige ongerustheid gewekt. De lord-mayor van Londen heeft besloten een na tionale inschrijving te openen »ter verzachting van het lijden der hongerenden in Britsch-Indië'' en heeft de eerste magistraten van alle steden van het Vereenigd Koningrijk uitgenoodigd commissies te vormen om gelden bijeen te brengen. Verder heeft hij de medewerking der geestelijkheid en der ministers gevraagd Lord Hamilton, staatssecretaris voor Indië, heeft de zijne reods toegezegd. Dr. Nansen en zijn vrouw worden eerstdaags te Londen verwacht. EGTPTE. De tocht van Dongola naar Omdurman (de residentie van den Khalifa) wordt voortgezet. De Khalifa Abdulla rust zich tot een hardnekkigen en wan- hopigen tegenstand uit. Bij majoor Wingate, den chef van den kondschapsdienst, zijn berichten ingekomen, die melding maken van de voornemens van den Khalifa. De Derwiscben bezitten 45 Krupp-kanonnen beneveus een aantal granaten en buskruitzij versterken zich bij Berber en Omdurman. De Nijlwegen zijn afgezet doek ook de wegen die door de woestijn voeren worden bewaakt. Het leger ven den Khalifa wordt op 50.000 man geschat; hij heeft genoeg geweren om een derde van zijn krijgs macht te bewapenen, en zijn voorraad ammunitie is vol doende om ieder geweerdragende van 60 patronen te voorzien. FBAlffiBIJK. De drie gematigde groepen uit den Senaat zijn voornemens zich te vereenigen onder den naam van regeerings-republikeinen om den voreenigden radicalen en socialisten een krachtigen tegenstand te kun nen bieden. Prof. Brouardel vreest, dat de pest, mocht zij van Indië naar Europa overslaan, voor de Fransche zeehavens een dreigend gevaar zal zijn. Hij meent dat Marseille en Toulon zich in een ongunstige conditie zou den bevinden als de besmetting door een schip daarheen werd overgebracht, omdat het onvoldoende rioolstelsel er toe zon bijdragen om de ziekte te verspreiden. De prachtige aquarel van Detail le, het geschenk der Fransche pers aan den czaar, is naar Petersburg gozonden, om op den Eussischen nieuwjaarsdag door den Franschen gezant aan den keizer overhandigd te worden, te gelijk met het album van president Fanre, bevattende gezichten van Parijs tijdens de feestweek. - De Negus Menelik van Abyssinië zal een officieele uitnoodiging krijgen om de Parijscbe tentoonstelling van 1900 te bezoeken, en hij heeft beloofd de invitatie aan te nemen. Vau Parijs gaat de Negus met een talrijk gevolg naar Rusland. ITALICS. Uit Rome komen ongunstige mededeelingen over de ziekte van koning Umborto. Deze gaat officieel door voor influenza, doch volgens de inlichtingen van den correspondent van een der Engelsche bladen heeft de koning een lichten aanval van verlamming. Zeer weinigen in het Quirinaal kennen den eigenlijken aard van des konings ongesteldheid maar de vrees is groot. Het is volgens den correspondent, thans te Rome alge meen bekend, dat geen doctor zelfs niet professor Baccelle, de meest gezaghebbende geneeskundige in Italië den koning heeft mogen zien gedurende het etmaal nadat de ziekteverschijnselen waren waargenomen. Bijgevolg wandelde zij verder naast het wagentje, vol verwondering over de winkels on de drukte en het lawaai aan de Edgware Road. Men bereikte den hoek tegenover de Marble Arch, waar als gewoonlijk de weg bijna -gestremd was door het groote verkeer. »Hoe zullen wij daar door komen dacht Joan; »ik word bang als ik er naar zie.'' Juffrouw Bird en haar familie daarentegen schenen geen angst te kennen. Zonder eenige aarzeling mengden zij zich in het gewoel, Joan toeroepende in haar nabij heid te blijven en het was inderdaad verwonderlijk te zien met hoeveel handigheid zij hun weg wisten te vinden; cabs, omnibussen, allerlei rijtuigen bewogen zich in alle richtingen, doch de familie Bird liet zich daardoor niet in de war brengen. Hier en daar bleef de wagen staan, reed hij ondor de kop van een paard door, dan ging hij rakelings voorbij het wiel van een rijtuig, tot men ein delijk veilig het trottoir had bereikt. Joan was evenwel minder gelukkig halvorwege raakte zij haar hoofd kwijt en bijna was zij door een omnibus overreden, toen een politieagent haar bij den arm nam en door het gewoel geleidde. »Je ziet, lieve,'' zei juffrouw Bird, »dat het niet ge makkelijk gaat Jim te rijden, al ben je nog zoo sterk. Eerst moet je goed om je heen leeren kijken.'' Daarna werd de wandeling naar het Park voortgezet alles wat Joan daar zag was nieuw voor haar en haar genoegen steeg ten top, toen zij ook eens den kostbaren stoel mocht rijden. Tegen theetijd keerde men terug. Het overige deel van den namiddag en den avond werd doorgebracht als den vorigen dagen de vol gende dag was al de vorige. Er was inderdaad weinig verandering in den gang van de huishouding der Birds zoodat Joan zich er over begon te verwonderen hoe zij de eene maand van de andere konden onderscheiden. Er kwamen weinig menschen aan huis, want juffrouw Bird kreeg bijna uitsluitend werk van groote winkels, die haar ten volle vertrouwden. Dag in dag uit zaten juffrouw Bird en Sally te naaien, Jim sneed wandel stokken tot in het oneindige en Joan hielp waar wat te helpen viel, nu eens luisterende naar het onderhoudend gebabbel harer hospita, dan naar het schelle gezang van den kanarievogel. Na alles wat zij doorgemaakt had was SPASTJB. Nog Bteeds loopt het gerucht, dat Maceo niet dood ismaar alleen zwaar gewond. De »Times correspondent te Havana bericht, dat het gerucht veld wint en dat het, hoewel onwaarschijnlijk toch niet on mogelijk isdaar er geen enkel rechtstreeksch bewijs voor zijn dood is aangevoerd. Officieel wordt gemeld, dat Maximo Gomez zich met een groote strjjdmacht in de provincie Santa Clara be vindt en westwaarts oprukt. De expeditie van generaal Weyler in Vuelta Abajo wordt als een fiasco beschouwd. Hij is naar Havana teruggekeerd, zonder de opstandelingen tot de overgave gedwongen te hebben. Een vergadering van kooplieden te Havana heeft aan de regeering een telegram gezonden, waarin generaal Weyler warm geprezen wordt voor zijn houding en de beschuldigingen tegen hem in de pers ongegrond worden genoemd. De vergadering was van plan, op straat een betooging ten gunste van den generaal te houden, maar deze hoorde er van en verzocht do heeren geen uitvoe ring geven aan hun voornemen. TRAASVAAIi. Mag men de berichten gelooven die het gewoonlijk goed ingelichte Duitsche blad, de Voss. Ztg." uit Pretoria ontvangt dan zal de eisch tot schadevergoeding spoedig worden ingesteld. President Kruger wilde een zoo klein mogelijk bedrag vragen; zijn omgeving meende daarentegen dat de eisch niet te gering zijn moest. Na langdurige besprekingen is het bedrag vastgesteld op een millioen pond sterling. De eisch zal rechtstreeks gesteld worden aan de Engel sche regeering, langs diplomatieken weg. TIIKHIJE. Luiden s berichten uitMarash is kolonel Mazhar-bey, die verantwoordelijk werd gesteld voor den moord op den Italiaanschen priester Salvatore, door den krjjgsraad vrijgesproken. De sultan moet echter een nieuw onderzoek hebben bevolen. VEBEEWICiDE STATMHT. In den Senaat is door Millis een motie ingediend, om Cuba onafhankelijk te verklaren en een krediet van 10,000 dollars te openen als jaarwedde voor een Amerikaansch gezant op Cuba. Tevens wordt daarin verklaard dat het aan het Congres en niet aan president Cleveland staat om de onafhanke lijkheid van Cuba te erkennen. De beraadslaging over deze motie is tot Maandag ver daagd. A T J K IS. De correspondent te Batavia van de N. R. C. seint, dat majoor Beets, tengevolge van een zonnesteek te Le- hong is overleden. Bij eene verkenning te Lehong wer den onze troepen door den vijand gevolgd. Luitenant van Hennekeler sneuvelde en 14 minderen werden gewond. militair Tehuis op Atjeli. Ds. van Gheel Gildemeester, te 's Gravenhage, ont ving in do afgeloopen week een gift van 200 en een van 300 voor het Militair Tehuis in Atjoh. Er is J 9700 bijeennog 2300 en mot den bouw kan begonnen worden. Brand in een Cireus. Verleden Vrjjdag ontstond te Bridgeport in Connec ticut brand in de gebouwen welke tot winterkwartier dienen voor wijlen Barium's circus en menagerie. De wilde dierenleeuwen tijgers enz. huilden en krijschten in hun angst op ongelooflijke wijs en werden in allerijl in hunno hokken weggereden. Van de zes daartoe o. a. gebruikte olifanten braken er vier los, die door de menigte heenrenden, een tramwagen van 't spoor en tot splinters sloegen en eindelijk in een park sidde rend ter aarde ploften. Zij werden door de kornaks half lam van schrik aangetroffen. Al de dieren werden gered. Uit Zwitserland worden een paar noodlottige ijs- ongelükken bericht. •Eenige jonge meisjes uit Goldswyl reden schaatsen op dit leven een tijd van rust voor haar. Het was zoo heerlijk alleen te behoeven te denken en te werken, wanneer zij dat zelf wilde; hot was zoo heerlijk, nu zij buiten bereik was van Samuel Rock en niet meer het geschreeuw van juffrouw Gillingwater hoorde. De atmosfeer van goed heid waarin zij thans leefdewerkte kalmeerend op haarhet was iets nieuws voor Joan om haar dagen door te brengen in een omgeving, waar geen haat, geen hartstocht, geeu jaloesie en geen heftigheid was waar integendeel liefde en vriendelijkheid heerschten. Zij begon spoedig heel veel van de kleine juffrouw Bird te houden, zooals trouwens ieder, die het geluk had haar te kennen zij begon met haar de beide kinderen te aanbidden, den grooten patient, die zijn gebrek verborg achter een eeuwigdurenden glimlach en het aardige kind, waarvan liefde scheen uit te stralen. Doch eindelijk, toen haar geschokte geest tot kalmte was gekomen, begon die eeuwige rust haar te drukken zij verlangde naar werk, naar iets dat haar aan haar eigen gedachten zou kunnen ontrukken, maar er kwam geen werk. Soms, wanneer zij vermoeid was van het kijken naar Jim's glimlach, wanneer hij de koppen op zijn wandelstokken sneed, en van het geschreeuw van de kanarie, zocht zij een toe vluchtsoord in haar eigen zitkamer, waar zij de boeken las en weer las, welko Henry haar had gegevensoms snakte zij naar frissche lucht en haakte zij uaar het Park, waar zij op en neer kon wandelen tot zij moe werd. Toen zij eindelijk veertien dagen in Kentstreet had ge woond, vroeg zij juffrouw Bird of er nog geen vooruit zicht was om eene betrokking te krijgen. »Ik heb overal geïnformeerd, was het antwoord, »maar tot nog toe zonder succes. Van avond moet ik deze japon naar de heoren Black en Parker in Qxlord- street brengen en ik zal den chef, met wien ik bevriend ben, vragen of er ook plaats is. Als dat niet gelukt, zal je een advertentie moeten plaatsen, want ik zie, dat je genoeg hebt van het niets doen en dat verwondort mij niet ofschoon je eigenlijk dankbaar moest zijn, dat je kunt leven zonder te werken, terwijl zooveel anderen in jou positie van ellende zouden moeten omkomen. Opgetogen keerde juffrouw Bird van de heeren Black en Parker terug. Wordt vervolgd.) het meertje Faulenseeli (Oberland), toen het ijs brak en drie meisjes van 14 h 15 jaren verdronken. Een paar dagen later zakten te Kiesern (St. Gallen) zes meis jes die zich met glijden vermaakten door het ijs. Een wist er uit te komen. Zij liep naar het dorp om hulp te halen maar toen die kwam was het te laatde vijl meisjes van 13 15 jaarwaren allen verdronken. Te T.anf^edijke (Ooststellingwerf) is een nieuwe openbare school gereed, maar de kinderen blijven absent. De vorige week stonden het hoofd der school en de onderwijzers voor een paar leerlingen. De oorzaak is dat de kinde ren volgens verordening van B. en W., in de nieuwe lokalen de klompen niet aan de voeten mogen houden gelijk in de oude school geschiedde. De ouders houden nu de kinderen thuis. Barsingerliorn. Den 8 geraakte door de glad heid van den weg de omnibus van hier op Schagen nabij laatstgenoemde plaatsvan den weg af te water. De eenige passagier wist er bijtijds uit te springen. Ook het paard bekwam geen letsel. De zware wagen moest men tot den volgenden dag laten liggen. Den 9 was de weg nog even glad en kon niet worden bereden. Velsen. Men is hier druk bezig aan het bouwen van een groote fabriek die zal dienen tot vervaardiging van marbritd.i. een eigenaardig productgemaakt uit gewoon duinzand, maar dat door de groote hitte, waar aan het wordt blootgestelder uitziet als het schoonste marmer terwijl het veel duurzamer isgeen olieën of vetten aanneemt en niet aangetast wordt door zuren of alkalieën. Het marbrit, in kleine stukken vervaardigd, vormt een prachtig mozaik dat het voordeel heeft boven het granito »marmer-mozaik", dat het niet vuil wordt en niet afslijt. De fabriek is gelegen ten zuiden van het Noordzeekanaaljuist tegenover de uitmonding van het toevoerkanaal naar de groote nieuwe sluis. Rotterdam. Alhier is den 8 plotseling overleden de heer A. A. van Bemmelen directeur der Rotterdam- sche diergaarde. De overledene was in wetenschappelijke kringen zeer gezien 17 jaar lang was hij president der Nederl. Dierkundige Voreeniging. Volendam. Den 7bij het aanbreken van den dagis de botter van Sijmen de Boer in de binnen pieren te IJmuiden aangevaren door de sleepboot »de Bree veertien" en onmiddellijk gezonken. Gelukkig werd de bemanning gered. Deze aanvaring is waarschijnlijk veroorzaakt doordat de botter geen licht op had. Beloonde eerlijkheid. Een heer te Amsterdamdie aan den kruier F. 10 bankbiljetten van f 100 had medegegeven ter inwis seling gaf bij vergissing 11 bankbiljetten. De kruier, een arm mande vergissing later bemerkendekwam den eigenaar de f 100 terugbrengen. De eerlijke kruier werd beloond met een gift van f 10. Feesten te Zaandam. Ter herdenking van het feitdat voor 200 jaar Czaar Peter in ons land kwam zal dezen zomer te Zaan dam waar de Czaar geruimen tijd vertoefdefeest ge vierd worden. De »Zaanlaudsche Zeilvereeniging" heeft in deze het initiatief genomen. In een den 8 gehouden vergadering dezer vereeniging werd in beginsel aangenomen: het beschermheerschap der ver eeniging aan to bieden aan den Czaar van Rusland; het eerevoorzitterschap aan mr. H. J. C. van Tienen bur gemeester van Zaandam het honden van een zeilwedstrijd, gondelvaartfestival wimpeltocbt en de opvoering van een stuk betreffende Czaar Peter den Groote. De nadere regeling werd aan het bestuur overgelaten. Het oudste bewaard gebleven schriftelijk getuigenis van een tijdgenoot aangaande Peter's verblijf te Zaandam is de aanteekening van den lutherschen predikant G. H. Petri in het doopboek zijner Zaandamsehe gemeente op 1 September 1697. Het stuk mag bij deze gelegenheid nog wel eens in herinnering gebracht wordenhot luidt als volgt N. B. den voorledene 18 Augs. Dom, ii p. Trin 's morgens ten 8 uuren is de Czaar of grootvorst van Mos- coviën Pieter Alexewitsin een Cenls schuitje met 6 Moscowiters alhier op Sardam incognito aangekomen, en heeft 8 dagen gelogeert op Krimbenborg bij een smids knecht van Boy Tijsen; daarna is hij na Amsterdam geva ren alwaar zijn groote Ambassade was aangekomen hij is 7 voeten lang hij ging gecleed in Sardammer boeren- kleederen hij timmert t Amsterdam op de Admirali- teitswerfen is een liefhebber van schepen. ltollamlsehe boter. In de afdeelingen der Eerste Kamer is bij het on derzoek der staatsbegrooting ook de boterquaestie ter sprake gebracht wat Engeland betreft. Eenige leden betuigden instemming met hetgeen de regeericg had gedaan om zich op de hoogte te brengen van het stelseldoor de Engelsche experts gevolgd bij de beoordeeling van de echtheid van boter. De aanstelling van een expert onzerzijds in Engeland meenden zij zou slechts dan nuttig zijnwanneer hij daar bekend werd 't zij als vast consulent't zij als gedelegeerde voor een bijzonder geval. Men meende te weten dat de En gelsche regeering rekening houdt met de uitspraak van zulk een deskundige en vroeg of dit juist is? Volgens andere leden is het een groote font van onzen landbouw dat hij niet op de hoogte is van de behoeften en de eischen der Londeusche markt. Boven een expert gaven zij de voorkeur aan het bestudeeren der zaak van particuliere zijdemet mededeeling vau de uitkomsten aan belanghebbenden. Hiermede is een nuttige taak aan gewezen voor de Nederl. Kamer van Koophandel te Londen. Wat de Boterwet aangaat, met belangstelling is door vele leden der Eerste Kamer blijkens het afdeelingsver- slag gezien dat de gedane toezegging tot verscherping der boterwet was gevolgd door de indiening van een wets voorstel. Intusschen werd er nog op gewezen, dat in den regel de prijzen der Deensche boter hooger zijn dan die. welke voor het Nederlandsche fabrikaat worden verkregen en gevraagd of die niet een gevolg is van een meer ingrij pend samenstel van bepalingen in Denemarken betreffende de fabrikage van boter gevolgd. Mocht dit het geval zijn, dan wenschten verscheidone leden in die richting gestuurd te zien.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2