1897. Y RIJ D A G 15 JANUARI. Zitting yan den Gemeenteraad Woensdag 13 Januari 1897, NO. 7 Eerste blad. IVegen en UTegentigste Jaargang* ALKMAAItSCHE till KIM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8®franco door het geheele rijk 1, De 8 nummers O, O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. telefoonnummer 3 Prijs der gewone Advertentie» t Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. f A5I ALKHAAR, 's namiddags 123/4 ure. Voorzitter: de Burgemeester A. Maelaine Pont. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer P. Rentmeester. Secretarisde heer C. D. Donath. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 1. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. dat op 9 en 30 December 1.1. heeft plaats gehad de verkooping van boomen en hakhout dezer gemeente en dat deze een zuiver bedrag van f 729,47® heeft opgeleverd b. dat op 2 Januari 1.1. het visobwater dezer gemeente voor den tijd van zes jaren is verpacht aan W. Por- tegijs voor eene jaarlij ksche pachtsom van f 156, In het vorig zesjarig tijdperk bedroeg de opbrengst f 130,per jaar c. dat op 4 Januari 1.1. eene aanbesteding is gehouden van eenige in 1897 uit te voeren gemeentewerken. Het werk is gegund voor f 10606,De raming dezer werken bedroeg f 12891, cl. dat op 2 Januari 1.1. opnieuw f 60000is opgenomen bij de Ned. Bank ter voorloopige voorziening in Jaet bestaande kas-tekort. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. e. dat zijn ingekomen: verschillende brieven van de navolgende personenverklarende de in de vorige vergadering op hen uitgebrachte benoeming aan te nemen, t.w. Van den heer G. J. Bosman, de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. mr. M. Büchnerde benoeming tot lid der commissie van toezicht op hot lager onderwijs. P. H. M. Ibink Melenbrinkde be noeming tot lid van het mannen- en vrouwengasthuis en het burgerlijk armbestuur. dr. J. Broers de benoeming tot lid der gezondheidscommissie. mr. B. van der Peen, de benoeming tot regent van het burgerweeshuis. S. de Lange P.Bz., de benoeming tot regent van het burgerweeshuis. /.idem, eene missive d.d. 16 December 1.1. No. 32 van de Gedeputeerde Staten ten geleide van de goedge keurde gemeente-begrooting voor 1897 g. idem het proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 24 December 1896. Aan kas was f 5964,14®; h. idem eene missive d.d. 30 December 1.1. No. 48 van Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde Raads besluit van 16 December 1.1. No. 2 tot het aangaan van eene tijdelijke leening van f 60000 i. idem, eene missive d.d. 6 Januari 1.1. No. 16 van Ged. Statenten geleide van het afschrift van het kon. besluit, waarbij de jaarwedde van den commissaris van politie is vastgesteld op f 1800. j. idem, eene missive d.d. 9 Januari 1.1. No. 36/309 van den Commissaris der Koningin ten geleide van een extract kon. besluitwaarbij de verordening op het heffen van wik- en weegloonen is goedgekeurd tot 31 December 1897. De stukken e. tot en met worden voor kennisgeving aangenomen. k. idem een adres d.d. 12 Januari 1.1. van J. M. Smo- renberg en 4 andere bewoners van den Nieuwlander- singel houdende het verzoek een straatje voor hunne woningen te doen aanleggen. Wordt besloten dit adres te behandelen bij punt 9 der agenda. I. idem, een adres d.d. 11 Januari 1.1. van de afdeeling Alkmaar der Hollandscne Maatschappij van Landbouw, houdende het verzoek haar een subsidie te verleenen van f 300,— uit de gemeentekas voor een op 9 April a.s. te honden Paaechtentoonstelling van fok- en vet vee. De Voorzitter stelt voor het stuk te stellen in handen der commissie van financiën, om bericht en raad. De heer Boelmans ter Spill zou het liever gesteld zien in handen van B. en W. Het betreft een aanvragedie steeds terugkeert en waarover door die commissie geen nieuw advies kan worden gegeven. Ook de heer Kraakman oordeelt, dat alles, wat op deze zaak betrekking heeft, den leden bekend is. De Raad weet vooruit, dat de commissie van financiën zal adviseeren geen f 300,maar evenals vorige jaren f 250,— besehikbaar te stellen. Hij heeft er daarom niet tegen, direct eene beslissing te nemen, door f 250, opnieuw toe te staan. De heer Stoel zou in bedenking willen geven, het subsidie ieder jaar iets, b.v. met f50.te verminderen. Anders zou men beter doen een vasten post op de be grooting uit te trekken. Hij ondersteunt het voorstel, om het adres te verzenden ten fine van bericht en xaad, naar de commissie van financiën. De heer Bruinvis, die tegen overhaasting is zou willen onderzoeken wat op andere plaatsen ge schiedt. Te Purmerend en Schagen worden dergelijke tentoonstellingen gehouden met een klein subsidie van de gemeente en daar weet men naar hij meent nog over te houden. De heer Kraakman meent, dat de vorige spreker bniten de orde gaatomdat hij enkel dadelijke behan deling heeft voorgesteld. De Voorzitter brengt zijn voorstel, om het adres te stellen in handen van de commissie van financiën, in stemming met dien verstande dat bij verwerping daarvan het voorstel-ter Spill, om het adres te stellen in handen van IJ. en W., zal zijn aangenomen. Tot stem ming overgaande, wordt het voorstel van den Voorzitter verworpen met 10 tegen 6 stemmen, die van de beeren Stoel, Bosman, Witte, de Sonnaville, Bruinvis en Goede. m. idem, een adres d.d. 11 Januari 1.1. van Ds. H. de Boer on 22 andere bewoners van de Emmastraat en Keu- nemerstraatweg om verbetering te brengen in den toestand van het looppad langs de huizen. Gesteld in handen van B. en W., om bericht en raad. n. idem, een a'dres d.d. 12 Januari 1.1., van K. Bakker Dz., betreffende een geschil over de uitvoering van eenige bepalingen der Algemeene Politie verordening. De Voorzitter stelt voor, dit adres, ingevolge art. 179 snb b. der gemeentewetin handen van B. en W. te stellen ter afdoening. De hee^ Kraakman vraagt, of het niet wenschelijk zal zijn, dat B. en W. een korte mededeeling aan den Raad doen ten einde hem te doen wetenwat zij zullen doen. De eindbeslissing zou dan door hen kunnen worden voorbehouden. De V oa^ z i 11 e r zegt, dat aan B. en W. de afdoeningyHfc worden gelaten. Voeren B. en W. naar 's Raads meening de verordening niet goed uitdan heeft de Raad de bevoegdheid hen te interpelleeren en inlichtingen te vragon, waaraan dan zal worden voldaan. De heer Boelmans tor Spill is het met den heer Kraakman eens, dat eenige mededeeling den Raad aangenaam zal zijnten einde den inhond van het adres beter te kunnen begrijpen. De Voorzitter doet daarna namens B. en W. de toezegging een schrijven aan den Raad te richten, met vermelding van hetgeen B. eu W. ten deze weuschen te doen. Belasting voor het gebruik van plaatsen op de kleine kaas- en botermarkt. 2. Bedriegen B. en W. zich niet dan hebben de overwegingen welke den Raad in zijne zitting van 25 November 1.1. deden besluiten de verdere behandeling der verordening op het heffen eener belasting voor het gebruik van plaatsen op de kleine kaas- en de boter markt met de verordening op de invordering dier gelden tot nader aan te honden thans hare kracht verloren (men zie ons 2e blad van 27 Nov. 1.1.) waarom zij thans opnieuw voorstellen over te gaan tot vaststelling van a. eene nieuwe verordening op het heffen eenor belasting voor het gebruik van plaatsen op de kleine kaas- en de botermarkt met eene daarbij aan de Hooge Re geering over te leggen memorie b. eene nieuwe verordening op de invordering der sub bedoelde gelden. De heer Kraakman wenscht to constateereu, dat er in de zitting van November in het toen aangeboden ontwerp dezer verordening eene wijziging is gebracht, waarbij aan den marktmeester de beslissing gelaten werd, ten aanzien der plaatsing ter markt. Hij wil daarop niet terug komen, doch hij wenscht er op te wijzen, dat de marktmeester aan die bepaling niet de bevoegdheid ont leent, om geheel eigenmachtig te handelen. Bij geschil len behoort de eindbeslissing aan B. en W., die de han delingen van den marktmeester behooren te contro leereu. Belanghebbenden zullen zich bij ingrijpende be slissingen door den marktmeester, indien zij zich daar mede niet kannen vereenigen, kannen beroepen op B. en W. De verordening wordt daarna onveranderd vastgesteld. Hioleering Snaarmanslaan. 3. Bij adres d.d. 4 November 1.1. heeft J. Balder zich tot B. en W. gewend met het verzoek hem ver gunning te wi'ien verleenen tot den aanleg van een riool in de Snaarmanslaan en hem toe te zeggen, dat dit riool te zijner tijd door de gemeente in eigendom en onderhoud zal worden overgenomen. Zij meenen dat eene boschikking op dit adres tot de bevoegdheid van den Raad behoortweshalve zij het ter tafel zijner vergadering overbrengen, vergezeld van hun advies waarop de commissie van bijstand is gehoord strekkende aan J. Balder vergunning te verleenen tot het aan leggen van een riool in de Snaarmanslaan ongeveer op de wijze als op eece overgelegde schetsteekening aange geven evenwel niet dan onder voorwaarde: a. dat het riool op aanwijzing en tot volle tevredenheid van burgemeester en wethouders wordo gemaakt van eivormige eementbuizen wijd 35 X 521I2 centimeter b. dat voor de zoogenaamde verlengde Tuinstraat in de Snaarmanslaun een cementsteenen put wordo gemaakt, wijd 90 centimeter met 70 centimeter slikvang, welke put moet worden afgedekt met een gegoten ijzeren plaat ter dikte van 15 millimeter en gesteund door een T ijzer c. dat het riool ongeveer in het midden der bestrating van Scharlo doorloops en aldaar met een schild worde dichtgemetseld d. dat het riool met 18 centimeter dubbel verglaasde ijzeraarden buizen op de riolen van Scharlo en Geester- weg worde aangesloten waartoe twee putten moeten worden gemetseld e. dat de Snaarmanslaan zoover het riool strekt, zoodanig worde opgehoogd met grond waarover sintels, dat de bovenkant bij de zoogenaamde verlengde Tuinstraat minstens 25 centimeter hooger dan in de tegenwoordi- gen toestand dus op 82 centimeter AP. komt te liggen; dat de adressant aan niemand vergunning verleene op het door hem aan te leggen riool aansluitingen te maken zonder de goedkeuring van burgemeester en en wethoaders waarbij in aanmerking zal genomen worden dat deze goedkeuring niet wordt verleend indien de te bouwen woningen waarvoor aansluiting gevraagd wordteene mindere werkelijke huurwaarde hebben dan van t 104 per jaar g. dat de adressant van de eigenaars der eerste twaalf woningen voor welke aansluiting aan het te maken riool gevraagd wordt, niet meer vordere dan van f 20 voor elke aansluiting h. dat de overdracht van het riool aan de gemeente plaats hebbe binnen drie jaren na den datum van het in deze te nemen raadsbesluit i. dat de op de overdracht en de levering vallende kosten door den adressant worden gedragen. De heer Kraakman verklaart tegen het wezen der zaak een principieel bezwaar te hebben. Hij acht het niet wenschelijk, dat aan eenig ingezeten het leggen van een riool in gemeentegrond wordt toegestaan en dat voor aansluiting door derden aan dat riool aan den aanlegger een zekere som wordt betaald. Het wil hem voorkomen, dat aanleg van werken in openbaren gemeentegrond uit sluitend meet geschieden door gemeente-werklieden. Wordt toch een zeker werk niet uitgevoerd, dan zal de gemeente die uitvoering moeten kunnen doen of het recht moeten hebben het werk voort te zetten. Wordt daarom dan ook een besluit genomen in den door B. en W. voorgestelden zin dan dient naar spr. meening eene dusdanige bepa ling als voorwaarde te worden gesteld. Voor de eerste 12 woningen wordt in het ontwerp toegestaan het heffen van eene som voor aansluiting van 1 20.per huis, ten voordeele van den verzoeker. Voor de eerste 12 woningen is er alzoo een bepaald voorschrift, d -eh er is niets bepaald ten aanzien der omstandigheid, dat meer dan 12 woningen zijn aangebouwd. Hij vraagt B. en W. wat dan zal geschiedenof de heffing dan hooger zal worden. Is dat de bedoelingdan zou de aanlegger daarmede zeker winsten kunnen behalen hij betwijfelt of dat de bedoeling is. Spr. wenscht te voor komen dat de gemeente in moeielijkheden komt en daarom zal het naar sprekers meening ernstige over weging verdienen of niet de gemeente zelve tot den aanleg zal overgaan, met dien verstande, dat de verzoeker voor ieder der te bouwen woningen een zekere som in de gemeentekas stort, evenals later andere bouwondernemers. Op deze wijze zal in de uitvoering geene stagnatie ko men en de gemeente zou bij den aanleg geen nadeel hebben. Mocht de opbrengst hooger worden dan de kosten van aanleg, dan zou het meerdere kunnen worden aangewend tot beharding van de Snaarmanslaan. Het wil spreker alzoo wenschelijk voorkomen th^ns ten deze geen beslissing te nemen. Enkele vragen toch zouden nog een antwoord erlangen, en wel in betrekking tot het onderhoud van het riool en het peil der wonin gen. Verder staat niets vermeld, wat tiet gevolg zal zijn van dezen aauleg in betrekking tot de rioleering van de Tuinstraat. Aansluiting van een rioolstelsel behoort in handen van B. en W. eu niet van particulieren op grond waarvan spreker voorstelt het rapport terng te zenden naar B. en W., ten einde het nader in verband mot het gespro kene te overwegen. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Afschaffing belasting op trekhonden. 4. Door M. Bakker en 44 andere onderteekenaars zich noemende meest allen huisvaders, die door behulp van honden in het onderhond van hun huisgezin moeten voorzien", was een adres ingezonden 't welk hot verzoek inhoudtdo belasting op de trekhonden af te schaffen. B. en W. berichten op dat adres dat zij ten einde zich een denkbeeld te kunnen vormen omtrent den om vang van het gedane verzoek hebben nagegaan welke bedragen wegens het honden van trekhonden over de laatste vijf jaren iu de gemeentekas zijn gevloeid. Dat onderzoek bracht do volgende cijfers aan het licht. Wegens hondenbelasting werd betaald in 1892 1280,50, waarv. voor trek- of waakh. 199,50 .1893 1182,25, 191,25 1894 1288,25, 198,75 j> 1895 1353,75, j> 266,25 1896 1286,75, -■> 203,25

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1